My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40

+14
thundercastle
tlg
here
stelios.com
dordas
ZAFIR
alexis75gr
gnoul
x-trail
IliasA
giorgos_korinthos
takisp
Santosan
leonkoum
18 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40 - Σελίδα 2 Empty Απ: Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40

Δημοσίευση από here Δευ 11 Μαρ 2013 - 12:10

Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα να έχουμε παιδιά Smile2

Πριν σχολιάσω τα των δρομολογήσεων, να πω για το παρακάτω

x-trail έγραψε:
- Οσον αφορα το ονομα πολης, το "1" ειναι ενεργο γιατι εχουν λανθασμενα βαλει το 1ο Λυκειο Γρεβενων ως "Πολη"

ότι δεν πρόκειται για λάθος, αλλά υπάρχει επίσημα γειτονιά στα Γρεβενά που ονομάζεται 1ο Λύκειο. Έχουν προστεθείς γειτονιές σε πάρα πολλές πόλεις της Ελλάδας και μπορεί κάποιος να βρει ένα δρόμο στη γειτονιά του, βάζοντας ως πόλη το όνομα της γειτονιάς.

Τώρα για τις δρομολογήσεις: το να λέμε "είναι χάλια οι δρομολογήσεις, ή είναι τα πανηγύρια" δεν πρόκειται να βοηθήσει την κατάσταση.
Δώστε μου παραδείγματα, με αφετηρία,προορισμό, δρομολόγηση και ΓΙΑΤΙ νομίζετε ότι η συγκεκριμένη δρομολόγηση είναι λάθος. Έτσι μπορώ να τα στείλω στο beta testing ή στους μηχανικούς της Garmin, και να έχουμε απαντήσεις/βελτιώσεις. Επίσης, έχετε στο μυαλό σας ότι ο καθένας έχει την ιδανική διαδρομή στο μυαλό του. Ίσως γιατί την κάνει χρόνια, γιατί έτσι έχει μάθει κλπ. Οπότε δεν είναι σίγουρο ότι κάθε δρομολόγηση που νομίζετε ότι είναι λάθος, είναι όντως λάθος.

Οπότε θα σας παρακαλούσα, όποιος έχει παραδείγματα, να τα ανεβάσει, να τα συζητήσουμε και να τα προωθήσω εκεί που πρέπει. Νομίζω ο Μάνος είχε ανοίξει ένα τέτοιο θέμα... (δρομολογήσεων). cheers
here
here
Here Maps
Here Maps

Άντρας Ηλικία : 41
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 01/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 417


http://www.here.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40 - Σελίδα 2 Empty Απ: Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40

Δημοσίευση από alexis75gr Δευ 11 Μαρ 2013 - 19:07

εχω ενα ωραιο και κουφο παραδειγμα.

ΑΦΕΤΗΡΙΑ : ΚΩΛΕΤΤΗ 16 ΠΕΝΤΕΛΗ
ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΣ : ΚΟΣΤΑ ΑΡΓΟΛΙΔΟΣ

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΒΑΛΤΕ
ΑΦΕΤΗΡΙΑ : ΚΩΛΕΤΤΗ 30 ΠΕΝΤΕΛΗ
ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΣ : ΚΟΣΤΑ ΑΡΓΟΛΙΔΟΣ

ΓΙΑ ΛΙΓΑ ΜΕΤΡΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΑΦΕΤΗΡΙΑ ΒΓΑΖΕΙ ΔΙΑΦΟΤΕΡΙΚΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ.
ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΩΣ Η ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ.
ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕ ΠΑΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΡΑΦΙΚΗ. ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΜΥΚΗΝΑΙΣ !!!

Και στις 2 περιπτωσεις ΓΡΗΓΟΡΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ.
avatar
alexis75gr
Member
Member

Άντρας Τόπος : athina
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 120


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40 - Σελίδα 2 Empty Απ: Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40

Δημοσίευση από stelios.com Δευ 11 Μαρ 2013 - 20:37

Εχθές πηγαίνοντας Θεσσαλονίκη έδωσε κάτι "παράξενες"δρομολογήσεις.
Δυστυχώς πρόλαβα να τραβήξω μόνον ένα Screenshot.
Την επόμενη φορά θα είμαι προετοιμασμένος.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


Ευθεία είναι η Θεσαλλονίκη και ηθελε να πάω από Ριζανά.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



Επίσης τα ίδια έκανε και στην διασταύρωση για Στρυμονικό.
Ήθελε να με πάει μέσα από το Στρυμονικό από τον παλιό δρόμο για Θεσσαλονίκη.
Στην προσομοίωση όμως πάει κανονικά...
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Λάθος!
Έπρεπε να το βάλω εδώ...[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
stelios.com
stelios.com
Member
Member

Άντρας Τόπος : Σέρρες
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 210


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40 - Σελίδα 2 Empty Απ: Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40

Δημοσίευση από x-trail Δευ 11 Μαρ 2013 - 21:41

Στελιο ο χαρτης δεν εχει προβλημα στο 3490.
Και οι 3 πορειες που υπολογιζει για Σερρες-Θεσσαλονικη ειναι σωστες.
Τα ιδια υπολογιζει και το Mapsource.
Παντως απο το σκρινακι σου, ηθελε να σε παει απο Λαχανα-Δορκαδα.
Εαν θελεις σου ανεβαζω σκρινακια.

Τι μαγικο αραγε συνεβει και σου το εκανε αυτο;;;;;
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40 - Σελίδα 2 Empty Απ: Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40

Δημοσίευση από stelios.com Δευ 11 Μαρ 2013 - 22:03

Στην προσομοίωση πάει καλά!
Σε πραγματική κίνηση με επαναυπολογισμούς μέσα στην πόλη να δεις...
Λόγω του ότι επιλέγω άλλους δρόμους από αυτόν μου μου προτείνει, τους επαναυπολογισμούς τους έδινε......
Εδώ πχ για να πάω αριστερά προς περιφερειακή Σερρών μου έλεγε να πάω ευθεία (με κόκκινο χρώμα το έβαλα) ξανά πίσω πάλι, και έξοδο προς Περιφερειακό Σερρών.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


Στην επόμενη διαδρομή θα το ξανατεστάρω πάλι.


-Εδώ πάλι....
Στην προσομοίωση μου το έβγαλε έτσι.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



Ενώ στην κανονική πλοήγηση που έκανα το προηγούμενο Σάββατο άψογο!
Γιαυτό και δεν ανέφερα τίποτα.
stelios.com
stelios.com
Member
Member

Άντρας Τόπος : Σέρρες
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 210


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40 - Σελίδα 2 Empty Απ: Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40

Δημοσίευση από x-trail Δευ 11 Μαρ 2013 - 22:53

Eμενα και στην προσομοιωση με περναει ισια μεσα απο τα Κερδυλια.
Δεν κανεις ενα Backup τον φακελο GPX απο την συσκευη και να κανεις ενα Clear Nonvol;;;
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40 - Σελίδα 2 Empty Απ: Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40

Δημοσίευση από Santosan Δευ 11 Μαρ 2013 - 23:01

Υπαρχει σχετικο προηγουμενο σε αλλο topic. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Οπως ειχα διαπιστωσει τοτε η λυση ειναι το NonVol.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40 - Σελίδα 2 Empty Απ: Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40

Δημοσίευση από alexis75gr Τρι 12 Μαρ 2013 - 7:13

δηλαδη γενικο ρεσετ ??
avatar
alexis75gr
Member
Member

Άντρας Τόπος : athina
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 120


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40 - Σελίδα 2 Empty Προβληματα Δρομολογησης Νavteq 2013.40

Δημοσίευση από stelios.com Τρι 12 Μαρ 2013 - 7:24

Το θέμα είναι να μην χρειάζεται κάθε λίγο και λιγάκι Clear NonVol γιατί ο απλός χρήστης δεν τα κατέχει αυτά, και ούτε μας διαβάζει για να γνωρίζει.
Ξέρεις τι είναι να έχεις το 3590 δίπλα στο Note2 με το navigon, και το 3590 να δίνει άλλα αντί άλλων!
Να το βλέπει και ο άσχετος συνοδηγός που τον πήγαινα στο αεροδρόμιο Μακεδονία και να σου λέει, "που και να μην ήξερες τον δρόμο"
Δεν θέλω να ισοπεδώσω την δουλειά κάποιων, αλλά να τους βοηθήσω να γίνει καλύτερη!
Πάντως με τον autodrive δεν μου κάνει τέτοια!
stelios.com
stelios.com
Member
Member

Άντρας Τόπος : Σέρρες
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 210


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40 - Σελίδα 2 Empty Απ: Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40

Δημοσίευση από Santosan Τρι 12 Μαρ 2013 - 19:01

stelios.com έγραψε:Το θέμα είναι να μην χρειάζεται κάθε λίγο και λιγάκι Clear NonVol γιατί ο απλός χρήστης δεν τα κατέχει αυτά, και ούτε μας διαβάζει για να γνωρίζει.
Συμφωνω μαζι σου ο χρηστης πρεπει να εξυπηρετειτε οχι να κανει τον μαστορα ..

stelios.com έγραψε:Ξέρεις τι είναι να έχεις το 3590 δίπλα στο Note2 με το navigon, και το 3590 να δίνει άλλα αντί άλλων!
Να το βλέπει και ο άσχετος συνοδηγός που τον πήγαινα στο αεροδρόμιο Μακεδονία και να σου λέει, "που και να μην ήξερες τον δρόμο"

Προσωπικα δεν ιδρωνει το αυτι μου απο τετοια, αν ιδρωνε θα τα ειχα παρατησει αρκετα χρονια πριν οταν οι περισσοτεροι στην Ελλαδα δεν ηξεραν τι εστι Garmin & γραφανε οτι να'ναι, σημερα απλως δεν υπαρχουν ...

stelios.com έγραψε:Δεν θέλω να ισοπεδώσω την δουλειά κάποιων, αλλά να τους βοηθήσω να γίνει καλύτερη!
Πάντως με τον autodrive δεν μου κάνει τέτοια!

Σε αυτη την περιπτωση μην επηρεαζεσαι απο το τι σου λενε αλλα ασχολησου με το θεμα οπως πρεπει για να γινει κατι σωστο. Πρεπει λοιπον να ακολουθησουμε μια διαδικασια με την οποια να εξασφαλιζεται η ποιοτητα & η αξιοπιστια του αποτελεσματος.

Προτεινω λοιπον:

- Κανουμε Hard Reset για να διαγραφουν τα αρχεια χρηστη & NonVol ωστε να διασφαλισουμε οτι η συσκευη μας δεν εχει σφαλματα.

- Εκκινηση της συσκευης, κανουμε τις σχετικες ρυθμισεις μας & τελος την επιλογη του χαρτη διαλεγοντας μονο τον Ευρωπαικο (& τις δυο επιλογες) συν το DEM για τις συσκευες που το εχουν αφου δεν επηρεαζει τις δρομολογησεις.

- Επανεκκινηση της συσκευης για να διαβασει το λογισμικο τις ρυθμισεις μας απο την αρχη & ξεκιναμε πειραματα με δρομολογησεις.

- Αν η συσκευη μας δρομολογει κανονικα για ενα διαστημα & μετα αρχισει να βγαζει παλι περιεργες δρομολογησεις κανουμε hard reset & NonVol αυτη την φορα απενεργοποιουμε την επιλογη "Ιστορικο ταξιδιων" (Συσκευη) ωστε να δουμε αν φταιει αυτο.

- Αν δεν λυθει το προβλημα κανουμε hard reset & NonVol, απενεργοποιουμε την επιλογη "Traffic Trends" (Κινηση) για να δουμε αν θα διορθωθει το προβλημα αυτη την φορα.

- Αν μετα απο τα παραπανω δεν διορθωθει το προβλημα απομακρυνουμε τον Ευρωπαικο χαρτη (gmapprom) & στελνουμε απο το MapSource μονο τον χαρτη της Ελλαδας. Hard Reset μετα NonVol & αρχιζουμε τις δοκιμες.

- Αν το προβλημα συνεχιζει τοτε συνδεουμε την συσκευη στο PC & κανουμε μετονομασια χωρις να διαγραψουμε τους φακελους SID & SQLite που βρισκονται μεσα στον κρυφο φακελο .System ωστε να μην τους διαβαζει η συσκευη αλλα απενεργοπουμε επισης τα "Traffic Trends" & το "Ιστορικο ταξιδιων", κανουμε hard reset, NonVol & ξανα δοκιμες.

Σαφως & ο καθενας μπορει να κανει καποιον συνδυασμο που πιστευει οτι μπορει να του δωσει στοιχεια ή να αλλαξει την συμπεριφορα της συσκευης, το θεμα ειναι να υπαρχει μια λογικη συνεχεια στις κινησεις που κανουμε.

Οταν κανετε προσομοιωση & αφου τελειωσετε με την διαδρομη, πατηστε διαγραφη να σβηστει & μετα μπειτε στο μενου, απενεργοποιηστε την προσομοιωση, βγειτε στην αρχικη οθονη ωστε να δειτε την τελευταια θεση που ειχατε οταν ειχε κλειδωσει δορυφορους η συσκευη τελευταια φορα & μετα μπειτε ξανα στο μενου να ενεργοποιησετε την προσομοιωση για να δωσετε κανουργια πορεια. Απανωτες προσομοιωσεις εξασφαλιζουν λαθος δρομολογησεις.

Μετα απο καθε αλλαγη ρυθμισης & αφου θελετε να την τεσταρετε πρεπει να γινεται επανεκκινηση της συσκευης.

Μετα απο αλλαγη στην επιλογη χαρτη πρεπει να γινεται επανεκκινηση.

Οποιος ενδιαφερεται ας δοκιμασει ωστε να βγαλει τα δικα του συμπερασματα, οτι συγκεντρωθει μπορει να το στειλει ο Χρηστος στο beta & εγω να φτιαξω e-mail το οποιο θα στειλω στην Αγγλια ...
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40 - Σελίδα 2 Empty Απ: Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40

Δημοσίευση από alexis75gr Τρι 12 Μαρ 2013 - 20:57

εγω αυτο που εχω παρατηρησει γενικα στον navteq ειναι οτι πολλες φορες ειδικα σε μεγαλες αποστασεις, η δρομολογηση που θα βγαλει εξαρταται απο την αφετηρια! και δεν εννοω στην αρχη της διαδρομης αλλα απο την μεση και περα σου βγαζει αλλη πορεια αν επιλεξεις διαφοτερικη αφετηρια ακομα και αν ειναι και στον ιδιο δρομο! οπως στο παραδειγμα που εδωσα πιο πανω.. το δοκιμασε κανεις??
παντως εχω διαπιστωσει μια βελτιωση στις δρομολογησεις. αλλα οχι τοσο σταθερο οπως εβγαζε καποιος χαρτης autodive. τον θυμαστε? βγαινει ακομα... ??
avatar
alexis75gr
Member
Member

Άντρας Τόπος : athina
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 120


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40 - Σελίδα 2 Empty Απ: Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40

Δημοσίευση από x-trail Τρι 12 Μαρ 2013 - 22:26

Aλεξη εχεις απολυτο δικιο για το Kωλεττη-Κοστα
Στο Mapsource και με τα δυο νουμερα μου βγαζει την σωστη πορεια.
Στο 3490 με το 16 μου βγαζει σωστες και τις 3 διαθεσιμες.
Με το 30 και "ταχυτερη",μου κανει το "κουφο" και με παει απο Mυκηνες που φυσικα ειναι και μακρυτερη διαδρομη και πιο χρονοβορα.
Με "μικροτερη αποσταση" και με "οικονομικοτερη" με παει σωστα.

Χρηστο, μηπως να τσεκαριζες αν ολα ειναι σωστα με τις Ραμπες στον κομβο στα Ισθμια του Ε94 με τον Επιδαυρου-Κορινθου;
Κατι δεν μου καθεται καλα και απο το Μapsource και απο τα χρωματα απεικονισης στο 3490...
Ισως καμια "συμπτωση" με τις κατηγοριοποιησεις;

ΕDIT:
Στο Streetpilot με τον ιδιο χαρτη μου βγαζει παντα σωστες πορειες και με τις δυο αφετηριες.
Το ιδιο συμβαινει και με το Primo με Navteq 2012.Q2


Έχει επεξεργασθεί από τον/την x-trail στις Τρι 12 Μαρ 2013 - 23:06, 1 φορά
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40 - Σελίδα 2 Empty Απ: Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40

Δημοσίευση από giorgos_korinthos Τρι 12 Μαρ 2013 - 22:49

Σε ταξίδι σήμερα από Κόρινθο προς Αθήνα, το 3490LMT μου πάγωσε 4 φορές. Μια στα διυλιστήρια, άλλη μια φορά Ζωγράφου, και άλλες δύο φορές Αργυρούπολη. Ήμουν έτοιμος να το σπάσω . . . (Είχα κάνει και Clear Nonvol) την προηγούμενη μέρα. Μέχρι που γύρισα την γλώσσα κειμένου σε British English και όλα καλά. Κανένα πάγωμα μετά. Γίναμε ρεζίλι & στον φίλο μου δίπλα . . . Να μου λέει : ''Αυτό είναι από τα ακριβότερα μοντέλα της Garmin & έδωσες 329 €'';
avatar
giorgos_korinthos
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 50
Τόπος : ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 93


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40 - Σελίδα 2 Empty Απ: Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40

Δημοσίευση από alexis75gr Τρι 12 Μαρ 2013 - 22:57

x-trail έγραψε:Aλεξη εχεις απολυτο δικιο για το Kωλεττη-Κοστα
Στο Mapsource και με τα δυο νουμερα μου βγαζει την σωστη πορεια.
Στο 3490 με το 16 μου βγαζει σωστες και τις 3 διαθεσιμες.

εμενα στο 3490 μου βγαζει την κουφη διαδρομη!!

το ιδιο πραμγα λεμε.. μπερδευτηκα


Έχει επεξεργασθεί από τον/την alexis75gr στις Τετ 13 Μαρ 2013 - 7:13, 1 φορά
avatar
alexis75gr
Member
Member

Άντρας Τόπος : athina
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 120


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40 - Σελίδα 2 Empty Απ: Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40

Δημοσίευση από tlg Τετ 13 Μαρ 2013 - 0:18

giorgos_korinthos έγραψε:Σε ταξίδι σήμερα από Κόρινθο προς Αθήνα, το 3490LMT μου πάγωσε 4 φορές. Μια στα διυλιστήρια, άλλη μια φορά Ζωγράφου, και άλλες δύο φορές Αργυρούπολη. Ήμουν έτοιμος να το σπάσω . . . (Είχα κάνει και Clear Nonvol) την προηγούμενη μέρα. Μέχρι που γύρισα την γλώσσα κειμένου σε British English και όλα καλά. Κανένα πάγωμα μετά. Γίναμε ρεζίλι & στον φίλο μου δίπλα . . . Να μου λέει : ''Αυτό είναι από τα ακριβότερα μοντέλα της Garmin & έδωσες 329 €'';


Πολυ σωστα αναρωτηθηκε ο φιλος σου και φανταζομαι πως θα νοιωθεις και εσυ . Rolling Eyes
Σε μια εποχη που η τεχνολογια τρεχει και τα μοντελα βγαινουν το ενα μετα το αλλο με ταχυτατη απαξιωση του παλαιοτερου , δεν υπαρχουν τα περιθωρια για τετοια προβληματα σε τοσο ακριβες συσκευες .

avatar
tlg
New Member
New Member

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/03/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 29


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40 - Σελίδα 2 Empty Απ: Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40

Δημοσίευση από alexis75gr Τετ 13 Μαρ 2013 - 7:14

και μαλιστα linux που υποτιθεται ειναι πιο ελαφρυ..
avatar
alexis75gr
Member
Member

Άντρας Τόπος : athina
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 120


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40 - Σελίδα 2 Empty Απ: Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40

Δημοσίευση από Santosan Τετ 13 Μαρ 2013 - 10:27

Δεν εχει καμμια σχεση το λειτουργικο με το θεμα του χαρτη, το προβλημα βρισκεται στον τροπο που διαβαζει το λογισμικο την Ελληνικη γλωσσα αφου στα Λατινικα δουλευει σωστα.

Τα προβληματα ειναι γνωστα παιδια δεν τα ανακαλυψαμε τωρα, αυτο που σας γραφω ειναι να κανετε τις δοκιμες σας ωστε να συγκεντρωσουμε υλικο που θα στειλουμε στο beta μεσω του Χρηστου & στην μαμα Garmin στην Αγγλια με e-mail. To να γραφουμε συνεχως οτι υπαρχει προβλημα δεν θα αλλαξει κατι εκτος του οτι γινεται αλλη μια καταχωρηση γι' οποιον δεν εχει κανει ηδη αλλιως επαναλαμβανομαστε χωρις να κανουμε κατι ουσιαστικο. Τα σουπα μουπες επισης δεν ωφελουν κανεναν, τα TomTom εχουν προβλημα με δρομολογησεις ανω των 200 km οταν ειναι ενεργο IQ Routes & χρησιμοποιουν την Ελληνικη γλωσσα αφου δεν μπορουν να ολοκληρωσουν την διαδικασια δρομολογησης, αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι καλο λογισμικο ή κακη συσκευη, σημαινει οτι καπου εχει προβλημα. Αλλωστε ο καθενας αναλογως τις γνωσεις που εχει σε ενα θεμα διαμορφωνει & μια αποψη, αυτο δεν σημαινει οτι φερει την αναλογη βαρυτητα. Ασχοληθειτε με το προβλημα, σας εδωσα μια μεθοδο, με τα λογια δουλεια δεν γινεται, πρεπει εμεις να δωσουμε υλικο & να πιεσουμε καταστασεις αλλιως δεν θα καταφερουμε κατι ...
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40 - Σελίδα 2 Empty Απ: Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40

Δημοσίευση από giorgos_korinthos Τετ 13 Μαρ 2013 - 11:05

Καλημέρα Μάνο / Ποιά 200 Km ; Πέσε καλύτερα άνω των 100 Km & ειδικά αν η διαδρομή περνάει μέσα από νομό Αττικής, άστο καλύτερα.
avatar
giorgos_korinthos
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 50
Τόπος : ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 93


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40 - Σελίδα 2 Empty Απ: Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40

Δημοσίευση από gnoul Τετ 13 Μαρ 2013 - 22:01

Μιά από τις δρομολογήσεις που θεωρώ κλασσικό λάθος είναι :

Αφετηρία : Γαλάτσι
Προορισμός : ΣΕΦ

Το 3490 ακόμη και στην γρήγορη μας πάει από το κέντρο, σε αντίθεση με το BaseCamp που σε πηγαίνει από το "ποτάμι"!

Παρακολουθώ με ενδιαφέρον τις παράξενες δρομολογήσεις σε μερικές περιπτώσεις, έχω αναπτύξει κάποια θεωρία για ποιο λόγο συμβαίνουν αυτές, αλλά δεν είμαι σίγουρος ώστε να την αναπτύξω!

Θεωρώ τις προτάσεις του Μάνου πολύ καλές για να πειραματιστούμε με το λογισμικό, αλλά η έλλειψη χρόνου είναι ένα πρόβλημα αυτή την εποχή!

Καλό θα είναι αναφέρουμε διάφορες "παράδοξες" συμπεριφορές τις οποίες ο Χρήστος θα μπορούσε να προωθήσει .....
gnoul
gnoul
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Ηλικία : 57
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 08/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 255


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40 - Σελίδα 2 Empty Απ: Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40

Δημοσίευση από alexis75gr Πεμ 14 Μαρ 2013 - 7:06

ποια ειναι η θεωρια σου?? εμενα κατι μου λεει οτι ο αλγοριθμος fuzzy logik δεν δινει μεγαλη βαση στην κατηγοριοποιηση των δρομων..
avatar
alexis75gr
Member
Member

Άντρας Τόπος : athina
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 120


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40 - Σελίδα 2 Empty Απ: Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40

Δημοσίευση από thundercastle Πεμ 14 Μαρ 2013 - 18:55

Να επιβεβαιώσω και εγώ με την σειρά μου τα κολλήματα με την Ελληνική γλώσσα. Για την ώρα η μοναδική λύση φαίνεται να είναι η γλώσσα κειμένου να είναι κάποια ξένη. Να αναφέρω ότι στην προηγούμενη έκδοση (2013.30), είχα δοκιμάσει την λύση Greece - Italy αλλά ούτε και αυτή δούλεψε. Από την στιγμή που η επίσημη αντιπροσωπεία κάνει πως δεν ξέρει (όταν τους τηλεφώνησα μου είπαν ότι πρώτη φορά άκουγαν για τέτοιο πρόβλημα....... affraid), νομίζω ότι η λύση του E-mail στα ‘κεντρικά’ είναι η μόνη λύση, και μάλιστα το συντομότερο.
avatar
thundercastle
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 60
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 870


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40 - Σελίδα 2 Empty Απ: Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40

Δημοσίευση από Santosan Πεμ 14 Μαρ 2013 - 18:59

Ναι Βασιλη αυτη ειναι η λυση αν & ξερω οτι θα με παραπεμψουν στην αντιπροσωπεια στην Ελλαδα.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40 - Σελίδα 2 Empty Απ: Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40

Δημοσίευση από panosmpo Πεμ 14 Μαρ 2013 - 19:06

Μανο δεν θελω να γινω κακος αλλα για πια αντιπροσωπεια στην Ελλαδα αναφερεσαι ?Sleep
panosmpo
panosmpo
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 59
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 756


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40 - Σελίδα 2 Empty Απ: Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40

Δημοσίευση από thundercastle Πεμ 14 Μαρ 2013 - 19:16

Santosan έγραψε:Ναι Βασιλη αυτη ειναι η λυση αν & ξερω οτι θα με παραπεμψουν στην αντιπροσωπεια στην Ελλαδα.

Τότε Μάνο δεν πρέπει να είναι ένα E-mail, αλλά πολλά και αιτιολογημένα.....
avatar
thundercastle
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 60
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 870


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40 - Σελίδα 2 Empty Απ: Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40

Δημοσίευση από stelios.com Πεμ 14 Μαρ 2013 - 21:28

Santosan έγραψε:
stelios.com έγραψε:Το θέμα είναι να μην χρειάζεται
κάθε λίγο και λιγάκι Clear NonVol γιατί ο απλός χρήστης δεν τα κατέχει
αυτά, και ούτε μας διαβάζει για να γνωρίζει.
Συμφωνω μαζι σου ο χρηστης πρεπει να εξυπηρετειτε οχι να κανει τον μαστορα ..

stelios.com έγραψε:Ξέρεις τι είναι να έχεις το 3590 δίπλα στο Note2 με το navigon, και το 3590 να δίνει άλλα αντί άλλων!
Να
το βλέπει και ο άσχετος συνοδηγός που τον πήγαινα στο αεροδρόμιο
Μακεδονία και να σου λέει, "που και να μην ήξερες τον δρόμο"

Προσωπικα
δεν ιδρωνει το αυτι μου απο τετοια, αν ιδρωνε θα τα ειχα παρατησει
αρκετα χρονια πριν οταν οι περισσοτεροι στην Ελλαδα δεν ηξεραν τι εστι
Garmin & γραφανε οτι να'ναι, σημερα απλως δεν υπαρχουν ...

stelios.com έγραψε:Δεν θέλω να ισοπεδώσω την δουλειά κάποιων, αλλά να τους βοηθήσω να γίνει καλύτερη!
Πάντως με τον autodrive δεν μου κάνει τέτοια!

Σε
αυτη την περιπτωση μην επηρεαζεσαι απο το τι σου λενε αλλα ασχολησου με
το θεμα οπως πρεπει για να γινει κατι σωστο. Πρεπει λοιπον να
ακολουθησουμε μια διαδικασια με την οποια να εξασφαλιζεται η ποιοτητα
& η αξιοπιστια του αποτελεσματος.

Προτεινω λοιπον:

- Κανουμε Hard Reset για να διαγραφουν τα αρχεια χρηστη & NonVol ωστε να διασφαλισουμε οτι η συσκευη μας δεν εχει σφαλματα.

- Εκκινηση της συσκευης, κανουμε τις σχετικες ρυθμισεις μας & τελος
την επιλογη του χαρτη διαλεγοντας μονο τον Ευρωπαικο (& τις δυο
επιλογες) συν το DEM για τις συσκευες που το εχουν αφου δεν επηρεαζει
τις δρομολογησεις.

- Επανεκκινηση της συσκευης για να διαβασει
το λογισμικο τις ρυθμισεις μας απο την αρχη & ξεκιναμε πειραματα με
δρομολογησεις.

- Αν η συσκευη μας δρομολογει κανονικα για ενα
διαστημα & μετα αρχισει να βγαζει παλι περιεργες δρομολογησεις
κανουμε hard reset & NonVol αυτη την φορα απενεργοποιουμε την
επιλογη "Ιστορικο ταξιδιων" (Συσκευη) ωστε να δουμε αν φταιει αυτο.

- Αν δεν λυθει το προβλημα κανουμε hard reset & NonVol,
απενεργοποιουμε την επιλογη "Traffic Trends" (Κινηση) για να δουμε αν θα
διορθωθει το προβλημα αυτη την φορα.

- Αν μετα απο τα παραπανω
δεν διορθωθει το προβλημα απομακρυνουμε τον Ευρωπαικο χαρτη (gmapprom)
& στελνουμε απο το MapSource μονο τον χαρτη της Ελλαδας. Hard Reset
μετα NonVol & αρχιζουμε τις δοκιμες.

- Αν το προβλημα
συνεχιζει τοτε συνδεουμε την συσκευη στο PC & κανουμε μετονομασια
χωρις να διαγραψουμε τους φακελους SID & SQLite που βρισκονται μεσα
στον κρυφο φακελο .System ωστε να μην τους διαβαζει η συσκευη αλλα
απενεργοπουμε επισης τα "Traffic Trends" & το "Ιστορικο ταξιδιων",
κανουμε hard reset, NonVol & ξανα δοκιμες.

Σαφως & ο
καθενας μπορει να κανει καποιον συνδυασμο που πιστευει οτι μπορει να του
δωσει στοιχεια ή να αλλαξει την συμπεριφορα της συσκευης, το θεμα ειναι
να υπαρχει μια λογικη συνεχεια στις κινησεις που κανουμε.

Οταν
κανετε προσομοιωση & αφου τελειωσετε με την διαδρομη, πατηστε
διαγραφη να σβηστει & μετα μπειτε στο μενου, απενεργοποιηστε την
προσομοιωση, βγειτε στην αρχικη οθονη ωστε να δειτε την τελευταια θεση
που ειχατε οταν ειχε κλειδωσει δορυφορους η συσκευη τελευταια φορα &
μετα μπειτε ξανα στο μενου να ενεργοποιησετε την προσομοιωση για να
δωσετε κανουργια πορεια. Απανωτες προσομοιωσεις εξασφαλιζουν λαθος
δρομολογησεις.

Μετα απο καθε αλλαγη ρυθμισης & αφου θελετε να την τεσταρετε πρεπει να γινεται επανεκκινηση της συσκευης.

Μετα απο αλλαγη στην επιλογη χαρτη πρεπει να γινεται επανεκκινηση.

Οποιος
ενδιαφερεται ας δοκιμασει ωστε να βγαλει τα δικα του συμπερασματα, οτι
συγκεντρωθει μπορει να το στειλει ο Χρηστος στο beta & εγω να φτιαξω
e-mail το οποιο θα στειλω στην Αγγλια ...
Τα έκανα όλα αυτά (όχι ότι δεν τα ήξερα! clown) και κατά την διαδρομή που έκανα σήμερα, Σέρρες- Αεροδρόμιο Μακεδονία -Πέριξ & εντός Θεσσαλονίκης - Σέρρες η διαδρομή ήτανε άψογη και χωρίς το παραμικρό πρόβλημα - κόλλημα!.
Το ξανατονίζω όμως, δεν είναι λύση τα hard reset για τους περισσότερους χρήστες.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την stelios.com στις Πεμ 14 Μαρ 2013 - 22:01, 1 φορά
stelios.com
stelios.com
Member
Member

Άντρας Τόπος : Σέρρες
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 210


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης