My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40

+14
thundercastle
tlg
here
stelios.com
dordas
ZAFIR
alexis75gr
gnoul
x-trail
IliasA
giorgos_korinthos
takisp
Santosan
leonkoum
18 απαντήσεις

Σελίδα 5 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5

Πήγαινε κάτω

Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40 - Σελίδα 5 Empty Απ: Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40

Δημοσίευση από x-trail Πεμ 21 Μαρ 2013 - 14:06

IliasA έγραψε:
x-trail έγραψε:Η Garmin ομως εχει βαλει τους οοοοολους τους Πεζοδρομους να ειναι πλοηγησημοι ΚΑΙ με αυτοκινητο, χωρις δυνατοτητας αποεπιλογης απο καποιο μενου και μαλιστα και χωρις προειδοποιηση κατα την εναρξη της πορειας, οπως αλλα λογισμικα που επιτρεπουν πλοηγηση σε πεζοδρομους αλλα σε προειδοποιουν πρωτα
Στο παραπανω Κυριάκο μου ότι θέλεις πες μου, ή Garmin έκανε χοντρή πατάτα.
Εγω συμφωνω μαζι σου, αλλα ειναι οπως το βλεπει κανεις...
Αλλοι σαν πατατα, αλλοι σαν συμβιβασμο.
Μην ξεχνας οτι κι Αναβαση εχει στο προγραμμα της περισσοτερα ειδη δρομων γενικως και κανοντας ...συμβιβασμο εχει λιγοτερα στον χαρτη που φτιαχνει για Garmin.


_______________________________________________________________________________________


tlg έγραψε:Το igo ?
Παναγιωτη το iGO ειναι πολυ καλο προγραμμα με πολυ καλο αλγοριθμο πλοηγησης και αρκετες εναλλακτικες Δρομολογησεις.
Αλλα ειναι για ....λιγους γνωστες, ωστε να μπορεσουν με γνωσεις προγραμματισμου να εκμεταλευτουν στο επακρο τις πολλες δυνατοτητες του προγραμματος.
Στον "Νavteq by NNG" τωρα (αναλογα πως εχεις ...προγραμματισεις το προγραμμα) μπορει να σε ειδοποιησει για το οτι ο προορισμος σου ειναι σε Πεζοδρομο (οπως και το Navigon).
Aλλά και ειναι μεγαααααλο το "αλλά" οπως θα δεις παρακατω:
-- Οι "πολυ μικροι οικισμοι" (που οριζονται ετσι λογω των παγκοσμιων standards της Navteq) δεν φαινονται στον χαρτη (δεν εχουν "πολυγωνα" και ονομα), ουτε μπορεις να τους κανεις αναζητηση Πολης, μπορεις να τους βρεις μονο σαν οδους ( !!!! ) του κεντρικου Δημου που ανηκουν.
Στον "Navteq by Garmin" μπορεις να τους βρεις και σαν Πολεις γιατι υπαρχουν στο index των πολεων του χαρτη.
-- Στον "Νavteq by NNG" 2012.Q2 τα νησια του Αιγαιου εχουν το ...Τουρκικο ( !!!! ) ονομα τους, δηλαδη η Αστυπαλαια γραφεται ως "Ιstabulya Adasi" απο λαθος που εκανε η NNG στο compiling των δεδομενων της Νavteq.
-- Στον "Νavteq by NNG" 2012.Q3 τα πραγματα ειναι πολυ χειροτερα, γιατι σε ονοματα πολεων και διευθυνσεων γραμμενων με ελληνικους χαρακτηρες, καποιοι απο τους χαρακτηρες ειναι ....λατινικοι ( !!!! ) με αποτελεσμα οταν ψαξεις πχ. τον Βολο και γραφεις ελληνικα, να σου βγαζει διαθεσιμα γραμματα Β->Ο--> και μετα τιποτα, γιατι το επομενο γραμμα ειναι το Ο στα....λατινικα αλλα εσυ που να το ξερεις για να γυρισεις το πληκτρολογιο στα λατινικα, οποτε ο ελληνικος "Νavteq by NNG" 2012.Q3 ειναι για τα σουτια, ειδικα για Θηβα και βορειοτερα.

Αρα και Garmin συσκευη αλλα και "Navteq by Garmin" και ξερο ψωμι !!!
Αυτος ειναι ο καλυτερος "συμβιβασμος" για την ωρα αναμεσα σε συσκευες που χρησιμοποιουν τα δεδομενα του χαρτη που φτιαχνει η Navteq.



_______________________________________________________________________________________


Σημερα ξαναπηρα στα χερια μου το παλιο-καλο-απλο Nuvi 205w που φοραει εναν σκετο-νετο χαρτη, τον 2013.40 ΝΤU χωρις κανενα αλλο αρχειο.
Του εδωσα λοιπον τις 3 πορειες που εξεταζαμε παραπανω:
-- Θεσσαλονικη-Γαληνη, ακριβως τα ιδια σε παει απο τον παραδρομο οπως και το 3490 με ΝΤU full
-- Σερρες-Ασπροβαλτα, ακριβως τα ιδια σε παει απο Νιγριτα οπως και το 3490 με ΝΤU full
-- Σερρες-ενδιαμεσο σημειο μετά τον Δραβισκο-Ασπροβαλτα, παλι ακριβως τα ιδια, σε παει μεσα απο τον Δραβισκο και δεν εξαντλει την Ε.Ο. Σερρων-Δραμας.
Αρα σε αυτα τα 3 συγκεκριμενα παραδειγματα, τα λαθη της δρομολογησης σε σχεση με την ...λογικη και το site της Navteq δεν οφειλονται σε αρχεια συνοδευτικα (δεν υπαρχουν μεσα φακελοι SID, SQLite ουτε αρχεια myTrends ή ΤrafficTrends).
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40 - Σελίδα 5 Empty Απ: Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40

Δημοσίευση από Santosan Πεμ 21 Μαρ 2013 - 15:10

Η συσκευη κανονικα δεν φοραει NTU Κυριακο αλλα NT. Αν με τον χαρτη που φοραει απο την μαμα δρομολογει λαθος τοτε εισαι σιγουρος οτι δεν φταινε τα συνοδευτικα στην δικη σου περιπτωση. Θελει ομως να τεσταρεις περισσοτερες διαδρομες οχι μονο συγκεκριμενες αφου εκει μπορει οντως να υπαρχει θεμα απο τον χαρτη. Το να καταληξει καποιος σε καποιο συμπερασμα ειναι δυσκολη διαδικασια γιατι χρειαζεται να λαβει υπ' οψιν του πολλες παραμετρους. Αυτος ειναι ο λογος που λεω να τεσταρει ο κοσμος για να δουμε τι παιζει.

Αυτο που μπαινει σαν υποψια στο μυαλο μου πλεον ειναι το προβλημα αφορα μονο τα nuvi, dezl & zumo φαινεται να μην επηρεαζονται αλλωστε 2500km πλοηγησης με NT & NTU & σωστες δρομολογησεις δεν προσπερνουνται ετσι ...
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40 - Σελίδα 5 Empty Απ: Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40

Δημοσίευση από tlg Πεμ 21 Μαρ 2013 - 15:53

x-trail έγραψε:
-- Σερρες-Ασπροβαλτα, ακριβως τα ιδια σε παει απο Νιγριτα οπως και το 3490 με ΝΤU full

Αυτη η δρομολογηση που βλεπω στο Here.com ειναι σωστη ?
Υπαρχει αυτος ο παραλληλος δρομος με το ποταμι μετα την Νεα Μεσολακκια ?
avatar
tlg
New Member
New Member

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/03/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 29


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40 - Σελίδα 5 Empty Απ: Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40

Δημοσίευση από x-trail Πεμ 21 Μαρ 2013 - 19:31

tlg έγραψε:
x-trail έγραψε:
-- Σερρες-Ασπροβαλτα, ακριβως τα ιδια σε παει απο Νιγριτα οπως και το 3490 με ΝΤU full
Αυτη η δρομολογηση που βλεπω στο Here.com ειναι σωστη ?
Υπαρχει αυτος ο παραλληλος δρομος με το ποταμι μετα την Νεα Μεσολακκια ?
Bεβαιως και υπαρχει, απο εκει μονο μπορεις να κινηθεις.
Ο κομβος στον Στρυμωνα ΔΕν δουλευει για Σερρες και Δραμα, πρεπει απο παραδρομους να χρησιμοποιεις τον κομβο των Κερδυλλιων.
Το κοκκινο κομματι που εχω ειναι αυτοκινητοδρομος υπο κατασκευη και περνιεται αλλα ειναι αγνωστο τι θα βρεις στο εργοταξιο (μπαζα, πετρες, αυλακια, χωματουργικα μηχανηματα κλπ)
Το κοκκινο-μπλε κομματι περναει απο αυτοκινητο και πρεπει να στριψεις οπως εχω το βελος που σε παει κατω απο το δρομο-εργοταξιο (ανισοπεδος).
Αυτη ειναι η σωστη πλοηγηση και στον "Navteq by Garmin" και σε παει αψογα απο τους παραδρομους απο και προς τον κομβο Κερδυλλιων!
Δυστυχως και ο Αutodrive και ο Αnavasis σε πηγαινουν απο τον κλειστο κομβο και απο την "κοκκινη" γραμμη που φυσικα σε βγαζει σε αδιεξοδο.
Στους satelitte χαρτες Navteq, Google, Bing και Κτηματολογιο, οι φωτογραφιες τους ειναι παλιες και φαινεται να υπαρχει Δρομος στην "κοκκινη" γραμμη, ενω τωρα υπαρχει ...εργοταξιο!
Περασα απο εκει δυο φορες πριν ενα μηνα (πηγαινοντας Δραμα με Autodrive [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] και γυρνωντας απο Δραμα με Navteq [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] )[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Έχει επεξεργασθεί από τον/την x-trail στις Πεμ 21 Μαρ 2013 - 19:38, 1 φορά
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40 - Σελίδα 5 Empty Απ: Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40

Δημοσίευση από thundercastle Πεμ 21 Μαρ 2013 - 19:37

tsgallix έγραψε:Την προηγουμενη εβδομαδα ειχα την ευκαια να τεσταρω τον city navigator 2013.40 σε μια διαδρομη 2500 χιλ.σε Βουλγαρια,Σερβια,Κροατια,Σσλοβενια,βορεια Ιταλια σε 2 συσκευες.Η δρομολογηση πολυ καλη χωρις προβληματα.παγωματα κλπ που διαβασα καπου.Ενα προβλημα που αντιμετωπισα με το zumo 660 ειναι η προβολη της καταγραφης της διαδρομης οπου ο χαρτης (το βελος προς πορεια) καλυπτε την μπλε γραμη καταγραφης οποτε δεν μπορουσα να επαληθευσω αν εχω ξαναπερασει απο το συγκεκριμενο μερος.Εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να συμβαινει?(η επιλογη καταγραφη ταξειδιου ειναι βεβαια παντα τσεκαρισμενη)
Santosan έγραψε:Η συσκευη κανονικα δεν φοραει NTU Κυριακο αλλα NT. Αν με τον χαρτη που φοραει απο την μαμα δρομολογει λαθος τοτε εισαι σιγουρος οτι δεν φταινε τα συνοδευτικα στην δικη σου περιπτωση. Θελει ομως να τεσταρεις περισσοτερες διαδρομες οχι μονο συγκεκριμενες αφου εκει μπορει οντως να υπαρχει θεμα απο τον χαρτη. Το να καταληξει καποιος σε καποιο συμπερασμα ειναι δυσκολη διαδικασια γιατι χρειαζεται να λαβει υπ' οψιν του πολλες παραμετρους. Αυτος ειναι ο λογος που λεω να τεσταρει ο κοσμος για να δουμε τι παιζει.
Αυτο που μπαινει σαν υποψια στο μυαλο μου πλεον ειναι το προβλημα αφορα μονο τα nuvi, dezl & zumo φαινεται να μην επηρεαζονται αλλωστε 2500km πλοηγησης με NT & NTU & σωστες δρομολογησεις δεν προσπερνουνται ετσι ...
Έχω την αίσθηση ότι ο Σάββας αναφερόταν στο θέμα των κολλημάτων και όχι αυτού καθ΄ αυτού σε περίεργες δρομολογήσεις. Τις δρομολογήσεις στις παραπάνω περιοχές τις έχουμε συζητήσει κατ’ ιδίαν με τον Σάββα στο παρελθόν και γνωρίζουμε ότι είναι καλές. Νομίζω ότι πρέπει να ξεχωρίσουμε τα δυο θέματα. Το zumo φορά χάρτες ΝΤ. Δεν έχω ακούσει, τουλάχιστον εγώ, ποτέ κανέναν να διαμαρτύρεται για κόλλημα με ΝΤ. Και εγώ έχω κάνει ΔΕΚΑΔΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ χλμ. με ΝΤ (Nuvi 1440) με διαφορετικές εκδόσεις χάρτη και φυσικά με συσκευή στην Ελληνική γλώσσα (δεν διανοήθηκα ποτέ να την αλλάξω) και δεν είχα γνωρίσει τι εστί κόλλημα. Το ίδιο φίλος με 1410. (Να σημειώσω ότι η σειρά 14ΧΧ έχει μόνο κάποια ελάχιστα συνοδευτικά αρχεία Sqlite). Όσον αφορά τις περίεργες δρομολογήσεις του παραδείγματος του Ωραιοκάστρου αυτές είναι ίδιες και απαράλλακτες είτε χρησιμοποιείς συσκευή 14ΧΧ με ΝΤ, είτε 2595 με ΝΤU. Να σημειώσω από την μικρή εμπειρία που έχω με το 2595, ότι δεν έχω την αίσθηση ότι δρομολογεί διαφορετικά σε σχέση με το 1440. Τουλάχιστον μέχρι σήμερα οι δρομολογήσεις είναι ταυτόσημες.
Όσον αφορά τα κολλήματα, το 2595 με συσκευή στην Ελληνική γλώσσα δεν έχει ολοκληρώσει ποτέ ούτε μια διαδρομή. Κανένα πρόβλημα είτε σε προσομοίωση είτε σε πραγματικές συνθήκες όμως με ξένη γλώσσα. Τέλος έκανα και την εξής δοκιμή. Κατήργησα τον φάκελο SID, τον ήδη υπάρχοντα Sqlite, δημιούργησα έναν κενό φάκελο Sqlite με τον υποφάκελο του και μετά από Hard Reset και Clear non Vol δοκίμασα την Ελληνική γλώσσα. Δυστυχώς ούτε αυτό δούλεψε, η συσκευή πάλι κόλλησε. Μια τελευταία παρατήρηση, το κόλλημα έρχεται λίγο πριν φτάσεις στον προορισμό σου την στιγμή που βγάζει την ένδειξη να βρει πάρκινκ. Αυτό έχει επιβεβαιωθεί και από άλλους χρήστες μέσα από το φόρουμ. Το Dezl του Σάββα με ΝΤU δεν το ζητά. Τα συμπεράσματα δικά σας.
avatar
thundercastle
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 60
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 870


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40 - Σελίδα 5 Empty Απ: Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40

Δημοσίευση από raftoput Πεμ 21 Μαρ 2013 - 21:47

Προσφάτως (την εβδομάδα που μας πέρασε) έκανα οδικώς ταξίδι εντός Γερμανίας και από Γερμανία με τελικό προορισμό Ανκόνα.
Εν ολίγοις από Aachen-Bamberg, από Bamberg-Berlin, Berlin-Fürth, Fürth-Bologna και τέλος Bologna-Ancona.
Ο πλοηγός ήταν ένα Garmin Nüvi 660 με FM transmitter το οποίο δούλευε απροβλημάτιστα και χάρτης ο NT 2013.40.
Εντός Γερμανίας το τέσταρα με το εργοστασιακό Navi που είχε το Α4 που είχα νοικιάσει και έβγαζε ακριβώς την ίδια διαδρομή!
Μόνο θετικά έχω να πω για την όλη εμπειρία, δεν με απογοήτευσε πουθενά!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
raftoput
raftoput
New Member
New Member

Άντρας Ηλικία : 40
Τόπος : Πάτρα
Ημερομηνία εγγραφής : 22/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 22


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40 - Σελίδα 5 Empty Απ: Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40

Δημοσίευση από tlg Πεμ 21 Μαρ 2013 - 22:30

x-trail έγραψε:
tlg έγραψε:
x-trail έγραψε:
-- Σερρες-Ασπροβαλτα, ακριβως τα ιδια σε παει απο Νιγριτα οπως και το 3490 με ΝΤU full
Αυτη η δρομολογηση που βλεπω στο Here.com ειναι σωστη ?
Υπαρχει αυτος ο παραλληλος δρομος με το ποταμι μετα την Νεα Μεσολακκια ?
Bεβαιως και υπαρχει, απο εκει μονο μπορεις να κινηθεις.


Εγω εκανα αντιπαραθεση και με τον route planner της tomtom ,αλλα και με αυτον της GI και δεν εχουν καθολου τον παραλληλο στο ποταμι δρομο αλλα σε πανε απο εκει που λες οτι δεν παει !!

Αυτο που βλεπω εγω απο το here.com, ειναι οτι ο χαρτης αυτος ειναι ο ποιο αναλυτικος για Ελλαδα ειδικα για επαρχια
avatar
tlg
New Member
New Member

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 02/03/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 29


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40 - Σελίδα 5 Empty Απ: Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40

Δημοσίευση από ZAFIR Πεμ 21 Μαρ 2013 - 23:57

O citynavigator ειναι μονόδρομος εκτός ελλάδας..συμφωνώ απόλυτα,τώρα για τα εν΄ελλαδι παίρνει λίγο κουβέντα ....χρησιμοποιώ τον autodrive στα πάτρια,ο city θέλει λιγο δουλίτσα ακόμα ...(.αλλά δέν ειναι μακριά)προσωπική μου σεμνη άποψη, περιμένοντας την αναβάθμιση του autodrive ...
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40 - Σελίδα 5 Empty Απ: Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40

Δημοσίευση από stelios.com Παρ 22 Μαρ 2013 - 7:35

tlg έγραψε:
x-trail έγραψε:
tlg έγραψε:
x-trail έγραψε:
-- Σερρες-Ασπροβαλτα, ακριβως τα ιδια σε παει απο Νιγριτα οπως και το 3490 με ΝΤU full
Αυτη η δρομολογηση που βλεπω στο Here.com ειναι σωστη ?
Υπαρχει αυτος ο παραλληλος δρομος με το ποταμι μετα την Νεα Μεσολακκια ?
Bεβαιως και υπαρχει, απο εκει μονο μπορεις να κινηθεις.


Εγω εκανα αντιπαραθεση και με τον route planner της tomtom ,αλλα και με αυτον της GI και δεν εχουν καθολου τον παραλληλο στο ποταμι δρομο αλλα σε πανε απο εκει που λες οτι δεν παει !!

Αυτο που βλεπω εγω απο το here.com, ειναι οτι ο χαρτης αυτος ειναι ο ποιο αναλυτικος για Ελλαδα ειδικα για επαρχια
Ο "Παράλληλος στο ποτάμι δρόμος" είναι ένας πρώην χωματόδρομος που ασφαλτοστρώθηκε για να διοχετευθεί η κίνηση του δρόμου "που δεν πάει" ο ποίος έχει κλείσει εδώ και 2 χρόνια λόγω έργων διαπλάτυνσης και σύνδεσης με την Εγνατία Οδό.
Από τον πρώτο καιρό η Navteq τον ενσωμάτωσε στις ενημερώσεις τις, ενώ η autodrive τον ενσωμάτωσε στα παλιά της τα παπούτσια. (παρά τις συνεχόμενες αναφορές σφαλμάτων που στέλνουμε)
Βέβαια αυτός ο δρόμος είναι παρατημένος στην κακιά του την μοίρα και άγνωστο πότε θα τελειώσει!
Ο Θεός να φυλάει από ατυχήματα ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες...
stelios.com
stelios.com
Member
Member

Άντρας Τόπος : Σέρρες
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 210


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40 - Σελίδα 5 Empty Απ: Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40

Δημοσίευση από thundercastle Παρ 22 Μαρ 2013 - 10:12

Δοκιμών συνέχεια……..
Με το σκεπτικό ότι ο ΝΤU εξυπηρετεί εκτός της Ελληνικής και άλλες μη Λατινογενείς γλώσσες, μπήκα στον πειρασμό να δοκιμάσω την συσκευή στα Βουλγαρικά και στα Ρωσικά. Ξεκίνησα λοιπόν πρώτα με την Βουλγαρική. Όταν έκανα προσομοιώσεις στην Βουλγαρία, ο χάρτης εμφανιζόταν στα κυριλλικά, και στην υπόλοιπη Ευρώπη στα λατινικά, συμπεριβαλομένης της Ελλάδας. Οι δρομολογήσεις ολοκληρώνονταν ΠΑΝΤΟΥ κανονικά και στο τέλος της διαδρομής η λίστα των πάρκινκ ήταν στα Βουλγαρικά στην Βουλγαρία, και στα λατινικά στην Υπόλοιπη Ευρώπη. Αψεγάδιαστο, όπως θα έπρεπε να είναι.....
Τα ίδια και με την Ρωσική γλώσσα. Να σημειώσω εδώ ότι όλες οι δοκιμές έγιναν στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, λόγω έλλειψης χάρτη Ρωσίας.
Συνεπώς σε πρώτο ανάγνωσμα φαίνεται ότι το πρόβλημα εντοπίζεται μόνο στην Ελληνική γλώσσα.
Σ’ αυτό το σημείο θα πρότεινα το θέμα ‘Προβλήματα Δρομολόγησης Νavteq 2013.40’ να παραμείνει για αμιγώς θέματα που έχουν σχέση με το χάρτη και να μεταφέρουμε την συζήτηση, ‘κολλήματα’ και ‘περίεργες δρομολογήσεις’ σε δυο ξεχωριστά σε άλλο σημείο, γιατί μάλλον τα κάναμε σαλάτα.
Όσον αφορά τα κολλήματα νομίζω ότι δεν έχουν καμία σχέση με την Νavteq και την όποια έκδοση χάρτη, αλλά είναι θέμα λογισμικού συσκευής. Όσον αφορά τις περίεργες δρομολογήσεις (μετά και την ουσιώδη παρέμβαση του Χρήστου), πάλι έχει να κάνει με την δυνατότητα του λογισμικού στο τι μπορεί να εκμεταλλευτεί (ή του έχει ορισθεί να εκμεταλλευτεί) από τις δυνατότητες του χάρτη.
Συνεπώς μιλώντας και στις δυο περιπτώσεις για λογισμικό, ας τα ξεχωρίσουμε και ας επικεντρωθούμε στην λύση τους, χωρίς να τα μπερδεύουμε με τον χάρτη.
avatar
thundercastle
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 60
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 870


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40 - Σελίδα 5 Empty Απ: Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40

Δημοσίευση από alexis75gr Τετ 27 Μαρ 2013 - 23:36

το ξεχασαμε αυτο το θεμα Smile2
avatar
alexis75gr
Member
Member

Άντρας Τόπος : athina
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 120


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40 - Σελίδα 5 Empty Απ: Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40

Δημοσίευση από thundercastle Πεμ 28 Μαρ 2013 - 23:08

alexis75gr έγραψε:το ξεχασαμε αυτο το θεμα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Αλέξη δεν νομίζω ότι το ξεχάσαμε, απλά νομίζω ότι μετά από τόση συζήτηση καταλήξαμε ότι σε επίπεδο χρήστη δεν υπάρχουν και πολλά που μπορούμε να κάνουμε. Όπως έγραφα και πιο πάνω, πέρα από την σαλάτα που κάναμε μπερδεύοντας κολλήματα με περίεργες δρομολογήσεις, φαίνεται ότι τα παραπάνω προβλήματα οφείλονται σε θέματα λογισμικού, και όχι αυτού καθ’ αυτού στον χάρτη, συνεπώς πρέπει να περιμένουμε εξελίξεις σε επίπεδο Garmin. Αν μη τι άλλο οι όποιες πιέσεις πρέπει να κατευθυνθούν προς αυτή την κατεύθυνση.
avatar
thundercastle
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 60
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 870


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40 - Σελίδα 5 Empty Απ: Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40

Δημοσίευση από Santosan Πεμ 28 Μαρ 2013 - 23:30

Για να προχωρησει το θεμα οι χρηστες πρεπει να στειλουν e-mail & στην Ελληνικη Garmin εδω: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] Αν δεν βρειτε ανταποκριση στειλτε & στην Garmin στην Αγγλια.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40 - Σελίδα 5 Empty Απ: Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40

Δημοσίευση από thundercastle Κυρ 31 Μαρ 2013 - 13:30

Αλέξη πιθανολογώ ότι εννοείς αυτό.
thundercastle έγραψε:....................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................................................
Νομίζω ότι πρέπει να ξεχωρίσουμε τα δυο θέματα. Το zumo φορά χάρτες ΝΤ. Δεν έχω ακούσει, τουλάχιστον εγώ, ποτέ κανέναν να διαμαρτύρεται για κόλλημα με ΝΤ. Και εγώ έχω κάνει ΔΕΚΑΔΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ χλμ. με ΝΤ (Nuvi 1440) με διαφορετικές εκδόσεις χάρτη και φυσικά με συσκευή στην Ελληνική γλώσσα (δεν διανοήθηκα ποτέ να την αλλάξω) και δεν είχα γνωρίσει τι εστί κόλλημα. Το ίδιο φίλος με 1410. (Να σημειώσω ότι η σειρά 14ΧΧ έχει μόνο κάποια ελάχιστα συνοδευτικά αρχεία Sqlite). Όσον αφορά τις περίεργες δρομολογήσεις του παραδείγματος του Ωραιοκάστρου αυτές είναι ίδιες και απαράλλακτες είτε χρησιμοποιείς συσκευή 14ΧΧ με ΝΤ, είτε 2595 με ΝΤU. Να σημειώσω από την μικρή εμπειρία που έχω με το 2595, ότι δεν έχω την αίσθηση ότι δρομολογεί διαφορετικά σε σχέση με το 1440. Τουλάχιστον μέχρι σήμερα οι δρομολογήσεις είναι ταυτόσημες.
.........................................................................................................................................................................................
........................................................................................................................................................................................
avatar
thundercastle
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 60
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 870


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40 - Σελίδα 5 Empty Απ: Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40

Δημοσίευση από alexis75gr Κυρ 31 Μαρ 2013 - 22:14

παντως εγω γυρισα στον autodrive μεχρι νεοτερας.. στην τελικη ο επιμενων ελληνικα!!
avatar
alexis75gr
Member
Member

Άντρας Τόπος : athina
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 120


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40 - Σελίδα 5 Empty Απ: Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40

Δημοσίευση από alexis75gr Τετ 1 Μάης 2013 - 22:10

τελικα το προβλημα ειναι μονο με τα nuvi?? με το ios κανει σωστες δρομολογησεις? αν ειναι να παρουμε iphone να τελειωνουμε?
avatar
alexis75gr
Member
Member

Άντρας Τόπος : athina
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 120


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40 - Σελίδα 5 Empty Απ: Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40

Δημοσίευση από gnoul Πεμ 2 Μάης 2013 - 11:18

Αλέξη με το iOS το λογισμικό (όπως και όλα τα apps) είναι πολύ σταθερό και λειτουργεί απροβλημάτιστα, αλλά στις δρομολογήσεις δεν έχω διαπιστώσει κάτι διαφορετικό!

gnoul
gnoul
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Ηλικία : 57
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 08/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 255


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40 - Σελίδα 5 Empty Απ: Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40

Δημοσίευση από x-trail Πεμ 2 Μάης 2013 - 17:05

Και μετα Αλεξη ειναι και το αλλο, πως θα βαζεις μεσα κι αλλους χαρτες και τα υπολοιπα καλα της Garmin μεσα στο iPhone;;;
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40 - Σελίδα 5 Empty Απ: Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40

Δημοσίευση από gnoul Πεμ 25 Ιουλ 2013 - 0:19

Δύο προβλήματα που έχω εντοπίσει εδώ και καιρό αλλά τώρα βρίσκω χρόνο να αναρτήσω.
Η "παράξενες" δρομολογήσεις με τον χάρτη της Navteq είναι μερικές φορές αξιοπερίεργες και σίγουρα προβληματίζουν όλους όσους χρησιμοποιούμε τον χάρτη:

1) Από ΟΑΚΑ προς Γαλάτσι στην γέφυρα στην Κύμης και Καποδηστρίου, όταν διαλέγω την σύντομη απόσταση με καθοδηγεί να βγώ από την γέφυρα και αφού περάσω το φανάρι να ξαναβγώ στην άλλη άκρη της γέφυρας ..... και να συνεχίσω την αρχική μου πορεία.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

 2) Πηγαίνοντας από Τρίκαλα προς το χωριό μου λίγο έξω από την Καλαμπάκα και ενώ έχω επιλέξει συντομότερο χρόνο μου ζητά να στρίψω αριστερά αγκαταλείποντας τον "μεγάλο" δρόμο έχοντας χονική στιγμή άφιξης 23:10 όπως φαίνεται στην πρώτη εικόνα.
Προσπερνάω τη διασταύρωση και συνεχίζω την πορεία μου (όπως είναι το φυσιολογικό) και μετά τον άμεσο επαναυπολογισμό δίνει εκτιμώμενο χρόνο άφιξης 23:08 κάτι που σημαίνει ότι η συγκεκριμένη διαδρομή είναι αυτή με τον συντομότερο χρόνο αλλά το λογισμικό δεν την είχε επιλέξει!
 
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

 Συνεχίζω να επιμένω ότι η συνεργασία του χάρτη με το λογισμικό παρουσιάζει προβλήματα που σε πολλές περιπτώσεις δημιουργούν προβληματικές δρομολογήσεις!

Περιμένω από τον Χρήστο να δώσει αυτά τα προβλήματα εκεί που πρέπει μήπως και διορθώσουμε κάποια πράγματα!
gnoul
gnoul
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Ηλικία : 57
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 08/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 255


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40 - Σελίδα 5 Empty Απ: Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40

Δημοσίευση από alexis75gr Παρ 26 Ιουλ 2013 - 10:20

εγω εχω απογητευθει με τις δρομολογησεις του χαρτη.. πολυ απλα δεν μπορω να τον εμπιστευθω και πιστευω οτι τα προβληματα δεν θα ξεπεραστουν ποτε. πλεον χρησιμοποιω τον πολυ φτωχοτερο autodrive αλλα τουλαχιστον ξερω οτι θα με παει γρηγορα και με ασφαλεια..
avatar
alexis75gr
Member
Member

Άντρας Τόπος : athina
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 120


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40 - Σελίδα 5 Empty Απ: Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40

Δημοσίευση από panoshm Παρ 26 Ιουλ 2013 - 11:32

Το έχουμε πει πολλές φορές σε αυτό το φόρουμ όπως και σε προηγούμενα forum...

Ο ένας χάρτης συμπληρώνει τον άλλον, κάποιος έχει κενά εδώ, κάποιος έχει κενά εκεί...

Έχουν υπάρξει περιπτώσεις που ο Autodrive δε με κάλυπτε κάπου και με έσωσε ο City....

ΕΥΤΥΧΩΣ να λες, που έχουμε 3 εταιρίες για την Ελλάδα και μπορούμε να gamer  όσο θέλουμε 27978
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40 - Σελίδα 5 Empty Απ: Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40

Δημοσίευση από alexis75gr Παρ 26 Ιουλ 2013 - 11:41

για την Ιθακη ποιος ειναι ο καλυτερος ξερει κανεις??
avatar
alexis75gr
Member
Member

Άντρας Τόπος : athina
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 120


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40 - Σελίδα 5 Empty Απ: Προβληματα Δρομολογησης CN EU NTU 2013.40

Δημοσίευση από x-trail Παρ 26 Ιουλ 2013 - 11:56

Αutodrive 3.05 λογω χωματοδρομων και ενος λαθους στον Αγ.Ιωαννη (ο Ευρωπαικος εχει ενα χωματοδρομο ως ασφαλτο και σε κανει πλοηγηση απο εκει).
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 5 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης