My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Recreational map of europe v4

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Recreational map of europe v4  Empty Recreational map of europe v4

Δημοσίευση από foyla Τετ 30 Δεκ 2020 - 18:16

Καλησπέρα και χρόνια πολλά θα ήθελα την βοήθεια σας:
Υπάρχει κάποιος τρόπος  να αφαιρέσω τις ισουψείς γραμμές από τον χάρτη Recreational map of europe v4; Έκανα κάποιες προσπάθειες με την αλλαγή του ΤΥΡ αλλά τίποτα.
foyla
foyla
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : Greece
Ημερομηνία εγγραφής : 19/10/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 26


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Recreational map of europe v4  Empty Απ: Recreational map of europe v4

Δημοσίευση από panoshm Τετ 30 Δεκ 2020 - 23:26

Όχι, είναι κομμάτι του χάρτη....

Αν αφαιρέσεις από το typ την κατηγορία των ισουψών, απλά η συσκευή σου θα τις δείχνει με τα default χρώματα της Garmin και μάλλον θα φαίνονται στην οθόνη με χειρότερο χρώμα από ότι πριν....
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Recreational map of europe v4  Empty Απ: Recreational map of europe v4

Δημοσίευση από lneam Πεμ 31 Δεκ 2020 - 12:08

θα ηθελα να ρωτησω τον χρηστη foyla, οι χαρτες Garmin Recreation Map of Europe v4 που εχει στην συσκευη του, ποτε αναβαθμιστηκαν για τελευταια φορα ?
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Recreational map of europe v4  Empty Απ: Recreational map of europe v4

Δημοσίευση από lneam Πεμ 31 Δεκ 2020 - 19:05

σχετικα με την ερωτηση στο πρωτο ποστ

στην εφαρμογη osmand στο android, υπαρχει π.χ. στις ρυθμισεις η επιλογη contour lines με καποιες δυνατοτητες και παραμετροποιηση σε αυτες. Μια απο αυτες ειναι και η επιλογη ON / OFF.
Κατι αντιστοιχο θα πρεπει να βρεις και στην εφαρμογη της συσκευης σου. Εαν δεν υπαρχει, τοτε το layer αυτο ΔΕΝ μπορει να εξαφανιστει απο την οθονη. Εαν καποιος εχει πολυ καλες γνωσεις στην χαρτογραφιση και τον προγραμματισμο και βρει καποιο "παραθυρο" στους χαρτες αυτους, ισως να καταφερει κατι. Ο τυπικος καταναλωτης μπορει μονο να επιλεξει απο τα μενου της εφαρμογης, δυνατοτητες που η εταιρεια θελει να του προσφερει.

Αυτες οι συσκευες μπορουν να εχουν πολλαπλους χαρτες ταυτοχρονα ή οχι στην οθονη. Ενα αλλο που γνωριζω ειναι πως αυτοι οι χαρτες ειναι OSM. Εαν λοιπον εχω να λυσω το προβλημα της εμφανισης (map thems), θα δοκιμαζα απο διαφορα site στο ιντερνετ αλλους δωρεαν osm χαρτες. Μπορει καποιος απο αυτους να εχει map thems που να μου αρεσουν. Ακομα και να μην βρω, οι osm ειναι δωρεαν. Δεν εχω να χασω τιποτα.

Σε περιπτωση που οι osm χαρτες δεν με καλυπτουν, θα δοκιμαζα τους ελληνικους επιπληρωμη των geodata ή anadigit.
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Recreational map of europe v4  Empty Απ: Recreational map of europe v4

Δημοσίευση από panoshm Πεμ 31 Δεκ 2020 - 19:25

Γενικώς ο Recreational χάρτης είναι πολύ πίσω σε δεδομένα... εδώ και χρόνια...

Για έναν κυνηγό ή οδοιπόρο με την συσκευή αυτή, θα βρει αντάξιους χάρτες (σε χρωματισμούς περιοχών κάλυψης) τον Topodrive και τον TopoActive....

Ιδίως ο TopoActive είναι πάρα πολύ καλός, τον δουλεύω καιρό στο Montana... δεν είναι τυχαίο που για αυτόν τον χάρτη η Garmin δίνει ως συμβατές όλες τις πεζοπορικές, κυνηγετικές συσκευές και επίσης και τα Active Watches

Η Ανάβαση δεν έχει πολλά πολύγωνα στον χάρτη της και δεν μπορεί να "παίξει" κάποιος με το typ της όπως με τους παραπάνω χάρτες για να "αναδείξει" διάφορες εκτάσεις...
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Recreational map of europe v4  Empty Απ: Recreational map of europe v4

Δημοσίευση από lneam Πεμ 31 Δεκ 2020 - 19:55

o topodrive εχει 79 ευρω
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

ο TopoActive Europe εχει 60 δολλαρια
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Recreational map of europe v4  Empty Απ: Recreational map of europe v4

Δημοσίευση από lneam Πεμ 31 Δεκ 2020 - 20:07

εαν εχουμε σε μια συσκευη garmin montana τον χαρτη TopoActive και σε μια συσκευη android τον χαρτη openandromaps, στις νεες εκδοσεις τους, θα βρουμε διαφορες ?
Ξερω πως και οι 2 εχουν χαρτογραφικα δεδομενα osm.
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Recreational map of europe v4  Empty Απ: Recreational map of europe v4

Δημοσίευση από x-trail Παρ 1 Ιαν 2021 - 2:12

foyla έγραψε:Καλησπέρα και χρόνια πολλά θα ήθελα την βοήθεια σας:
Υπάρχει κάποιος τρόπος  να αφαιρέσω τις ισουψείς γραμμές από τον χάρτη Recreational map of europe v4; Έκανα κάποιες προσπάθειες με την αλλαγή του ΤΥΡ αλλά τίποτα.
Καλημερα χρονια πολλα και καλη χρονια!!!

Μπορουν ευκολα να γινουν "αορατες" οι ισουψεις, αρκει με το ΤΥΡviewer, μεσα στο ΤΥΡ να τις κανουμε bitmap 1 και να πατησουμε ΟΚ χωρις να τις χρωματισουμε. Με τον τροπο αυτο γινονται transparent.
Αν δεν υπαρχουν μεσα στο ΤΥΡ, τοτε τις κανουμε ΑDD και επιλεγουμε απο την λιστα τις γραμμες:
ΜAJOR_CONTOUR(nt)  [type 109, subtype 02]
MINOR_CONTOUR(nt) [type 109, subtype 00]
INT_CONTOUR(nt) [type 109, subtype 01]
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Αρέσει στον χρήστη foyla

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Recreational map of europe v4  Empty Απ: Recreational map of europe v4

Δημοσίευση από panoshm Παρ 1 Ιαν 2021 - 12:20

lneam έγραψε:εαν εχουμε σε μια συσκευη garmin montana τον χαρτη TopoActive και σε μια συσκευη android τον χαρτη openandromaps, στις νεες εκδοσεις τους, θα βρουμε διαφορες ?
Ξερω πως και οι 2 εχουν χαρτογραφικα δεδομενα osm.
Έχει να κάνει με την επεξεργασία του χάρτη για την σωστή απόδοσή του στις συσκευές Garmin...
Σαν δεδομένα μια διαφορά μεταξύ TopoActive και OpenTopomap, είναι ότι στον TopoActive φαίνεται το περίγραμμα των περιοχών κάλυψης στα βουνά με το όνομά τους στα Ελληνικά, αλλά στον OpenTopomap δεν φαίνονται καθόλου. Η σύγκριση έγινε στο BaseCamp...
Γενικώς στον BaseCamp έχω διάφορους χάρτες όταν σχεδιάζω μια offroad διαδρομή και τους συμβουλεύομαι όλους, αλλά τελικώς καταλήγω για την χάραξη της διαδρομής και για την χρήση αυτής με το αντίστοιχο χάρτη "επί τόπου" με το Montana καθ' οδόν στο βουνό με την Ανάβαση.... διότι ο Ανάβαση έχει 3 κατηγορίες χωματόδρομων, και κατά την διάρκεια μιας εκδρομής αν θέλω να ψάξω τριγύρω την περιοχή για εναλλάκτικές, σταματάω, "γυρίζω" σε TopoActive, κοτσάρω και πυκνές ισουψής από πάνω και αλλάζω την διαδρομή κατά το δοκούν σε πολύ λίγο χρόνο... ξαναγυρνάω σε Ανάβαση και συνεχίζω..

Τελικώς λοιπόν, έχει να κάνει με το τι θέλει να βλέπει καθένας.... εγώ θέλω offroad διαδρομές και ισουψής (για το "απότομο" ενός δρόμου), άλλος θέλει να βλέπει την περιοχή κάλυψης, άλλος να μην βλέπει ισουψής, άλλος τα μονοπάτια.... και τα Garmin είναι τα μόνα που σου δίνουν δυνατότητα να "παίζεις" σε πολλά ταμπλό, αυτή είναι και η μαγεία των πεζοπορικών Garmin... γι' αυτό είναι και πανάκριβα... κάτι που αν κάποιος δεν το δει με τα μάτια του, δεν θα το καταλάβει και δεν θα το εκτιμήσει ποτέ...
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Αρέσει στον χρήστη foyla

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Recreational map of europe v4  Empty Απ: Recreational map of europe v4

Δημοσίευση από foyla Παρ 1 Ιαν 2021 - 14:24

Χρόνια πολλά καλή χρονιά σας ευχαριστώ όλους  για την άμεση ανταπόκριση.
foyla
foyla
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : Greece
Ημερομηνία εγγραφής : 19/10/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 26


Αρέσει στον χρήστη lneam

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Recreational map of europe v4  Empty Απ: Recreational map of europe v4

Δημοσίευση από lneam Παρ 1 Ιαν 2021 - 14:50

Νομιζω πως οταν γινεται συζητηση αναμεσα σε ανθρωπους με διαφορετικες αποψεις, καλο θα ειναι να ξερουμε ποτε αυτο που λεμε ειναι αντικειμενικο και ποτε υποκειμενικο. Επισης, τα δεδομενα πρεπει να ειναι 100% σωστα και οχι παραποιημενα.

1.

Ιδίως ο TopoActive είναι πάρα πολύ καλός, τον δουλεύω καιρό στο Montana... δεν είναι τυχαίο που για αυτόν τον χάρτη η Garmin δίνει ως συμβατές όλες τις πεζοπορικές, κυνηγετικές συσκευές και επίσης και τα Active Watches
Η Ανάβαση δεν έχει πολλά πολύγωνα στον χάρτη της και δεν μπορεί να "παίξει" κάποιος με το typ της όπως με τους παραπάνω χάρτες για να "αναδείξει" διάφορες εκτάσεις...

Οχι, δεν ειναι τυχαιο, ειναι αναγκαιο κακο. Εαν υπηρχαν 2 ή περισσοτερες επιλογες για να διαλεξει αναμεσα σε παγκοσμιο ορειβατικο χαρτη, τοτε θα ειχε κανει την καλυτερη επιλογη. Τωρα ομως με μια και μοναδικη υποψηφια λυση ισχυει το "σκασε και τρωγε - αυτο και μονο εχουμε"

2.

Τελικώς λοιπόν, έχει να κάνει με το τι θέλει να βλέπει καθένας.... εγώ θέλω offroad διαδρομές και ισουψής (για το "απότομο" ενός δρόμου), άλλος θέλει να βλέπει την περιοχή κάλυψης, άλλος να μην βλέπει ισουψής, άλλος τα μονοπάτια.... και τα Garmin είναι τα μόνα που σου δίνουν δυνατότητα να "παίζεις" σε πολλά ταμπλό, αυτή είναι και η μαγεία των πεζοπορικών Garmin... γι' αυτό είναι και πανάκριβα... κάτι που αν κάποιος δεν το δει με τα μάτια του, δεν θα το καταλάβει και δεν θα το εκτιμήσει ποτέ...

ουτε αυτο ειναι αληθεια. Στην συσκευη πλοηγησης με android που εχω το osmand, locus και το orux, υπαρχει η δυνατοτητα για
- επιλογη 2 χαρτων απο ενα αρκετο αριθμο online ή offline και δορυφορικους χαρτες
- να εχουμε μπαρα με δυνατοτητα ποσοστου % διαφανειας (transparency) στους χαρτες μας
- η δυνατοτητα για map themes ειναι πλουσια σε επιλογες, χωρις ο χρηστης να ειναι χαρτογραφος ή προγραμματιστης για να κανει καποια δυσκολα πραγματα
το οτι γνωριζω μονο αυτες τις εφαρμογες δεν παει να πει οτι δεν υπαρχουν και αλλες που δεν εχω δοκιμασει. Το ιδιο ισχυει και στο iOS

3.

Τελικώς λοιπόν, έχει να κάνει με το τι θέλει να βλέπει καθένας.... εγώ θέλω offroad διαδρομές και ισουψής (για το "απότομο" ενός δρόμου), άλλος θέλει να βλέπει την περιοχή κάλυψης, άλλος να μην βλέπει ισουψής, άλλος τα μονοπάτια.... και τα Garmin είναι τα μόνα που σου δίνουν δυνατότητα να "παίζεις" σε πολλά ταμπλό, αυτή είναι και η μαγεία των πεζοπορικών Garmin... γι' αυτό είναι και πανάκριβα... κάτι που αν κάποιος δεν το δει με τα μάτια του, δεν θα το καταλάβει και δεν θα το εκτιμήσει ποτέ...

στην ελλαδα μπορουμε να εχουμε 5 χαρτες ταυτοχρονα για χρηση στο βουνο
- garmin TopoActive (osm data)
- τους δωρεαν mapforge με δεδομενα osm
- αναβαση
- topodrive geodata
- Pegasus Maps
οι τρεις στο τελος της λιστας ξερω πως εχουν βασικο χαρτη osm εμπλουτισμενο με χαρτογραφικα δεδομενα απο τους χαρτογραφους του χαρτη

Αυτος ειναι ο πραγματικος λογος που η εταιρεια garmin πουλαει στην ελλαδα ακριβα τις συσκευες ? Στις ξενες χωρες εχουν και αυτοι 5 χαρτες ?
Στο παρελθον μεγαλος αντιπαλος της garmin ηταν η εταιρεια magellan που κατα την προσωπικη μου αποψη ειχε ανωτερο hardware στην συσκευη και μετριο λογισμικο - εφαρμογη. Αφου λοιπον εκλεισε ο ανταγωνισμος ας "τους πιασουμε το κωλο" στα κοροιδα !!!!


Πριν κλεισω θελω να ξεκαθαρισω κατι σημαντικο. Το να αγορασει καποιος garmin ΔΕΝ ειναι λογος αντιπαραθεσης με κανενα αλλο ανθρωπο. Εαν πιστευει οτι καλυπτει τις δικες του αναγκες και εχει τα χρηματα διαθεσιμα, ειναι απολυτα σεβαστο απο ολους μας. Η προσωπικη μου (εδω και χρονια) αντιπαραθεση εχει να κανει με
- τον λογο τιμης αποδοσης σε καθε υποψηφια λυση πλοηγησης
- η φιλοσοφια 'garmin και ξερο ψωμι" για ολους
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Recreational map of europe v4  Empty Απ: Recreational map of europe v4

Δημοσίευση από panoshm Σαβ 2 Ιαν 2021 - 14:19

Πως βγάζεις συμπέρασμα ότι δεν έχω δοκιμάσει τις δωρεάν εφαρμογές για κινητά?

Απλά δεν με καλύπτουν ούτε στο ελάχιστο για την χρήση που θέλω να κάνω με το GPS μου, είναι πάρα πολύ απλό το θέμα...

Και εγώ προσωπικά όταν βλέπω έναν κυνηγό ή έναν ορειβάτη π.χ. που έχει αγοράσει μια συσκευή Garmin η οποία είναι εξειδικευμένη για αυτή την χρήση και ρωτάει κάποια πράγματα, φυσικά και δεν θα αρχίσω να του αραδιάζω τι κυκλοφορεί σε δωρεάν εφαρμογές για κινητά, μόνο και μόνο για να αποδείξω ότι υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές... αν τις ήθελε θα είχε πάει εκεί εξ αρχής... Φαντάσου να πάει κάποιος να ανέβει στον Όλυμπο και να εξαρτάται ακόμα και η ζωή του από το κινητό και την "σταθερότητα" μιας apk εφαρμογής...
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Αρέσει στον χρήστη foyla

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Recreational map of europe v4  Empty Απ: Recreational map of europe v4

Δημοσίευση από foyla Σαβ 2 Ιαν 2021 - 15:19

x-trail έγραψε:
foyla έγραψε:Καλησπέρα και χρόνια πολλά θα ήθελα την βοήθεια σας:
Υπάρχει κάποιος τρόπος  να αφαιρέσω τις ισουψείς γραμμές από τον χάρτη Recreational map of europe v4; Έκανα κάποιες προσπάθειες με την αλλαγή του ΤΥΡ αλλά τίποτα.
Καλημερα χρονια πολλα και καλη χρονια!!!

Μπορουν ευκολα να γινουν "αορατες" οι ισουψεις, αρκει με το ΤΥΡviewer, μεσα στο ΤΥΡ να τις κανουμε bitmap 1 και να πατησουμε ΟΚ χωρις να τις χρωματισουμε. Με τον τροπο αυτο γινονται transparent.
Αν δεν υπαρχουν μεσα στο ΤΥΡ, τοτε τις κανουμε ΑDD και επιλεγουμε απο την λιστα τις γραμμες:
ΜAJOR_CONTOUR(nt)  [type 109, subtype 02]
MINOR_CONTOUR(nt) [type 109, subtype 00]
INT_CONTOUR(nt) [type 109, subtype 01]
Ευχαριστώ για την βοήθεια τελικά αφού έκανα και τις γραμμές 0Χ20 ,0Χ21,0Χ23 "αόρατες" δούλεψε μια χαρά.
foyla
foyla
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : Greece
Ημερομηνία εγγραφής : 19/10/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 26


Αρέσει στον χρήστη x-trail

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Recreational map of europe v4  Empty Απ: Recreational map of europe v4

Δημοσίευση από lneam Σαβ 2 Ιαν 2021 - 15:24

panoshm έγραψε:Πως βγάζεις συμπέρασμα ότι δεν έχω δοκιμάσει τις δωρεάν εφαρμογές για κινητά?

Απλά δεν με καλύπτουν ούτε στο ελάχιστο για την χρήση που θέλω να κάνω με το GPS μου, είναι πάρα πολύ απλό το θέμα...

Και εγώ προσωπικά όταν βλέπω έναν κυνηγό ή έναν ορειβάτη π.χ. που έχει αγοράσει μια συσκευή Garmin η οποία είναι εξειδικευμένη για αυτή την χρήση και ρωτάει κάποια πράγματα, φυσικά και δεν θα αρχίσω να του αραδιάζω τι κυκλοφορεί σε δωρεάν εφαρμογές για κινητά, μόνο και μόνο για να αποδείξω ότι υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές... αν τις ήθελε θα είχε πάει εκεί εξ αρχής... Φαντάσου να πάει κάποιος να ανέβει στον Όλυμπο και να εξαρτάται ακόμα και η ζωή του από το κινητό και την "σταθερότητα" μιας apk εφαρμογής...
οπως ειπα στο προηγουμενο ποστ ...
Νομιζω πως οταν γινεται συζητηση αναμεσα σε ανθρωπους με διαφορετικες αποψεις, καλο θα ειναι να ξερουμε ποτε αυτο που λεμε ειναι αντικειμενικο και ποτε υποκειμενικο. Επισης, τα δεδομενα πρεπει να ειναι 100% σωστα και οχι παραποιημενα.

καλο θα ειναι οι ανθρωποι που εχουν γνωσεις και εμπειρια να παρουσιαζουν υποψηφιες πιθανες λυσεις για καθε ενδιαφερομενο που να ειναι ασχετες με τις δικες τους αναγκες. Να παρουσιαζουν 2 ή και περισσοτερες λυσεις σε διαφορετικα "στρατοπεδα" και να αφηνουν τον ενδιαφερομενο να αποφασισει ο ιδιος για το καλυτερο. Φαντασου ενα δημοσιογραφο σε ενα περιοδικο αυτοκινητου, να προσπαθει ολοι να αγορασουν οτι οχημα εχει και αυτος. Αυτο δεν ειναι αντικειμενικο ....

avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Recreational map of europe v4  Empty Απ: Recreational map of europe v4

Δημοσίευση από lneam Σαβ 2 Ιαν 2021 - 16:19

panoshm έγραψε:Πως βγάζεις συμπέρασμα ότι δεν έχω δοκιμάσει τις δωρεάν εφαρμογές για κινητά?

Απλά δεν με καλύπτουν ούτε στο ελάχιστο για την χρήση που θέλω να κάνω με το GPS μου, είναι πάρα πολύ απλό το θέμα...

Και εγώ προσωπικά όταν βλέπω έναν κυνηγό ή έναν ορειβάτη π.χ. που έχει αγοράσει μια συσκευή Garmin η οποία είναι εξειδικευμένη για αυτή την χρήση και ρωτάει κάποια πράγματα, φυσικά και δεν θα αρχίσω να του αραδιάζω τι κυκλοφορεί σε δωρεάν εφαρμογές για κινητά, μόνο και μόνο για να αποδείξω ότι υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές... αν τις ήθελε θα είχε πάει εκεί εξ αρχής... Φαντάσου να πάει κάποιος να ανέβει στον Όλυμπο και να εξαρτάται ακόμα και η ζωή του από το κινητό και την "σταθερότητα" μιας apk εφαρμογής...
πραγματικα πιστευεις οτι ανθρωποι με αυτη την εμπειρια και σε αυτο το τεχνικο επιπεδο θα επισκευτουν αυτο το φορουμ για σας ρωτησουν για τον εξοπλισμο τους ????
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Recreational map of europe v4  Empty Απ: Recreational map of europe v4

Δημοσίευση από panoshm Σαβ 2 Ιαν 2021 - 17:43

Το φόρουμ αυτό δημιουργήθηκε από κατόχους Garmin για να μιλάνε για τα Garmin... όσοι δε, συμμετέχουν είτε τώρα είτε παλιότερα σε αυτό το φόρουμ, το κάνουν στον ελεύθερο χρόνο τους και μόνο για να περνάνε καλά και να μαθαίνουν καλύτερα τα Garmin τους ή για να μεταδίδουν όποια γνώση έχουν για τα Garmin στους υπόλοιπους κατόχους Garmin.

Πιστεύεις λοιπόν ότι το να μπαίνεις εσύ σε ένα φόρουμ και σε κάθε δημοσίευση που ανεβάζεις, να προσπαθείς να τα κάνεις μπάχαλο, πραγματικά τώρα... νομίζεις ότι θα βρεις στην αντιπέρα όχθη κάποιους να παίξουν το παιχνιδάκι σου και να τσακωθούν μαζί σου?

Νομίζεις ότι είμαστε υπάλληλοί σου? Ότι δεν έχουμε με τι άλλο να ασχοληθούμε, οικογένειες, δουλειές... και ότι πρέπει να ασχολούμαστε μαζί σου? Αν δεν σου αρέσει μην μπαίνεις...
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Recreational map of europe v4  Empty Απ: Recreational map of europe v4

Δημοσίευση από lneam Σαβ 2 Ιαν 2021 - 18:12

το να λες την αποψη σου, δεν ειναι κακο. ουτε το να προσπαθεις να βοηθησεις τους αλλους προσφεροντας τους ανταγωνιστικες λυσεις ειναι αμαρτια.

Εαν το φορουμ ειχε δημιουργηθει 100% για την εταιρεια garmin, τοτε θα επρεπε να απουσιαζουν πολλες ενοτητες και θεματα, που μερικα απο αυτα ειναι π.χ. για android, ios, pc windows, windows mobile, symbian, κτλ. Οπως βλεπεις καθε ενας μπορει να βρει ασχετα πραγματα ως προς αυτα που αναφερεις. Καπως ετσι, η επαφη με τους αλλους μας δινει την δυνατοτητα να πουμε την δικη μας αποψη. Μονο που αργα ή γρηγορα καποιοι δεν θα τους αρεσει η πολυφωνια και φτανουν να κανουν επιθεση και να προσβαλουν το ηθος του απεναντι απλα και μονο επειδη δεν τους "βολευει" η αληθεια και κανουν καταχρηση της θεσης που εχουν. Οσο για τον χαμενο χρονο που ειπες, βλεπω οτι εχεις αρκετο για να παρουσιαζεις μια δικη σου εκδοχη, με αρκετα ψεματα.
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης