My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Auto Drive Hellas

+56
lneam
trap42
McKing
gvp
arkas2004
islander
evankouros
mpatis
vasilisj
ice1
nick69
D_G
piato
nickstath
stamatakis_a
takisp
mythoss
PAVL-2
koyrsaros
lioltgo
GeoData_Official
dordas
Maggellanos
Randyman
navitraveler
yb010555
evgenios
teohunter
here
paris523
manicpanic
antreas13
Stavros
valiman
lefterismega
ΠΑΝΟΣ Λ
thundercastle
eyaggl
x-trail
fokion
TOP GUN
al_capone
tlg
ZAFIR
panoshm
giorgos_korinthos
dim68
G.K.
ultrasss
mrgeorge
alexis75gr
gnoul
leonkoum
panosmpo
stelios.com
Santosan
60 απαντήσεις

Σελίδα 28 από 28 Επιστροφή  1 ... 15 ... 26, 27, 28

Πήγαινε κάτω

Auto Drive Hellas - Σελίδα 28 Empty Απ: Auto Drive Hellas

Δημοσίευση από teohunter Τετ 21 Ιουν 2023 - 19:42

Δεν νομιζω οτι υπαρχουν διαφορες το ιδιο αρχειο κατεβαζεις.
avatar
teohunter
Member
Member

Άντρας Τόπος : ΠΑΤΡΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 19/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 69


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Auto Drive Hellas - Σελίδα 28 Empty Απ: Auto Drive Hellas

Δημοσίευση από GLA Τετ 21 Ιουν 2023 - 20:16

Και εγώ το ίδιο αρχείο βλέπω να κατεβάζεις, επομένως ποιός είναι ο λόγος;
Ούτε γράφουν κάτι στην σελίδα τους.
avatar
GLA
Member
Member

Άντρας Τόπος : ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 26/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 93


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Auto Drive Hellas - Σελίδα 28 Empty Απ: Auto Drive Hellas

Δημοσίευση από lneam Τετ 21 Ιουν 2023 - 20:27

GLA έγραψε:Και εγώ το ίδιο αρχείο βλέπω να κατεβάζεις, επομένως ποιός είναι ο λόγος;
Ούτε γράφουν κάτι στην σελίδα τους.

υπαρχουν 2 λινκ για την περιπτωση προβληματος οπως > πολλοι χρηστες ταυτοχρονα με αργο download, εχει προβλημα ο Χ σερβερ, εχει προβλημα ο δικος μας provider για καποιο λογο προσωρινα ή μονιμα (σπανιο), κτλ
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Auto Drive Hellas - Σελίδα 28 Empty Απ: Auto Drive Hellas

Δημοσίευση από panoshm Σαβ 24 Ιουν 2023 - 21:20

Πολύ χαίρομαι που υπάρχουν ακόμα αναβαθμίσεις cheers 
Και περισσότερο χαίρομαι που το Montana μου συνεχίζει και διαβάζει αυτούς τους χάρτες και με βγάζει στα βουνά ασπροπρόσωπο μετά από 12+ χρόνια Twisted Evil
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Auto Drive Hellas - Σελίδα 28 Empty Απ: Auto Drive Hellas

Δημοσίευση από lneam Κυρ 25 Ιουν 2023 - 7:52

panoshm έγραψε:Και περισσότερο χαίρομαι που το Montana μου συνεχίζει και διαβάζει αυτούς τους χάρτες και με βγάζει στα βουνά ασπροπρόσωπο μετά από 12+ χρόνια Twisted Evil

ενα μεγαλο ευχαριστω στον Covid 19 που μας "κλειδωσε" στα σπιτια μας για 3 χρονια ......και πηραν παραταση ζωης συσκευες που λειτουργουν ακομα ελαχιστες φορες τον χρονο.

απο την αλλη, αν η εταιρεια εκανε αναβαθμισεις του topo χαρτη 2 φορες τον χρονο οπως εκανε πριν 12 χρονια, ολοι οι πελατες θα μπορουσαν να εχουν "φρεσκους" χαρτες βουνου + πολης. Δεν ειναι φυσιολογικο να πρεπει οι καταναλωτες να γινονται "hackers" πληροφορικης για να εχουν νεους χαρτες σε συσκευες που λειτουργουν ακομα

να κανω και εγω μια ερωτηση
- υπαρχει καποια αποδειξη πως ο topo χαρτης εχει αναβαθμισει τα μονοπατια του μετα το 2013 ?
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Auto Drive Hellas - Σελίδα 28 Empty Απ: Auto Drive Hellas

Δημοσίευση από lneam Κυρ 25 Ιουν 2023 - 9:25

panoshm έγραψε:Και περισσότερο χαίρομαι που το Montana μου συνεχίζει και διαβάζει αυτούς τους χάρτες και με βγάζει στα βουνά ασπροπρόσωπο μετά από 12+ χρόνια Twisted Evil
εχω μια ακομα απορια
- το montana ειναι outdoor συσκευη. Πως λοιπον σε βγαζει ασπροπροσωπο μια συσκευη βουνου που εχει αστικους χαρτες?
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Auto Drive Hellas - Σελίδα 28 Empty Απ: Auto Drive Hellas

Δημοσίευση από panoshm Κυρ 25 Ιουν 2023 - 22:58

lneam έγραψε:
panoshm έγραψε:Και περισσότερο χαίρομαι που το Montana μου συνεχίζει και διαβάζει αυτούς τους χάρτες και με βγάζει στα βουνά ασπροπρόσωπο μετά από 12+ χρόνια Twisted Evil
να κανω και εγω μια ερωτηση
- υπαρχει καποια αποδειξη πως ο topo χαρτης εχει αναβαθμισει τα μονοπατια του μετα το 2013 ?
Ποιος είπε ότι χρησιμοποιώ τον topo για το βουνό? Έχω άλλους χάρτες για τους δρόμους στο βουνό εύκολους, μέτριους, δύσκολους (γιατί δεν περπατάω, αλλά οδηγάω...)
Άλλωστε εδώ το θέμα μιλάει για τον Autodrive, όχι για τον Topodrive
Στο Montana λοιπόν, ο Autodrive δουλεύει όπως δούλευαν και οι παλιοί (ΝΤ) χάρτες, για εμένα που τους ξέρω, με βολεύει απίστευτα... άσε που: στο Montana κάνεις αναζήτηση οδού από όποιον χάρτη έχει μέσα, ας έχεις να εμφανίζεται ένας άλλος...


lneam έγραψε:
panoshm έγραψε:Και περισσότερο χαίρομαι που το Montana μου συνεχίζει και διαβάζει αυτούς τους χάρτες και με βγάζει στα βουνά ασπροπρόσωπο μετά από 12+ χρόνια Twisted Evil
εχω μια ακομα απορια
- το montana ειναι outdoor συσκευη. Πως λοιπον σε βγαζει ασπροπροσωπο μια συσκευη βουνου που εχει αστικους χαρτες?
Δεν είναι μια "απλή outdoor" συσκευή. Παίζει με πολλούς χάρτες, ακόμα και με γεωαναφερόμενες εικόνες που εξάγει κάποιο πρόγραμμα (π.χ. το Toponavigator για PC)
Αλλά.... πάλι εδώ το θέμα αφορά τον Autodrive.... και ναι, στο Montana με βγάζει ασπροπρόσωπο και στο βουνό και στη πόλη (π.χ. για να περάσω μέσα από κάποια πόλη στα ταξίδια μου, ναπάω σε μια τράπεζα, να ψάξω ένα φαρμακείο, να με ειδοποιήσει για βενζινάδικο με πρόστιμο, να βρω γκάζι με το τηλ. του βενζινάδικου για το τζιπ μου, να βρω αξιόλογα σημεία για θέαση με περιγραφή by michelen...). Να πω κι άλλα? Να λάβω μέρος σε trial και να το χρησιμοποιήσω σαν οδόμετρο... Να ενεργοποιήσω το τοπογραφικό προφίλ και να μου κάνει πλοήγηση με συντεταγμένες ΕΓΣΑ (Χ,Υ) που έχουν οι Έλληνες Τοπογράφοι στα τοπογραφικά τους σχέδια... Μπορώ να το εκθειάσω περισσότερο... αλλά είναι μια "παλιά" συσκευή, δεν θα σε ενδιαφέρει...
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Auto Drive Hellas - Σελίδα 28 Empty Απ: Auto Drive Hellas

Δημοσίευση από lneam Δευ 26 Ιουν 2023 - 0:27

panoshm έγραψε:Μπορώ να το εκθειάσω περισσότερο... αλλά είναι μια "παλιά" συσκευή, δεν θα σε ενδιαφέρει...
εμενα ? το θεμα ειναι να αρεσει σε 8 δις πιθανους πελατες. Αν λοιπον "αφησουμε" το hardware, οπως και εσυ εχεις διαπιστωσει ουτε στους ελληνες δεν αρεσε ο χαρτης και απο το 2019 ο autodrive δεν υπαρχει πλεον σε νεες συσκευες. Πριν απο 20+ χρονια αγοραζαν PND μιας και δεν υπηρχαν smartphones.

Και εμενα μου αρεσε και μου αρεσει ακομα το Mireo don't panic αλλα μας τελειωσε το 2015. Οσο για ολα αυτα που κανεις ως ερασιτεχνης ο κοσμος τα εχει με το google maps. Και οπως ολοι ξερουμε, δεν εχουν κανενα προβλημα / παραπονο. Αν παμε τωρα στα "επαγγελματικα" που κανεις, αυτοι που πραγματικα ζουν απο αυτο εχουν σημερα professional android handhelds. Ουτε και αυτοι εχουν προβλημα. Αληθεια σου λεω

προφανως και θα βρεθουν μια χουφτα fun boys που θα "πολεμανε" αυτους που ειναι το 99,9% ως καταναλωτες. Για να καταλαβεις θα σου πω το εξης. Εσυ εισαι ενας enthusiast του 2000 που κανει σκληρη αντιπαραθεση με εμενα που ειμαι enthusiast του 2023. Μονο που εσυ ξεχνας πως σημερα εχουμε 2023 και οχι 2000. Αυτο ειναι το προβλημα με τα fun boys της garmin. Δεν εχουν αντικειμενικοτητα.

και φτασαμε τωρα στην ερωτηση του 1,000,000 $
- οταν χαλασει αυτο που εχεις, τι θα το αντικαταστησει ?


lneam έγραψε:να κανω και εγω μια ερωτηση
- υπαρχει καποια αποδειξη πως ο topo χαρτης εχει αναβαθμισει τα μονοπατια του μετα το 2013 ?

η ερωτηση δεν εχει ακομα απαντηθει
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Auto Drive Hellas - Σελίδα 28 Empty Απ: Auto Drive Hellas

Δημοσίευση από lneam Πεμ 6 Ιουλ 2023 - 1:19

Ενημερωση

- για οσους καταναλωτες ενδιαφερονται να εχουν πλοηγηση με αποφυγη "Δακτυλιος Αθηνας", η μοναδικη διαθεσιμη λυση στην Ελλαδα που υπαρχει για αγορα ειναι οι συσκευες αυτοκινητου Garmin PND με χαρτη autodrive

- για οσους εχουν ή θελουν να αγορασουν συσκευη Garmin PND που εχει μονο τον Ευρωπαικο χαρτη και θελουν για αλλους λογους να αποκτησουν τον χαρτη autodrive, μπορουν να τον αποκτησουν με 30€ απο το δικτυο καταστηματων της ελληνικης αντιπροσωπειας
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Auto Drive Hellas - Σελίδα 28 Empty Απ: Auto Drive Hellas

Δημοσίευση από GLA Πεμ 6 Ιουλ 2023 - 10:55

lneam έγραψε:
lneam έγραψε:να κανω και εγω μια ερωτηση
- υπαρχει καποια αποδειξη πως ο topo χαρτης εχει αναβαθμισει τα μονοπατια του μετα το 2013 ?

η ερωτηση δεν εχει ακομα απαντηθει

Τα τοπογραφικά στοιχεία δεν αλλάζουν.
Δηλαδή οι υψομετρικές καμπύλες, τα ποτάμια, οι πηγές, ... αν έχουν εισαχθεί σωστά σε ένα χάρτη δεν χρειάζονται ενημέρωση εκτός από σπάνιες περιπτώσεις, όπως για παράδειγμα ενημέρωση για καινούργια φράγματα και μικρές λίμνες για άρδευση καλλιεργειών που δημιουργούνται σε διάφορα μέρη της Ελλάδας.
Βέβαια μπορεί να αναβαθμιστεί ο τρόπος απεικόνισης των τοπογραφικών στοιχείων.  

Αυτό που αλλάζει είναι οι δρόμοι.
Νέοι δρόμοι ανοίγονται. Νέοι δρόμοι συνεχώς ασφαλτώνονται και από χωματόδρομοι γίνονται ασφάλτινοι. Σε κάποιους δρόμους αλλάζουν οι κυκλοφοριακές ρυθμίσεις και οι διασταυρώσεις.
Αλλά το σημαντικότερο και δυσκολότερο για χάρτες υπαίθρου είναι ότι οι χωματόδρομοι έχουν διαφορετική βατότητα. Ένας χωματόδρομος μπορεί να είναι ομαλός κατάλληλος για οποιοδήποτε ΙΧ, μπορεί να είναι κακός κατάλληλος για ψηλά αυτοκίνητα, και μπορεί να είναι πολύ κακός κατάλληλος μόνο για 4Χ4. Και ένας χωματόδρομος αλλάζει εύκολα βατότητα αρκεί να μείνει για μερικούς μήνες ασυντήρητος.
Πολύ δύσκολο ένας χάρτης να έχει σωστά την βατότητα στους χωματόδρομους, γιατί θέλει επί τόπου παρατήρηση.
Ο μόνος χάρτης που είχε μια προσέγγιση της βατότητας στους χωματόδρομους ήταν ο Toponavigator.
avatar
GLA
Member
Member

Άντρας Τόπος : ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 26/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 93


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Auto Drive Hellas - Σελίδα 28 Empty Απ: Auto Drive Hellas

Δημοσίευση από lneam Πεμ 6 Ιουλ 2023 - 15:42

GLA έγραψε:
Τα τοπογραφικά στοιχεία δεν αλλάζουν.

Αυτό που αλλάζει είναι οι δρόμοι.

γιωργο, οπως και εσυ πολυ σωστα εχει διαπιστωσει, ο topomap δεν ειναι μονο topo χαρτης, ειναι και ο αστικος, δηλαδη 2>1

προσωπικα εχω δει, πως απο το 2013, οι geodata + digital tracer προσθετουν τους νεους αστικους χαρτες και μια φορα εβαλαν και ποδηλατικες διαδρομες. Αυτα και τελος.

Δηλαδη απο το 2013 εχουν τον τελειο ελληνικο τοπογραφικο χαρτη, που ΔΕΝ εχει λαθη, ΟΥΤΕ εχει ελλειψεις σε μονοπατια. Τι να πω, ενα μεγαλο BRAVO στους ελληνες χαρτογραφους.

προσωπικα δεν με πειθει αυτη η κατασταση και εχω παρει δρομο απο το διδυμο geodata + digital tracer. Εννοειται δεν το προτεινω σε αλλους, το αντιθετο θα ελεγα. Οσο για τους αλλους, αφου με ακουσουν, ας κανουν οτι θελουν
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 28 από 28 Επιστροφή  1 ... 15 ... 26, 27, 28

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης