My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου...

+2
thundercastle
dim68
6 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου... Empty Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου...

Δημοσίευση από dim68 Κυρ 27 Ιαν 2013 - 0:03

Παιδιά, μου έπεσε το nuvi 50 και ράγισε η οθόνη του... Φτιάχνεται ή να το ξεχάσω;
dim68
dim68
Senior Member
Senior Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : Μεσσηνία
Ημερομηνία εγγραφής : 17/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1088


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου... Empty Απ: Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου...

Δημοσίευση από thundercastle Κυρ 27 Ιαν 2013 - 1:02

Δημήτρη σίγουρα θα επισκευάζεται αφού είναι καινούργιο μοντέλο (διαθεσιμότητα ανταλλακτικών στην αντιπροσωπεία) αλλά το θέμα είναι με πιο κόστος. Δες αυτό [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] και μίλα με τον Βαγγέλη (evankouros) που το έχει επιχειρήσει από μόνος του, - βέβαια σε άλλο μοντέλο. Κάνε ακόμη μια έρευνα στο internet για το 50αρακι.
avatar
thundercastle
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 60
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 870


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου... Empty Απ: Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου...

Δημοσίευση από dim68 Κυρ 27 Ιαν 2013 - 1:06

Σ ευχαριστώ Βασίλη. Θα το ψάξω από δεύτερα να δω αν φτιάχνεται και αν συμφέρει βέβαια ...
dim68
dim68
Senior Member
Senior Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : Μεσσηνία
Ημερομηνία εγγραφής : 17/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1088


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου... Empty Απ: Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου...

Δημοσίευση από Santosan Κυρ 27 Ιαν 2013 - 9:31

Το θεμα ειναι αν εχει σπασει μονο το digitizer (touch screen digitizer glass) ή αν υπαρχει ζημια & στην οθονη. Στην πρωτη περιπτωση το κοστος του ανταλλακτικου ειναι 12$ & στην δευτερη 40$ & μιλαμε για τιμες aftermarket ανταλλακτικων & οχι απο την μαμα Garmin.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Οπως τα βλεπω τα πραγματα μονο αν ασχοληθεις να επισκευασεις την ζημια μονος σου αξιζει τον κοπο.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου... Empty Απ: Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου...

Δημοσίευση από dim68 Κυρ 27 Ιαν 2013 - 10:42

Μάνο, να σου πω την αλήθεια, από την πρώτη στιγμή ενστικτωδώς με είχαν ζώσει τα φίδια ότι δε θα με συνέφερε οικονομικά να το δώσω για σέρβις.

Έχει σπάσει μόνο το digitizer, δεν υπάρχει ζημιά στην οθόνη, αλλά δεν μου έχω εμπιστοσύνη στο να του κάνω νευροχειρουργική επέμβαση... Θα πάω να πάρω άλλο.

Το nuvi 50 θα το βάλω στις αγγελίες στο φόρουμ, να το χαρίσω σε κάποιο παιδί, αν το θέλει κανένας βέβαια, και μπορεί να το φτιάξει.
dim68
dim68
Senior Member
Senior Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : Μεσσηνία
Ημερομηνία εγγραφής : 17/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1088


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου... Empty Απ: Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου...

Δημοσίευση από Santosan Κυρ 27 Ιαν 2013 - 11:01

Αν προκειται μονο για το Digitizer επικοινωνησε με την αντιπροσωπεια να δεις το κοστος αντικατατσασης. Φθηνοι δεν προκειται να ειναι αλλα εχω την περιεργεια να μαθω τιμη.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου... Empty Απ: Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου...

Δημοσίευση από Santosan Κυρ 27 Ιαν 2013 - 11:16

Βρηκα αλλη μια ακρη ...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Μπορεις να ζητησεις & τα αναλογα εργαλεια + 2.5$.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου... Empty Απ: Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου...

Δημοσίευση από evankouros Τρι 29 Ιαν 2013 - 20:08

Δημήτρη, κι εγώ είχα στεναχωρηθεί όταν νόμισα ότι έσπασε η οθόνη του αρχαίου Nuvi 660 μου.
Επειδή όμως δεν είχα καμιά διάθεση να δώσω χρήματα για καινούριο GPS (βασικά έχω έλλειψη τους λόγω ανεργίας εδώ & 2 χρόνια τώρα 43079 ) , έψαξα στο internet, βρήκα ότι το πρόβλημα ήταν το digitizer, βρήκα ανταλλακτικό απ' το ebay (Κίνα με 4$), το αγόρασα & το έφτιαξα.
Δεν είναι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο, αρκεί να πιάνουν τα χέρια σου, να έχεις τα εργαλεία & υπομονή (μου πήρε ένα πρωινό η επισκευή) & ν' ακολουθήσεις τις οδηγίες που βρίσκεις στο internet. Εργαλεία μπορείς να πάρεις με μικρό κόστος απ' το ebay (μερικοί πωλητές μάλιστα, μαζί με την οθόνη σου στέλνουν & το κατσαβιδάκι Torx που χρειάζεται αν τους το ζητήσεις), αλλά εγώ αγόρασα μια σειρά με διάφορα μικρά μεγέθη κατσαβιδιών απ' το Leroy Merlin με κόστος ~3€ (κι αντί για εξωλκέα -"pry tool"- που δεν είχα, χρησιμοποίησα την πένα από μια κιθάρα για ν' ανοίξω το κέλυφος του Garmin).
Στο θέμα "[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]" έχω postάρει όλα τ' απαραίτητα.
Απ' τη μεριά μου πολύ ευχαρίστως να σε βοηθήσω αν αποφασίσεις να το φτιάξεις, ενημερώνοντας σε για κάποιες λεπτομέρειες που παρατήρησα κατά την επιτυχή "επέμβαση" που έκανα στο Nuvi 660. 416691
Αν πάλι συνεχίζεις να μην θέλεις ν' ασχοληθείς, όπως έγραψα & στο θέμα "[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]" που άνοιξες, πολύ ευχαρίστως θα το ήθελα. Smile2


Έχει επεξεργασθεί από τον/την evankouros στις Τρι 29 Ιαν 2013 - 22:51, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : προσθήκη πληροφοριών)
avatar
evankouros
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Τόπος : Καρντάσι μεγαλωμένο, Χάμω γεννημένο, από Μακεδονία/Κρήτη-Θεσσαλία/Ήπειρο ριζωμένο...
Ημερομηνία εγγραφής : 23/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 579


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου... Empty Απ: Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου...

Δημοσίευση από dim68 Τετ 30 Ιαν 2013 - 14:45

Σήμερα, ξεκίνησα νευροχειρουργική επέμβαση στο Nuvi 50. Το άνοιξα, του αφαίρεσα πολύ προσεκτικά το σπασμένο τζαμάκι της οθόνης, όλα καλά.
Έτσι όπως είναι τώρα, αποσυναρμολογιμένο, το ανοίγω και η οθόνη του ανάβει μια χαρά. Όταν πατάω σε κάποια επιλογή όμως, δεν καταλαβαίνει τίποτα. Κάποιες φορές μόνο, λειτουργεί το πλήκτρο "ρυθμίσεις". Είναι φυσιολογικό να μη καταλαβαίνει ότι του βάζω δάχτυλο ή έπαθε και καμιά διάσειση τώρα?
dim68
dim68
Senior Member
Senior Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : Μεσσηνία
Ημερομηνία εγγραφής : 17/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1088


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου... Empty Απ: Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου...

Δημοσίευση από Santosan Τετ 30 Ιαν 2013 - 15:24

Φυσιολογικο αφου λειπει το digitizer πλεον.

Μπραβο Δημητρη, συνεχισε το εισαι σε καλο δρομο.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου... Empty Απ: Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου...

Δημοσίευση από evankouros Τετ 30 Ιαν 2013 - 16:09

Δημήτρη, όπως είπε κι ο Μάνος, είναι απόλυτα φυσιολογικό. Αυτό που ανάβει & λειτουργεί κανονικά είναι η οθόνη LCD. Χωρίς το digitizer όμως (αλλιώς πες το "touch screen οθόνη") δεν μπορούν να δουλέψουν οι εντολές (απορώ μάλιστα γιατί καμιά φορά δουλεύει όταν πατάς τις "ρυθμίσεις").
Αφού λοιπόν μπόρεσες κι έβγαλες το σύνολο "LCD οθόνη + digitizer" & τα διαχώρισες (αυτό ήθελε λίγο προσοχή), τη δύσκολη δουλειά την έκανες. Παρήγγειλε λοιπόν & μια οθόνη digitizer [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.], τοποθέτησε τη, συναρμολόγησε το κι έφυγες! thumbup

Αν αντιμετωπίσεις καμιά δυσκολία, εδώ είμαστε! 27978
avatar
evankouros
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Τόπος : Καρντάσι μεγαλωμένο, Χάμω γεννημένο, από Μακεδονία/Κρήτη-Θεσσαλία/Ήπειρο ριζωμένο...
Ημερομηνία εγγραφής : 23/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 579


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου... Empty Απ: Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου...

Δημοσίευση από dim68 Τετ 30 Ιαν 2013 - 16:27

Φωτογραφίες από το χειρουργείο: (τραβηγμένες από κινητό)

Πριν το ανοίξω

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Το πρώτο άνοιγμα

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Με βγαλμένη την εξωτερική πλαστική μεμβράνη

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Με βγαλμένο το digitizer

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Τώρα για μένα είναι το δυσκολότερο κομμάτι.
Ακόμα δεν έχω αγοράσει digitizer. Ψάχνοντας στο ίντερνετ βρήκα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] με 7 ευρώ.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Στις φωτογραφίες βλέπω ότι το digitizer έχει ενσωματωμένο κάποια ταινία - καλώδιο που μάλλον θα πρέπει να τη κολλήσω κάπου. Εγώ έβγαλα το digitizer αλλά δεν έβγαλα μαζί του καμιά τέτοια ταινία... Μάλλον θα πρέπει να το ξανακοιτάξω, ε;

Με τι θα πρέπει να κολλήσω το digitizer στην οθόνη;

Και τέλος, αν ξέρετε, μπορεί να γίνει αγορά από το ίντερνετ με αντικαταβολή ή μόνο με κάρτα;

Ουφφφ...
dim68
dim68
Senior Member
Senior Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : Μεσσηνία
Ημερομηνία εγγραφής : 17/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1088


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου... Empty Απ: Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου...

Δημοσίευση από evankouros Τετ 30 Ιαν 2013 - 17:35

Δημήτρη, κανονικά αυτή η "ταινία-καλώδιο" (που έγραψε ότι δεν έβγαλες) πρέπει να είναι ενσωματωμένη στο digitizer (όπως φαίνεται στη φωτογραφία του νέου που postαρες) & να "κουμπώνει" στην πλακέτα.
Τι θεωρώ πιθανό:
1/ Το digitizer αποτελείται από 2 "στρώματα". Μήπως έβγαλες μόνο το επάνω κι έχεις αφήσει το κάτω; Νομίζω ότι το έβγαλες όλο (βλέπω σπασμένα "τζαμάκια" στις τελευταίες φωτογραφίες), αλλά δεν μπορώ να είμαι απόλυτα σίγουρος.
2/ Ανάλογα με το μοντέλο, μπορεί αυτή η "ταινία-καλώδιο" του digitizer να χρειάζεται κόλληση. Αν ρωτήσεις τον πωλητή, λογικά θα ξέρει να σου πει αν το Nuvi 50 χρειάζεται κόλληση ή απλά το κουμπώνεις.
Και για τις 2 παραπάνω περιπτώσεις πιστεύω ότι θα καταλάβεις τι εννοώ αν δεις το τελευταίο video που είχα postάρει στο "[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]":


--> [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (σε αυτό το video φαίνεται αρκετά καλά το πώς γίνεται η αλλαγή του digitizer: η οθόνη LCD έχει περιμετρικά ένα μεταλλικό πλαίσιο, πάνω στο οποίο είναι κολλημένο το digitizer. Τα διαχωρίζουμε βάζοντας μια λεπτή/κοφτερή λεπίδα ανάμεσα τους & κόβουμε την κόλλα που τα συγκρατεί, με σχετική προσοχή να μην κάνει η λεπίδα ζημιά στην LCD οθόνη)



Για αγορές από το internet που ρωτάς, εγώ προτιμώ το paypal μέσω ebay.
Λογικά μπορεί να γίνει αγορά & απευθείας με πιστωτική κάρτα, αλλά τη θεωρώ λιγότερο ασφαλή συναλλαγή.
Όσον αφορά την αντικαταβολή, το θεωρώ πολύ χλωμό για αντικείμενο τόσο χαμηλής αξίας. Αν βρεις (αντικαταβολή - μάλλον μόνο από Ελλάδα) λογικά θα πωλείται αρκετά ακριβότερα.
avatar
evankouros
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Τόπος : Καρντάσι μεγαλωμένο, Χάμω γεννημένο, από Μακεδονία/Κρήτη-Θεσσαλία/Ήπειρο ριζωμένο...
Ημερομηνία εγγραφής : 23/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 579


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου... Empty Απ: Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου...

Δημοσίευση από ZAFIR Τετ 30 Ιαν 2013 - 17:45

μια προπληρωμενη καρτα απο την τραπεζα αττικης (νομιζω εχει και η eurobank) την δηλωνεις στο paypal (μια φορα,και επειτα απλως βαζεις χρηματα για τις αγορες σου)..και...ο κοσμος δικος σου!!!
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου... Empty Απ: Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου...

Δημοσίευση από evankouros Τετ 30 Ιαν 2013 - 17:54

Έχεις το κεφάλι σου πιο ήσυχο μ' αυτές, αλλά η "φόρτιση" τους με χρήματα έχει κάποιο extra κόστος.
Πιστεύω ότι για αγορές μέσω paypal δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα ασφάλειας (τουλάχιστον εγώ δεν είχα ποτέ μου). Rolling Eyes
avatar
evankouros
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Τόπος : Καρντάσι μεγαλωμένο, Χάμω γεννημένο, από Μακεδονία/Κρήτη-Θεσσαλία/Ήπειρο ριζωμένο...
Ημερομηνία εγγραφής : 23/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 579


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου... Empty Απ: Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου...

Δημοσίευση από ZAFIR Τετ 30 Ιαν 2013 - 17:59

συμφωνω΄ απόλυτα,το έχω χρόνια και εχω κάνει αγορές μεγάλης αξίας χωρίς προβλημα....αλλά αν κάποιος δεν εχει κάρτα ειναι μονόδρομος΄΄΄.
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου... Empty Απ: Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου...

Δημοσίευση από Santosan Τετ 30 Ιαν 2013 - 19:46

Συμφωνω με τα παιδια οτι η ασφαλεστερη μεθοδο ειναι η προπληρωμενη καρτα, Eurobank χρησιμοποιω εγω. Βαζεις μονο το ποσο που χρειαζεσαι & δεν σε απασχολει τιποτα αφου ακομα & να γινει κλοπη των στοιχειων της καρτας δεν μπορει να χρεωθει περα απο το αρχικο ποσο που εχεις βαλει μεσα.

Συμφωνα με το link που σου ειχα δωσει & πιο πανω [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] χρειαζεσαι κολητηρι για το Digitizer, ριξε μια ματια επισης στο τελος της δημοσιευσης του προιοντος στα στοιχεια γραφει:

Model: Garmin 50 and 50LM 300309
Shipping Weight: 0.175lbs
20 Units in Stock
Manufactured by: Garmin

Στα 15$ που κοστιζει το ανταλλακτικο αξιζει τον κοπο να το αγορασεις αφου ειναι το αυθεντικο.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου... Empty Απ: Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου...

Δημοσίευση από navitraveler Τετ 30 Ιαν 2013 - 20:55

... έχετε δει τη διαφήμιση "μετρητά η κάρτα;" με την απάντιση ... μετρητά με κάρτα ... αυτή είναι η λύση που έχω επιλέξει ...(όχι από την τράπεζα της διαφήμισης αλλά μιας άλλης)....έχω λοιπόν μια κάρτα για ένα λογαριασμό που τον τροφοδοτώ χωρίς κόστος κάθε φορά με το ποσό που είναι να πληρωθεί ο αλλοδαπός προμηθευτής .... χρησιμοποιώ και το pay pal κι έτσι έχω διπλή ασφάλεια... η κάρτα χρησιμοποιήται φυσικά και για χρήση στα ATM...
navitraveler
navitraveler
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 77
Τόπος : Αλεξανδρούπολη
Ημερομηνία εγγραφής : 12/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 994


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου... Empty Απ: Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου...

Δημοσίευση από evankouros Πεμ 31 Ιαν 2013 - 8:54

Δημήτρη, αν το digitizer που πουλάνε στο link που σου έδωσε ο Μάνος είναι πράγματι OEM Garmin, σίγουρα αξίζει να δώσεις τα 15 $ αντί των ~10 $ που μπορείς να το βρεις στο ebay.

Γράφει ξεκάθαρα ότι απαιτείται κόλλημα
("Soldering IS required") του καλωδίου που ρωτούσες, άρα πρέπει να έχεις & κολλητήρι (ένα ερασιτεχνικό δεν είναι ακριβό). [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] κι [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.].

Μη στεναχωριέσαι για το αν δεν πετύχεις. Στο κάτω-κάτω "ξεγραμμένο" το είχες πριν λίγες μέρες. Όταν πήρα την απόφαση να φτιάξω το Nuvi 660 μου αυτό σκέφτηκα, όπως επίσης το κλασσικό "πρώτη φορά θα γίνουμε ρεζίλι;" που λέει ο πεθερός μου! 697328
avatar
evankouros
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Τόπος : Καρντάσι μεγαλωμένο, Χάμω γεννημένο, από Μακεδονία/Κρήτη-Θεσσαλία/Ήπειρο ριζωμένο...
Ημερομηνία εγγραφής : 23/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 579


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου... Empty Απ: Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου...

Δημοσίευση από dim68 Πεμ 31 Ιαν 2013 - 9:21

Γι' αυτό παιδιά να φοράτε πάντα στο εργαλείο σας προφυλακτικό. Και να το προσέχετε μη σας πέσει. Κατά προτίμηση να του φορεσετε προφυλακτικό από σιλικόνη.

Επειδή δε ξέρω αν τα καταφέρω στη συγκόλληση, το σκέφτομαι να πάρω την οθόνη ολόκληρη.
dim68
dim68
Senior Member
Senior Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : Μεσσηνία
Ημερομηνία εγγραφής : 17/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1088


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου... Empty Απ: Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου...

Δημοσίευση από evankouros Πεμ 31 Ιαν 2013 - 15:18

Δημήτρη, αν πάρεις όλο το πακέτο "LCD οθόνη + digitizer" είναι πολύ πιο σίγουρο ότι θα πετύχεις. Απ' την άλλη μεριά όμως, είναι ~25 € η διαφορά τιμής τους. Στη θέση σου θα προτιμούσα να πάρω μόνο το digitizer.

Ούτ' εγώ είχα ασχοληθεί μέχρι πρόσφατα με κολλήματα, αλλά δοκίμασα φέτος τα Χριστούγεννα με κάτι λαμπάκια & πέτυχε η "εγχείρηση". Δεν είναι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο, αρκεί να "πιάνουν" τα χέρια σου. Αν ακολουθήσεις τις οδηγίες (τα link που σου postαρα) & κάνεις πρώτα μια-δυο δοκιμές σε κάτι άσχετο (π.χ. να κολλήσεις καλώδια σε μια άχρηστη πλακέτα - ή απλά μεταξύ τους) ή βρεις κάποιον γνωστό σου που ξέρει από κολλήσεις για να την κάνει, δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα παίρνοντας μόνο το digitizer. Σκέψου κι αυτό που σου έγραψα πριν: "ξεγραμμένο" το είχες πριν λίγες μέρες! ;)
avatar
evankouros
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Τόπος : Καρντάσι μεγαλωμένο, Χάμω γεννημένο, από Μακεδονία/Κρήτη-Θεσσαλία/Ήπειρο ριζωμένο...
Ημερομηνία εγγραφής : 23/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 579


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου... Empty Απ: Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου...

Δημοσίευση από ZAFIR Πεμ 31 Ιαν 2013 - 17:40

δώσε το σε καποιον ηλεκτρονικό να στο κολλησει...προσοχή στις υπερθερμάνσεις!!! δημιούργουν ανεπανόρθωτα προβλήματα στίς πλακέτες..
θέλει σχετική πείρα ,και ταχύτητα-ακρίβεια.δείχνει απλό αλλα δεν είναι οταν εχεις πλακέτες κλπ
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου... Empty Απ: Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου...

Δημοσίευση από Santosan Πεμ 31 Ιαν 2013 - 17:48

Ειναι εφικτο Δημητρη, για να του παρεις τον αερα κανε αυτο που λεει ο Βαγγελης, δοκιμασε το να δεις πως δουλευει.

Ψυχραιμια, υπομονη & επιμονη, αλλιως στον ηλεκτρονικο της γειτονιας σας ...
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου... Empty Απ: Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου...

Δημοσίευση από dim68 Πεμ 31 Ιαν 2013 - 23:37

Παιδιά, ενώ είμαι έτοιμος να παραγγείλω το digitizer απόψε το βράδυ, με επισκέφτηκε η κοπέλα μου. Όλες αυτές τις μέρες με έβλεπε προφανώς να έχω βαριά κατάθλιψη και με λυπήθηκε. Μου έρχεται λοιπόν απόψε το βράδυ και μου φέρνει δώρο ένα καινούργιο Nuvi 2495!!!

Τώρα το πασπατέυω και του περνάω χάρτες να το δω...
Τι μέρος του λόγου είναι βρε παιδιά το 2495; Το έχει κανένας;
Σαν πολύ μικρό μου φαίνεται... Ίσως επειδή είχα καλομάθει στις 5 ίντσες.

Βρήκα δουλειά για απόψε το βράδυ.
Πάντως, το digitizer θα το παραγείλω...
dim68
dim68
Senior Member
Senior Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : Μεσσηνία
Ημερομηνία εγγραφής : 17/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1088


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου... Empty Απ: Έσπασε η οθόνη στο Garmin μου...

Δημοσίευση από Santosan Πεμ 31 Ιαν 2013 - 23:42

Καλοριζικο το nuvi σου Δημητρη !!! Μια χαρα ειναι το 2495, θα βλεπεις & την λεπτομερεια που ηθελες.

Να 'ναι καλα η κοπελα που σε σκεφτηκε & σου εκανε ενα τοσο ωραιο δωρο !

Μπραβο τετοια θελω να διαβαζω, τωρα τελευταια ολο στενοχωρα πραγματα βλεπω ...
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης