My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

+5
panoshm
x-trail
IliasA
Santosan
panosmpo
9 απαντήσεις

Σελίδα 3 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ; - Σελίδα 3 Empty Απ: [ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

Δημοσίευση από giorgos_korinthos Παρ 1 Μαρ 2013 - 12:07

Μάνο, όταν πάτησα για πραγματοποίηση της λήψης του χάρτη, μου πρότεινε να κατεβάσω το Garmin Express στον υπολογιστή. Δεν είδα κάτι για Mapupdater. Όλους τους προηγούμενους χάρτες τους εγκατέστησα μέσω του Mapupdater.
avatar
giorgos_korinthos
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 50
Τόπος : ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 93


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ; - Σελίδα 3 Empty Απ: [ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

Δημοσίευση από IliasA Παρ 1 Μαρ 2013 - 12:12

Καλημερα Γιωργο.
Θα σου πω τις δικες μου προσωπικες εμπειριες.

1.
Πολυ καλα εκανες που δεν ειχες την ωρα τις αναβαθμησεις την sd-card
μεσα και την εβαλες οταν σου ζητηθηκε. Εγω την ειχα μεσα και πιστευα να
μου κανει o MapUpdater αυτο που εκανε και σε εσενα, δηλαδη ενα φακελο
Garmin με τους υποφακελους του και να τα περασει ολα εκει μεσα με την
εννοια οτι δεν ειχα αλλο αρκετη εσωτερικη μνημη.

2.
Εως τωρα σε ολες τις αναβαθμισεις λογισμικου που εχω κανει η ακομα και
ClearNonvol που δεν το κανω συχνα, ειχα την sd-card παντα μεσα και στο
εγγυουμαι οτι δεν ειχα ποτε μα ποτε προβληματα, δεν πειραχτικε δηλαδη
ποτε η καρτουλα.
Οσον αφορα τωρα την αναβαθμιση χαρτων, αφου σου εχει
κανει ειδη τον φακελο Garmin με τα συνοδευτικα του αρχεια στην sd-card
δεν πιστευω να εχεις αλλο προβλημα, γιατι πολυ απλα αφου δεν εχεις αλλο
αρκετη εσωτερικη μνημη αυτοματα θα σου πηγαινει τον καινουργιο χαρτη
στην καρτουλα. Οτι αφορα αυτο το θεμα θα με ενδιεφερε να μαθω και εγω στην επομενη ληψη χαρτων τι ακριβως θα σου κανει.


Και οπως σου ειπα γιωργο, προσωπικες μου εμπειριες παντα. Φιλικα Ηλιας.
IliasA
IliasA
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 51
Τόπος : Germany - Düsseldorf
Ημερομηνία εγγραφής : 14/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 228


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ; - Σελίδα 3 Empty Απ: [ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

Δημοσίευση από IliasA Παρ 1 Μαρ 2013 - 12:16

Santosan έγραψε:Αν ημουν στην θεση σου θα την αφηνα μεσα διαμορφωμενη οπως ειναι τωρα απο την Garmin για να δω αν θα γινει η αναβαθμιση

Οπως στο εγραψε ο μανος και εγω γιωργο. Εδω ειναι το ενδιαφερον [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
IliasA
IliasA
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 51
Τόπος : Germany - Düsseldorf
Ημερομηνία εγγραφής : 14/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 228


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ; - Σελίδα 3 Empty Απ: [ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

Δημοσίευση από giorgos_korinthos Παρ 1 Μαρ 2013 - 12:27

Ηλία αν ήθελα να κατεβάσω τον χάρτη μέσω του Mapupdater, υπάρχει κάποια επιλογή που έπρεπε να πατήσω ; Πως γίνεται ; Για να ξέρω για την επόμενη φορά. Δεν είδα κάτι, μου πρότεινε κατευθείαν το Garmin Express.
avatar
giorgos_korinthos
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 50
Τόπος : ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 93


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ; - Σελίδα 3 Empty Απ: [ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

Δημοσίευση από Santosan Παρ 1 Μαρ 2013 - 13:02

Συνδεεις την συσκευη στο PC & αφου την αναγνωρισει τρεχεις το MapUpdater, θα βρει την συσκευη μονο του, θα την επιλεξεις & θα αρχισεις την αναβαθμιση.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Santosan στις Παρ 1 Μαρ 2013 - 13:03, 1 φορά
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ; - Σελίδα 3 Empty Απ: [ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

Δημοσίευση από IliasA Παρ 1 Μαρ 2013 - 13:03

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Κατεβασετο από το παραπάνω λινκ που σου δίνω γιωργο μου, και καντω εγκατάσταση.
Την επόμενη φορά πού θα ενημερώσει ο μανος ότι υπάρχει αναβάθμιση χαρτών ανοίγεις τον MapUpdater και κανείς κανονικά την αναβάθμιση.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την IliasA στις Παρ 1 Μαρ 2013 - 13:42, 1 φορά
IliasA
IliasA
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 51
Τόπος : Germany - Düsseldorf
Ημερομηνία εγγραφής : 14/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 228


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ; - Σελίδα 3 Empty Απ: [ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

Δημοσίευση από giorgos_korinthos Παρ 1 Μαρ 2013 - 13:05

Ευχαριστώ πολύ
avatar
giorgos_korinthos
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 50
Τόπος : ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 93


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ; - Σελίδα 3 Empty Απ: [ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

Δημοσίευση από IliasA Παρ 1 Μαρ 2013 - 13:10

Κάτι δεν πάει καλά σήμερα. Ταυτόχρονα τα γράφουμε Μάνο μου, αλλά με προλαβαινεις στην στροφή. Είπα και εγώ να σε ξεκουρασω λιγάκι, άλλα όπως πάντα είσαι ακουραστος 27978
IliasA
IliasA
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 51
Τόπος : Germany - Düsseldorf
Ημερομηνία εγγραφής : 14/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 228


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ; - Σελίδα 3 Empty Απ: [ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

Δημοσίευση από x-trail Παρ 1 Μαρ 2013 - 13:58

Φιλοι μου, πραγματικα δεν καταλαβαινω τι αγχος σας εχει πιασει...

Στο πρωτο ποστ γραφω οτι ακριβως λεει η Garmin για τις αναβαθμισεις χαρτη σε περιπτωση που δεν εχετε επαρκη χωρο στην συσκευη.
Αυτο φανηκε στην περιπτωση του Γιωργου που του ζητησε να βαλει μεσα καρτα.

@ Γιωργο
Σου εχει γραψει το αρχειο gmapprom.IMG στην καρτουλα στον φακελο Garmin, μαζι με το αρχειο .JCV (στον φακελο JCV) ή στο εχει γραψει στο .System της συσκευης, στην θεση του παλιου αρχειου;;;

Το 3490LMT ειχε αρκετη μνημη για να βαλει ολα τα αρχεια του Ευρωπαικου στη συσκευη, οπως ηταν αυτος την εποχη που κατασκευαστηκε το 3490.
Τωρα που ο χαρτης (gmapprom.IMG) και τα συνοδευτικα του αρχεια (Gmap3d.IMG , GmapTZ.IMG , αρχεια SID, αρχειο JCV , αρχειο SQLite , αρχεια ASR) μεγαλωσαν και θα συνεχισουν να μεγαλωνουν, τα διαφορα προγραμματα αναβαθμισης χαρτη της Garmin, εξεταζουν πρωτα αν χωραει στη συσκευη οοοολο το πακετο μαζι.
(CNEU 2013.40 NTU full = 6.372.435 Kb)
Συσκευες οπως το 3490 με μεγαλη εσωτερικη μνημη, θα χωρανε παντα τουλαχιστον το αρχειο του χαρτη.
Τα υπολοιπα αρχεια θα κανονιζει καθε φορα το προγραμμα της Garmin, το που θα τα γραψει και θα σας βγαζει το καταλληλο μηνυμα.
Τα μονα αρχεια που ΔΕΝ μπορει το 3490 να διαβασει απο την καρτα (ως σημερα) ειναι το .DB του SQLite και καποια αρχειακια του ASR (που δεν αναβαθμιζονται καθε φορα που αναβαθμιζεται ο χαρτης, αλλα αναβαθμιζονται με τον Webupdater, οποτε βγει καινουρια εκδοση τους).
Ολα τα υπολοιπα αρχεια του Ευρωπαικου διαβαζονται και απο την καρτα.
Σε μια ακραια περιπτωση που το gmapprom.IMG μπηκε στην καρτουλα κατα την αναβαθμιση, μπηκε εκει και αντιστοιχο αρχειο ξεκλειδωματος και ενα αρχειο που να υποδεικνυει οτι το gmapprom.IMG ειναι στην καρτουλα.

Για την επομενη αναβαθμιση αυτων που τους ζητησε καρτουλα, οι πληροφοριες αναγνωρισης του "ποιος χαρτη και με ποιο κλειδωμα θα αναβαθμιστει", διαβαζονται μεσα απο την συσκευη.
Μονο η πραξη (στο μελλον) θα δειξει αν η επομενη αναβαθμιση θα πετυχει με την καρτουλα μεσα ή εξω απο την συσκευη κατα την εναρξη της διαδιακασιας αναβαθμισης.
(κατα την γνωμη μου, με την καρτουλα αδεια και εξω απο την συσκευη, ωσπου το προγραμμα να μας ζητησει να την βαλουμε μεσα)

Σε οσους εχουν γραφτει αρχεια του Ευρωπαικου στην καρτουλα, εννοειται οτι χωρις αυτη ακριβως την καρτουλα, ο χαρτης θα εχει μειωμενες δυνατοτητες ή δεν θα παιζει καθολου.
Οσοι ειχαν σε προηγουμενη καρτουλα και αλλους χαρτες, μεσα σε φακελο Garmin ή Map, ας φτιαξουν στο root της νεας καρτουλας εναν φακελο ΜΑΡ και ας μεταφερουν εκει τους χαρτες τους απο την προηγουμενη καρτουλα.
Ετσι στην καρτουλα θα εχουν τωρα ενα φακελο Garmin που θα αφορα αποκλειστικα τον Ευρωπαικο και ενα φακελο ΜΑΡ με τους υπολοιπους χαρτες.
Οι νεες συσκευες μπορουν να διαβασουν αρχεια χαρτων και απο τους δυο φακελους ταυτοχρονα.
Ας ξεκινησουν την επομενη αναβαθμιση με την καρτουλα μεσα, κι αν το προγραμμα δεν την αξιοποιησει, ας διακοψουν το προγραμμα, ας βγαλουν την καρτουλα, ας βαλουν μια νεα άδεια καρτουλα και κι ας ξεκινησουν ξανα την αναβαθμιση.
Μετα θα προσθεσουν παλι τον φακελο ΜΑΡ απο την προηγουμενη καρτουλα.
Απλα πραγματα, στα αληθεια...
Μια αδεια καροτυλα 8 Gb (FAT 32) στην ακρη χρειαζεται να εχουμε, αν τυχον χρειαστει.


@ Hlias
Τελικα θα μας πεις τι ακριβως ειχε μεσα ο φακελος backup μεσα που σου εφτιαξε το προγραμμα (γιατι το δικο μου Pictures ειναι μονο 3 Mb);
Μηπως ειχε και τα διαφορα σκρινακια που ειχες κατα καιρους τραβηξει;


Εdit:
Μην ξεχναμε σε καθε αντιγραφη καρτουλας SD σε αλλη για Backup ή στο PC μας, να εχουμε κανει να φαινονται τα "κρυφα αρχεια" αλλα και οι "κρυφοι και προστατευμενοι φακελοι και αρχεια του συστηματος", γιατι μονο τοτε θα ειμαστε σιγουροι οτι επιλεξαμε τα παντα.
Αυτο ισχυει και για Garmin και για Android και για ολα γενικα τα λογισμικα σε περιπτωση που θελουμε να κανουμε Backup ή Μirror μια καρτουλα.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την x-trail στις Παρ 1 Μαρ 2013 - 14:15, 1 φορά
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ; - Σελίδα 3 Empty Απ: [ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

Δημοσίευση από Santosan Παρ 1 Μαρ 2013 - 14:12

x-trail έγραψε:Φιλοι μου, πραγματικα δεν καταλαβαινω τι αγχος σας εχει πιασει...

Δεν μας εχει πιασει κανενα αγχος βρε Κυριακο, παιδια ειμαστε & παιζουμε με τα παιχνιδια μας .... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ; - Σελίδα 3 Empty Απ: [ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

Δημοσίευση από x-trail Παρ 1 Μαρ 2013 - 14:17

Kαι καποιοι τυχεροι ειναι αρρωστοι κι εχουν ρεπο και "παιζουν" απο το πρωι ολη την βδομαδα. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Ελπιζω να ειναι καλα αλλιως τα περαστικα μου συνεχιζονται...
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ; - Σελίδα 3 Empty Απ: [ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

Δημοσίευση από giorgos_korinthos Παρ 1 Μαρ 2013 - 14:23

Κυριάκο, στην κάρτα SD υπάρχει μόνο ο φάκελος Garmin ο οποίος περιέχει έναν υποφάκελο JCV (D3048090A.JCV) και ένα αρχείο gmappupdare.gsd, τίποτα άλλο. Το gmapprom μπήκε στο System της συσκευής.
avatar
giorgos_korinthos
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 50
Τόπος : ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 93


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ; - Σελίδα 3 Empty Απ: [ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

Δημοσίευση από x-trail Παρ 1 Μαρ 2013 - 14:45

Αρα, οτι χωραει "ολοκληρο" στη συσκευη το γραφει "πανω" απο τα παλια αρχεια, κι οτι δεν χωραει "ολοκληρο", σβηνει απο τη συσκευη το παλιο αρχειο και γραφει το νεο στην σωστη θεση, στην καρτα.
No problem!
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ; - Σελίδα 3 Empty Απ: [ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

Δημοσίευση από IliasA Παρ 1 Μαρ 2013 - 17:02

x-trail έγραψε:@ Hlias
Τελικα θα μας πεις τι ακριβως ειχε μεσα ο φακελος backup μεσα που σου εφτιαξε το προγραμμα (γιατι το δικο μου Pictures ειναι μονο 3 Mb);
Μηπως ειχε και τα διαφορα σκρινακια που ειχες κατα καιρους τραβηξει;
Τελικα θα σου πω κυριακο μου οτι εαν προσεχες καλυτερα θα καταλαβαινες τι ειχε μεσα ο φακελος Backup.
Αλλα θα το ξαναπω. Εβαλε τις φωτογραφιες απο το φακελο Pictures αυτες που ειχε ειδη η συσκευη απο την μανα του.
Για αυτο και εγω απορω πως απο 139mb ελευθερο χωρο ειχα αποτομα 579mb και μετα την εγκατασταση του χαρτη εχω τωρα 336mb. Δηλαδη δεν μπορει με 12 φωτογραφιες που εκανε αποθηκευση να εχω τοσα πολλα mb ελευθερο χωρο.
Ο Backup φακελος οπως το ειπες και εσυ ειναι με ακριβεια 3,02mb και χθεσινη ημερομηνια. Που πηγαν τα υπολοιπα δυστηχως δεν μπορω να τα βρω οσο και να εχω ψαξει.

Οσο για τις φωτογραφιες που εχω τραβηξει κατα καιρους απο οτι ξερω τα παει μεσα σε φακελο Screenhots και οχι σε φακελο Pictures, τα λεω καλα.

Αυτο ειναι το Backup που εκανε.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]



Santosan έγραψε:
x-trail έγραψε:Φιλοι μου, πραγματικα δεν καταλαβαινω τι αγχος σας εχει πιασει...

Δεν μας εχει πιασει κανενα αγχος βρε Κυριακο, παιδια ειμαστε & παιζουμε με τα παιχνιδια μας .... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Το ακους κυριακο μου, δεν μας εχει πιασει κανενα αγχος, απλα παιζουμε με τα παιχνιδια μας. Δινουμε ο ενας τα παιχνιδια του στον αλλον για να παιζουμε συνεχεια και με κατι διαφορετικο. Πως το λενε να δεις....αααα Παιζω και μαθαινω [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

x-trail έγραψε:Kαι καποιοι τυχεροι ειναι αρρωστοι κι εχουν ρεπο και "παιζουν" απο το πρωι ολη την βδομαδα. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Ελπιζω να ειναι καλα αλλιως τα περαστικα μου συνεχιζονται...
Καλα κανουν βρε και εχουν μερικοι μερικοι ρεπο και παιζουν απο το πρωι και ολη την εβδομαδα, ζηλιαρη ε ζηλιαρη [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]. Οσο για τα περαστικα να εισαι καλα, αν και συνεχιζονται και την αλλη εβδομαδα, οχι τιποτα αλλο αλλα για να παιζω απο το πρωι και παλι και μαλιστα και ολη την αλλη εβδομαδα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] Αν θελεις να παιξουμε και μαζι ξερεις εσυ που θα με βρεις.
Ειπαμε Παιζω και Μαθαινω.
IliasA
IliasA
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 51
Τόπος : Germany - Düsseldorf
Ημερομηνία εγγραφής : 14/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 228


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ; - Σελίδα 3 Empty Απ: [ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

Δημοσίευση από x-trail Παρ 1 Μαρ 2013 - 18:53

Ωραιο λοιπον παιζουμε παρακατω....

Ο φακελος που σου εβαλε Βackup δεν δικιολογει το μεγεθος των σβησμενων.

1) Στην προηγουμενη αναβαθμιση σου ειχε βαλει τιποτα στην καρτα ή οχι;

2) Σε αυτην την αναβαθμιση τι σου εβαλε στην καρτα;
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ; - Σελίδα 3 Empty Απ: [ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

Δημοσίευση από IliasA Παρ 1 Μαρ 2013 - 18:59

Το οτι ο φακελος δεν δικαιολογει το μεγεθος των σβησμενων αυτο το γνωριζω και εγω.

1. Στην προηγουμενη αναβαθμιση δεν μου εβαλε απολυτως τιποτα στην καρτα.

2. Και σε αυτην δεν μου εβαλε τιποτα, γιατι αν μου εβαζε θα το ειχα αναφερει.
IliasA
IliasA
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 51
Τόπος : Germany - Düsseldorf
Ημερομηνία εγγραφής : 14/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 228


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ; - Σελίδα 3 Empty Απ: [ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

Δημοσίευση από takisp Σαβ 2 Μαρ 2013 - 9:08

Καλημέρα σε όλους
Έκανα την αναβάθμιση και ο Updater έστειλε το νέο χάρτη και τα συνοδά αρχεία στην κάρτα (σε φάκελλο Garmin φυσικά).

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Αντίστοιχα όλα τα αρχεία που έδειξε ο Μάνος υπογραμμισμένα σε προηγούμενο post, υπάρχουν στους διαφόρους φακέλους στη συσκευή.
Όμως, στον κατάλογο των χαρτών δεν φαίνεται ο 2013.40 ALL. Φαίνονται μόνο DEM και o 3D.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Είχα παρατηρήσει στο παρελθόν ότι σε κάποια στιγμή που προσπάθησα να χρησιμοποιήσω την SD κάρτα και σε φάκελο Garmin έβαλα κάποιους χάρτες (με ή χωρίς .unl), αυτοί οι χάρτες δεν φαίνονταν στον κατάλογο.
Κάνω κάτι λάθος ή μήπως το λογισμικό δεν βλέπει την SD;
Ευχαριστώ
avatar
takisp
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 68
Τόπος : Νέα Ερυθραία
Ημερομηνία εγγραφής : 19/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 57


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ; - Σελίδα 3 Empty Απ: [ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

Δημοσίευση από Santosan Σαβ 2 Μαρ 2013 - 9:47

Καλημερα Τακη.

Η ερωτηση που δημιουργειται βλεποντας την πρωτη εικονα ειναι γιατι το αρχειο χαρτη gmapprom.img ενω εχει επεκταση .img χαρακτηριζεται ως "WinZip File" απο τα Windows ...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Αντιστοιχα στην δικη μου περιπτωση φαινεται ως "αρχειο εικονας δισκου" οπως & ολα τα αρχεια με επεκταση .img.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ; - Σελίδα 3 Empty Απ: [ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

Δημοσίευση από takisp Σαβ 2 Μαρ 2013 - 10:17

Μάνο, πάντα στο PC μου τα .img αρχεία φαίνονταν σαν Winzip.
Ίσως να έχει να κάνει με κάποια settings στα Vista. Δεν το έχω ψάξει γιατί αυτό δεν αποτέλεσε ποτέ πρόβλημα.
Σαν παράδειγμα αυτή είναι η τρέχουσα εικόνα του φακέλου Maps, τα αρχεία του οποίου φαίνονται και διαβάζονται σαν χάρτες από το nuvi.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Το ίδιο ίσχυε και όταν o NTU ήταν στο .System, πριν από την αναβάθμιση
avatar
takisp
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 68
Τόπος : Νέα Ερυθραία
Ημερομηνία εγγραφής : 19/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 57


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ; - Σελίδα 3 Empty Απ: [ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

Δημοσίευση από Santosan Σαβ 2 Μαρ 2013 - 10:27

Ωραια Τακη, μπορεις να μας δωσεις καποια χαρακτηριστικα της καρτας οπως μαρκα, μεγεθος, κατηγορια (τι νουμερο γραφει μεσα στο μικρο c), αν την εχεις φορμαρει σε FAT 32 & αν τελικα εχεις καταφερει να διαβασει συσκευη χαρτη απο την συγκεκριμενη καρτα.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ; - Σελίδα 3 Empty Απ: [ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

Δημοσίευση από IliasA Σαβ 2 Μαρ 2013 - 12:48

Την Καλημερα μου σε ολους.

Για να πω και εγω με την σειρα μου τις δικες μου αποριες.

1. Οταν εκανες εγκατασταση τον χαρτη στην sd, ειχες την καρτα μεσα στην συσκευη η σου ζητηθηκε μετα και την εβαλες γιατι εγω την ειχα μεσα και διαβασες μαλλον τι εγινε.

2. Η sd-card ηταν φορμαρισμενη σε Fat 32 και αδεια η ειχες καποιους φακελους μεσα;

3. Τον φακελο Garmin τον εκανες εσυ στην καρτουλα η στον εκανε αυτοματα, και τα αρχεια που μας διχνεις πιο πανω στα εριξε ετσι χυμα μεσα η σε καποιον υποφακελο;

4. Πολυ παρατηρητικος ο Μανος μας σε οτι αφορα το αρχειο .img που στο χαρακτηριζει σαν WinZip File, αυτο πρωτη φορα το βλεπω.

5. Λες οτι στο παρεθλον προσπαθησες να βαλεις καποιους χαρτες στην sd οπως και ο NTU τωρα, και αναριωτιεσαι γιατι να μην σου τους διχνει στο καταλογο, θετωντας και το ερωτημα μηπως κανεις καποιο λαθος η δεν αναγνωριζει το λογισμικο την sd.

Με μια απλη λογικη λεω εγω, πως γινεται το λογισμικο σου να μην γνωριζει την sd και παρολου αυτα να σου πηγαινει τον NTU στην καρτουλα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

6.Το να μην σου διχνεις ολους σου τους χαρτες στον καταλογο, ειναι μια πολυ καλη ερωτηση, ισως λεω εγω τωρα τους διαβαζει μεν τους χαρτες σου απο την sd αλλα δεν στους διχνει γιατι απλα δεν εγκαταστηθηκαν στην εσωτερικη μνημη.

Το ξερω ροταω πολλα, αλλα μονο ετσι θα μαθουμε τι παιζεται.
IliasA
IliasA
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 51
Τόπος : Germany - Düsseldorf
Ημερομηνία εγγραφής : 14/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 228


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ; - Σελίδα 3 Empty Απ: [ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

Δημοσίευση από takisp Σαβ 2 Μαρ 2013 - 13:22

Santosan έγραψε:Ωραια Τακη, μπορεις να μας δωσεις καποια χαρακτηριστικα της καρτας οπως μαρκα, μεγεθος, κατηγορια (τι νουμερο γραφει μεσα στο μικρο c), αν την εχεις φορμαρει σε FAT 32 & αν τελικα εχεις καταφερει να διαβασει συσκευη χαρτη απο την συγκεκριμενη καρτα.

Η κάρτα είναι Toshiba, 4 GB, C04G. Έχει γίνει format σε FAT 32.
Γράφει ένα C4 στα χαρακτηριστικά (το 4 είναι μέσα στον κύκλο που δημιουργεί το C - Sorry για τον απλοϊκό χαρακτήρα της απάντησης αλλά δεν είμαι εξοικειωμένος με τα τεχνικά των καρτών).

Ωστόσο, οι ερωτήσεις σου Μάνο με κινητοποίησαν για κάποια τεστ.
Έτσι δοκίμασα την Toshiba κάρτα στο Montana, όπου ένας (ξεκλείδωτος) χάρτης που εβαλα στην κάρτα φαινόταν.
Πήγα ένα ακόμα βήμα και έφτιαξα ένα .unl του 2013.40 για το Μontana, αλλά δεν κατάφερα να το κάνω να το δει. Ίσως να έκανα κάποιο λάθος στη διαδικασία της κατασκευής του .unl. Δεν είμαι επίσης σίγουρος - χαζό σχόλιο - αν το Montana μπορεί αν "δει" 3,2 GB χάρτη.
Αντίστοιχα την κάρτα που έχω μόνιμα στο Montana, την έβαλα στο Nuvi και (θαύμα) τη βλέπει (περιλαμβανομένου χάρτη με .unl) !
Αυτό μάλλον αποκλείει την υπόθεσή μου ότι το nuvi μπορεί να έχει πρόβλημα στο να βλέπει την micro SD και μου αφήνει στην ερώτηση γιατί το nuvi δεν βλέπει τη συγκεκριμένη κάρτα/χάρτη.

Σαν επόμενο βήμα θα προσπαθήσω να μεταγγίσω τον CN και τα συνοδά αρχεία σε νέα κάρτα.
avatar
takisp
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 68
Τόπος : Νέα Ερυθραία
Ημερομηνία εγγραφής : 19/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 57


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ; - Σελίδα 3 Empty Απ: [ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

Δημοσίευση από ZAFIR Σαβ 2 Μαρ 2013 - 13:44

ενα τέτοιο θεματάκι που είχα σε ενα 200άρι το έλυσα κάνοντας κοπια τα αρχεία device.xml στην κάρτα...ετσι την *ειδε* σαν προέκταση της εσωτερικης μνήμης..απο τα λίγα που ξέρω και ψάχνοντας-διαβάζοντας εδω..οσο ζείς μαθαίνεις!!!
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ; - Σελίδα 3 Empty Απ: [ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

Δημοσίευση από ZAFIR Σαβ 2 Μαρ 2013 - 13:49

ωστοσο,τώρα που θυμήθηκα, αν η *φορτωση* του χάρτη γίνει απο το mapsource-bacecamp στην συσκευη-καρτα τοτε, απο οσο εχω καταλαβει το προγραμμα ενσωματώνει και το αναγνωστικο μονάδας...αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε οι ειδικοί να μαθαίνουμε οι νεώτεροι...ευχαριστώ
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ; - Σελίδα 3 Empty Απ: [ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

Δημοσίευση από Santosan Σαβ 2 Μαρ 2013 - 13:55

Κατα την γνωμη μου το προβλημα σου αφορα την καρτα αφου μπορει να την βλεπει ο server της Garmin σαν αποθηκευτικο χωρο αλλα δεν μπορει να ελεγξει τυχον ασυμβατοτητα με την συσκευη. Νομιζω οτι εισαι σε πολυ καλο δρομο & θα βρεις την λυση του προβληματος απο μονος σου, επιτρεψε μου μονο να σου προτεινω στο μελλον οσο αφορα την αγορα καρτας να προτιμας την SanDisk, ειδικα τις πολυ καλες [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]αν & για μενα καρτες της συγκεκριμενης εταιριας class 4 εως 8 ειναι υπεραρκετες, προσωπικα δουλευω μια class4 χωρις προβληματα.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 3 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης