My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

+5
panoshm
x-trail
IliasA
Santosan
panosmpo
9 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ; - Σελίδα 2 Empty Απ: [ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

Δημοσίευση από Santosan Τετ 9 Ιαν 2013 - 19:40

Πρεπει να δουμε τι αρχεια εχεις στην καρτα SD & ποια αρχεια ειναι στην εσωτερικη μνημη για να δουμε τι θα σβηστει.

Μπορεις να κατεβασεις το GMapTool απο εδω να κανεις εγκατασταση στο PC & μετα να κανεις drag & drop το αρχειο gmapprom που θα βρεις στην εσωτερικη μνημη μεσα στο GMapTool ωστε να δεις ποιος χαρτης ειναι. Οποιος χαρτης ειναι εκδοση 2013.20 μπορει να σβηστει. Διαβασε για το GMapTool εδω: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Πριν κανεις οτιδηποτε κανε backup της εσωτερικης μνημης & της καρτας. Μην σβησεις κατι αν δεν ξερεις τι ειναι, αν μπορεις ανεβασε φωτο απο την εσωτερικη μνημη & την καρτα να δουμε τι παιζει.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ; - Σελίδα 2 Empty Απ: [ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

Δημοσίευση από tsgallix Τετ 9 Ιαν 2013 - 19:42

οκ ευχαριστω.Αργοτερα..
tsgallix
tsgallix
Member
Member

Άντρας Τόπος : Thessaloniki/Paris France
Ημερομηνία εγγραφής : 08/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 127


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ; - Σελίδα 2 Empty Απ: [ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

Δημοσίευση από panoshm Πεμ 10 Ιαν 2013 - 12:40

tsgallix έγραψε:απο οτι θυμαμαι παλιοτερη εκδοση φουλ Ευρωπης και κατι ξεμπαρκες περιοχες οπως Βελιγραδι Τυρανα κλπ τα οποια εχω ξετσεκαρισμενα βεβαια
Εμένα μου φαίνεται περίεργο το ότι είχες φουλ την Ευρώπη και ξεχωριστά ξέμπαρκες κάποιες χώρες.....
Αυτές τις ξέμπαρκες, "πως" τις έβαλες? Από το Internet τις βρήκες?

Μάλλον δεν θα έχεις μόνο ένα αρχείο gmapprom.img στην εσωτερική μνήμη.... Έχε αυτό υπόψη σου ;)

Αυτά που λέει ο Μάνος πιο πάνω, είναι το Α & το Ω για να μια σωστή "διάγνωση" ;)
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ; - Σελίδα 2 Empty Απ: [ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

Δημοσίευση από tsgallix Πεμ 10 Ιαν 2013 - 14:08

οι χαρτες ειναι ολοι περασμενοι μe το map installer εχω τσεκαρισμενο ton europe nt 2013.30
απο κατω υπαρχουν παντα παρα τις αναβαθμισεις
cn europe nt 2013.10 kai γραφει TIRANE,SHQIPERIA,GRAZ.OSTERREICH.SANK POLTEN
cneurope nt 2012.40
TIRANE,SHIPERIA,AJACCIO,FRANCE,SASSARI.ITALY
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑΣΜΑΝΕ ΜΕ ΤΟ LIFE..ΝΟΜΙΜΑ
το προβλημα προεκυψε οταν δεν χωρουσε ο χαρτης και εβαλλα sd
ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΣΒΗΣΩ?
tsgallix
tsgallix
Member
Member

Άντρας Τόπος : Thessaloniki/Paris France
Ημερομηνία εγγραφής : 08/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 127


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ; - Σελίδα 2 Empty Απ: [ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

Δημοσίευση από panoshm Πεμ 10 Ιαν 2013 - 14:18

Το ότι είναι νόμιμα περασμένα, αυτό είναι πολυ καλό ;)
tsgallix έγραψε:ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΣΒΗΣΩ?
Κάνοντας ότι σου λέει ο Μάνος κατ' αρχήν ;) Μετά θα βγει το "πόρισμα" για το ποια αρχεία πρέπει να σβήσεις
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ; - Σελίδα 2 Empty Απ: [ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

Δημοσίευση από tsgallix Πεμ 10 Ιαν 2013 - 19:40

Το προβλημα λυθηκε.Σας ευχαριστω ολους
tsgallix
tsgallix
Member
Member

Άντρας Τόπος : Thessaloniki/Paris France
Ημερομηνία εγγραφής : 08/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 127


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ; - Σελίδα 2 Empty Απ: [ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

Δημοσίευση από panoshm Πεμ 10 Ιαν 2013 - 22:28

Αφού το λέει και ο τίτλος: [ΛΥΘΗΚΕ] 697328
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ; - Σελίδα 2 Empty Απ: [ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

Δημοσίευση από IliasA Πεμ 28 Φεβ 2013 - 18:26

Aπαντηση απο X-trail
Στην περιπτωση που δεν υπαρχει αρκετος χωρος στη συσκευη, ο χαρτης και καποια συνοδευτικα αρχεια μπορουν να γραφουν στην καρτα microSD.
ΠΡΟΣΟΧΗ
1. Καλο ειναι να εχετε γυρισει την συσκευη απο το ΜΤΡ Settings σε "Mass Storage", να την βλεπει δλδ το PC σας ως "Εξωτερικο Δισκο" κι οχι ως "Συσκευη".
(το πως γινεται δειτε το εδω:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] με τα κοκκινα γραμματα).
2. Οπως λεει παρακατω το κειμενο της Garmin με τα εντονα κοκκινα γραμματα, οταν αρχισετε το update να ΜΗΝ ΕΧΕΤΕ ΜΕΣΑ την καρτουλα.
Να την εχετε ετοιμη και να την βαλετε μεσα, ΟΤΑΝ και ΑΝ σας ζητηθει απο το προγραμμα.
Η καρτα πρεπει να ειναι φορμαρισμενη με FAT32
[quote]


Καλησπερα στα φιλαρακια.
Αυτη τη στιγμη που σας γραφω κανω εγκατασταση τον City Navigator NT/NTU 2013.40. Iσως κατι να πηγε στραβα στην πρωτη προσπαθεια ισως και οχι. Λοιπον εχουμε και λεμε.

1.Η συσκευη ειναι γυρισμενη σε "Mass Storage". Αυτο εννοειται.

2.Ξεκινωντας την εγκατασταση αφησα την sd-card μεσα ελπιζωντας οτι θα την αναγνωρισει αυτοματα σε περιπτωση που δεν υπαρχει αλλος χωρος, γιατι βαση τα λεγομενα του μανου στην τελευταια εκδοση του Garmin MapUpdater θα ειχε λυθει το θεμα αυτο και η συσκευη θα αναγνωριζε αυτοματα την καρτουλα. Κατι το οποιο και δεν εγινε.
Αν Θυμασται καλα αφησα καποιo ποστ στα οποιo εγραφα τι θα γινει αν δεν φτανει η εσωτερικη μνημη, και οτι μου ειχαν μεινει μονο 139mb. Τωρα γιατι τα γραφω ολα αυτα.

3.Συνδεω την συσκευη, και πατωντας να κανω εγκατασταση τον χαρτη μου λεει οτι δεν υπαρχει αρκετη εσωτερικη μνημη και αν θελω να κανω ενα Backup την μουσικη και τις φωτογραφιες που εχω. Ποια μουσικη και ποιες φωτογραφιες καθομαι και σκεφτομαι αφου τα εχω ολα στην sd-card. Διαβαζω τα λεγομενα του κυριακου και βγαζω την καρτα χωρις να κανω ομως απενεργοποιηση της συσκευης. Ξανα ανοιγω τον Garmin MapUpdater και παταω παλι να γινει η εγκατασταση, παλι τα ιδια μου ζηταει να κανει ενα Backup.
Tου δινω το οκ και αρχιζει να γινεται η εγκατασταση. Γυρνωντας πισω και πατωντας πανω στο εικονιδιο ο υπολογιστης μου διαπιστωνω οτι εχω τωρα ελευθερη εσωτερικη μνημη 573mb. Κατι δεν παει καλα λεω, 430mb τι θα μπορουσε να εχει κανει Backup. Ανοιγωντας τον φακελο GarminBackup στο Desktop στον οποιο εκανε ο Garmin WebUpdater βλεπω μεσα οτι αποθηκευσε τις φωτογραφιες τις οποιες εχει η Garmin στο φακελο Pictures. Αν ειναι δυνατον να ειναι αυτες οι φωτογραφιες 430mb. Τι μπορει να πηγε στραβα και τι οχι;

4.Οσο για την sd-card ειναι φορμαρισμενη σε FAT32, απλως εχει μεσα μερικα αρχεια. Ισως αν ηταν αδεια λεω εγω, να γινονταν η εγκατασταση κανονικα.

5.Η εγκατασταση συνεχιζεται κανονικα. Η απορια μου στην παραγραφο 3.
IliasA
IliasA
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 51
Τόπος : Germany - Düsseldorf
Ημερομηνία εγγραφής : 14/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 228


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ; - Σελίδα 2 Empty Απ: [ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

Δημοσίευση από Santosan Πεμ 28 Φεβ 2013 - 19:11

Η αφαιρεση της καρτας απο την συσκευη ενω αυτη ειναι συνδεμενη στο PC χωρις ασφαλη καταργηση της πρωτα μπορει να αποβει μοιραια για την καρτα αλλα & να δημιουργησει προβλημα στην συσκευη. Δεν το κανουμε ποτε αυτο αφου αν γινει ζημια στην καλυτερη χανονται αρχεια & στην χειροτερη καταστρεφεται ο αποθηκευτικος χωρος.

Η καλυτερη λυση ειναι να αφησεις την διαδικασια να ολοκληρωθει αφου αν την διακοψεις για αλλη μια φορα & ειδικα στην φαση που αντιγραφει αρχεια στην συσκευη μπορει να γινουν πολυπλοκα τα πραγματα.

Μετα την ολοκληρωση της διαδικασιας μην αποσυνδεσεις την συσκευη απο το PC αλλα πηγανε μεσω του PC στην εσωτερικη μνημη & δες αν εχουν αντιγραφει ολα τα αρχεια του χαρτη & ποια ειναι τα μεγεθη τους ωστε να κανουμε μια διασταυρωση με τα δικα μου π.χ. & να δουμε αν ειναι σωστα.

Χρηστης που αφησε την καρτα εντος της συσκευης οπως εσυ, την εντοπισε ο MapUpdater & του περασε τα αρχεια αναβαθμισης του χαρτη εκει με μοναδικη απωλεια τα αρχεια στον φακελο GPX. Προσεξε ομως οτι ο συγκεκριμενος χρηστης ειχε στησει την καρτα εχοντας φτιαξει εναν φακελο Garmin με υποφακελους POI & GPX & εναν φακελο map. Ειχε δημιουργησει μια δομη η οποια προφανως αναγνωριστηκε απο τον Updater. Η συσγκεκριμενη συσκευη ειναι το 3790 γυρισμενο σε 3490 & γνωριζω ακριβως τι γινεται γιατι υπηρχε συννενοηση με τον χρηστη για το στησιμο της.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Santosan στις Πεμ 28 Φεβ 2013 - 21:02, 1 φορά
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ; - Σελίδα 2 Empty Απ: [ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

Δημοσίευση από IliasA Πεμ 28 Φεβ 2013 - 19:18

Σωστος Μανο μου. Το λαθος ειναι φυικα δικο μου.

1.Πιστευα να κανει την αναβαθμιση αυτοματα στην sd-card.
2.Εχεις απολυτο δικιο το οτι δεν εκανα ασφαλη καταργηση πριν βγαλω την καρτα.
3.Δεν εφτιαξα κανεναν φακελο Garmin μεσα στην καρτουλα, γιατι το ειχα για αυτονοητο. Δηλαδη πως τραβας Screnn και κανει αυτοματα ενα φακελο μεσα στην συσκευη και
4.Ποια αρχεια ακριβως ζητας να σου δειξω αφου τελειωσει η εγκατασταση;
IliasA
IliasA
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 51
Τόπος : Germany - Düsseldorf
Ημερομηνία εγγραφής : 14/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 228


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ; - Σελίδα 2 Empty Απ: [ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

Δημοσίευση από Santosan Πεμ 28 Φεβ 2013 - 19:47

.System
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

SQLite
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

SID
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

JCV
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Δυστυχως δεν εχω ολα τα δεδομενα του φακελου ASR αφου τον εχω πετσοκοψει αλλα φαινονται τα καινουργια αρχεια με ημερομηνια σημερινη που αλλαξανε στην δικη μου συσκευη.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Κατα την γνωμη μου οταν τελειωσεις με την αναβαθμιση & πανε ολα καλα, παρε το αρχειο gmapdem & μετακομισε το στην καρτα μαζι με τα συνοδευτικα του στον φακελο map θα εξοικονομησεις αρκετο χωρο ωστε να μην εχεις προβληματα στο μελλον.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ; - Σελίδα 2 Empty Απ: [ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

Δημοσίευση από IliasA Πεμ 28 Φεβ 2013 - 20:04

Εχουμε και λεμε μετα απο συγκριση.

1. Στο Φακελο SQLite, το αρχειο system.db ειναι ημερομηνιας 25.02.2013 το δικο σου σημερινο 28.02.2013.

2. Στο Φακελο JCV μου λειπει το αρχειο με καταληξη .sum

3. Στο φακελο ASR δεν εχω απολυτως κανενα αρχειο με καταληξη .sum

Σε ολα τα αλλα ειμαστε ιδιοι.
IliasA
IliasA
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 51
Τόπος : Germany - Düsseldorf
Ημερομηνία εγγραφής : 14/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 228


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ; - Σελίδα 2 Empty Απ: [ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

Δημοσίευση από Santosan Πεμ 28 Φεβ 2013 - 20:11

Τα αρχεια sum δεν μας ενδιαφερουν, το SQLite ειναι σε ολα ιδιο εκτος απο την ημερομηνια; Εννοω μεγεθος & φυσικα εκδοση.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ; - Σελίδα 2 Empty Απ: [ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

Δημοσίευση από IliasA Πεμ 28 Φεβ 2013 - 20:22

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
IliasA
IliasA
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 51
Τόπος : Germany - Düsseldorf
Ημερομηνία εγγραφής : 14/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 228


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ; - Σελίδα 2 Empty Απ: [ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

Δημοσίευση από Santosan Πεμ 28 Φεβ 2013 - 20:26

Σωστα φαινονται Ηλια, το μονο που μενει ειναι μια δοκιμη
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ; - Σελίδα 2 Empty Απ: [ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

Δημοσίευση από IliasA Πεμ 28 Φεβ 2013 - 20:38

Ολα ειναι ενταξει μανο μου, το εκανα ασφαλη καταργηση το ανοιξα και δουλευει κανονικα. Πηγα στους χαρτες μου και ολα ειναι περασμενα οπως θα επρεπε.
Τωρα εμενα με τρωει για να ειμαι ειλικρινης τι μπορει να εκανε Backup, γιατι πηγαινοντας οπως εγραψα και παραπανω μονο φωτογραφιες βρηκα.
Αυτην την στιγμη και μετα την εγκατασταση του χαρτη εχω απο 139mb που ειχα 336mb ελευθερη εσωτερικη μνημη.

Τελος παντων, να εισαι καλα δασκαλε σε ευχαριστω πολυ.
IliasA
IliasA
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 51
Τόπος : Germany - Düsseldorf
Ημερομηνία εγγραφής : 14/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 228


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ; - Σελίδα 2 Empty Απ: [ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

Δημοσίευση από Santosan Πεμ 28 Φεβ 2013 - 20:53

Εγω Ηλια για κατι τετοια γουσταρω το forum, μου αρεσει να υπαρχει πλοκη αλλιως βαριεμαι ευκολα ...
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ; - Σελίδα 2 Empty Απ: [ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

Δημοσίευση από tsgallix Πεμ 28 Φεβ 2013 - 20:55

2013.40 μπηκε κανονικα στο 560 dezl .παμε τωρα για το 660 zumo με καρτα sd
tsgallix
tsgallix
Member
Member

Άντρας Τόπος : Thessaloniki/Paris France
Ημερομηνία εγγραφής : 08/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 127


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ; - Σελίδα 2 Empty Απ: [ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

Δημοσίευση από IliasA Πεμ 28 Φεβ 2013 - 21:11

Santosan έγραψε:Εγω Ηλια για κατι τετοια γουσταρω το forum, μου αρεσει να υπαρχει πλοκη αλλιως βαριεμαι ευκολα ...


Να σου πω κατι μανο μου. Και εγω αυτο σκεφτομουν, οτι οριστε λεω απο μια δοκιμη δικη μου και ας ηταν λανθασμενη εγινε παλι η δουλεια μας και μαθαμε κατι παραπανω ο καθενας μας. Δηλαδη στην ουσια εχουμε χιλιους δυο τροπους να πειραματιζομαστε. Οπως και το ειπες, η Garmin ειναι μια αβυσσος.
Ετσι και εγω μπηκα τωρα απο περιεργεια σε δουλεια για να βρω τι ακριβως εγινε στην συσκευη και που αποθηκευσε τι.
Αν ηθελα για πιο γρηγορα εφτιαχνα ενα Reset και ξαναπερνουσα το πρωην Backup που ειχα κανει και αιντε παλι απο την αρχη, και τελειωνε το θεμα.

Αλλα εχεις δικιο, με κατι θα πρεπει να ασχολουμαστε. Και το πιο βασικο απο τα λαθη μας μαθαινουμε.
IliasA
IliasA
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 51
Τόπος : Germany - Düsseldorf
Ημερομηνία εγγραφής : 14/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 228


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ; - Σελίδα 2 Empty Απ: [ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

Δημοσίευση από Santosan Πεμ 28 Φεβ 2013 - 21:26

Αυτη ειναι η ουσια του forum, να υπαρχει ψαξιμο & ανταλλαγη αποψεων/γνωσεων μεταξυ των χρηστων. Αυτο προυποθετει ποιοτητα χρηστων & οχι γνωσεων απαραιτητως, η γνωση οπως & η εμπειρια ερχεται με τον καιρο.

Με λιγα λογια αν εχεις καλη παρεα & μερικους τρελαμενους που ψαχνονται να ταλαιπωρηθουν τα υπολοιπα ερχονται μονα τους.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ; - Σελίδα 2 Empty Απ: [ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

Δημοσίευση από IliasA Πεμ 28 Φεβ 2013 - 21:37

Santosan έγραψε:Με λιγα λογια αν εχεις καλη παρεα & μερικους τρελαμενους που ψαχνονται να ταλαιπωρηθουν τα υπολοιπα ερχονται μονα τους.

Απο καλη παρεα μανο μου οσο θελεις
. Μια γυναικα, 3 παιδια, ενα SG2 με street pilot, ενα SG3 με 5 διαφορετικα navi,
ενα Nokia Lumia, ενα SG Tablet και και και [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Απο μερικους τρελαμενους.
Ολοι αυτοι εδω μεσα, και ιδιαιτερα το αφεντικο του φορουμ [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
IliasA
IliasA
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 51
Τόπος : Germany - Düsseldorf
Ημερομηνία εγγραφής : 14/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 228


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ; - Σελίδα 2 Empty Απ: [ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

Δημοσίευση από panosmpo Πεμ 28 Φεβ 2013 - 23:58

Ολα καλα χωρις προβληματα με χρηση του Map updater και εκανα επιλογη για Ελλαδα και Ιταλια για να εχουμε παραπανω μνημη αφου για εξωτερικο δεν με βλεπω.
panosmpo
panosmpo
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 59
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 756


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ; - Σελίδα 2 Empty Απ: [ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

Δημοσίευση από tsgallix Παρ 1 Μαρ 2013 - 9:13

2013.40 εγκατασταθηκε κανονικα στην sd tou zumo 660 χωρις τα προβληματα που ειχα με παλιοτερες εκδωσεις.
tsgallix
tsgallix
Member
Member

Άντρας Τόπος : Thessaloniki/Paris France
Ημερομηνία εγγραφής : 08/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 127


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ; - Σελίδα 2 Empty Απ: [ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

Δημοσίευση από giorgos_korinthos Παρ 1 Μαρ 2013 - 11:29

Κατέβασα χθες μέσω του Garmin Express 2.1.8 τον χάρτη NTU 2013.40. Μου ζήτησε να τοποθετήσω κάρτα SD στη συσκευή. Είδα ότι στην κάρτα έχει φτιάξει ένα φάκελο Garmin & μέσα υπάρχουν ο υποφάκελος JCV & το αρχείο gmappupdate.gsd. Μόλις κάνω αναβάθμιση λογισμικού από το Webupdater, ή ClearNonvol στη συσκευή ή εγκατάσταη του νέου χάρτη όταν βγεί, η κάρτα πρέπει να αφαιρεθεί από τη συσκευή ή δεν παίζει ρόλο ; Επίσης τον φάκελο Garmin στην SD μπορώ να τον αντιγράψω σε μικρότερη κάρτα γιατί έχω χρησιμοποιήσει κάρτα 8 GB ;
avatar
giorgos_korinthos
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 50
Τόπος : ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 93


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

[ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ; - Σελίδα 2 Empty Απ: [ΛΥΘΗΚΕ] Ο Χαρτης "Μεγαλωσε" Πολυ ... Χωραει Στην Συσκευη Μου ;

Δημοσίευση από Santosan Παρ 1 Μαρ 2013 - 11:58

Το Clear NonVol αφαιρει απο την συσκευη οποιαδηποτε ρυθμιση εχουμε κανει, ακομα & τις αρχικες. Διαγραφει επισης τα αγαπημενα που εχουμε αποθηκευσει σε αυτη, ειναι τα αρχεια στον φακελο GPX, οχι ομως τα poi που εχουμε στειλει με το PoiLoader & βρισκονται στον φακελο POI. Καλο ειναι οταν κανουμε Clear NonVol ή Hard Reset να εχουμε την καρτα εκτος, το ιδιο οταν κανουμε αναβαθμιση μεσω του WebUpdater. Τωρα κατα την αναβαθμιση των χαρτων & αφου εχεις κανει παντα backup το περιεχομενο της καρτας, κανε στην καρτα μια διαμορφωση σε FAT 32 & κρατα την εκτος συσκευης ετοιμη στην περιπτωση που θα στην ζητησει. Αν ημουν στην θεση σου θα την αφηνα μεσα διαμορφωμενη οπως ειναι τωρα απο την Garmin για να δω αν θα γινει η αναβαθμιση, αν δεν την αναγνωριζε ή μου δημιουργουσε προβλημα θα ακυρωνα την διαδικασια. Παντως εισαι πολυ γενναιος αφου χρησιμοποιεις το "προβληματικο" Garmin Express, δεν θα το συνιστουσα μεχρι να βελτιωθει τουλαχιοστον.

Τους φακελους με τα αρχεια οπως στα εχει διαμορφωσει η Garmin μπορεις να τα μεταφερεις σε αλλη καρτα αφου την εχεις διαμορφωσει πρωτα σε FAT 32.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Santosan στις Παρ 1 Μαρ 2013 - 12:19, 1 φορά
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης