My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Αποψη για αγορά GPS - Garmin On The Road

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Αποψη για αγορά GPS - Garmin On The Road Empty Αποψη για αγορά GPS - Garmin On The Road

Δημοσίευση από G.K. Δευ 13 Μάης 2013 - 13:53

Αγαπητοί φίλοι,
προτίθεμαι να αγοράσω ένα καινούργιο GPS (Garmin φυσικά), σε αντικατάσταση του παλαιού μου Nuvi 1300 και έχω καταλήξει σε αυτό:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Εχω λάβει υπ' όψιν μου πρωτίστως το "οικονομικό" - μη δυνάμενος να διαθέσω υψηλότερο ποσό - αλλά και ορισμένες άλλες παραμέτρους, όπως το ότι διαθέτω ήδη και χρησιμοποιώ το GTM 35, δεν ενδιαφέρομαι για Bluetooth και βλέπω επίσης πως οι αναβαθμίσεις (LMT) δεν θα μου χρησιμεύσουν σε τίποτα αφού ο Autodrive κάνει πια μία τον χρόνο...και ούτως ή άλλως είναι εφ' όρου ζωής ενώ ο City Navigator Europe είναι ένας χάρτης που δεν θα χρησιμοποιηθεί πολύ εκ μέρους μου.
Αλλωστε σε 2 χρόνια θα χρειαστεί να ξαναλλάξω συσκευή αφού παύει η διάρκεια ζωής της μπαταρίας και βγαίνουν καινούργια μοντέλα.

Αυτές είναι οι σκέψεις μου...
Κάθε πρότασή σας είναι ευπρόσδεκτη!!!
G.K.
G.K.
Senior Member
Senior Member

Άντρας Ηλικία : 58
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 1001


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αποψη για αγορά GPS - Garmin On The Road Empty Απ: Αποψη για αγορά GPS - Garmin On The Road

Δημοσίευση από x-trail Δευ 13 Μάης 2013 - 16:49

Μερικς διευκρινισεις για να εισαι πιο σιγουρος για την επιλογη σου.

-- LMT (Lifetime Maps+Traffic) δωρεαν αναβαθμισεις χαρτη, αφορουν τον City Navigator Europe και ειναι 4 φορες τον χρονο, οπως τις δινει στην Garmin η Navteq-Nokia.

-- O Autodrive εχει σταματησει να δινει αναβαθμισεις απο ....last year (και ειναι πιθανο να ΜΗΝ ξαναδωσει ΠΟΤΕ) ενω παλαιοτερα εδινε κι αυτος 4 δωρεαν αναβαθμισεις τον χρονο.

-- Εχω αγορασει το 205w πριν 3 χρονια και το 3760 πριν 2,5 χρονια και οι μπαταριες δεν εχουν παθει τιποτα για να τις αλλαξω.
Στις περισσοτερες των περιπτωσεων τα χρησιμοποιω στο αυτοκινητο με το καλωδιο τροφοδοσιας κι ετσι η μπαταρια μου ειναι αδιαφορη.

-- Η διαφορα τιμης των 35 € με το μοντελο [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ειναι η ισοβια συνδρομη του City Navigator Europe.
Αν ο Autodrive .....πεθανει (πιθανοτατα, αλλα ευχομαι για το αντιθετο) τοτε θα χρησιμοποιεις μονο τον Ευρωπαικο.
Τις αναβαθμισεις του ή θα τις βαζεις παρανομως και με κοπο (πειρατικα) ή θα πρεπει να αγορασεις εξτρα το LM πακετο κοντα στα 100 €.
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αποψη για αγορά GPS - Garmin On The Road Empty Απ: Αποψη για αγορά GPS - Garmin On The Road

Δημοσίευση από G.K. Δευ 13 Μάης 2013 - 16:58

Κυριάκο.
σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου!!

Θα σκεφτώ ιδιαίτερα την τελευταία παράγραφό σου, που είναι κάτι το οποίο δεν έλαβα καθόλου υπ' όψιν μου!!

G.K.
G.K.
Senior Member
Senior Member

Άντρας Ηλικία : 58
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 1001


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αποψη για αγορά GPS - Garmin On The Road Empty Απ: Αποψη για αγορά GPS - Garmin On The Road

Δημοσίευση από ZAFIR Δευ 13 Μάης 2013 - 18:28

να συμφωνήσω με τον κυριάκο σχετικα με τις αναβαθμήσεις και να θυμίσω οιτ η αλλαγή μπαταρίας είναι απλή υπόθεση και άκρως οικονομική..,, γίνεται σπίτι σε μισή ώρα...(κόστος 20ε max...) ;αλλαξα στο 205 μου και στο 200 του αδερφού μου σε 20 λεπτα...
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αποψη για αγορά GPS - Garmin On The Road Empty Απ: Αποψη για αγορά GPS - Garmin On The Road

Δημοσίευση από G.K. Δευ 13 Μάης 2013 - 18:37

Φώτη ευχαριστώ πολύ!
Να υποθέσω ότι αυτό ισχύει αντίστοιχα για όλα τα Nuvi;
G.K.
G.K.
Senior Member
Senior Member

Άντρας Ηλικία : 58
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 1001


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αποψη για αγορά GPS - Garmin On The Road Empty Απ: Αποψη για αγορά GPS - Garmin On The Road

Δημοσίευση από Santosan Δευ 13 Μάης 2013 - 19:25

Γιωργο υπαρχει ολοκληρο subforum αφιερωμενο στην αλλαγη μπαταριας αναλογως το μοντελο Nuvi που μας ενδιαφερει: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Η δικη μου αποψη ειναι οτι η συσκευη που θα παρεις πρεπει να ειναι LMT γιατι οταν θα υποχρεωθεις αργοτερα να αγορασεις το LMT απο την Garmin θα πρεπει να προσθεσεις στην τιμη 88€ που ειναι το κοστος αγορας Lifetime Maps οταν γινει ξεχωριστα εκτος συσκευης.

Ενα δευτερο σημειο που θα διαφωνησω μαζι σου ειναι η υπαρξη Bluetooth. Περα απο το θεμα της εξυπηρετησης για ανοιχτη ομιλια απο την συσκευη GPS την ωρα που οδηγεις χωρις να απασχολεις τα χερια σου ειναι καθαρα θεμα ασφαλειας το οποιο σπανιως αναφερουμε & αυτο ειναι λαθος. Ακομα & με μια φτηνη συσκευη τηλ. των 50€ θα μπορεις να κανεις την δουλεια σου ανετα & σωστα. Περα απ' ολα αυτα η Garmin δινει εμφαση στις υπηρεσιες μεσω Smartphone Link (απαιτειται συνδεση bluetooth) οπου θα μπορεις τωρα αλλα κυριως αργοτερα να εχεις διαφορες διευκολυνσεις & ενημερωσεις. Απο την στιγμη που μιλαμε για LMT συσκευη η διαφορα μεταξυ του 2455 & του 2495 που εχει bluetooth ειναι μονο 15€ οποτε δεν αξιζει τον κοπο η αγορα του 2455 ...
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αποψη για αγορά GPS - Garmin On The Road Empty Απ: Αποψη για αγορά GPS - Garmin On The Road

Δημοσίευση από G.K. Δευ 13 Μάης 2013 - 22:56

Μάνο μου ευχαριστώ για την ενημέρωση!

Είχα δει στο you tube περί της αντικατάστασης της μπαταρίας του 1300 αλλά βλέπω ότι γίνεται με τον ίδιο τρόπο και στα υπόλοιπα, στο link που μου έγραψες.
Οσον αφορά το bluetooth δεν μ' ενδιαφέρει γιατί ήδη έχω και είμαι καλυμμένος.
Εχω πειστεί όμως σχετικά με τις αναβαθμίσεις οπότε θα πάρω με LMT!

Και πάλι σας ευχαριστώ όλους για την άμεση ανταπόκρισή σας στους προβληματισμούς μου!! thumbup
G.K.
G.K.
Senior Member
Senior Member

Άντρας Ηλικία : 58
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 1001


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αποψη για αγορά GPS - Garmin On The Road Empty Απ: Αποψη για αγορά GPS - Garmin On The Road

Δημοσίευση από Santosan Τρι 14 Μάης 2013 - 9:36

Αντε με το καλο Γιωργο !
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αποψη για αγορά GPS - Garmin On The Road Empty Απ: Αποψη για αγορά GPS - Garmin On The Road

Δημοσίευση από G.K. Τρι 14 Μάης 2013 - 9:51

Να 'σαι καλά!! Ευχαριστώ!!!! trampoline
G.K.
G.K.
Senior Member
Senior Member

Άντρας Ηλικία : 58
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 1001


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης