My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Auto Drive Hellas

+56
lneam
trap42
McKing
gvp
arkas2004
islander
evankouros
mpatis
vasilisj
ice1
nick69
D_G
piato
nickstath
stamatakis_a
takisp
mythoss
PAVL-2
koyrsaros
lioltgo
GeoData_Official
dordas
Maggellanos
Randyman
navitraveler
yb010555
evgenios
teohunter
here
paris523
manicpanic
antreas13
Stavros
valiman
lefterismega
ΠΑΝΟΣ Λ
thundercastle
eyaggl
x-trail
fokion
TOP GUN
al_capone
tlg
ZAFIR
panoshm
giorgos_korinthos
dim68
G.K.
ultrasss
mrgeorge
alexis75gr
gnoul
leonkoum
panosmpo
stelios.com
Santosan
60 απαντήσεις

Σελίδα 8 από 28 Επιστροφή  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 18 ... 28  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Auto Drive Hellas - Σελίδα 8 Empty Απ: Auto Drive Hellas

Δημοσίευση από x-trail Δευ 3 Ιουν 2013 - 15:07

Εχει δοκιμασει κανεις να βαλει στην Αναζητηση αυτο που ισχυριζεται η Geodata και να του το βρει η συσκευη.
Πιθανως μονο σε συσκευες 3xxx και 4xxx....
Σημειακές Αριθμήσεις.
Από την έκδοση αυτή υποστηρίζεται η αναζήτηση σημειακών διευθύνσεων*,
όπως η χιλιομετρική θέση κατα μήκος των Εθνικών Οδών (π.χ. 67ο χλμ Εθνικής Οδού Αθηνών Θεσσαλονίκης).
Επί του παρόντος διατίθεται για τους άξονες:
Αθηνών-Θεσσαλονίκης, Αττική Οδός, Αθηνών-Κορίνθου, Κορίνθου-Πατρών,
Τρίπολης-Καλαμάτας, Τρίπολης-Σπάρτης, Αθηνών-Σουνίου, Χαλκίδος-Σχηματαρίου,
Θήβας-Λειβαδιάς, Αθηνών-Θηβών, Λαμίας-Καρδίτσης, Λαρίσης-Τρικάλων,
Λαρίσης-Βόλου, Λαρίσης-Κοζάνης, Καρδίτσης-Τρικάλων και Τρικάλων-Γρεβενών.
Επιπλέον, υποστηρίζονται σημειακές αριθμήσεις σε επίπεδο κτιρίου σε Δ.Αθηναίων & Δ.Θεσσαλονίκης.
Αυτός ο τρόπος αρίθμησης διαθέτει μεγαλύτερη ακρίβεια, ειδικά σε βιομηχανικές περιοχές
και εργατικές κατοικίες, και δίνει τη δυνατότητα απεικόνισης αριθμήσεων του τύπου "9-11" & "55Α".

(*σε συμβατές συσκευές GARMIN)
Eγω προσπαθησα να δωσω στην Αναζητηση του 3490 το 67ο χλμ Εθνικής Οδού Αθηνών Θεσσαλονίκης και δεν το βρισκει. (προσπαθησα και με αλλους αριθμους, τιποτα)
Επισης αυτα που λεει για βιομηχανικες περιοχες στη θεσσαλονικη, BΙΠΕΘ Σινδου ΔΕΝ ισχυει γιατι απλουστατα ΔΕΝ υπαρχουν διευθυνσεις, σε αντιθεση με τον Ευρωπαικο και την Αναβαση που τις εχει... No

ΑutoDrive 3.00
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Eυρωπαικος
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Αναβαση
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Auto Drive Hellas - Σελίδα 8 Empty Απ: Auto Drive Hellas

Δημοσίευση από fokion Δευ 3 Ιουν 2013 - 16:04

Αν ισχυει για "καποιες" συσκευες ΚΑΙ ΠΑΛΙ επρεπε να το αναφερει...

Οσο το ψαχνουμε τοσο σχηματιζω την εντυπωση οτι αυτη η αναβαθμιση δεν ειναι "ver 3.0" αλλα "ver. του ποδαριου".... απο πολλές αποψεις....

Και τελικά μαλλον θα ηταν καλυτερα να την δοκιμαζαν εναν ακομα μηνα που λεει ο λογος γιατι "ετσι" πιο πολυ ζημια κανουν - εκαναν παρα καλό.....

Ουτος ή αλλως ακομα και με τον 2.4 χοντρα προβληματα δεν υπηρχαν... ναι οκ οπως ολοι οι χαρτες καπου ειχε κατι....


Αληθεια, δοκιμασε κανεις τις δρομολογήσεις αν βελτιωθηκαν ή ακομα ειναι "μυστηριες"?
fokion
fokion
Skilled Member
Skilled Member

Άντρας Τόπος : Γερακας
Ημερομηνία εγγραφής : 29/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 352


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Auto Drive Hellas - Σελίδα 8 Empty Απ: Auto Drive Hellas

Δημοσίευση από fokion Δευ 3 Ιουν 2013 - 16:10

x-trail έγραψε:Φωκιων, επειδη δεν εχω traffic στη θεσσαλονικη, αυτα που λες γινονται με το original αρχειο του χαρτη ή με τα αλλαγμενα ΤΥΡ;

εχωντας κρατησει backup το Map folder με τον 2.4 στο pc μου ( δια παν ενδεχόμενο ) οπως και το αντιστοιχο του 3, αν ολα πανε καλα το βραδυ θα μεταποιησω και θα βαλω τα TYP σου, και αυριο το πρωι αναφερω
fokion
fokion
Skilled Member
Skilled Member

Άντρας Τόπος : Γερακας
Ημερομηνία εγγραφής : 29/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 352


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Auto Drive Hellas - Σελίδα 8 Empty Απ: Auto Drive Hellas

Δημοσίευση από panoshm Δευ 3 Ιουν 2013 - 16:29

Στο StreetPilot που έχω πρόχειρο τώρα στη δουλειά, το δοκίμασα και το βρήκα:

Πατάς: Προς τα που -> Διεύθυνση -> Αναζήτηση σε όλες (στη καρτέλα επιλογής πόλεων) -> 350ο (στη καρτέλα αριθμού οικίας) -> Εθνική (στη καρτέλα οδού) και σου βγάζει όλες τις Εθνικές, όπου επέλεξα "Εθνική Οδός Αθηνών - Θεσσαλονίκης και μου έβγαλε 2 αποτελέσματα: Ένα στο ρεύμα προς Θεσσαλονίκη και άλλο ένα στο ρεύμα προς Αθήνα (περιοχή Πατύκαμπου Λαρίσης).

Άρα δουλεύει όντως....

Μάλιστα προσπάθησα να δω τι θα γίνει αν βάλω να με πάει στο 526ο χλμ Εθνική Οδό Αθηνών-Χαλκίδος (να το τρελάνω δηλαδή λιγουλάκι) και μου έβγαλε ένα αποτέλεσμα κάπου στο μέσον της Αθήνας-Χαλκίδας (μάλλον στο 52,6ο χλμ ????) θέλει λίγο ψάξιμο....

Πάντως δουλεύει, τον τρόπο πρέπει να βρούμε....

Όσο για τα νούμερα έβαλα να βρει όλες τις 15-1 και δεν βρήκε τίποτα, έβγαζε τα ίδια και με την αναζήτηση του 92α, κάτι άσχετες οδούς σε νεόδμητες περιοχές..... και εκεί κάτι δεν κάνουμε σωστά... θα τα έχει, δε μπορεί....
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Auto Drive Hellas - Σελίδα 8 Empty Απ: Auto Drive Hellas

Δημοσίευση από manicpanic Δευ 3 Ιουν 2013 - 17:38

Σημερα δοκιμασα τον χαρτη σε ενα kenwood dnx 7260 που εχω στο αυτοκινητο. Δυστυχως απογοητευτηκα καθως ενας δρομος στην περιοχη μου απλα δεν υπαρχει. Η οδος Παυσανιου στη Βεροια ειναι ανυπαρκτη. Δεν ξερω αν υπαρχει καποιο προβλημα με τα χρωματα αλλα προσωπικα δεν ειδα κατι αν και σταματησα για να βεβαιωθω.
avatar
manicpanic
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : Veria
Ημερομηνία εγγραφής : 18/03/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 4


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Auto Drive Hellas - Σελίδα 8 Empty Απ: Auto Drive Hellas

Δημοσίευση από panoshm Δευ 3 Ιουν 2013 - 17:46

manicpanic έγραψε:Σημερα δοκιμασα τον χαρτη σε ενα kenwood dnx 7260 που εχω στο αυτοκινητο. Δυστυχως απογοητευτηκα καθως ενας δρομος στην περιοχη μου απλα δεν υπαρχει. Η οδος Παυσανιου στη Βεροια ειναι ανυπαρκτη. Δεν ξερω αν υπαρχει καποιο προβλημα με τα χρωματα αλλα προσωπικα δεν ειδα κατι αν και σταματησα για να βεβαιωθω.
Καλώς ήλθες στο forum Smile2 Μπορείς να τραβήξεις κάποια φωτογραφία (ή κάποιες καλύτερα) σε διάφορα zoom και περιοχές για να δούμε πως φαίνεται ο χάρτης στα Kenwood?
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Auto Drive Hellas - Σελίδα 8 Empty Απ: Auto Drive Hellas

Δημοσίευση από x-trail Δευ 3 Ιουν 2013 - 22:00

Πανο ετσι ακριβως κανει Αναζητηση του Χιλιομετρου και στο 3490.
Αρα καποιες Ε.Ο. της εχουν δωσει αριθμηση με βαση τα χιλιομετρα.
Δινεις σαν Διευθυνση το "Εθνικη" ή το "Αττικη", επιλεγεις αυτο που θελεις και στην θεση του Aριθμου Οδου βαζεις το χιλιομετρο που θελεις.
Πολυ καλο κολπο σκεφτηκαν !!!!
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Auto Drive Hellas - Σελίδα 8 Empty Απ: Auto Drive Hellas

Δημοσίευση από Santosan Δευ 3 Ιουν 2013 - 22:03

Δουλευει το εχω τσεκαρει & εγω στο 3490, τωρα θελω να τσεκαρω την αριθμηση με το 1-11 για παραδειγμα ...
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Auto Drive Hellas - Σελίδα 8 Empty Απ: Auto Drive Hellas

Δημοσίευση από ZAFIR Δευ 3 Ιουν 2013 - 22:53

δεν έχω μεγάλη εικόνα ,πάντως εχουν προστεθει πολλά,και απο ότι είδα σε δρομολογήσεις έγινε πιό έξυπνος και ταχύτερος...μιλάω για συγκεκριμένη διαδρομή πάτρα-κάτω αχαια,όπου τσ'εκαρα το άρτη σε σχέση με τον 2,40. ασχετα απο τα γραφικά που ήθελαν διορθωση,πολλύ ανώτερος ..και αρκετά κοντά στον navteq,με αριστη δρομολόγηση θεωρώ...(ταπεινη άποψή μου)
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Auto Drive Hellas - Σελίδα 8 Empty Απ: Auto Drive Hellas

Δημοσίευση από Santosan Δευ 3 Ιουν 2013 - 22:56

Ειναι πιο γρηγορος στον υπολογισμο της διαδρομης, το τσεκαρα & εγω το Σαββατο που τον ταξιδεψα, οσο αφορα τις δρομολογησεις ειναι κορυφη & μαζι με το λογισμικο της Garmin κανει θαυματα.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Auto Drive Hellas - Σελίδα 8 Empty Απ: Auto Drive Hellas

Δημοσίευση από G.K. Δευ 3 Ιουν 2013 - 23:00

Το τσέκαρα κι εγώ στο 1300. Δουλεύει και σ' αυτό.

Σήμερα που έκανα βόλτα με τον καινούργιο χάρτη χωρίς αλλαγμένα TYP (επανέφερα τα δικά του για δοκιμή) ήταν όντως δυσανάγνωστος.

Επίσης έχω την αίσθηση ότι κάτι δεν πάει καλά και στην πλοήγηση.
Ημουν Υμηττού και ενώ θα έστριβα στον Πρ. Ηλία αριστερά, στην Αρρύβου, αυτό με πήγαινε από τη δεξιά πλευρά, να κάνω το ημικύκλιο της πλατείας και μετά να πάρω την ευθεία της Αρρύβου, κάτι το οποίο δεν το έχει ξανακάνει με τους προηγούμενους χάρτες.
Νομίζω επίσης ότι κάτι δεν μου άρεσε και το Σάββατο που κινήθηκα στο κέντρο αλλά δεν το θυμάμαι καλά. θα το τσεκάρω πάλι.

Αυτά για αρχή!
G.K.
G.K.
Senior Member
Senior Member

Άντρας Ηλικία : 58
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 1001


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Auto Drive Hellas - Σελίδα 8 Empty Απ: Auto Drive Hellas

Δημοσίευση από manicpanic Τρι 4 Ιουν 2013 - 8:15

panoshm έγραψε:
manicpanic έγραψε:Σημερα δοκιμασα τον χαρτη σε ενα kenwood dnx 7260 που εχω στο αυτοκινητο. Δυστυχως απογοητευτηκα καθως ενας δρομος στην περιοχη μου απλα δεν υπαρχει. Η οδος Παυσανιου στη Βεροια ειναι ανυπαρκτη. Δεν ξερω αν υπαρχει καποιο προβλημα με τα χρωματα αλλα προσωπικα δεν ειδα κατι αν και σταματησα για να βεβαιωθω.
Καλώς ήλθες στο forum [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] Μπορείς να τραβήξεις κάποια φωτογραφία (ή κάποιες καλύτερα) σε διάφορα zoom και περιοχές για να δούμε πως φαίνεται ο χάρτης στα Kenwood?

Nαι σημερα εχω να κανω καποιες διαδρομες και θα τραβηξω μερικες φωτογραφιες.
avatar
manicpanic
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : Veria
Ημερομηνία εγγραφής : 18/03/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 4


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Auto Drive Hellas - Σελίδα 8 Empty Απ: Auto Drive Hellas

Δημοσίευση από alexis75gr Τρι 4 Ιουν 2013 - 19:45

κατι περιεργα μου εκανε και μενα κανα δυο φορες με τις δρομολογησεις που δεν εχει ξανακανει. νομιζω οτι σε κανα χρονο ολοι θα εμπιστευονται μονο τον navteq. αληθεια πιστευει κανεις οτι τον Σεπτεμβριο θα βγει αναβαθμιση??
avatar
alexis75gr
Member
Member

Άντρας Τόπος : athina
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 120


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Auto Drive Hellas - Σελίδα 8 Empty Απ: Auto Drive Hellas

Δημοσίευση από giorgos_korinthos Τρι 4 Ιουν 2013 - 20:48

Μια περίεργη αναστροφή μου έκανε & εμένα σήμερα κοντα στο λιμάνι της Κορίνθου, που δεν έκανε ο 2.40Τ. Κάποιες λάθος μονοδρομήσεις που χαλάσανε μέσα στην πόλη, τις έδωσα σήμερα στην Geodata.
avatar
giorgos_korinthos
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 50
Τόπος : ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 93


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Auto Drive Hellas - Σελίδα 8 Empty Απ: Auto Drive Hellas

Δημοσίευση από manicpanic Τρι 4 Ιουν 2013 - 21:58

Λοιπον παιδια σας παραθετω πως φαινεται ο χαρτης σε Kenwood οθονη αυτοκινητου. Δεν τρελαθηκα κιολας καθως παρατηρησα το εξης. Οταν δεν εχεις βαλει διαδρομη και εισαι απλα στο χαρτη τοτε πολλοι απο τους δρομους απλα δεν φαινονται. Το παρατηρησα αλλαζοντας επιπεδο ζουμ. Παραθετω και φωτογραφιες.

Χωρις ζουμ και δεν υπαρχει ο δρομος....[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Με ζουμ και ωππππππ [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

το ιδιο με χρωματα νυχτας [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
avatar
manicpanic
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : Veria
Ημερομηνία εγγραφής : 18/03/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 4


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Auto Drive Hellas - Σελίδα 8 Empty Απ: Auto Drive Hellas

Δημοσίευση από panoshm Τρι 4 Ιουν 2013 - 22:20

Είναι λογικό να εμφανίζονται περισσότεροι δρόμοι με το zoom... και βλέπω ότι είναι ένα λογικό zoom αυτό πυ αναγκάστηκες να κάνεις για να δεις τους δευτερεύοντες δρόμους....

Βλέπω ότι η συσκευή σου διαβάζει τα typ.... Αν δεν είσαι ικανοποιημένος με τα χρώματα, και μπεις στη διαδικασία να αλλάξεις τα χρώματα του χάρτη (όπως περιγράφεται εδώ: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ) μην ξεχάσεις να κάνεις backup πρώτα τον χάρτη
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Auto Drive Hellas - Σελίδα 8 Empty Απ: Auto Drive Hellas

Δημοσίευση από manicpanic Τετ 5 Ιουν 2013 - 5:14

panoshm έγραψε:Είναι λογικό να εμφανίζονται περισσότεροι δρόμοι με το zoom... και βλέπω ότι είναι ένα λογικό zoom αυτό πυ αναγκάστηκες να κάνεις για να δεις τους δευτερεύοντες δρόμους....

Βλέπω ότι η συσκευή σου διαβάζει τα typ.... Αν δεν είσαι ικανοποιημένος με τα χρώματα, και μπεις στη διαδικασία να αλλάξεις τα χρώματα του χάρτη (όπως περιγράφεται εδώ: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ) μην ξεχάσεις να κάνεις backup πρώτα τον χάρτη

Μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα τον City Navigator και μεχρι τωρα δεν ειχα θεμα με εμφανισεις δρομων γι αυτο και μου φανηκε παραξενο στην αρχη. Να φανταστεις οτι περναω συχνα απο το σημειο και νομιζα οτι μπηκα μεσα σε καποιο τετραγωνο χωρις δρομο! Να τονισω οτι ο συγκεκριμενος δρομος μπορει να νομιζει ο χαρτης οτι ειναι μικρος αλλα απο εκει περναει οποιος θελει να παει Ναουσα απο Θεσσαλονικη. Τοση κινηση που στη στροφη που εχει παρακατω εχει μετακινηθει η ασφαλτος απο το βαρος των φορτηγων κλπ!
avatar
manicpanic
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : Veria
Ημερομηνία εγγραφής : 18/03/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 4


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Auto Drive Hellas - Σελίδα 8 Empty Απ: Auto Drive Hellas

Δημοσίευση από fokion Τετ 5 Ιουν 2013 - 13:14

alexis75gr έγραψε:. αληθεια πιστευει κανεις οτι τον Σεπτεμβριο θα βγει αναβαθμιση??

Προπερσυ θα σου ελεγα ναι
Περσι θα σου ελεγα μαλλον
Φετος μαλλον σου λεω "ναι καλα..."

Αν κι εφοσον η εταιρεία αρχισει να "κινηται"... ισως τι να πω... αλλα με την "ακρα του ταφου σιωπη"...

κατ' εμε ΗΔΗ επρεπε να εχουν κινηθει για τα χρωματα... δε ξερω με πιο τροπο, προβλημα τους.
Αυτοι εχουν και το μαχαιρι και το πεπονι...
αλλα μερα ασπρος δρομος χωρις πλαισιο διπλα, σε κρεμ φοντο δεν φαινεται...
οι γραμμες κιτρινες - κοκκινες για την κινηση δεν φαινονται
τα βελακια πρεπει να βαλεις την μυτη σου στην οθονη και να αφοσιωθεις σε βαθμο ανεπιτρεπτο για την οδικη ασφαλεια.

και να πεις οτι "στοχευουν" να μας σπρωξουν να αγορασουμε νεα μηχανακια? μα ΟΥΤΕ σε αυτα δουλευει σωστα...

Και ΠΡΟΣΟΧΗ
εχουμε ολοι αναλλωθει να συζηταμε για τα χρωματα και λοιπα "καλολογικά στοιχεια" και δεν εχουμε ασχοληθει - τοσο - με πιο πρακτικά πραγματα οπως διορθωσεις λαθων, προσθηκες νεων δρομων κ.λ.π. κ.λ.π.
fokion
fokion
Skilled Member
Skilled Member

Άντρας Τόπος : Γερακας
Ημερομηνία εγγραφής : 29/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 352


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Auto Drive Hellas - Σελίδα 8 Empty Απ: Auto Drive Hellas

Δημοσίευση από ΠΑΝΟΣ Λ Τετ 5 Ιουν 2013 - 19:07

ρε παιδια μια ερωτηση καπου στο forum γραφτηκε για την μετατροπη του χαρτη auto drive για map sourse το ψαχνω και δεν μπορω να το βρω
ΠΑΝΟΣ Λ
ΠΑΝΟΣ Λ
Skilled Member
Skilled Member

Άντρας Ηλικία : 61
Τόπος : Πατρα
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 266


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Auto Drive Hellas - Σελίδα 8 Empty Απ: Auto Drive Hellas

Δημοσίευση από ΠΑΝΟΣ Λ Τετ 5 Ιουν 2013 - 19:14

ενταξυ το βρηκα
ΠΑΝΟΣ Λ
ΠΑΝΟΣ Λ
Skilled Member
Skilled Member

Άντρας Ηλικία : 61
Τόπος : Πατρα
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 266


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Auto Drive Hellas - Σελίδα 8 Empty Πρόβλημα εμφάνισης χάρτη

Δημοσίευση από paris523 Τρι 11 Ιουν 2013 - 11:52

Santosan έγραψε:Περιλαμβάνει την ευρύτερη περιοχή της Αθήνας, του Πειραιά και της Θεσσαλονίκης, όλες τις πρωτεύουσες των νομών και το σύνολο των οικισμών (πόλεις/κωμοπόλεις/χωριά) της χώρας.

Σχόλια παρακάτω:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

412.000 πλοηγήσιμα χιλιόμετρα οδικού δικτύου και 12.500 οικισμοί
...

Η τρεχουσα εκδοση του χαρτη ειναι η 3.00Τ & συμφωνα με την ανακοινωση της 31ης Μαιου 2013 απο την Geodata οι αλλαγες απο την προηγουμενη εκδοση ειναι οι εξης:

Η GEODATA Α.Ε. ανακοινώνει την κυκλοφορία της έκδοσης 3.00 του πλοηγήσιμου ψηφιακού χάρτη της, πανελλαδικής κάλυψης.

Η νέα έκδοση παρέχεται στους χρήστες στα πλαίσια της πολιτικής των δωρεάν, τακτικών, και ουσιαστικών αναβαθμίσεων των χαρτών της GEODATA, και περιλαμβάνει μεταξύ άλλων τις εξής κυριότερες αλλαγές:

Σημειακές Αριθμήσεις

....

Όρια ταχύτητας

Η έκδοση αυτή είναι η πρώτη που υποστηρίζει όρια ταχύτητας*.
Δεν τα είδαμε στην Αθηνών -Θεσ/νίκης ούτε στην Εγνατία. Ισως είναι η αρχή.

Ενδείξεις κατεύθυνσης κυκλοφορίας

Η κατεύθυνση της κυκλοφορίας στις οδούς εμφανίζεται πλέον με βέλη.
Η εμφάνιση του χάρτη χειροτέρεψε αρκετά. Τα βέλη μεν υπάρχουν αλλά οι δρόμοι είναι δυσδιάκριτοι σε βαθμό αχρηστίας.

Οι χρήστες που μας στέλνουν παρατηρήσεις εξακολουθούν να αποτελούν σημαντικότατη πηγή άμεσης επικαιροποίησης του χάρτη.

Η επόμενη έκδοση αναμένεται να κυκλοφορήσει τον Σεπτέμβριο του 2013.
Ελπίζουμε να διορθώσει την εμφάνιση. Θα συνιστούσα να δει κανείς το φίλο του που έκανε αναβάθμιση πριν την κάνει ο ίδιος. Αν δεν είχα άλλα GPS θα είχα ήδη επιστρέψει στην προηγούμενη έκδοση.
avatar
paris523
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ημερομηνία εγγραφής : 11/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 1


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Auto Drive Hellas - Σελίδα 8 Empty Απ: Auto Drive Hellas

Δημοσίευση από x-trail Τρι 11 Ιουν 2013 - 19:24

Σπυρο καλως ηρθες στην παρεα μας.

Τα ορια ταχυτητας ειναι ακομα λιγα και σε "νηπιακη" μορφη.

Η εμφανιση του χαρτη ειναι δυστυχως απαραδεκτη για μια εταιρια οπως η Geodata.

To προβλημα ειναι οτι δεν μπορουν και δεν υπαρχει τροπος να την βελτιωσουν οπτικα και να την φερουν στα επιπεδα της προηγουμενης εκδοσης .
ή δρομοι με βελακια και χαλια εμφανιση, ή οχι στα βελακια και εμφανιση σωστη οπως παλια.
Αλλη επιλογη, ενδιαμεση δυστυχως ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.


Απο την στιγμη που η Geodata επελεξε "μεσα στα δεδομενα του χαρτη της" να διαχωρισει εναν Δρομο σε Μονης Κατευθυνσης ή Διπλης Κατευθυνσης κι αυτο, να μην ειναι μονο γραμμενο μεσα στις "ιδιοτητες" των διανυσματων που συνθετουν εναν δρομο, αλλα "εδωσε" σε αυτα τα διανυσματα "διαφορετικες Garmin Κατηγοριες Δρομων", το παιχνιδι χαθηκε απο οπτικης αποψης.

Αν τα "δεδομενα μεσα στον χαρτη" παραμεινουν ιδιας φιλοσοφιας και στις επομενες εκδοσεις, το μονο που θα μπορουμε να κανουμε ειναι ενας "βελτιωτικος συμβιβασμος" με τα δικα μας custom TYP.

Αν παλι αλλαξουν σε παλαιοτερη (βλεπε 2.40 και πριν) φιλοσοφια θα πρεπει να πανε σε καθε διανυσμα που αποτελει εναν Μονοδρομο και να του αλλαξουν "Κατηγορια Δρομου", κατι πολυ επιπονο υποθετω.

Δυστυχως ετσι εχουν τα πραγματα.....
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Auto Drive Hellas - Σελίδα 8 Empty Απ: Auto Drive Hellas

Δημοσίευση από dim68 Τετ 12 Ιουν 2013 - 0:28

Παιδιά καλησπέρα! δυστυχώς έχω χαθεί τελευταία. όταν μπορώ ρίχνω ματιές στο φόρουμ να δω τι κάνετε εσείς αλλά και τις εξελίξεις γύρω από τα garmin μας.

Με ιδιαίτερη χαρά είδα την αναβάθμιση από τη Geodata. Χάρηκα που η εταιρία με την αναβάθμιση που μας έδωσε, έδειξε ότι υπάρχει. Δε χάρηκα όμως και πολύ από την ίδια την αναβάθμιση. Περίμενα κάτι καλύτερο.

Το σημαντικότερο πρόβλημα της αναβάθμισης αυτής, όπως άλλωστε έχετε τονίσει όλοι σας, είναι το... ΤΥΡ.

Το πρόβλημα αυτό παιδιά, εγώ το έλυσα άμεσα στο "αιρετικό" nuvi 50 με έναν "αιρετικό" αλλά και απλούστατο τρόπο!!!
Ως φανατικός του TopoDrive, έκανα το εξής: Στην επιλογή χάρτη, στις ρυθμίσεις του nuvi 50, άφησα τσεκαρισμένους και τους δυο χάρτες - αδελφάκια, Auto Drive και TopoDrive. Το αποτέλεσμα ήταν αυτό που περίμενα διότι το είχα ξαναδοκιμάσει παλιά και το ήξερα...
Λοιπόν, τουλάχιστον στο nuvi 50, συμβαίνει το εξής: Η συσκευή διαβάζει το χάρτη του Auto Drive και με τα βελάκια στους δρόμους αλλά με το ΤΥΡ και τα τοπογραφικά δεδομένα του TopoDrive! Κουλό;

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
dim68
dim68
Senior Member
Senior Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Μεσσηνία
Ημερομηνία εγγραφής : 17/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1088


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Auto Drive Hellas - Σελίδα 8 Empty Απ: Auto Drive Hellas

Δημοσίευση από fokion Παρ 14 Ιουν 2013 - 14:33

Παντα ειχα την απωρεια, οταν ειχα ορισει σαν τοπο προορισμου το σπιτι μου, γιατι λιγα τετραγωνα πριν φτασω απο μια συγκεκριμενη μερια με εκανε εναν περιεργο "κυκλο" ενος τετραγωνου...

Βεβαια επειδη ημουν διπλα στο σπιτι μου ηξερα προφανως πως να παω και δεν εδινα σημασια....


ΣΗΜΕΡΑ λοιπον σταματισα σε αυτο το δρομο και παρατηρησα οτι........... αν και διπλής τον ειχε ως μονής!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
εξ ου βεβαιως και οταν ερχομουν αφου................ "απαγορευοταν" με πηγαινε τον γυρο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ποσο σιγουροι ειστε/δεν ειστε οτι οι χαζες και ανεξηγητες δρομολογήσεις που ΠΑΝΤΑ αντιμετοπιζαμε, δεν οφειλονται σε τετοιες τρελλες μονοδρομήσεις?????????

και απλά επειδη μεχρι σημερα δεν βλεπαμε ( με τα βελακια ) πως ειναι καταχωρημενος ο δρομος, απλά λεγαμε "μπερδευτηκε ο δορυφορος και νομιζει οτι ειμαστε στο διπλα στενο"????
( εγω αυτο νομιζα γι αυτο το λεω....)
fokion
fokion
Skilled Member
Skilled Member

Άντρας Τόπος : Γερακας
Ημερομηνία εγγραφής : 29/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 352


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Auto Drive Hellas - Σελίδα 8 Empty Απ: Auto Drive Hellas

Δημοσίευση από panoshm Παρ 14 Ιουν 2013 - 14:55

Κάτι τέτοιο συνέβαινε και στο δικό μου.... με πήγαινε ανάποδα (γιατί ήταν έτσι κι αλλιώς μονόδρομος), όπως επίσης μία πεζογέφυρα πάνω από σιδηροδρομική γραμμή, την είχε ως δρόμο....

Μπήκα στη "Φόρμα Αναφοράς Σφαλμάτων" [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] και τους το ανέφερα στη φόρμα

Ε, στην μεθεπόμενη αναβάθμιση (προς μεγάλη μου έκπληξη) το είχαν διορθώσει... (την "καλή" εποχή έτσι...?)

ΥΓ: έτσι αν έρθει κάποιος σπίτι μου για καφέ, θα ξέρω ότι δεν θα "βρίζει" τα Garmin.... αχαχαχαχαχαχα
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 8 από 28 Επιστροφή  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 18 ... 28  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης