My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

OSM Map On Garmin/Download

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

OSM Map On Garmin/Download Empty OSM Map On Garmin/Download

Δημοσίευση από navitraveler Τρι 30 Ιουλ 2013 - 13:38

...απ' ότι διαβάζω οι χάρτες της OSM είναι διαθέσιμοι για όλα τα Garmin... σε κατάλληλο format (img)...

...τι ρόλο παίζουν;... τους έχει δοκιμάσει κανείς;...
navitraveler
navitraveler
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 77
Τόπος : Αλεξανδρούπολη
Ημερομηνία εγγραφής : 12/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 994


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

OSM Map On Garmin/Download Empty Απ: OSM Map On Garmin/Download

Δημοσίευση από panoshm Τρι 30 Ιουλ 2013 - 13:57

Τους έχω δοκιμάσει εγώ, τίποτε το ιδιαίτερο, αν θέλει κάποιος να τους βάλει στο Mapsource για να μεγαλώσει την "συλλογή" των χαρτών του καλοί είναι, αλλά μέχρι εκεί....

Προσωπικά δεν μου έχουν φανεί χρήσιμοι ποτέ και πουθενά... μόνο αποθηκευτικό χώρο στη κάρτα μου έχουν πιάσει....

Ότι θέλω να βρω το έχω ήδη από τους Autodrive-City-Anavasi δόξα το Θεό που έχουμε αυτές τις εταιρίες που μας καλύπτουν πλήρως
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

OSM Map On Garmin/Download Empty Απ: OSM Map On Garmin/Download

Δημοσίευση από navitraveler Τρι 30 Ιουλ 2013 - 14:33

...εντάξει Πάνο με κάλυψες... και σ'ευχαριστώ!thanks 
...τώρα εκείνο το... 2559996974  "μας καλύπτουν πλήρως"... τι τόθελες;58836
navitraveler
navitraveler
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 77
Τόπος : Αλεξανδρούπολη
Ημερομηνία εγγραφής : 12/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 994


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

OSM Map On Garmin/Download Empty Απ: OSM Map On Garmin/Download

Δημοσίευση από x-trail Τρι 30 Ιουλ 2013 - 15:19

Τασο, ψαξε βρες χωρα (ασε το φτωχη, χρεωκοπημενη, στα ....βαλκανια κλπ) που να καλυπτεται απο στερια με 4 χαρτες "ανεξαρτητους μεταξυ τους", επισημους (Autodrive, Topodrive, Aναβαση, Ευρωπαικος) και με πανω απο 3 Ναυτικους και σκεψου ποσο ...καλυψη και τι επιλογες εχουν διαφορες αλλες χωρες27978 697328

Το "κακο" με τον ΟSM ειναι οτι τον "φτιαχνουν" ερασιτεχνες χρηστες και οπως φυσικα τον φτιαχνουν, ετσι μπορουν και να τον χαλασουν, αν στην προσπαθεια τους να προσθεσουν κατι, ή το βαλουν λαθος ή πειραξουν κατι σωστο που υπηρχε.
Ετσι μπορει ενας κεντρικος δρομος να ειναι τωρα ΟΚ, αλλα αν μπω εγω και βαλω εναν πχ καθετο σ' αυτον, αν δεν γνωριζω καλα, μπορει να "κοψω" τον κεντρικο δρομο στο σημειο ενωσης με τον καθετο και να μην δινει πλεον πλοηγησεις ο κεντρικος δρομος.
καταλαβαινεις τι ...μπαχαλο μπορει να γινει!!!
Για "δωρεαν" παντως χαρτης ειναι μια χαρα.
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

OSM Map On Garmin/Download Empty Απ: OSM Map On Garmin/Download

Δημοσίευση από navitraveler Τρι 30 Ιουλ 2013 - 23:05

...από μια μεριά σωστός!... νομίζω όμως ότι θα ήταν καλά να είχαμε ένα χάρτη πλήρη που να κάλυπτε όλες τις περιπτώσεις (που δεν είναι δα και άπειρες!) για να μη ψάχνουμε κάθε φορά... τι θα φορέσουμε σε κάθε περίσταση!... μπορεί φυσικά αυτό νάνε για τεχνικούς λόγους ανέφικτο...???unsure ???....
navitraveler
navitraveler
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 77
Τόπος : Αλεξανδρούπολη
Ημερομηνία εγγραφής : 12/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 994


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

OSM Map On Garmin/Download Empty Απ: OSM Map On Garmin/Download

Δημοσίευση από x-trail Τετ 31 Ιουλ 2013 - 2:32

I have a dream, οπως ειχε πει κι ο M.L.King

Και το ονειρο μου ειναι μια Κεντρικη Αρχη Διαχειρισης Χαρτογραφικων Δεδομενων G.I.S
Oπου σ' αυτην της αρχη θα αναφερονταν ολοι για ολα...
Απο τις κοινοτητες, τους Δημους, τις Πολεοδομιες, το Ρυθμιστικο, τις Περιφερειες, τις Διευθυνσεις Υδατων, τον ΟΣΕ και τα αλλα ΜΜΜ, την ΔΕΗ, την ΔΕΠΑ, το Κτηματολογιο και ολες τιις ιδιωτικες εταιριες με παρομοια αντικειμενα.
Κι ετσι, οποια αλλαγη γινοταν στον μικροκοσμο του καθε φορεα, αυτο θα πηγαινε στην Κεντρικη Αρχη και η αντιστοιχη ενημερωση θα ηταν σχεδον αμεση.
Ολα αυτα θα ηταν συγκεντρωμενα σε layers σε καποιο συστημα G.I.S και αναλογα με την χρηση θα διοχετευονταν και οι καταλληλες πληροφοριες.

Φανταζεσαι ποσο απλο θα ηταν για ενα Δημο να στειλει ενα αρχειακι με τις αλλαγες σε ονοματα δρομων, σε μονοδρομησεις μια φορα τον μηνα;;;
Το ιδιο και για τις γραμμες των ΜΜΜ, για εναερια ή υπογεια καλωδια ηλεκτρικου, για σωληνες αποχετευσης ή αεριου κλπ
Ενα θα σου πω, σε μεγαλους Δημους των ΗΠΑ, εργολαβοι που ασχολουνται με συντηρηση πρασινου, κατεβαζουν σε επαγγελματικα gps τις συντεταγμενες ...δεντρων που εχουν να κλαδεψουν ή να κοψουν.
Κι οταν προκειται για εργα φυτευσης, τοτε εχουν στο gps τους κι ολα τα δικτυα που περνανε απο κατω.
(Σκεφτηκε και το ΑΠΘ να αγορασει καποια επαγγελματικα συστηματα και η τιμη των αρκετων χιλιαδων ευρω τους επανεφερε στην ελληνικη πραγματικοτητα)

Mπες στην σελιδα της Esri που φτιαχνει το ArcGIS και εξερευνησε τι παιζει και αν δεις εδω [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] κατι τιμες σε χιλαδες δολαρια για μια αδεια χρησης θα καταλαβεις οτι εχουν ξεφυγει.
Μπες κι εδω στους [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] και στην [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] να δεις τεχνολογια για το γραφειο και το πεδιο για να καταλαβεις ποσο πισω ειμαστε σε τετοια ζητηματα.

Ολο το κολπο στην χαρτογραφηση ειναι οι "εγκυρες-επισημες" πληροφοριες αλλαγων δεδομενων και η χρηση κοινης πλατφορμας που θα εισαγονται τα δεδομενα και οι αλλαγες τους.
Oταν λοιπον ενας Δημος αποφασισει να μονοδρομησει τρεις δρομους, να πεζοδρομησει δυο και να φτιαξει μια πλατεια, ειναι υποθεση 10 λεπτων για ενα υπαλληλο της τεχνικης διευθυνσης να κανει τις αλλαγες στο αρχειο και να το στειλει στην Κεντρικη Αρχη.
Ετσι, κανεις δεν θα χρειαστει να κανει πολυεξοδη καταγραφη-επιβεβαιωση στο πεδιο.
Το ιδιο κι οταν τελειωσει ενα σχεδιο επεκτασης, κατευθειαν απο το Autocad στο ArcGIS κι ετοιμη η ενημερωση δρομων και οικοπεδων!!!
Κι θα φερει εκει ενα αρχειακι το Κτηματολογιο σε Layer κι ετοιμες οι ιδιοκτησιες.
Το ιδιο θα κανει ο ΟΤΕ, το νερο, η αποχετευση, η ΔΕΗ κι ετσι τα layers για τον Δημο θα αυξανονται και θα επικαιροποιουνται.
Και μετα ολοι οι Δημοι θα εστελναν ολα τα σχεδια τους στην Αρχη.
Φαναταστειτε τι ποσοτητα εγκυρης πληροφοριας θα ηταν συγκεντρωμενη και θα διατιθονταν στον καθε ενδιφερομενο δωρεαν ή με πληρωμη.
Τοτε ναι θα μπορουσαμε να εχουμε ενα αψογο κι "ελληνικο" χαρτη με αμεση ενημερωση κι εγκυροτητα...

Τετοια δουλεια εχει αρχισει στην Ελλαδα με τετοιου τυπου δεδομενα, οπως αυτα που μπορουμε να βρουμε εδω:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Το θεμα ειναι η συγκεντρωση τους και η σωστη κι ορθολογικη χρηση τους.

Η Ελπιδα οτι εστω καποτε θα παμε μπροστα ποτε ΔΕΝ πεθαινει.


Δες τι μπορουν να κανουν με τετοια συστηματα, νεα μυαλα, και μορφωμενοι-εξειδικευμενοι Ελληνες.
Παρακατω ειναι οι ενεργειακες απαιτησεις του Δημου Αλεξανδρουπολης, ως διαφανος χαρτης με δεδομενα.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


κι εδω ειναι ο αγωγος αεριου στον νομο Εβρου και απο κατω ειναι τα Ορια αιγιαλου και παραλιας του Δημου Αλεξανδρουπολης.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

OSM Map On Garmin/Download Empty Απ: OSM Map On Garmin/Download

Δημοσίευση από Santosan Τετ 31 Ιουλ 2013 - 10:41

Οταν ολοκληρωσετε την ανταλλαγη των σκεψεων & των προβληματισμων σας παρακαλω το topic να κλειδωθει αφου ειναι γνωστη η αποφαση της διαχειρισης να μην ασχολειται το forum με οποιοδηποτε θεμα σχετικα με το OSM.

Ευχαριστω πολυ & ζητω την κατανοηση σας. Συγνωμη για την αναστατωση.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

OSM Map On Garmin/Download Empty Απ: OSM Map On Garmin/Download

Δημοσίευση από vassago Τετ 31 Ιουλ 2013 - 11:14

εγω το μονο χρησιμο που εχω βρει στον OSM ειναι κατα καιρους καποια μονοπατια που δεν τα εχει κανεις αλλος χαρτης



γιατι δεν ασχολειτε το φορουμ με τον OSM?
το εχω χασει αυτο το επεισοδιο
vassago
vassago
Member
Member

Άντρας Τόπος : South Attica
Ημερομηνία εγγραφής : 15/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 90


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

OSM Map On Garmin/Download Empty Απ: OSM Map On Garmin/Download

Δημοσίευση από panoshm Τετ 31 Ιουλ 2013 - 13:02

vassago έγραψε:εγω το μονο χρησιμο που εχω βρει στον OSM ειναι κατα καιρους καποια μονοπατια που δεν τα εχει κανεις αλλος χαρτης

γιατι δεν ασχολειτε το φορουμ με τον OSM?
Για όλους τους παραπάνω αναφερόμενους λόγους

Το θέμα κλειδώνεται Wink
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

OSM Map On Garmin/Download Empty Απ: OSM Map On Garmin/Download

Δημοσίευση από Santosan Τετ 31 Ιουλ 2013 - 13:23

vassago έγραψε:εγω το μονο χρησιμο που εχω βρει στον OSM ειναι κατα καιρους καποια μονοπατια που δεν τα εχει κανεις αλλος χαρτης



γιατι δεν ασχολειτε το φορουμ με τον OSM?
το εχω χασει αυτο το επεισοδιο

Φιλε Βασιλη διαβασε απο εδω & μετα

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης