My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Αλλαγή Touch Screen (digitizer) σε GARMIN 3490

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Αλλαγή Touch Screen (digitizer) σε GARMIN 3490 Empty Αλλαγή Touch Screen (digitizer) σε GARMIN 3490

Δημοσίευση από eftihios Πεμ 11 Απρ 2013 - 18:58

Γεια σας και πάλι από την μακρινή Σουηδία.
Έρχομαι κατευθείανστο θέμα. Το 3490 μου έπεσε και ράγισε το Touch screen. Η ρωγμή είναι διαγώνια από την μια άκρη στην άλλη και το Touch screen δουλεύει κάτω από τη ρωγμή αλλά όχι από πάνω.To Garmin κατά τα άλλα δουλεύει χωρίςπρόβλημα αλλά όπως καταλαβαίνετε δεν μπορώ να πληκτρολογήσω καμία διεύθυνση .Μιλώντας με την Garmin εδώ στη Σουηδία μου απάντησαν ότι δεν συμφέρει να το φτιάξουν γιατί κάτω από το Touch screen κρύβεται σύνθετα ηλεκτρονική που μπορεί να χάλασε, για αυτό μπορεί
να είναι φθηνότερο να μου το αλλάξουν με ένα καινούριο και μου το αφήνουν για 178€ αντί για 277 € που κάνει καινούριο εδώ στην Σουηδία.
Τι με συμβουλεύετε? Αξίζει το κόπο?
Υπάρχει στην Ελλάδα κάποιος τεχνικός που κάνει τέτοιου είδους επισκευές και αν ναι, ξέρετε πόσο κοστίζει?
Άμα εγώ θέλω να παραγγέiλλω το μονός μου μέσω ιντερνέτ Touch screen σε περίπτωση που βρω κάποιον τεχνικό (γιατί εμένα δεν πιάνουν τα χέρια μου) ξέρετε από πού ?
Υπάρχει τρόπος να βάλλω στα αγαπημένα μου καινούριες διευθύνσεις μέσω pc χωρίς όμως να πληκτρολογήσω στο Touch screen?
Ελπίζω να μην σας κούρασα ,
Ευτύχιος
eftihios
eftihios
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : Sweden
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 84


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλαγή Touch Screen (digitizer) σε GARMIN 3490 Empty Απ: Αλλαγή Touch Screen (digitizer) σε GARMIN 3490

Δημοσίευση από Santosan Πεμ 11 Απρ 2013 - 19:51

Ευτυχιε ειναι καλυτερα να δεχτεις την προσφορα της Garmin. Ακομα & αν βρεις την οθονη μαζι με το digitizer θα σου παει μονο η αγορα τουλαχιστον 100 $ χωρις μεταφορικα & μαστορικα ...

Μπορεις να ανοιξεις το MapSource & με την χρηση του Ευρωπαικου να κανεις αναζητηση οποια διευθυνση θες & αφου βρεις οσες σε ενδιαφερουν να συνδεσεις την συσκευη & να κανεις αποστολη απο το MapSource στην συσκευη σου.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλαγή Touch Screen (digitizer) σε GARMIN 3490 Empty Απ: Αλλαγή Touch Screen (digitizer) σε GARMIN 3490

Δημοσίευση από evankouros Παρ 12 Απρ 2013 - 21:19

Ευτύχιε, πιστεύω ότι είναι εφικτή η DIY επισκευή, βλέποντας τα ακόλουθα video:
- [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
- [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
- [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
- [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Δεν βρήκα όμως μόνο digitizer αλλά αρκετά αλμυρό πακέτο με LCD οθόνη ([Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]), οπότε αν συνυπολογίσουμε στο κόστος & το ότι δεν πιάνουν τα χέρια σου (άρα θα πρέπει να βρεις κάποιον να κάνει την επισκευή), μάλλον η πρόταση του Μάνου & της Garmin είναι σωστή. Στη θέση σου πάντως θα έψαχνα να βρω σκέτο digitizer (πιο δύσκολη η επισκευή αλλά πολύ πιο οικονομική για DIY) & να έκανα το DIY με κάποιον φίλο που πιάνουν τα χέρια του.

Ρίξε & μια ματιά στο αντίστοιχο θέμα "[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]".
avatar
evankouros
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Τόπος : Καρντάσι μεγαλωμένο, Χάμω γεννημένο, από Μακεδονία/Κρήτη-Θεσσαλία/Ήπειρο ριζωμένο...
Ημερομηνία εγγραφής : 23/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 579


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αλλαγή Touch Screen (digitizer) σε GARMIN 3490 Empty Απ: Αλλαγή Touch Screen (digitizer) σε GARMIN 3490

Δημοσίευση από eftihios Σαβ 13 Απρ 2013 - 8:10

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας . Το Garmin στάλθηκε στην αντιπροσωπεία για αντικατάσταση.
eftihios
eftihios
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : Sweden
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 84


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης