My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Προβλημα Με Την Εκδοση Του Χαρτη Μετα Απο Αναβαθμιση Στην Εκδοση 2013.40

+5
x-trail
giorgos_korinthos
teohunter
Santosan
geodelik
9 απαντήσεις

Σελίδα 4 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Πήγαινε κάτω

Προβλημα Με Την Εκδοση Του Χαρτη Μετα Απο Αναβαθμιση Στην Εκδοση 2013.40 - Σελίδα 4 Empty Απ: Προβλημα Με Την Εκδοση Του Χαρτη Μετα Απο Αναβαθμιση Στην Εκδοση 2013.40

Δημοσίευση από geodelik Τετ 27 Μαρ 2013 - 23:05

OK Μανο, ας το αφησουμε 2-3 μερες και το ξαναβλεπουμε, μπορει εν τω μεταξυ να εχουν στρωσει και οι servers της Garmin.
Δεν το παω πουθενα!Ποια Garmin? Αμα ερθει η ωρα, θα μου εξηγησεις τα ρισκα και θα εγχειρησουμε τον ασθενη!
geodelik
geodelik
Member
Member

Άντρας Τόπος : Berlin
Ημερομηνία εγγραφής : 08/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 92


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλημα Με Την Εκδοση Του Χαρτη Μετα Απο Αναβαθμιση Στην Εκδοση 2013.40 - Σελίδα 4 Empty Απ: Προβλημα Με Την Εκδοση Του Χαρτη Μετα Απο Αναβαθμιση Στην Εκδοση 2013.40

Δημοσίευση από giorgos_korinthos Τετ 27 Μαρ 2013 - 23:09

Ζητώ συγγνώμη που άργησα να απαντήσω.

\System\SID

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

\System\SQLite

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Μάνο, δεν υπάρχει folder G2S πουθενά. Σε ερώτηση στην Garmin, με πιο πρόγραμμα να κάνω την επόμενη αναβάθμιση χάρτη, η απάντηση ήταν μόνο με Garmin Express


Έχει επεξεργασθεί από τον/την giorgos_korinthos στις Τετ 27 Μαρ 2013 - 23:17, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Διόρθωση του G2S)
avatar
giorgos_korinthos
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 50
Τόπος : ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 93


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλημα Με Την Εκδοση Του Χαρτη Μετα Απο Αναβαθμιση Στην Εκδοση 2013.40 - Σελίδα 4 Empty Απ: Προβλημα Με Την Εκδοση Του Χαρτη Μετα Απο Αναβαθμιση Στην Εκδοση 2013.40

Δημοσίευση από Santosan Τετ 27 Μαρ 2013 - 23:28

Λειπει το 35xxxxxxA.SID, το SQLite φαινεται σωστο.

Δεν ξερω τι λεει η Garmin, ξερω οτι στα forum εχει γινει σοβαρο θεμα με τις ζημιες που εχει κανει σε συσκευες το Express. Εδω τους πηρε τηλ. ο Βασιλης & τους ειπε για τα προβληματα του χαρτη με την Ελληνικη γλωσσα & δεν ξερανε τιποτα.

Τι να πω, δεν ξερω ...
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλημα Με Την Εκδοση Του Χαρτη Μετα Απο Αναβαθμιση Στην Εκδοση 2013.40 - Σελίδα 4 Empty Απ: Προβλημα Με Την Εκδοση Του Χαρτη Μετα Απο Αναβαθμιση Στην Εκδοση 2013.40

Δημοσίευση από giorgos_korinthos Τετ 27 Μαρ 2013 - 23:42

Και εγώ που επικοινώνησα σήμερα, μου είπαν ότι δεν είναι πρόβλημα που γράφει trafficTrends Europe 3.75. Αν δεν έχει πρόβλημα στον δρόμο, τότε Ο.Κ. Όσο για τα κολλήματα με τον NT 2013.40 με ελληνικό language text, δεν ξέραν κάτι, και ότι αν συνεχίσουν να το πάω στην Garmin. Τι να πω & γω . . . παραιτούμαι.
Θα περιμένω την επόμενη αναβάθμιση χάρτη, δεν το πολυπειράζω, γιατί βλέπω μετά πλοήγηση με tomtom
avatar
giorgos_korinthos
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 50
Τόπος : ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 93


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλημα Με Την Εκδοση Του Χαρτη Μετα Απο Αναβαθμιση Στην Εκδοση 2013.40 - Σελίδα 4 Empty Απ: Προβλημα Με Την Εκδοση Του Χαρτη Μετα Απο Αναβαθμιση Στην Εκδοση 2013.40

Δημοσίευση από gnoul Πεμ 28 Μαρ 2013 - 0:11

Δε νομίζω ότι η Ελληνική αντιπροσωπία θα ασχοληθεί με το Garmin Express, μια που η εφαρμογή δεν έχει να κάνει με την αναβάθμιση του AutoDrive, αλλά του Ευρωπαϊκού και ως εκ τούτου κάθε άλλο παρά τους ενδιαφέριε!

Επίσης δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος από τους ανθρώπους της Ελληνικής αντιπροσωπίας που χρησιμοποιεί τον NTU για πλοήγηση για να παρατηρήσει "κρασαρίσματα".

Όπως και να είναι θα ήθελα για ακόμη μιά φορά να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου και να υπερασπιστώ το Express!
Δεν θα διαφωνήσω με το ότι θέλει πολύ δουλειά και ότι δημιουργεί προβλήματα, αλλά η απόσυρση του χάρτη και στο StreetPilot για iOS όπου το Garmin Express δεν έχει καμία σχέση, καθώς και το γεγονός ότι και εγώ αναβάθμισα τον χάρτη με το Express χωρίς να αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα, με κάνουν να πιστεύω ότι αλλού πρέπει να αναζητηθεί το πρόβλημα!

Θα συνιστούσα βέβαια να ακολουθήσουμε τη συμβουλή του Μάνου και του Κυριάκου και να αποφεύγουμε τη χρήση της εφαρμογής Express μέχρι να σταθεροποιηθεί!

Πάντως εμένα τα προβλήματα στις αναβαθμίσεις μου θυμίζουν τα προβλήματα που αντιμετώπιζα με το τραγικό Navigon Fresh πριν 3-4 χρόνια, όπου χιλιάδες χρήστες ταλαιπωρούταν σε αναβαθμίσεις χαρτών και λογισμικού .....
Ελπίζω να μην έχουν βάλει το χεράκι τους τα καμάρια που είχαν δημιουργήσει παρόμοια προβλήματα τότε! [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
gnoul
gnoul
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Ηλικία : 57
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 08/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 255


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλημα Με Την Εκδοση Του Χαρτη Μετα Απο Αναβαθμιση Στην Εκδοση 2013.40 - Σελίδα 4 Empty Απ: Προβλημα Με Την Εκδοση Του Χαρτη Μετα Απο Αναβαθμιση Στην Εκδοση 2013.40

Δημοσίευση από x-trail Πεμ 28 Μαρ 2013 - 1:10

@ Γιωργος [giorgos_korinthos]
Υπαρχει προβλημα και παραυπαρχει με το trafficTrends 3.75
Aν ΔΕΝ διαβαζε τα 2 αρχεια .DB μεσα απο την συσκευη ΔΕΝ θα σου εβγαζε το 3.75
Η συσκευη σου Γιωργο
[giorgos_korinthos] ΔΕΝ δουλευει με αυτα τα TrafficTrends
Θα ξεχασουμε κι αυτα που ξερουμε δεκα χρονια;;;;;;;;;;;;;

Σβησε μεσα απο το SID τα δυο αρχεια .DB και βαλε και το 5ο αρχειο SID που σου λειπει απο εδω:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Τωρα εχεις τον 2013.40 FULL και μην τον ξαναπειραξεις ή το συνδεσεις για αναβαθμιση.
Εσυ τωρα εισαι ΟΚ ΟΚ ΟΚ


@ Γιωγος [geodelik]
Θα σου ανεβασω σε λιγο εδω με edit το 4ο αρχειο SID που σου λειπει να το βαλεις μεσα κι εσυ για τον 2013.30
Edit το λινκ ειναι εδω: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
ωστε να ειναι τεσσερα τα αρχεια σου στο SID οπως ηταν σε αλλους απο τον Οκτωβριο του 2012.
Ετσι θα εισαι κομπλε κι εσυ.
Αν υπαρχει μεσα στην συκευη αρχειο για "δυνατοτητα" που δεν υποστηριζει η συσκευη, δεν πειραζει το αρχειο, αφου η συσκευη ΔΕΝ μπορει να το διαβασει.
Στον φακελο TEXT μεινε με τα αρχεια που εχεις τωρα και βλεπεις ολες τις γλωσσες και μην τα πειραζεις ωσπου να ερθει η επομενη αναβαθμιση χαρτη και να ξερουμε οτι ολα τα προγραμματα δουλευουν σωστα.
Πειραματα με Backup και Format οταν το προβλημα δεν ειναι χαρτης ή κολλημα της συσκευης στην αρχικη οθονη μην κανεις ποτε.
Οσοι ζητανε αρχεια στο ιντερνετ, εχουν κανει φορματ και μετα κατι δεν τους μπαινει ή δεν ταιριαζει με τα υπολοιπα και παρακαλανε.
Κι οπως ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ αναρωτιεσαι αν θα υπαρχει προβλημα λογισμικου, παλαιου Backup και firmware, πολλα ειναι μεσα τα αρχεια που κανεις δεν γνωριζει τι κανουν ή πως να τα ανοιξει.
Το Backup το περνουμε μηπως κατι σβησουμε εμεις κατα λαθος, μηπως χτυπησει κανενα αρχειο χαρτη, πραγματα δλδ που ξερουμε πως λειτουργουν, οπως εσυ με τα αρχεια ΤΕΧΤ που ξαναειδες ολες τις γλωσσες.
Οχι ομως και στην πρωτη "αρυθμια" της συσκευης που ΔΕΝ ξερουμε αν οφειλεται στη συσκευη ή στα προγραμματακια της Garmin με το ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ πισωγυρισμα χαρτη, να παμε σε φορματ....
Εδω σε σενα κατι γραφτηκε λαθος στο TEXT (ελειπαν αρχεια) αλλα καποιο αλλα αρχειο που δεν ξερουμε ποιο και που, εχει παρει σημα οτι ΟΛΑ γραφτηκαν και για αυτο δεν στο βγαζει στο webupdater.
Ας μην προσπαθουμε να βγαλουμε μονοι μας τα ματια μας.
(μαζι με την αναβαθμιση του Text Γιωργο, μου ειχε βγαλει στο webupdater και αναβαθμιση για τα GLX αλλα φυσικα μετα τα δικα σου ΔΕΝ τις εκανα, ισως στο μελλον).
Σπόιλερ:


@ Βασιλης [Thundercastle]
Βασιλη δες το κοκκινο παρακατω, μπορει να εσει σχεση με την προσθεση του 4ου αρχειου SID που διαβαζω και σε αλλους Ευρωπαιους οτι μπηκε για πρωτη φορα τον Οκτωβριο με το 2012.30
Changes made from version 7.20 to 7.50:

Improved user interface for Right To Left languages.
Fixed ASR Find Address support and One Shot searching for Russia.
Added a Play Audio button when reviewing tour guide GPI files.
Improved file transfer speeds during the map update process.
Improved Point Addressing accuracy for off road addresses.
Fixed a display error with Photos when reviewing favorites and GPIs.
Fixed an error with multi via routes stopping after reaching the first via.
Routes created via the trip planner now default to the user selected route preferences.
Improved software stability.








ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ


ΜΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΤΕ ΤΟ GARMIN EXPRESS

ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΑ ΤΟ ΠΩ;;;;;;;;;;;;
Το εβαλα στην αρχη, σκ@τ@, το πεταξα εξω.
Το δοκιμασα αλλες δυο φορες, το ξαναπεταξα εξω στα 5 λεπτα.
Εγω το λεω, ο Μανος το λεει, ΟΟΟΟΟΟΟΛΟΙ οι γκουρου και οι Μods για Garmin στο ιντερνετ το λενε.
ΜΗΝ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΤΕ, ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΗ ΣΑΣ ....ΣΚ@Τ@

Ελεος πια, τα εχω παρει στο κρανιο, για πρωτη ισως φορα, με την μαμα GARMIN, με την εδω ΑΣΧΕΤΗ ΕΝΤΕΛΩΣ Garmin και φυσικα με οποιους ΜΕ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥΣ ΕΥΘΥΝΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΞΑΝΑ ΤΟ GARMIN EXPRESS

Πραγματικα εχω σαλταρει με αυτα που βλεπω στις συσκευες και με αυτα που λενε απο την εδω Garmin


Έχει επεξεργασθεί από τον/την x-trail στις Πεμ 28 Μαρ 2013 - 2:03, 2 φορές συνολικά (Λόγος της επεξεργασίας : Προσθεση Link αρχειου)
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλημα Με Την Εκδοση Του Χαρτη Μετα Απο Αναβαθμιση Στην Εκδοση 2013.40 - Σελίδα 4 Empty Απ: Προβλημα Με Την Εκδοση Του Χαρτη Μετα Απο Αναβαθμιση Στην Εκδοση 2013.40

Δημοσίευση από geodelik Πεμ 28 Μαρ 2013 - 1:32

Κυριακο με το που διαβασα το post οτι το Garmin Express προκαλει προβληματα, το εκανα uninstall απο το PC. Βεβαια ηταν αργα!!
Εχεις δικιο με το format, ειδικα οταν η συσκευη ειναι λειτουργικη(θελω να πιστευω, δεν καταφερα να την δοκιμασω ακομα). Οποτε περιμενω να βγει η καινουργια εκδοση του χαρτη και μετα βλεποντας και κανοντας.
Οταν ανεβασεις και το αρχειο που μου λειπει, θα το περασω στη συσκευη και οταν την χρησιμοποιησω θα αναφερω τυχον προβληματα.
geodelik
geodelik
Member
Member

Άντρας Τόπος : Berlin
Ημερομηνία εγγραφής : 08/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 92


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλημα Με Την Εκδοση Του Χαρτη Μετα Απο Αναβαθμιση Στην Εκδοση 2013.40 - Σελίδα 4 Empty Απ: Προβλημα Με Την Εκδοση Του Χαρτη Μετα Απο Αναβαθμιση Στην Εκδοση 2013.40

Δημοσίευση από x-trail Πεμ 28 Μαρ 2013 - 2:04

Σωστος !!!
Το λινκ το εβαλα στο παραπανω ποστ με Edit
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλημα Με Την Εκδοση Του Χαρτη Μετα Απο Αναβαθμιση Στην Εκδοση 2013.40 - Σελίδα 4 Empty Απ: Προβλημα Με Την Εκδοση Του Χαρτη Μετα Απο Αναβαθμιση Στην Εκδοση 2013.40

Δημοσίευση από geodelik Πεμ 28 Μαρ 2013 - 2:12

Το ειδα Κυριακο.
Ευχαριστω παρα πολυ και σενα και τον Μανο για ολες τις προσπαθειες που κανετε για να βγουμε ολοι απο αυτον τον λαβυρινθο. Ελπιζω να βοηθησει συντομα και η garmin(εστω και με μια ανακοινωση) ωστε να καταλαβουμε ολοι τι συμβαινει.
Και να φανταστεις οτι ολο αυτο ξεκινησε για μενα επειδη ηθελα να κατεβασω τον 2013.40 να τον περασω στο PC για το mapsource. Μεχρι τοτε, αν εξαιρεσεις το traffic text, δεν ειχα ιδεα οτι η συσκευη μου ειχε και αλλα θεματα.
geodelik
geodelik
Member
Member

Άντρας Τόπος : Berlin
Ημερομηνία εγγραφής : 08/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 92


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλημα Με Την Εκδοση Του Χαρτη Μετα Απο Αναβαθμιση Στην Εκδοση 2013.40 - Σελίδα 4 Empty Απ: Προβλημα Με Την Εκδοση Του Χαρτη Μετα Απο Αναβαθμιση Στην Εκδοση 2013.40

Δημοσίευση από giorgos_korinthos Πεμ 28 Μαρ 2013 - 10:59

Κυριάκο σ' ευχαριστώ πολύ. Ιδού το αποτέλεσμα, ακολουθώντας τις οδηγίες σου.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

avatar
giorgos_korinthos
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 50
Τόπος : ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 93


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλημα Με Την Εκδοση Του Χαρτη Μετα Απο Αναβαθμιση Στην Εκδοση 2013.40 - Σελίδα 4 Empty Απ: Προβλημα Με Την Εκδοση Του Χαρτη Μετα Απο Αναβαθμιση Στην Εκδοση 2013.40

Δημοσίευση από x-trail Πεμ 28 Μαρ 2013 - 13:04

Ετσι ακριβως πρεπει να ειναι Γιωργο.
Ολα καλα cheers

Παντως για να πουμε και του στραβου το δικιο, χρησιμοποιωντας σχεδον αποκλειστικα τον 2013.40 για πλοηγηση και δοκιμες, στο 3490 και στο StreetPilot για Αndroid, ΔΕΝ εχω βρει προβληματα στον χαρτη που να δικαιολογουν ...Αποσυρση!!!
(εκτος απο τα συνηθισμενα λαθακια στις Πορειες στην Ελλαδα και τα γνωστα κολληματα της συσκευης με το Parking απο καιρο σε καιρο με γλωσσα Ελληνικη).
Σχεδιαζει Ευρωπαικες Πορειες ΤΑΧΥΤΑΤΑ ειδικα για μεγαλες πολεις (~1700 Km κατω απο 8 sec)

Ψαχνει γρηγορα χωρις να κολλαει με Ελληνικα στο πεδιο InstaSearch για Πολεις και Διευθυνσεις.
Οτι εκανε παλια στο 3490, αυτα κανει και τωρα και μαλιστα γρηγοροτερα και σταθεροτερα.


Και κατι που προσεξα για πρωτη φορα:
Σχεδιαζει 4 Πορειες, την Ταχυτερη, την Μικροτερη (και μαλιστα με χρηση ferryboat), την Οικονομικοτερη και μια (κυανη στο χρωμα) που πρεπει να εχει να κανει με την Κινηση και την Καταναλωση(?!?!?)
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλημα Με Την Εκδοση Του Χαρτη Μετα Απο Αναβαθμιση Στην Εκδοση 2013.40 - Σελίδα 4 Empty Απ: Προβλημα Με Την Εκδοση Του Χαρτη Μετα Απο Αναβαθμιση Στην Εκδοση 2013.40

Δημοσίευση από thundercastle Πεμ 28 Μαρ 2013 - 16:18

geodelik έγραψε:Το ειδα Κυριακο.
Ευχαριστω παρα πολυ και σενα και τον Μανο για ολες τις προσπαθειες που κανετε για να βγουμε ολοι απο αυτον τον λαβυρινθο. Ελπιζω να βοηθησει συντομα και η garmin(εστω και με μια ανακοινωση) ωστε να καταλαβουμε ολοι τι συμβαινει.
Και να φανταστεις οτι ολο αυτο ξεκινησε για μενα επειδη ηθελα να κατεβασω τον 2013.40 να τον περασω στο PC για το mapsource. Μεχρι τοτε, αν εξαιρεσεις το traffic text, δεν ειχα ιδεα οτι η συσκευη μου ειχε και αλλα θεματα.
Δηλ. τι περίμενες ότι ο Μάνος και ο Κυριάκος θα σ’ άφηναν στο πουθενά? Λοιπόν για τιμωρία επειδή εσύ το προκάλεσες, το καλοκαίρι που θα έρθεις Θεσσαλονίκη (έστω και μέσω Ισπανίας) κερνάς μπύρα στον Κυριάκο, εγώ πληρώνω την δικιά μου [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
avatar
thundercastle
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 60
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 870


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλημα Με Την Εκδοση Του Χαρτη Μετα Απο Αναβαθμιση Στην Εκδοση 2013.40 - Σελίδα 4 Empty Απ: Προβλημα Με Την Εκδοση Του Χαρτη Μετα Απο Αναβαθμιση Στην Εκδοση 2013.40

Δημοσίευση από geodelik Πεμ 28 Μαρ 2013 - 16:36

thundercastle έγραψε:
Δηλ. τι περίμενες ότι ο Μάνος και ο Κυριάκος θα σ’ άφηναν στο πουθενά? Λοιπόν για τιμωρία επειδή εσύ το προκάλεσες, το καλοκαίρι που θα έρθεις Θεσσαλονίκη (έστω και μέσω Ισπανίας) κερνάς μπύρα στον Κυριάκο, εγώ πληρώνω την δικιά μου [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Εννοειτε, και οχι μονο μια!!! Αυτο δεν ειναι τιμωρια, ειναι χαρα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Βεβαια φταιω εν μερη αλλα αν δεν υπηρχε αυτο το [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] garmin express, ο κοσμος θα ηταν λιγο καλυτερος!!!
geodelik
geodelik
Member
Member

Άντρας Τόπος : Berlin
Ημερομηνία εγγραφής : 08/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 92


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλημα Με Την Εκδοση Του Χαρτη Μετα Απο Αναβαθμιση Στην Εκδοση 2013.40 - Σελίδα 4 Empty Απ: Προβλημα Με Την Εκδοση Του Χαρτη Μετα Απο Αναβαθμιση Στην Εκδοση 2013.40

Δημοσίευση από thundercastle Πεμ 28 Μαρ 2013 - 17:07

x-trail έγραψε:
@ Βασιλης [Thundercastle]
Βασιλη δες το κοκκινο παρακατω, μπορει να εσει σχεση με την προσθεση του 4ου αρχειου SID που διαβαζω και σε αλλους Ευρωπαιους οτι μπηκε για πρωτη φορα τον Οκτωβριο με το 2012.30
Changes made from version 7.20 to 7.50:

Improved user interface for Right To Left languages.
Fixed ASR Find Address support and One Shot searching for Russia.
Added a Play Audio button when reviewing tour guide GPI files.
Improved file transfer speeds during the map update process.
Improved Point Addressing accuracy for off road addresses.
Fixed a display error with Photos when reviewing favorites and GPIs.
Fixed an error with multi via routes stopping after reaching the first via.
Routes created via the trip planner now default to the user selected route preferences.
Improved software stability.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Κυριάκο έχεις απόλυτο δίκιο, το τέταρτο αρχείο που προστέθηκε είναι ακριβώς το External Point Addressing.
Τι να πω ρε φίλε,......είσαι αλλούlol!

x-trail έγραψε:
Παντως
για να πουμε και του στραβου το δικιο, χρησιμοποιωντας σχεδον
αποκλειστικα τον 2013.40 για πλοηγηση και δοκιμες, στο 3490 και στο
StreetPilot για Αndroid, ΔΕΝ εχω βρει προβληματα στον χαρτη που να δικαιολογουν ...Αποσυρση!!!
(εκτος
απο τα συνηθισμενα λαθακια στις Πορειες στην Ελλαδα και τα γνωστα
κολληματα της συσκευης με το Parking απο καιρο σε καιρο με γλωσσα
Ελληνικη).
Και εγώ έχω την ίδια αίσθηση!! (Μερικές εκατοντάδες πραγματικά χλμ Ελλάδα, και πολύ προσομοίωση Ελλάδα – Εξωτερικό)
avatar
thundercastle
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 60
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 870


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλημα Με Την Εκδοση Του Χαρτη Μετα Απο Αναβαθμιση Στην Εκδοση 2013.40 - Σελίδα 4 Empty Απ: Προβλημα Με Την Εκδοση Του Χαρτη Μετα Απο Αναβαθμιση Στην Εκδοση 2013.40

Δημοσίευση από Santosan Πεμ 28 Μαρ 2013 - 20:41

gnoul έγραψε:Δε νομίζω ότι η Ελληνική αντιπροσωπία θα ασχοληθεί με το Garmin Express, μια που η εφαρμογή δεν έχει να κάνει με την αναβάθμιση του AutoDrive, αλλά του Ευρωπαϊκού και ως εκ τούτου κάθε άλλο παρά τους ενδιαφέριε!

Επίσης δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος από τους ανθρώπους της Ελληνικής αντιπροσωπίας που χρησιμοποιεί τον NTU για πλοήγηση για να παρατηρήσει "κρασαρίσματα".

Μονο απογοητευση μπορει να προκαλεσουν οι απαντησεις που εδωσαν στους χρηστες. Απο τοτε που βγηκε ο NTU οι συσκευες κρασαρουν με την Ελληνικη γλωσσα & οι δρομολογησεις για τις πιο εξελιγμενες συσκευες απο 2011 & μετα εχουν προβλημα αλλα στον Βασιλη οσο & στον Γιωργο ειπαν οτι δεν ξερουν τιποτα. Η αληθεια ειναι οτι αυτο με ξενισε καπως γιατι μαλλον θα πρεπει τα μελη του forum να ειναι απο αλλον πλανητη, με αλλα προβληματα, σε αυτον τον πλανητη ειναι ολα ΟΚ & δεν ξερει κανεις τιποτα. Ολα τα λεφτα ειναι ομως η απαντηση για την περιπτωση του Γιωργου, η συσκευη ειχε αρχεια απο το 37XX μεσα στον SID & του ελειπε ενα απο τα αρχεια του συγκεκριμενου φακελου. Επομενως η συσκευη δεν δρομολογουσε σωστα με τον Ευρωπαικο (ελειπε ενα αρχειο οπως & να το κανουμε) & εδειχνε αρλουμπες στα στοιχεια της συσκευης γιατι διαβαζε αρλουμπες απο τα αρχεια του 37ΧΧ, ολα αυτα βεβαια απο την χαρη του Express. Η απαντηση λοιπον ηταν οτι αφου δεν εχει προβλημα στον δρομο ειναι ενταξει & απο εδω & περα αναβαθμιση μονο με το Express ... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Να το πω εγω αλλιως ... Αν παιρνει μπροστα & κραταει ρελαντι ειναι ενταξει, αστο να ζεσταθει & λιγο να κυκλοφορησουν τα λαδια για να λιπαινει, να ανεβασουν & τα νερα θερμοκρασια, μην το πλακωνεις παγωμενο & ραγισει η κεφαλη τωρα με τα κρυα & εισαι ΟΚ.
Χιλια συγνωμη δεν μου αρεσει να γραφω ασχημα πραγματα για κανεναν αλλα πως να το κανουμε, μολις το διαβασα .... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


gnoul έγραψε:Όπως και να είναι θα ήθελα για ακόμη μιά φορά να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου και να υπερασπιστώ το Express!
Δεν θα διαφωνήσω με το ότι θέλει πολύ δουλειά και ότι δημιουργεί προβλήματα, αλλά η απόσυρση του χάρτη και στο StreetPilot για iOS όπου το Garmin Express δεν έχει καμία σχέση, καθώς και το γεγονός ότι και εγώ αναβάθμισα τον χάρτη με το Express χωρίς να αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα, με κάνουν να πιστεύω ότι αλλού πρέπει να αναζητηθεί το πρόβλημα!

Θα συνιστούσα βέβαια να ακολουθήσουμε τη συμβουλή του Μάνου και του Κυριάκου και να αποφεύγουμε τη χρήση της εφαρμογής Express μέχρι να σταθεροποιηθεί!
Γιωργο τα προβληματα του Express ειναι πιο παλια & εχουν στειλει συσκευες στο Service. Οταν η συσκευη ειναι εντος εγγυησης παει στα κομματια αφου θα επισκευαστει ή θα παρεις καινουργια δωρεαν, τι γινεται ομως οταν εισαι εκτος εγγυησης ; Δεν ειναι προσωπικη μου αποψη αλλα γεγονος οτι η εφαρμογη ειχε πολλα προβληματα απο την αρχη που κυκλοφορησε & πολυ κακως η Garmin την εδωσε επισημα στον κοσμο & μαλιστα προμοταρωντας την με την σειρα του 2013 ενω θα επρεπε να βγει ως beta με την σχετικη προειδοποιηση. Δεν ειναι τυχαιο που καθε δυο μερες εδιναν διορθωτικη αναβαθμιση & μαλιστα χωρις αναφορα διορθωσεων. Εχω δοκιμασει ολες τις εκδοσεις μεχρι & την τελευταια, εχω συνδεσει την συσκευη μου κανοντας δοκιμες να δω τι γινεται, σε ολες τις εκδοσεις πλην της τελευταιας μου διαβαζε λαθος τα αρχεια στην συσκευη, μου εδινε λαθος αναβαθμισεις & δυνατοτητες επανεγκαταστασης, δεν την χρησιμοποιησα ποτε. Η αποσυρση του NT ηρθε αργοτερα & την ακολουθησε αυτη του NTU προσθετοντας ετσι αλλο ενα περιστατικο στον καταλογο που δειχνει οτι κατι δεν παει καλα στην Garmin τον τελευταιο καιρο. Ο NT εχει σοβαρα θεματα σαν χαρτης επρεπε να εχει αποσυρθει απο τις πρωτες ημερες, για τον NTU θα μαθουμε αφου ισως υπαρχουν προβληματα στον Server.

gnoul έγραψε:Πάντως εμένα τα προβλήματα στις αναβαθμίσεις μου θυμίζουν τα προβλήματα που αντιμετώπιζα με το τραγικό Navigon Fresh πριν 3-4 χρόνια, όπου χιλιάδες χρήστες ταλαιπωρούταν σε αναβαθμίσεις χαρτών και λογισμικού .....
Ελπίζω να μην έχουν βάλει το χεράκι τους τα καμάρια που είχαν δημιουργήσει παρόμοια προβλήματα τότε! [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Για να γελασουμε λιγο ...

Διαβαζα ενα promo της Garmin για το 3597 οπου αναφερει οτι προκειται για οτι καλυτερο & ομορφοτερο εχει φτιαξει σχεδιαστικα η Garmin μεχρι τωρα, ειδικα η νεα "γραμμη σχεδιασης" εχει λεπτες γραμμες ...............

Ο ανθρωπος που εγραψε το κειμενο πρεπει να ειναι ανθρωπος της Navigon, μονο η Γερμανικη κακογουστια θα βαφτιζε αυτη την συσκευη οτι καλυτερο εχει φτιαξει η Garmin. Βρεεεε εχετε δει ή μηπως δεν θυμαστε την σειρα 34/35ΧΧ που ο σχεδιασμος της βραβευτηκε με reddot το 2012; Δεν πιστευω να περιμενουν & φετος reddot, δεν θα το δουν ουτε απο το [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Σοβαρα τωρα μπορει η εξαγορα της Navigon να εφερε λεφτα στην Garmin απο την εφαρμογη, τα PND της ηταν πατος αφου ειχαν αποτυχει οικονομικα, βλεποντας την σειρα του 2013 μου φαινεται οτι εχει φερει ομως & πολλα προβληματα στο Automotive segment & αν δεν το μαζεψει η Garmin τα PND της θα πατωσουν πολυ γρηγορα. Ελπιζω να μην φτασουμε στο σημειο να αγοραζουμε μια ναυαρχιδα της Garmin & να ειναι για πεταμα οπως επαθα εγω οταν αγορασα το Navigon 8110 με 400€. Η συσκευη ηταν απαραδεκτη σαν λογισμικο την ειχα ξεκλειδωσει & χρησιμοποιουσα οτι εφαρμογη μπορει να φανταστει κανεις εκτος απο το Navigon. Περαν αυτου μετα απο τις λιγες φορες που την ειχα χρησιμοποιησει & ενω εκανα κανονικα τις αναβαθμισεις απο το Navigon Fresh, παρουσιασε προβλημα αφου δεν μπορουσε να πληκτρολογησει διευθυνση για να κανει αναζητηση. Το διορθωσα μεσω του Navigon Fresh πολυ αργοτερα οταν μπορουσα να κανω επαναφορα της συσκευης & δεν ξανασχοληθηκα ποτε. Ελπιζω να μην φτασουμε σε αυτη την καταντια ...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Santosan στις Πεμ 28 Μαρ 2013 - 22:46, 1 φορά
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλημα Με Την Εκδοση Του Χαρτη Μετα Απο Αναβαθμιση Στην Εκδοση 2013.40 - Σελίδα 4 Empty Απ: Προβλημα Με Την Εκδοση Του Χαρτη Μετα Απο Αναβαθμιση Στην Εκδοση 2013.40

Δημοσίευση από Santosan Πεμ 28 Μαρ 2013 - 21:01

Εχουμε νεα περι του θεματος του χαρτη ... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλημα Με Την Εκδοση Του Χαρτη Μετα Απο Αναβαθμιση Στην Εκδοση 2013.40 - Σελίδα 4 Empty Απ: Προβλημα Με Την Εκδοση Του Χαρτη Μετα Απο Αναβαθμιση Στην Εκδοση 2013.40

Δημοσίευση από geodelik Πεμ 28 Μαρ 2013 - 23:29

Οποτε τον κατεβαζω να δουμε τι γινετε?
geodelik
geodelik
Member
Member

Άντρας Τόπος : Berlin
Ημερομηνία εγγραφής : 08/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 92


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλημα Με Την Εκδοση Του Χαρτη Μετα Απο Αναβαθμιση Στην Εκδοση 2013.40 - Σελίδα 4 Empty Απ: Προβλημα Με Την Εκδοση Του Χαρτη Μετα Απο Αναβαθμιση Στην Εκδοση 2013.40

Δημοσίευση από Santosan Πεμ 28 Μαρ 2013 - 23:32

Δεν ειναι διαθεσιμος ακομα Γιωργο, ειναι preview. Συνδεθηκα & δεν τον δινει ακομα.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλημα Με Την Εκδοση Του Χαρτη Μετα Απο Αναβαθμιση Στην Εκδοση 2013.40 - Σελίδα 4 Empty Απ: Προβλημα Με Την Εκδοση Του Χαρτη Μετα Απο Αναβαθμιση Στην Εκδοση 2013.40

Δημοσίευση από geodelik Πεμ 28 Μαρ 2013 - 23:37

ΟΚ! Απλα ειμαι ανυπομονος!!
geodelik
geodelik
Member
Member

Άντρας Τόπος : Berlin
Ημερομηνία εγγραφής : 08/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 92


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλημα Με Την Εκδοση Του Χαρτη Μετα Απο Αναβαθμιση Στην Εκδοση 2013.40 - Σελίδα 4 Empty Απ: Προβλημα Με Την Εκδοση Του Χαρτη Μετα Απο Αναβαθμιση Στην Εκδοση 2013.40

Δημοσίευση από gpelekanos Πεμ 28 Μαρ 2013 - 23:52

Συγνώμη που ξανά ρωτάω αλλα στο δικό μου 2597LMT γιατί μου έδωσε αναβάθμιση μόνο τον 2013.30 ;;;
Και κατι ακόμα , γιατί στα δικά σας μηχανηματα υπάρχουν περισσότεροι χάρτες οπως αυτός που με την επισήμανση 3D;
Εχώ δοκιμασει και το expres και το webupdate
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

avatar
gpelekanos
New Member
New Member

Άντρας Ηλικία : 45
Τόπος : Germany
Ημερομηνία εγγραφής : 20/03/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 18


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλημα Με Την Εκδοση Του Χαρτη Μετα Απο Αναβαθμιση Στην Εκδοση 2013.40 - Σελίδα 4 Empty Απ: Προβλημα Με Την Εκδοση Του Χαρτη Μετα Απο Αναβαθμιση Στην Εκδοση 2013.40

Δημοσίευση από geodelik Πεμ 28 Μαρ 2013 - 23:59

Γιατι εχει αποσυρθει ο 2013.40. Σε λιγο καιρο θα βγει ο 2013.41. Δες αυτο
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Ο 2595 δεν υποστηριζει 3D απο οσο ξερω. Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι που δεν εχεις τον Autodrive. Απο το εξωτερικο το πηρες?

Μην χρησιμοποιεις το Garmin Express, θα μπλεξεις!!!
geodelik
geodelik
Member
Member

Άντρας Τόπος : Berlin
Ημερομηνία εγγραφής : 08/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 92


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλημα Με Την Εκδοση Του Χαρτη Μετα Απο Αναβαθμιση Στην Εκδοση 2013.40 - Σελίδα 4 Empty Απ: Προβλημα Με Την Εκδοση Του Χαρτη Μετα Απο Αναβαθμιση Στην Εκδοση 2013.40

Δημοσίευση από gpelekanos Παρ 29 Μαρ 2013 - 0:05

geodelik έγραψε:Γιατι εχει αποσυρθει ο 2013.40. Σε λιγο καιρο θα βγει ο 2013.41. Δες αυτο
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Ο 2595 δεν υποστηριζει 3D απο οσο ξερω. Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι που δεν εχεις τον Autodrive. Απο το εξωτερικο το πηρες?

Μην χρησιμοποιεις το Garmin Express, θα μπλεξεις!!!
Ναι από Γερμανία. Έχεις δίκιο, δεν υποστηρίζει 3D. To μπέρδεψα με το 3D trafic

Ευχαριστώ
avatar
gpelekanos
New Member
New Member

Άντρας Ηλικία : 45
Τόπος : Germany
Ημερομηνία εγγραφής : 20/03/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 18


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 4 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης