My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες;

+6
Santosan
lefterismega
tsgallix
thundercastle
x-trail
evankouros
10 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες; Empty Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες;

Δημοσίευση από evankouros Σαβ 12 Ιαν 2013 - 14:23

Το έχω δηλώσει αρκετές φορές από την 1η στιγμή ότι δεν είμαι κανένας ιδιαίτερα καλός γνώστης, οπότε συγχωρείτε μου τις όποιες ερωτήσεις φαίνονται ρητορικές για τους κατέχοντες την τέχνη του navigationing!

Το ερώτημα μου λοιπόν είναι ποιον χάρτη να προτιμώ να έχω ενεργό, όταν έχω διάφορους χάρτες της ίδιας περιοχής, ώστε να έχω την καλύτερη δυνατή πλοήγηση (όχι για off-roading) με αυτοκίνητο.

Μιλώντας για την Ελλάδα, στο Nuvi 660 έχω τους χάρτες (πάντα με λατινικούς χαρακτήρες λόγω software συσκευής):
- CN Europe NT 2013.20 (με το mapsource έκανα δικό μου που περιέχει Βαλκάνια + Ιταλία + Άλπεις).
- Auto Drive 2.40T
- AnaDigit 5.39

Με τα όσα θυμάμαι ότι έχω διαβάσει κατά καιρούς, μου έχει μείνει στο μυαλό πως όταν δουλεύουν ταυτόχρονα αρκετοί χάρτες της ίδιας περιοχής, είναι πιθανό να υπάρχουν κολλήματα στο Nuvi. Κάτι τέτοιο δεν μπορώ να πω ότι το έχω παρατηρήσει ιδιαίτερα, αλλά ίσως οφείλεται στο ότι δεν του κάνω ιδιαίτερη χρήση στην Ελλάδα (κυρίως για το εξωτερικό το είχα πάρει).
Αν θυμάμαι επίσης καλά, κάπου διάβασα πως ο καλύτερος χάρτης για την Ελλάδα (για on road χρήση) είναι της Ανάβασης.

Θυμάμαι καλά;

Ποιον χάρτη να χρησιμοποιώ αναλόγως της δρομολόγησης που θέλω να κάνω στην Ελλάδα (π.χ. σε βασικό οδικό δίκτυο/αυτοκινητόδρομους το γρηγορότερο δυνατό ή στο βουνό & εκτός αστικών κέντρων);

Αν θελήσω να πάω σε κάποια συγκεκριμένη χώρα/περιοχή (π.χ. παράλια Αδριατικής), είναι προτιμότερος ο γενικός της Ευρώπης (π.χ. "CN Europe NT 2013.20") ή κάποιος τοπικός (π.χ. "AdriaROUTE 4.1 NT" - λογικά αυτός, αλλά θέλω να το επιβεβαιώσω);
avatar
evankouros
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Τόπος : Καρντάσι μεγαλωμένο, Χάμω γεννημένο, από Μακεδονία/Κρήτη-Θεσσαλία/Ήπειρο ριζωμένο...
Ημερομηνία εγγραφής : 23/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 579


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες; Empty Απ: Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες;

Δημοσίευση από x-trail Σαβ 12 Ιαν 2013 - 14:54

Προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι μεταξυ του CN Europe NT και του Autodrive ειναι οτι υπαρχει πλεον κατι σαν ισοπαλια.
Ο Autodrive παλαιοτερα ηταν καλυτερος αλλα τωρα εχει μεινει πισω σε αναβαθμισεις (αγνωστο γιατι, δεν υπαρχει καμια ενημερωση απο την εταιρια).
Αντιθετα ο CN Europe NT βελτιωνεται συνεχως, εχει ορια ταχυτητας και Junction View (δεν παιζει στα δικα σου).
Απο εσενα εξαρταται ποιον θα χρησιμοποιεις περισσοτερο.
Αναλογα με την καλυψη του καθενος στην περιοχη σου.
Απ' οτι ειδα εχεις τον NT που σημαινει λατινικοι χαρκτηρες και οχι τον ΝΤU (Unicode) που εχει τους δρομους με ελληνικους χαρακτηρες.
Αρα λογικα θα χρησιμοποιεις τον Autodrive.

O χαρτης της Αναβασης ειναι μονο για χωματοδρομους, βουνα και μονοπατια. Στο κανονικο οδικο δικτυο ειναι σχεδον αρχηστος, ασε που δεν εχει και Αναζητηση Οδου και Αριθμου, παρα μονο Πολης και ειναι και με λατινικους χαρακτηρες.

Για την Ευρωπη ο CN Europe NT ειναι ο χαρτης που θα χρησιμοποιεις.
Για τα Βαλκανια ομως ο CN Europe NT ειχε μεινει αρκετα πισω, αλλα τωρα "τρεχει" γρηγορα.
Οι τοπικοι χαρτες (οπως ο Autodrive για Ελλαδα) ηταν καλυτεροι αλλα τωρα, μονο καποιος που ξερει τις περιοχες αυτες μπορει να κρινει τους χαρτες και την καλυψη τους.
Ταξιδευοντας λοιπον στα Βαλκανια καλο θα ειναι να εχουμε και τους τοπικους χαρτες μαζι αν κατι δεν μπορεσουμε να το βρουμε στον CN Europe NT
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες; Empty Απ: Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες;

Δημοσίευση από thundercastle Σαβ 12 Ιαν 2013 - 18:01

Βαγγέλη ο απόλυτος χάρτης δεν υπάρχει. Όπως έγραφε ο Κυριάκος σε κάποιο άλλο σημείο, οι χάρτες συμπληρώνουν ο ένας τον άλλο. Κάπου ο ένας είναι καλύτερος, κάπου ο άλλος. Μόνο δοκιμάζοντας σε πραγματικές συνθήκες και καταστάσεις θα μπορέσεις πραγματικά να έχεις ιδία άποψη, αλλά και πάλι μπορεί να διαφέρει ριζικά από κάποιου άλλου χρήστη. Στην συγκεκριμένη ερώτηση μην βάζεις και στοίχημα ότι είναι καλύτερος ο AdriaROUTE.
Η εμπειρία μου στα Βαλκάνια λέει, ότι ο CN Europe NT με κάλυψε απόλυτα. Ο AdriaROUTE χρησιμοποιήθηκε για κάποιες πολύ ‘δύσκολες’ διευθύνσεις στο Βελιγράδι, αλλά μετά πάλι επιστροφή στον CN Europe NT με τα καλούδια του. Σε νέα κομμάτια δρόμων πχ το νέο κομμάτι παράκαμψης του Βελιγραδίου ερχόμενοι από Novi Sad και οι δύο χάρτες βρέθηκαν σε δυσκολία. Αν είναι δυνατόν οικονομικά, καλό είναι να τους έχεις και τους δύο.
avatar
thundercastle
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 60
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 870


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες; Empty Απ: Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες;

Δημοσίευση από tsgallix Σαβ 12 Ιαν 2013 - 19:48

CN Europe NT για Ευρωπη χωρις δευτερη σκεψη,εχοντας κανει παρα πολλα χιλιομετρα σε ολη την Ευρωπη κατεληξα οτι CN kai Garmin ειναι η καλητερη λυση (μιλαμε για πολλα χιλιομετρα) Ο CN 2013.30 ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΩΗΝ ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΒΙΚΕΣ ΔΗΜΟΚΡ. ΑΛΒΑΝΙΑ οπου με βοηθο το dezl 560 δεν χαθηκα πουθενα,και μηλαμε για δυσκολους δρομους.Πριν το Βελιγραδι ερχομενος απο Νοvisad το garmin βρησκεται ..στα χωραφια ..για 30 χιλιομετα.μετα ομως σε βγαζει στον Ε 75 για Ελλαδα παλληκαρισια μεσα απο μικροτερους δρομους.Το περιεργο ειναι οτι το i GO για iphone δουλεψε εκει που το garmin χαθηκε..
tsgallix
tsgallix
Member
Member

Άντρας Τόπος : Thessaloniki/Paris France
Ημερομηνία εγγραφής : 08/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 127


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες; Empty Απ: Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες;

Δημοσίευση από lefterismega Σαβ 12 Ιαν 2013 - 20:11

Σίγουρα ο CN Europe NT αλλά λειτουργεί σωστά όταν έχουμε το menu στα Ελληνικά ????
lefterismega
lefterismega
Member
Member

Άντρας Τόπος : loutraki
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 132


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες; Empty Απ: Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες;

Δημοσίευση από tsgallix Σαβ 12 Ιαν 2013 - 20:18

Εδω υπαρχει ενα θεμα.προτιμω να τα εχω ολα στα λατινικα.μαθαινεις ομως να το δουλευεις.παρατηρισα ομως οτι και τα πιο απιθανα pois υπαρχουν και στα ελληνικα πχ πυργος Βιεννης
tsgallix
tsgallix
Member
Member

Άντρας Τόπος : Thessaloniki/Paris France
Ημερομηνία εγγραφής : 08/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 127


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες; Empty Απ: Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες;

Δημοσίευση από Santosan Σαβ 12 Ιαν 2013 - 21:05

Ο Unicode Navteq προσαρμοζεται στην γλωσσα της συσκευης οποτε οταν γυρισεις την συσκευη στα Αγγλικα θα βλεπεις Λατινικους χαρακτηρες & αντιστοιχα Ελληνικους οταν το γυρισεις στα Ελληνικα. Ολα αυτα με την προυποθεση οτι εχεις καινουργαι συσκευη απο το 2010 & μετα ...
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες; Empty Απ: Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες;

Δημοσίευση από lefterismega Σαβ 12 Ιαν 2013 - 21:21

Μάνο ok είναι όπως τα λες
Λειτουργεί όμως σωστά ?
Θυμάσαι την περιπέτειά μου στη Γαλλία με τα κολλήματα του 2595 ?
lefterismega
lefterismega
Member
Member

Άντρας Τόπος : loutraki
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 132


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες; Empty Απ: Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες;

Δημοσίευση από evankouros Σαβ 12 Ιαν 2013 - 22:48

Κατανοητά τα όσα μου γράφετε, ασχέτως αν σίγουρη άκρη στο ερώτημα μου δεν βγήκε. Rolling Eyes

Με ποια λογική όμως αποφασίζει το Nuvi μου από ποιον χάρτη να δρομολογήσει, όταν έχω μέσα ταυτόχρονα 2-3 χάρτες της ίδιας περιοχής;

Π.χ. στην Ελλάδα νομίζω ότι ως default για χάραξη διαδρομής επιλέγει τον "CN Europe NT" αντί του "Auto Drive".
Το ίδιο νομίζω ότι είχε συμβεί & στο Βελιγράδι, όπου ο "CN Europe NT" καπέλωνε τον "AdriaRoute" (δεν μπορούσα να βρω κάποια διεύθυνση, νομίζω λόγω προβλήματος με τους χαρακτήρες - τη βρήκα όμως με τον "AdriaRoute" αφού ξετσεκάρισα τον "CN Europe NT").
avatar
evankouros
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Τόπος : Καρντάσι μεγαλωμένο, Χάμω γεννημένο, από Μακεδονία/Κρήτη-Θεσσαλία/Ήπειρο ριζωμένο...
Ημερομηνία εγγραφής : 23/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 579


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες; Empty Απ: Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες;

Δημοσίευση από Santosan Σαβ 12 Ιαν 2013 - 23:02

Η απαντηση Βαγγελη ειναι οτι ποτε δεν εχουμε ενεργους δυο ή παραπανω χαρτες που καλυπτουν την ιδια γεωγραφικη περιοχη, ειναι σιγουρο οτι η συσκευη δεν θα δρομολογησει σωστα. Εναν καθε φορα & συγκρινουμε να δουμε τι μας δινει ο καθενας.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες; Empty Απ: Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες;

Δημοσίευση από Santosan Σαβ 12 Ιαν 2013 - 23:04

lefterismega έγραψε:Μάνο ok είναι όπως τα λες
Λειτουργεί όμως σωστά ?
Θυμάσαι την περιπέτειά μου στη Γαλλία με τα κολλήματα του 2595 ?

Λευτερη νομιζω οτι η τελευταια αναβαθμιση διορθωσε το συγκεκριμενο προβλημα, το ελπιζω δλδ ειδικα μετα το post του Γιωργου (Gnoul) σχετικα με το Μιλανο ...
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες; Empty Απ: Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες;

Δημοσίευση από evankouros Σαβ 12 Ιαν 2013 - 23:22

Santosan έγραψε:Η απαντηση Βαγγελη ειναι οτι ποτε δεν εχουμε ενεργους δυο ή παραπανω χαρτες που καλυπτουν την ιδια γεωγραφικη περιοχη, ειναι σιγουρο οτι η συσκευη δεν θα δρομολογησει σωστα. Εναν καθε φορα & συγκρινουμε να δουμε τι μας δινει ο καθενας.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] Καλά... πάλι ξεμπροστιάστηκα... συγχωρήστε τον "νέο" baby για τις ξεπερασμένες για το επίπεδο σας ερωτήσεις.

Thanks again Μάνο! Smile2
avatar
evankouros
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Τόπος : Καρντάσι μεγαλωμένο, Χάμω γεννημένο, από Μακεδονία/Κρήτη-Θεσσαλία/Ήπειρο ριζωμένο...
Ημερομηνία εγγραφής : 23/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 579


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες; Empty Απ: Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες;

Δημοσίευση από Santosan Κυρ 13 Ιαν 2013 - 0:27

Σιγα με τα επιπεδα Βαγγελη θα μας πιασει καμμια ζαλαδα & αλοιμονο μας [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]...

Ευτυχως δεν εχουμε ψωνια εδω μεσα που να ψαχνονται για προσκυνηματα, ολα τα παιδια ειναι καλα & ασχολουνται με την ψυχη τους.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες; Empty Απ: Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες;

Δημοσίευση από lefterismega Κυρ 13 Ιαν 2013 - 1:10

Santosan έγραψε:Λευτερη νομιζω οτι η τελευταια αναβαθμιση διορθωσε το συγκεκριμενο προβλημα, το ελπιζω δλδ ειδικα μετα το post του Γιωργου (Gnoul) σχετικα με το Μιλανο ...

ok για να επιβεβαιώσω
Δουλεύουμε τον CN Europe NT στα ελληνικά ok ?
Δώσε σε παρακαλώ το λινκ της αναβάθμισης γιατί έχω μείνει λίγο πίσω Rolling Eyes
lefterismega
lefterismega
Member
Member

Άντρας Τόπος : loutraki
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 132


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες; Empty Απ: Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες;

Δημοσίευση από gefr Κυρ 13 Ιαν 2013 - 3:31

Γειά χαρά,
Δύο ερωτήσεις:
Στο χάρτη CNEurope ψάχνετε τις διευθύνσεις και του εξωτερικού στα ελληνικά; και δεν υπάρχουν προβλήματα ορθογραφίας με τα γερμανικά ονόματα;
Έχω ενεργοποιημένο τον εν λόγω χάρτη ολόκληρης της Ευρώπης (2,72GB) στο Montana 650 και το μηχάνημα σ έ ρ ν ε τ α ι α ρ γ ά ά ά ... είναι φυσιολογικό;
Γειά χαρά.
gefr
gefr
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 9


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες; Empty Απ: Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες;

Δημοσίευση από Santosan Κυρ 13 Ιαν 2013 - 9:46

lefterismega έγραψε:ok για να επιβεβαιώσω
Δουλεύουμε τον CN Europe NT στα ελληνικά ok ?
Δώσε σε παρακαλώ το λινκ της αναβάθμισης γιατί έχω μείνει λίγο πίσω Rolling Eyes

Λευτερη εδω εισαι [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες; Empty Απ: Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες;

Δημοσίευση από Santosan Κυρ 13 Ιαν 2013 - 10:00

Μετα την επιλογη χωρας η γλωσσα του πληκτρολογιου χρειαζεται γυρισμα στα Λατινικα η στην γλωσσα της χωρας που σε ενδιαφερει για να δωσεις διευθυνσεις.

Δεν εχω σχετικη εμπειρια με το Montana αλλα οταν εννοεις σερνεται, το κανει κατα την πλοηγηση, οταν κλειδωσει δορυφορους, ή οταν δουλευεις το μενου της συσκευης ;
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες; Empty Απ: Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες;

Δημοσίευση από gefr Κυρ 13 Ιαν 2013 - 10:45

Εννοώ όταν βάζω διεύθυνση στην Ιταλία και πηγαίνω με το pan να δω τον προορισμό. Το δουλεύω μέσα στο σπίτι χωρίς λήψη δορυφόρων.
gefr
gefr
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 9


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες; Empty Απ: Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες;

Δημοσίευση από Santosan Κυρ 13 Ιαν 2013 - 13:33

Εχεις & αλλους χαρτες εκτος απο τον City Navigator τσεκαρισμενους οταν το κανεις αυτο Γιωργο ; Οι συσκευες εχουν την ταση να κανουν lag οταν προσπαθουν να σχεδιασουν λεπτομερεις χαρτες οπως οι τοπογραφικοι με 3D παρουσιαση ή ακομα & οι DEM μαζι με μεγαλους χαρτες οπως ο City Navigator. Στην ουσια δεν προλαβαινει να τους σχεδιασει οταν ειναι τσεκαρισμενοι πολλοι χαρτες μαζι ή ακομα μπορει & να μπερδευεται ....
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες; Empty Απ: Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες;

Δημοσίευση από gefr Κυρ 13 Ιαν 2013 - 19:32

Καταλαβαίνω οτι πολλοί ανοιχτοί χάρτες θα βαρύνουν το μηχάνημα. Οι παρατηρήσεις μου είναι για μόνο το χάρτη Ευρώπης. Υποθέτω οτι τα 2,7Gb του πέφτουν βαρειά, αφού με τους χάρτες Ελλάδας μόνο δεν έχει τέτοιες καθυστερήσεις.
gefr
gefr
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ημερομηνία εγγραφής : 23/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 9


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες; Empty Απ: Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες;

Δημοσίευση από Santosan Κυρ 13 Ιαν 2013 - 20:38

Εχεις δοκιμασει τον Βουλγαρικο ORFM που ειναι οδικος & τοπογραφικος μαζι με ενσωματωμενο DEM να δεις την συμπεριφορα του Montana; Ο χαρτης ειναι πολυ πλουσιος σε πληροφοριες & εκει η συσκευη βρισκεται στο στοιχειο της, νομιζω οτι ο συγκεκριμενος χαρτης ειναι ενα καλο μετρο για να δεις την συμπεριφορα της.

Στα Ελληνικα δεδομενα το αντιστοιχο θα ελεγα οτι ειναι ο Topo Drive ή ο Recreational που ειναι 3D μαζι με τον Anavasi.

Ορεξη να 'χεις & χρονο για δοκιμες ...
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες; Empty Απ: Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες;

Δημοσίευση από gnoul Δευ 14 Ιαν 2013 - 0:13

Γιώργο είναι γεγονός ότι τα τόσα Giga είναι βαριά αλλά στο 3490 δεν έχουμε πρόβλημα με την ευελιξία του χάρτη!
Ίσως αν δοκίμαζες να "κόψεις" τον χάρτη και περάσεις μόνο το Ελληνικό κομμάτι του χάρτη να έβλεπες τι φταίει!

Για να μείνω στο θέμα μας όμως το έχω δηλώσει αρκετές φορές ότι η πληθώρα χαρτών που είναι συμβατοί με τις συσκευές μας κάνουν την υπόθεση Garmin ακαταμάχητη!

Προσωπικά κινούμαι με τον Ευρωπαϊκό μόνιμα, εκτός από τις περιπτώσεις που χρειάζεται να κινηθώ στο δευτερεύον επαρχιακό δίκτυο όπου οι χωματόδρομοι του AutoDrive και σε δυσκολότερες περιπτώσεις του Anavasis είναι περισσότεροι.

ΥΓ Γιώργο όταν μπορέσεις συμπλήρωσε τη συσκευή σου στο προφίλ για να μπορούμε να συζητάμε πιό άνετα!
gnoul
gnoul
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Ηλικία : 58
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 08/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 255


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες; Empty Απ: Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες;

Δημοσίευση από evankouros Δευ 25 Νοε 2013 - 13:57

Επανέρχομαι γιατί θέλω τα ξανά φώτα σας για να ξεστραβωθώ, σχετικά με το ποιοι χάρτες "επιτρέπεται" να λειτουργούν ταυτόχρονα στη συσκευή, χωρίς να δημιουργούνται προβλήματα δρομολόγησης λόγω επικαλύψεων.

  • Για παράδειγμα, μπορώ να έχω τσεκαρισμένους ταυτόχρονα τον "Auto Drive Hellas v3.05T" & τον "Topo_Drive_Hellas_v2013a";

Παρεμπιπτόντως:

  1. Με τον "Auto Drive Hellas v3.10" τι παίζει; Διάβασα διάφορα παράπονα στο σχετικό θέμα. Να τον βάλω ή όχι;
  2. Έβαλα τον "Topo_Drive_Hellas_v2013a", με τη λογική ότι είναι ο αντίστοιχος "Auto Drive" κι έχει επιπλέον τα τοπογραφικά, άρα θα είναι κατάλληλος & για on road, αλλά & για βουνό. Με τις λίγες δοκιμές όμως που έκανα στη Θεσ/νίκη, παρατήρησα ότι μου βγάζει "κινέζικα" σε μερικούς δρόμους ή/& ορόσημα, ενώ την ίδια στιγμή γυρνώντας στον "Auto Drive" εμφανίζει κανονικά τους λατινικούς χαρακτήρες.
  3. Να βάλω τον "ANADIGIT Map v.612" ή υπάρχει περίπτωση να μην κάθεται καλά στο nuvi 660 μου;
avatar
evankouros
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Τόπος : Καρντάσι μεγαλωμένο, Χάμω γεννημένο, από Μακεδονία/Κρήτη-Θεσσαλία/Ήπειρο ριζωμένο...
Ημερομηνία εγγραφής : 23/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 579


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες; Empty Απ: Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες;

Δημοσίευση από panoshm Δευ 25 Νοε 2013 - 15:03

evankouros έγραψε:Επανέρχομαι γιατί θέλω τα ξανά φώτα σας για να ξεστραβωθώ, σχετικά με το ποιοι χάρτες "επιτρέπεται" να λειτουργούν ταυτόχρονα στη συσκευή, χωρίς να δημιουργούνται προβλήματα δρομολόγησης λόγω επικαλύψεων.

Για παράδειγμα, μπορώ να έχω τσεκαρισμένους ταυτόχρονα τον "Auto Drive Hellas v3.05T" & τον "Topo_Drive_Hellas_v2013a";

Όχι....


evankouros έγραψε:Παρεμπιπτόντως:
Με τον "Auto Drive Hellas v3.10" τι παίζει; Διάβασα διάφορα παράπονα στο σχετικό θέμα. Να τον βάλω ή όχι;
Ανέμενε για περισσότερες πληροφορίες από περισσότερους χρήστες.... Υπάρχει κάποιο θεματάκι με τα χρώματα των δρόμων, το "δουλεύουμε" όμως.... λίγη υπομονή Wink 


evankouros έγραψε:Έβαλα τον "Topo_Drive_Hellas_v2013a", με τη λογική ότι είναι ο αντίστοιχος "Auto Drive" κι έχει επιπλέον τα τοπογραφικά, άρα θα είναι κατάλληλος & για on road, αλλά & για βουνό. Με τις λίγες δοκιμές όμως που έκανα στη Θεσ/νίκη, παρατήρησα ότι μου βγάζει "κινέζικα" σε μερικούς δρόμους ή/& ορόσημα, ενώ την ίδια στιγμή γυρνώντας στον "Auto Drive" εμφανίζει κανονικά τους λατινικούς χαρακτήρες.
Η συσκευή σου διαβάζει Ελληνικούς χαρακτήρες? Γενικότερα, έχει Ελληνικό μενού έτσι?.... Πάντως θεωρώ ότι ο TopoDrive μάλλον "πέφτει" βαρύς για το 660.... Έχει πάρα πολλά δεδομένα.... Rolling Eyes 


evankouros έγραψε:Να βάλω τον "ANADIGIT Map v.612" ή υπάρχει περίπτωση να μην κάθεται καλά στο nuvi 660 μου;
Μια χαρά θα κάθετε, αρκεί να μην έχεις και προηγούμενη έκδοση της Ανάβασης και "μπερδέψεις" το Nuvi σου
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2927


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες; Empty Απ: Ποιο χάρτη (π.χ. Ελλάδας) να έχω ενεργό για καλύτερες οδηγίες;

Δημοσίευση από ZAFIR Δευ 25 Νοε 2013 - 17:29

σωστοι οι γράφοντες παραπάνω
έχω 205 με τους 3 που αναφέρεις,κανένα θέμα(πόσο μάλλον με το 660),αρκεί να μην έχεις ταυτόχρονα παραπάνω απο ένα χάρτες τικαρισμένους τη φορά..
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης