My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

αποριες για nuvi 50

+11
G.K.
vassago
thundercastle
panosmpo
x-trail
ionas70
ice1
dim68
antreas13
ZAFIR
Santosan
15 απαντήσεις

Σελίδα 5 από 6 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

αποριες για nuvi 50 - Σελίδα 5 Empty Απ: αποριες για nuvi 50

Δημοσίευση από Giorgos66 Σαβ 6 Ιουλ 2013 - 0:51

Ευχαριστώ πολύ Μάνο.
Θα το δοκιμάσω άμεσα.
avatar
Giorgos66
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 3


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αποριες για nuvi 50 - Σελίδα 5 Empty Απ: αποριες για nuvi 50

Δημοσίευση από epsilon4 Δευ 8 Ιουλ 2013 - 12:15

Καλημερα στην ομορφη και πολυ χρησιμη παρεα σας.
Ειμαι νεος κατοχος Gps(Νuvi 50 LM) και ομολογω οτι μεσα απο το forum βρισκω πολυ βοηθεια.(Ο κοσμος των GPS ειναι λιγο χαοτικος ειδικα οταν πρωτοασχολεισαι).
Οπως σας ειπα εχω αγορασει το 50αρι LM (τον Φεβρουαριο) με την γνωστη  προσφορα Autodrive Hellas  και πληρη ευρωπαικο χαρτη δωρεαν.Οταν το αγορασα εκανα ολες τις απαιτουμενες ενεργειες (εγραφη στη Garmin,ενημερωση χαρτων κλπ Μου πηρε πανω απο 8 ωρες). 
1η απορια(SOS)
Εχθες (υστερα απο μηνες σβηστο) το συνεδεσα στο Pc  και το Garmin express βρηκε ενημερωσεις για τον  Auto drive hellas και ενημερωση ευρωπαικου χαρτη(3,2gb).Την ενημερωση ayto drive νομιζω την εκανα.Οταν κανω ενημερωση ευρωπαικου καθυστερει παρα πολυ (εκανε 10 ωρες) και στο τελος εβγαλε σφαλμα.Η ερωτηση μου ειναι αν γνωριζει καποιος τι ενημερωση ειναι αυτη;Γιατι λεει οτιι η ενημερωση ειναι 3,2 gb!μηπως δεν εχει φορτωσειι τον ευρωπαικο χάρτη και θα το κανει τωρα;Η μνημη της συσκευηης ειναι 700 Mb ελευθερα απο 3,6 Gb και δεν εχω βαλει SD card.
Προκειται να ταξιδεψω ευρωπη (σκοπια-σερβια -κροατια-σλοβενια) και οπως καταλαβαινεται θελω να ξερω οτι ο χαρτης μου ειναι ενταξει.Δεν θελω να εχω προβληματα.
2ηαπορια(πιθανον και να εχει απαντηθει σε αλλο topic)
Στο Map sousce δεν μου βγαζει τον χαρτη αλλα μονο τα τετραγωνακια με τις συντεταγμενες.Δεν θα επρεπε να εμφανιζεται χαρτης;
3η απορια
Πως θα περασω σημεια(πχ απο το ξενοδοχειο στο βελιγραδι ,στην σλοβενια κλπ) στα αγπημενα;Θελω να το κανω απο google maps αλλα δυσκολευομαι.
Παιδια θα ημουν ευγνομων για τις απαντησεις σας.Εχω φαει πανω απο 15 ωρες για να τις βρω...ευχαριστω προκαταβολικα
avatar
epsilon4
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : kazanopoulos
Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 11


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αποριες για nuvi 50 - Σελίδα 5 Empty Απ: αποριες για nuvi 50

Δημοσίευση από ZAFIR Δευ 8 Ιουλ 2013 - 15:32

καλώς ήρθες σπύρο!!!
θα πρότεινα να κατεβάσεις το εγχειρίδιο της συσκευής σου για αρχή απο το ανάλογο τοπικ του φόρουμ..ώστε να δείς συνολικά όλες τις δυνατότητες και λειτουργίες της
όσο για το mapsource ; εχεις κάνει εγκατάσταση του χάρτη σωστά???  προμηθεύσου και μια καρτούλα ,θα σου γίνει απαραίτητη...
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αποριες για nuvi 50 - Σελίδα 5 Empty Απ: αποριες για nuvi 50

Δημοσίευση από Santosan Δευ 8 Ιουλ 2013 - 19:44

epsilon4 έγραψε:Καλημερα στην ομορφη και πολυ χρησιμη παρεα σας.
Ειμαι νεος κατοχος Gps(Νuvi 50 LM) και ομολογω οτι μεσα απο το forum βρισκω πολυ βοηθεια.(Ο κοσμος των GPS ειναι λιγο χαοτικος ειδικα οταν πρωτοασχολεισαι).
Καλως ηρθες Σπυρο, ευχαριστουμε για τα καλα σου λογια !!!

epsilon4 έγραψε:Οπως σας ειπα εχω αγορασει το 50αρι LM (τον Φεβρουαριο) με την γνωστη  προσφορα Autodrive Hellas  και πληρη ευρωπαικο χαρτη δωρεαν.Οταν το αγορασα εκανα ολες τις απαιτουμενες ενεργειες (εγραφη στη Garmin,ενημερωση χαρτων κλπ Μου πηρε πανω απο 8 ωρες). 
1η απορια(SOS)
Εχθες (υστερα απο μηνες σβηστο) το συνεδεσα στο Pc  και το Garmin express βρηκε ενημερωσεις για τον  Auto drive hellas και ενημερωση ευρωπαικου χαρτη(3,2gb).Την ενημερωση ayto drive νομιζω την εκανα.Οταν κανω ενημερωση ευρωπαικου καθυστερει παρα πολυ (εκανε 10 ωρες) και στο τελος εβγαλε σφαλμα.Η ερωτηση μου ειναι αν γνωριζει καποιος τι ενημερωση ειναι αυτη;Γιατι λεει οτιι η ενημερωση ειναι 3,2 gb!μηπως δεν εχει φορτωσειι τον ευρωπαικο χάρτη και θα το κανει τωρα;Η μνημη της συσκευηης ειναι 700 Mb ελευθερα απο 3,6 Gb και δεν εχω βαλει SD card.
Προκειται να ταξιδεψω ευρωπη (σκοπια-σερβια -κροατια-σλοβενια) και οπως καταλαβαινεται θελω να ξερω οτι ο χαρτης μου ειναι ενταξει.Δεν θελω να εχω προβληματα.
Σχετικα με το τι πρεπει να κανουμε μετα την αγορα της συσκευης θα σε παραπεμψω εδω: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Οσο αφορα το Garmin Express ειναι καλυτερα να μην το χρησιμοποιεις γιατι εχει δημιουργησει προβληματα σε συσκευες. Υπαρχει το [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] για τις αναβαθμισεις λογισμικου & το [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] για τις αναβαθμισεις χαρτων. Μου φαινετα λιγο δυσκολο να εκανες αναβαθμιση μεσω του Garmin Express του Auto Drive Hellas αφου για τον συγκεκριμενο χαρτη κατεβαζουμε το exe αναβαθμισης απο την ιστοσελιδα αναβαθμισης του [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]. Το μεγεθος των 3.2 Giga δεν πρεπει να σε ξενιζει αφου σε καθε αναβαθμιση του Ευρωπαικου χαρτη γινεται αντικατασταση ολων των αρχειων του που ειναι αρκετα συνοδευτικα πλην του βασικου χαρτη. Συνδεσε την συσκευη σου στο PC τρεξε το Web Updater για να κανεις ολες τις αναβαθμισεις του λογισμικου & μετα αφου τελειωσει η διαδικασια κανε ασφαλη καταργηση ανοιξε την συσκευη σου να τρεξει ωστε να εγκαταστησει τις οποιες αναβαθμισεις. Συνδεση της συσκευης ξανα & αυτη την φορα τρεχεις το MapUpdater. Αν σου πει οτι ο χωρος δεν επαρκει τοτε θα χρειαστεις μια καρτουλα MicroSD & το πως γινεται η ολη διαδικασια μπορεις να διαβασεις εδω [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]. Μπορεις να επιλεξεις κατα διαρκεια της διαδικασιας να γινει εγκατασταση του Ευρωπαικου & στο MapSource. Αφου τελειωσεις με την διαδικασια αναβαθμισης του Ευρωπαικου χαρτη μπορεις να ριξεις μια ματια μεσα στο μενου εκει που λεει "Χαρτες & Οχημα" - "Οι Χαρτες Μου" & να δεις τι εχει η συσκευη μεσα.

epsilon4 έγραψε:2ηαπορια(πιθανον και να εχει απαντηθει σε αλλο topic)
Στο Map sousce δεν μου βγαζει τον χαρτη αλλα μονο τα τετραγωνακια με τις συντεταγμενες.Δεν θα επρεπε να εμφανιζεται χαρτης;

Ο Ευρωπαικος εγκαθισταται μεσω του MapUpdater στο MapSource οποτε λαθος εγκαταστασης ειναι δυσκολο να γινει, οσο αφορα τον Auto Drive πρεπει να φτιαξεις μονο σου χαρτη σε μορφη MapSource οπως μπορεις να διαβασεις εδω [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]. Πρεπει να εχουμε εγκατεστημενο λεπτομερη & οχι βασικο χαρτη στο MapSource για να μπορουμε να δουμε λεπτομερη χαρτη. Αν ο χαρτης που εχουμε ειναι φτιαχτος π.χ. Auto Drive θα πρεπει να τον φερεις κοντα με το zoom για να τον δεις αφου δεν εχει το μακρινο επιπεδο απεικονισης που εχει ο Ευρωπαικος που ειναι γνησιος χαρτης σε μορφη MapSource.


epsilon4 έγραψε:3η απορια
Πως θα περασω σημεια(πχ απο το ξενοδοχειο στο βελιγραδι ,στην σλοβενια κλπ) στα αγπημενα;Θελω να το κανω απο google maps αλλα δυσκολευομαι.
Παιδια θα ημουν ευγνομων για τις απαντησεις σας.Εχω φαει πανω απο 15 ωρες για να τις βρω...ευχαριστω προκαταβολικα

Tο Google Maps δεν σε εξυπηρετει αφου δεν μπορει να συνεργαστει με την συσκευη σου. Μπορεις να δημιουργησεις "Σημεια πορειας" ή "Πορειες" στο MapSource & να τα κανεις αποστολη στην καρτα σου στην οποια θα φτιαξεις πρωτα ενα φακελο με ονομασια Garmin αφου την διαμορφωσεις σε FAT32. Μπορεις να βρεις πληροφοριες σχετικα εδω: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αποριες για nuvi 50 - Σελίδα 5 Empty Απ: αποριες για nuvi 50

Δημοσίευση από x-trail Δευ 8 Ιουλ 2013 - 20:34

Στις δυο πρωτες αποριες σου σου απαντησε ο Μανος.

και προσεξε ΝΑ ΕΧΕΙΣ FULL ΓΕΜΑΤΗ THN ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΤΟY 50 πριν ξεκινησεις με αναβαθμισεις.

Παμε τωρα στην 3η απορια για να μπορεσεις ευκολα να μεταφερεις τις συντεταγμενες και τις διευθυνσεις ξενοδοχειων ή αλλων εταιριων (Βusinesses) ή και καποιων αλλων σημειων.

Επειδη ζουμε σε ...Βαλκανικη χωρα οπως κι αυτες που θα επισκεφτεις, η Google μας εχει γραμμενους....
Αν πχ πηγαινες στην Γερμανια, τοτε καποιο ξενοδοχειο στο Βερολινο θα μπορουσες απο το Google Maps να το στειλεις ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ στο Garmin σου, αρκει να το ειχες συνδεμενο στο PC.
Για τις Βαλκανικες χωρες ομως αυτη η δυνατοτητα ΔΕΝ υπαρχει.

Αρα .... παμε στο Bing Maps !!!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Aνοιξε το και βρες εκει τα Ξενοδοχεια που θελεις και τα υπολοιπα σημεια.
Οταν θα βρισκεις αυτο που θελεις, πχ ενα ξενοδοχειο, τοτε απο κατω του υπαρχει ενα Μοre να πατησεις.
Εκει υπαρχει ενα Save.
Kανοντας αυτο το Ξενοδοχειο Save σου ανοιγει αριστερα ενα παραθυρο με τα Μερη σου (My places) και το προσθετει εκει (μπορει να το λεει και "Τοποθεσιες μου", εχω αγγλικα win).
Κανεις το ιδιο ψαξιμο και για οτι αλλο σε ενδιαφερει και σε καθενα πατας το Save του και αυτο προστιθεται στα Μερη σου.
Οταν τελειωσεις με ολα, τοτε τα Μερη σου θα ειναι μια λιστα απο ολα τα Σημεια που εσωσες προηγουμενως.
Πηγαινε στο παραθυρο των Μερη σου και εκει θα δεις ενα κουμπακι Actions.
Πατα το και κανε Εxport σε GPX.
Σωσε  αυτο το GPX αρχειο καπου στο PC σου.
Οτι ονομα κι αν εχει, μετονομασε το σε Temp.gpx
Συνδεσε το 50 στο PC και αντεγραψε το αρχειο Temp.gpx στη εσωτερικη μνημη του 50, μεσα στον φακελο GPX.
Κανε ασφαλη καταργηση, αποσυνδεσε το 50 απο το PC, αναψε το κι ολα τα Σημεια που ειχες στην λιστα Μερη μοιυ, θα εχουν περαστει στα Αγαπημενα σου !!!
Ειναι πολυ πιο ευκολο και γρηγορο απ' οτι να το διαβασεις ολα τα παραπανω !!!! 697328 

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Έχει επεξεργασθεί από τον/την x-trail στις Δευ 8 Ιουλ 2013 - 20:43, 2 φορές συνολικά
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αποριες για nuvi 50 - Σελίδα 5 Empty Απ: αποριες για nuvi 50

Δημοσίευση από Santosan Δευ 8 Ιουλ 2013 - 20:38

Πολυ ωραιος Κυριακο !!
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αποριες για nuvi 50 - Σελίδα 5 Empty Απ: αποριες για nuvi 50

Δημοσίευση από ZAFIR Τρι 9 Ιουλ 2013 - 0:14

εκει που λές ..ούφ όλα καλά,έρχεται ένα τέτοιο πόστ και σε στέλνει...ΠΑΜΕ παλι απο την αρχή!!!900105 Animated Smiles Supe Animated Smiles Supe Animated Smiles Supe damn
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αποριες για nuvi 50 - Σελίδα 5 Empty Απ: αποριες για nuvi 50

Δημοσίευση από x-trail Τρι 9 Ιουλ 2013 - 2:11

...Eτσι για την ιιτορια και γι' αυτους που μπορει να ταξιδεψουν σε επιλεγμενες απο την Google χωρες, παρακατω ειναι το πως γινεται η ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ μεταφορα Σημειων απο το Google Maps στα Αγαπημενα των Garmin μας...

Με το ιδιο ακριβως τρπο γινεται κι η μεταφορα ενος οποιουδηποτε σημειου του χαρτη των χωρων αυτων, αν απλως κανουμε δεξι κλικ πανω στον χαρτη, επιλεξουμε What's here και μετα πατησουμε στο πρασινο βελακι
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αποριες για nuvi 50 - Σελίδα 5 Empty Απ: αποριες για nuvi 50

Δημοσίευση από epsilon4 Τρι 9 Ιουλ 2013 - 2:25

Παιδια τι να πω;!ευχαριστω παρα πολυ για τις αμεσες και τοσο λεπτομερης απαντησεις σας!!θα δοκιμασω τις αναβαθμισεις απο το webudater kai mapupdater αν και δεν τα ξαναεχοδοκιμασει.Πιστευα,οταν αγορασα την συσκευη, οτι ολα θα ηταν προεγκατεστημενα και οτι θα εκανα απλα ανανεωσεις..Αυτο με το bingmaps φαινεται πολυ ενδιαφερον..με το google maps ενω γωριζα οτι υπαρχει η δυνατοτητα να σου περασει μερη στα αγαπημενα (εχει σχετικο βιντεακι στο youtube) δεν μπορουσα να την κανω και νομιζα οτι φταιει η εκδοση του google maps ..δεν φανατζομουν οτι δε γινεται σε ολες τις χωρες! Παιδια ξαναευχαριστω ,θα ξεκινησω τις δοκιμες τωρα και ελπιζω να μην εχω προβλημα..
avatar
epsilon4
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : kazanopoulos
Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 11


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αποριες για nuvi 50 - Σελίδα 5 Empty Απ: αποριες για nuvi 50

Δημοσίευση από x-trail Τρι 9 Ιουλ 2013 - 9:02

Σπυρο πραγματι, οταν το αγορασες ηταν ολα προεγκατεστημενα και εσυ απλα θα κανεις τις ενημερωσεις.

Απλως θα χρησσιμοποιεις το Webupdater για τις ενημερωσεις λογισμικου και το Μapupdater για τις ενημερωσεις του Ευρωπαικου χαρτη.
Για τις ενημρωσεις του Autodrive θα χρησιμοποιεις το site της εταιριας.

Στο PC σου μπορεις να εχεις το Mapsource που "διαβαζει" χαρτες εγκατεστημενους στο PC και το Basecamp που "διαβαζει" χαρτες εγκατεστημενους στην συσκευη και στην καρτουλα σου.
(Το Basecamp, εκτος απο τους χαρτες της συσκευης, μπορει να "διαβαζει" και τους χαρτες που εχεις στο PC, oπως κανει και το Mapsource).

Για να μπορεις να προσθετεις στη συσκευη σου τα δικα σου custom POI (Σημεια Ενδιαφεροντος) θα χρησιμοποιεις το προγραμμα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.].
Για τα Custom POI (Kαμερες Ταχυτητας κλπ) μπορεις να διαβασεις [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Για να σου εμφανιζονται σωστα στη λιστα της συσκευης σου τα custom POI, χωρισμενα στις σωστες Κατηγοριες τους, διαβασε ειδικα αυτα τα δυο ποστ:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Το Garmin Express ειναι ακομα ενα (σχετικα) ΝΕΟ προγραμμα της Garmin που προσπαθει να κανει πολλα πραγματα μαζι χωρις να σε ρωταει πολλα-πολλα, και προσωπικα το θεωρω ΑΝΑΣΦΑΛΕΣ για τις συσκευες μας και ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΟ στο αν τελικα κανει ΣΩΣΤΑ αυτα που θελει να κανει.
Γι' αυτο καλο ειναι να αποφευγεται η χρηση του, ειδικα απο νεους κι απειρους χρηστες συσκευων Garmin.
Kι η ειρωνια ειναι οτι γι' αυτους ειδικα σχεδιαστηκε ωστε να μην ασχολουνται με πολλα διαφορετικα προγραμματα.....

Ολα τα υπολοιπα για τις ενεργειες που πρεπει να κανεις μετα την Αγορα της συσκευης, ειναι βγαλμενα απο την πειρα μας ωστε η συσκευη σου αλλα κι εσυ να ειστε "ασφαλεστεροι" αλλα και να χρησιμοποιεις την συσκευη σου και τα προγραμματα της Garmin αποτελεσματικοτερα.
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αποριες για nuvi 50 - Σελίδα 5 Empty Απ: αποριες για nuvi 50

Δημοσίευση από epsilon4 Τρι 9 Ιουλ 2013 - 14:45

Επισης θα ηθελα να καταλαβω κατι.
Πως ξερω ποιους χαρτες εχω μεσα.Παω στο μενου της συσκευης(nuvi50LM) και βλεπω οτι εχω τον autodrive kai europe CTNavigator 2013.10.Αυτοι οι χαρτες σε ποιο αρχειο εμφανιζονται ;εγω στο φακελο maps βλεπω ενα gmapprom.img.αυτοι ειναι οι χαρτες;
Ο ευρωπαικος χαρτης δεν εμφανιζεται στο mapsource(εχω την εκδοση του nuvi me tις δωρεαν αναβαθμισεις autodrive και europe ctnavigator.
Ελπιζω να μην σας κουρασα!;
(Ταυτοχρονα προσπαθω να κανω αναβαθμιση του ευρωαπικου 2014-10 μεσω mapudater αλλα μου βγαζει οτι ειναι ενημερωμενος ενω το garmin exprress δινε οτι πρεπει να ενημερωσω...θα προσπαθησω και αν δεν μπορεσω θα σας ρωτησω στο αντιστοιχο topic..ευχαριστω!!!)
avatar
epsilon4
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : kazanopoulos
Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 11


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αποριες για nuvi 50 - Σελίδα 5 Empty Απ: αποριες για nuvi 50

Δημοσίευση από Santosan Τρι 9 Ιουλ 2013 - 19:16

Ο Ευρωπαικος βρισκεται στον κρυφο φακελο .System ως gmapprom & ο Auto Drive με τα 62 ΜΒ ειναι ο gmapprom μεσα στον φακελο map που ειδες. Υπαρχει αλλο ενα αρχειο με ονομασια gmapprom αλλα με αλλη επεκταση (.unl) που ειναι το κλειδι του Auto Drive.

Πηγαινε στον φακελο .System & αφου παρεις backup το αρχειο gmapprom.img διεγραψε το & δοκιμασε να κανεις την αναβαθμιση με το MapUpdater. Οταν θα βρει οτι λειπει ο χαρτης θα ξεκινησει την διαδικασια, επελεξε να γινει εγκατασταση του χαρτη & στον υπολογιστη & οτι θες να παραμεινουν τα αρχεια αλλιως μετα την πρωτη χρηση του χαρτη στο MapSource & αφου κανεις αποστολη θα στον διαγραψει.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αποριες για nuvi 50 - Σελίδα 5 Empty Απ: αποριες για nuvi 50

Δημοσίευση από epsilon4 Τρι 9 Ιουλ 2013 - 19:40

ευχαριστω για την απαντηση.εξακολουθω ομως να μην μπορω να ανοιξω τον mapsource..εχω δοκιμασει τα παντα .Το mapupdater δεν μπορει να βρει την συσκευη
(μολις πριν ετρεξα το basecamp και μου δουλευει ..βλεπει αυτοματα τους χαρτες..)
avatar
epsilon4
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : kazanopoulos
Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 11


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αποριες για nuvi 50 - Σελίδα 5 Empty Απ: αποριες για nuvi 50

Δημοσίευση από Santosan Τρι 9 Ιουλ 2013 - 20:01

Κανε μια επανεκκινηση του PC. Το MapSource σου δουλευει αλλα δεν ανοιγει ο χαρτης του Auto Drive ;
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αποριες για nuvi 50 - Σελίδα 5 Empty Απ: αποριες για nuvi 50

Δημοσίευση από epsilon4 Τρι 9 Ιουλ 2013 - 20:06

ναι δεν μπορω να δω τον χαρτη του autodrive..εχω κανει ολη τη διαδικασια με το gmaptool (τον χαρτη απο img σε mapsource).κανω install μου leei ενταξει αλλα χαρτη δεν βλεπω.τι κανω λαθος..;
avatar
epsilon4
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : kazanopoulos
Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 11


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αποριες για nuvi 50 - Σελίδα 5 Empty Απ: αποριες για nuvi 50

Δημοσίευση από Santosan Τρι 9 Ιουλ 2013 - 22:05

Πρεπει να επιλεξεις το προιον απο το μενου του MapSource.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αν δεν βλεπεις την απ' ευθειας επιλογη του χαρτη θα πας στην "Προβολη".
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αποριες για nuvi 50 - Σελίδα 5 Empty Απ: αποριες για nuvi 50

Δημοσίευση από epsilon4 Τρι 9 Ιουλ 2013 - 22:52

οκ το βρηκα..τελικα ηταν τσεκαρισμενη η επιλογη "μονο βασικος χαρτης" στο μενου προβολη και απλα επρεπε να ξετσεκαρω!!!!δεν το πιστευω ,,εφαγα τοση ωρα..δεν πειραζει ομως ..ετσι ειναι αυτα και ετσι μαθαινεις..Μανο ,ευχαριστω για την υπομονη σου..
Να ωτησω κατι τελευταιο ;Ο ευρωπαικος φαινεται στον mapsource;(o ευρωπακος με ενδιαφερει κυρίως)
avatar
epsilon4
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : kazanopoulos
Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 11


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αποριες για nuvi 50 - Σελίδα 5 Empty Απ: αποριες για nuvi 50

Δημοσίευση από Santosan Τρι 9 Ιουλ 2013 - 22:59

Πρεπει κατα την αναβαθμιση μεσω του MapUpdater να σου δωσει την επιλογη να εγκαταστησεις τον χαρτη στο PC, σου εχω γραψει εδω [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] σχετικα.

Αν εξακολουθεις να εχεις προβλημα θα δουμε τι γινεται.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αποριες για nuvi 50 - Σελίδα 5 Empty Απ: αποριες για nuvi 50

Δημοσίευση από epsilon4 Τρι 9 Ιουλ 2013 - 23:02

σορρυ αλλα o φακελος .system που ειναι;δεν τον βρισκω
avatar
epsilon4
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : kazanopoulos
Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 11


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αποριες για nuvi 50 - Σελίδα 5 Empty Απ: αποριες για nuvi 50

Δημοσίευση από Santosan Τρι 9 Ιουλ 2013 - 23:11

Ριξε μια ματια εδω:[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Πρεπει να διαβασεις λιγο το topic του Know How [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] & τις παραπομπες του αφου εχουν ολες τις βασικες πληροφοριες που χρειαζεσαι.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αποριες για nuvi 50 - Σελίδα 5 Empty Απ: αποριες για nuvi 50

Δημοσίευση από epsilon4 Τετ 10 Ιουλ 2013 - 11:07

Santosan έγραψε:
Πηγαινε στον φακελο .System & αφου παρεις backup το αρχειο gmapprom.img διεγραψε το & δοκιμασε να κανεις την αναβαθμιση με το MapUpdater. Οταν θα βρει οτι λειπει ο χαρτης θα ξεκινησει την διαδικασια, επελεξε να γινει εγκατασταση του χαρτη & στον υπολογιστη & οτι θες να παραμεινουν τα αρχεια αλλιως μετα την πρωτη χρηση του χαρτη στο MapSource & αφου κανεις αποστολη θα στον διαγραψει.

 Οκ ,βρηκα το.System   και το αρχειο    gmapprom.img(2,4gb περιπου) και το εκανα backup.Αν σβησω το αρχειο του χαρτη  απο τη συσκευη και υπαξει καποιο προβλημα μπορω απλα να κανω επικοληση απο το backup arxeio παλι στη συσκευη;(φοβαμαι λιγο να πω την αληθεια).
Ο map udater εξακολουθει να μη βλεπει τη συσκευη οταν ειναι συνδεδεμενο με usb ,μονο αν δωσω σειριακο αριθμο το βλεπei.
Για να δει ο mapsource  ton ευρωπαικο κανω την ιδια διαδικασια με τον autodrive;
Eλπιζω μα μην σας κουρασα με τις πολλες ερωτησεις!ευχαριστω
avatar
epsilon4
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : kazanopoulos
Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 11


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αποριες για nuvi 50 - Σελίδα 5 Empty Απ: αποριες για nuvi 50

Δημοσίευση από panoshm Τετ 10 Ιουλ 2013 - 12:22

epsilon4 έγραψε:Αν σβησω το αρχειο του χαρτη  απο τη συσκευη και υπαξει καποιο προβλημα μπορω απλα να κανω επικοληση απο το backup arxeio παλι στη συσκευη;
Κανένα πρόβλημα, κάντοWink 


epsilon4 έγραψε:Ο map udater εξακολουθει να μη βλεπει τη συσκευη οταν ειναι συνδεδεμενο με usb ,μονο αν δωσω σειριακο αριθμο το βλεπei.
Μήπως έχει να κάνει με τους USB Drivers?
Βάλτους πάλι [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επίσης καλό θα ήταν να εγγραφείς στο [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] και να δηλώσεις την συσκευή σου
Θα χρειαστεί να βάλεις και το [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αν τα κάνεις όλα αυτά σωστά, δεν βλέπω το λόγο να αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα....



epsilon4 έγραψε:Για να δει ο mapsource  ton ευρωπαικο κανω την ιδια διαδικασια με τον autodrive;
Όχι....

Όπως σου είπε και ο Μάνος:
Santosan έγραψε:Πηγαινε στον φακελο .System & αφου παρεις backup το αρχειο gmapprom.img διεγραψε το & δοκιμασε να κανεις την αναβαθμιση με το MapUpdater. Οταν θα βρει οτι λειπει ο χαρτης θα ξεκινησει την διαδικασια, επελεξε να γινει εγκατασταση του χαρτη & στον υπολογιστη & οτι θες να παραμεινουν τα αρχεια αλλιως μετα την πρωτη χρηση του χαρτη στο MapSource & αφου κανεις αποστολη θα στον διαγραψει.
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αποριες για nuvi 50 - Σελίδα 5 Empty Απ: αποριες για nuvi 50

Δημοσίευση από Santosan Τετ 10 Ιουλ 2013 - 13:10

Μηπως δεν χρησιμοποιεις το MapUpdater αλλα πας μεσω του MyGarmin;
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αποριες για nuvi 50 - Σελίδα 5 Empty Απ: αποριες για nuvi 50

Δημοσίευση από epsilon4 Τετ 10 Ιουλ 2013 - 17:53

Santosan έγραψε:Μηπως δεν χρησιμοποιεις το MapUpdater αλλα πας μεσω του MyGarmin;

 Κατεβαζω το mapudater.exe κανονικα.Στη πρωτη σελιδα μουαναγνωριζει τη συσκευη και αφου παταω συνεχεια μου λεει οτι υπαρχουν ενημερωσεις αλλα πρεπει να τις αγορασω στο sit tης Garmin αλιως ςξοδος.Παταω συνεχεια και μου λεει οτι οι χαρτες ειναι ενημερωμενοι..
avatar
epsilon4
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : kazanopoulos
Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 11


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

αποριες για nuvi 50 - Σελίδα 5 Empty Απ: αποριες για nuvi 50

Δημοσίευση από epsilon4 Τετ 10 Ιουλ 2013 - 18:02

Panoshm έγραψε:

Μήπως έχει να κάνει με τους USB Drivers?
Βάλτους πάλι [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Επίσης καλό θα ήταν να εγγραφείς στο [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] και να δηλώσεις την συσκευή σου
Θα χρειαστεί να βάλεις και το [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αν τα κάνεις όλα αυτά σωστά, δεν βλέπω το λόγο να αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα....



 Τα εχω κανει ολα και η συσκευη ειναι δηλωμενη κανονικα sto mygamin.εκει μου λεει οτι υπαρχει νεο; χαερτης ctnavigatow και να αφησω το garmin exprew na to katebasei.θα δοκιμασω να σβησω το αρχειο τελικα
avatar
epsilon4
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : kazanopoulos
Ημερομηνία εγγραφής : 07/07/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 11


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 5 από 6 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης