My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Garmin Express For PC

+24
Santosan
eftihios
yb010555
x-trail
islander
teohunter
panosmpo
ZAFIR
JackOfAllTrades
takisp
giorgos_korinthos
dim68
fokion
dordas
HAHA
nick69
G.K.
PAVL-2
thundercastle
gnoul
navitraveler
Dimitrios1971
IliasA
panoshm
28 απαντήσεις

Σελίδα 4 από 25 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5 ... 14 ... 25  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Garmin Express For PC - Σελίδα 4 Empty Απ: Garmin Express For PC

Δημοσίευση από gnoul Παρ 15 Μαρ 2013 - 21:37

Χρησιμοποίησα την εφαρμογή τόσο για την ενημέρωση του χάρτη όσο για να κρατήσω αντίγραφα ασφαλείας και δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα!

Είμαι επιφυλακτικός γιατί και εγώ αμφισβητώ την σταθερότερα του λογισμικού αλλά προς το παρόν, με τις τελευταίες εκδόσεις του έμεινα ευχαριστημένος!

Δεν το συνιστώ ακόμη για χρήση, αλλά το παρακολουθώ και ενημερώνω!
gnoul
gnoul
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Ηλικία : 57
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 08/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 255


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Garmin Express For PC - Σελίδα 4 Empty Απ: Garmin Express For PC

Δημοσίευση από navitraveler Παρ 15 Μαρ 2013 - 22:01

...κι εγώ τόλμησα κι έκανα ενημέρση του χάρτη και όλα πήγαν μια χαρά... αλλά για τα αντίγραφα ασφαλείας δεν ξέρω γιατί (...φτου....φτου...φτου...) δεν χρειάστηκε ακόμα να κάνω επαναφορά...
.......ο Μάνος πάντος μου φάνηκε λίγο απόλυτος...
navitraveler
navitraveler
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 77
Τόπος : Αλεξανδρούπολη
Ημερομηνία εγγραφής : 12/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 994


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Garmin Express For PC - Σελίδα 4 Empty Απ: Garmin Express For PC

Δημοσίευση από gnoul Παρ 15 Μαρ 2013 - 22:06

Ο Μάνος Τάσο μου είναι ένας από τους τελευταίους ρομαντικούς "χακεράδες" που του αρέσει να παίζει με το λογισμικό και να το διαλύει!

Εμείς οι απλοί - καθημερινοί χρήστες έχουμε ανάγκη για απλά λογισμικά που κάνουν την ζωή μας εύκολη, αλλά από την άλλη έχουμε τη σιγουριά ότι δίπλα μας υπάρχουν αστέρια σαν τον Μάνο και τον Κυριάκο που στην πρώτη στραβή θα μας βγάλουν από το αδιέξοδο! [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
gnoul
gnoul
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Ηλικία : 57
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 08/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 255


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Garmin Express For PC - Σελίδα 4 Empty Απ: Garmin Express For PC

Δημοσίευση από navitraveler Παρ 15 Μαρ 2013 - 22:32

838472 συμφνώ και επαυξάνω!...... 2Χ thanks
navitraveler
navitraveler
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 77
Τόπος : Αλεξανδρούπολη
Ημερομηνία εγγραφής : 12/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 994


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Garmin Express For PC - Σελίδα 4 Empty Απ: Garmin Express For PC

Δημοσίευση από Santosan Παρ 15 Μαρ 2013 - 23:25

Τασο μου η συγκεκριμενη εφαρμογη εχει δημιουργησει προβληματα σε συσκευες & εχει γινει διεθνως γνωστο οτι ειναι προβληματικη, ετσι εξηγουνται & οι απανωτες αναβαθμισεις. Σε μεγαλο διεθνη forum που γινοταν συζητηση σχετικα με το θεμα εγραψα οτι η Garmin κακως την εδωσε την εφαρμογη σαν final αλλα επρεπε να την χαρακτηρισει ως beta αφου ειναι ασταθης. Ακομα χειροτερα δινει μια προβληματικη εφαρμογη σαν ενα επιπλεον βοηθημα διαφημιζοντας το με την νεα σειρα 2013. Πιστεψε με οτι βετερανοι του ειδους & mods συμφωνησαν μαζι μου & καλο ειναι να ξερετε τι παιζεται για να μην τρεχετε με την συσκευη στα χερια στην Garmin ...

Κατι δεν παει καλα μεσα στην Garmin, μου φαινεται οτι καποιο "κεφαλι" θελει αντικατασταση.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Garmin Express For PC - Σελίδα 4 Empty Απ: Garmin Express For PC

Δημοσίευση από navitraveler Σαβ 16 Μαρ 2013 - 12:04

Santosan έγραψε:............. & καλο ειναι να ξερετε τι παιζεται για να μην τρεχετε με την συσκευη στα χερια στην Garmin ...

... σωστός!...

Santosan έγραψε:Κατι δεν παει καλα μεσα στην Garmin, μου φαινεται οτι καποιο "κεφαλι" θελει αντικατασταση.

....κρίμα!...
navitraveler
navitraveler
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 77
Τόπος : Αλεξανδρούπολη
Ημερομηνία εγγραφής : 12/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 994


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Garmin Express For PC - Σελίδα 4 Empty Απ: Garmin Express For PC

Δημοσίευση από x-trail Σαβ 16 Μαρ 2013 - 14:40

Συμβαινει οτι συμβαινει οταν καποιος προσπαθει να κανει καλυτερο κατι το οποιο ειναι ηδη πολυ καλο και σταθερo.
Και οταν ο ....καπιταλισμος σε βαζει στο τριπακι να βγαζεις ολο και πιο καινουρια προιοντα, μονο και μονο για την λεξη "καινουριο".

Ετσι ενω ειχαν το πολυ καλο Mapsource, εβγαλαν το "πολυ ασταθες" και "επικνδυνο" * (κατα την γνωμη μου τουλαχιστον) Basecamp και καθε μηνα διορθωνουν πραγματα, χρονια τωρα.

Εχουν το σουπερ-ντουπερ σταθερο Webupdater και βγαζουν το myGarmin και το Garmin Exrpess για να πουν απο τη μια οτι εβγαλαν κατι "καινουριο" που προσφαρει μονο "φρου-φρου κι αρωματα" για χαζα Αμερικανακια κι απο την αλλη να μην ξερουμε τι μας γινεται (εμεις εδω δεν ειμαστε ...Αμερικανακια).

Τα μονα λοιπον "σωστα" κι "ακινδυνα" προγραμματα της Garmin ειναι το Mapupdater, το Webupdater και το Mapsource.

____________
* Θεωρω το Basecamp "επικυνδυνο" για 2 λογους:
1) Διαβαζει και επεξεργαζεται live τους χαρτες που εχουμε στην συσκευη (κι εγω εχω 5 Gb χαρτες) και επειδη δεν του λειπουν τα κολληματα, ετσι και μου χτυπησει καποιον χαρτη, ειδικα αν ειναι στη συσκευη, τοτε θα ....ψαχνομαι
2) Πολυ κακη διαχειριση των αγαπημενων στη συσκευη και πολυ ευκολο να κανεις καποιο λαθακι στο PC απο βιασυνη και να τα σβησεις απο την συσκευη.
Σε αντιθεση, με το Mapsource δουλευεις χαρτες στο PC, φτιαχνεις οτι θελεις να φτιαξεις και μετα συνδεεις το Garmin για ενα λεπτο και του στελνεις ενα αρχειακι .gpx
Ποσες ειναι οι πιθανοτητες σε σχεση με το Basecamp να παει κατι στραβα στην συσκευη με ενα αρχειακι gpx
Για οσους ομως εχουν ορειβατικες σσυκευες, αλλαζει το πραγμα, η χρηση του Basecamp ειναι περιπου επιβεβλημενη.
(ειδικα για 3D, profiles και για custom maps).
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Garmin Express For PC - Σελίδα 4 Empty Απ: Garmin Express For PC

Δημοσίευση από gnoul Σαβ 16 Μαρ 2013 - 19:22

Εδώ καλέ μου Κυριάκο θα διαφωνήσω μαζί σου όσον αφορά την αναγκαιότητα ύπαρξης απλών προγραμμάτων για τους απλούς χρήστες που δεν θέλουν να ψάξουν πολλά - πολλά, αλλά μόνο να ενημερώνουν τον χάρτη τους, να κρατούν αντίγραφα ασφαλείας και να προσθέτουν μερικά πράγματα όπως αυτοκινητάκια - φωνές κλπ χωρίς να χρειάζονται phD στα GPS!

Για παράδειγμα η αντίστοιχη εφαρμογή του TomTom που πραγματικά είναι εντυπωσιακή δίνοντας σε ένα πρόγραμμα όλες τις δυνατότητες που χρειάζονται!

Από την άλλη αυτό δε συνεπάγεται ότι αποδέχομαι την κατάργηση καλών εφαρμογών που απευθύνονται στου πιό ψαγμένους.
Η παύση εξέλιξης προγραμμάτων όπως το Mapsource κατά την γνώμη μου αποτελεί ένα εγκληματικό λάθος αλλά από την άλλη αυτό δεν συνεπάγεται πως δεν χρειάζεται και μια εφαρμογή για τον χρήστη που συνδέει το GPS του με τον υπολογιστή 2 - 3 φορές τον χρόνο!

Όλα αυτά όμως πρέπει να γίνουν με σοβαρότητα και να εξασφαλίσουν την σταθερότητα της εφαρμογής πριν αυτή δοθεί για χρήση!

Επιμένω πως η εφαρμογή (όπως και το BaseCamp) έχουν βελτιωθεί πολύ και έχουν φτάσει σε ένα πολύ καλό επίπεδο.

Πιστεύω πως η εφαρμογή σε λίγες εκδόσεις της θα είναι ένα ακόμη καλό εργαλείο για να την χρησιμοποιήσει κάποιος που το θέλει, αρκεί να μην συνεπάγεται κατάργηση εφαρμογών όπως το Webupdater, αλλά να έχουμε πολλές εναλλακτικές λύσεις!
gnoul
gnoul
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Ηλικία : 57
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 08/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 255


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Garmin Express For PC - Σελίδα 4 Empty Απ: Garmin Express For PC

Δημοσίευση από panosmpo Παρ 22 Μαρ 2013 - 17:20

Ενω εκανα την αναβαθμιση με το Web Updater,εχω κανει πριν και μετα clear all User data και clear Nonvol.Αλλα αυτο επιμενει να κρατα στην μνημη του τα αγαπημενα,εχει να κανει αυτο με το Express ?
panosmpo
panosmpo
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 59
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 756


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Garmin Express For PC - Σελίδα 4 Empty Απ: Garmin Express For PC

Δημοσίευση από x-trail Παρ 22 Μαρ 2013 - 18:24

Δες αν μεσα στον φακελο GPX. υπαρχει αρχειo με ονομα temp.gpx
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Garmin Express For PC - Σελίδα 4 Empty Απ: Garmin Express For PC

Δημοσίευση από panosmpo Παρ 22 Μαρ 2013 - 19:57

Κυριακο υπαρχει αυτος ο φακελος, τον εβγαλα,διεγραψα και τα αγαπημενα, μετα εκανα παλι Format και υπαρχουν μεσα στην συσκευη.
panosmpo
panosmpo
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 59
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 756


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Garmin Express For PC - Σελίδα 4 Empty Απ: Garmin Express For PC

Δημοσίευση από x-trail Παρ 22 Μαρ 2013 - 20:14

Μηπως εχεις και τον ιδιο φακελο σε καρτουλα;;;
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Garmin Express For PC - Σελίδα 4 Empty Απ: Garmin Express For PC

Δημοσίευση από panosmpo Παρ 22 Μαρ 2013 - 20:18

Η συσκευη μεσα δεν εχει καρτα.
panosmpo
panosmpo
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 59
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 756


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Garmin Express For PC - Σελίδα 4 Empty Απ: Garmin Express For PC

Δημοσίευση από Santosan Παρ 22 Μαρ 2013 - 20:45

Εχουμε αναβαθμιση στην εκδοση 2.1.12, εχει ενημερωθει το πρωτο post.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Garmin Express For PC - Σελίδα 4 Empty Απ: Garmin Express For PC

Δημοσίευση από x-trail Παρ 22 Μαρ 2013 - 20:48

Πανο αν εχεις το Mapsource στειλε εκει τα Αγαπημενα σου και σωσε τα μεσω του Mapsource στο PC.
Μετα σβησε τα παντα απο τον φακελο GPX της συσκευης.
Αναψε την συσκευη και δες αν τα εχει ξανα μεσα.
Αν ναι, συνδεσε ξανα την συσκευη στο Μapsource και φορτωσε το αρχειο με τα Aγαπημενα που εσωσες πριν στο Μapsource.
Aπο το Mapsource στειλε τωρα τα Αγαπημενα στο Nuvi.
Aναψε το και δες τι εχεις.
Συνδεσε το ξανα και πρεπει μεσα στο GPX της συσκευης να εχεις 2 αρχεια, το current.gpx και το temp.gpx
Σβησε το temp.gpx και η συσκευη θα στρωσει.

Οταν στελνεις κατι απο το Mapsource στη συσκευη, αυτα γραφονται στο αρχειο Temp.gpx
Αν δεν υπαρχει τιποτα αλλα απο πριν μεσα στον φακελο GPX, τοτε με το που αναβεις την συσκευη, δημιουργειται αρχειο current.gpx και εκει μεταφερονται οτι ειχες μεσα στο temp.gpx (αυτα δηλαδη που εστειλες πριν).

Αν υπηρχε απο πριν αρχειο current.gpx τοτε τα δεδομενα του temp.gpx προστιθονται στο current.gpx μολις αναψεις την συσκευη.-

Kανονικα τοτε το temp.gpx πρεπει να σβηνεται αυτοματα, αλλα εδω και αρκετο καιρο το δικο μου δεν το σβηνει.
Οταν κανω clear Nonvol, σβηνεται το current.gpx αλλα μενει το temp.gpx
Ετσι οταν μετα το αναψω, αυτο διαβαζει το temp.gpx και ξαναδημιουργει το αρχειο current.gpx

Γι' αυτο μετα απο καθε αποστολη δεδομενων απο το Mapsource στο Nuvi, το αναβω, διαβαζει και προσθετει τα νεα δεδομενα στα παλια κα μετα το συνδεω και σβηνω εγω το temp.gpx

Καθε φορα που αναβει, αν δεν υπαρχει temp.gpx για να προσθεσει δεδομενα, διαβαζει το current.gpx και φορτωνει στην μνημη του οτι αυτο εχει μεσα.

Η διαδικασια δλδ ειναι:
-- Αναβει το Nuvi
-- ψαχνει για temp.gpx
-- αν το βρει προσθετει στο current.gpx, αν οχι τοτε δεν πειραζει το current.gpx
-- διαβαζει το current.gpx και μετα το φορτωνει στην μνημη του

Εσενα πρεπει να εχει στην "μνημη" κρατησει τα Αγαπημενα (εστω κι αν δεν υπαρχει current.gpx ή temp.gpx για να διαβασει) και γι' αυτο δεν στα σβηνει.
Με τα παραπανω πιθανοτατα θα "ξεκολλησει" και θα δουλεψει σωστα.
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Garmin Express For PC - Σελίδα 4 Empty Απ: Garmin Express For PC

Δημοσίευση από panosmpo Παρ 22 Μαρ 2013 - 21:33

Κυριακο αυτο αρχισε να δημιουργειται απο την στιγμη που εγκατεστησα το Garmin Express και εκανα αποθηκευση τα αγαπημενα.Αγαπημενα που δεν χρειαζομαι τα εμφανιζει ξανα, εμφανιζει σε 2 κατηγοριες 1 αγαπημενο και χανει μετα απο λιγο τα εικονιδια που εχω επιλεξει για καθε κατηγορια, και τα εμφανιζει ολα με την καρδουλα.
panosmpo
panosmpo
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 59
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 756


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Garmin Express For PC - Σελίδα 4 Empty Απ: Garmin Express For PC

Δημοσίευση από x-trail Παρ 22 Μαρ 2013 - 21:47

Με καρδουλα εμφανιζονται ολα.
Κανε την παραπανω διαδιακσια για να φυγουν απο την μνημη.
Ουσιαστικα κανεις ετσι ενα reset στην μνημη.
Αυτο εκανα πριν λιγο καιρο και στο δικο μου κι εστρωσε.
Στο δικο μου μαλιστα, εσβηνα επιλεκτικα καποια Αγαπημενα και οταν το ξαναανοιγα αυτα ηταν ακομα εκει...
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Garmin Express For PC - Σελίδα 4 Empty Απ: Garmin Express For PC

Δημοσίευση από panosmpo Σαβ 23 Μαρ 2013 - 12:37

Την στιγμη που κανει αποθηκευση αγαπημενων, θα επρεπε να σου δινει την δυνατοτητα να κανεις και επεξεργασια αυτων μεσα απο το προγραμμα. Αυτο που κανει ειναι να εχει φτιαξει μεσα στο φακελο GPX, αρχειο garmin express που εχει τα αγαπημενα σου, με αποτελεσμα οτι και να διαγραψω απο την συσκευη, στην επομενη επανεκκινηση του GPS να τα εμφανιζει παλι.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την panosmpo στις Σαβ 23 Μαρ 2013 - 13:58, 1 φορά
panosmpo
panosmpo
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 59
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 756


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Garmin Express For PC - Σελίδα 4 Empty Απ: Garmin Express For PC

Δημοσίευση από Santosan Σαβ 23 Μαρ 2013 - 13:08

Μπραβο Πανο για την ανακαλυψη, τωρα τουλαχιστον θα το γνωριζουν οι χρηστες ...
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Garmin Express For PC - Σελίδα 4 Empty Απ: Garmin Express For PC

Δημοσίευση από x-trail Σαβ 23 Μαρ 2013 - 13:16

Eνας Αυστραλος Μoderator σε καποιο αλλο φορουμ για Garmin δεν θα μπορουσε να περιγραψει καλυτερα το πως αισθανομαι για προγραμματα τετοιου ειδους που "κανουν τα παντα και συμφερουν":
....because it runs contrary to my deeply held conviction that if you only do one thing at a time (update maps, or fw, or voices, or vehicles etc etc) then it's easier to know what bricked your unit .....
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Garmin Express For PC - Σελίδα 4 Empty Απ: Garmin Express For PC

Δημοσίευση από panosmpo Σαβ 23 Μαρ 2013 - 15:43

Εγω εχω την 2.1.11 προς το παρον, αναβαθμιση για 2.1.12 δεν εχει.......μηπως επειδη το [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]και εχω παρει κοκκινη καρτα.
panosmpo
panosmpo
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 59
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 756


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Garmin Express For PC - Σελίδα 4 Empty Απ: Garmin Express For PC

Δημοσίευση από IliasA Σαβ 23 Μαρ 2013 - 16:53

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Πανο μου απο οτι βλεπεις και σε εμενα εχει κανει εναν αρχειο GarminExpressImport.gpx με ημερομηνια 08.01.2013. Απο τοτε και μεχρι σημερα δεν το ξαναχρησιμοποιησα για να μην μου κανει τα ιδια προβληματα οπως και σε εσενα. Ισα ισα κανω αντιγραφη και επικολληση τo αρχειο Current.gpx σε εναν φακελο πανω στην οθωνη ωστε να μπορω να επαναφερω τα αγαπημενα μου οταν χρειαστει μετα απο ενα Claer all user data η Nonvol. Δηλαδη δεν χρεισημοποιω αλλο το Garmin Express. Για να εξηγησω τι ακριβως συμβαινει με τα αρχεια Current.gpx και Temp.gpx μετα απο δικια μου εμπειρια και ανακαλυψη.

1. Το αρχειο Current.gpx ειναι τα αγαπημενα μας, αυτα δηλαδη που αποθεκευουμε στην συσκευη μας και ειναι βεβαια μεσα στο φακελο GPX.

2. To αρχειο Temp.gpx απο οτι βλεπετε με ημερομηνια 08.03.2013 εγινε σε εμενα οταν εστιλα μια πορεια απο εδω για ελλαδα μεσω MapSource.

Που θελω να καταληξω. Δεν ειναι υποχρεωτικο οπως λεει και ο κυριακος οτι μετα απο αναμα/σβησιμο της συσκευης το αρχειο Temp.gpx να εξεφανιστει. Γιατι το λεω αυτο.

Εκτος απο τα αγαπημενα μου που εχω αποθηκευσει μεσω συσκευης, μου πηγε και η πορεια που εφτιαξα μεσω MapSource για ελλαδα στα αγαπημενα μου συν στον προγραμματιστη ταξιδιου.
Καθομαι και λεω 2 φορες θα εχω την ιδια πορεια στα αγαπημενα και στον προγραμματιστη ταξιδιου. Παω λοιπον και σβηνω απο τα αγαπημενα την πορεια που εκανα για ελλαδα και την αφηνω μονο στον προγραμματιστη ταξιδιου.

Αυτο που τοσο καιρο παρακολουθω και το λεω ανακαλυψη, ισως οι πιο πολυ το γνωριζετε ειναι οτι απο οτι βλεπετε και απο την ημερομηνια το αρχειο Temp.gpx υπαρχει ακομα.

Δηλαδη με λιγα λογια δεν ειναι αναγκαιο να σου σβησει το αρχειο Temp.gpx οταν πας και στελνεις πορειες με το MapSource και τις εχεις διπλες και στα αγαπημενα και στον προγραμματιστη ταξιδιου, και μετα πας και σβηνεις την μια πορεια αφου την εχεις διπλη απο τα αγαπημενα.

Το αρχειο Temp.gpx θα παραμηνει στον φακελο GPX.

Ελπιζω να εγινα κατανοητος.

Τωρα εχω μια ερωτησουμα. Βαση δικια μου λογικης οταν ενα πραγμα δουλευει δεν το πειραζουμε, τι θελω να πω.

Εκανες καμια φορα αναβαθμιση λογισμικου χωρις να εχεις κανει στην αρχη και στο τελος Clear all user date και Νonvol;
Δεν καταλαβαινω ποια ειναι η λογικη, οταν ενα μηχανημα δεν με κολλαει και μπορει να γινει η αναβαθμιση χωρις προβληματα να κανω πριν και μετα την παραπανω διαδικασια;

Ο καθενας βεβαια κανει με την συσκευη του οτι θελει. Απλα μια ερωτηση κανω.
IliasA
IliasA
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 51
Τόπος : Germany - Düsseldorf
Ημερομηνία εγγραφής : 14/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 228


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Garmin Express For PC - Σελίδα 4 Empty Απ: Garmin Express For PC

Δημοσίευση από panosmpo Σαβ 23 Μαρ 2013 - 17:52

Ηλια αυτους τους φακελους εχω και εγω. Στην δικια μου περιπτωση εκανα αντιγραφη και επικολληση και τα 3 αρχεια στην επιφανεια εργασιας. Μετα κανοντας επαναφορα ενα - ενα(φυσικα μεσω του pc ) διαπιστωσα οτι οταν επανεφερα το αρχειο GarminExpressImport.gpx επανηλθαν τα αγαπημενα που ειχα φτιαξει με της κατηγοριες του.
panosmpo
panosmpo
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 59
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 756


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Garmin Express For PC - Σελίδα 4 Empty Απ: Garmin Express For PC

Δημοσίευση από Santosan Σαβ 23 Μαρ 2013 - 19:02

IliasA έγραψε:Τωρα εχω μια ερωτησουμα. Βαση δικια μου λογικης οταν ενα πραγμα δουλευει δεν το πειραζουμε, τι θελω να πω.

Εκανες καμια φορα αναβαθμιση λογισμικου χωρις να εχεις κανει στην αρχη και στο τελος Clear all user date και Νonvol;
Δεν καταλαβαινω ποια ειναι η λογικη, οταν ενα μηχανημα δεν με κολλαει και μπορει να γινει η αναβαθμιση χωρις προβληματα να κανω πριν και μετα την παραπανω διαδικασια;

Ο καθενας βεβαια κανει με την συσκευη του οτι θελει. Απλα μια ερωτηση κανω.

Εχει αποδειχθει αρκετες φορες στο παρελθον οτι ο καλυτερος τροπος για να "καθησει" μια αναβαθμιση σωστα στην συσκευη & να αποφευχθουν δυσλειτουργιες μετα την αναβαθμιση ειναι να κανει ο χρηστης Clear All User Data για να φυγουν ολα τα αρχεια χρηστη απο την συσκευη & με τις καινουργιες συσκευες σειρας 2012 & μετα να κανει & Clear NonVol αφου επαναφερει την συσκευη σε πληρη εργοστασιακη μορφη αφαιρωντας ακομα & τις αρχικες ρυθμισεις. Το να σου λειτουργει σωστα η συσκευη πριν την αναβαθμιση δεν λεει τιποτα αφου το προβλημα παρουσιαζεται μετα την αναβαθμιση απο αρχεια & ρυθμισεις που εχει προσθεσει ή εχει κανει ο χρηστης. Οσοι θυμουνται τα Deluxe firm της σειρας 37ΧΧ που κυκλοφορουσαν απο Ρωσους καλλιτεχνες θα θυμουνται οτι ζητουσαν να μην υπαρχουν συγκεκριμενες ρυθμισεις ενεργοποιημενες γιατι υπηρχε κινδυνος να μην λειτουργει σωστα το νεο firm. Αυτο που θελω να εξηγησω ειναι οτι υπαρχει καποια εξαρτηση της καταστασης που βρισκεται η συσκευη με το αποτελεσμα που θα εχει η αναβαθμιση του νεου firm. Δεν εναι λιγες οι φορες που μετα απο αναβαθμιση χρηστες παρατηρησαν προβληματα τα οποια ληθηκαν με Clear NonVol.

Με λιγα λογια λοιπον, αυτο που κανει ο Πανος δεν δημιουργει κανενα προβλημα, το αντιθετο μαλιστα, η λογικη πισω απο αυτη την διαδικασια εχει αποδειχτει πολλες φορες μεσα απο τις εμπειριες των χρηστων.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Santosan στις Σαβ 23 Μαρ 2013 - 23:30, 1 φορά
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Garmin Express For PC - Σελίδα 4 Empty Απ: Garmin Express For PC

Δημοσίευση από panosmpo Σαβ 23 Μαρ 2013 - 19:37

Ηλια παντα το εφαρμοζω πριν και μετα την αναβαθμιση, η συχνοτητα των αναβαθμησεων ειναι ανα 2 μηνες, καλο θα της κανεις παρα κακο.
panosmpo
panosmpo
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 59
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 756


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 4 από 25 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5 ... 14 ... 25  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης