My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ρεκόρ πωλήσεων για τα Windows 8

+2
BabisStinson
Santosan
6 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ρεκόρ πωλήσεων για τα Windows 8 Empty Ρεκόρ πωλήσεων για τα Windows 8

Δημοσίευση από Santosan Πεμ 29 Νοε 2012 - 21:17

Ξεπέρασαν τις άδειες των Windows 7 για το αντίστοιχο διάστημα.

Ρεκόρ πωλήσεων για τα Windows 8 3102579F8A5ECD354A9367D144F9033F

Η Tami Reller, επικεφαλής του τμήματος μάρκετινγκ και οικονομικών των Windows, ανακοίνωσε κατά τη διάρκεια της ομιλίας της στο ετήσιο συνέδριο τεχνολογίας Credit Suisse στο Scottsdale της Αριζόνα, πως ο αριθμός Windows 8 αδειών που έχουν πωληθεί μέχρι σήμερα αγγίζει τα 40 εκατομμύρια.

«Το ταξίδι μόλις ξεκίνησε» ανέφερε η Reller, «αλλά σήμερα είμαι στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσω πως μέχρι τώρα έχουμε πουλήσει 40 εκατομμύρια άδειες Windows 8».

Ο αριθμός αυτός αναρτήθηκε και στο επίσημο Windows blog της Microsoft. Η Reller τον προηγούμενο μήνα είχε ανακοινώσει πως στις τρεις πρώτες ημέρες κυκλοφορίας τους είχε πουλήσει 4 εκατομμύρια άδειες αναβάθμισης για χρήστες παλαιότερων εκδόσεων του λειτουργικού.

Σε σύγκριση με τα Windows 7, οι πωλήσεις φαίνονται αρκετά ενθαρρυντικές για τη Microsoft. Από τον Οκτώβριο του 2009 όταν και κυκλοφόρησαν τα Windows 7 μέχρι το Δεκέμβριο του ίδιου έτους, μέσα σε δυο μήνες δηλαδή, είχαν πουληθεί συνολικά 60 εκατομμύρια άδειες.

Μέχρι τώρα, τα Windows 8 έχουν πουλήσει 40 εκατομμύρια άδειες σε ένα μήνα και, αν οι πωλήσεις συνεχιστούν με αυτόν τον ρυθμό, στο τέλος του έτους τα Windows 8 αναμένεται να έχουν ξεπεράσει σε πωλήσεις τα Windows 7, πάντα όσον αφορά στους δυο πρώτους μήνες της κυκλοφορίας τους.

Θα πρέπει να σημειωθεί πως σημαντικό μέρος των αδειών αυτών πρόκειται για παραγγελίες από κατασκευαστές προκειμένου να εγκαταστήσουν το λειτουργικό στα προϊόντα τους. Αυτό σημαίνει πως οι ενεργοί χρήστες των Windows 8 είναι αισθητά λιγότεροι, η Reller όμως βασίζει την αισιοδοξία της στην αποδοχή όσων ήδη τα χρησιμοποιούν.

Ρεκόρ πωλήσεων για τα Windows 8 Win82

«Πιστεύουμε ότι τα Windows 8 σιγά σιγά διαμορφώνονται ως ένα από τα πιο επιτυχημένα προϊόντα της εταιρείας μας» δήλωσε η Reller, προσθέτοντας πως, βάσει στατιστικών, οι χρήστες τα πάνε πολύ καλά με το νέο λειτουργικό.

«Όταν οι άνθρωποι βιώνουν τα Windows 8, βρίσκουν πολύ εύκολο το να ξεκινήσουν να τα χρησιμοποιούν και πολύ διασκεδαστικό να τα "μαθαίνουν". Γνωρίζουμε από τα δεδομένα μας πως οι πελάτες μας πράγματι καταλαβαίνουν το προϊόν», δίνοντας έτσι τέλος στις υποθέσεις πως η πλειοψηφία των χρηστών βρίσκουν το λειτουργικό δύσχρηστο λόγω των σημαντικών αλλαγών του.

Αρκετοί από τους χρήστες έχουν ήδη αρχίσει να παραμετροποιούν την οθόνη εκκίνησης, μέσα στις πρώτες τρεις εβδομάδες ο μέσος χρήστης έχει προσθέσει συνολικά 19 «tiles» στα ήδη υπάρχοντα, ενώ η συντριπτική πλειοψηφία τους, το 90% χρησιμοποιεί τα λεγόμενα «charms».

Πρόκειται για χαρακτηριστικά των Windows 8, όπως λειτουργίες αναζήτησης και sharing, τις οποίες οι χρήστες χρησιμοποιούν κατά μέσο όρο δυο με τρεις φορές κάθε φορά που χρησιμοποιούν τον υπολογιστή τους.

Πρόσθεσε επίσης πως «αυτό ήταν το μεγαλύτερο project από τα Windows 95».

Η ανακοίνωση αυτή γίνεται μόλις λίγες ημέρες αφού ο επί χρόνια επικεφαλής του τομέα Windows της εταιρείας, Steven Sinofsky ανακοίνωσε την αποχώρησή του από την Microsoft.

Ρεκόρ πωλήσεων για τα Windows 8 Win83
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ρεκόρ πωλήσεων για τα Windows 8 Empty Απ: Ρεκόρ πωλήσεων για τα Windows 8

Δημοσίευση από BabisStinson Παρ 30 Νοε 2012 - 7:35

Δεν ξέρω τι να πιστέψω, πριν από λίγες μέρς διάβζα στο Verge ότι ο Ballmer τα "έχωνε" στους ΟΕΜs για το ότι δεν προωθούν σωστά τις συσκευές με Win 8 και ότι δεν έχουν δει τις αναμενόμενες πωλήσεις..
Ίσως αναφερόταν στις συσκευές με Windows Phone 8..

Από την εβδομαδιαία πάντως εγκατάσταση που τους έκανα προσωπικά κατέληξα στο ότι είναι ένα πολύ ωραίο και γρήγορο λειτουργικό για Tablet, όχι για απλά desktop/laptop.
Θα έπαιρνα σίγουρα το Surface για παράδειγμα, αλλά στο laptop μου δεν εγκαθίστανται ούτε με VM..
BabisStinson
BabisStinson
Forum Support Team
Forum Support Team

Άντρας Ηλικία : 37
Τόπος : Μοσχάτο
Ημερομηνία εγγραφής : 16/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 131


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ρεκόρ πωλήσεων για τα Windows 8 Empty Απ: Ρεκόρ πωλήσεων για τα Windows 8

Δημοσίευση από leonkoum Παρ 30 Νοε 2012 - 20:26

Eγω παντως περιμενω αυριο το laptop μου (toshiba i3)με τα win8 και να σας πω δεν ειμαι και ιδιαιτερα ενθουσιασμενος με αυτα αλλα θα τα δωσω μια ευκαιρια...
Αν δεν θα παρουν ποδι και θα βαλω μεσα τα 7
avatar
leonkoum
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 53
Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 219


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ρεκόρ πωλήσεων για τα Windows 8 Empty Απ: Ρεκόρ πωλήσεων για τα Windows 8

Δημοσίευση από IliasA Παρ 30 Νοε 2012 - 20:39

Και ομως λεωνιδα μου, εγω τα εχω εδω και εναν μηνα στο desktop και ειμαι πολυ ευχαριστημενος, αλλα οπως λεει και ο μπαμπης για tablet ειναι οτι πρεπει. Στην ουσια ειναι σαν να εχεις ας πουμε 2 οθωνες μπροστα Win8 και με ενα πατημα στο εικονιδιο desktop αλλαζεις στο Win7.

Με λιγα λογια τα εχεις ολα σε πρωτη γραμμη. Δεν χρειαζεται να μπαινεις σε καθετι ξεχωριστα οπως για παραδειγμα στα e-mail σου η στο Msn κ.τ.λ.
Αλλα αν μου ελεγες να παρω tablet με Win8, εκει δεν θα συμφωνουσα γιατι απλουστατα ειμαι φιλος των Android Ρεκόρ πωλήσεων για τα Windows 8 3059271205

Ας ερθει πρωτα με το καλο το laptop σου και θα δεις. Μια συνηθεια ειναι ολα.
IliasA
IliasA
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 51
Τόπος : Germany - Düsseldorf
Ημερομηνία εγγραφής : 14/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 228


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ρεκόρ πωλήσεων για τα Windows 8 Empty Απ: Ρεκόρ πωλήσεων για τα Windows 8

Δημοσίευση από lefterismega Παρ 30 Νοε 2012 - 22:40

leonkoum έγραψε:.... δεν ειμαι και ιδιαιτερα ενθουσιασμενος με αυτα

ομοίως ,,,

Δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα λόγια ...
lefterismega
lefterismega
Member
Member

Άντρας Τόπος : loutraki
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 132


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ρεκόρ πωλήσεων για τα Windows 8 Empty Απ: Ρεκόρ πωλήσεων για τα Windows 8

Δημοσίευση από vassago Σαβ 1 Δεκ 2012 - 1:50

εχω απο παλια ενα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] απο την δουλεια
με Windows 7, και οσο να ταν δυσκολευοσουν με την Touch Screen

εβαλα προχτες τα Windows 8
και το μηχανημα μεταμορφωθηκε!!
σαν να πηρα νεο laptop!!

αλλα λογω της touch screen

σε μηχανημα χωρις touch δεν βλεπω λογω να ασχοληθει καποιος!


vassago
vassago
Member
Member

Άντρας Τόπος : South Attica
Ημερομηνία εγγραφής : 15/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 90


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης