My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Αναζήτηση ποδηλάτου

+3
Sierso
Santosan
BabisStinson
7 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Αναζήτηση ποδηλάτου Empty Αναζήτηση ποδηλάτου

Δημοσίευση από BabisStinson Δευ 19 Νοε 2012 - 9:36

Τον τελευταίο καιρό ψάχνω για ποδήλατο.. Η βασική του χρήση θα είναι αντικατάσταση του αυτοκινήτου για κοντινές διαδρομές: Να πάμε για έναν καφέ στον Φλοίσβο ή στο Μικρολίμανο, να πεταχτούμε να πληρώσουμε έναν λογαριασμό ή να ψωνίσουμε κάτι στον Πειραιά, άντε αν έχουμε πολύ χρόνο να ανεβούμε μέχρι κέντρο αντί να πάρουμε το Metro. Να πάρουμε τα βουνά δεν παίζει για κανέναν λόγο, τουλάχιστον δεν το έχω στο μυαλό μου αυτόν τον καιρό. Βέβαια επειδή ο κολλητός έχει κούρσα της Canyon με πριζώνει να πάρω κάτι που να πηγαίνει σχετικά γρήγορα και μακριά ώστε να το καθιερώσουμε και σαν γυμναστική: Βόλτα μέχρι την Βουλιαγμένη και πίσω, κλπ..
Ένας πολύ σημαντικός παράγοντας: Να μου αρέσει το design του..!

Κοιτούσα λοιπόν για ποδήλατα κι έχω μπερδευτεί εντελώς. Αρχικά έλεγα για retro σχέδιο που μου αρέσουν πάρα πολύ και πιστεύω ότι θα με βολέψουν στην βασική χρήση που θέλω, βόλτες εδώ κοντά δηλαδή.
Όπως αυτά:
- [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
- [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
- [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
- [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] Το πιο αγαπημένο απ' όλα, αλλά και αρκετά ακριβό.. Αν μπορούσα να έβρισκα ένα ίδιο ακριβώς, αλλά πιο φθηνό, θα το είχα παραγγείλει ήδη..
Απλά περιορίζεσαι στις κοντινές βόλτες, για παραπάνω ούτε λόγος απ' ότι έχω καταλάβει.

Με το ψάξιμο όμως και πηγαίνοντας σε 1-2 ποδηλατάδικα είδα και μερικά σύγχρονα ποδήλατα που μου άρεσαν αρκετά και επειδή τα βολτάρισα λίγο (τα 2 πρώτα) με άφησαν πολύ ικανοποιημένο:
- [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
- [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
- [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] (Πανέμορφο...)
Με κάποιο από αυτά λογικά πηγαίνουμε και πιο γρήγορα και πιο μακριά αν χρειαστεί..

Ψάχνουμε λοιπόν για οποιοδήποτε καλό και ωραίο ποδήλατο που να μας φανεί χρήσιμο. Έχετε να προτείνετε κάτι λοιπόν? Κάποια εταιρεία ή κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
BabisStinson
BabisStinson
Forum Support Team
Forum Support Team

Άντρας Ηλικία : 37
Τόπος : Μοσχάτο
Ημερομηνία εγγραφής : 16/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 131


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναζήτηση ποδηλάτου Empty Απ: Αναζήτηση ποδηλάτου

Δημοσίευση από Santosan Δευ 19 Νοε 2012 - 9:55

Μπαμπη προσωπικα δεν εχω καμμια εμπειρια επι του θεματος αλλα εχω μια ακρη μεσα απο τον στενο μου κυκλο. Μπορεις να πας στο μαγαζι "συστημενος", να συζητησεις με εναν ανθρωπο της δουλειας, να ενημερωθεις & να δεις τι περιθωρια υπαρχουν με το οικονομικο θεμα. Το καταστημα ειναι στο Χαλανδρι, αν σε βολευει τα λεμε ...
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναζήτηση ποδηλάτου Empty Απ: Αναζήτηση ποδηλάτου

Δημοσίευση από BabisStinson Δευ 19 Νοε 2012 - 10:08

Μάνο στείλε pm άμεσα. Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. Αναζήτηση ποδηλάτου 412403441
BabisStinson
BabisStinson
Forum Support Team
Forum Support Team

Άντρας Ηλικία : 37
Τόπος : Μοσχάτο
Ημερομηνία εγγραφής : 16/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 131


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναζήτηση ποδηλάτου Empty Απ: Αναζήτηση ποδηλάτου

Δημοσίευση από Sierso Δευ 19 Νοε 2012 - 10:54

Μπαμπη,καλημερα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] Eδω μπορεις να βρεις τα Orbea,που σε ενδιαφερουν.Καλα ποδηλατα,αλλα λιγο βαρεια.Ριξε μια ματια και τα λεμε.
Επισης υπαρχει αντιπροσωπος και για τα Wilier...αλλα δεν μου ερχεται τωρα στο μυαλο.Ελπιζω να μην παραβιαζω κανονες βαζοντας την παραπανω διευθυνση.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Sierso στις Δευ 19 Νοε 2012 - 11:12, 1 φορά
Sierso
Sierso
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : Αθηνα
Ημερομηνία εγγραφής : 25/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 25


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναζήτηση ποδηλάτου Empty Απ: Αναζήτηση ποδηλάτου

Δημοσίευση από BabisStinson Δευ 19 Νοε 2012 - 11:07

Καλημέρα Σπύρο, στο Cyclist στον Χολαργό δοκίμασα τα Orbea που ανέφερα. Αναζήτηση ποδηλάτου 412403441
Προσωπικά δεν μου φάνηκαν καθόλου βαριά, βέβαια έχω να οδηγήσω ποδήλατο από τα 10 μου.. Δεν είναι και 7.1 κιλά που είναι το Canyon του κολλητού και το σήκωνα χθες σαν βαράκι για δικέφαλα, αλλά βαριά δεν θα τα έλεγα σε καμία περίπτωση..!
Στον αντιπρόσωπο της Wilier έστειλα ένα mail, δεν έχω πάρει ακόμα απάντηση..
BabisStinson
BabisStinson
Forum Support Team
Forum Support Team

Άντρας Ηλικία : 37
Τόπος : Μοσχάτο
Ημερομηνία εγγραφής : 16/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 131


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναζήτηση ποδηλάτου Empty Απ: Αναζήτηση ποδηλάτου

Δημοσίευση από Sierso Δευ 19 Νοε 2012 - 11:15

Mε το καλο οτι αποφασισεις να παρεις και καλες βολτες
Sierso
Sierso
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : Αθηνα
Ημερομηνία εγγραφής : 25/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 25


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναζήτηση ποδηλάτου Empty Απ: Αναζήτηση ποδηλάτου

Δημοσίευση από x-trail Δευ 19 Νοε 2012 - 17:33

Ολα τα ποδηλατα που σκεφτεσαι κι εσυ κι εμεις εχουν ενα βασικο μειονεκτημα, θα δεις το στο τελος Twisted Evil

Απο τα Specialized που προτεινεις θα α κρατουσα μονο το Roll 8, πολυ ωραιο ρετρο και μινιμαλ σεχδιο, αλλα εκεινο που με χαλαει ειναι η ελειψη δευτερου γραναζιου μπροστα που σημαινει ανευ λογου επιβαρυνση των γονατων και των χιαστων, ακομα και σε ελαφρες αλλα παρατεταμενες ανηφορες.
Πολυ αξιολογα ειναι επισης το [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] και το [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
To Sirrus ειναι πιο ασφαλτινο, εχει 3χ9 ταχυτητες και ρυθμιζομενο σε υψος λαιμο τιμονιου, πραγμα βασικο για ξεκουραστη βολτα, να μην εισαι συνεχεια σκυφτος στο τιμονι.
Το Crosstrail, ειναι πιο allround ποδηλατο, με μπροστινη αναρτηση με κλειδωμα (αν θελεις) που οπως και να το κανουμε στις λακουβες της πολης, στα πλακοστρωτα και στο ανεβα-κατεβα πεζοδρομιο ....ανακουφιζει και τον σκελετο του ποδηλατου και τα χαρια του αναβατη!
Ειναι το μονο με υδρυλικα δισκοφρενα και πιστεψε με κανουν μεγαλη διαφορα απο ολα τα υπολοιπα ...φρενακια.
Ασε που ανεβαζουν (λογω μοδας) και την τιμη μεταπωλησης.
Αυτο ειναι για μενα το προτεινομενο ποδηλατο, γιατι παει παντου, κανει τα παντα πιο "ευκολα" και πιο ανετα απο τα ολα υπολοιπα που βλεπουμε εδω.

Aπο τα Orbea το Capre H40 το αφηνω μετα λυπης (οπτικα ειναι κουκλι) λογω παλι μονου μπροστινου γραναζιου (κι ας εχει ξεχωριστα shifters ταχυτητων απο τις μανετες των φρενων)
Το Αqua T23 Flat ειναι προτιμοτερο λογω περισσοτερων ταχυτητων και εχει επισης ρυθμιζομενο λαιμο τιμονιου ωστε οποτε θελεις να σηκωνεις το τιμονι για πιο χαβαλε βολτα.

Τα ρετρο ποδηλατα με τιμονια κυκλικα, μπορει να ειναι ομορφα οπτικα, αλλα με ορθια θεση οδηγησης (και την αντιστοιχη αντισταση αερα), ειναι μονο για επιπεδες και χαβαλε βολτες, γρηγορες και μακρυνες απλως τις ξεχνας.

Αν ο φιλος σου με κουρσα θελει να πηγαινετε μαζι βολτες, εκεινο που θα πρεπει να κοιταξετε ειναι να δειτε ποσα γραναζια εχει το μεγαλο μπροστινο του, το μικρο πισινο του και τι διαμετρο ροδα φορα.
Μετα θα δεις ποσο αντιστοιχα (κοντινα) ειναι τα νουμερα του δικου σου υποψηφιου ποδηλατου.
Αν πχ η τελευταια σχεση του ποδηλατου του φιλου, βγαζει στις 80 πεταλιες 50 Km/h και η δικια σου τελευταια σχεση στις 80 βγαζει 30 Km/h, τοτε, το παμε μαζι "βολτα μακρινη και γρηγορη" το ....ξεχνας, εσυ θα πρεπει να στροφαρεις με 135 πεταλιες το λεπτο για να πηγαινετε διπλα-διπλα, ουτε Αrmstrong να εισαι!!!!

Αυτο που λεω για τα γονατα και τα μπροστινα γραναζια, δεν εχουν να κανουν με την ηλικια, δυναμη, και καλη φυσικη κατασταση.
Εχουν να κανουν με το οτι για να μην καταπονουνται πρεπει να στροφαρεις τα πεταλια με 70 εως 90 στροφες το λεπτο, ωστε η δυναμη και η καταπονηση ανα πετελια να ειναι το δυνατον μικροτερη.
Οπως καταλαβαινεις, καθε ταχυτητα κινησης (km/h) θελει κι αλλο συνδιασμο γραναζιων για να μπορεις να διατηρεις τις παραπανω πεταλιες ανα λεπτο.
Λιγοτερα μπροστινα γραναζια, σημαινουν λιγοτερους συνδιασμους σχεσεων, και ειδικα σε καλες ανηφορες και εκκινησεις απο φαναρια, το τριτο μικρο μπροστινο γραναζι θα κανει αισθητη διαφορα!

Το βασικοτερο φυσικα στην αγορα ποδηλατου ειναι το μεγεθος του σκελετου και η γεωμετρια του.
Πρεπει οταν ανεβεις, χωρις σχεδον αλλες ρυθμισεις, να σου κατσει "γαντι" και να ειναι αναλογο με το μηκος των χεριων-ποδιων-κορμου σου.
Αν το καβαλησεις κι αισθανεσαι οτι αυτο σε παει κι οχι οτι εσυ το πας και το κανεις οτι θελεις, δες αλλο μεγεθος.
Αν το μεγεθος δεν ειναι το σωστο, το να το φερεις μετα στα μετρα σου, ειναι απο σχεδον αδυνατο εως πολυ δαπανηρο (αλλαγη εξαρτηματων).
Επειδη δεν μπορεις ενα ποδηλατο απο μαγαζι να το καβαλησεις για μιας ωριτσας βολτα, ωστε να καταλαβεις αν σε ποναει μετα η μεση, τα χερια, οι ωμοι, οι καρποι ή τα γονατα, βασισου στο ενστικτο σου, στην πρωτη εντυπωση, στο τι θα σου πει το σωμα σου απο το πρωτο καβαλημα.
Οσο τελειο κι αν ειναι, αν κατι σου λεει και σου καθεται στραβα, αστο, πηγαινε για αλλο μεγεθος ή για αλλο μοντελο.
Καθε ανθρωπος εχει τον δικο του σωματοτυπο, κι επειδη οι ρυθμισεις στα καλα ποδηλατα ειναι λιγες, καλυτερα να βρεις ποδηλατο ετοιμο για τον δικο σου σωματοτυπο, παρα να σου βγαλει μετα προβληματα.
Και δυστυχως (λογω και αδρεναλινης στην πρωτη επαφη) τα προβληματα δεν φαινονται στα πρωτα λεπτα αλλα μετα απο καμια διωρη βολτα...

Για το τελος αφησα το μεγαλο κακο.
Ολα τα ποδηλατα που κοιτας ειναι ....μαγνητης για τα ματια και για τους ΚΛΕΦΤΕΣ!!!!
Αν παρεις καποιο απο τα ποδηλατα αυτα, τοτε, το να το αφησεις καπου κλειδωμενο και να πας βολτιτσα ή να μην το βλεπεις για καμια ωριτσα, ειναι παρακινδυνεμενο!!!
Τις περισσοτερες φορες θα το παιρνεις ....αγκαζε!!!
Και φυσικα δεν μιλαμε για κλειδωμα στις σκαλες ή στην αποθηκη στο υπογειο.
Οι συμμοριες που χτυπανε υπογειες αποθηκες εδω στην θεσσαλονικη, εχουν χωρισει ηδη την πολη, σε τομεις δρασης..... Rolling Eyes

Ωσπου να τα μεταφερω εδω, διαβασε κι αυτα για περισσοτερη ενημερωση:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναζήτηση ποδηλάτου Empty Απ: Αναζήτηση ποδηλάτου

Δημοσίευση από BabisStinson Δευ 19 Νοε 2012 - 18:36

Κυριάκο ήσουν κατατοπιστικότατος ακόμα μία φορά και ευχαριστώ για τον χρόνο σου. ;)
Το Crosstrail μου το πρότεινε κι ένας φίλος για να έχω την επιλογή να πάω και μια βόλτα σε κανένα μονοπάτι αργότερα. To Sirrus μ άρεσε περισσότερο. Από Specilized μου άρεσε και το Ariel Sport Disc.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Νωρίτερα είδα κι αυτά της Charge και μου άρεσαν πάααρα πολύ, είναι και εντός budget:
- [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] -> Single Speed (θα μας βγει το λάδι στο πεταλάρισμα.. Αναζήτηση ποδηλάτου 412403441 )
- [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επίσης άρχισα να σκέφτομαι μήπως αντί να κοιτάω το Aqua T23F είναι προτιμότερο να σκέφτομαι το [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] που είναι το εισαγωγικό ποδήλατο της Orbea στην ποδηλασία δρόμου, έχει carbon πηρούνι, 16 ταχύτητες και απίστευτο design σε μαύρο με πορτοκαλί ρίγες..! Αφού θεωρώ πολύ πιθανότερο να πηγαίνουμε με τον κολλητό βόλτα μέχρι την Βάρη ή την Κηφισιά, παρά να πάρουμε τα όρη και βουνά για trekking..
Αναζήτηση ποδηλάτου Attachment

Όπως καταλαβαίνεις έχω μπερδευτεί όσο δεν πάει..!

Φυσικά θα προσπαθήσω να βρω το κατάλληλο μέγεθος στο ποδήλατο πριν το πάρω, αφού ξέρω ότι είναι ο πιο σημαντικός παράγοντας. Στο Carpe που ανέβηκα, Νο. 57 ένιωθα μια χαρά πάντως.
Είμαι 1.86 και 85 κιλά, με μεγάλο διασκελισμό και άνοιγμα χεριών.

Το ποδήλατο δεν θα φεύγει από τα μάτια μου, στην βεράντα μου θα το έχω και όταν βγαίνω έξω κλειδωμένο στην είσοδο της καφετέριας, αν δεν επιτρέπεται να το βάλω μέσα.

Το ψάξιμο λοιπόν συνεχίζεται, δεν μας πήρε κι η βιάση..! Αναζήτηση ποδηλάτου 412403441
BabisStinson
BabisStinson
Forum Support Team
Forum Support Team

Άντρας Ηλικία : 37
Τόπος : Μοσχάτο
Ημερομηνία εγγραφής : 16/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 131


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναζήτηση ποδηλάτου Empty Απ: Αναζήτηση ποδηλάτου

Δημοσίευση από x-trail Δευ 19 Νοε 2012 - 23:46

Aλλα ηθελα να σου γραψω νωριτερα, να συγκρινω τα παραπανω ποδηλατα, σχεσεις, ευκολια πεταλαρισματος, τελικες κλπ
Διαβασα, εψαξα, ελαβα υποψην και το ...στυλιστικο σου και τελικα ΔΕΝ γραφω τιποτα απο τα παραπανω (ειχα γεμισει 2 Α4 με νουμερα)

Εγω σου βρηκα ποδηλατο, εσυ τωρα να βρεις τα ....λεφτα
Twisted Evil

Ειναι κουρσα, εχει δισκοφρενα, 3(!!!!!)x10 ή 2x9 ταχυτητες, κρυφα συρματοσχοινα στο σκελετο και στενα αλλα με αποσβεση λαστιχα για να μην υποφερεις στις λακουβιτσες και φυσικα μαρκα εγγυηση!

Το φοβερο με τις σχεσεις που εχει, ειναι οτι με την κοντυτερη σχεση ειναι mountain bike και με την υψηλοτερη ειναι γρηγορη κουρσα.
Η κοντυτερη ειναι 30% κοντυτερη απο το Aqua Τ23 σκετο και η υψηλοτερη ειναι 17% πιο γρηγορη, παντα με τις ιδιες πεταλιες.
Ασε που ακουσα οτι το Aqua T23 κυκλοφορει που και που και με πολυ βαρυ πατημα, δηλαδη η κοντυτερη του σχεση ΔΕΝ ειναι κοντη αρκετα για entry level κουρσα και αρχαριο οδηγο, ουτε για τις ευθειες, μην πουμε για ανηφοριτσες...

Δες το λοιπον και πες μου τη γνωμη σου affraid

Αναζήτηση ποδηλάτου Triv
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναζήτηση ποδηλάτου Empty Απ: Αναζήτηση ποδηλάτου

Δημοσίευση από BabisStinson Τρι 20 Νοε 2012 - 7:43

Πανέμορφο και "κακό"..! Δώσε πληροφορίες Κυριάκο και πρόσεξε τι θα πεις από τιμή..! Αναζήτηση ποδηλάτου 412403441

Το να πω ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου είναι το λιγότερο που μπορώ να κάνω..!

Να αναφέρω ότι με έψηνε χθες ο κολλητός για Mountain της Canyon και συγκεκριμένα αυτό:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
OK δεν το λες ωραίο (ελπίζω να μπορούμε να διαλέξουμε άλλο βάψιμο..) αλλά έχει φρένα Elixir 1, μίξη Shimano Deore και SLX που είδα ότι είναι καλές σειρές, όχι της πλάκας, πηρούνι της RockShox και βάρος 12.5 κιλά.
Αυτό πώς σου φαίνεται Κυριάκο?
BabisStinson
BabisStinson
Forum Support Team
Forum Support Team

Άντρας Ηλικία : 37
Τόπος : Μοσχάτο
Ημερομηνία εγγραφής : 16/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 131


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναζήτηση ποδηλάτου Empty Απ: Αναζήτηση ποδηλάτου

Δημοσίευση από x-trail Τρι 20 Νοε 2012 - 9:41

Ας ξεκινησουμε απο το Canyon Yellowstone AL 5.0
Eχω παθει λιγακι ΣΟΚ απο τα specs του γιατι ειναι η πρωτη φορα που βλεπω εταιρια να φτιαχνει ποδηλατο οπου τα εξαρτηματα του αντικατοπτριζουν με ακριβεια την τελικη τιμη του!!!
Ολα τα υπολοιπα ποδηλατα που ειδαμε εχουν "τσιγγουνιες" στο πρωτο πραγμα που θα σε κανοει να "ερωτευτεις" ενα ποδηλατο: το σασμαν του!
Σε τετοια τιμη, βαζουν SLX shifters και πισω ντεραγιε για απιστευτα γρηγορες και θετικες αλλαγες, οση δυναμη κι αν βαζεις στο πεταλι.
Η πισω κασσετα ειναι Deore 10αρα που ειναι σωστος συμβιβασμος κοστους (εγω φοραω αυτην σε 9αρα) ενω τα μπροστινα γραναζια ειναι παλι Deore, παλι σωστος συνδιασμος με εμφαση στην αποδοση αλλα χωρις τρελλη τιμη (κι εδω τα ιδια φοραω).
Τα φρενα ειναι καλα κι υδραυλικα, entry level, αλλα το αστειο ειναι οτι ειναι τα πιο ...αξιοπιστα της Αvid και με την πιο ευκολη εξαερωση!!!
Το ιδιο ισχυει και για το πιρουνι που ειναι απλο με αερα, lockout και ρυθμιζομενο rebound και πολυυυ διαδρομη 100mm, καταλληλο ακομα και για βραχια!
Το βαρος sta 12,5 κιλα, ειναι λογικοτατο για την κατηγορια τιμης του και τα εξαρτηματα που φοραει.
Με το ποδηλατο αυτο, το μονο που σε βλεπω να αλλαζεις στο μελλον για να το βελτιωσεις ειναι το μπροστινο πιρουνι, (με καποιο αλλο που θα κοστιζει βεβαιως οσο κοστιζει τωρα ολο το ποδηλατο).
Αλλη βελτιωση ΔΕΝ θα κανεις, εκτος κι αν θελεις να παρεισ μερος σε αγωνες βουνου!!!!
Τα specs του ποδηλατου αυτου ειναι απιστευτα!
Για να καταλαβεις ειναι σαν να βγει αυριο η Apple στην Ελλαδα και πει: μας συγχωρειτε που τοσο καιρο σας πιαναμε τα οπισθια, απο αυριο το iPhone 5 το πουλαμε 280€ χωρις συμβολαιο, τετοιο πραγμα δηλαδη affraid
Βγαινει επισης σε λευκο με το γραμμα W στο τελος : [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Το Yellowstone 5.0 ειναι μεν σχεδον entry level, αλλα σοβαρο entry level, με την διαφορα οτι ολα τα εξαρτηματα που μετρανε ειναι ή πολυ αξιοπιστα ή mid to upper level, με τιμη entry level, ημαρτον!!!!!
Απο μενα ειναι σουπερ προτεινομενο για ΜΤΒ cheers

Αυτα αν θελησεις να παρεις ΜΤΒ.....

Τωρα για αυτο που σου ειχα παραπανω ειναι η σειρα της Specialized, η TRICROSS
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Εκει μεσα υπαρχουν ολες οι επιλογες, με δισκοφρενα ή οχι, σιδερενιο ή αλουμινενιο σκελετο και διπλο ή τριπλο γραναζι μπροστα.
Αυτο που μου αρεσε περισσοτερο ειναι ενα μοντελο του 2012, το Tricross Elite Disc, που εχει ολα τα καλα,αλουμινενιο σκελετο, δισκοφρενα, και τριπλο γραναζι μπροστα, 10αρα πισω κασσετα και πολυ καταλληλες σχεσεις για τελικη στην ευθεια και πολυ καλο τραβηγμα στην ανηφορα.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


Πρεπει ομως να καταληξεις αν θα εισαι "ατιθασο πνευμα" με λιγο χαμηλες πτησεις απο και προς τα πεζοδρομια, λιγο γρασιδι, λιγο χωμα και καλο κρατημα στην βροχη, λιγο σουζα, λιγο τσαλιμακια με ορθοπεταλια ή απλως ασφαλτος με μεγαλη προσοχη στις λακκουβες, στις στροφες με πολλα χιλλιομετρα, στο βρεγμενο, γαντια gel για τους κραδασμους και φυσικα με εναν πιο ντελικατο και ευαισθητο σκελετο, εκει δλδ που με ενα ΜΤΒ θα πηγαινες ...βελουδο χωρις να σε νοιαζει!!!

Ως τελικη συγκριση των δυο παραπανω ποδηλατων, με το Canyon Υyellowstone θα εχεις τελικη 38.4 km/h και η κοντυτερη σχεση θα σου βγαζει 6,71 km/h, ενω το Elite θα σου βγαζει 42 και 10 αντιστοιχα, ολα με λαστιχα περιφερειας 2.10m και 80 πεταλιες το λεπτο.
Το Yellowstone δλδ θα σου βγαζει 9% πιο μικρη τελικη αλλα και η κοντη πρωτη του θα ειναι 49% (!!!!!) κοντυτερη απο του Εlite !
Τι λεγαμε για ανηφορες;;;
Βαλε στην εξισωση και τα φαρδυτερα λαστιχα του MTB (αυξημενες τριβες) και βλεπεις το γιατι ειναι πιο αργο (και πιο heart training) ενα ΜΤΒ απο μια κουρσα.
Κατι εξυπνο και φθηνο, ειναι να παρεις το MTB και ταυτοχρονα, αν το θελεις σχεδον μονο για Πολη, να παρεις και στενοτερα ασφαλτινα λαστιχα ή λαστιχα μικτα (τακουνια στις ακρες και σχεδον χαραξη πολης στην μεση του πελματος για μειωμενες τριβες)
Εκτος οτι δεν ειναι ακριβα, αλλαζουν και μεσα σε 5 λεπτα στο σαλονι σου.
Ετσι θα εχεις ολα τα καλα του ΜΤΒ (αναρτηση, στιβαρος σκελετος, ορθιο τιμονι, κοντυτερες σχεσεις) μεσα στην πολη, και πολυ μειωμενες τριβες κυλισης.
Κι αν ποτε θελησεις, εισαι ετοιμος σε 5 λεπτα για να δοκιμαστεις σε καποιο σοβαρο μονοπατι (με λασπες το θελω, οεο!!!)

Επισης αν οδηγεις μοτοσυκλετα ή ακομα χειροτερα σκουτερ, το μπροστινο φρενο τους ειναι στο δεξι χερι, αλλα το μπροστινο των ποδηλατων ειναι στο αριστερο.
Επιδη το χερι συνηθιζει, για να μην εχεις κανενα απροοπτο, και αυτο θα ειναι στα πολλα χιλιομετρα ταχυτητα και σε φρεναρισμα πανικου, οπου θα λειτουργησεις απο ενστικτο, καλο ειναι οταν το παρεις να τους πεις να σου αλλαξουν τις μανετες και να σου βαλουν το μπροστινο φρενο του ποδηλατου στο δεξι χερι, οπως ειναι και στις μηχανες.
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναζήτηση ποδηλάτου Empty Απ: Αναζήτηση ποδηλάτου

Δημοσίευση από BabisStinson Τρι 20 Νοε 2012 - 10:23

- Αυτό άρχισα να σκέφτομαι από χθες, Mountain Bike με ασφάλτινα λάστιχα για μέσα στην πόλη και αν χρειαστεί τα αλλάζουμε όταν πάμε κανένα βουνό.. Αλήθεια, η Continental βγάζει κανένα SportContact σαν αυτά που φοράω στην Μπέμπα?? Αναζήτηση ποδηλάτου 3170168260 Ρωτάω γιατί είδα ότι τα λάστιχα του Yellowstone είναι Continental..

- Το είδα το "W", απ' ότι κατάλαβα είναι η "γυναικεία" έκδοση. Με μια γρήγορη ματιά μόνο η σέλα πρέπει να είναι διαφορετική. Ή αλλάζει και τίποτε άλλο? Γεωμετρία πχ..

- Κυριάκο η Canyon με τα περιφερειακά που βάζει ουσιαστικά "χαρίζει" σχεδόν το πλαίσιο. Ή απλά οι άλλοι κατασκευαστές χτυπάνε στο κεφάλι.. SLX, Diore, Elixir, RockShox κ 12.5 κιλά με 800 ευρώ δεν έχω βρει κανένα άλλο..
Και του κολλητού μου, που έχει ένα Ultimate AL 8.0 νομίζω, είναι πολύ καλά εξοπλισμένο.

- Από τα Tricross να πω την αλήθεια μου άρεσε το κιτρινο-πορτοκαλί Sport Disc Compact
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Το Elite Disc φαίνεται πολύ καλό όμως, το θέμα είναι τι τιμή έχει, γιατί πρέπει να φεύγει πάνω από 1000ρικο..

- Αυτό με την μοτοσικλέτα και το μπροστινό φρένο είναι κάτι που δεν το είχα φανταστεί αλλά όντως είναι πολύ σημαντικό. Αν το παραγγείλω online (Canyon..) μπορώ να τις αλλάξω εγώ, ή πρέπει να τους το πω πριν μ το στέιλουν να το φτιάξουν αυτοί?
Επειδή το δίπλωμα οδήγησης μηχανής είναι στα αμεσότατα σχέδια, ήδη προχθές είχα πάει για το πρώτο μάθημα.. Αναζήτηση ποδηλάτου 412403441

- Τα ακριβά πηρούνια που αναφέρεις ως μοναδική ουσιαστική αναβάθμιση στο μέλλον είναι της Fox?

- Ακόμα μία απορία: Ποια η διαφορά του Yellowstone 5.0 από το Yellowstone 5.9 [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] που είναι "29er"? Γιατί βλέπω παρόμοια specs, ίδια τιμή και αυτό βγαίνει και σε μαύρο-πορτοκαλί που μ αρέσει αρκετά.
Νομίζω πως παρατηρώ μια διαφορά στο πλαίσιο. Πού βολεύει το καθένα?

- Τελικά μάλλον για Mountain με κόβω γιατί είναι η πιο all-around λύση..


Βέβαια βλέπω κάτι άλλα retro single speed και μου τρέχουν τα σάλια, αλλά μάλλον είναι για δεύτερο ποδήλατο. Δες αυτό πχ:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Αναζήτηση ποδηλάτου 412403441
BabisStinson
BabisStinson
Forum Support Team
Forum Support Team

Άντρας Ηλικία : 37
Τόπος : Μοσχάτο
Ημερομηνία εγγραφής : 16/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 131


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναζήτηση ποδηλάτου Empty Απ: Αναζήτηση ποδηλάτου

Δημοσίευση από x-trail Τρι 20 Νοε 2012 - 15:18

BabisStinson έγραψε:- Αυτό άρχισα να σκέφτομαι από χθες, Mountain Bike με ασφάλτινα λάστιχα για μέσα στην πόλη και αν χρειαστεί τα αλλάζουμε όταν πάμε κανένα βουνό.. Αλήθεια, η Continental βγάζει κανένα SportContact σαν αυτά που φοράω στην Μπέμπα?? Αναζήτηση ποδηλάτου 3170168260 Ρωτάω γιατί είδα ότι τα λάστιχα του Yellowstone είναι Continental..
Αιντε παρε κανενα τζιπακι, τωρα που ολοι τα πουλανε και κανεις δεν αγοραζει Αναζήτηση ποδηλάτου 1098115290

- Το είδα το "W", απ' ότι κατάλαβα είναι η "γυναικεία" έκδοση. Με μια γρήγορη ματιά μόνο η σέλα πρέπει να είναι διαφορετική. Ή αλλάζει και τίποτε άλλο? Γεωμετρία πχ..
Πιθανοτατα εχεις δικιο, γιατι βγανει μεχρι μεγεθος Μ

- Κυριάκο η Canyon με τα περιφερειακά που βάζει ουσιαστικά "χαρίζει" σχεδόν το πλαίσιο. Ή απλά οι άλλοι κατασκευαστές χτυπάνε στο κεφάλι.. SLX, Diore, Elixir, RockShox κ 12.5 κιλά με 800 ευρώ δεν έχω βρει κανένα άλλο..
Και του κολλητού μου, που έχει ένα Ultimate AL 8.0 νομίζω, είναι πολύ καλά εξοπλισμένο.
Απαντσηση: απλά οι (περισσοτεροι) άλλοι κατασκευαστές χτυπάνε στο κεφάλι...

- Από τα Tricross να πω την αλήθεια μου άρεσε το κιτρινο-πορτοκαλί Sport Disc Compact
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Το Elite Disc φαίνεται πολύ καλό όμως, το θέμα είναι τι τιμή έχει, γιατί πρέπει να φεύγει πάνω από 1000ρικο..
Ειπαμε για MTB θα μιλαμε...

- Αυτό με την μοτοσικλέτα και το μπροστινό φρένο είναι κάτι που δεν το είχα φανταστεί αλλά όντως είναι πολύ σημαντικό. Αν το παραγγείλω online (Canyon..) μπορώ να τις αλλάξω εγώ, ή πρέπει να τους το πω πριν μ το στέιλουν να το φτιάξουν αυτοί?
Επειδή το δίπλωμα οδήγησης μηχανής είναι στα αμεσότατα σχέδια, ήδη προχθές είχα πάει για το πρώτο μάθημα.. Αναζήτηση ποδηλάτου 412403441
Εδω δεν ειμαι απολυτα σιγουρος, αν καν αλλαζει, γιατι νομιζω οτι τα σωληνακια ειναι φιξαρισμενα στις μανετες.
Αν το παρεις οnline, και δεις πως ειναι φιξαρισμενα, θα πας σε ενα μαγαζι να σου τα αλλαξουν.


- Τα ακριβά πηρούνια που αναφέρεις ως μοναδική ουσιαστική αναβάθμιση στο μέλλον είναι της Fox?
Πιθανοτα ναι, αλλα μην το σκεφτεσαι απο τωρα, μαθε, γινε εμπειρος, σπασε αυτα πρωτα και μετα βλεπεις...

- Τελικά μάλλον για Mountain με κόβω γιατί είναι η πιο all-around λύση..
Σωστα βλεπεις Μπαμπη μου!!!


BabisStinson έγραψε:- Ακόμα μία απορία: Ποια η διαφορά του Yellowstone 5.0 από το Yellowstone 5.9 [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] που είναι "29er"? Γιατί βλέπω παρόμοια specs, ίδια τιμή και αυτό βγαίνει και σε μαύρο-πορτοκαλί που μ αρέσει αρκετά.
Νομίζω πως παρατηρώ μια διαφορά στο πλαίσιο. Πού βολεύει το καθένα?
Ποια ειναι η διαφορα εεε; Τωρα μαλιστα, αρχιζει ταχυρυθμο σεμηναριο, επιασες μια ευαισθητη χορδη μου Rolling Eyes
Το πρωτο ειναι οι μεγαλυτερες ροδες, σωστα;;;
Αναζήτηση ποδηλάτου Bs03
Το δευτερο ειναι οτι ειναι μεγαλυτερο ποδηλατο, για μεγαλοσωμους αναβατες (εγω 1.70, η ευαισθητη χορδη που λεγαμε, γιατι δεν θα αποκτησω ποτε 29αρι αν δεν ...ψηλωσω)
Αν καποιος το παρει με μικρο σκελετο, φαινεται απο αστειος εως γελοιος, μικρος αυτος, μικρο το ποδηλατο, τεραστιες οι ροδες, και φυσικα το ποδηλατο τον παει κι οχι το αντιστροφο.

Αν λοιπον υπαρχουν τα σωματικα προσοντα, μεταξυ δυο (σχεδον) ιδιων ποδηλατων, το 29αρι απλα ξεσκιζει το 26αρι.
Ειναι η νυχτα με την μερα, ειδικα στο βουνο.
Το 29αρι εχει μεγαλυτερη ροδα και σε σημεια που το 26αρι χοροπηδαει, το 29αρι περναει οδοστρωτηρας.
Εχει αυξημενη προσφυση.
Διατηρει ευκολοτερα υψηλοτερη ταχυτητα λογω αδρανειας, αλλα στο βουνο σου φαινεται πιο "αργο" (ενω ειναι γρηγοροτερο) γιατι περναει ευκολα απο παντου και δεν χρειαζεται να "δουλεψεις" τοσο πολυ στο μονοπατι, οσο με ενα 26αρι.
Φαντασου να κατεβαινεις με μικρουλι BMX ενα βραχωτο μονοπατι χοροπηδωντας και μετα να το κατεβεις με ενα 26αρι ΜΤΒ.
Καπως ετσι ειναι η διαφορα 29 με 26.
Εισαι σχεδον παντα με μια ταχυτητα πανω σε σχεση με το 26αρι
Σηκωμενος πανω στη σελα εισαι σχεδον στο κεντρο βαρους του ποδηλατου, λογω μεγαλυτερου μεταξονιου, ενω στο 26αρι εισαι σχεδον πανω απο την πισω ροδα.
Λογω μεγαλυτερου μεταξονιου ειναι σχεδον βραχος στις καμπες.
Σε χωματινη ανηφορα, με κοντες σχεσεις, ΔΕΝ σπινιαρει (σκαβει) οπως ενα 26αρι κι αντι να σκεφτεσαι συνεχεια τη θεση του σωματος, λιγο μπρος, λιγο πιο πισω να πιασει η ροδα, απλως κανεις πεταλι, τιποτα δλδ το δραματικο.
Λογω μεγαλυτερης ροδας και αδρανειας, χανει ταχυτητα δυσκολοτερα και μπορεις να μπεις σε ανηφορες με περισσοτερα.

Τα μειονεκτηματα του:
- Μεγαλυτερο βαρος λογω σκελετου και μεγαλυτερων ελαστικων, στη δικια σου περιπτωση 4% (0.5 kg)
- Λογω μεγαλυτερης ροδας και αδρανειας, εχει μειωμενη ανταποκριση (σε σχεση με το 26αρι) σε επιταχυνσεις, ειδικα απο σταση, αλλα αν ξεκινησει αντε να το φτασει το 26αρι.
- Ειναι λιγοτερο agile και aggresive σε πολυ κλειστα και δυσκολα μονοπατια απο το 26αρι, παντα μιλαμε για οριακες καταστασεις εδω.
Αν εξαιρεσεις τα παραπανω ελατωματα του 29, που ειναι ασημαντα (για τον μεσο χρηστη) γιατι τοτε υπαρχουν ακομα 26αρια;;;
Ακριβως γιατι για αλλους, τα μειονεκτηματα αυτα ειναι ....σημαντικα!
Και γιατι ολοι και ολες ΔΕΝ ειανι φυσικα σαν κι εσενα στο 1.86
(δυο ειναι οι αγαπες που δεν θα αποκτησω λογω μεγεθους, 29αρι και BMW 1200GS)

Στην δικια σου περιπτωση, επειδη κατα τα δυο Canyon φορανε ΑΚΡΙΒΩς τις ιδιες σχεσεις, το 29αρι θα σου ειναι 10% δυσκολοτερο (βαρυτερο) στο πεταλι.
Θα εχει 10% μεγαλυτερη τελικη για το ιδιο πεταλαρισμα, αλλα και 10% "βαρυτερη" πρωτη, ειπαμε αργοτερο στην εκκινηση αλλα αμα ξεκινησει ειναι ενας ευκολος στην οδηγηση οδοστρωτηρας και με μεγαλυτερη τελικη.

Παρακατω σου εχω τις διαστασεις σκελετων του 5.0, του 5.0w (που βλεπεις οτι ειναι ακριβως το ιδιο, αλλα βγαινει μεχρι Μ) και του 5.9
Βλεπεις οτι οι γωνιες παλουκοσελου και πιρουνιου ειναι σχεδον ιδιες, με το 26αρι να ειναι μιση μοιρα πιο agile, και αν σε αυτο βαλεις τις μεγαλυτερες ροδες και το μεγαλυτερο μεταξονιο του 29, καταλαβαινεις ποσο πιο "ευκολο" ειναι το 29.
Στο Η-Stack βλεπεις οτι το 29αρι ειναι 4.84 cm ψηλοτερο στο τιμονι (για τους ψηλους που λεγαμε).
Επισης στο J-Stand-over height το 29αρι ειναι 1.45 cm ψηλοτερο, στην μεση του B-Top tube
Παντως μειωνοντας απο εδω, μεγαλωνοντας απο εκει, τα δυο ποδηλατα εχουν τελικα, σχεδον την ιδια γεωμετρια!
Αναζήτηση ποδηλάτου Bs02

Δες και εδω: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] και εδω: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αλλα καλυτερο και γρηγοροτερο ειναι παντα ενα βιντεακι






Δες πως το 26αρι χωρις πισω αναρτηση, χανει την προσφυση του πισω τροχου πολυ γρηγορα, ενω το 26αρι με αναρτηση, κατι παει να καταφερει, και δες την ανεση του 29 να σκαρφαλωνει χωρις σχεδον να σηκωνεσαι απο την σελα!
Αν σκαρφαλωνει ετσι στο χωμα, φανατσου στην ασφαλτο πως θα γραφει!!!










Και εδω ειναι ολα τα λεφτα, προσεξε τα νουμερα για την καρδια με το 29αρι ανεβαινοντας για να καταλαβεις ποσο πιο ξεκουραστα ανεβηκε, για αυτο και λεει στο τελος οτι αν ηταν μεγαλυτερη η διαδρομη θα ειχε μεγαλυτερη διαφορα απο το 26αρι λογω του οτι θα κουραζοτανε λιγοτερο στο 29αρι.


Εσυ λοιπον τι θα επαιρνες, ειδικα σαν beginner, 29αρι ή 26αρι;;;;;





BabisStinson έγραψε:Βέβαια βλέπω κάτι άλλα retro single speed και μου τρέχουν τα σάλια, αλλά μάλλον είναι για δεύτερο ποδήλατο. Δες αυτό πχ:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]Αναζήτηση ποδηλάτου 412403441
Κι επειδη εχεις φαγωθει με τα ρετρο, τσεκαρε τι αναπαλαιωσαμε με εναν φιλο μου, με κομματια απο το ιντερνετ κι απο ενα μαγαζι στη θεσσαλονικη και με πολλη προσωπικη δουλεια (με κοντρα πισω και 3 ταχυτητες, σουστες στην δερματινη σελα και πολυ χρωμιο).
Στην ποδηλατοδρομια το Σεπτεμβριο που εκανε την πρωτη εμφανιση του ηταν μαγνητης για ολους, που φυσικα ρωτουσαν ποσο κανει Twisted Evil
Εδω διπλα στο δικο μου (το να εισαι βουνισιος, δεν σημαινει οτι δεν εχεις φιλους ...ρετρο) Αναζήτηση ποδηλάτου 1098115290 Αναζήτηση ποδηλάτου 1098115290 Αναζήτηση ποδηλάτου 1098115290
Αναζήτηση ποδηλάτου Nikola
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναζήτηση ποδηλάτου Empty Απ: Αναζήτηση ποδηλάτου

Δημοσίευση από BabisStinson Τρι 20 Νοε 2012 - 16:07

Κυριάκο τι να πω, εσύ είσαι εγκυκλοπαίδεια. Αναζήτηση ποδηλάτου 3170168260

Λοιπόν, με κάλυψες πλήρως, πάμε για το 5.9 λοιπόν και 29ρηδες τροχούς, αφού το επιτρέπει και το ύψος. Αναζήτηση ποδηλάτου 412403441 Μας αρέσει και το χρώμα μαύρο-περτικαλί..!
Επίσης, βρήκα κάποιον γνωστό που ίσως μπορεί να φέρει σε καλή τιμή τα εξής Cube:
- LTD 29: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
- LTD SL 29: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Περιμένω να μάθω τι τιμές θα είναι αυτές βέβαια..

Πολύ ωραίο το Restoring, τέτοιες καταστάσεις πραγματικά αξίζουν, όρεξη να χεις και μεράκι..!

Αν έχετε όρεξη για κανέναν καφέ μέσα στο Σαββατοκύριακο ευχαρίστως να κανονίσουμε να τα πούμε κι από κοντά.
BabisStinson
BabisStinson
Forum Support Team
Forum Support Team

Άντρας Ηλικία : 37
Τόπος : Μοσχάτο
Ημερομηνία εγγραφής : 16/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 131


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναζήτηση ποδηλάτου Empty Απ: Αναζήτηση ποδηλάτου

Δημοσίευση από x-trail Τρι 20 Νοε 2012 - 17:41

Οιι τιμες μ' αυτα τα εξαρτηματα που διαβασα (αν καταλογου η τιμη) θα ειναι +200€ για το LTD 29 και ισως +500€ για το SL.

Οπου το Canyon φαραει νορμαλ σειρα, το LTD φοραει SLX και οπου SLX, το LTD φοραει ΧΤ και το LTD SL κανει ακομα πιο μεγαλη αναβαθμιση τα εξαρτηματα SLX σε ΧΤ.
Βαλε και την διαφορα τιμης του FOX που ειναι γυρω στα 300 δολαρια κι εισαι μεσα.

Οταν δεν υπηρχε η σειρα SLX, τοτε η διαφορα μεταξυ Deore και ΧΤ ηταν αισθητη.
Τωρα με την SLX η ψαλιδα εκλεισε αρκετα, με την SLX να ειναι high-end amateur, την ΧΤ να ειναι pro και την XTR να ειναι racing.
Tις διαφορες SLX και XT δεν προκειται να τις καταλαβεις αν δεν περασεις κανα δυο χρονια σε κακοτραχαλα ανηφορικα μονοπατια, οπου θα "καρφωνεις" 3 κατεβασματα απευθειας κανοντας ορθοπεταλια στην ανηφορα και το μονο που θα ακους και θα αισθανεσαι θα ειναι ενα ακαριαιο τριπλο κρακ-κρακ-κρακ.
(το εχω κανει για να δω πως ειναι, με ενα Epic με XTR ανεβαινοντας "σκαλακια" απο κλαδια δενδρων και χωμα που δημιουργουσαν σκαλοπατια σε μονοπατι στον Κεδρινο Λοφο, σε παρουσιαση της Specialized στη Θεσσαλονικη, και φυσικα χαζεψα)
Γι' αυτο και σου εγραψα παραπανω οτι το Canyon με αυτα που φοραει δεν θα του τα αλλαξεις, παρα μονο αν τα σπασεις. Αλλιως δεν θα δεις και μεγαλη διαφορα.
Απο 7ταχυτα και 8ταχυτα Acera και Αlivio, η διαφορα με τα SLX ειναι χαωδης και στα shifter και στο πισω ντεραγιε, οπως πχ ενα σασμαν 5αρι με ενα σειριακο 7αρι τριπτονικ σημερα.
Η διαφορα SLX-XT-XTR ειναι τα triptonic Αudi-Porshce-Ferrari αντιστοιχα, σαν να ψαχνεις να βρεις τα milliseconds και τα γραμμαρια.

Μπαμπη ευχαριστως να πιναμε καφε το ΣΚ και να πορωνομασταν, αν το σπιτι μου δεν επεφτε 305 km σε ευθεια απο το Mοσχατο (θεσσαλονικη γαρ)
Οταν με το καλο κατεβω Αθηνα θα το κανονισουμε, μ' ολα τα καλα παλικαρια πιστευω!


Σημ.
Ααα, μην το ξεχασω, εχω ακομα να σε πορωσω με κουμπωτα πεταλια και παπουτσια, με το EDGE και τα περιφερειακα του, οπως μετρητης στροφων και ζωνη καρδιας.....
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναζήτηση ποδηλάτου Empty Απ: Αναζήτηση ποδηλάτου

Δημοσίευση από BabisStinson Τρι 20 Νοε 2012 - 18:16

Κυριάκο μόλις το παρατήρησα ότι είσαι Θεσσαλονίκη, οπότε καφές όταν κατέβεις ή όταν ανεβούμε εμείς την άνοιξη..!

Κατάλαβα, αν λοιπόν η διαφορά χρημάτων είναι μεγάλη δεν αξίζει για μένα να πάω στο Cube, αλλά με το Canyon είμαι υπερκαλυμμένος. Αν είναι μικρή το κοιτάμε..
Αν και το Canyon σε μαύρο-πορτοκαλί μου αρέσει πολύ..

- Κουμπωτά πετάλια και παπούτσια ποια προτείνεις? Δεν νομίζω να βολεύουν στην οδήγηση μέσα στην πόλη..

- Για κράνος ποια κοιτάμε?

- Καλά, μόλις χώσουμε και κανένα Edge 800 πάνω θα έχει πολύ μοντάρισμα.. Αναζήτηση ποδηλάτου 412403441 Περιμένω να μάθω τελική τιμή για το 800αρι όσο πιο "άδειο" από χάρτες γίνεται αρχικά.
BabisStinson
BabisStinson
Forum Support Team
Forum Support Team

Άντρας Ηλικία : 37
Τόπος : Μοσχάτο
Ημερομηνία εγγραφής : 16/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 131


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναζήτηση ποδηλάτου Empty Απ: Αναζήτηση ποδηλάτου

Δημοσίευση από x-trail Τρι 20 Νοε 2012 - 20:46

Στο πορτοκαλι ΔΕΝ παιζονται οι ζαντες του!!!

Ειδε δηλαδη αυτο το βιντεο και ....φοβηθηκες


Απο κουμπωτα πεταλια SPD μονο αυτα: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Aπο την μια πλευρα ειναι κανονικα, κι απο την αλλη κουμπωτα.
Με ελατηριο ρυμθιζεις ποσο σκληρα να ειναι, δλδ ποσο ευκολα να βγαινουν, κατι σαν τις ρυθμισεις στις δεστρες του σκι βουνου.
Μπορεις αναλογα με τις κυκλοφοριακες συνθηκες να εχεις τα δυο ποδια, το ενα ή και κανενα κουμπωμενο, οποτε εσυ θελεις.
Η μονη περιπτωση να πεσεις σαν χαζος ειναι να πλακωθεις στα φρενα και να μην ξεκουμπωσεις τουλαχιστον ενα, μεχρι να σταματησεις εντελως.
Oπως δηλαδη ΔΕΝ κανει αυτος ο Αγγλος βλακας

Κι αυτο γιατι το δευτερολεπτο που θα σταματας τελειως, το ποδηλατο σταματα ενετλως, αλλα το ποδι σου λογω αδρανειας προσπαθει να συνεχισει ευθεια, κι οταν εσυ του "λες" στριψε λιγακι δεξια για να ξεκουμπωσει, αυτο ειναι σφηνωμενο τερμα μπροστα και δεν στριβει.
Μετα απο μια-δυο ωρες του εχεις παρει τον αερα για τα καλα.
Επικινδυνα ειναι σε γρηγορες καταβασεις κακοτραχαλων μονοπατιων και σε πολυ αργες και πολυ αποτομες ανηφορες, οπου υπαρχει ο κινδυνος να σταματησει το ποδηλατο κι εσυ φυσιολογικα θα πας να κατεβεις προς τα εμπρος, αλλα τι ειπαμε για την αδρανεια;;;

Εκει θελει πεταλι πλατφορμα με καρφακια.
Αφου λοιπον τα συνηθισεις για καμια βδομαδα, θα δεις οτι δεν θα θελεις να τα αποχωριστεις, δινοντας τα ολα σε ορθοπεταλια θα δεις οτι θα παει να σου σηκωθει η πισω ροδα!!!
Κι οταν θα οδηγησεις κανενα πιο φτηνο ποδηλατο-συστημα ταχυτητων, στα ανεβοκατεβασματα θα σου φευγει το παπουτσι μπροστα!
Ασε που σταματημενος σε φαναρι με δυο κινησεις αντιχειρα και δυο κινησεις δεξιου ποδιου θα κατεβαζεις 6 ταχυτητες, σε πληρη ακινησια εεε;;;


Απο παπουτσια SPD εγω εχω κατι τετοιο σε προηγουμενο μοντελο:[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ή αυτο: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] οπου σχεδον κανεις δεν καταλαβαινει οτι ειναι για ποδηλασια.
Αλλα τωρα ζαχαρωνω αυτο: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ή αυτο σε μαυρο:[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] γιατι εχουν πιο στενη φορμα.

Για κρανος ενα υπερ-ελαφρυ, απο καλη εταιρια, με οσο το δυνατον περισσοτερες τρυπες αερισμου, σιτα για τα μυγακια στις μπροστα τρυπες και οσο πιο μικρομετρικη ρυθμιση στο σφυξιμο.
Τα σκαρτα ειναι 35€ και τα τελεια το πολυ 100€, με 50-60 βρισκεις αψογο κρανος, οποτε μην σκεφτεις για σκαρτο.
Επισης ξεχναμε τα κλειστα Freeride με τα πρωτοτυπα σχεδια καμουφλαζ και ωραια χρωματα γιατι δεν αεριζονται, αυτα ειναι για πιστες στυλ halfpipe κλπ



[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναζήτηση ποδηλάτου Empty Απ: Αναζήτηση ποδηλάτου

Δημοσίευση από BabisStinson Τετ 21 Νοε 2012 - 11:18

Κυριάκο τα κουμπωτά Shimano PD-M324 τα διαθέτει κι η Canyon [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] οπότε παραγγέλνονται μαζί με το ποδήλατο.
Να πω την αμαρτία μου, αυτά μου γυάλισαν: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] που είναι και σε μαύρο/πορτοκαλί και θα πάνε ασορτί με το Yellowstone..!

Έχουμε δρόμο ακόμα μέχρι να φτάσουμε όμως εκεί, προς το παρόν μαζύουμε λεφτά για το ποδήλατο.. Αναζήτηση ποδηλάτου 412403441

Για ποδηλασία εκτός από το cyclist-friends.gr ποιο άλλο forum προτείνεις?
BabisStinson
BabisStinson
Forum Support Team
Forum Support Team

Άντρας Ηλικία : 37
Τόπος : Μοσχάτο
Ημερομηνία εγγραφής : 16/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 131


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναζήτηση ποδηλάτου Empty Απ: Αναζήτηση ποδηλάτου

Δημοσίευση από x-trail Τετ 21 Νοε 2012 - 15:51

BabisStinson έγραψε:Κυριάκο τα κουμπωτά Shimano PD-M324 τα διαθέτει κι η Canyon [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] οπότε παραγγέλνονται μαζί με το ποδήλατο.
Nαι μπορεις να το κανεις ετσι.

BabisStinson έγραψε:Να πω την αμαρτία μου, αυτά μου γυάλισαν: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] που είναι και σε μαύρο/πορτοκαλί και θα πάνε ασορτί με το Yellowstone..!
Να σου δειξω κι εγω την αμαρτια σου, αλλα κριμα ειναι τοσα λεφτα για κατι που ακουσα οτι η μπογια φευγει μερικες φορες στην δευτερη βολτα κι εχει γενικα προβληματα αντοχης και ελατηριου και μπλοκαρισματος.
Προσεξε επισης οτι τα κλιπ προεξεχουν και απο τις δυο πλευρες και δεν κανουν για κανονικα παπουτσια!!!


Αν δεν σου πολυ αρεσουν τα PD-M324


τοτε μπορεις να το παρεις με κανονικα πεταλια και να βαλεις αυτα απο εδω: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] που ειναι πιο στυλατα (αλλα μπορει να γλυστρανε με συγκεκριμενα παπουτσια σου)


ή παιρνεις αυτα που εχουν και μαυρο και πορτοκαλι [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Eδω τα pdf τους: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] και [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



Δες κι εδω ενα πολυ (ομορφα) ενημερωτικο βιντεακι για το πως τα κουμπωνουμε.
Δωσε προσοχη εκει που λεει οτι κουμπωνουμε το ενα παπουτσι και μετα, αφου εχουμε κανει καποια μετρα και εχουμε αποκτησει ταχυτητα, τοτε κουμπωνουμε και το δευτερο.

Κι ενα πιο αντρικιο βιντεο


Κι εδω πως τα βαζεις στα παπουτσια σου


Πολυ καλα κι ανετα παπουτσια ειναι και αυτα εδω: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

BabisStinson έγραψε:Για ποδηλασία εκτός από το cyclist-friends.gr ποιο άλλο forum προτείνεις?
απο φορουμ δες αυτα:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Ενημερωτικα εδω:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
και πολυ καλο online μαγαζι εδω:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναζήτηση ποδηλάτου Empty Απ: Αναζήτηση ποδηλάτου

Δημοσίευση από kkouvidis Σαβ 24 Νοε 2012 - 14:00

Φίλοι ποδηλάτες σας ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση.Σήμερα με αυτά που διάβασα και είδα έμαθα παρα πολλά χρήσιμα πράγματα .
kkouvidis
kkouvidis
New Member
New Member

Άντρας Ηλικία : 65
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
Ημερομηνία εγγραφής : 13/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 4


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναζήτηση ποδηλάτου Empty Απ: Αναζήτηση ποδηλάτου

Δημοσίευση από BabisStinson Κυρ 25 Νοε 2012 - 13:39

Μερικά Updates:
- Το Tricross της Specialized δεν έρχεται Ελλάδα, απ' ότι μου είπαν 2 αντιπρόσωποι.
- Ψάχνω παντού, σε οποιαδήποτε εταιρεία βλέπω, για κάποιο αντίστοιχο ποδήλατο του Yellowstone με τιμή έως 800 ευρώ αλλά η αναζήτηση μέχρι στιγμής είναι άκαρπη.
Από σχέδια αυτά που μου άρεσαν πολύ είναι τα Niner, ειδικά το ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ Niner Air 9, [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] αλλά πάει 2.600 ευρώ..
- Αν δεν αλλάξει κάτι σημαντικά το επόμενο διάστημα της αναζήτησης έχω καταλήξει κατά 95% στο Yellowstone 5.9
BabisStinson
BabisStinson
Forum Support Team
Forum Support Team

Άντρας Ηλικία : 37
Τόπος : Μοσχάτο
Ημερομηνία εγγραφής : 16/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 131


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναζήτηση ποδηλάτου Empty Απ: Αναζήτηση ποδηλάτου

Δημοσίευση από BabisStinson Δευ 26 Νοε 2012 - 14:16

Κυριάκο βοήθεια γιατί ξεμυαλίζομαι:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Τα Bianchi μας αρέσουν? Γιατί από design είναι μάλλον τα πιο όμορφα σε "γήινες" τιμές που είδα, σε Road..
Σε MTB χαλαρά τα Niner..
BabisStinson
BabisStinson
Forum Support Team
Forum Support Team

Άντρας Ηλικία : 37
Τόπος : Μοσχάτο
Ημερομηνία εγγραφής : 16/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 131


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναζήτηση ποδηλάτου Empty Απ: Αναζήτηση ποδηλάτου

Δημοσίευση από x-trail Δευ 26 Νοε 2012 - 16:42

Για να σου δωσω να καταλαβεις την διαφορα στα ποδια σου της πανεμορφης και παναξιας "κουρσας" Bianchi με το 29αρι Canyon βλεπε παρακατω:

Bianchi:
μπροστα γραναζια 50/34 δοντια
πισω κασσετα 12-27 δοντια (μικροτερο-μεγαλυτερο)

Canyon:
μπροστα γραναζια 42/32/24
πισω κασσετα 11-36 (11, 13, 15, 17, 19, 21, 24, 28, 32, 36)

Αρα η πιο κοντη σχεση (1η) στο Banchi ειναι 34/27=1,259 (μικρο μπροστα, μεγαλο πισω) και αν λαβουμε υποψην την μικροτερη περιφερεια ροδας τοτε για να εχουμε αντιστοιχη σχεση στο Canyon θα ειμαστε 24/19
Ξερεις τι σημανει αυτο;
Οτι βαζοντας ιδια δυναμη στο ποδι, οταν στο Bianchi εισαι με 1η , τοτε στο Canyon με τον μικρο δισκο μπροστα, εχεις αλλες 4 ταχυτητες να κατεβασεις.

Η πιο κοντη σχεση του Canyon ειναι 24/36=0,666 και του Bianchi ειναι 34/27=1,259
Αν δηλαδη κανεις πεταλι με 1η ταχυτητα στο Canyon βαζοντας μια Α δυναμη, για να κινηθεις στο Bianchi με 1η ταχυτητα θελεις 70% περισσοτερο της Α δυναμης στο πεταλι. (λαμβανοντας υποψην τις περιφερειες των ελαστικων 2.10m Bianchi και 2.32m Canyon, αλλα ευτυχως που την κατασταση μετριαζει η μικροτερη τριβη κυλισης στο Bianchi))
Αυτο ειναι που ονομαζουμε βαρυ πατημα, και αν δεν εχουμε πολυ μεγαλη δυναμη στα ποδια και αντοχη, δεν μπορουμε να γυρναμε γρηγορα τα πεταλια στις ~80 στροφες, ωστε να μην καταπονουμε τα γονατα και τους χιαστους.

Δηλαδη με τις καλες κουρσες, ναι τρεχουμε ταχυτερα, αλλα πρεπει να εχουμε πολυ δυνατα ποδια και αντοχη για τις ανηφορες-ανηφοριτσες
Το ...χασμα αναμεσα σε καθαροαιμη κουρσα και ΜΤΒ ερχονται να γεφυρωσουν τα υπολοιπα μοντελα πολης και trekking.

Πριν λοιπον αρχισεις να γλυκοτοιτας τις "καθαροαιμες" κουρσες, σκεψου με ποιο ποδηλατο θα εισαι πιο ανετα και χωρις περιττες καταπονησεις μεσα στην πολη και θα καταλαβεις γιατι γινονται ολο και περισσοτερα τα ...."προς βουνο" ποδηλατα στους δρομους και στις κυκλοφοριακες συνθηκες των πολεων.
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναζήτηση ποδηλάτου Empty Απ: Αναζήτηση ποδηλάτου

Δημοσίευση από BabisStinson Δευ 26 Νοε 2012 - 18:11

Τι να πω, είμαι χαμένος.. Αναζήτηση ποδηλάτου 412403441
Είναι και πανέμορφα τα άτιμα τα Bianchi..
BabisStinson
BabisStinson
Forum Support Team
Forum Support Team

Άντρας Ηλικία : 37
Τόπος : Μοσχάτο
Ημερομηνία εγγραφής : 16/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 131


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναζήτηση ποδηλάτου Empty Απ: Αναζήτηση ποδηλάτου

Δημοσίευση από x-trail Δευ 26 Νοε 2012 - 19:41

Kαι μενα με διατρεχει ενα ριγος οταν τα βλεπω, και ακομα μεγαλυτερο ριγος εως τρανταγμα θα ελεγα, οταν περναω πανω απο καπακια υπονομων και κακοφτιαγμενα πεζοδρομια.
Μηπως αυτος ειναι ο λογος που δεν εχω πετρες στα νεφρα, λες να επεσαν ολες; 27978

Με πιανεις τι λεω;;;
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης