My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Moto Guzzi Breva 750

+2
anps
BabisStinson
6 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Moto Guzzi Breva 750 Empty Moto Guzzi Breva 750

Δημοσίευση από BabisStinson Δευ 19 Νοε 2012 - 9:19

Όπως λέει κι ο τίτλος, ενδιαφερόμαστε με τον πατέρα μου για μία Moto Guzzi Breva 750 του '06 με 24.000 χιλιόμετρα. Βασικά την έχουμε ψιλο-κλείσει..
Από το ψάξιμο που έκανα καταλαβαίνω πώς πρόκειται για μία οικονομική μοτοσικλέτα με χαμηλή κατανάλωση (4-5lt/100km) που δεν θα βάλει μεν φωτιά στην άσφαλτο αλλά θα πας άνετα το ταξίδι σου ακόμα και Θεσσαλονίκη με ταχύτητες 120-150 km/h. Γενικά διαβάζω για αξιοπιστία-οικονομία-φθηνά service.

Μας προβληματίζει μόνο το γεγονός ότι η μετάδοσή της γίνεται με διαφορικό και όχι αλυσίδα, οπότε αν χαλάσει τίποτα στην μετάδοση θα είναι ακριβή η επισκευή.. Αν και με την αντιπροσωπεία που μίλησα με διαβεβαίωσαν ότι αν ο προηγούμενος ιδιοκτήτης έκανε τα service στα χιλιόμετρα που έπρεπε δεν υπάρχει κανένας απολύτως κίνδυνος. Και επειδή γνωρίζουμε τον ιδιοκτήτη σίγουρα έκανε τα service στον επίσημο αντιπρόσωπο και στην ώρα τους.

Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν έχετε γνώσεις επί του θέματος, εντυπώσεις από Moto Guzzi, ή ακόμα καλύτερα για την Breva.
Ευχαριστώ.
BabisStinson
BabisStinson
Forum Support Team
Forum Support Team

Άντρας Ηλικία : 37
Τόπος : Μοσχάτο
Ημερομηνία εγγραφής : 16/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 131


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moto Guzzi Breva 750 Empty Απ: Moto Guzzi Breva 750

Δημοσίευση από anps Πεμ 13 Δεκ 2012 - 19:58

Μπάμπη, γειά σου.
Τί έγινε ?
Αγοράσατε την μηχανή με τον πατέρα σου ?
Αν και η εποχή δεν ενδείκνυται για μηχανή, με τον κατάληλο εξοπλισμό κάνεις τις βόλτες σου άνετα.
Την αγοράσατε τελικά ?
anps
anps
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : Milos
Ημερομηνία εγγραφής : 04/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 6


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moto Guzzi Breva 750 Empty Απ: Moto Guzzi Breva 750

Δημοσίευση από BabisStinson Παρ 14 Δεκ 2012 - 6:59

Η μηχανή αγοράστηκε εδώ και 2 εβδομάδες, ήδη έχει κάνει τις πρώτες τις βόλτες.. Smile2
Απλά δεν έχω προλάβει μέχρι τώρα να της κάνω ένα detailing να σενιαριστεί..

Είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ από κοντά, λατρεύω τον ήχο του V2, αυτό το κροτάλισμα σε "ξυπνάει"..! Είναι και αρκετά ελαφριά. Το μόνο αρνητικό είναι ότι δεν έχω ακόμα το δίπλωμα οδήγησης και δεν μπορώ να την κυκλοφορήσω εγώ. Με το νέο έτος όμως..

Τώρα είμαι σε φάση αναζήτησης κράνους. Έχω καταλήξει σε 4-5, αλλά ακόμα δεν έχω αποφασίσει.
BabisStinson
BabisStinson
Forum Support Team
Forum Support Team

Άντρας Ηλικία : 37
Τόπος : Μοσχάτο
Ημερομηνία εγγραφής : 16/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 131


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moto Guzzi Breva 750 Empty Απ: Moto Guzzi Breva 750

Δημοσίευση από anps Παρ 14 Δεκ 2012 - 10:25

Μεγειά και καλές (και σώφρονες) βόλτες.
Πιστεύω το φόρουμ της motoGuzzi το ξέρεις, για πληροφορίες κ.α. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Απο κράνη, δές στον Τζωρτζόπουλο, Καλλιρρόης 71 τα Marushin πρίν καταλήξεις κάπου.
Βασικό στοιχείο η σωστή εφαρμογή και όσο το δυνατόν ελαφρύτερο.Να κοιτάς πάντα και το βάρος.
Οι αεραγωγοί που εξέχουν πολύ απο το κράνος, δημιουργούν σφυρίγματα.
(Οι συμβουλές καλοπροαίρετες.Αν δεν σε ενδιαφέρουν αγνόησέ τες).
Καλή αγορά σου εύχομαι και αν θές, πές μας και τι πήρες.
anps
anps
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : Milos
Ημερομηνία εγγραφής : 04/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 6


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moto Guzzi Breva 750 Empty Απ: Moto Guzzi Breva 750

Δημοσίευση από BabisStinson Παρ 14 Δεκ 2012 - 10:39

Έχω γραφτεί στο forum της Moto Guzzi. Smile2
Από κράνη έχω καταλήξει σε αυτά:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Θα δοκιμάσω λογικά αύριο το XR1100. Αν κάθεται σωστά στο κεφάλι μου θα παραγγείλω το Diabolic Divinity. Αλλιώς το X-603.
BabisStinson
BabisStinson
Forum Support Team
Forum Support Team

Άντρας Ηλικία : 37
Τόπος : Μοσχάτο
Ημερομηνία εγγραφής : 16/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 131


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moto Guzzi Breva 750 Empty Απ: Moto Guzzi Breva 750

Δημοσίευση από anps Παρ 14 Δεκ 2012 - 11:01

Τα shoei είναι κορυφή.
Απο x-lite και caberg δεν ξέρω.
Εγώ, έχω το shoei qwest και είναι φοβερό.Μιάς και δοκιμάζεις, θα σου έλεγα να δοκιμάσεις κι αυτό.
Καλή αγορά και πάλι και πές μας τί πήρες.
anps
anps
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : Milos
Ημερομηνία εγγραφής : 04/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 6


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moto Guzzi Breva 750 Empty Απ: Moto Guzzi Breva 750

Δημοσίευση από BabisStinson Παρ 14 Δεκ 2012 - 11:24

To Qwest το είχα στα υπόψιν αλλά διάβασα ότι δεν έχει πλήρως αφαιρούμενο εσωτερικό. Έχεις να μοιραστείς εντυπώσεις μήπως? 416691
BabisStinson
BabisStinson
Forum Support Team
Forum Support Team

Άντρας Ηλικία : 37
Τόπος : Μοσχάτο
Ημερομηνία εγγραφής : 16/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 131


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moto Guzzi Breva 750 Empty Απ: Moto Guzzi Breva 750

Δημοσίευση από anps Παρ 14 Δεκ 2012 - 17:49

Πράγματι, δεν έχει πλήρως αφαιρούμενο εσωτερικό.
Βγαίνουν μόνο μάγουλα και μέτωπο και αυτό είναι θέμα, πράγματι.
Το κράνος είναι πολύ ελαφρύ και παρόλο που είναι full face το καλοκαίρι είναι πολύ δροσερό, χωρίς να σε ζεσταίνει καθόλου.Ευχαριστιέσαι να το φοράς.Προσωπικά δεν θα το άλλαζα με άλλο.
Η Shoei το προτείνει για όρθια θέση αναβάτη, όπως κάθεσαι στα on-off δηλαδή, ενω τα xr τα προτείνει για πιό σκυφτή στάση, όπως τα ss.Πρέπει να έχει να κάνει με τις θέσεις των αεραγωγών.
Βέβαια η πλειονότητα των ονοφάδων φοράει την σειρά xr και είναι πλήρως ευχαριστημένοι.
anps
anps
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : Milos
Ημερομηνία εγγραφής : 04/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 6


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moto Guzzi Breva 750 Empty Απ: Moto Guzzi Breva 750

Δημοσίευση από x-trail Παρ 14 Δεκ 2012 - 19:11

Μπαμπη ο εξαερισμος εχει να κανει και με την ταχυτητα που κινεισαι.
Με ταχυτητες μικρες και μεσσαιες μεσα στην πολη μην ελπιζεις και πολλα.
Με την βροχη στην πολη παλι οι ταχυτητες της κυκλοφοριας πεφτουν και εκει η μονη λυση ειναι ενα σωστο διαχωριστικο μυτης.
Ανεξαρτητα εταιριας, δες για μαλακια εσωτερική επενδυση αλλα να ξερεις οτι μετα απο καποιο διαστημα ολες θα "ξεχειλωσουν" και θα ειναι πιο χαλαρες στο προσωπο σου.
Επισης δες να σου εχει καλη εφαρμογη στο μετωπο και να μην σε "κοβει" στο σημειο αυτο (παιζει ρολο και το προφιλ του μετωπου σου), αλλιως σε βλεπω με κανενα ξυραφακι να καμπυλωνεις το φελιζολ!!!
Φορεσε το για κανενα εικοσαλεπτο, οχι μονο για δυο λεπτα και ελεγξε αν, οταν κουνας αποτομα το κεφαλι σου δεξια κι αριστερα, πανω και κατω, αυτο δεν ακολουθει αμεσως την κινηση σου.
Το εσωτερικο πρεπει να μπορεις να το βγαζεις εντελως για πλυσιμο, θα δεις τι μαυριλα θα εχει μαζεψει μεσα στην πολη σε δυο μηνες, δεν θα πιστευεις τα ματια σου!!!
Το τελευταιο που θελω να πω ειναι για τον τροπο που δενει το κρανος.
Παλια ειχα ενα Arai με διπλο D-ring, ωραιο, το σφιγγεις ακριβως στα μετρα σου, αλλα εαν ειναι να το βαζεις-βαζεις καμια εικοσαρια φορες την ημερα οπως εγω λογω δουλειας, σπαει νευρα.
Ετσι πηρα ενα Nolan με κλιπ, κλικ μπαινει, κλικ βγαινει.
Ολα εξαρτωνται απο το πως θα κυκλοφορησεις την μηχανη, για γρηγορα μικρα ταξιδια και βολτες, για καλοκαιρινα μποτιλιαρισματα στην πολη και μικρες ταχυτητες, θα βαζεις και θα βγαζεις το κρανος μια φορα την ημερα ή ...20 οπως εγω;;;
Εσυ ξερεις, εσυ αποφασιζεις.
Εμενα με ενδιαφερει πρωτα απο ολα η εφαρμογη, ολα τα αλλα κολπακια τα ακουω βερεσε, οτι κι αν εχω φορεσει, μετα απο εναν χρονο ή μπαζει αερα, ή μαλακωνει υπερβολικα το εσωτερικο, ή δεν εφαρμοζει σωστα η ζελατινα, ή, ή....
Στο κατω-κατω, ολοι οι μηχανισμοι ειναι πλαστικοι και φθειρονται, τωρα στο καταστημα τη ζελατινα την σηκωνεις και την κατεβαζεις με προσοχη, αντε να σε πιασει χειμωνιατικη βροχη, με χοντρα γαντια, και καμια 30 φαναρια κοκκινα για να την ανοιγεις λιγο να παιρνεις αερα και να την κλεινεις.
Ποσο ...ευγενικος θα εισαι τοτε μαζι της και ποσες χιλαδες φορες θα αντεξει το κρακ-πανω, κρακ-κατω και go!!!

Διπλωμα εβγαλα το '82 για να αγορασω πιτσιρικας ενα honda MB50 που ερχοταν με προδιαγραφες μοτοποδηλατου "μπουκωμενο" και με ενα πασπατεμα το εκανες να πιανει 115 km/h!!!
Απο τοτε 2 φορες κυκολφορησα χωρις κρανος, την μια με τρακαραν κι εφτασα να σερνομαι και να σταματω 10 ποντους απο το κρασπεδο στο πεζοδρομιο.
Σκεψου λοιπον πως θα χρησιμοποιησεις το κρανος, γιατι το να παρεις κατι που δεν θα βολεψει αργοτερα το τροπο χρησης της μηχανης σου, θα σημαινει χοντρα-χοντρα "καθολου κρανος".
Γιατι φυσικα γνωριζεις οτι το κεφαλι σου, ειναι πολυ πιο σημαντικο απο τον ....αγκωνα σου Moto Guzzi Breva 750 1098115290 Moto Guzzi Breva 750 1098115290 Moto Guzzi Breva 750 1098115290
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moto Guzzi Breva 750 Empty Απ: Moto Guzzi Breva 750

Δημοσίευση από Dimitrios1971 Σαβ 15 Δεκ 2012 - 3:52

Η Τελευταια προταση εγραψεα παλι!!!!

Τέλος πάντων να πω και εγω οτι το Μαρτιο ξεκινώ την επεκταση του διπλώματος μου που ανέβαλα περσι.
Λενε οτι...μετα τα 40 καβάλας καλύτερα...την μηχανη. pirat
Dimitrios1971
Dimitrios1971
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 53
Τόπος : Γερμανια NWR
Ημερομηνία εγγραφής : 26/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 61


http://navifree.blogspot.de/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moto Guzzi Breva 750 Empty Απ: Moto Guzzi Breva 750

Δημοσίευση από Santosan Σαβ 15 Δεκ 2012 - 12:03

Τα κρανη της SHOEI ειναι κορυφαια επιλογη τοσο οσο αφορα την ποιοτητα καταακευης αλλα & την σχεδιαση, πρεπει βεβαια να επιλεξεις αυτο που ταιριαζει για την χρηση που θα κανεις ωστε να μπορεσεις να το ευχαριστηθεις στο επακρο. Η σωστη αεροδυναμικη σχεδιαση του κρανους παιζει πολυ μεγαλο ρολο. Αυτο θα μπορεσεις να το καταλαβεις σε δυο περιπτωσεις, οταν & αν κινηθεις με οποιαδηποτε μοτοσυκλετα σε υψηλες ταχυτητες οπου ενα κακοσχεδιασμενο κρανος σου ταλαιπωρει τον αυχενα με τα "σκαμπιλια" απο τον αερα να ειναι συνεχη με αποτελεσμα να σου δημιουργουν τουλαχιστον δυσφορια ή με το κρανος να ανασηκωνεται απο την πιεση του αερα με το λουρι να πιεζει τον λαιμο σου & σε χαμηλες ταχυτητες μεσα στην πολη οπου εκει η σωστη ροη του αερα γυρω απο το κρανος & η σωστη θεση των αεραγωγων δημιουργει vacuum με αποτελεσμα να αεριζεται σωστα.
Σημαντικο ρολο παιζει το βαρος του κρανους αφου το "κουβαλας" στην κυριολεξια & πρεπει να ειναι χαμηλο, αλλιως με απο λιγη ωρα γινεται κουραστικο ειδικα σε χαμηλες ταχυτητες που η ανωση απο την πιεση του αερα ειναι χαμηλη & δεν βηθαει καθολου.

Καλο ειναι να μπορεις να βγαλεις ολο το εσωτερικο του κρανους ωστε οχι μονο να το πλενεις αλλα & να μπορεις να το αντικαταστησεις μολις "κατσει" ή ανοιξει. Βεβαιωσου οτι η εταιρια δινει τα παντα σαν ανταλλακτικα απο το εσωτερικο μεχρι & τα κουμπωματα της ζελατινας, περιμετρικα τσιμουχακια κ.λ.π ωστε να μπορεις να τα αντικαταστησεις οταν χρειαστει & να συντηρησεις την επενδυση που εκανες για την αγορα του κρανους αφου προκειται για ακριβη αγορα & οχι για κρανος της σειρας ...

Διαβασε εναν χρησιμο & ενημερωτικο οδηγο γενικως για τα κρανη εδω: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moto Guzzi Breva 750 Empty MOTOGUZZI

Δημοσίευση από ZAFIR Τρι 18 Δεκ 2012 - 17:52

Καλοτάξιδος να είσαι!!!! το breva διαθέτει όλες τί γνώσεις τής ιστορικής φίρμας..Απο τα v7 του 1972, τα θρυλικά le mans 850-1000, και αργότερα τα v11 sport.. TEΡΑΤΑ αξιοπιστίας,με την γνωστή ιταλική συμπεριφορά (σχολή) στον δρόμο. Μια αληθινά τίμια μοτό..με ιταλικό ταμπεραμέντο και *μεγάλη* ιστορία στο σήμα της.....σίγουρα ιδιαίτερη!!!!
Να υποθέσω οτι μετά το κράνος θα πάρει σειρά μπουφάν με ενισχύσεις κλπ΄΄΄ειδικά στην πλάτη...(ο παθών και μη ευχών!!!!)
ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ!!!santa
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moto Guzzi Breva 750 Empty Απ: Moto Guzzi Breva 750

Δημοσίευση από BabisStinson Τετ 10 Απρ 2013 - 14:24

Επανέρχομαι στο θέμα μιας και το θέμα μηχανή-διπλωμα-κρανος λογω υποχρεώσεων έμεινε πίσω και τώρα το ξαναπιάνουμε..
Είμαι στο τσακ να παραγγείλω αυτό το Shark:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Πήρε ο κολλητός μου το προηγούμενο μοντέλο της Shark (RSR2V) και είναι κατευχαριστημένος. Το δοκίμασα κι εγώ και φαίνεται πολύ ποιοτικό. Ειδικά η ζελατίνα τους είναι "κρύσταλλο" και πολύ παχιά, 3-4mm.
Επίσης έχει 5* στο SHARP, με όλα πράσινα: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Πώς σας φαίνεται?
Έχετε κάποια άλλη πρόταση ίσως στην κατηγορία τιμής έως 300 ευρώ?

Επίσης, είδα ότι τα διπλώματα ακρίβυναν αρκετά, minimum που έχω βρει είναι 400 ευρώ (310+ 90 παράβολα). Παίζει να βρούμε πουθενά φθηνότερα στις περιοχές εδώ γύρω? (Πειραιάς, Καλλιθέα, Μοσχάτο, Ν.Φάληρο, Καλαμάκι, κλπ)
BabisStinson
BabisStinson
Forum Support Team
Forum Support Team

Άντρας Ηλικία : 37
Τόπος : Μοσχάτο
Ημερομηνία εγγραφής : 16/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 131


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Moto Guzzi Breva 750 Empty Απ: Moto Guzzi Breva 750

Δημοσίευση από ZAFIR Σαβ 13 Απρ 2013 - 0:55

γιά διπλώματα η αγορά είναι ανοιχτη...γενικά , οσο για το κράνος μήν τρελαίνεσαι ιδιαίτερα, αρκει να εχει αφαιρουμενες επενδύσεις και ανταλακτικά... οτι αντιστοιχο με αυτα που λέω και με μέση τιμη 200ε ειναι οκ...ΜΟΝΟ αναβάτες που οδηγούν με μεγάλες ταχύτητες (130-160 πχ) για ΩΡΕΣ θα εντοπίσουν διαφορά. επεισης ΒΑΣΙΚΟ ΡΟΛΟ παιζει αν υπάρχουν εξτρα ζελατινες πιο ψηλες .αλλο τιμονι κλπ..οπότε μη χάνεσαι στην ανάλυση...τουλάχιστον οχι ακόμα...στα 20,000 κμ το ξανασκέφτεσαι.....
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης