My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

TopoNavigator 6 - Anavasi Digital

+12
GLA
artageo
jpastos
ΠΑΝΟΣ Λ
takisp
ice1
panoshm
x-trail
G.K.
ZAFIR
dim68
vassago
16 απαντήσεις

Σελίδα 10 από 11 Επιστροφή  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

TopoNavigator 6 - Anavasi Digital - Σελίδα 10 Empty Απ: TopoNavigator 6 - Anavasi Digital

Δημοσίευση από Santosan Σαβ 13 Ιουν 2015 - 18:42

Εχουμε αναβαθμιση στην εκδοση 6.37, εχει ενημερωθει το πρωτο post.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

TopoNavigator 6 - Anavasi Digital - Σελίδα 10 Empty Απ: TopoNavigator 6 - Anavasi Digital

Δημοσίευση από Santosan Δευ 13 Ιουλ 2015 - 18:50

Εχουμε αναβαθμιση στην εκδοση 6.38, εχει ενημερωθει το πρωτο post.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

TopoNavigator 6 - Anavasi Digital - Σελίδα 10 Empty Απ: TopoNavigator 6 - Anavasi Digital

Δημοσίευση από Santosan Παρ 7 Αυγ 2015 - 7:15

Έχουμε αναβάθμιση στην έκδοση 6.39, έχει ενημερωθεί το πρώτο post !
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

TopoNavigator 6 - Anavasi Digital - Σελίδα 10 Empty Απ: TopoNavigator 6 - Anavasi Digital

Δημοσίευση από Santosan Παρ 20 Νοε 2015 - 19:38

Αναβαθμιση στην έκδοση 6.40, έχει ενημερωθεί το πρώτο post.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

TopoNavigator 6 - Anavasi Digital - Σελίδα 10 Empty Απ: TopoNavigator 6 - Anavasi Digital

Δημοσίευση από Santosan Σαβ 26 Δεκ 2015 - 8:32

Αναβάθμιση στην έκδοση 6.4.1, έχει ενημερωθεί το πρώτο post !
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

TopoNavigator 6 - Anavasi Digital - Σελίδα 10 Empty Απ: TopoNavigator 6 - Anavasi Digital

Δημοσίευση από GLA Κυρ 1 Μάης 2016 - 16:26

Σε πόσα χρόνια λέτε να γράψουν τον οδηγό για την έκδοση 6.

Ακόμη υπάρχει μόνο ο οδηγός για την 5.

Αυτά είναι σημάδια διάλυσης.
avatar
GLA
Member
Member

Άντρας Τόπος : ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 26/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 93


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

TopoNavigator 6 - Anavasi Digital - Σελίδα 10 Empty Απ: TopoNavigator 6 - Anavasi Digital

Δημοσίευση από Santosan Τρι 3 Μάης 2016 - 11:30

Έχουμε να δούμε αναβάθμιση του Topo Navigator εδώ & τέσσερις μήνες από τις 24/12. Αυτό μπορεί να είναι κακό σημάδι από την μια αλλά μπορεί να είναι & καλό από την άλλη γιατί μπορεί να ετοιμάζουν το Topo Navigator 7 που θα λύσει τα προβλήματα των προηγούμενων εκδόσεων, λέω εγώ με το μυαλό μου τώρα .....
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

TopoNavigator 6 - Anavasi Digital - Σελίδα 10 Empty Απ: TopoNavigator 6 - Anavasi Digital

Δημοσίευση από GLA Τρι 3 Μάης 2016 - 11:52

Κακό σημάδι είναι,
γιατί πρώτα όταν έστελνα ένα email με παρατηρήσεις απαντούσαν αμέσως,
ενώ τους τελευταίους μήνες δεν μου απαντάνε.
avatar
GLA
Member
Member

Άντρας Τόπος : ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 26/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 93


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

TopoNavigator 6 - Anavasi Digital - Σελίδα 10 Empty Απ: TopoNavigator 6 - Anavasi Digital

Δημοσίευση από Santosan Τρι 3 Μάης 2016 - 11:57

Έκανες καμμία προσπάθεια να επικοινωνήσεις μαζί τους τηλεφωνικά να δείς τι παίζει ; Είναι πιο άμεσο & πιστεύω θα πάρεις χαμπάρι περισσότερα για το τι παίζεται, από την στιγμή που είσαι πελάτης έχεις & αυτή την επιλογή αν αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

TopoNavigator 6 - Anavasi Digital - Σελίδα 10 Empty Απ: TopoNavigator 6 - Anavasi Digital

Δημοσίευση από GLA Παρ 20 Μάης 2016 - 11:37

Santosan έγραψε:Έκανες καμμία προσπάθεια να επικοινωνήσεις μαζί τους τηλεφωνικά να δείς τι παίζει ; Είναι πιο άμεσο & πιστεύω θα πάρεις χαμπάρι περισσότερα για το τι παίζεται, από την στιγμή που είσαι πελάτης έχεις & αυτή την επιλογή αν αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα.

Επικοινωνήσα και είναι κακά τα μαντάτα για τα Garmin και τα Windows.

1) Ετοιμάζουν την επόμενη έκδοση, την 7, μέσα στο φθινόπωρο.

2) Δεν θα υποστηρίζουν πια 3 πλατφόρμες (Windows, Android, Garmin)
Μάλλον μόνο Αντροιντ και iOS. Σίγουρα όχι Garmin.

3) Το Toponavigator 7 δεν θα φτιάχνει χάρτες για Garmin. Σίγουρο.
avatar
GLA
Member
Member

Άντρας Τόπος : ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 26/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 93


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

TopoNavigator 6 - Anavasi Digital - Σελίδα 10 Empty Απ: TopoNavigator 6 - Anavasi Digital

Δημοσίευση από Santosan Παρ 20 Μάης 2016 - 11:52

Αυτό είναι σοβαρό γιατί πλέον οι ιδιοκτήτες συσκευών On The Trail της Garmin δεν θα μπορούν να έχουν τον χάρτη της Anavasi στην συσκευή τους, γι' αυτούς απομένει μόνο ο Topo Drive που δεν έχει την ίδια κάλυψη. Για να αποκτήσουν τον χάρτη λοιπόν θα πρέπει να αγοράσουν την εφαρμογή που θα πουλάνε για iOS ή Android & να ξαμοληθούν στα βουνά με ένα Smartphone στο χέρι .... ; Είναι δυνατόν το οποιοδήποτε Smartphone να χρησιμοποιηθεί σαν εργαλείο για τέτοια χρήση που είναι & η πιό απαιτητική όταν δεν μπορεί να καλύψει τις ανάγκες του χρήστη στο αυτοκίνητο στο ίδιο επίπεδο με ένα PND που είναι & η απλούστερη των χρήσεων ;

Αν σε κατάλαβα καλά φίλε μου & αν είναι όπως τα λες κάτι δεν πάει καλά στην όλη ιστορία ....
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

TopoNavigator 6 - Anavasi Digital - Σελίδα 10 Empty Απ: TopoNavigator 6 - Anavasi Digital

Δημοσίευση από panoshm Παρ 20 Μάης 2016 - 13:55

Όντως ΠΟΛΥ κακά μαντάτα.....

Μεγάλο μέρος των νόμιμων χρηστών (offroaders - ορειβάτες - περιηγητές) που έχουν δώσει ένα σωρό χρήματα τα τελευταία χρόνια για τις αναβαθμίσεις, τι θα κάνουν? Θα πετάξουν ότι είχαν και θα τρέξουν να πάρουν smartphone?

Έλεος!

Και ήθελα να πάω στo Toponavigator 7 όταν θα έβγαινε για να εκμεταλλευτώ πλήρως το Montana μου...

Άντε γεια λοιπόν... Χάνουν ένα μεγάλο μερίδιο της αγοράς...

Ο Topodrive θα είναι μονοπώλειο λοιπόν και θα πορευτούμε με αυτόν...

ΥΓ: Δεν θα ξεχάσω στις αρχές του 2015 που πήρα τηλέφωνο στην Ανάβαση για να αγοράσω από αυτούς το Montana μαζί με το TopoNavigator (το είχαν προσφορά τότε) και μου είπαν ότι έχουν σταματήσει να εμπορεύονται Garmin αλλά απλά δεν είχαν διορθώσει ακόμα το site..... Η αρχή είχε γίνει λοιπόν, απλά δεν το "πιάσαμε"....
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

TopoNavigator 6 - Anavasi Digital - Σελίδα 10 Empty Απ: TopoNavigator 6 - Anavasi Digital

Δημοσίευση από GLA Παρ 20 Μάης 2016 - 16:49

Τι μου απάντησαν με email σε κάποιες ερωτήσεις που έκανα:

Γενικά, το Toponavigator είναι πλέον προσανατολισμένο σε εφαρμογές γραφείου. Για τις φορητές συσκευές υπάρχουν οι λύσεις σε Αντροιντ και σύντομα σε iOS.

Δεν είναι δυνατόν να παρακολουθήσουμε όλα τα μοντέλα της Γκάρμιν. Το καθένα έχει άλλη συμπεριφορά απεικόνισης, ανάλογα τη χρήση για την οποια φτιάχτηκε. Η παγκόσμια κοινότητα προγραμματιστών έχει εγκαταλείψει τα Γκάρμιν, οπότε και εμείς δεν έχουμε πλέον εισροή ιδεών και λύσεων.
Τα Γκάρμιν ήταν ένα (κακό) μονοπώλιο που ευτυχώς τελείωσε. Σήμερα (πάλι ευτυχώς) υπάρχουν mobile συσκευές και αντίστοιχες λύσεις από εμάς και άλλους κατασκευαστές, που δίνουν πολύ μεγαλύτερες δυνατότητες. Το ενδιαφέρον από πλευράς χρηστών έχει ελαχιστοποιηθεί, επίσης.  Τέλος, δεν μπορούμε πλέον να υποστηρίζουμε 3 πλατφόρμες (Windows, Android, Garmin) με τους πόρους που έχουμε και με το μέγεθος της ελληνικής αγοράς. Με το Toponavigator 6 δώσαμε μια παράταση τριών ετών για να είμαστε συνεπείς με τους πελάτες μας, με τεράστιο εσωτερικό κόστος, το Toponavigator 7 όμως δεν θα φτιάχνει χάρτες για Γκάρμιν.
avatar
GLA
Member
Member

Άντρας Τόπος : ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 26/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 93


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

TopoNavigator 6 - Anavasi Digital - Σελίδα 10 Empty Απ: TopoNavigator 6 - Anavasi Digital

Δημοσίευση από panoshm Παρ 20 Μάης 2016 - 22:11

Με το Toponavigator 6 δώσαμε μια παράταση τριών ετών για να είμαστε συνεπείς με τους πελάτες μας, με τεράστιο εσωτερικό κόστος,
Θέλω να δω τι θα κάνουν όταν καταλάβουν το εσωτερικό κόστος που θα έχουν όταν θα χρειαστεί να βγάλουν μεγάλο αριθμό προσωπικού στους δρόμους (αμάξια συμβατικά & 4χ4 που μπορούν να περπατήσουν τοιυς "λευκούς" 4χ4 δρόμους, ορειβάτες κλπ ειδικότητες) για να καταγράψουν νέα tracks.... lol!  γιατί αυτού του είδους οι διαδρομές δεν καλύπτονται από χρήστες που χρησιμοποιούν tablet & iOS για να ανέβουν στα βουνά....
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

TopoNavigator 6 - Anavasi Digital - Σελίδα 10 Empty Απ: TopoNavigator 6 - Anavasi Digital

Δημοσίευση από Santosan Παρ 20 Μάης 2016 - 23:54

Πόσο δύσκολο είναι δλδ να κατασκευάσουν έναν χάρτη σε μορφή συμβατή για συσκευές Garmin  & να τον πουλήσουν σαν ξεχωριστό προιόν όταν όπως έχει αποδειχθεί ακόμα & η "κουτσή Μαρία" μπορεί να φτιάξει χάρτη που να δουλεύει στα Garminakia ;;; Μήπως κολλήσανε στην απεικόνιση λόγω ποικιλίας των συσκευών της Garmin ; Τα TYP δεν τα γνωρίζουνε ; Ερασιτέχνες χομπύστες του χώρου, ακόμα & μέσα σε αυτό το forum, έχουν καλύψει όλες τις ανάγκες των χρηστών & δεν μπορούν αυτοί που είναι επαγγελματίες ; Άσε το TopoNavigator ... ας ασχολείται με εφαρμογές γραφείου, ας ασχοληθούν με Android & iOS δικαίωμα τους αλλά αποκόβονται από την νο1 εταιρία παγκοσμίως στο χώρο του Outdoor που είναι & ο μόνος τομέας που το προιόν τους είναι χρήσιμο γιατί από χρήση στο οδικό δίκτυο κλάφτα Χαράλαμπε, ούτε road index δεν έχει ο χάρτης.

Για ποιά παγκόσμια κοινότητα προγραμματιστών μιλάνε, ποιοί εγκαταλείψανε την Garmin ... ;; Προσωπικά που ασχολούμαι & ψάχνομαι πολύ με την Garmin πέρα από τα Ελληνικά σύνορα δεν έχω διαπιστώσει κάτι τέτοιο, αντιθέτως πολύς κόσμος ασχολείται ακόμα & υπογείως μαζί της. Όποιος έχει όρεξη ας κάνει ένα μέτρημα πόσες εφαρμογές κυκλοφορούνε & αναβαθμίζονται τακτικά σχετικά με την Garmin αλλά ακόμα & έτσι να είναι, γιατί να περιμένουν ιδέες από ξένους προγραμματιστές, δικές τους δεν έχουνε ;

Εδώ θα φανεί πόσο καπάτσα είναι η Geodata να εκμεταλλευτεί όλους αυτούς τους πελάτες της Garmin που θα μείνουν δυσαρεστημένοι από αυτή την κίνηση της Anavasi ώστε να τους τραβήξει κοντά της αναβαθμίζοντας τον TopoDrive προσθέτοντας χαρτογραφικά δεδομένα στις υπόλοιπες κατηγορίες χωματόδρομων.

Επειδή μου αρέσει να γράφω με στοιχεία διαβάστε την αναφορά της Garmin για τα κέρδη της στον τομέα που αφορά την Anavasi για το πρώτο τρίμηνο του 2016 & την εξαγορά της DeLorme, πείτε μου που βλέπετε μείωση του ενδιαφέροντος από τον κόσμο ...

Outdoor:

The outdoor segment posted robust revenue growth of 33% driven by the strength of our fēnix® line of wearables as well as our dog products. Our recently introduced Approach® S20 and G10, and TruSwing™ have brought new energy to our golf product line in a challenging industry. Gross and operating margins were down from a year ago, but remained strong at 61% and 29%, respectively, and resulted in a 17% increase in operating income. Within the quarter, we completed the DeLorme acquisition and will see a full quarter of sales contribution beginning in the second quarter. With the strong start to 2016 we are poised to execute our plan of continued innovations within the outdoor markets.


Αν τσεκάρετε & τις παλαιότερες αναφορές της Garmin θα διαπιστώσεται ότι ο συγκεκριμένος εκτός από κάποια μικρά σκαμπανεβάσματα είναι κερδοφόρος. Όπως ο Πάνος έτσι & εγώ θα αγόραζα το TopoNavigator 7, περίμενα την κυκλοφορία του & ήμουν αποφασισμένος, τώρα δεν υπάρχει περίπτωση ...
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

TopoNavigator 6 - Anavasi Digital - Σελίδα 10 Empty GARMIN NUVI 2689 - Toponavigator 6.4.1

Δημοσίευση από croussos Κυρ 29 Μάης 2016 - 21:35

Θεωρώντας ότι μπορώ να φορτώσω τούς χάρτες του ΤΝ6 στο πιο πάνω GPS, με την γνωστή διαδικασία, είχε σαν αποτέλεσμα ο χάρτης του ΤΝ να διαγράψει τον υπάρχοντα χάρτη του NUVI. Ερευνώντας το θέμα έμαθα ότι το ΤΝ πρέπει να γραφτεί σε SD κάρτα κ το GPS να έχει μόνο το χάρτη του. Αναφέρθηκα στην Anadigit κ ευτυχώς οι άνθρωποι μου έφτιαξαν driver που ενημερώνει το χάρτη κατευθείαν στη κάρτα. Ετσι το πρόβλημα τακτοποιήθηκε κ το GPS δουλεύει υπέροχα Wink
avatar
croussos
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Ημερομηνία εγγραφής : 15/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 35


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

TopoNavigator 6 - Anavasi Digital - Σελίδα 10 Empty Απ: TopoNavigator 6 - Anavasi Digital

Δημοσίευση από x-trail Κυρ 29 Μάης 2016 - 22:16

croussos έγραψε:....Ερευνώντας το θέμα έμαθα ότι το ΤΝ πρέπει να γραφτεί σε SD κάρτα κ το GPS να έχει μόνο το χάρτη του....
Eδω θα διαφωνισω Κωστα.
Το ΤΝ (απο την εκδοση 3, 8 χρονια που το εχω αγορασμενο και το αναβαθμιζω) παει και γραφει τον χαρτη στη συσκευη, μεσα στο φακελο Garmin ή στο φακελο Map.
Μετα μπορω να το βαλω στην καρτα ή να το κρατησω στη συσκευη.
Οπου και να τον εχω δουλευει μια χαρα χωρις προβληματα.
Στο 60csx τον εχω ενωμενο σε ενα αρχειο .img μαζι με αλλους 5 χαρτες (6 σε 1 mapset)
Στο 205w τον εχω στη συσκευη ως 1 αρχειο gmapsupp.img μαζι με αλλον ενα χαρτη με ονομα gmapprom.img και στην καρτα εχω αλλα δυο αρχεια χαρτων.
Στο 3490 τον εχω στην καρτα στο φακελο Μap (συνολικα εχω 12 χαρτες σε καρτα και συσκευη) και τον εχω χωρισμενο σε δυο αρχεια .img (ΤopoMap και RoadMap) γιατι το λογισμικο δεν επιτρεπει, αν ο χαρτης της Αναβασης ειναι σε ενα αρχειο .img, να τσεκαρω ξεχωριστα μονο τον TopoMap πανω πχ απο τον Autodrive.
O TopoMap δεν εχει οδικες πληροφοριες κι ετσι δεν εχει προβλημα συνυπαρξης με κανεναν αλλο χαρτη.
Ο RoadMap παλι δεν εχει προβλημα συνυπαρξης αφου και γραμμενος ειναι με λατινικους χαρακτηρες σε κωδικοσελιδα win-1252 και δεν εχει index διευθυνσεων πολεων οπως αλλοι οδικοι.
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

TopoNavigator 6 - Anavasi Digital - Σελίδα 10 Empty Απ: TopoNavigator 6 - Anavasi Digital

Δημοσίευση από Santosan Κυρ 29 Μάης 2016 - 23:05

croussos έγραψε:Θεωρώντας ότι μπορώ να φορτώσω τούς χάρτες του ΤΝ6 στο πιο πάνω GPS, με την γνωστή διαδικασία, είχε σαν αποτέλεσμα ο χάρτης του ΤΝ να διαγράψει τον υπάρχοντα χάρτη του NUVI.
Κατά την γνώμη μου αυτό είναι συνέπεια της παράλειψης της Anavasi να ενημερωθεί σχετικά με τις νέες συσκευές & τις θέσεις των αρχείων χαρτών γιατί πράγματι έχουν αλλάξει. Η γνωστή διαδικασία δεν θα είχε κανένα πρόβλημα αν την είχαν ενημερώσει ...

croussos έγραψε:Ερευνώντας το θέμα έμαθα ότι το ΤΝ πρέπει να γραφτεί σε SD κάρτα κ το GPS να έχει μόνο το χάρτη του. Αναφέρθηκα στην Anadigit κ ευτυχώς οι άνθρωποι μου έφτιαξαν driver που ενημερώνει το χάρτη κατευθείαν στη κάρτα. Ετσι το πρόβλημα τακτοποιήθηκε κ το GPS δουλεύει υπέροχα Wink
Δεν ξέρω τις πηγές που ερεύνησες & σου έδωσαν αυτό το συμπέρασμα αλλά τα Garmin ως LMT πωλούνται με δύο χάρτες για πλοήγηση στην εσωτερική μνήμη από την Ελληνική αντιπροσωπεία, ποιός από τους δύο είναι ο χάρτης τους ; Ποιός θα μείνει & ποιός θα φύγει; Οι χρήστες που δεν χρησιμοποιούν κάρτα τι θα κάνουν ; Η συγκεκριμένη θέση ή άποψη δεν έχει απολύτως κανένα νόημα αφού ένα από τα χαρακτηριστικά πλεονεκτήματα των συσκευών της Garmin είναι η δυνατότητα ύπαρξης πολλών χαρτών στην συσκευή & στην κάρτα καθώς & η επιλογή ή αναβάθμιση του εκάστοτε χάρτη κατά βούληση χωρίς προβλήματα ...

Δεν χρειάζεται κανένας driver για να γίνει μια ασφαλή αναβάθμιση με το TopoNavigator, απλώς κάνεις ένα backup της εσωτερικής μνήμης της συσκευής σε ένα USB Stick, μετά το μπριζώνεις στο PC, ανοίγεις το TopoNavigator & εκτελείς την διαδικασία αναβάθμισης. Ο χάρτης φιλοξενείται στο USB Stick & μπορείς να τον μεταφέρεις στην συσκευή σου. Είναι παρόμοια περίπτωση με αυτή εδώ: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

TopoNavigator 6 - Anavasi Digital - Σελίδα 10 Empty Απ: TopoNavigator 6 - Anavasi Digital

Δημοσίευση από GLA Δευ 5 Σεπ 2022 - 19:54

Πάει η εταιρία, κατέβασε ρολά. Τώρα το είδα που πήρα νέο PC και ήθελα να κάνω την 3η εγκατάσταση του TopoNavigator-6 που δικαιούμαι.
avatar
GLA
Member
Member

Άντρας Τόπος : ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 26/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 93


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

TopoNavigator 6 - Anavasi Digital - Σελίδα 10 Empty Απ: TopoNavigator 6 - Anavasi Digital

Δημοσίευση από lneam Τρι 6 Σεπ 2022 - 20:01

δεν εχεις δικιο. Η εταιρεια υπαρχει, απλα εχει αλλες δραστηριοτητες. Προς το παρον, εφαρμογες του παρελθοντος εχουν σταματησει. Ισως γιατι δεν υπηρχε ενδιαφερον απο νεους καταναλωτες - νεα εσοδα , ισως να ετοιμαζουν νεες εκδοσεις (ελπιζω).

εχουν και νεα σελιδα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

το toponavigator για android εχει καταργηθει απο τον Δεκ. 2021. Υπαρχει ενημερωση εδω [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 401


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

TopoNavigator 6 - Anavasi Digital - Σελίδα 10 Empty Απ: TopoNavigator 6 - Anavasi Digital

Δημοσίευση από lneam Τετ 7 Σεπ 2022 - 7:48

κατι που το ξεχασα χθες και μπορει να βοηθησει να βγουν συμπερασματα ειναι αυτο

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Το 2018, η AnaDigit, συμπράττοντας με την αδερφή γαλλική εταιρεία Ubicarta, ίδρυσαν την ομόρρυθμη εταιρεία topoguide, που εστιάζει στη δημιουργία και διάθεση προϊόντων και υπηρεσιών ψηφιακής και πεζοπορικής ξενάγησης και ερμηνείας περιβάλλοντος.

εγω καταλαβα πως τα προηγουμενα χρονια (πριν το '18) ειχαν προβληματα επιβιωσης, προφανως απο τις χαμηλες πωλησεις, οποτε και αναγκαστηκαν να "ξεπουληθουν" σε ξενους.
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 401


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

TopoNavigator 6 - Anavasi Digital - Σελίδα 10 Empty Απ: TopoNavigator 6 - Anavasi Digital

Δημοσίευση από lneam Παρ 9 Σεπ 2022 - 9:10

η φωτο. ειναι μεσα απο την επισημη σελιδα της εταιρειας στο facebook. Ειναι απο τις αρχες του ετους και διαβαζουμε ξεκαθαρα τα μελλοντικα σχεδια της anadigit για την εφαρμογη toponavigator στο android. Προσωπικα ελπιζω και για τα windows.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Υ.Γ.
εκανα εδω το ποστ για να υπαρχει απαντηση στο γενικο προβλημα της εταιρειας
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 401


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

TopoNavigator 6 - Anavasi Digital - Σελίδα 10 Empty Toponavigator Android

Δημοσίευση από GLA Κυρ 21 Μάης 2023 - 20:23

Πριν πολλά χρόνια είχα αγοράσει το Toponavigator 4 για PC, μετά την αναβάθμιση Toponavigator 5, και μετά την αναβάθμιση Toponavigator 6.
Σε κάθε αγορά δικαιούμαι 3 εγκαταστάσεις. Σε καμία δεν έκανα και τις 3 μέχρι που έκλεισε η εταιρία.
Όταν η εταιρία σταμάτησε να ενημερώνει το Toponavigator για PC, αγόρασα το Toponavigator Android αφού η εταιρία έλεγε ότι μόνο αυτό θα εξελίσσει από δω και πέρα.
Αλλά και το Toponavigator Android εγκαταλείφθηκε και η εταιρία κατέβασε ρολά ενώ είχα κάνει μόνο τις 2 εγκαταστάσεις από τις 3 που δικαιούμαι με την αγορά.
Το είχα εγκαταστήσει στο κινητό μου και στο τάμπλετ. Ευτυχώς έλεγα που πριν κλείσει η εταιρία είχα προλάβει να κατεβάσω όλη την Ελλάδα (σε μεσαία ανάλυση) στον δικό τους χάρτη, στις δορυφορικές της Coogle, και κάποιων ακόμη εταιριών που τους έδιναν ελεύθερα και είχες την δυνατότητα να τους κατεβάζεις και να τους χειρίζεσαι μέσα από το Toponavigator Android. Έτσι δεν ήταν καταστροφικό για μένα το κλείσιμο του σέρβερ της εταιρίας.
Αλλά λογάριαζα χωρίς τον ξενοδόχο, που λένε και στο χωριό μου. 

Κάποια στιγμή και στις δύο συσκευές σταμάτησε η εφαρμογή να λειτουργεί σωστά. Εξαφανίστηκαν κάποιες επιλογές στα μενού. Η κυριότερη, η επιλογή χάρτη, από αυτούς που είχα αποθηκεύσει στις συσκευές.
Στο κινητό μπορώ να χρησιμοποιήσω μόνο τους χάρτες Toponavigator και στο τάμπλετ μόνο τις δορυφορικές εικόνες της Coogle. Έμειναν με τους χάρτες που είχα χρησιμοποιήσει την τελευταία φορά πριν σκάση η εσωτερική βόμβα που μάλλον μου είχε βάλει η πονηρή εταιρία.
Πότε ακριβώς έγινε η ζημιά δεν ξέρω, το κατάλαβα περίπου πριν δύο χρόνια. Την εφαρμογή την λειτουργούσα μόνο αν πήγαινα κάποια εκδρομή και από το 2019 δεν είχα πάει πουθενά.

Τώρα αγοράζω τους χάρτες της Anavasi Maps σε μορφή εικόνας, που στην ουσία είναι οι ίδιοι χάρτες που χρησιμοποιούσε το Toponavigator, αφού κάποτε η Anavasi Maps και η Toponavigator ήταν μία εταιρία.
avatar
GLA
Member
Member

Άντρας Τόπος : ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 26/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 93


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

TopoNavigator 6 - Anavasi Digital - Σελίδα 10 Empty Απ: TopoNavigator 6 - Anavasi Digital

Δημοσίευση από lneam Κυρ 21 Μάης 2023 - 20:32

GLA έγραψε:Όταν η εταιρία σταμάτησε να ενημερώνει το Toponavigator για PC, αγόρασα το Toponavigator Android αφού η εταιρία έλεγε ότι μόνο αυτό θα εξελίσσει από δω και πέρα.
Αλλά και το Toponavigator Android εγκαταλείφθηκε και η εταιρία κατέβασε ρολά ενώ είχα κάνει μόνο τις 2 εγκαταστάσεις από τις 3 που δικαιούμαι με την αγορά.

την φωτογραφια στο προηγουμενο ποστ απο το facebook της εταιρειας την ειδες ? Διαβασες το κειμενο ?
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 401


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

TopoNavigator 6 - Anavasi Digital - Σελίδα 10 Empty Απ: TopoNavigator 6 - Anavasi Digital

Δημοσίευση από lneam Κυρ 21 Μάης 2023 - 20:41

εγω εχω βρει την λυση στα "θεματα" των garmin / αναβαση, με την εφαρμογη osmand. Οι χαρτες osm δεν ειναι τελειοι, ομως η εφαρμογη εχει δυνατοτητα για 2 layer χαρτη και βαζω ταυτοχρονα satllite maps και ειναι ΟΚ.
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 401


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 10 από 11 Επιστροφή  1, 2, 3 ... , 9, 10, 11  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης