My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Χαλασμένη κάρτα microSD

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Χαλασμένη κάρτα microSD Empty Χαλασμένη κάρτα microSD

Δημοσίευση από panoshm Τρι 27 Δεκ 2016 - 21:05

Είχα ήδη μία κάρτα microSD Transend 32GB που βγήκε off και δεν την διαβάζει καν κανένα PC που λόγος για format, που λόγος για να την δει κάποιο πρόγραμμα ανάκτησης....

...προστέθηκε τώρα και αυτή που έχω μέσα στο Montana, μια Sandisk Ultra 32GB HCI 10άρα η οποία ναι μεν την βλέπω, αλλά δεν μπορώ να σβήσω αρχεία, να γράψω κλπ... λες και είναι κλειδωμένη, format δεν μπορούν να την κάνουν τα Windows, βρήκα ένα πρόγραμμα το Eassos Partition Guru με το οποίο κατάφερα να την κάνω format μεν (δεν μου έβγαλε μήνυμα) αλλά έλα μου ντε που πάλι δεν μπορώ να γράψω-σβήσω αρχεία..... Μάλλον δεν επιλέγω σωστή μέθοδο? Δεν ξέρω έχω χαθεί....

Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία, πριν την πετάξω στο τζάκι από τα νεύρα μου και δω πως καίγεται το πυρίτιο? Evil or Very Mad
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χαλασμένη κάρτα microSD Empty Απ: Χαλασμένη κάρτα microSD

Δημοσίευση από Santosan Τρι 27 Δεκ 2016 - 21:20

Η εφαρμογή που επαναφέρει την κάρτα ακριβώς στη εργοστασιακή της μορφή ώστε να μπορέσει να χρησιμοποιηθεί για εγκατάσταση λειτουργικού Android που είναι ότι σοβαρό:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αν δεν σου δουλέψει με αυτή τότε η κάρτα είναι χαλασμένη.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χαλασμένη κάρτα microSD Empty Απ: Χαλασμένη κάρτα microSD

Δημοσίευση από panoshm Τρι 27 Δεκ 2016 - 21:33

Το έχω κι αυτό το πρόγραμμα το ήξερα από τότε που καταπιανόμουν με το HTC, το χρησιμοποίησα πρώτο-πρώτο αλλά μου βγάζει το μήνυμα:

"The Memory Card is Write Protected
Please Release the write protect switch"

Μάλλον η κάρτα πάει για το τζάκι 697328

Και το άξιο απορίας είναι ότι την κάρτα αυτή δεν την χρησιμοποίησα ποτέ πουθενά αλλού παρά μόνο στο Montana, την έβαζα απλά στη θύρα του PC με αντάπτορα για να σβήσω/γράψω μόνο αρχεία χαρτών....


Πάω για καινούργια λοιπόν....

Απλά μετά από αυτό κατάλαβα πια ότι τουλάχιστον ΕΝΑΝ χάρτη (θα βάλω όμως 2.... την Ανάβαση και τον Autodrive) θα πρέπει να μπαίνει στην εσωτερική μνήμη του Montana, φαντάσου να τα παίξει η κάρτα και να είμαι στη μέση του πουθενά και να πρέπει να γυρίσω πίσω....
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χαλασμένη κάρτα microSD Empty Απ: Χαλασμένη κάρτα microSD

Δημοσίευση από ZAFIR Τετ 28 Δεκ 2016 - 14:10

χμ... Rolling Eyes
"The Memory Card is Write Protected
Please Release the write protect switch"


κάνε ένα τελευταίο πρίν την στείλεις..
βρές μιά θήκη microsd σε sd ,γύρνα το switch *unlock* και δές το σενάριο πάλι,μιάς και οι microsd δέν έχουν αυτή την δυνατότητα από μόνες τους
λέω τώρα ... αλλά να είμαστε απόλυτα σίγουροι ...
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χαλασμένη κάρτα microSD Empty Απ: Χαλασμένη κάρτα microSD

Δημοσίευση από panoshm Τετ 28 Δεκ 2016 - 21:00

ZAFIR έγραψε:κάνε ένα τελευταίο πρίν την στείλεις..
βρές μιά θήκη microsd σε sd ,γύρνα το switch *unlock* και δές το σενάριο πάλι,μιάς και οι microsd δέν έχουν αυτή την δυνατότητα από μόνες τους
λέω τώρα ... αλλά να είμαστε απόλυτα σίγουροι ...
Το έχω κάνει κι αυτό 922785 no2
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χαλασμένη κάρτα microSD Empty Απ: Χαλασμένη κάρτα microSD

Δημοσίευση από Santosan Τετ 28 Δεκ 2016 - 22:03

Αν σου παρουσιάζονται τακτικά προβλήματα με κάρτες που συνδέεις σε συγκεκριμένο PC/laptop ενώ εσύ κάνεις ασφαλή κατάργηση κατά την αποσύνδεση ίσως θα έπρεπε να κοιτάξεις το card reader σου ή αν χρησιμοποιείς laptop με το ενσωματωμένο card reader να χρησιμοποιήσεις κάποιο εξωτερικό.

Η SanDisk έχει εγγύηση με διάρκεια αναλόγως το προιόν, αν έχεις την απόδειξη αγοράς μπορείς να πετύχεις την αντικατάσταση του προιόντος.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Χαλασμένη κάρτα microSD Empty Απ: Χαλασμένη κάρτα microSD

Δημοσίευση από lneam Πεμ 29 Δεκ 2016 - 18:13

Καλησπερα Πανο,
κατα την δικη μου αποψη, η εμπειρια και οι γνωσεις που εχεις δεν ειναι του απλου χρηστη ωστε να εχεις τυψεις σχετικα με τι εκανες λαθος.
Απλα μπορει να συμβει σε ολους. Το 2014 αγορασα για το Samsung S3 μια καρτα lexar microSD, μια φορα την εβαλα στην συσκευη και μια μετα απο 4 μηνες που πηγε για αλλαγη μεσα στην εγγυηση. Και το αναφερω επειδη ο Μανος ειπε, πως μπορει να φταει το card reader, ισως ?, αλλα εαν οι αλλες καρτες που εχεις ή και φιλων που εβαλες δεν χαλασαν, τοτε δεν υπαρχει προβλημα.

Θα ηθελα να σταθω σε 2 λογους που μπορει να εγινε ... οτι εγινε.
1. Οι κατασκευστες πιστευω δεν τους ενδιαφερει η μακροζωια στα προιοντα τους. Εκτος εαν προκειται για πολυ ειδικες περιπτωσεις οπως στρατος, διαστημα, ....
2. ο στατικος ηλεκτρισμος, ειναι κατι πολυ υπουλο στα ηλεκτρονικα. Οχι τοσο για τις συσκευες που εχουν μεταλικο περιβλημα, ειναι ομως πολυ μεγαλος πονοκεφαλος για τα "components" που ολοι μας πιανουνε με γυμνα χερια. Προσωπικα σε βαθμο "παρανοιας" πριν πιασω κατι ακουμπαω για 2-3 δευτερολεπτα την γειωση στο πολυμπριζο.
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης