My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

nüvi 2595 LMT Πρόβλημα με την αναβάθμιση του Ευρωπαϊκού χάρτη

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

nüvi 2595 LMT Πρόβλημα με την αναβάθμιση του Ευρωπαϊκού χάρτη  Empty nüvi 2595 LMT Πρόβλημα με την αναβάθμιση του Ευρωπαϊκού χάρτη

Δημοσίευση από lefterismega Σαβ 10 Σεπ 2016 - 8:57

Καλημέρα στην παρέα ...

Όπως λέει ο τίτλος έχω θεματάκι με την τελευταία αναβάθμιση "2017"...
Συγκεκριμένα το "Garmin express" μου ξεκινάει την χρονοβόρα αυτή διαδικασία, (με αυτήν τη σπαστική-αργή ταχύτητα που έχω), αλλά μετά από κάποια ώρα σταματάει και βγάζει το μήνυμα "Προέκυψε σφάλμα κατά την εγκατάσταση της ενημέρωσης". (Δείτε τις παρακάτω 2 εικόνες).
Δοκίμασα και σε άλλο υπ/στη αλλά είχα τα ίδια αποτελέσματα Evil or Very Mad
Ευχαριστώ ...


ΥΓ: Φίλος μου έφερε τον χάρτη σε "image" που φυσικά όμως δεν δούλεψε στη συσκευή ...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
lefterismega
lefterismega
Member
Member

Άντρας Τόπος : loutraki
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 132


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

nüvi 2595 LMT Πρόβλημα με την αναβάθμιση του Ευρωπαϊκού χάρτη  Empty Απ: nüvi 2595 LMT Πρόβλημα με την αναβάθμιση του Ευρωπαϊκού χάρτη

Δημοσίευση από Santosan Σαβ 10 Σεπ 2016 - 13:15

Δεν κάνω ποτέ αναβάθμιση του χάρτη με το Garmin Express απευθείας στην συσκευή για να αποφεύγω τέτοιες κακοτοπιές. Η τελευταία έκδοση του Ευρωπαικού (2017.20) κατέβηκε επιτυχώς με την μέθοδο του VHD. Διάβασε σχετικά εδώ:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.].

Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

nüvi 2595 LMT Πρόβλημα με την αναβάθμιση του Ευρωπαϊκού χάρτη  Empty Απ: nüvi 2595 LMT Πρόβλημα με την αναβάθμιση του Ευρωπαϊκού χάρτη

Δημοσίευση από ioanniskar Σαβ 10 Σεπ 2016 - 14:05

Προσπάθησα και γω να αναβαθμίσω με τη μέθοδο του virtual disk και ενώ το garmin express "είδε" το εικονικό Garmin (nuvi 2599), πάτησα Install έμεινε για ώρες στην οθόνη Downloading 1 of 587 και δεν γέμιζε η μπάρα προόδου.
Είπα να το κάνω απευθείας στην συσκευή αλλά μου έβγαλε μήνυμα πως δεν υπάρχει αρκετός ελεύθερος χώρος και πρέπει να συνδέσω εξωτερική κάρτα.
Η απορίες μου είναι:
1. Αν βάλω την εξωτερική κάρτα θα αποθηκευτεί εκεί ο χάρτης και θα πρέπει να έχω μόνιμα την κάρτα στη συσκευή για να δουλεύει ή λειτουργεί ως ενδιάμεση μονάδα για να κατέβει το αρχείο και μετά το μεταφέρει στη συσκευή;
2. Είναι φυσιολογικό να έχω μόνο 676MB ελεύθερα στη συσκευή ή έχουν μείνει άχρηστα αρχεία που δεν σβήστηκαν μετά από προηγούμενη αναβάθμιση; (έχω κάνει μία φορά αναβάθμιση με garmin express)
ioanniskar
ioanniskar
Member
Member

Άντρας Τόπος : Πάτρα
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 132


http://www.hackermagnet.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

nüvi 2595 LMT Πρόβλημα με την αναβάθμιση του Ευρωπαϊκού χάρτη  Empty Απ: nüvi 2595 LMT Πρόβλημα με την αναβάθμιση του Ευρωπαϊκού χάρτη

Δημοσίευση από x-trail Σαβ 10 Σεπ 2016 - 18:33

Εγω χρησιμοποιω την μεθοδο του Μανου με USB στικακι, αλλα αντι γι' αυτο χρησιμοποιω μια 16αρα sdCard και μεσα της βαζω μονο το φακελο Garmin απο την εσωτερικη μνημη της συσκευης (Nuvi 3590).

-- Τρεχω το Garmin Express κι αυτο βρισκει την καρτα και την θεωρει συσκευη, βρισκει στην καρτα τις πληροφοριες που χρειαζεται και μου δινει οτι υπαρχει διαθεσιμη αναβαθμιση. Επειδη η καρτα ειναι αδεια και χωραει ολο το πακετο του χαρτη (~ 4gb o χαρτης κι αλλα τοσα τα συνοδευτικα αρχεια - εδω παιζει ρολο το μοντελο της συσκευης στο τι θα κατεβασει) δεν ρωταει που να γραψει τα αρχεια.

-- Επιλεγω να κατεβασει τον χαρτη και για τη συσκευη και για τον υπολογιστη (χρηση σε Mapsource και Basecamp)

-- Aρχιζει το κατεβασμα που σε συνηθισμενες ελληνικες γραμμες DSL κραταει περιπου 3 ωρες.
Το συνολικο κατεβασμα ειναι τωρα ~8gb** (εχει και την εκδοση για υπολογιστη) και σε αυτο περιλαμβανεται και ο χρονος που θα γινει το σβησιμο των παλιων αρχειων και το γραψιμο των νεων αρχειων στη συσκευη ή στην καρτα που φοραει η συσκευη. Επειδη λοιπον γραφει στη "αργη" συσκευη ~ 8gb μολις τελειωσει το κατεβασμα, ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΤΕ!!!

-- Παει λοιπον και φτιαχνει ενα φακελο στο C:\Program Data\Garmin\CoreServices\Downloads\ και εκει μεσα δημιουργει ταυτοχρονα δυο υποφακελους, τον Temp και τον Map.
Kατεβαζει λοιπον τα δεδομενα στον Temp (σε υποφακελους, σε μενα μονο ...605 για το 3590) και αναλογα με το τι κατεβαζει παει και τα συνθετει αυτα στον Map και μεσα στον Map φτιαχνει δυο ακομα υποφακελους, - Additions (συμπληρωματικα αρχεια συσκευης αναλογα με το μοντελο - ASR Voice Command, SID, JCV, SQL) και
- ΙΜG (εδω βαζει τα αρχεια του χαρτη της συσκευης και τα αρχεια εγκαταστασης και τον φακελο που χρειαζεται το Mapsource). Οι φακελοι που βρισκονται τα συνοδευτικα αρχεια και τα αρχεια του χαρτη που θα μπουν στη συσκευη εχουν ως ονομα το product number της Garmin (πχ 006-D2755-24)

-- Mολις λοιπον τελειωσει το κατεβασμα και η συνθeση και αποθηκευση ολων tvn αρχειων στον υπολογιστη, τοτε ξεκιναει την "μεταφορα" των αρχειων του χαρτη και την "αντιγραφη" των συνοδευτικων του αρχειων στη συσκευη (στη δικια μου περιπτωση τα γραφει ολα στην καρτα που εχω βαλει στον υπολογιστη).
Τοτε φτιαχνει και τα απαραιτητα αρχεια .UNL και .GMA σε σχεση με το device number της συσκευης μας και το MapID των χαρτων, ωστε να ξεκλειδωνουν οσα ειναι κλειδωμενα.
Μετα παει και κανει εγκατασταση τον κατεβασμενο χαρτη (φακελο τυπου .gmap) στο σωστο φακελο για να τον βλεπουμε στο Mapsource-Basecamp.
ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΧΑΡΤΩΝ ΚΑΙ ΤΑ .UNL ΚΑΙ .GMA ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΩΝ ΠΑΛΙΩΝ ΑΡΧΕΙΩΝ ΑΦΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΝΟΜΑ (overwrite) ενω σβηνονται τα παλια συνοδευτικα αρχεια και στους φακελους μπαινουν τα καινουρια.

Στο τελευταιο αυτο σταδιο της "μεταφορας" (διοτι σβηνονται απο τον υπολογιστη) του αρχειου χαρτη gmapprom.img και των κτιριων gmap3d.img, καθως και της "αντιγραφης" (διοτι παραμενουν στον υπολογιστη) των συνοδευτικων, γινονται τα πιο συνηθισμενα "φαουλ" του GE, δλδ ή ο χαρτης δεν εχει γραφτει σωστα ή κατι παει στραβα στο GE και μας βγαζει μηνυμα αποτυχιας.
ΠΡΟΣΟΧΗ αν μας βγαλει τετοιο μηνυμα και εχουμε συνδεμενη τη συσκευη μας (το εχει γραψει κι Μανος) ΔΕΝ ΑΠΟΣΥΝΔΕΟΥΜΕ ΤΗ ΣΥΣΚΕΥΗ αλλα ξανατρεχουμε το GE και επαναλαμβανουμε τη διαδικασια, που τωρα θα ειναι συντομοτερη αφου εχουν κατεβει τα περισσοτερα στον υπολογιστη.
Αν αποσυνδεσουμε τη συσκευη ή αν επανεκκινησουμε τον υπολογιστη, τοτε η συσκευη θα αναψει και αν διαβασει "χτυπημενο" αρχειο χαρτη, τοτε την πατησαμε, θα κολλησει στο Φορτωση Χαρτων.

Οσον αφορα τωρα τα μηνυματα ανεπαρκους εσωτερικης μνημης στη συσκευη, το προβλημα δεν ειναι το μεγεθος των αρχειων του χαρτη, αφου παει και τα γραφει "πανω" στα παλια αρχεια, αλλα τα συνοδευτικα αρχεια που μπορει να ξεπερνανε και τα 5gb (αναλογα με το μοντελο) και αντιγραφονται πριν σβηστουν τα παλια, εχουν και διαφορετικα ονοματα απο τα παλια και τα θελει η Garmin και στην εσωτερικη μνημη.
Αν λοιπον βαλουμε πριν την συνδεση με το GE μια 8αρα ή 16αρα καρτουλα στη συσκευη, τοτε το Garmin Express δεν θα εχει προβλημα και θα βαλει ολα τα αρχεια εκει που θελει, αναλογα με την ελευθερη μνημη που θα βρει, τη στιγμη που θα συνδεθει η συσκευη μας.
Το να μην σβηνει πρωτα τα παλια αρχεια και μετα να μετρα τον ελευθερο χωρο, σε μια πρωτη ματια φαινεται καπως ...ανικανο να κανει κατι απλο. Δεν ειναι ετσι τα πραγματα γιατι καθε εκδοση του CNEurope εχει διαφορετικο MapID (δεν ειναι δλδ σαν τις εκδοσεις του Autodrive) και εχει διαφορετικα ονοματα συνοδευτικων αρχειων.
Επισης μεσα μπορει να εχουμε κι αλλους CN..... χαρτες οποτε και τα δικα τους συνοδευτικα ειναι μεσα στους ιδιους φακελους.
Μπορει ακομα καποιος να εχει την ακριβως προηγουμενη εκδοση χαρτη και καποιος να εχει 3 εκδοσεις πισω.
Αρα τι να ξερει, τι να πρωτοελεγξει και τι να παει να σβησει στην αρχη της συνδεσης;
Επισης μπορει να το κανει και ως "ασφαλεια" ωστε αν κατι παει στραβα, να υπαρχει μεσα ο παλιος ο χαρτης, αφου απο τις 3-3.5 ωρες που κραταει συνολικα η αναβαθμιση, η αντιγραφη γινεται στην τελευταια 1 ωρα.


Απο τα παραπανω Γιαννη βλεπεις οτι η καρτα που θα βαλεις στη συσκευη δεν ειναι ενδιαμεση μοναδα, αλλα θα πρεπει να μεινει μονιμα στη συσκευη αφου το GE θα γραψει σε αυτην, οποια αρχεια απο το πακετο του χαρτη κρινει σκοπιμο.
Επισης απο τα παραπανω βλεπεις οτι ειναι φυσιολογικο να εχει μονο 676mb ελευθερα, αφου εχει μεσα προηγουμενο χαρτη και τα συνοδευτικα του αρχεια, και στην αρχη της συνδεσης δεν υπολογιζει τι θααααα... σβησει μελλοντικα (μετα το κατεβασμα στον υπολογιστη) και το ενδιαφερει μονο η "καθαρη" ελευθερη μνημη στην αρχη.


____________________
** Απο τα αρχεια που αφησε το GE στον υπολογιστη, υπαρχει η περιπτωση να μην κατεβαζει "ατοφιο" το αρχειο χαρτη gmapprom.img, αλλα να το "συνθετει" απο τους "υποχαρτες-tiles" που κατεβαζει και για εγκατασταση του χαρτη στο PC. Θα ξανακανω την αναβαθμιση του χαρτη "μονο" για συσκευη και θα δω τι κατεβαζει και θα επανελθω.


EDIT
Ξανακατεβασα τον χαρτη αλλα μονο για συσκευη και αφου για 15 περιπου λεπτα κατεβασε καποια πραγματα που δεν μπορεσα να εντοπισω (παντω οχι τα 4gb του χαρτη), αρχιζει το Building Maps οπου "κατασκευαζει" το αρχειο gmapprom.img.temp και οταν τελωσει η κατασκευη του, το αντιγραφει στην καρτα φτιαχνοντας εκει τα UNL και GMA.
Τα υπολοιπα αρχεια (gma3d.img και τα αλλα συνοδευτικα) δεν ειχαν σβηστει απο τον υπολογιστη μετα το προηγουμενο κατεβασμα κι ετσι αντιγραφηκαν μετα το gmapprom.img στην καρτα κατευθειαν χωρις να ξανακατεβουν.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την x-trail στις Σαβ 10 Σεπ 2016 - 19:32, 3 φορές συνολικά
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

nüvi 2595 LMT Πρόβλημα με την αναβάθμιση του Ευρωπαϊκού χάρτη  Empty Απ: nüvi 2595 LMT Πρόβλημα με την αναβάθμιση του Ευρωπαϊκού χάρτη

Δημοσίευση από Santosan Σαβ 10 Σεπ 2016 - 18:44

ioanniskar έγραψε:Προσπάθησα και γω να αναβαθμίσω με τη μέθοδο του virtual disk και ενώ το garmin express "είδε" το εικονικό Garmin (nuvi 2599), πάτησα Install έμεινε για ώρες στην οθόνη Downloading 1 of 587 και δεν γέμιζε η μπάρα προόδου.
Τις πρώτες ημέρες που δίνεται η αναβάθμιση παρουσιάζονται προβλήματα στο ήδη προβληματικό G.E, χρειάζεται υπομονή & επανάληψη της διαδικασίας. Φρόντισε να έχεις την τελευταία έκδοση του G.E & μέσα στο VHD να μην υπάρχει τίποτα άλλο εκτός από τον φάκελο Garmin από την εσωτερική μνήμη ώστε η "συσκευή" να φαίνεται άδεια ...

ioanniskar έγραψε:1. Αν βάλω την εξωτερική κάρτα θα αποθηκευτεί εκεί ο χάρτης και θα πρέπει να έχω μόνιμα την κάρτα στη συσκευή για να δουλεύει ή λειτουργεί ως ενδιάμεση μονάδα για να κατέβει το αρχείο και μετά το μεταφέρει στη συσκευή;
Το G.E θα χρησιμοποιήσει την κάρτα κατά το δοκούν για να αποθηκεύσει αρχείο/α ώστε να καλύψει τις ανάγκες της αναβάθμισης επομένως η κάρτα θα πρέπει να είναι πάντα εντός της συσκευής.

ioanniskar έγραψε:2. Είναι φυσιολογικό να έχω μόνο 676MB ελεύθερα στη συσκευή ή έχουν μείνει άχρηστα αρχεία που δεν σβήστηκαν μετά από προηγούμενη αναβάθμιση; (έχω κάνει μία φορά αναβάθμιση με garmin express)
Σβήσε τον χάρτη gmapprom & δοκίμασε να δείς αν το G.E θα βρεί ότι ο χώρος επαρκεί. Τα 676MB δεν φαίνονται εκτός πραγματικότητας αν προσθέσεις το μέγεθος των αρχείων.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

nüvi 2595 LMT Πρόβλημα με την αναβάθμιση του Ευρωπαϊκού χάρτη  Empty Απ: nüvi 2595 LMT Πρόβλημα με την αναβάθμιση του Ευρωπαϊκού χάρτη

Δημοσίευση από ioanniskar Σαβ 10 Σεπ 2016 - 20:30

Όπως φαίνεται είχα παλιά έκδοση του GE. Έβαλα το καινούριο και μου έβγαζε μήνυμα πως δεν μπορεί να συνδεθεί με τον server (μάλλον λόγω μεγάλης ζήτησης από το πρόσφατο update). Μετά από αρκετές προσπάθειες συνδέθηκε και άρχισε να κατεβάζει. Το κατεβάζω με την μέθοδο του εικονικού δίσκου και μόνο τον φάκελο Gamrin μέσα σ' αυτόν. Αν έχω κάποιο πρόβλημα θα επανέλθω.
ioanniskar
ioanniskar
Member
Member

Άντρας Τόπος : Πάτρα
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 132


http://www.hackermagnet.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

nüvi 2595 LMT Πρόβλημα με την αναβάθμιση του Ευρωπαϊκού χάρτη  Empty Απ: nüvi 2595 LMT Πρόβλημα με την αναβάθμιση του Ευρωπαϊκού χάρτη

Δημοσίευση από ioanniskar Σαβ 10 Σεπ 2016 - 22:35

Έκανα την αναβάθμιση αλλά έχω μερικές απορίες ακόμη.
Τα αρχεία gma και unl για κάθε χάρτη αλλάζουν σε κάθε αναβάθμιση; Με τον Autodrive είχα την εντύπωση ότι τα αρχεία ήταν τα ίδια και είχα κρατημένο backup από αυτά τα αρχεία σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά. Αν αλλάζουν κάθε φορά θα πρέπει να παίρνω backup όλης της συσκευής πριν και μετά από κάθε αναβάθμιση για να είμαι απόλυτα καλυμμένος;
Με τη μέθοδο του virtul disk για την αναβάθμιση μου κατέβασε πολλά αρχεία μέσα στον φάκελο ASR ενώ στη συσκευή είχα μόνο δύο. Τελικά αντικατέστησα όλα τα υπόλοιπα αρχεία εκτός του φακέλου ASR αφού δεν χωρούσε στη συσκευή. Πάτησα πάλι update στο GE με συνδεδεμένη τη συσκευή αλλά αυτή τη φορά με ρώτησα τι γλώσσα χρησιμοποιώ. Έτσι μετέφερε στη συσκευή μόνο δύο αρχεία στον φάκελο ASR όπως ήταν και πριν. Πρόκειται για αρχεία voice commands; Πώς θα ξέρω ποια είναι για Ελλάδα για να αντιγράφω μόνο αυτά;
ioanniskar
ioanniskar
Member
Member

Άντρας Τόπος : Πάτρα
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 132


http://www.hackermagnet.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

nüvi 2595 LMT Πρόβλημα με την αναβάθμιση του Ευρωπαϊκού χάρτη  Empty Απ: nüvi 2595 LMT Πρόβλημα με την αναβάθμιση του Ευρωπαϊκού χάρτη

Δημοσίευση από x-trail Κυρ 11 Σεπ 2016 - 0:54

Tα αρχεια GMA και UNL εξαρτωνται απο το DeviceID (10 ψηφια) της καθε συσκευης και το MapID του καθε χαρτη.
Στον Ευρωπαικο χαρτη, καθε νεα εκδοση εχει το δικο της διαφορετικο MapID αριθμο κι αρα παραγεται διαφορετικο αρχειο UNL και GMA, αρα αλλαζουν καθε φορα.
Στον Autodrive καθε νεα εκοδση εχει τον ιδιο MapID=822 (821 για τον λατινικο) κι ετσι αφου δεν αλλαζει αυτος και δεν αλλαζει κι ο DeviceID αφου η συσκευη παραμενει η ιδια, δεν αλλαζει το UNL

Πρεπει να παιρνεις Backup μετα απο καθε αναβαθμιση μονο, γιατι αυτο θα ειναι το "πριν" Backup στην επομενη αναβαθμιση.

Δεν εχω ασχοληθει με τα ASR αφου το 3490-3590 δεν υποστηριζουν ελληνικο voice command.
Δεν τα αντιγραφω για να κερδισω χωρο και δεν νομιζω οτι μπορεις να βρεις ακρη με τις ονομασιες τους γιατι αλλαζουν και δεν ακολουθουν την ονοματολογια των υπολοιπων συνοδευτικων που το ονομα τους αυξανεται κατα 10, οπως για παραδειγμα το D3175220A.sid  στην εκδοση αυτην, ηταν στην προηγουμενη D3175210A.sid και αρα στην επομενη θα ειναι D3175230A.sid
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

nüvi 2595 LMT Πρόβλημα με την αναβάθμιση του Ευρωπαϊκού χάρτη  Empty Απ: nüvi 2595 LMT Πρόβλημα με την αναβάθμιση του Ευρωπαϊκού χάρτη

Δημοσίευση από Santosan Κυρ 11 Σεπ 2016 - 12:43

ioanniskar έγραψε:Έκανα την αναβάθμιση αλλά έχω μερικές απορίες ακόμη.
Τα αρχεία gma και unl για κάθε χάρτη αλλάζουν σε κάθε αναβάθμιση; Με τον Autodrive είχα την εντύπωση ότι τα αρχεία ήταν τα ίδια και είχα κρατημένο backup από αυτά τα αρχεία σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά. Αν αλλάζουν κάθε φορά θα πρέπει να παίρνω backup όλης της συσκευής πριν και μετά από κάθε αναβάθμιση για να είμαι απόλυτα καλυμμένος;

Τα παρελκόμενα αρχεία του χάρτη & τον ίδιο τον χάρτη σε μορφή MapSource της τρέχουσας έκδοσης το G.E τα αποθηκεύει μέχρι την επόμενη αναβάθμιση στην θέση C:\ProgramData\Garmin\CoreService ώστε να τα έχει εύκαιρα σε περίπτωση επανεγκατάστασης του χάρτη χωρίς να απασχολεί τον server της Garmin. Με την μέθοδο του VHD έχεις άλλο ένα πλήρες backup του χάρτη εκεί συν το backup που θα κάνεις όλη την συσκευή στο PC* σου καταλαβαίνεις ότι θα απασχολήσεις πολλά GB από την χωρητικότητα του/των σκληρού/ων σου με τα ίδια αρχεία είς διπλούν & τριπλούν.
Από την στιγμή που θα κάνεις backup την συσκευή σου θα σου πρότεινα να διαγράψεις τα πάντα από το VHD, εκτός από τον φάκελο Garmin από την εσωτερική μνήμη & τον φάκελο C:\ProgramData\Garmin\CoreService\Downloads εκτός από τον υποφάκελο C:\ProgramData\Garmin\CoreService\Downloads\Map\Map_Map.EU.2017.20\RMU\EU\2017_20\acaee455-b1c3-422a-ae34-5f9e536ecc85\IMG που είναι η εγκατάσταση για το MapSource & θα τα έχεις όλα. Ένα τελευταίο βήμα που απαιτείται είναι να σώσεις τα δύο αρχεία xxxxxx.ucx & xxxxxx.gma που θα βρείς στον φάκελο C:\Users\Όνομα χρήστη\AppData\Roaming\Garmin\Maps ώστε να μπορείς να ξεκλειδώσεις τον χάρτη στο MapSource/BaseCamp σε οποιαδήποτε περίπτωση χρειαστεί κάνοντας τα απλώς αντιγραφή στον παραπάνω φάκελο χωρίς να επαναλάβεις την διαδικασία με το G.E.

ioanniskar έγραψε:Με τη μέθοδο του virtul disk για την αναβάθμιση μου κατέβασε πολλά αρχεία μέσα στον φάκελο ASR ενώ στη συσκευή είχα μόνο δύο. Τελικά αντικατέστησα όλα τα υπόλοιπα αρχεία εκτός του φακέλου ASR αφού δεν χωρούσε στη συσκευή. Πάτησα πάλι update στο GE με συνδεδεμένη τη συσκευή αλλά αυτή τη φορά με ρώτησα τι γλώσσα χρησιμοποιώ. Έτσι μετέφερε στη συσκευή μόνο δύο αρχεία στον φάκελο ASR όπως ήταν και πριν. Πρόκειται για αρχεία voice commands; Πώς θα ξέρω ποια είναι για Ελλάδα για να αντιγράφω μόνο αυτά;

Μετονόμασε τις επεκτάσεις των αρχείων μέσα στον φάκελο ASR (VHD) & αφού αντιγράψεις εκ νέου τον φάκελο Garmin της εσωτερικής μνήμης στον VHD για να διαβάσει το G.E την συσκευή όπως διαμορφώθηκε μετά την αναβάθμιση που έκανες απευθείας σε αυτή για τα ASR κάνε μια δοκιμή με το G.E (στο VHD πάντα) να δείς τι θα σου δώσει.
Σε περίπτωση που δεν πετύχει αυτό ... μέσα στον VHD πρίν από κάθε αναβάθμιση χάρτη αντέγραψε όλο το περιεχόμενο της εσωτερικής μνήμης της συσκευής αυτούσιο χωρίς να αλλάξεις ή να παραλείψεις οτιδήποτε, πιθανόν να χρειαστεί ο VHD να είναι μεγαλύτερος σε μέγεθος ώστε να μην παρουσιαστεί πρόβλημα χωρητικότητας. Με αυτό τον τρόπο το G.E θα βλέπει όλη την "συσκευή".


* Τον συσχετισμό για τις ανάλογες θέσεις & ονομασίες σε MAC θα πρέπει να τις κάνεις μόνος σου & φυσικά σε αυτή την περίπτωση σε απασχολεί μόνο το BaseCamp.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

nüvi 2595 LMT Πρόβλημα με την αναβάθμιση του Ευρωπαϊκού χάρτη  Empty Απ: nüvi 2595 LMT Πρόβλημα με την αναβάθμιση του Ευρωπαϊκού χάρτη

Δημοσίευση από ioanniskar Κυρ 11 Σεπ 2016 - 14:53

Η θέση των χαρτών που κατεβάζει το GE σε Mac για κάποιον άλλον που ίσως ενδιαφέρεται είναι
~/Library/Application Support/Garmin/Express/Maps
Θα δοκιμάσω τις συμβουλές σου για τα ASR στο επόμενο update.
Επειδή έχω SSD δίσκο και δεν θέλω να έχω άχρηστα και duplicates σβήνω ό,τι μπορώ. Έτσι έχω κρατημένο μόνο το backup όλης της συσκευής. Το VHD το σβήνω και όταν χρειαστεί το ξαναφτιάχνω. Από αυτά που κατέβασε το GE έχω σβήσει τα πάντα εκτός το gmap. Δεν ήξερα ότι ξεκλειδώνει με αρχεία ucx και gma και τα έσβησα. Το εγκατέστησα στο Basecamp και επειδή δεν μου χρειαζόταν όλη η Ευρώπη, έκοψα μόνο την Ελλάδα και την πέρασα στο VHD σε μορφή IMG με το MapInstall. Ξεκλείδωσα το .img της Ελλάδας (ο τρόπος δεν αφορά το forum και δεν τον γράφω) και ενσωμάτωσα σε αυτό το .img ένα άλλο .img με τον DEM χάρτη της Ελλάδας (τον έχω φτιάξει με παρόμοιο τρόπο). Μετέτρεψα το νέο .img σε μορφή Mapsource και μετά σε μορφή gmap για να εγκαταστήσω στο Basecamp τον νέο χάρτη που έχει μόνο την Ελλάδα με τρισδιάστατη απεικόνιση.
Υπάρχει κάποιος πιο "νόμιμος" τρόπος για να κάνω τα παραπάνω με χρήση των κλειδιών του γνήσιου χάρτη;
Θα ξανακατεβάσω πάντως τον χάρτη με το GE για να κρατήσω τα κλειδιά που ανέφερες.
ioanniskar
ioanniskar
Member
Member

Άντρας Τόπος : Πάτρα
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 132


http://www.hackermagnet.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

nüvi 2595 LMT Πρόβλημα με την αναβάθμιση του Ευρωπαϊκού χάρτη  Empty Απ: nüvi 2595 LMT Πρόβλημα με την αναβάθμιση του Ευρωπαϊκού χάρτη

Δημοσίευση από Santosan Κυρ 11 Σεπ 2016 - 18:58

Το κλειδί xxxxxx.ucx είναι για να ξεκλειδώνει τον χάρτη στο MapSource/BaseCamp ενώ το xxxxxx.gma γίνεται αποστολή μαζί με τον χάρτη από το MapInstall στην συσκευή για την οποία υπάρχει η άδεια για να πιστοποιηθεί ότι ο χάρτης είναι γνήσιος. Το κλειδί unl που επίσης είναι απαραίτητο για το ξεκλείδωμα μπορεί να μην υπάρχει σαν αρχείο έχει όμως ενσωματωθεί ο κωδικός ξεκλειδώματος στο αρχείο του χάρτη κατά την κατασκευή πριν την αποστολή.

Την επόμενη φορά που θα εγκαταστήσεις τον Ευρωπαικό στο BaseCamp άνοιξε το & πήγαινε στο μενού "Maps - Manage Map Products - Unlock Regions (μαρκάρισε τον Ευρωπαικό) - Export & αποθήκευσε το αρχείο με ονομασία UnlockCodes."

Τώρα θα κάνεις όλη την διαδικασία που ανέφερες παραπάνω αλλά χωρίς να αμαρτήσεις & αφού εγκαταστήσεις το σετ που έφτιαξες θα σου ζητήσει να ξεκλειδώσεις το προιόν. Ακολουθείς το μενού "Maps - Manage Map Products - Unlock Regions - Import & εισάγεις το UnlockCodes.ucx που θα ξεκλειδώσει το σετ που έφτιαξες αφού στην ουσία ο DEM είναι ξεκλείδωτος & το Ελληνικό τμήμα του Ευρωπαικού δεν παύει να είναι ο Ευρωπαικός χάρτης.

Με το "Import" μπορείς να εισάγεις & το αρχείο xxxxxx.gma που έκανες backup κάτι που δεν γίνεται με το "Export" & γι' αυτό σου έγραψα παραπάνω να κάνεις backup το περιεχόμενο του φακέλου στην θέση C:\Users\Όνομα χρήστη\AppData\Roaming\Garmin\Maps.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

nüvi 2595 LMT Πρόβλημα με την αναβάθμιση του Ευρωπαϊκού χάρτη  Empty Απ: nüvi 2595 LMT Πρόβλημα με την αναβάθμιση του Ευρωπαϊκού χάρτη

Δημοσίευση από ioanniskar Κυρ 11 Σεπ 2016 - 21:54

Μετά από πολλές δοκιμές κατέληξα σε μερικά συμπεράσματα.

Για να με ρωτήσει το GE τι γλώσσα χρησιμοποιώ και να κατεβάσει μόνο τα αντίστοιχα αρχεία στον φάκελο ASR πρέπει να μην επαρκεί ο χώρος αποθήκευσης για όλα τα αρχεία. Γι αυτό και με ρωτούσε όταν έκανα install στη συσκευή και όχι στο μεγαλύτερο Virtual Disk. Βάζοντας άσχετα αρχεία στο Virtual Disk για να γεμίσω τον χώρο του με ρώτησε τι γλώσσα θέλω να εγκαταστήσει αλλά δεν είχε μέσα την Ελληνική. Βάζοντας έναν έναν τους φακέλους και τα αρχεία από το backup που είχα, βρήκα πως εμφανίζει την Ελληνική, αρκεί να έχουμε στο Virtual Disk τον φάκελο Voice με τουλάχιστον ένα .vpm Ελληνικής γλώσσας. Έτσι μου εμφάνισε το παρακάτω παράθυρο που ήταν το ζητούμενο.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Δεν μπόρεσα να βρω στο Basecamp το μενού Maps - Manage Map Products - Unlock Regions - Import. Στον Mac έχει μόνο αυτά


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Κάνοντας πάλι αμέτρητες δοκιμές δημιούργησα νέα .gmap αρχεία με το κομμάτι της Ελλάδας από τον CN χωρίς να το ξεκλειδώσω και το κομμάτι της Ελλάδας του DEM. Ο χάρτης εμφανιζόταν ως κλειδωμένος ακόμη και με τα αρχεία .gma και .ucx. Σκέφτηκα πως μπορεί να φταίει το διαφορετικό FID που έβαζα στον καινούριο χάρτη. Έβαλα το ίδιο FID αλλά πάλι δεν ξεκλείδωνε με το .ucx. Ο χάρτης ξεκλείδωσε αφού έβαλα το .gma στον ίδιο φάκελο με το .gmap. Τελικά δεν ήταν απαραίτητο το .ucx αφού το έσβησα και ο χάρτης είναι ξεκλειδωμένος. Το μόνο που χρειαζόταν ήταν το .gma αρχείο και να κρατήσω το αρχικό FID.
ioanniskar
ioanniskar
Member
Member

Άντρας Τόπος : Πάτρα
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 132


http://www.hackermagnet.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

nüvi 2595 LMT Πρόβλημα με την αναβάθμιση του Ευρωπαϊκού χάρτη  Empty Απ: nüvi 2595 LMT Πρόβλημα με την αναβάθμιση του Ευρωπαϊκού χάρτη

Δημοσίευση από Santosan Δευ 12 Σεπ 2016 - 9:38

Το G.E λοιπόν χρησιμοποιεί το αρχείο φωνής που είναι ένα regional αρχείο για να καταλάβει & να δώσει την ανάλογη επιλογή ...

Στα Windows όλη η δουλειά γίνεται με το .ucx & το .gma μέσα από το μενού των ίδιων των εφαρμογών MapSource/BaseCamp. Σε MAC όπως φαίνεται δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, διαφορετικά λειτουργικά διαφορετική λειτουργία.

Σημασία έχει ότι βρήκες τις λύσεις για ότι έψαχνες, ειδικά για όσους ασχολούνται & χρησιμοποιούν MAC & τις μοιράστηκες στο forum, οπότε ένα thumbs up σου αξίζει με το παραπάνω.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης