My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Λαθη στη μετατροπη συντεταγμενων ΕΓΣΑ87 (GGRS 87) και WGS84

+2
panoshm
x-trail
6 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Λαθη στη μετατροπη συντεταγμενων ΕΓΣΑ87 (GGRS 87) και WGS84 Empty Λαθη στη μετατροπη συντεταγμενων ΕΓΣΑ87 (GGRS 87) και WGS84

Δημοσίευση από x-trail Κυρ 5 Ιουν 2016 - 21:58

Aφορμη για το παρακατω θεμα μου εδωσε η ενασχοληση με ενα υπεροχο eTrex Touch 25 (πραγματικα αχτυπητο για τα λεφτα του) ενος καλου φιλου!
Οπως ολα τα ορειβατικα της Garmin ετσι και αυτο μπορει να δεχτει συντεταγμενες σε μορφη ΕΓΣΑ87, ειτε αφου εμεις ορισουμε τις παραμετρους μετατροπης απο μοιρες WGS84 σε μετρα του ΕΓΣΑ87, ειτε να ορισουμε εμεις καποιες απο τις παραμετρους και να επιλεξουμε το GGRS87 (ή ΕGSA87) απο τα διαθεσιμα datum της συσκευης (κατι που οπως θα δειτε παρακατω, απογορευεται δια ...ροπαλου).

Λιγη θεωρια ομως οπως παντα, ωστε με πολυ απλα λογια να καταλαβουμε τι μας γινεται!
Ολοι με τα GPS εχουμε ηδη μαθει οτι υπαρχει ενα παγκοσμιο συστημα γεωγραφικης αναφορας, το WGS84, που ως μοναδες γεωγραφικου πλατους και μηκους εχει τις μοιρες, σε μορφη δεκαδικη (dd.dddddd) ή σε μοιρες και δεκαδικα λεπτα (dd° mm.mmmm') ή σε μοιρες και λεπτα και δεκαδικα δευτερα λεπτα (dd° mm' ss.ss").
Ολα τα GPS χρησιμοποιουν ΜΟΝΟ τις δεκαδικες μοιρες (dd.dddddd) για τους υπολογισμους τους καθως και για την μεταφορα αρχειων .gpx σε προγραμματα για PC. Εσεις μπορει να βλεπετε στη συσκευη ή στο προγραμμα σας ή στο application του κινητου, τις μοιρες οπως τις θελετε, αλλα εσωτερικα η συσκευη τις εχει ΜΟΝΟ ως δεκαδικες και χρησιμοποιει αλγοριθμους μετατροπης για να σας τις δειξει στην οθονη οπως εσεις θελετε.

Επειδη ομως η γη δεν ειναι επιπεδη, οταν θελησουμε να φτιαξουμε "επιπεδους" χαρτες υπαρχει προβλημα ακριβειας και στρογγυλοποιησης.
Ετσι πολλες χωρες, για να εχουν μεγαλυτερη ακριβεια στην επικρατεια τους, φτιαχνουν νεα, μικροτερα συστηματα γεωγραφικης αναφορας και προβολης στο επιπεδο, ωστε να ικανοποιουνται απο την υψηλοτερη ακριβεια των συντεταγμενων στην περιοχη τους.
Για να το καταλαβετε καλυτερα, παρτε ενα πορτοκαλι κι ενα μαχαιρι. Το πορτοκαλι ειναι η γη και με το μαχαιρι θα το ξεφλουδισετε κοβοντας σε 4 κομματια τη φλουδα, απο πανω προς τα κατω, σα να χαραζετε μεσημβρινους! Αν απλωσετε τα 4 κομματια στο τραπεζι ωστε να τα κανετε επιπεδα θα δειτε οτι οι πλαινες πλευρες δεν ειναι παραλληλες και το σχημα το καθε κομματιου δεν ειναι τετραγωνο.
Αν τωρα κοψουμε τη φλουδα με το ιδιο τροπο αλλα σε 100 κομματια, θα δουμε οτι οι πλευρες πλησιαζουν να γινουν παραλληλες. Οσα πιο πολλα και μικρα κομματια κοψουμε, τοσο πιο παραλληλες οι πλευρες τους οταν τα απλωσουμε στο τραπεζι.

ΕΓΣΑ87 (Ελληνικο Γεωγραφικο Συστημα Αναφορας 87)
Ετσι λοιπον η Ελλαδα αποφασισε να φτιαξει ενα τετοιο "ειδικο" συστημα για την περιοχη μας.
Αντι γαι να εχει ενα ...κομματι 360 μοιρων σε προβολη του στο επιπεδο, εκοψε απο την υδρογειο ενα κομματι "στενο", πλατους 12 μοιρων, με κεντρικο αξονα τον μεσημβρινο των 24 μοιρων. Ετσι το συστημα ξεκιναει απο τα δυτικα απο τις Ε18.0000 μοιρες, στο Ιονιο και τελειωνει στις Ε30.0000 μοιρες, στη μεση της Τουρκιας.
Οι μοναδες συντεταγμενων οριστηκαν σε μετρα, ο αξονας Χ ειναι το νεο γεωγραφικο μηκος (μεσημβρινοι) και ο αξονας Υ ειναι το νεο γεωγραφικο πλατος (παραλληλοι).
Ετσι στις 18 μοιρες γ.μηκος εχουμε 0 (μηδεν) μετρα, στις 24 μοιρες (κεντρικος μεσημβρινος του συστηματος) εχουμε 500.000 μετρα και στις 30 μοιρες εχουμε 1.000.000 μετρα.
Οι τιμες αυτες επιλεχθηκαν ωστε να μην εχουμε αρνητικους αριθμους στους υπολογισμους μας.
Το γ.πλατος του συστηματος μας ξεκιναει απο το Ισημερινο, στα 0 (μηδεν μετρα) και φτανει στο βορειοτερο ακρο του Εβρου στα 4.624.085 μετρα (απο τον Ισημερινο).
Αρα στο ΕΓΣΑ87 το γ.μηκος ειναι σε χιλιαδες μετρα και το γ.πλατος σε εκατομμυρια μετρα.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Ουφ, τελος η θεωρια, παμε στην πραξη τωρα!!!

Εβαλα στο eTrex Touch 25 στις Ρυθμισεις Θεσης της σωστες παραμετρους, οπως τις δινει η βιβλιογραφια (και οι χαρτινοι χαρτες της Αναβασης) ωστε να δημιουργησω τα αναλογα USER GRID και USER DATUM (ειναι κατω κατω στις λιστες) και με το τροπο αυτο να βλεπω στην οθονη συντεταγμενες σε μετρα του ΕΓΣΑ87, ασχετα αν "μεσα" στη συσκευη ολες οι συντεταγμενες (οπως ειπαμε πριν) ειναι σε μορφη δεκαδικων μοιρων του WGS84.
Mε τις παραμετρους που ορισα, ο αλγοριθμος που εχει μεσα η συσκευη μου, θα μετατρεπει τις μοιρες σε μετρα.
Σημ. Οταν φτανουμε στα πεδια με τους αριθμους, παταμε το πεδιο κι εμφανιζεται το πληκτρολογιο για να κανουμε εισαγωγη των αριθμων μας.

ΔΙΟΡΘΩΣΗ: ΣΤΟ Dx BAZOYME -200 KAI OXI ΣΚΕΤΟ 200 Thanks to Panoshm!!!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Το ιδιο φυσικα μπορουμε να κανουμε και στο Basecamp (και στο Mapsource) ωστε να μεταρεψουμε ΟΛΕΣ τις συντεταγμενες ΟΛΩΝ των σημειων μας, που ως τωρα ηταν σε μοιρες, να τις κανουμε ΟΛΕΣ σε μετρα!!!
Αλλα το ξεραμε αυτο, σωσταααα???
27978
Σημ. Εδω τωρα τα User Defined Grid και Datum ειναι πανω πανω στη λιστα και μπορουμε να βαλουμε και δεκαδικους αριθμους!
ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ διαλεγουμε σε συσκευη Garmin ή Bascamp/Mapsource το "ετοιμο" Datum GGRS 87 (ή ΕGSA 87) γιατι θα δειτε παρακατω!!!

ΔΙΟΡΘΩΣΗ: ΣΤΟ Delta X BAZOYME -199.7 KAI OXI ΣΚΕΤΟ 199.7
Thanks to Panoshm!!!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Αφου τα εκανα ολα αυτα ξεκινησα για δοκιμες του eTrex, κουβαλωντας μαζι το παλιο-καλο 60csx, το 3490 (μονο WGS84) και το Galaxy S5 με το StreetPilot και το ΤopoNavigator και ενα ακομα app γαι Android, το "GGRS 87 - EGSA87" το οποιο κανει και μετατροπες. Φυσικα πηρα και φωτογραφικη μαζι για να τραβηξω οτι εδειχναν οι συσκευες διπλα διπλα.
Κατι πηγαινε πολυ στραβα και αυτο το καταλαβα το βραδυ στο Basecamp, οπου επαιρνα αλλα αντ' αλλων!!!

Ετσι εφτιαξα μια ευκολη "υπολογιστικα" δοκιμη ωστε να δω ποιος κανει σωστες μετατροπες  και για να εχω καποιο σημειο αναφορας.
Σημ. Tραβηξα φωτογραφιες κι οχι σκρινακια για να μην υπαρχει καν η υπονοια μονταζ στο photoshop
Διαλεξα τις συντεταγμενες Ε24.0000 μοιρες και Ν40.0000 που ειναι ενα σημειο στο δευτερο ποδι της Χαλκιδικης, πανω απο το Καλαμιτσι.
Απο τη στιγμη που διαλεξα ως γεωγραφικο μηκος τις 24 μοιρες που ειναι ο κεντρικος μεσημβρινος του ΕΓΣΑ87 και που αντιστοιχει στα 500.000 μετρα, ΘΕΛΩ-ΑΠΑΙΤΩ οι συσκευες, τα προγραμματα (Basecamp, TopoNavigator και λοιπα προγραμματα μετατροπων) να μου δωσουν με τους αλγοριθμους που εχει το καθενα, μια μονο απαντηση, Χ=500000, οτιδηποτε αλλο εχει μεσα σφαλμα, απο μικρο εως τεραστιο!!!

Εβαλα πρωτα τις συντεταγμενες στο Coords του Ιωαννη Συγγρου και ΜΠΡΑΒΟ πηρα το (μοναδικο) ΣΩΣΤΟ αποτελεσμα.
Ενα πεντακαθαρο 500000 και το υψομετρο στο 0 !!!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Μετα το εβαλα στο eTrex (και στο 60csx)

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

αλλαξα σε συντεταγμενες "Χρηστη" (ΕΓΣΑ87) και πηρα το παρακατω αποτελεσμα (και στο 60csx)

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Με εβγαλε 14 μετρα ανατολικοτερα και 51 μετρα νοτιοτερα απο το Coords
Την αποκλιση των 14 μετρων την θεωρω αποδεκτη για αλγοριθμο λογισμικου συσκευης με τις στρογγυλοποιησεις στην εισαγωγη των παραμετρων, αλλα η αποκλιση στο γ.πλατος των 51 μετρων ειναι αρκετα υπολογισιμη, ειδικα για βουνο ή για μετρησεις ακριβειας τοπογραφων και λοιπων....

Ειπα λοιπον να μην επιλεξω το δικο μου USER DATUM αλλα να επιλεξω το "ετοιμο" GGRS 87 (EGSA 87) της Garmin.
To αποτελεσμα το βλεπετε παρακατω

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

150 μετρα αποκλιση ανατολικοτερα (1,5 γηπεδο ποδοσφαιρου...) στο γ.μηκος και 287 μετρα αποκλιση βορειοτερα τωρα στο γ.πλατος !!!!!!!
Αρα ή εμεις τους δωσαμε κατι στραβο ως Datum GGRS 87 ή η Garmin το ενσωματωσε πολυ λαθος, κι αν μαλιστα οπως θα δειτε παρακατω το συνδιασουμε με το TopoNavigator, το λαθος γινεται τεραστιο!!!

Τα ιδια ακριβως με το eTrex μου βγαζει και το Basecamp, αναλογα με το αν θα βαλω το δικο μου Datum ή το GGRS 87 της Garmin.

Πηγα λοιπον κι εβαλα τις συντεταγμενες του WGS84 στην σελιδα του ΓΥΣ (Γεωγραφικη Υπηρεσια Στρατου) που κανει online μετατροπη συντεταγμενων.
Διαλεξα και Νομο χαλκιδικης μηπως παιζει ρολο, αλλα παλι απογοητευση, παλι λαθος!!!!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
149 μετρα αποκλιση δυτικοτερα στο γ.μηκος και 287 μετρα αποκλιση νοτιοτερα τωρα στο γ.πλατος !!!!!!!
Τις ιδιες αλλα ΑΝΤΙΘΕΤΕΣ αποκλισεις απο οταν επελεξα το Datum GGRS 87 στη συσκευη!!!!
Κατι μαλλον δεν θα πηγαινει σωστα με τα προσημα στο αλγοριθμο, αγνωστο ποιου αλγοριθμο....

Αν μαλιστα συνδιασω το να εχω στη συσκευη το "ετοιμο" Datum GGRS 87, να βαλω τα μετρα που θα μου δωσει στο ΓΥΣ, τοτε η αποκλιση γινεται ΔΙΠΛΑΣΙΑ.

Το ιδιο ακριβως συμβαινει και στο ΤοpoNavigator, σε ολες τις εκδοσεις που εχω.
Επειδη το ΤΝ βγαζει στην κατω σειρα της σελιδας τις συντεταγμενες που εχει ο κερσορας καθε φορα, και τις βγαζει και στα δυο συστηματα με μετατροπη, πηγα τον κερσορα στο σημειο Ε24.0000 και Ν40.0000 και να το ιδιο αποτελεσμα με αυτο του ΓΥΣ.
Επαναλαμβανω οτι εφοσον εχω δωσει Ε24.0000 το αποτελεσμα πρεπει να ειναι ακριβως Χ=500000 γιατι οι 24 μοιρες ειναι ο κεντρικος μεσημβρινος, εκει βασιζεται το συστημα!!!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Το ιδιο λαθος παρουσιαζει φυσικα και το "TopoNavigator GPS Info" για Android....

To ιδιο ακριβως λαθος σε αποκλισεις μου βγαζει και το προγραμμα μεταροπης ΕΓΣΑ87-WGS84, το "GPS2EGSA87" οπως βλεπετε παρακατω σε συγκριση με το Coords.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Λιγο ακομα δηλαδη και θα πιστεψω οτι ειμαι χαζος κι οτι ο κεντρικος μεσημβρινος των 24 μοιρων αντιστοιχει σε 449.851 κι οχι σε 500.000 μετρα


Πως ομως μας επιρεαζει εμας τους χρηστες GPS καθως και τους χρηστες του ΤοpoNavigator;

Στο ορειβατικο μας Garmin απο χαρα μεγαλη που μας εκανε την τιμη η Garmin να συμπεριλαβει και το Datum GGRS 87 στη λιστα, επιλεγουμε αυτο κι οχι το User Datum.
Μαρκαρουμε λοιπον το σημειο που βρισκομαστε, αυτο μεσα στη συσκευη μαρκαρεται ως δεκαδικες μοιρες του WGS84 και μετα την εσωτερικη μετατροπη της συσκευης βλεπουμε στην οθονη τις συντεταγμενες του ΕΓΣΑ87 σε μετρα!!!!! Τελειο!!!!!
Σημειωνουμε λοιπον καπου το Χ=500150 και Υ=4428044
Παμε σπιτι, ανοιγουμε το ΤΝ και κλικαρουμε ενα σημειο και του αλλαζουμε τις συντεταγμενες ΕΓΣΑ87 σε αυτες που ειχαμε σημειωσει κατα την εξορμηση μας.
Θελετε το αποτελεσμα, θελετε???????????
Μονο 645 μετρα αποκλιση προς τα Βορειοδυτικα !!!!!!!!!!!!!!!!!
(να πω και την κακιουλα μου τωρα, θεωρειται και προγραμμα στυλ GIS, και τωρα καταλαβα οταν το 2006 με τις καταγραφες και γεωαναφορες για το διδακτορικο της συζυγου μου ειχε βγει η πιστη να τα ταιριαξω).
Δειτε το γιατι αλλιως δυσκολα το πιστευετε...
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Τωρα θα μου πειτε γιατι να μην συνδεσω τη συσκευη και να στειλω το σημειο στο ΤΝ;
Ωραια, το σημειο που αποθηκευτηκε μεσα στη συσκευη ειναι οπως ειπαμε σε δεκαδικες μοιρες σε WGS84.
Το διο ειναι και στο αρχειο current.gpx που θα παραγει η συσκευη μας μολις συνδεθει στο PC.
Aυτο το αρχειο με δεκαδικες μοιρες θα διαβασει το TN και με τον δικο του αλγοριθμο θα το μετατρεψει σε ΕΓΣΑ87 ωστε να το δουμε στην οθονη σε μετρα.
Βλεπουμε στη συσκευη μας λοιπον Χ=500150 και Υ=4428044
(εκανε το ενα λαθος η συσκευη μας)
Διαβαζει το TN το αρχειο current.gpx και....
Βλεπουμε στο ΤΝ λοιπον το σημειο με Χ=489851.20 και Υ=4427470.95
(εκανε το δευτερο λαθος το ΤΝ)
Το σημειο και στους δυο χαρτες, στο PC και στη συσκευη ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ στην ιδια θεση γιατι και τα δυο "εσωτερικα" διαβαζουν και απεικονιζουν σε δεκαδικες μοιρες του WGS84 και μετα μετατρεπουν τους αριθμους σε EGSA87!!!
Κι εμεις θα κατσουμε σαν χαζοι να κοιταμε μια τη συσκευη και μια το PC, με το σημειο να ειναι στην ιδια θεση του χαρτη και στα δυο αλλα οι συντεταγμενες ΕΓΣΑ87 που διαβαζουμε και στα δυο να ειναι διαφορετικες και ...λαθος, χωρις ομως να ξερουμε ποιο ειναι λαθος, ειναι φυσικα και τα δυο λαθος!!!!!

Οριστε και το σημειο μας στο ΤΝ, με το ενα παραθυρο να εχει τις συντεταγμενες σε ΕΓΣΑ87 και το αλλο σε WGS84.... μα καλα δεν εχουν δει οτι δεν βγαζει σωστα αποτελεσματα, τουλαχιστον απο την εκδοση 4 και μετα, ωστε να βελτιωσουν τον αλγοριθμο τους...
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Κι αν νομιζετε οτι τα παραπανω ειναι ...ψιλα γραμματα, να κι ενα παραδειγμα ρεαλιστικο:
Κανω ορεινη πεζοπορεια με GPS και χρησιμοποιω το ΕΓΣΑ87.
Γλυστραω και πεφτω σε χαραδριτσα και σπαω τα ποδια μου.
Ειδοποιω τους διασωστες και τους δινω το στιγμα μου σε μετρα του EΓΣΑ87.
Αναλογα με ποιο μετατροπεα ή με ποιο προγραμμα θα τις χρησιμοποιησουν, εγω μπορει να ειμαι στο μισο χιλιομετρο μακρυα απο κει που θα ψαχνουν.
Ξερετε τι ειναι το μισο χιλιομετρο στα βουνα;;; ειναι το απεναντι βουνο!!!!!!

Γι' αυτο ΜΗΝ χρησιμοποιειτε (οσο το δυνατον) το EGSA87.
Kι αν πρεπει να το χρησιμοποιησετε, τοτε δωστε το User Datum κι οχι το "ετοιμο" GGRS 87 της συσκευης που εχει πολυ μεγαλες αποκλισεις.
Αν χρειαστειτε βοηθεια κι εχετε ΕΓΣΑ87, γυριστε τη συσκευη σε WGS84, με δεκαδικες μοιρες, ωστε αυτοι που θα παρουν τις συντεταγμενες σας να ΜΗΝ χρησιμοποιησουν καμια μετατροπη.


Αυτα τα λιγα και συγγνωμη αν σας κουρασα...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την x-trail στις Κυρ 7 Αυγ 2016 - 0:06, 1 φορά
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λαθη στη μετατροπη συντεταγμενων ΕΓΣΑ87 (GGRS 87) και WGS84 Empty Απ: Λαθη στη μετατροπη συντεταγμενων ΕΓΣΑ87 (GGRS 87) και WGS84

Δημοσίευση από panoshm Κυρ 5 Ιουν 2016 - 22:36

Ε όχι και μας κούρασες βρε Κυριάκο!!!!

Τι διδακτορικό ήταν πάλι αυτό?!!!!! Τέλειος! Το θέμα το "σώζω" στα αγαπημένα μου thumbup4

Και να πω και την δικιά μου σκέψη τώρα....:
Αν και δεν κατέχω γνώσεις τοπογραφίας, τώρα καταλαβαίνω γιατί το GPS που πρέπει (πλέον βάση νόμου) να χρησιμοποιούν οι τοπογράφοι για να φτιάχνουν τοπογραφικά σχέδια σε ΕΓΣΑ87, στοιχίζει 8.000 ευρώ! affraid Γιατί έχουν ακρίβεια χιλιοστού σε αυτό το σύστημα και από όσο ξέρω, τα "σετάρουν" σε τριγωνομετρικά σημεία που έχει διάσπαρτα η Γεωγραφική Υπηρεσεία Στρατού ανά την Ελλάδα σε διάφορα υψώματα και βουνά....
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λαθη στη μετατροπη συντεταγμενων ΕΓΣΑ87 (GGRS 87) και WGS84 Empty Απ: Λαθη στη μετατροπη συντεταγμενων ΕΓΣΑ87 (GGRS 87) και WGS84

Δημοσίευση από G.K. Δευ 6 Ιουν 2016 - 0:34

applausi applausi thanks thanks
G.K.
G.K.
Senior Member
Senior Member

Άντρας Ηλικία : 58
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 1001


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λαθη στη μετατροπη συντεταγμενων ΕΓΣΑ87 (GGRS 87) και WGS84 Empty Απ: Λαθη στη μετατροπη συντεταγμενων ΕΓΣΑ87 (GGRS 87) και WGS84

Δημοσίευση από lneam Δευ 6 Ιουν 2016 - 11:16

Εχω 2 αποριες ...

- Ο απλος χρηστης που εχει π.χ. Garmin eTrex 20x TOPO Drive ΕΓΣΑ87, απλα για την περιπετεια στο βουνο και την ασφαλεια του, γιατι θα πρεπει να ασχοληθει με το συστημα ΕΓΣΑ87. Υπαρχει λογος ? Επαγγελματιες ή τοπογραφοι, δεν ειμαστε.
- Ποια ειναι η ποιο φθηνη και με την σωστη ακριβεια συσκευη χειρος ? Garmin ? Καποια αλλη ?
Πριν την αγορα ο καταναλωτης πως ειναι σε θεση να την ελεγξει ?
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λαθη στη μετατροπη συντεταγμενων ΕΓΣΑ87 (GGRS 87) και WGS84 Empty Απ: Λαθη στη μετατροπη συντεταγμενων ΕΓΣΑ87 (GGRS 87) και WGS84

Δημοσίευση από Santosan Δευ 6 Ιουν 2016 - 20:44

Στην πρώτη ερώτηση έχεις απαντήσει ήδη από μόνος σου, όσο αφορά την δεύτερη δεν είναι & τόσο απλά τα πράγματα ...

Για χρήση Outdoor απλώς δεν υπάρχει ανταγωνισμός, η Garmin παίζει μόνη της, οπότε το καλύψαμε αυτό το θέμα γρήγορα & εύκολα. Από εκεί & πέρα μεγάλο ρόλο παίζει η χρήση για την οποία θέλεις την συσκευή, οι απαιτήσεις που έχεις απ' αυτή & τα χρήματα που διαθέτεις ...

Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λαθη στη μετατροπη συντεταγμενων ΕΓΣΑ87 (GGRS 87) και WGS84 Empty Απ: Λαθη στη μετατροπη συντεταγμενων ΕΓΣΑ87 (GGRS 87) και WGS84

Δημοσίευση από panoshm Δευ 6 Ιουν 2016 - 21:54

Βασικά έχεις 3 απορίες lol!
Η 3η απορία λοιπόν:
lneam έγραψε:Πριν την αγορα ο καταναλωτης πως ειναι σε θεση να την ελεγξει ?
δυστυχώς δεν νομίζω να μπορέσεις την συσκευή που θέλεις να την ανοίξεις και να πιάσει και σήμα δορυφόρων, γιατί αυτομάτως με το κλείδωμα των δορυφόρων "ξεκινάει" και ο χρόνος λειτουργίας της...
Αν βρεις κάποιο μαγαζί με δείγματα, θα είσαι τυχερός....

Υπάχουν όμως μυριάδες βίντεο στο YouTube για τις περισσότερες συσκευές Wink
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λαθη στη μετατροπη συντεταγμενων ΕΓΣΑ87 (GGRS 87) και WGS84 Empty Απ: Λαθη στη μετατροπη συντεταγμενων ΕΓΣΑ87 (GGRS 87) και WGS84

Δημοσίευση από lneam Τρι 7 Ιουν 2016 - 0:35

Ευχαριστω και τους 2 ...
Βασικα εχω πολλες αποριες, σιγα σιγα.

Υπαρχουν στο Youtube βιντεο δοκιμες συσκευων π.χ. Garmin για το Ελληνικο ΕΓΣΑ87 και στην παρουσιαση βλεπουμε εαν και ποσο σφαλμα εχει η συσκευη ?
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λαθη στη μετατροπη συντεταγμενων ΕΓΣΑ87 (GGRS 87) και WGS84 Empty Βοηθεια σχετικα με το Basecamp και τις συντεταγμενες

Δημοσίευση από diskjohn Σαβ 6 Αυγ 2016 - 2:00

καλησπέρα σας έχω το oregon 450  και το έχω σε ΕΓΣΑ87  οι συντεταγμένες φένονται ως εξης
User grid  Ε00111222
             Ν03334444
              UTM 
αυτα στην συσκευη  , το ερωτημα ειναι όταν μου δωσουν αυτη την μορφη  και εγω θέλω να τις βάλω στο basemap  παντωντας το Ctrl+T  και ύστερα να πατήσω Create Waypoint και να με παει στο σημείο  ειναι στο FIND τελευτεα γραμμή  ποια πρέεπει να επιλέξω στα settings οταν ανοίγει το πηνακάκη και έχει το Position  Grid το είχα φτιάξει παλεότερα αλλα δυστιχος εδώ και 4 ώρες πεδεύομαι άδικα  εάν μπορείτε σας παρακαλώ θα με βοηθούσατε πάρα πολύ 


Ευχαριστω
avatar
diskjohn
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : greece
Ημερομηνία εγγραφής : 14/11/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 6


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λαθη στη μετατροπη συντεταγμενων ΕΓΣΑ87 (GGRS 87) και WGS84 Empty Απ: Λαθη στη μετατροπη συντεταγμενων ΕΓΣΑ87 (GGRS 87) και WGS84

Δημοσίευση από Santosan Σαβ 6 Αυγ 2016 - 6:41

Καλημέρα & καλώς ήρθες στο forum !

Διάβασε το σχετικό θέμα εδώ:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λαθη στη μετατροπη συντεταγμενων ΕΓΣΑ87 (GGRS 87) και WGS84 Empty Απ: Λαθη στη μετατροπη συντεταγμενων ΕΓΣΑ87 (GGRS 87) και WGS84

Δημοσίευση από diskjohn Σαβ 6 Αυγ 2016 - 11:23

Καλημέρα και ευχαριστω για το ωραιο αρθρο   , στην συσκευη έχω ακριβως οπως δίχνεις  έκανα και στο basemap  τις ρυθμισεις αλλα κάτι δεν κάνει καλα δεν ξέρω τι φταίει  έβαλα  συντεταγμενες Ε00500363  Ν03929000 ειναι  στα Χανια  Κισσάμου&Σαριδαντώνη    'οπως βλέπεις στην εικόνα με έβγαλε κάπου στο Μαρόκο  στην θάλασσα και αλάζει τα δεδομένα που εισαγω  μπορείς να μου πείς που είναι το πρόβλημα πρέπει να έχω το ΕΓΣΑ87

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Έχει επεξεργασθεί από τον/την diskjohn στις Σαβ 6 Αυγ 2016 - 11:33, 2 φορές συνολικά (Λόγος της επεξεργασίας : foto)
avatar
diskjohn
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : greece
Ημερομηνία εγγραφής : 14/11/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 6


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λαθη στη μετατροπη συντεταγμενων ΕΓΣΑ87 (GGRS 87) και WGS84 Empty Απ: Λαθη στη μετατροπη συντεταγμενων ΕΓΣΑ87 (GGRS 87) και WGS84

Δημοσίευση από diskjohn Σαβ 6 Αυγ 2016 - 11:46

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
avatar
diskjohn
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : greece
Ημερομηνία εγγραφής : 14/11/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 6


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λαθη στη μετατροπη συντεταγμενων ΕΓΣΑ87 (GGRS 87) και WGS84 Empty Απ: Λαθη στη μετατροπη συντεταγμενων ΕΓΣΑ87 (GGRS 87) και WGS84

Δημοσίευση από x-trail Σαβ 6 Αυγ 2016 - 13:59

Κατι πρεπει να εχεις δωσει λαθος ή αναποδα στο Basecamp εκει που δινεις τις τιμες στο User Defined Grid και User Defined Datum. 
Ξαναδες το σκρινακι μου με τις ρυθμισεις στο topic που σου λεει ο Μανος παραπανω.
Θα δοκιμασω κι εγω τις συντεταγμενες σου σε δυο ωρες που θα ειμαι στο PC μπροστα.
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λαθη στη μετατροπη συντεταγμενων ΕΓΣΑ87 (GGRS 87) και WGS84 Empty Απ: Λαθη στη μετατροπη συντεταγμενων ΕΓΣΑ87 (GGRS 87) και WGS84

Δημοσίευση από diskjohn Σαβ 6 Αυγ 2016 - 17:13

κάλο μεσημέρι τελικά είχα ένα μηδενικό παραπάνω  και τώρα είμαστε σε καλό δρόμο βέβαια έχουμε κάμποσα μέτρα απόκλιση  που δεν τα είχα παλιότερα   το θέμα είναι πως θα τα φέρουμε στην σωστή σειρά  ?  Σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας
avatar
diskjohn
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : greece
Ημερομηνία εγγραφής : 14/11/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 6


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λαθη στη μετατροπη συντεταγμενων ΕΓΣΑ87 (GGRS 87) και WGS84 Empty Απ: Λαθη στη μετατροπη συντεταγμενων ΕΓΣΑ87 (GGRS 87) και WGS84

Δημοσίευση από panoshm Σαβ 6 Αυγ 2016 - 20:42

x-trail έγραψε:Εβαλα στο eTrex Touch 25 στις Ρυθμισεις Θεσης της σωστες παραμετρους, οπως τις δινει η βιβλιογραφια (και οι χαρτινοι χαρτες της Αναβασης) ωστε να δημιουργησω τα αναλογα USER GRID και USER DATUM (ειναι κατω κατω στις λιστες) και με το τροπο αυτο να βλεπω στην οθονη συντεταγμενες σε μετρα του ΕΓΣΑ87, ασχετα αν "μεσα" στη συσκευη ολες οι συντεταγμενες (οπως ειπαμε πριν) ειναι σε μορφη δεκαδικων μοιρων του WGS84.
Mε τις παραμετρους που ορισα, ο αλγοριθμος που εχει μεσα η συσκευη μου, θα μετατρεπει τις μοιρες σε μετρα.
Σημ. Οταν φτανουμε στα πεδια με τους αριθμους, παταμε το πεδιο κι εμφανιζεται το πληκτρολογιο για να κανουμε εισαγωγη των αριθμων μας.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Μιας και με "τρώει" το σαράκι τόσο καιρό να δω τι γίνεται με το Montana, ώστε βλέποντας ένα τοπογραφικό διάγραμμα σε ένα έργο να βάζω τα X/Y του Τοπογράφου και να βρίσκω εύκολα την θέση του έργου και να πλοηγούμε και σε αυτή αν χρειαστεί, άρχισα να ψάχνω λιγουλάκι και βρήκα ότι στα παρακάτω πρέπει να βάζουμε αυτές τις τιμές:
Dx: -200 (αλλού λένε για -200,1 και αλλού για -199,9)
Dy: +73,9 (αλλού λένε για +74,8)
Εδώ μπερδεύτηκα.... Rolling Eyes  Rolling Eyes Ποιες είναι ΤΕΛΙΚΑ οι σωστές τιμές που πρέπει να βάζουμε? Πιστεύω ότι αυτές οι μικρολεπτομέρειες φταίνε για τα σφάλματα....

Το σίγουρο είναι ότι το πρόσημο στο Dx πρέπει να είναι (-)..... Rolling Eyes

Για δες εδώ: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
και εδώ: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
και εδώ: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


Έχει επεξεργασθεί από τον/την panoshm στις Κυρ 7 Αυγ 2016 - 23:09, 1 φορά
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λαθη στη μετατροπη συντεταγμενων ΕΓΣΑ87 (GGRS 87) και WGS84 Empty Απ: Λαθη στη μετατροπη συντεταγμενων ΕΓΣΑ87 (GGRS 87) και WGS84

Δημοσίευση από x-trail Σαβ 6 Αυγ 2016 - 23:55

Πανο εχεις δικιο, το Dx ειναι στα Garmin -200 (συσκευες και Basecamp).

Το δινεις αρνητικο οταν: ΕΓΣΑ87 και [Dx= -200] = WGS84
(αυτο θελουν τα garmin)
Eγω το ειχα παρει απο την αναποδη μετατροπη : WGS84 και [Dx= +200] = EΓΣΑ87 hitten

Οποτε τι εχουμε τωρα στα Garmin με το "σωστο" Dx = -200 ;;;
Για γεωγραφικο μηκος 24 μοιρες (WGS84) αντι για 500.014 μετρα πεφτουμε στα 499.850 μετρα, οσα δλδ περιπου δινει η Αναβαση και το ΓΥΣ (499.851 μετρα).

Αν ομως σε συσκευη ή στο Βasecamp δεν επιλεξουμε User Defined Datum και επιλεξουμε της Garmin το "ετοιμο" GGRS 87 τοτε φευγουμε για τις 24 μοιρες (WGS84) πολυ ανατολικα και μας δινει γεωγραφικο μηκος 500.150 μετρα.

Αρα το σωστο ειναι να δωσουμε το δικο μας User Defined Datum στα Garmin.





Ψαχνοντας και ξαναψαχνοντας τι μπορει να φταιει και να μην μας βγαζει ακριβως την μετατροπη των 24 μοιρων του WGS84 σε 500.000 "ακριβως" μετρα, το μονο που μπορω να υποθεσω (δεν ειμαι τοπογραφος...) ειναι οτι για την κατασκευη του EΓΣΑ 87 επιλεχθηκε το ελλειψοειδες GRS 80 και οχι το ελλειψοειδες WGS 84 (αν και μεταγενεστερο).
Δλδ οι "περιβοητες" 24 μοιρες ως κεντρικος μεσημβρινος δεν ειναι 24 μοιρες του WGS84 αλλα του GRS80.

Οι 24 μοιρες του GRS80 (τα 500.000 μετρα του ΕΓΣΑ87) αντιστοιχουν σε 24,001743323 μοιρες του WGS84.
Αρα οταν εμεις δινουμε "γενικως" 24 μοιρες, αυτες ειναι του WGS84 και αρα η μετατροπη σε μετρα του ΕΓΣΑ87 "πρεπει" να μας δωσει κατω απο τα 500.000 μετρα, μας δινει το 499.850 (ή 499.851)

Συμφωνα λοιπον με τα παραπανω αλλα και το παρακατω σκρινακι, οταν εμεις οι "ερασιτεχνες" ξανα διαβασουμε καπου οτι το EΓΣΑ 87 εχει ως κεντρικο μεσημβρινο τις 24 μοιρες και αυτες αντιστοιχουν στα 500.000 μετρα (Χ ή Εasting), αυτο ο μεσημβρινος δεν ειναι του WGS84 που εχουν ολα τα gps αλλα ο μεσημβρινος του GRS80 βασει του οποιου φτιαχτηκε το EΓΣΑ 87.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Ps
Τη Δευτερα θα διορθωσω καλυτερα το πρωτο ποστ...
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λαθη στη μετατροπη συντεταγμενων ΕΓΣΑ87 (GGRS 87) και WGS84 Empty Απ: Λαθη στη μετατροπη συντεταγμενων ΕΓΣΑ87 (GGRS 87) και WGS84

Δημοσίευση από panoshm Κυρ 7 Αυγ 2016 - 1:05

Το θέμα είμαι να βρεθούν οι ακριβείς τιμές που πρέπει να βάζουμε... Για να μικρύνουμε τα σφάλματα...
Θα προσπαθήσω να παίξω και εγώ με το Montana....
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λαθη στη μετατροπη συντεταγμενων ΕΓΣΑ87 (GGRS 87) και WGS84 Empty Απ: Λαθη στη μετατροπη συντεταγμενων ΕΓΣΑ87 (GGRS 87) και WGS84

Δημοσίευση από diskjohn Κυρ 7 Αυγ 2016 - 18:00

Καλό απόγευμα σε όλους τελικα μας τρώει αρκετούς από ότι βλέπω το θέμα ΕΓΣΑ87  οπότε όποιος έχει πειραματαστιστή και έχει τις μικρότερες αποστάσεις εκτός ας μας πεί  τελικά τι τιμές έβαλε στο  User Defined Datum στο BaseCamp και στην συσκευή ας ελπίσουμε να τα καταφέρουμε  να ειστε καλά όλοι ευχαριστώ προσοπικά όλους
avatar
diskjohn
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : greece
Ημερομηνία εγγραφής : 14/11/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 6


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λαθη στη μετατροπη συντεταγμενων ΕΓΣΑ87 (GGRS 87) και WGS84 Empty Απ: Λαθη στη μετατροπη συντεταγμενων ΕΓΣΑ87 (GGRS 87) και WGS84

Δημοσίευση από panoshm Κυρ 7 Αυγ 2016 - 20:15

Περιχαρής επιβεβαιώνω τις ρυθμίσεις στο Montana & BaseCamp με επιβεβαίωση αντίστροφου μετασχηματισμού στο Coords και ευχαριστώ τα μέγιστα τον x-trail για την... "διατριβή" του thumbup4
diskjohn έγραψε:οπότε όποιος έχει πειραματαστιστή και έχει τις μικρότερες αποστάσεις εκτός ας μας πεί  τελικά τι τιμές έβαλε στο  User Defined Datum στο BaseCamp και στην συσκευή
Πειραματίστηκα στο Montana και θα φτιάξω ένα tutorial (λήψη συντεταγμένων ΕΓΣΑ87 από τοπογραφικό διάγραμμα - εισαγωγή αυτών στο BaseCamp εμφανιση στο Google Earth - εισαγωγή σημείου αυτού στην συσκευή και πλοήγηση). Έχω αρκετές φωτό και screenshot και θέλουν δουλίτσα, δώσε μου λίγο χρόνο να τα βάλω σε τάξη, με φωνάζει και η οικογένεια να τους πάω βόλταααα..... tooth
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λαθη στη μετατροπη συντεταγμενων ΕΓΣΑ87 (GGRS 87) και WGS84 Empty Απ: Λαθη στη μετατροπη συντεταγμενων ΕΓΣΑ87 (GGRS 87) και WGS84

Δημοσίευση από diskjohn Κυρ 7 Αυγ 2016 - 20:43

ωραια περιμενουμε  πρωτα η οικογενεια διοτι μετα εχει μουρμουρα χαχα
avatar
diskjohn
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : greece
Ημερομηνία εγγραφής : 14/11/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 6


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λαθη στη μετατροπη συντεταγμενων ΕΓΣΑ87 (GGRS 87) και WGS84 Empty Απ: Λαθη στη μετατροπη συντεταγμενων ΕΓΣΑ87 (GGRS 87) και WGS84

Δημοσίευση από panoshm Δευ 8 Αυγ 2016 - 23:23

Έτοιμο: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] Wink
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης