My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

PoiLoader For PC

+11
ZAFIR
fokion
navitraveler
PAVL-2
thundercastle
panosmpo
teohunter
panoshm
x-trail
chris66
Santosan
15 απαντήσεις

Σελίδα 3 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

PoiLoader For PC - Σελίδα 3 Empty Απ: PoiLoader For PC

Δημοσίευση από panoshm Τρι 25 Φεβ 2014 - 1:17

x-trail έγραψε:Το παρακατω σκρινακι ισως μας διαφωτισει καλυτερα.
Ετσι απο παντα εβαζα τα poi στο 205w.

Απο ....συμπτωση τα εβαζα σε φακελους με ονομα "μια λεξη" (λογω ...ερωτα με την κατω παυλα).
Απο κει και περα στις τριπλετες των αρχειων (gpx, bmp, wav) βλεπετε πως τα βαζω.
Κυριάκο, πρόσφατα έβαλα σε Nuvi200 κατ' ευθείαν τα έτοιμα Pois τα δικά μου, που είναι με διπλή λέξη με κενό και δούλευαν μια χαρά...
Η συσκευή είχε το τελευταίο firmware.... Δεν έκανα δοκιμή με το παλιό firmware που είχε (του 2012) γιατί το 1ο πράγμα που έκανα ήταν να το αναβαθμίσω....
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

PoiLoader For PC - Σελίδα 3 Empty Απ: PoiLoader For PC

Δημοσίευση από x-trail Τρι 25 Φεβ 2014 - 19:36

Φωτη εκανα τις δοκιμες στο 205w και μαλλον κατι σου γινεται λαθος.

Eκδοση Poiloader 2.7.2 (δεν εχω περασει ακομη την 2.7.3)
Αποστολη των Poi στη συσκευη με μεθοδο manual
Χαρτης Autodrive 3.11T
Firmware του 205w
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]



Δοκιμη 1η
Φακελος αρχειων που περιεχει τις τριπλετες gpx, bmp, wav : GR Radars (αυτον δινω στο Poiloader να διαβασει)
Oνοματα αρχειων μεσα στον φακελο αυτο:
Ελληνική Αστυνομία.gpx , bmp , wav
Κάμερες Διαχείρισης Κυκλοφορίας.gpx , bmp , wav
Κάμερες Ταχύτητας.gpx , bmp , wav
Ραντάρ Εκφοβισμού.gpx , bmp , wav
Τηλέφωνα SOS.gpx , bmp , wav
Φορητά Ραντάρ Ταχύτητος.gpx , bmp , wav

Ονομα αρχειου στη συσκευη, στο φακελο ΡΟΙ : GR Radars.gpi

Αποτελεσμα:
Παταω το ΠΡΟΣΘΕΤΑ και εμφανιζεται το παρακατω
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Παταω εκει πανω και μου βγαζει ενα Ολες οι Κατηγοριες να επιλεξω ΚΑΙ ΟΛΕΣ τις επιμερους Υπο-Κατηγοριες σε λιστα.
Αυτα τα ονοματα των Υπο-Κατηγοριων ειναι και τα ονοματα των αρχειων .gpx κλπ μεσα στον φακελο.
Σκρολαροντας προς τα κατω, μου βγαζει τις Υπο-Κατηγοριες των διαφορων Διοδιων (αλλο αρχειο gpi αυτο) και στο τελος της λιστας τις διαφορες Υπο-Κατηγοριες Καμερων.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Παταω πανω στα φορητα ρανταρ ταχυτητας και μου βγαζει τα πιο κοντινα
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Δοκιμη 2η ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ
Αφου ειδα οτι δουλευει, αποφασισα να τα στειλω οπως κανω με το 3490, δηλαδη μεσα σε "διπλο" φακελο.
Ετσι κρατησα τον "εξωτερικο" φακελο με ονομα GR Radars κι εφτιαξα "μεσα του" εναν υποφακελο με ονομα Kαμερες Ελλαδος
Μεσα εκει εβαλα τις τριπλετες gpx, bmp, wav και εδωσα στο PoiLoader να διαβασει τον "εξωτερικο" φακελο με ονομα GR Radars
To αρχειο φυσικα που γραφτηκε στο 205w ηταν με το ονομα του "εξωτερικου" φακελου, με ονομα GR Radars.gpi

Αποτελεσμα:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Παταω επανω και βλεπω οτι ΠΑΛΙ εχει βγαλει οπως πριν ακριβως ολες διαφορες τις Υπο-Κατηγοριες (ονοματα αρχειων gpx) ΑΛΛΑ τωρα ΔΕΝ μου βγαζει τις Υπο-Κατηγοριες των Καμερων οπως πριν ΑΛΛΑ τις βγαζει ως μια ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ, με ονομα Καμερες Ελλαδος, οπως δλδ ηταν το ονομα του "μεσα φακελου" !!!!!!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Αν πατησω πανω στο Ολες οι Κατηγοριες, τοτε μου ξαναβγαζει ενα Ολες οι Κατηγοριες και μονο τις υπο-Κατηγοριες των Καμερων !!!!!!!
Αν πατησω τωρα πανω σε αυτο το Ολες οι Κατηγοριες τοτε μου βγαζει τα κοντινοτερα POI αδιακριτως Κατηγοριας ή υπο-Κατηγοριας.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Αν ομως πατησω στο πιο παραπανω σκρινακι το Καμερες Ελλαδος μου βγαζει παλι το Ολες οι Κατηγοριες και τις υπο-Κατηγοριες των καμερων.
Εδω τωρα το Ολες οι Κατηγοριες σημανουν τις Κατηγοριες των καμερων μονο
Αν πατησω αυτο το Ολες οι Κατηγοριες τοτε μπου βγαζει μονο τις κοντινοτερες καμερες και οχι τα υπολοιπα ΡΟΙ !!!!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]





ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ

Μετα απο αυτα αποφασισα να οργανωσω καλυτερα ολα τα POI μου και να τα βαλω μεσα σε "διπλους" φακελους οπως κανω και στο 3490.
Ετσι εχω τωρα τους παρακατω φακελους, τον "εξωτερικο" στα αγγλικα και τον "μεσα" στα ελληνικα και δινω στο PoiLoader να διαβασει τον "εξωτερικο":
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Τ-Ε-Λ-Ε-Ι-Ο !!!!!!!!!!!!!!!!!

Πηγαινω λοιπον παλι στα ΠΡΟΣΘΕΤΑ και μου βγαζει παλι το ιδιο
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Το παταω και τωρα εχω το Ολες οι Κατηγοριες και μονο τις Κατηγοριες με τα ονοματα των "μεσα φακελων" δλδ τις ΚΥΡΙΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ μου !!!!!!!!!!
Aν πατησω το Ολες οι Κατηγοριες τοτε μου βγαζει ξανα ενα Ολες οι Κατηγοριες και αυτη τη φορα μου βγαζει ολες τις ΥΠΟ-ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ που ειναι τα ονοματα των αρχειων gpx, αναξαρτητα σε ποιον φακελο ηταν μεσα.
Aν τωρα ξανα πατησω το νεο Ολες οι Κατηγοριες μου βγαζει "χυμα" τα κοντινοτερα ΡΟΙ ολης της συσκευης ανεξερτητα Κατηγοριας ή Υπο-Κατηγοριας
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Αν τωρα εκει που ειναι οι ΚΥΡΙΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ μου πατησω για παραδειγμα την ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ των Επικινδυνων Σημειων, τοτε μου ανοιγει ΟΛΕΣ τις ΥΠΟ-ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ τους.
Αν πατησω το Ολες οι Κατηγοριες τοτε μου βγαζει "χυμα" τα κοντινοτερα Επικινδυνα Σημεια.
Αν πατησω το Επικινδυνες Διασταυρωσεις τοτε μου βγαζει μονο τις κοντινοτερες Επικινδυνες Διασταυρωσεις.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Και στις 3 παραπανω δοκιμες τα Poi με αποσταση ειδοποιησης και εμφανιστηκαν στην οθονη και ακουστηκε η φωνη της Αφροδιτης.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Μπραβο στον ...ανησυχο ΦΩΤΗ που εξαιτιας του μπορεσαμε να κανουμε και το 205w (κι αρα κι αλλες παρομοιες συσκευες) να ειναι ΙΔΙΟ με το 3490  οσον αφορα τα POI και τις Κυριες κια τις Υπο-Κατηγοριες τους.

Φωτη εδω σου εχω ετοιμα τα αρχεια .gpi που χρησιμοποιησα, ωστε να τα βαλεις στο δικο σου 205w και να δεις αν δουλευουν οπως δουλεψαν στο δικο μου.
Μεσα απο τον φακελο POI της συσκευης σου, μην σβησεις τα δικα σου αρχεια .gpi αλλα μετονομασε τα σε .gpiXXX ωστε να μην τα διαβαζει η συσκευη σου.
Αν σου δουλεψουν, τοτε σβησε τα δικα μου αρχεια, και φτιαξε στο PC σου τους φακελους σου "διπλους" οπως εκανα εγω και στειλε τα POI σου με το PoiLoader στη συσκευη, για να δεις αν θα δουλεψουν και αυτα σωστα.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

PoiLoader For PC - Σελίδα 3 Empty PoiLoader & Σειρα 2Χ5

Δημοσίευση από PAVL-2 Τρι 25 Φεβ 2014 - 19:54

Σας ζηλεύω . wave 
Μπράβο σας . Clap  Clap
PAVL-2
PAVL-2
Leading Member
Leading Member

Άντρας Τόπος : Οπου με καλέσει η πατρίδα .
Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2784


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

PoiLoader For PC - Σελίδα 3 Empty Απ: PoiLoader For PC

Δημοσίευση από ZAFIR Τρι 25 Φεβ 2014 - 23:01

σόρρυ,δέν είχα σκοπό να σας βάλω σε μπελάδες, 43079 κατάλαβα ότι κάτι τρέχει με το πώς διαβάζει αρχεία το POILOADER,εκεί πρέπει να είναι το μυστικό..book2  
Κυριάκο..δούλεψαν όλα!!!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

αυριο η επόμενη δοκιμή με τα αρχεία..κυριάκο.
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

PoiLoader For PC - Σελίδα 3 Empty Απ: PoiLoader For PC

Δημοσίευση από G.K. Τρι 25 Φεβ 2014 - 23:41

Φώτη, βλέπω ότι είχε επιτυχία το εγχείρημα!  Wink  Wink  Smile2  Smile2
G.K.
G.K.
Senior Member
Senior Member

Άντρας Ηλικία : 58
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 1001


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

PoiLoader For PC - Σελίδα 3 Empty Απ: PoiLoader For PC

Δημοσίευση από x-trail Τετ 26 Φεβ 2014 - 0:19

To κολπακι με το "διπλο" φακελο ειναι ωραιο.

Ο "εξωτερικος" φακελος ειναι το ονομα του αρχειου .gpi που δημιουργειται και τον βαζω με αγγλικα γραμματα για να εχω σιγουρη συμβατοτητα διαβασματος αρχειου, ειδικα σε "παλαιου τυπου συσκευες".

Ο "μεσα" φακελος ειναι το ονομα της Κυριας Κατηγοριας και τον βαζω με ελληνικα για να την βλεπω με ελληνικα.

Τα ονοματα των τριπλετων gpx, bmp και wav ειναι τα ονοματα των Υπο-Κατηγοριων, κι αυτα με ελληνικα.
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

PoiLoader For PC - Σελίδα 3 Empty Απ: PoiLoader For PC

Δημοσίευση από ZAFIR Σαβ 1 Μαρ 2014 - 14:41

δυστυχώς δέν δούλεψε στο δικό μου κυριάκο..
θα δοκιμάσω την μέθοδο στο 2340 μιάς και το 205 έπρεπε να ταξιδέψει,(μάλλον εγώ κάνω κάτι λάθος)
ωστόσο
μπήκαν τα ΡΟΙ του αγαπητού πάνου,και τον συγχαίρω για την άψογη δουλειά του  (εδώ μερικά σκρινάκια)
και θα επανέλθω μόλις γυρίσει η συσκευή
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

PoiLoader For PC - Σελίδα 3 Empty Απ: PoiLoader For PC

Δημοσίευση από x-trail Σαβ 1 Μαρ 2014 - 20:26

Φωτη εδω εχω τον φακελο με τα αρχεια απο τα οποια δημιουργω τα GPI.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Στο PoiLoader δινω να διαβασει το "εξωτερικο" φακελο με το αγγλικο ονομα.
Τρεχω το PoiLoader 4 φορες, μια φορα για καθε Κυρια Κατηγορια:
1) GR Dangerous
2) GR Diodia
3) GR General
4) GR Radars
Δηλαδη κανω κλικ πχ πανω στο GR Diodia και μετα πατω ΟΚ, δεν κανω τιποτα τους "μεσα"  φακελους καθε Κυριας Κατηγοριας με τα ελληνικα γραμματα.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

PoiLoader For PC - Σελίδα 3 Empty Απ: PoiLoader For PC

Δημοσίευση από panoshm Σαβ 1 Μαρ 2014 - 20:38

x-trail έγραψε:Στο PoiLoader δινω να διαβασει το "εξωτερικο" φακελο με το αγγλικο ονομα.
Τρεχω το PoiLoader 4 φορες, μια φορα για καθε Κυρια Κατηγορια:
1) GR Dangerous
2) GR Diodia
3) GR General
4) GR Radars
Κυριάκο, για να του δουλέψουν του Φώτη, θα πρέπει οι φάκελοι να ΜΗΝ έχουν κενό, αλλά να τους πει π.χ. GR_Dangerous, ώστε να είναι "μία" λέξη η ονομασία του gpi
Μάλλον ο Φώτης έκανε απλή μετονομασία στα δικά μου έτοιμα αρχεία, αντικαθιστώντας το κενό με κάτι (ίσως παύλα) ή απλά έσβησε την μία λέξη

Φώτηηηη.... για ξηγήσου book2 
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

PoiLoader For PC - Σελίδα 3 Empty Απ: PoiLoader For PC

Δημοσίευση από ZAFIR Σαβ 1 Μαρ 2014 - 20:44

ευχαριστώ κυριάκο,έσπασα το κεφάλι μου,κατέβασα και το τελευταίο ROILOADER,(το οποίο έχει και το sox μέσα)
θα κάνω τη δοκιμή στο 2340 και θα ενημερώσω,το σκέφτηκα να σου πώ την αλήθεια μήπως φταίνε τα αρχεία που εχω...είδωμεν Rolling Eyes
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

PoiLoader For PC - Σελίδα 3 Empty Απ: PoiLoader For PC

Δημοσίευση από ZAFIR Σαβ 1 Μαρ 2014 - 20:58

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
μπήκαν αυτά ,έτοιμα,να φύγει η συσκευή πάνο,δέν είχα αλλο χρόνο..όταν γυρίσει σε λίγες μέρες θα το δώ

 book2  beer2
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

PoiLoader For PC - Σελίδα 3 Empty Απ: PoiLoader For PC

Δημοσίευση από ZAFIR Κυρ 2 Μαρ 2014 - 12:07

εδώ η δοκιμή στο 2340 με το διπλό φάκελο..νομίζω είναι οκ το κολπάκι!!! 
με το 205 αυριο..
κάτι βγήκε πάλι νομίζω Wink  bounce 

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

PoiLoader For PC - Σελίδα 3 Empty Απ: PoiLoader For PC

Δημοσίευση από dimgeo872 Πεμ 24 Σεπ 2015 - 1:18

Ενώ για τα pois μου κάνω στο poiloader όπως φάινεται στην φωτο παρακάτω

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Παρά ταύτα συμβαίνει το εξής
Οδηγόντας στην Εθνική (και το λέω γιατί έτυχε να μου συμβεί εκεί) περνόντας δίπλα από σημεία pois που είναι στον παράδρομο και εντός της ακτίνας Alert το garmin δεν έδωσε ηχητική ειδοποίηση. 
Τσεκάροντας στο σπίτι το gpx που χρησιμοποίησα για να φτιάξω το pois μου είδα ότι τα συγκεκριμένα σημεία τα είχε το gpx
Τι μπορεί να κάνω λάθος?
Και κάτι άλλο.
Έχω αποθηκευμένα 300  αγαπημένα waypoints. Το gpx που χρησιμοποιήσα για να φτιάξω το pois μου, έχει 250 από τα 300 waypoints. Το garmin θεωρεί ότι έχω σηπληρώσει τα 550 από τα 1000 αγαπημένα που είναι το όριο?  Suspect
dimgeo872
dimgeo872
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 51
Τόπος : ΛΑΜΙΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 15/09/2015
Αριθμός μηνυμάτων : 99


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

PoiLoader For PC - Σελίδα 3 Empty Απ: PoiLoader For PC

Δημοσίευση από Santosan Πεμ 24 Σεπ 2015 - 7:36

Για να έχεις ήχο χρειάζεσαι το sox.exe, οδηγίες στην αρχή, το αρχείο στο τέλος του πρώτου post.

Ο αριθμός των αγαπημένων είναι όλα τα gpx που έχεις στην συσκευή, τα poi είναι gpi, είναι άλλο αρχείο, αυτά τα δύο μεταξύ τους δεν τα προσθέτουμε στον συνολικό αριθμό των αγαπημένων.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

PoiLoader For PC - Σελίδα 3 Empty Απ: PoiLoader For PC

Δημοσίευση από dimgeo872 Πεμ 24 Σεπ 2015 - 20:32

Δεν το διατύπωσα σωστά μάλλον.
Όταν λέω ηχητική ειδοποίηση δεν εννοώ αυτό που λές εσύ με την Αφροδίτη ας πούμε. Εννοώ τον απλό ήχο ειδοποίησης εγγύτητας που είναι τσεκαρισμένος στις ρυθμίσεις. Και δεν είναι μόνο οήχος ειδοποίησης εγγύτητας, δεν βγάζει ούτε την ειδοποίηση στην οθόνη. Σε κάποια wayppoint του pois μου με ειδοποιεί και σε κάποια όχι.
Όσο για το sox.exe αρχείο που πρέπει να φτιάξω πρέπει να  book2πολύ προσεκτικά το αντίστοιχο post και δεν το' χω με αυτά και πολύ
dimgeo872
dimgeo872
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 51
Τόπος : ΛΑΜΙΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 15/09/2015
Αριθμός μηνυμάτων : 99


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

PoiLoader For PC - Σελίδα 3 Empty Απ: PoiLoader For PC

Δημοσίευση από x-trail Πεμ 24 Σεπ 2015 - 21:04

dimgeo872 έγραψε:...
Οδηγόντας στην Εθνική (και το λέω γιατί έτυχε να μου συμβεί εκεί) περνόντας δίπλα από σημεία pois που είναι στον παράδρομο και εντός της ακτίνας Alert το garmin δεν έδωσε ηχητική ειδοποίηση. 
Τσεκάροντας στο σπίτι το gpx που χρησιμοποίησα για να φτιάξω το pois μου είδα ότι τα συγκεκριμένα σημεία τα είχε το gpx
Τι μπορεί να κάνω λάθος?
Eδω να σου ρωτησω αν την ωρα που οδηγουσες στην Εθνικη εκτελουσε η συσκευη ενεργη πορεια ή απλως την ειχες αναμμενη για να την βλεπεις;;;

dimgeo872 έγραψε:
Και κάτι άλλο.
Έχω αποθηκευμένα 300  αγαπημένα waypoints. Το gpx που χρησιμοποιήσα για να φτιάξω το pois μου, έχει 250 από τα 300 waypoints. Το garmin θεωρεί ότι έχω σηπληρώσει τα 550 από τα 1000 αγαπημένα που είναι το όριο?  Suspect
Οχι.
Στα Αγαπημενα μπορεις να περασεις ακομα 700 σημεια.
Στα pois μπορεις να βαλεις εκατομμυρια (χωρις πλακα) σημεια, εδω ο περιορισμος ειναι ο αριθμος των αρχεων gpx ανα φακελο (δλδ οι Κατηγοριες Poi ανα αρχειο gpi) που ειναι εως 32 "τριπλετες" (gpx, bmp, wav)
Mετα υπαρχει περιορισμος στην ποσοτητα των αρχειων gpi στη συσκευη που απο ατομα που δοκιμασαν τα ορια ειναι 256 αρχεια, αρα μπορεις σε μια συσκευη να εχεις εως 8.196 Kατηγοριες poi, oπου Κατηγορια Poi εννοουμε μια "τριπλετα" (gpx, bmp, wav).
Δεν εχω ακουσει για περιορισμο στον αριθμο των σημειων (waypoints) που θα εχεις μεσα σε καθε ενα απο τα 8.196 αρχεια gpx.

dimgeo872 έγραψε:
Όσο για το sox.exe αρχείο που πρέπει να φτιάξω πρέπει να  book2πολύ προσεκτικά το αντίστοιχο post και δεν το' χω με αυτά και πολύ
Κατι λαθος καταλαβες εδω.
Κατεβαζεις το αρχειο sox.exe απο το πρωτο ποστ εδω, και το αντιγραφεις μεσα στο φακελο που ειναι ο φακελος του προγραμματος Poiloader στο PC σου (συνηθως C:\Program Files ή Program Files (x86)\Garmin\Poi Loader\)
Aυτο το αρχειο το χρειαζεται το Poiloader για να προσθεσει τις φωνες ειδοποιησης στο τελικο αρχειο gpi !!!
Εσυ δεν κανεις καμια δουλεια με το sox, το Poiloader κανει!!!
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

PoiLoader For PC - Σελίδα 3 Empty Απ: PoiLoader For PC

Δημοσίευση από dimgeo872 Πεμ 24 Σεπ 2015 - 21:35

Eδω να σου ρωτησω αν την ωρα που οδηγουσες στην Εθνικη εκτελουσε η συσκευη ενεργη πορεια ή απλως την ειχες αναμμενη για να την βλεπεις;;;
Εκτελούσα ενεργή πορεία, με την μηχανή απλά αναμμένη για την βλέπω με ειδοποιεί στα pois μου - τώρα για τα συγκεκριμένα σημεία που δεν με ειδοποίησε δεν ξέρω τι θα κάνει θα το τσεκάρω. Αλλά για παράδειγμα τα pois για βενζινάδικα, Διόδια κλπ λειτουργούν κανονικά είτε σε πορεία είτε έχω αναμμένη την μηχανή για να την βλέπω.
Μου συνέβει και σήμερα αυτό στην Θηβών με το σημείο ενδιαφέροντος να είναι στο ίδιο ύψος με εμένα αλλά και πάλι στην αντίθετη κατεύθυνση - μήπως τελικά δεν δίνει alert σε ακτίνα αλλά σε απόσταση προσέγγισης, δηλαδή ο κύκλος που θα έπρεπε να κάνω για να πάω στο pois Μου να είναι πάνω από 1200m
Στα pois μπορεις να βαλεις εκατομμυρια (χωρις πλακα) σημεια, εδω ο περιορισμος ειναι ο αριθμος των αρχεων gpx ανα φακελο (δλδ οι Κατηγοριες Poi ανα αρχειο gpi) που ειναι εως 32 "τριπλετες" (gpx, bmp, wav)
Mετα υπαρχει περιορισμος στην ποσοτητα των αρχειων gpi στη συσκευη που απο ατομα που δοκιμασαν τα ορια ειναι 256 αρχεια, αρα μπορεις σε μια συσκευη να εχεις εως 8.196 Kατηγοριες poi, oπου Κατηγορια Poi εννοουμε μια "τριπλετα" (gpx, bmp, wav).
Mετα υπαρχει περιορισμος στην ποσοτητα των αρχειων gpi στη συσκευη που απο ατομα που δοκιμασαν τα ορια ειναι 256 αρχεια, αρα μπορεις σε μια συσκευη να εχεις εως 8.196 Kατηγοριες poi, oπου Κατηγορια Poi εννοουμε μια "τριπλετα" (gpx, bmp, wav).

Βάστα λίγο!!!!!!!
Αφού τα gpi είναι 256 πως γίνεται να είναι τα pois 8192, αφου΄το κάθε gpi αντιστοιχεί σε ένα poi που περιέχει το 1gpx 1bmp και 1wav  No
dimgeo872
dimgeo872
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 51
Τόπος : ΛΑΜΙΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 15/09/2015
Αριθμός μηνυμάτων : 99


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

PoiLoader For PC - Σελίδα 3 Empty Απ: PoiLoader For PC

Δημοσίευση από x-trail Πεμ 24 Σεπ 2015 - 22:51

Τα Garmin οταν εχεις ενεργη Πορεια (δλδ βλεπεις την μωβ γραμμη πλοηγησης στη οθονη κι ακους τις οδηγιες στριψε αριστερα, στριψε δεξια κλπ) σου βγαζει οπτικη και ηχητικη ειδοποιηση για οσα σημεια Pois εχεις ηδη μπει στον κυκλο ειδοποιησης (πχ 1200 μετρα) μόνο ομως για οσα απεχουν καθετα και εκατερωθεν απο την μωβ γραμμη της Πορειας σου εως 30 μετρα (100 ft), ολα τα υπολοιπα που εισαι στον κυκλο ειδοποιησης τους, αλλα απεχουν παραπανω τα αγνοει.
Οταν τωρα δεν εχεις ενεργη Πορεια και απλως οδηγας με το Garmin αναμμενο, τοτε σου βγαζει οπτικη και ηχητικη ειδοποιηση για ολα τα σημεια Pois που εχεις μπει στον κυκλο ειδοποιησης τους.

Προσεξε λιγο την ορολογια για να μην μπερδευεσαι στο μελλον.

- Φτιαχνεις ενα φακελο στο PC με το ονομα ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΑ ΕΛΛΑΔΑΣ
Αυτο ειναι και το ονομα που θα παρει το αρχειο gpi απο το Poiloader δλδ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΑ ΕΛΛΑΔΑΣ.gpi
Aυτο θα ειναι και το ονομα της Κατηγοριας Poi που θα δεις στη λιστα στη συσκευη σου.
- Μεσα στο φακελο αυτο βαζεις τα παρακατω αρχεια gpx (μεχρι 32 αρχεια gpx):
Shell.gpx
Eko.gpx
BP.gpx
Αegean.gpx
Avin.gpx
οπου καθε παραπανω αρχειο εχει μεσα 100, 200, 300, οσα θελεις σημεια με τις συντεταγμενες τους και αυτα ονομαζονται Pois.
Αν θελεις για καθε παραπανω αρχειο gpx βαζεις (με το αντιστοιχο ανομα) και το εικονιδιο και την φωνη, φτιαχνεις δλδ την "τριπλετα" για καθε αρχειο gpx
Τωρα στη συσκευη σου θα εχεις κατω απο την Κυρια Κατηγορια ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΑ ΕΛΛΑΔΑΣ τις εξης υπο-Κατηγοριες:
Shell
Eko
BP
Aegean
Avin

Oλα τα παραπανω ειναι 1 αρχειο gpi
Eσυ μπορεις να εχεις στη λιστα της συσκευης εως 8196 "υπο-Κατηγοριες" γιατι μπορεις να βαλεις μεσα εως 32 αρχεια gpx ανα φακελο (δλδ ανα αρχειο gpi) επι 256 αρχεια gpi που δεχεται η συσκευη.

Υπαρχει ομως ενα μικρο κολπο για να μπορεσεις να τα δεις ολα αυτα σωστα στη λιστα της συσκευης σου.

Για να εμαφανιστει πρωτα στη λιστα η Κυρια Κατηγορια, να την κλικαρεις και να εμφανιστουν μετα οι υπο-Κατηγοριες
πρεπει να κανεις τα παρακατω:
- Στο PC φτιαχνεις πχ ενα φακελο ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΑ ΕΛΛΑΔΑΣ (τον ονομαζω "πρωτο" φακελο)
- μεσα σε αυτον, φτιαχνεις παλι ενα φακελο, παλι με ονομα ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΑ ΕΛΛΑΔΑΣ (τον ονομαζω "δευτερο" φακελο)
- τα αρχεια gpx με τα συνοδευτικα εικονιδια και φωνες τα βαζεις στον "δευτερο" φακελο
- τρεχεις το Poiloader και του δινεις να διαβασει τον "πρωτο" φακελο ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΑ ΕΛΛΑΔΑΣ κι ΟΧΙ τον "δευτερο" που περιεχει τα αρχεια.
- το Poiloader σου εμφανιζει το πρωτο αρχειο gpx, δινεις την αποσταση ειδοποιησης, μετα σου εμφανιζει το δευτερο, μετα το τριτο, ωσπου να σου εμφανισει ολα τα αρχεια gpx που εχεις βαλει μεσα στο "δευτερο" φακελο και τοτε θα τελειωσει και θα φτιαξει το αρχειο gpi και θα το στειλει στη συσκευη σου
- μονο ετσι στη λιστα Συνηθη Σημεια Ενδιαφεροντος στη συσκευη θα σου εμφανιστει πρωτα η Κυρια Κατηγορια ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΑ ΕΛΛΑΔΑΣ και να  την κλικαρεις θα σου εμφανιστουν οι 5 υπο-Κατηγοριες Βενζιναδικων, οπου θα κλικαρεις οποια θελεις και θα σου εμφανιστουν τα βενζιναδικα της συγκεκριμενης εταιριας που διαλεξες.
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

PoiLoader For PC - Σελίδα 3 Empty Απ: PoiLoader For PC

Δημοσίευση από dimgeo872 Πεμ 24 Σεπ 2015 - 22:59

Τα Garmin οταν εχεις ενεργη Πορεια (δλδ βλεπεις την μωβ γραμμη πλοηγησης στη οθονη κι ακους τις οδηγιες στριψε αριστερα, στριψε δεξια κλπ) σου βγαζει οπτικη και ηχητικη ειδοποιηση για οσα σημεια Pois εχεις ηδη μπει στον κυκλο ειδοποιησης (πχ 1200 μετρα) μόνο ομως για οσα απεχουν καθετα και εκατερωθεν απο την μωβ γραμμη της Πορειας σου εως 30 μετρα (100 ft), ολα τα υπολοιπα που εισαι στον κυκλο ειδοποιησης τους, αλλα απεχουν παραπανω τα αγνοει.

Καλά και πως ειδοποιεί για κάμερες 1500 m πριν φτάσω ενώ είμαι σε πορεία?
Αυτό με τις τριπλέτες το κατάλαβα (έχει σχέση με τριο γι' αυτό lol!)
dimgeo872
dimgeo872
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 51
Τόπος : ΛΑΜΙΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 15/09/2015
Αριθμός μηνυμάτων : 99


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

PoiLoader For PC - Σελίδα 3 Empty Απ: PoiLoader For PC

Δημοσίευση από x-trail Πεμ 24 Σεπ 2015 - 23:25

Μολις μπεις στον κυκλο ειδοποιησης ενος σημειου πχ 1500 μετρα, ενεργοποιειται "σιωπηλα" το λογισμικο και αμεσως συγκρινει τη θεση του σημειου αυτου με την θεση της μωβ γραμμης της ενεργης Πορειας.
Αν η αποσταση αυτη ειναι μικροτερη απο 30 μετρα σου βγαζει την ειδοποιηση ΠΡΟΣΟΧΗ οχι μολις μπεις στον κυκλο ειδοποιησης αλλα μολις φτασεις σε αποσταση "πραγματικης ασφαλτου" 1500 μετρων και ΟΧΙ "ευθυγραμμης" αποστασης απο το σημειο.
Δλδ αν κινεισαι σε δρομο με φουρκετες και πχ το ρανταρ ειναι στο τελος των φουρκετων και πιο κοντα απο 30 μετρα δεξια ή αριστερα απο τον δρομο, κι εχεις δωσει εσυ αποσταση ειδοποιησης 500 μετρα, αυτα τα 500 δεν μετριουνται στην ευθεια απο τη θεση ως το ρανταρ αλλα ειναι 500 μετρα "πραγματικης" Πορειας που θα διανυσεις ως το ρανταρ.
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

PoiLoader For PC - Σελίδα 3 Empty Απ: PoiLoader For PC

Δημοσίευση από dimgeo872 Παρ 25 Σεπ 2015 - 0:10

οχι μολις μπεις στον κυκλο ειδοποιησης αλλα μολις φτασεις σε αποσταση "πραγματικης ασφαλτου" 1500 μετρων και ΟΧΙ "ευθυγραμμης" αποστασης απο το σημειο
Άρα στην ουσία το Alert 1500 m στην ουσία δεν ισχύει σε ακτίνα αλλά σε πραγματική διανυθείσα διαδρομή
dimgeo872
dimgeo872
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 51
Τόπος : ΛΑΜΙΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 15/09/2015
Αριθμός μηνυμάτων : 99


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

PoiLoader For PC - Σελίδα 3 Empty Απ: PoiLoader For PC

Δημοσίευση από dimgeo872 Παρ 25 Σεπ 2015 - 0:51

Κατεβαζεις το αρχειο sox.exe απο το πρωτο ποστ εδω, και το αντιγραφεις μεσα στο φακελο που ειναι ο φακελος του προγραμματος Poiloader στο PC σου (συνηθως C:\Program Files ή Program Files (x86)\Garmin\Poi Loader\)
Aυτο το αρχειο το χρειαζεται το Poiloader για να προσθεσει τις φωνες ειδοποιησης στο τελικο αρχειο gpi !!!
Εσυ δεν κανεις καμια δουλεια με το sox, το Poiloader κανει!!!

 "τριπλετες" (gpx, bmp, wav)

Το wav δηλαδή δημιουργείται μόνο του, αφού όλη τη δουλειά την κάνει το Poiloader, σύμφωνα με την φωνή που έχω ορίσει στο Garmin?
dimgeo872
dimgeo872
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 51
Τόπος : ΛΑΜΙΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 15/09/2015
Αριθμός μηνυμάτων : 99


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

PoiLoader For PC - Σελίδα 3 Empty Απ: PoiLoader For PC

Δημοσίευση από x-trail Παρ 25 Σεπ 2015 - 8:28

Οχι το wav το φτιαχνεις και το βαζεις εσυ στην τριπλετα.
Το sox ειναι απαραιτητο στο poiloader ωστε να προστεθει το δικο σου wav στο τελικο αρχειο gpi.
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

PoiLoader For PC - Σελίδα 3 Empty Απ: PoiLoader For PC

Δημοσίευση από panoshm Παρ 25 Σεπ 2015 - 16:00

dimgeo872 έγραψε:Το wav δηλαδή δημιουργείται μόνο του, αφού όλη τη δουλειά την κάνει το Poiloader, σύμφωνα με την φωνή που έχω ορίσει στο Garmin?
Αν παρατηρήσεις τα αρχεία που κατεβάζεις από το [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] τα οποία χρησιμοποιείς για να φτιάξεις με το Poiloader τα .gpi αρχεία, θα δεις ότι έχουν (το κάθε ένα) το αντίστοιχο wav αρχείο...

Το θέμα λοιπόν, είναι να βρεις ένα wav που να "εκφωνεί" αυτό που θες.... ή κάτι παραπλήσιο τέλος πάντων

Αν δεν βρεις, απλά στην "τριπλέτα" δεν θα συμπεριλάβεις κανένα wav αρχείο (θα είναι "διπλέτα" δηλαδή geek ) και αφήνοντας στο Poiloader τσεκαρισμένη την επιλογή φωνητικής ειδοποίησης, το Poiloader αφού δεν θα βρει wav αρχείο, θα φτιάξει το .gpi αρχείο να σε ειδοποιεί με ένα "μπιπ-μπιπ" Wink
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

PoiLoader For PC - Σελίδα 3 Empty Απ: PoiLoader For PC

Δημοσίευση από dimgeo872 Παρ 25 Σεπ 2015 - 22:23

Χα Χα  jocolor
Και τώρα πρέπει να μάθω να φτιάξω αρχείο .wav με τη φωνούλα της Αφροδίτης?  mpinelikia
dimgeo872
dimgeo872
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 51
Τόπος : ΛΑΜΙΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 15/09/2015
Αριθμός μηνυμάτων : 99


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 3 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης