My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Nuvi 3590 - Προβλημα Με Τις Καμερες

5 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Nuvi 3590 - Προβλημα Με Τις Καμερες - Σελίδα 2 Empty Απ: Nuvi 3590 - Προβλημα Με Τις Καμερες

Δημοσίευση από ice1 Τρι 26 Αυγ 2014 - 23:44

Συσκευη.. 
κυριακο θα τα ξαναπερασω τι να πω
ice1
ice1
Member
Member

Άντρας Τόπος : θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 08/02/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 131


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Nuvi 3590 - Προβλημα Με Τις Καμερες - Σελίδα 2 Empty Απ: Nuvi 3590 - Προβλημα Με Τις Καμερες

Δημοσίευση από x-trail Τρι 26 Αυγ 2014 - 23:46

Βασιλη το λογισμικο του 3590 δεν εχει αναβαθμιστει προσφατα και τις καμερες τις εχει στη συσκευη.
Το 3590 ειναι σχεδον πανομοιοτυπο με το 3490.
ή το λογισμικο τρελαθηκε ή το αρχειο .gpi που εφτιαξε o Γιαννης δεν φτιαχτηκε σωστα.
Τα εικονιδια "εκτος αποστασης ειδοποιησης" τα δειχνει κανονικα απ' οτι φαινεται στο σκρινακι του.
Μολις μπει σε αποσταση ειδοποιησης, αυτα δεν εμφανιζονται σωστα μεσα στο κουτακι ειδοποιησης της Garmin.

Γιαννη τοτε δεν φταει η συσκευη αλλα το δικο σου αρχειο δεν κατασκευαστηκε σωστα.
Ξαναδοκιμασε και αυτη την φορα φτιαξε δυο κεντρικες κατηγοριες με καμερες και με επικινδυνα και στειλτα με το PoiLoader ξεχωριστα, μια φορα για τις καμερες και μια για τα επικινδυνα.

Φτιαξε τους παρακατω φακελους στο PC:

1) \Dangerous_GR\Επικίνδυνα\τριπλετες αρχειων gpx, wav, bmp
2) \Radars_GR\Κάμερες\τριπλετες αρχειων gpx, wav, bmp
Στο PoiLoader Θα δωσεις να διαβασει τους "εξωτερικους" φακελους με τα αγγλικα γραμματα
Ετσι θα εχεις δυο αρχεια .gpi, ενα για καμερες κι ενα για επικινδυνα.
Εννοειται οτι πρωτα θα σβησεις το δικο μου αρχειο.


Επιστρεφω online σε λιγο....
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Nuvi 3590 - Προβλημα Με Τις Καμερες - Σελίδα 2 Empty Απ: Nuvi 3590 - Προβλημα Με Τις Καμερες

Δημοσίευση από G.K. Τρι 26 Αυγ 2014 - 23:50

Κυριάκο, επί τη ευκαιρία, μπορείς να μου στείλεις αυτά τα εικονίδια που έχεις;
G.K.
G.K.
Senior Member
Senior Member

Άντρας Ηλικία : 58
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 1001


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Nuvi 3590 - Προβλημα Με Τις Καμερες - Σελίδα 2 Empty Απ: Nuvi 3590 - Προβλημα Με Τις Καμερες

Δημοσίευση από Santosan Τρι 26 Αυγ 2014 - 23:50

thundercastle έγραψε:
Santosan έγραψε:Δεν νομιζω οτι ειναι σωστο να μεταφερουμε αρχειο που πιθανον να εχει προβλημα στην εσωτερικη μνημη της συσκευης. Ολες οι δοκιμες πρεπει να γινονται στην καρτα, ειναι χρυσος κανονας.
Μάνο μου έχει συμβεί εμένα. Κάποια στιγμή όλα τα αρχεία με τις κάμερες που βρισκόταν στην καρτούλα μου έβγαζαν αυτή την άσπρη κουκίδα. Το πρόβλημα λυνόταν με την τοποθέτηση τους στην εσωτερική μνήμη. Το ίδιο συνέβαινε και με αρχεία που μου είχε στείλει και ο Κυριάκος αλλά και ο Πάνος για δοκιμή. Δεν ήταν πρόβλημα των gpi αλλά του λογισμικού. Το όλο θέμα λύθηκε μόνο όταν έκανα αναβάθμιση λογισμικού.

thundercastle έγραψε:Γιάννη συγγνώμη που επιμένω, το αρχείο του Κυριάκου που το τοποθέτησες στην συσκευή ή στην καρτούλα?

Δεν υφισταται τετοιο προβλημα στις σειρες 34/35xx & δεν πρεπει να συμβουλευουμε χρηστες "υποπτα" αρχεια να τα βαζουν στην εσωτερικη μνημη, αν μπλοκαρει η συσκευη θα δημιουργηθει σοβαρο προβλημα. Ο καθενας μπορει να δοκιμαζει οτι θελει μονο με δικη του ευθυνη.

Εκανα μια δοκιμη τωρα τα αρχεια που εχουν ανεβει στην τελευταια εκδοση & τα εστειλα στο 3490, η απεικονιση ειναι σωστη & η δοκιμη εγινε στην καρτα. Θα το ψαξω λιγο να δω αν σε προσομοιωση παρουσιασει καποιο προβλημα.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Nuvi 3590 - Προβλημα Με Τις Καμερες - Σελίδα 2 Empty Απ: Nuvi 3590 - Προβλημα Με Τις Καμερες

Δημοσίευση από ice1 Τρι 26 Αυγ 2014 - 23:51

ευχαριστω πολυ ολους για την αμεση βοηθεια.
τα εχει κανενας αυτα τα αρχεια ετοιμα να τα περασω
ice1
ice1
Member
Member

Άντρας Τόπος : θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 08/02/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 131


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Nuvi 3590 - Προβλημα Με Τις Καμερες - Σελίδα 2 Empty Απ: Nuvi 3590 - Προβλημα Με Τις Καμερες

Δημοσίευση από Santosan Τετ 27 Αυγ 2014 - 0:00

Δοκιμασα τα αρχεια σε προσομοιωση & δεν υπαρχει καποιο θεμα, αλλωστε στην ουσια το μονο που εχει αλλαξει ειναι το gpx για τις καμερες ταχυτητας.
Γιαννη διεγραψε τα ολα & επανελαβε την διαδικασια, ποια εκδοση του PoiLoader χρησιμοποιεις, εχεις αντιγραψει μεσα στον φακελο εγκαταστασης του PoiLoader το sox.exe ;
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Nuvi 3590 - Προβλημα Με Τις Καμερες - Σελίδα 2 Empty Απ: Nuvi 3590 - Προβλημα Με Τις Καμερες

Δημοσίευση από ice1 Τετ 27 Αυγ 2014 - 0:05

στο PoiLoader ειναι ολο οκ ,και εχω την τελευταια εκδοση ,θα κανω αυτο που λες 8α τα διαγραψω και θα τα ξανα περασω
ice1
ice1
Member
Member

Άντρας Τόπος : θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 08/02/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 131


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Nuvi 3590 - Προβλημα Με Τις Καμερες - Σελίδα 2 Empty Απ: Nuvi 3590 - Προβλημα Με Τις Καμερες

Δημοσίευση από thundercastle Τετ 27 Αυγ 2014 - 0:08

Santosan έγραψε:
thundercastle έγραψε:
Santosan έγραψε:Δεν νομιζω οτι ειναι σωστο να μεταφερουμε αρχειο που πιθανον να εχει προβλημα στην εσωτερικη μνημη της συσκευης. Ολες οι δοκιμες πρεπει να γινονται στην καρτα, ειναι χρυσος κανονας.
Μάνο μου έχει συμβεί εμένα. Κάποια στιγμή όλα τα αρχεία με τις κάμερες που βρισκόταν στην καρτούλα μου έβγαζαν αυτή την άσπρη κουκίδα. Το πρόβλημα λυνόταν με την τοποθέτηση τους στην εσωτερική μνήμη. Το ίδιο συνέβαινε και με αρχεία που μου είχε στείλει και ο Κυριάκος αλλά και ο Πάνος για δοκιμή. Δεν ήταν πρόβλημα των gpi αλλά του λογισμικού. Το όλο θέμα λύθηκε μόνο όταν έκανα αναβάθμιση λογισμικού.

thundercastle έγραψε:Γιάννη συγγνώμη που επιμένω, το αρχείο του Κυριάκου που το τοποθέτησες στην συσκευή ή στην καρτούλα?

Δεν υφισταται τετοιο προβλημα στις σειρες 34/35xx & δεν πρεπει να συμβουλευουμε χρηστες "υποπτα" αρχεια να τα βαζουν στην εσωτερικη μνημη, αν μπλοκαρει η συσκευη θα δημιουργηθει σοβαρο προβλημα. Ο καθενας μπορει να δοκιμαζει οτι θελει μονο με δικη του ευθυνη.

Εκανα μια δοκιμη τωρα τα αρχεια που εχουν ανεβει στην τελευταια εκδοση & τα εστειλα στο 3490, η απεικονιση ειναι σωστη & η δοκιμη εγινε στην καρτα. Θα το ψαξω λιγο να δω αν σε προσομοιωση παρουσιασει καποιο προβλημα.
Να το θέσω διαφορετικά τότε : Το σίγουρα σωστό αρχείο του Κυριάκου (που με σιγουριά τρέχει από την συσκευή), τρέχει και από την καρτούλα ώστε να βεβαιωθούμε  ότι δεν είναι θέμα λογισμικού ?

Αλλιώς οι προσωπικές εμπειρίες των μελών (με την μορφή συμβάντων) μηδενίζονται αυτομάτως….
Δεν κρύβω ότι όταν μου συνέβη, έχασα πολλές ώρες από τον χρόνο μου  πειραματιζόμενος μέχρι να καταλάβω τι συμβαίνει….
avatar
thundercastle
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 60
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 870


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Nuvi 3590 - Προβλημα Με Τις Καμερες - Σελίδα 2 Empty Απ: Nuvi 3590 - Προβλημα Με Τις Καμερες

Δημοσίευση από Santosan Τετ 27 Αυγ 2014 - 0:13

ice1 έγραψε:στο PoiLoader ειναι ολο οκ ,και εχω την τελευταια εκδοση ,θα κανω αυτο που λες 8α τα διαγραψω και θα τα ξανα περασω

Κανε την δοκιμη σου & αν παλι εχεις προβλημα θα σου στειλω ενα gpi ετοιμο οπως αυτο που εχω στην καρτα.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Nuvi 3590 - Προβλημα Με Τις Καμερες - Σελίδα 2 Empty Απ: Nuvi 3590 - Προβλημα Με Τις Καμερες

Δημοσίευση από ice1 Τετ 27 Αυγ 2014 - 0:20

μολις τα περασα παλη τα ιδια
ice1
ice1
Member
Member

Άντρας Τόπος : θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 08/02/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 131


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Nuvi 3590 - Προβλημα Με Τις Καμερες - Σελίδα 2 Empty Απ: Nuvi 3590 - Προβλημα Με Τις Καμερες

Δημοσίευση από Santosan Τετ 27 Αυγ 2014 - 0:29

Περιμενε να σου στειλω ενα ετοιμο gpi ...
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Nuvi 3590 - Προβλημα Με Τις Καμερες - Σελίδα 2 Empty Απ: Nuvi 3590 - Προβλημα Με Τις Καμερες

Δημοσίευση από Santosan Τετ 27 Αυγ 2014 - 0:44

Γιαννη σου εχω στειλει pm με το αρχειο, κατεβασε το & καντο αντιγραφη στην καρτα. Φτιαχνεις εναν φακελο Garmin, μεσα εκει εναν φακελο POI & εκει αντιγραφεις το gpi, θα ειναι δλδ η διευθυνση ως εξης:

MicroSD\Garmin\POI\Speedcams - Dangerous 22814.gpi

Το εχω δοκιμασει απο την καρτα & δουλευει σωστα σε ολες τις καμερες & τα επικινδυνα σημεια, ειναι φτιαγμενο με τα αρχεια του Αυγουστου που ειναι η τελευταια εκδοση.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Nuvi 3590 - Προβλημα Με Τις Καμερες - Σελίδα 2 Empty Απ: Nuvi 3590 - Προβλημα Με Τις Καμερες

Δημοσίευση από ice1 Τετ 27 Αυγ 2014 - 0:52

μανο δουλευει ,το εχω μεσα στη συσκευει να το αλλαξω,να κατεργησω το φακελο που εχει μεσα στη συσκευει ειναι καλυτερα?
ice1
ice1
Member
Member

Άντρας Τόπος : θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 08/02/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 131


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Nuvi 3590 - Προβλημα Με Τις Καμερες - Σελίδα 2 Empty Απ: Nuvi 3590 - Προβλημα Με Τις Καμερες

Δημοσίευση από ice1 Τετ 27 Αυγ 2014 - 0:57

προβλημα με καμερες λυθηκε σας ευχαριστω πολυ 
riding
ice1
ice1
Member
Member

Άντρας Τόπος : θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 08/02/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 131


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Nuvi 3590 - Προβλημα Με Τις Καμερες - Σελίδα 2 Empty Απ: Nuvi 3590 - Προβλημα Με Τις Καμερες

Δημοσίευση από Santosan Τετ 27 Αυγ 2014 - 1:01

Δοκιμασε τα & απο την καρτα, δεν πρεπει να σου παρουσιαστει προβλημα γιατι οι σειρες 34/35xx δεν εχουν προβληματα θεσης αρχειων gpi & gpx, αν ναι τοτε θελει ψαξιμο γιατι υπαρχει θεμα, αλλωστε εσενα το προβλημα σου παρουσιαστηκε στην εσωτερικη μνημη & οχι στην καρτα. Μεσα απο την συσκευη μην σβησεις κανεναν φακελο. Απλως τα στελνεις στην καρτα, τα δοκιμαζεις οτι τρεχουν σωστα & την δευτερη φορα που θα σε ρωτησει η συσκευη αν θες να μεταφερθουν στην εσωτερικη μνημη επιλεγεις ΝΑΙ. Κατι συμβαινει φιλε μου στην περιπτωση σου το οποιο θα πρεπει να το βρεις ομως. Για εμενα κατεβασε παλι τα αρχεια & επανελαβε την διαδικασια να δεις αν θα διορθωθει. Κρατα το gpi που σου εστειλα στην ακρη ...
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Nuvi 3590 - Προβλημα Με Τις Καμερες - Σελίδα 2 Empty Απ: Nuvi 3590 - Προβλημα Με Τις Καμερες

Δημοσίευση από ice1 Τετ 27 Αυγ 2014 - 1:04

εχει διορθωθει με τα δικα σου αρχεια μανο
ice1
ice1
Member
Member

Άντρας Τόπος : θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 08/02/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 131


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Nuvi 3590 - Προβλημα Με Τις Καμερες - Σελίδα 2 Empty Απ: Nuvi 3590 - Προβλημα Με Τις Καμερες

Δημοσίευση από Santosan Τετ 27 Αυγ 2014 - 1:11

Γιαννη με τα δικα μου διορθωθηκε φιλε μου, δεν ξερω αν τα στειλεις εσυ παλι μεσω του PoiLoader, να κανεις ολη την διαδικασια απο την αρχη δλδ, αν θα σου δουλεψουν σωστα. Θελω να πω οτι δεν εχεις βρει την αιτια του προβληματος.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Nuvi 3590 - Προβλημα Με Τις Καμερες - Σελίδα 2 Empty Απ: Nuvi 3590 - Προβλημα Με Τις Καμερες

Δημοσίευση από ice1 Δευ 1 Σεπ 2014 - 1:09

Καλησπερα και κατι ακομα μερικες φορες κλεινει μονη της η συσκευει
ice1
ice1
Member
Member

Άντρας Τόπος : θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 08/02/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 131


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Nuvi 3590 - Προβλημα Με Τις Καμερες - Σελίδα 2 Empty Απ: Nuvi 3590 - Προβλημα Με Τις Καμερες

Δημοσίευση από Santosan Δευ 1 Σεπ 2014 - 23:10

Η διαδικασια αποκαταστασης ειναι αυτη που φαινεται εδω:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Την κανουμε αφου πρωτα εχω ακολουθησει την διαδικασια εδω:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Η συσκευη μας πρεπει να ειναι παντα φορτισμενη.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης