My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι

5 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι Empty Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι

Δημοσίευση από islander Κυρ 3 Αυγ 2014 - 19:22

Μετα την βοήθεια του Πάνου για να βρώ το Μονοδένδρι Smile2  και αλλάζοντας τον τρόπο υπολογισμού των διαδρομών το Garmin μου εβγαλε μια διαδρομη μέσω Λαμίας για Ιωάννινα και μετά Μονοδένδρι.
Εχει πάει κανείς απο εκεί και πόσος πραγματικός είναι; Μην ξεκινήσουμε φέτος και φτάσουμε του χρόνου  affraid
islander
islander
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 59
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 190


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι Empty Απ: Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι

Δημοσίευση από G.K. Κυρ 3 Αυγ 2014 - 19:53

Εγώ έχω πάει τρεις φορές από Αθήνα-Λαμία-Δομοκός-Καρδίτσα-Τρίκαλα-Μέτσοβο-Ιωάννινα-Μονοδένδρι.

Είναι περίπου 500km και ανάλογα με τις ταχύτητες που κινείσαι και τα φορτηγά στους επαρχιακούς δρόμους που σε καθυστερούν, ο χρόνος είναι από 6-8 ώρες.
G.K.
G.K.
Senior Member
Senior Member

Άντρας Ηλικία : 58
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 1001


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι Empty Απ: Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι

Δημοσίευση από islander Κυρ 3 Αυγ 2014 - 20:55

Γιώργο η διαδρομη λέει τίποτα; Για αλλαγή αξίζει τον κόπο ή να παω απο τον κλασσικό δρόμο.
islander
islander
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 59
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 190


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι Empty Απ: Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι

Δημοσίευση από G.K. Κυρ 3 Αυγ 2014 - 21:01

Οχι, δεν είναι κάτι ιδιαίτερο σαν διαδρομή· Εθνική Οδός και επαρχιακοί δρόμοι· βλέπεις καινούργια μέρη φυσικά.

Αλλά βασικός σκοπός σου υποθέτω είναι τα Ζαγοροχώρια κι εκεί είναι πραγματικά πανέμορφα!!
G.K.
G.K.
Senior Member
Senior Member

Άντρας Ηλικία : 58
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 1001


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι Empty Απ: Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι

Δημοσίευση από islander Κυρ 3 Αυγ 2014 - 21:20

Κατα πάσα πιθανότητα θα κάνω την διαδρομή για αλλαγή, απο αυτο τον εξαιρετικό Κορίνθου-Πατρών πιστεύω θα δω καλύτερα φυσικά ορεινά τοπία.
Μου βγάζει οτι είναι 480 χλμ. & 6.30 ώρες βάλε και τα φορτηγά ή οτι αλλο βρεθεί, καμμιά σταση για καφεδάκι, καλά λες 6-8 ώρες.
islander
islander
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 59
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 190


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι Empty Απ: Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι

Δημοσίευση από G.K. Κυρ 3 Αυγ 2014 - 21:43

Από εκείνο τον δρόμο, μέχρι και το ύψος της Βόνιτσας, δεν πρόκειται να δεις τίποτα.
Πάνω από κει δεν γνωρίζω τη διαδρομή.
G.K.
G.K.
Senior Member
Senior Member

Άντρας Ηλικία : 58
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 1001


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι Empty Απ: Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι

Δημοσίευση από ΠΑΝΟΣ Λ Κυρ 3 Αυγ 2014 - 23:48

μπορεις να πας απο Αμφιλοχια Μενιδι Αρτα και καταλήγεις στα Γιαννενα η απο τη  Βονιτσα περνας απο το υποθαλασιο τουνελ στην Πρεβεζα μετα Φιλιππιαδα και Γιαννενα .Κατα την γνωμη μου και αν αφαιρεσεις την Καρινθου Πατρων αυτη ειναι η καλύτερη διαδρομη γιατι αν πας απο την αλλη μετετοια ζεστη στον καμπο θα γινεις  ψητος .Η διαδρομη αυτη ειναι ωραια μετα την Καλαμπακα που μπαινεις στην Εγνατια και μπορεις να βγεις στο Μετσοβο για καφε
ΠΑΝΟΣ Λ
ΠΑΝΟΣ Λ
Skilled Member
Skilled Member

Άντρας Ηλικία : 61
Τόπος : Πατρα
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 266


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι Empty Απ: Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι

Δημοσίευση από ZAFIR Δευ 4 Αυγ 2014 - 0:08

γεμάτη διαδρομές αυτη η μικρούλα  χώρα
σχεδιάζεις και πάς.
εγώ  γιά το αθήνα-γιάννενα θα μου έπαιρνε 1 μέρα γεμάτη (με χώμα 2)
όλα εξαρτώνται απο τις παραμέτρους(καύσιμα,χρόνος αφιξης,τερραίν κλπ)
λαμία-καρπενήσι-εθνική (μετά το αγρίνιο) και βούρ για βόρεια είναι η πρόταση μου να σπάσει η μονοτονία της εθνικής,
λέω τώρα Rolling Eyes
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι Empty Απ: Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι

Δημοσίευση από islander Δευ 4 Αυγ 2014 - 7:42

ZAFIR έγραψε:γεμάτη διαδρομές αυτη η μικρούλα  χώρα
σχεδιάζεις και πάς.
εγώ  γιά το αθήνα-γιάννενα θα μου έπαιρνε 1 μέρα γεμάτη (με χώμα 2)
όλα εξαρτώνται απο τις παραμέτρους(καύσιμα,χρόνος αφιξης,τερραίν κλπ)
λαμία-καρπενήσι-εθνική (μετά το αγρίνιο) και βούρ για βόρεια είναι η πρόταση μου να σπάσει η μονοτονία της εθνικής,
λέω τώρα Rolling Eyes

Φώτη δεν είναι καθόλου κακή ιδέα η διαδρομή που προτείνεις, βάζεις φωτιές  SFiflamethrower

Στο Μονοδένδρι σίγουρα θα εχει και χώμα δεν το συζητάω αλλά για το πήγαινε λίγο δύσκολο.

Θα εξεταστούν ολες οι προτάσεις σας με το έτερο ήμισυ και σκέπτομαι να επιστρέψω απο διαφορετική απο αυτην που θα πάω, εμπειρίες να μαζεύουμε...... cheers 

Να είστε καλά παιδιά!
islander
islander
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 59
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 190


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι Empty Απ: Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι

Δημοσίευση από ΠΑΝΟΣ Λ Δευ 4 Αυγ 2014 - 16:14

Φιλιππε οτι θελεις απο εκει μπορω να σου πω εχω παει στην εκει περιοχη .δεν ξερω και τι αυτοκίνητο εχεις
ΠΑΝΟΣ Λ
ΠΑΝΟΣ Λ
Skilled Member
Skilled Member

Άντρας Ηλικία : 61
Τόπος : Πατρα
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 266


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι Empty Απ: Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι

Δημοσίευση από x-trail Δευ 4 Αυγ 2014 - 17:57

Η "κανονικη" διαδρομη Αθηνα-Μονοδενδρι ειναι απο Λαμια-Δομοκο-Καρδιτσα-Τρικαλα-Καλαμπακα-Μουργκανη-κομματι της παλιας Καταρας που βγαζει Εγνατια Οδο-Μετσοβο-Ιωαννινα-Ασπραγγελοι-Μονοδενδρι.
Απο αυτα ωραιο κομματι ειναι αυτο της Καταρας.
Αυτην τη διαδρομη μου την βγαζει το Mapsource με Αutodrive ως 490 km σε 5 και κατι ωρες, εχοντας ρυθμισει το Mapsource σε ρεαλιστικες ταχυτητες, αντε να κανεις 6 ωρες λογω κινησης το πολυ.

Τωρα αν απο αυτο τον δρομο θελεις περιπετεια και εχεις ορεξη και χρονο, υπαρχει εναν αλλος εναλλακτικος δρομος μετα την Μουργκανη, ειναι ασφαλτος, σου προσθετει μονο 20 km στη διαδρομη σου, αλλα και μια μιση ωρα παραπανω!!!!!

Αν τα πατε καλα με τις στροφες, θα δεις μερη που θα σου κοψουν την ...ανασα!!!!!

Εdit
Υπαρχει και ακομα μια πολυ ομορφη που θα σε γεμισει αναμνησεις, μετα την Καρδιτσα!!!

Αν παλι διαλεξεις την Αθηνων-Πατρων, τοτε εγω θα πηγαινα Πατρα-Αμφιλοχια-Βονιτσα-Περιφερειακος Πρεβεζας- και μετα (εδω ειναι το ομορφο) δεν πας για Γιαννενα αλλα συνεχιζεις βορεια το παραλιακο δρομο του Ιονιου με πολυ ωραια ασφαλτο και θεα, σχεδον ως την Παργα και συνεχιζεις βορεια μεχρι το Καρτερι θεσπρωτιας περνωντας την λιμνη Κανετα και στον Βασιλικο μπαινεις Εγνατια Οδο προς Ιωαννινα. Το κομματι αυτο της Εγνατιας ειναι πολυ μεγαλης ομορφιας, αυτη την αντιστροφη πορεια ακολουθω για να παω Θεσσαλονικη-Πρεβεζα και οχι απο Ιωαννινα-Φιλιππιαδα, οπου ναι, ωραιος ειναι ο Λουρος αλλα και πολλες στροφες και καθολου σχεδον προσπερασμα οσον αφορα τα φορτηγα και τα τουριστικα λεωφορεια.
Ειναι στα 550 km και περιπου 7 ωρες στο Mapsource.
Αφετηρια σε ολε τις πορειες ειναι η διασταυρωση Αττικης οδου με Ε.Ο Αθηνων-θεσσλονικης

Εδω ειμαστε για περισσοτερες λεπτομερειες αν ενδιαφερεσαι, κι οσο για χωμα στα Ζαγορια, αυτο υπαρχει μονο νοτια απο το Τσεπελολοβο προς Κηπους και Νεγαδες.
Κατα τ' αλλα εχει περπατημα (ευκολο) ωστε να βαρεθεις να περπατας, ασε που με αυτα που θα βλεπεις ΔΕΝ θα βαρεθεις ποτε!!!
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι Empty Απ: Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι

Δημοσίευση από islander Δευ 4 Αυγ 2014 - 19:41

ΠΑΝΟΣ Λ έγραψε:Φιλιππε οτι θελεις απο εκει μπορω να σου πω εχω παει στην εκει περιοχη .δεν ξερω και τι αυτοκίνητο εχεις

Πάνο εχω Ford Kuga diesel την πρώτη γενιά οπότε δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα δρόμου.

x-trail έγραψε:Η "κανονικη" διαδρομη Αθηνα-Μονοδενδρι ειναι απο Λαμια-Δομοκο-Καρδιτσα-Τρικαλα-Καλαμπακα-Μουργκανη-κομματι της παλιας Καταρας που βγαζει Εγνατια Οδο-Μετσοβο-Ιωαννινα-Ασπραγγελοι-Μονοδενδρι.
Απο αυτα ωραιο κομματι ειναι αυτο της Καταρας.
Αυτην τη διαδρομη μου την βγαζει το Mapsource με Αutodrive ως 490 km σε 5 και κατι ωρες, εχοντας ρυθμισει το Mapsource σε ρεαλιστικες ταχυτητες, αντε να κανεις 6 ωρες λογω κινησης το πολυ.

Τωρα αν απο αυτο τον δρομο θελεις περιπετεια και εχεις ορεξη και χρονο, υπαρχει εναν αλλος εναλλακτικος δρομος μετα την Μουργκανη, ειναι ασφαλτος, σου προσθετει μονο 20 km στη διαδρομη σου, αλλα και μια μιση ωρα παραπανω!!!!!

Αν τα πατε καλα με τις στροφες, θα δεις μερη που θα σου κοψουν την ...ανασα!!!!!

Εdit
Υπαρχει και ακομα μια πολυ ομορφη που θα σε γεμισει  αναμνησεις, μετα την Καρδιτσα!!!

Αν παλι διαλεξεις την Αθηνων-Πατρων, τοτε εγω θα πηγαινα Πατρα-Αμφιλοχια-Βονιτσα-Περιφερειακος Πρεβεζας- και μετα (εδω ειναι το ομορφο) δεν πας για Γιαννενα αλλα συνεχιζεις βορεια το παραλιακο δρομο του Ιονιου με πολυ ωραια ασφαλτο και θεα, σχεδον ως την Παργα και συνεχιζεις βορεια μεχρι το Καρτερι θεσπρωτιας περνωντας την λιμνη Κανετα και στον Βασιλικο μπαινεις Εγνατια Οδο προς Ιωαννινα. Το κομματι αυτο της Εγνατιας ειναι πολυ μεγαλης ομορφιας, αυτη την αντιστροφη πορεια ακολουθω για να παω Θεσσαλονικη-Πρεβεζα και οχι απο Ιωαννινα-Φιλιππιαδα, οπου ναι, ωραιος ειναι ο Λουρος αλλα και πολλες στροφες και καθολου σχεδον προσπερασμα οσον αφορα τα φορτηγα και τα τουριστικα λεωφορεια.
Ειναι στα 550 km και περιπου 7 ωρες στο Mapsource.
Αφετηρια σε ολε τις πορειες ειναι η διασταυρωση Αττικης οδου με Ε.Ο Αθηνων-θεσσλονικης

Εδω ειμαστε για περισσοτερες λεπτομερειες αν ενδιαφερεσαι, κι οσο για χωμα στα Ζαγορια, αυτο υπαρχει μονο νοτια απο το Τσεπελολοβο προς Κηπους και Νεγαδες.
Κατα τ' αλλα εχει περπατημα (ευκολο) ωστε να βαρεθεις να περπατας, ασε που με αυτα που θα βλεπεις ΔΕΝ θα βαρεθεις ποτε!!!

Κυριάκο αποφασίσαμε να πάμε απο την μια πλευρά(Λαμία) και να γυρίσουμε απο την αλλη(Αγρίνιο-Πάτρα) οπότε θα επιλέξω μια απο τις διδρομές που μου προτείνετε και θα σας ενημερώσω για λεπτομέρειες.
Για το περιπετειώδες κομμάτι γίνε πιο λεπτομερής, δεν υπάρχει πρόβλημα στροφών κανένα.
Την διαδρομή ομως με το χάρτη της Garmin μου την βγάζει 479 χλμ και 7 ώρες. Τι ταχύτητα βάζεις στις προδιαγραφές;

Εχω πάει τρεις φορές Ζαγόρια αλλά πάντα χειμώνα, ολο το καλοκαίρι πάω πατρίδα(Σίφνο), οπότε δεν εχω δει βουνό καλοκαίρι μόνο φθινόπωρο & χειμώνα φαντάζομαι θα είναι μαγευτικά.
Επειδή με τη γυναίκα μου περπατάμε θα κάνουμε και κάποιες βόλτες γιατι χειμώνα με χιόνι δεν.... ετσι δεν θα αφήσουμε την ευκαιρία να παει χαμένη.
Φυσικά την παρέα συμπληρώνει ο σκύλος μας(Γραίγος) που θα το ευχαριστηθεί και με το παραπάνω.
islander
islander
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 59
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 190


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι Empty Απ: Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι

Δημοσίευση από x-trail Τρι 5 Αυγ 2014 - 0:58

Αψογα!!!

Αναλογα με τις μερες που εχεις και τις ωρες αναχωρησης, θα μπορουσες με ενα ταξιδι να κανεις μπανιο στο Ιονιο, σε ...πριβε μερος στο ποταμι στην Αριστη, στις κολυμπηθρες στο μικρο Παπιγκο, στις κολυμπηθρες στο Αρκουδορεμα της Βαλια Καλντα, στην λιμνη Αωου, στον Ασπροποταμο, στην λιμνη Πλαστηρα, εχοντας πιει καφε στον Πυργο Μαντανια κι εχοντας φαει γουρουνοπουλο στο Περτουλι ή στην Ελατη!!!
Πως σου φαινεται σαν ιδεα;;; 27978 
Αυριο το απογευμα θα σου εχω λεπτομερειες με φωτογραφιες, πορειες κλπ κλπ γιατι εχω αφησει το λαπτοπ στο γραφειο.

Για να παρεις μια ιδεα ο πηγαιμος σου θα ειναι απο Πατρα-Πρεβεζα-μπανιο στο Ιονιο και μολις αρχιζει η κουραση του ταξιδιου θα εισαι σε ανετο φαρδυ δρομο με θεα και μετα Εγνατια Οδο με σουπερ-ντουπερ θεα.

Η επιστροφη σου θα ειναι Εγνατια Οδο-Μετσοβο-Ανηλιο και μετα νοτια προς Χαλικι (ΔΕΝ κανω πλακα, θα σου καπει η ανασα εδω) και Ασπροποταμο με σταση για καφε στον Πυργο Μαντανια. Μετα συνεχιζεις νοτια προς Περτουλι-Ελατη-Πυλη-Μουζακι-Λιμνη Πλαστηρα-Μορφοβουνι-Καρδιτσα-Φαρσαλα (ευθειες) και βγαινεις Εθνικη Οδο στις Μικροθηβες. Επιδη θα εισαι ηδη "καπως" κουρασμενος, βαζεις cruise control και εφτασες Αθηνα ή μετα την Καρδιτσα αν εχεις ακομα ορεξη για στροφες, στριβεις νοτια για Δομοκο και βγαινεις Λαμια....

Για Βαλια Καλντα ειναι κριμα να ερχεσαι απο τοσο μακρυα, καλοκαιρακιι, να ειναι τοσο κοντα και να μην κανεις ενα ημερησιο round trip στο Αρκουδορεμα αφου εχεις και SUV.
Η διαδρομη ειναι Τσεπελοβο-Γυφτοκαμπος-Βοβουσα-Περιβολι οπου μπαινεις χωμα στην Βαλια Καλντα. Κατηφοριζεις στον πυρηνα και στριβεις για Αρκουδρεμα, οπου παρκαρεις και παιρνεις το μονοπατι ωσπου να βρεις τις περιφημες κολυμπηθρες για το μπανακι.
Μετα παιρνεις τον χωματοδρομο που βγαζει Κρανια και τρως μεσημεριανο στο Πινδος Resort.
Yστερα φευγεις για Μετσοβο και φτανεις στην τεχνητη λιμνη πηγων Αωου και κανεις τον γυρο της απο την ανατολικη πλευρα ωσπου να φτασεις στο φραγμα, το περνας και φευγεις καρφι δυτικα με ασφαλτο και χωμα να περασεις τον Βαρδα (Αραχθο) και να βγεις Δολιανη-Φραγκαδες-Κηποι-Μονοδενδρι.
Κι ολα αυτο ειναι 185 ασφαλτος και 35 χωμα και 4 ωρες οδηγημα με αφετηρια και προορισμο το Μονοδενδρι, βαλε και τρεις ωρες στο Αρκουδορεμα και δυο ωρες φαγητο και στασεις, 9 το πρωι να φυγεις, 6 το απογευμα εισαι πισω στο ξενοδοχειο, προσπαθωντας να ...χωνεψεις ολα οσα ειδες!!!
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι Empty Απ: Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι

Δημοσίευση από islander Τρι 5 Αυγ 2014 - 8:53

Κυριάκο καλημέρα, η βοηθειά σου ανεκτίμητη! Σχεδίασα τις διαδρομές πήγαινε-ελα και έμεινε το Αρκουδόρεμα. Στις επιλογες ταχυτήτας και στην προτιμηση δευτερευοντων δρομων τι  παραμερους βαζεις;

Επίσης πως μπορώ να φορτώσω τους χάρτες της Autodrive να τους βλέπει το mapsource & basecamp γιατι έψαξα χθές αλλά λόγω ώρας.... δεν κατάφερα να το βρώ.
islander
islander
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 59
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 190


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι Empty Απ: Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι

Δημοσίευση από x-trail Τετ 6 Αυγ 2014 - 16:52

Για να μπορεσεις να δεις τον Autodrive στο Basecamp πρεπει να συνδεσεις το 2595 και το Βasecamp θα διαβασει τον χαρτη απο την συσκευη και θα στον εμφανισει στα αριστερα και θα τον κλικαρεις για να τον δεις.
Για να τον δεις στο Mapsource ειναι λιγακι πιο δυσκολο.
Θα πρεπει να εχεις εγκαταστησει το cGPSmapper και μετα το [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] και εκει να φτιαξεις τον χαρτη για εγκατασταση στο Mapsource.
Καλυτερα ειναι να χρησιμοποιησεις το Basecamp και απο κει να στειλεις τις Πορειες σου στο 2595 για να μην υπαρχουν προβληματα συμβατοτητας.
Να ξερεις οτι ο Autodrive με τις ρυθμισεις που εχω παρακατω αλλα και με τα "εσωτερικα" του ορια ταχυτητας και κατηγοριοποιησεις δρομων βγαζει πολυ πιο ρεαλιστικα τις ωρες ενος ταξιδιου απο τον ευρωπαικο, οπου και οι κατηγοριες δρομων και τα ορια ειναι βασει προδιαγραφων παγκοσμιων της Here (πρωην Νavteq).
Kαι οι δυο χαρτες ειναι αξιπιστοι ως προς τις Πορειες στα μερη αυτα, τους εχω τσεκαρει και τους δυο, στην Εγνατια ομως μ' αρεσει να εχω τον Ευρωπαικο γιατι αλλαζει χρωματα ημερας-νυχτας η συσκευη μεσα στα τουννελ!
Οι ρυθμισεις που εχω στο Basecamp ειναι οι παρακατω:
Σπόιλερ:



Αθηνα - Πρεβεζα - Εγνατια Οδος - Ιωαννινα - Μονοδενδρι

Αφου φτασεις Αμφιλοχια, στριβεις αριστερα για Βονιτσα και μετα συνεχιζεις γαι Πρεβεζα περνωντας απο το αεροδρομιο του Ακτιου. Λιγο προσοχη εκει στα ορια ταχυτητας (καμερες+περιπολικα).
Περνας το υποθαλασσιο τουννελ της Πρεβεζας (3 €) και συνεχιζεις στον περιφερειακο της Πρεβεζας (εκτος κι αν θελεις να δεις την πολη). Ο δρομος ειναι φαρδυς και με καποια φαναρια, αλλα τωρα το καλοκαιρι θελει λιγη προσοχη γιατι τον διασχιζουν καθετα οπου να'ναι για να πανε στις παραλιες...
Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι 0kNUVa
Συνεχιζεις βορεια στην ΕΟ Πρεβεζης-Ιγουμενιτσας και δεν στριβεις δεξια στη διασταυρωση στο Καναλι που θα σε εβγαζε στην Φιλιππιαδα.
Η περιοχη ειναι γεματη μπιτσομπαρα, μπορεις να βουτηξεις οπου θελεις!
Ο δρομος ειναι φαρδυς και σε πολλες ανηφοριτσες, το ρευμα της ανηφορας ειναι διπλο για προσπερασεις, καμια σχεση με το αλλο δρομο απο Φιλιππιαδα και το χτικιο του Λουρου και των βουνων πισω απο νταλικες που πανε με 30 στην ανηφορα.....
Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι LTmTk7
Συνεχιζοντας βορεια θα περασεις εξω απο την Αμμουδια (Πρεβεζης), ενα πολυ ωραιο μερος, αν θελεις μπαινεις μεσα και το βλεπεις ή το φωτογραφιζεις απο μακρυα.
Να πως ειναι αν δεν το επισκεφτεις...
Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι Poseidon%20hotel%20preveza%20ammoudia%208
Στη συνεχεια θα φτασεις στο χωριο Μορφιο και μετα στο Καλοδικιο, οπου ηδη θα εχεις δει και την ομορφη και γεματη νουφαρα λιμνη-ελος Καλοδικιου (στο κοκκινο βελος ειναι καλο σημειο για φωτογραφιες).
[Τωρα μια που εφτασες εδω, λιγο πριν το Μορφιο ειναι η στροφη για την πανεμορφη Παργα, αν θελεις μπαινεις, την βλεπεις, την φωτογραφιζεις..... χαχαχα, θα σε κανω να τα δεις οοολα σε ενα ταξιδι!!!]
Στη συνεχεια θα περασεις διπλα απο την λιμνη Κανετα και στο Καρτερι θα στριψεις δεξια για Βασιλικο και θα ανηφορησεις προς την Εγνατια Οδο (Κομβος 1Α) και θα φυγεις για Ιωαννινα.
Μετα απο καμια δεκαρια χιλιομετρα στην Εγνατια, μολις μπεις σε μια αριστερη καμπη θα δεις απεναντι δεξια να ανηφοριζει η Εγνατια με ημικλειστο τουννελ, ετοιμασε φωτογραφικη και τραβα!!!
Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι TdLL7G
Συνεχιζεις για Ιωαννινα και στην διασταυρωση τους (Κομβος 5) στριβεις αριστερα βορεια, προχωρα για λιγο και αν θελεις να αποφυγεις την πολη, στριβεις αριστερα στον Περιφερειακο Ιωαννινων και βγαινεις την ΕΟ Ιωαννινων-Καστοριας.
Εκει στριβεις δεξια στην Μεταμορφωση και φευγεις για Ασπραγγελους, Βιτσα και -επιτελους- Μονοδενδρι!!!!!!
Θα εισαι ομως χορτατος απο εικονες και τοπια!!!
Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι HKA3os




Μονοδενδρι - Ανηλιο - Ασπροποταμος - Περτουλι - Ελατη - Πυλη - Μουζακι - Λιμνη Πλαστηρα - Καρδιτσα ---->

Εδω υπαρχουν δυο τροποι να φυγεις απο το Μονοδενδρι:
α) να γυρισεις στην Εγνατια Οδο κανοντας την αναποδη Πορεια οπως ηρθες, απο Ασπραγγελους, Μεταμορφωση, Ιωαννινα
β) να πας απο Ελατη (Ιωαννινων), Ανθρακιτη, Καρυες και να βγεις στην Εγνατια Οδο προς Μετσοβο απο τον Κομβο 6.
Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι EUkT6g
Απο εκει συνεχιζεις και πλησιαζεις το Μετσοβο, ΕΔΩ θελει προσοχη γιατι το ενα τουννελ ειναι μετα το αλλο κι αν χασεις την Εξοδο.....
Βγαινεις λοιπον απο ενα τουννελ και μπροστα ειναι ακομα ενα και πριν απο αυτο ειναι η Εξοδος για Μετσοβο.
Παιρνεις την Εξοδο δεξια, περνας πανω απο την εισοδο των τουννελ προς τα αριστερα και μπαινεις σε ενα "περιστροφικο" ανηφορικο τουννελ και στην εξοδο του φευγεις δεξια προς Ανηλιο-Χαλικι και ΟΧΙ ισια στην φουρκετα που σε ανεβαζει Μετσοβο.
Εκει τωρα (ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΕΧΕΙΣ ΕΤΟΙΜΗ ΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗ) περνας πανω απο την εξοδο του τουννελ που δεν μπηκες ποτε, κι αρχιζεις να κατηφοριζεις προς την κοιλαδα του Μετσοβιτη ποταμου.
Εχεις δυο δυνατοτητες, η μια ειναι να πας οπως ειναι η Πορεια στην παρακατω εικονα και η δευτερη ειναι να πας απο τον χωματοδρομο που εχω με κοκκινο για να περασεις διπλα απο τους πυλωνες της γεφυρας (μεγαλειο, ευρυγωνειο φακο εχεις;;;) και μετα να ανηφορισεις προς την εξοδο απο το Ανηλιο και προς το Χαλικι.
Σημ. Εχω "διορθωσει" λιγακι τον χαρτη ωστε να φαινονται τα τουννελ και ποιο δρομοι ειναι επανω απο ποιους.
Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι YZU3cK
Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι BHttWI

Και απο εδω αριζουν τα .....ΓΟΥΣΤΑ !!!!!!
Ο δρομος στην αρχη ειναι πολυ στενος, σε πολλα σημεια για ενα αυτοκινητο μονο και κινεισαι διπλα στο ποταμι Ρονα που ενωνεται στο Ανηλιο με τον Μετσιοβιτη για να χυθουν μετα στον Αραχθο.
Οι στροφες πολλες, αλλα το τοπιο ειναι απιστευτο, κανονισε να μην σταματας καθε 100 μετρα για φωτογραφιες!
Θα σε ανεβασει στα 1700 μετρα και μετα μπροστα σου θα δεις τη κοιλαδα του Αχελωου (Χαλικιωτικο ρεμα) κι αρχιζεις να την κατηφοριζεις (εννεοιεται οτι στις πρωτες φουρκετες στην αρχη της κατηφορας, η φωτογραφικη παιρνει ...φωτια).
Το Χαλικι, η Ανθουσα και το Καταφυτο ειναι οικισμοι που το καλακαιρι εχουν "συνηθως" κοσμο και ειναι διπλα στον κεντρικο δρομο, αξιζει να τα ριξεις μια ματια...
Στην απεναντι μερια του δρομου και του ποταμου ειναι και η Μονη της Παναγιας της Γαλακτοτροφουσας.
Στο τελος της κατηφορας, φτανεις στο σημειο Τρια Ποταμια οπου ενωνεται το Χαλικιωτικο ρεμα με το Σκληνασιωτικο και δινουν τον Αχελωο προς τα νοτια.
Εκει εσυ αν θελεις μπορεις να στριψεις αριστερα προς την Καλλιρροη και να ανηφορησεις διπλα στο Σκληνασιωτικο ρεμα και σε λιγο θα δεις πανω στον δρομο στα 2 Km το υπεροχο ξενοδοχειο Πυργος Μαντανια οπου μπορεις να πιεις το καφεδακι σου.
Αν εχεις ορεξη, συνεχιζεις τον δρομο προς τα βορεια για να φτασεις και να επισκεφτεις (στα 5 km απο το ξενοδοχειο) τον περιφημο ναο του Τιμιου Σταυρου  με τους ...13 τρουλους (1770-1792).
Μετα ξαναγυρνας απο τον ιδιο δρομο στα Τρια Ποταμια και κατηφοριζεις νοτια...
Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι 1pKWbn
Λιγο παρακατω ειναι η διασταυρωση δεξια για Αγια Παρασκευη (ή Τζουρτζια), ενας οικισμος που αξιζει να επισκεφτεις με ωραιοτατη πλατεια (κανενα ...τσιπουρακι με μεζεδες;;;) και θεα που κοβει την ανασα λογω του γκρεμου στο ρεμα της Καλης Πηγης (βγαλε και μια φωνη να δεις αντιλαλο που εχει...)
Εχει τον Αι Γιωργη (προ του 1790) και την Αγια Παρασκευη (1896).
Αν θελεις απο εκει, αντι να γυρισεις στον κεντρικο δρομο οπως ηρθες, μπορεις να φυγεις απο πανω για Γαρδικι και απο εκει να κατεβεις και να μπεις στον κεντρικο δρομο για Περτουλι.
Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι StAPlj
Απο εκει συνεχιζεις την διαδρομη σου προς Ελατη (Τρικαλων) και στην Πυλη (Τρικαλων) στριβεις δεξια νοτια για το Μουζακι και συνεχιζεις προς την λιμνη Πλαστηρα και τα Καλυβια (Καρδιτσης).
Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι DmQMWc
Μετα αν δεν θελεις να κανεις το γυρο της λιμνης που ειναι ψιλοτεραστια, γυρνας προς τα πισω και πας Μορφοβουνι-Μητροπολη-Καρδιτσα (περιφεριεακος)-Σοφαδες.
Εδω αναλογα με το ποσο "χορτατος" εισαι και ποσες στροφες θελεις ακομα  697328 πηγαινεις απο Φαρσαλα και βγανεις αυτοκινητοδρομο στις Μικροθηβες ή απο Δομοκο και βγαινεις Λαμια.
Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι G5duk2


Επιτηδες αντισταθηκα ΣΦΟΔΡΑ στον πειρασμο να σου ανεβασω φωτογραφιες που εχω τραβηξει στα ταξιδια μου στα μερη αυτα, γιατι πιστευω οτι αφου τα επισκεπτεσαι για πρωτη φορα, ΚΑΜΙΑ φωτογραφια δεν μπορει να εκφρασει αυτα που θα δεις και θα σου χαλουσα τους παραγοντες "εκπληξη" και ...."ανοιχτο στομα"!!!!!!


Αργα το απογευμα θα ερθει και το Αρκουδορεμα της Βαλισ Καλντα....
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι Empty Απ: Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι

Δημοσίευση από G.K. Τετ 6 Αυγ 2014 - 18:30

Κυριάκο, και ο Autodrive αλλάζει χρώματα ημέρας-νύχτας μέσα στα τούνελ.
G.K.
G.K.
Senior Member
Senior Member

Άντρας Ηλικία : 58
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 1001


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι Empty Απ: Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι

Δημοσίευση από ΠΑΝΟΣ Λ Τετ 6 Αυγ 2014 - 18:43

ΔΕ μου λες Κυριακο εισαι και συ του σωματειου; ετσι οπως τα λες ειναι να συμπληρωσω οτι ολα τα χωρια εκει πανω αυτη την εποχη ειναι γεματα κοσμο και εχει πολλα πανηγυρια .Στο χαλικι στην πλατεια εχει το καφενειο το οποιο ειναι ολο το χρονο ανοιχτο
ΠΑΝΟΣ Λ
ΠΑΝΟΣ Λ
Skilled Member
Skilled Member

Άντρας Ηλικία : 61
Τόπος : Πατρα
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 266


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι Empty Απ: Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι

Δημοσίευση από x-trail Τετ 6 Αυγ 2014 - 19:24

G.K. έγραψε:Κυριάκο, και ο Autodrive αλλάζει χρώματα ημέρας-νύχτας μέσα στα τούνελ.
Ναι αλλα δεν εχει JCV,  Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil 

ΠΑΝΟΣ Λ έγραψε:ΔΕ μου λες Κυριακο εισαι και συ του σωματειου; ετσι οπως τα λες ειναι να συμπληρωσω οτι ολα τα χωρια εκει πανω αυτη την εποχη ειναι γεματα κοσμο και εχει πολλα πανηγυρια .Στο χαλικι στην πλατεια εχει το καφενειο το οποιο ειναι ολο το χρονο ανοιχτο
Σσσσσσσ Πανο,
μην τ'ακουσει ο Φιλιππος κι αρχισει και μπαινει σε ολα τα χωριουδακια και τον κερνανε τσιπουρα και μεζεδες, δεν τον βλεπω να φτανει Αθηνα, για κανενα αγριογουρουνο στην Ελατη θα ειναι το βραδακι  Twisted Evil  Twisted Evil  Twisted Evil 
Στην Ανθουσα Οκτωβριο ειχα πετυχει ανοιχτο το καφενειο κι εκτος πατατες και ουζακι θελαμε και καμια σαλατιτσα, και τοτε η κυρα ανεβηκε σπιτι της κι εκοψε δικες της ντοματες και τυρι...
Ασε που τραβηξα και μια φωτογραφια τα βουνα, βλεπω στο preview ενα μαυραδι, λεω παει ο σενσορας, μπηκε σκονη απο την αλλαγη φακων, παω σπιτι βλεπω την φωτο και το μαυραδι ηταν ενας περιφανος αητος!!!
Στην δε Αγια Παρασκευη, τα μικρα της παρεας αρχισαν να βαρανε την καμπανα κι ηρθε ο υπεθυνος για να μας ανοιξει την εκκλησια, να μας ξεναγησει, να την ευχαριστηθουμε.
Κι οταν παραγγειλαμε στην πλατεια, πρωτα ηρθαν κερασμενοι οι τσιπουρομεζεδες και μετα τα φαγητα μας.....ωραιοι ανθρωποι!!!
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι Empty Απ: Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι

Δημοσίευση από G.K. Τετ 6 Αυγ 2014 - 19:56

Δεν το κατάλαβα ότι αναφερόσουν και στο JCV...
G.K.
G.K.
Senior Member
Senior Member

Άντρας Ηλικία : 58
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 1001


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι Empty Απ: Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι

Δημοσίευση από ΠΑΝΟΣ Λ Τετ 6 Αυγ 2014 - 22:11

x-trail έγραψε:
G.K. έγραψε:Κυριάκο, και ο Autodrive αλλάζει χρώματα ημέρας-νύχτας μέσα στα τούνελ.
Ναι αλλα δεν εχει JCV,  Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil 

ΠΑΝΟΣ Λ έγραψε:ΔΕ μου λες Κυριακο εισαι και συ του σωματειου; ετσι οπως τα λες ειναι να συμπληρωσω οτι ολα τα χωρια εκει πανω αυτη την εποχη ειναι γεματα κοσμο και εχει πολλα πανηγυρια .Στο χαλικι στην πλατεια εχει το καφενειο το οποιο ειναι ολο το χρονο ανοιχτο
Σσσσσσσ Πανο,
μην τ'ακουσει ο Φιλιππος κι αρχισει και μπαινει σε ολα τα χωριουδακια και τον κερνανε τσιπουρα και μεζεδες, δεν τον βλεπω να φτανει Αθηνα, για κανενα αγριογουρουνο στην Ελατη θα ειναι το βραδακι  Twisted Evil  Twisted Evil  Twisted Evil 
Στην Ανθουσα Οκτωβριο ειχα πετυχει ανοιχτο το καφενειο κι εκτος πατατες και ουζακι θελαμε και καμια σαλατιτσα, και τοτε η κυρα ανεβηκε σπιτι της κι εκοψε δικες της ντοματες και τυρι...
Ασε που τραβηξα και μια φωτογραφια τα βουνα, βλεπω στο preview ενα μαυραδι, λεω παει ο σενσορας, μπηκε σκονη απο την αλλαγη φακων, παω σπιτι βλεπω την φωτο και το μαυραδι ηταν ενας περιφανος αητος!!!
Στην δε Αγια Παρασκευη, τα μικρα της παρεας αρχισαν να βαρανε την καμπανα κι ηρθε ο υπεθυνος για να μας ανοιξει την εκκλησια, να μας ξεναγησει, να την ευχαριστηθουμε.
Κι οταν παραγγειλαμε στην πλατεια, πρωτα ηρθαν κερασμενοι οι τσιπουρομεζεδες και μετα τα φαγητα μας.....ωραιοι ανθρωποι!!!
 416691  thumbup4
ΠΑΝΟΣ Λ
ΠΑΝΟΣ Λ
Skilled Member
Skilled Member

Άντρας Ηλικία : 61
Τόπος : Πατρα
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 266


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι Empty Απ: Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι

Δημοσίευση από islander Πεμ 7 Αυγ 2014 - 9:37

Κυριάκο σε ευχαριστώ για ολες τις πληροφορίες  cheers , οσο για τις φωτο εχεις δίκιο ασε την φαντασία να οργιάσει για να δούμε πόσο κοντά θα φτάσουμε στην πραγματικότητα.
Θα κάνω το σχεδιασμό με βάση τις πληροφορίες σου και θα επανέλθω αν υπάρχει απορία, στο τέλος ετσι οπως πάτε δεν θα με αφήσετε να φτάσω Αθήνα με τις περιγραφές σας beer2

Μόνο Λίμνη Πλαστήρα δεν θα πάω στην επιστροφη γιατι εχω ξαναπάει και πράγματι ειναι φανταστικα, μαλλον θα προτιμήσω τα τσίπουρα(λίγα λόγω οδήγησης)!

Αυτο που σκέπτομαι για το θέμα του χωματόδρομου είναι οτι με τις τελευταίες βροχες & καταιγίδες που κάνει εκει πάνω μην εχω πρόβλημα με λάσπες γιατι δεν εχω προλάβει να αλλάξω λάστιχα σε ποιό χωμάτινα(Μ&S).


Έχει επεξεργασθεί από τον/την islander στις Πεμ 7 Αυγ 2014 - 13:11, 1 φορά
islander
islander
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 59
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 190


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι Empty Απ: Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι

Δημοσίευση από islander Πεμ 7 Αυγ 2014 - 12:36

Απορία πρώτη, για να με πάει απο την διαδρομή που μου περιέγραψες πρέπει να του βάλω προορισμούς κάποιες τοποθεσίες π.χ. Μύτικάς,Καρτέρι για να με πάει ή υπάρχει και άλλος τρόπος;
islander
islander
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 59
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 190


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι Empty Απ: Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι

Δημοσίευση από x-trail Πεμ 7 Αυγ 2014 - 20:54

islander έγραψε:Αυτο που σκέπτομαι για το θέμα του χωματόδρομου είναι οτι με τις τελευταίες βροχες & καταιγίδες που κάνει εκει πάνω μην εχω πρόβλημα με λάσπες γιατι δεν εχω προλάβει να αλλάξω λάστιχα σε ποιό χωμάτινα(Μ&S).
Οι διαδρομες να πας στο Μονοδενδρι και να γυρισεις Αθηνα δεν περιεχουν καθολου χωμα, ειναι ολες ανετες ασφαλτινες διαδρομες (ενταξει, ενταξει εχουν και ...στροφες) 697328 
Χωμα εχει μονο η Βαλια Καλντα, απο το Περιβολι στο Αρκουδορεμα κι απο εκει στην Κρανια κι ειναι συνολικα 35 Κm που δυσκολα θα τα βρεις τοσο λασπωμενα ωστε να ειναι απροσπελαστα, αλλα κι αυτο με ενα τηλεφωνημα το μαθαινουμε την μερα που θα πας.
Επισης εχει αλλα 7 Km χωμα μετα την Τ.Λ.Αωου για να κατεβεις στον ποταμο Βαρδα και να ανεβεις στη Δολιανη.
Οι χαρτες βεβαια δινουν τα 3.6 μονο χωμα αλλα εγω το θυμαμαι αλλιως, βεβαια μεχρι εκει που δινουν ασφαλτο υπαρχει μοναστηρι, αρα μπορει και να εγινε ασφαλτος 27978 
Δεν πιστεω να φορας τιποτα 19αρες ζαντες και 40αρια λαστιχα που φορανε τιποτα ...πορσε;;;


islander έγραψε:Απορία πρώτη, για να με πάει απο την διαδρομή που μου περιέγραψες πρέπει να του βάλω προορισμούς κάποιες τοποθεσίες π.χ. Μύτικάς,Καρτέρι για να με πάει ή υπάρχει και άλλος τρόπος;
Θα σου ετοιμασω ενα αρχειο στο Basecamp με τον Autodrive (για να ειναι ελληνικες οι ονομασιες) με τα απαραιτητα Σημεια και θα στο στειλω, ωστε να το δεις και να το τροποποιησεις αν θελεις.
Εχοντας σωστα αυτα τα Σημεια στο GPS δεν χρειαζεται ουσιαστικα να φτιαξεις απο πριν Πορειες.
Το πρωτο που θα κανεις θα ειναι να φτιαξεις Κατηγοριες , δλδ μια κατηγορια Αθηνα-Μονοδενδρι, μια Βαλια Καλντα, μια Μονοδενδρι-Αθηνα, μια Ζαγορια.
Ετσι θα τα βρισκεις πολυ ευκολα στα Αγαπημενα σου.
Μετα θα πρεπει να τα ονομασεις καταλληλα, πχ τα Μονοδενδρι-Αθηνα αναλογα με την σειρα που θα περασεις απο αυτα, δλδ:
001_Καβαλλαρι
002_Εξοδο τουννελ Μετσοβου
003_Τρια Ποταμια
004_Πυργος Μαντανια
005_Μ.Τιμιου Σταυρου
006_Αγια Παρασκευη
007_Περτουλι
008_Ελατη
009_Πυλη
010_Μουζακι
011_Καλυβια Λ.Πλαστηρα
012_Περιφερειακος Καρδιτας
κλπ κλπ
Με τον τροπο αυτο θα τα εχεις σε σειρα και μπορεις μολις φτανεις στο ενα σημειο και τελειωνει η Πορεια να δινεις το επομενο για Πορεια.
Ετσι κι αλλιως οι νεου τυπου συσκευες "κομματιαζουν" τις Πορειες στα επιμερους σκελη τους απο την στιγμη που θα βαλεις Ενδιαμεσα Σημεια.
Αυτα τα Σημεια που γραφω παραπανω δεν θα ειναι το κεντρο των χωριων ή κατι παρεμφερες (δλδ σαν Μονοδενδρι δεν θα βαλεις το κεντρο του χωριου οπως θα το βρεις στην Αναζητηση, αλλα θα κλικαρεις πανω στον δρομο, στην εισοδο του χωριου), αλλα θα ειναι ετσι επιλεγμενα απο τον χαρτη ωστε να ειναι λιγο μετα ή λιγο πριν απο τα Σημεια που θελεις, ειδικα αν προκειται για διασταυρωσεις τα βαζουμε λιγο μετα, πανω στον δρομο που θελουμε να ακολουθησουμε ωστε να μην μπορει να μας παει απο αλλο δρομο το GPS.
Θα στα ετοιμασω αυριο και θα δεις στο Basecamp τι εννοω...

Αληθεια Φιλιππε, για ποτε σχεδιαζεις την αναχωρηση;
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι Empty Απ: Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι

Δημοσίευση από G.K. Πεμ 7 Αυγ 2014 - 22:00

Επίσης Φίλιππε, η διαδρομή Γυφτόκαμπος-Βοβούσα είναι χωμάτινη περίπου 26Km.
Αξίζει να πας από κει - προσεχτικά βέβαια μην κόψεις κανένα λάστιχο - έχει πολύ ωραία θέα.

Στον Γυφτόκαμπο έχει και την Σαρακατσάνικη στάνη που είναι απαραίτητο να δεις.
Σημείωσε ότι δεν κάθεσαι στο μαγαζί που έχει εκεί για χωριάτικη πίτα γιατί σε φλομώνουν στο κατεψυγμένο και πάντα παραπληροφορούν ότι δήθεν δεν περνάει η διαδρομή Γυφτόκαμπος-Βοβούσα, ενώ περνάει κανονικά...δεν ξέρω γιατί...
G.K.
G.K.
Senior Member
Senior Member

Άντρας Ηλικία : 58
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 1001


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι Empty Απ: Διαδρομή Αθήνα-Μονοδένδρι

Δημοσίευση από ZAFIR Πεμ 7 Αυγ 2014 - 23:24

μη τρομάζουμε τον κόσμο εκεί με τα χώματα..
αυτή την περίοδο πάς αεροπορία φίλλιπε
δέν έχει προλάβει να ποτησει βαθιά το έδαφος,οπότε μήν ανυσυχείς γι αυτό..
άσε ότι είναι και μιά ομορφιά..
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης