My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Nuvi 2797 - Αποριες

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Nuvi 2797 - Αποριες

Δημοσίευση από Hombredad Σαβ 10 Μάης 2014 - 2:44

Μετα απο μερικες ωρες μελετης και ψαχνοντας το φακελο map μεσα στην εσωτερικη μνημη του nuvi 2797 αποφασισα να κανω οσα ειδα εδω.Οντως εμφανιστηκε ενας δευτερο partition στην εσωτερικη μνημη σαν ξεχωριστος αποθηκευτικος χωρος αλλα ουτε εκει βρησκω το φακελο map.Εμενα πουθενα δεν εχει αρχειο .unl στη συσκευη εχει το gmapprom.img στο κρυφο system του αρχικως εμφανιζομενου partition της εσωτερικης μνημης ομως.Το θεμα ειναι οτι το map updater λεει οτι εχω χαρτι 2014.χχ all αλλα οταν το βλεπω απο το μενου του navi λεει οτι εχω ενα χαρτι τον 2013.41 all.Καμια βοηθεια για να τον αναβαθμισω?Το παραθετω εδω γιατι κανοντας οτι λεεει εδω παλι δεν ειδα φως!
avatar
Hombredad
New Member
New Member

Θηλυκό Ηλικία : 50
Τόπος : Hombredad
Ημερομηνία εγγραφής : 29/04/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 17


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Απ: Nuvi 2797 - Αποριες

Δημοσίευση από x-trail Σαβ 10 Μάης 2014 - 3:25

Γαι να εχεις φακελο Map θα πρεπει να εχεις στη συσκευη σου και αλλους χαρτες εκτος απο τον ευρωπαικο που ειναι σωστα μεσα στο .System
Να εχεις πχ τον Autodrive που η θεση του ειναι μεσα στον φακελο Map μαζι με .unl αρχειο

Για το mapupdater καλυτερα να σου μιλησει ο Mανος (Santosan)
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Απ: Nuvi 2797 - Αποριες

Δημοσίευση από Hombredad Σαβ 10 Μάης 2014 - 11:00

Λοιπον το αφησα χθες στο map updater να ξαναπερασει τον 2014.40 παρα του οτι ελεγε οτι αυτον εβλεπε και ολα πηγαν καλα ειδα οτι πλεον και μεσα απο τη συσκευη δειχνει τον 2014.40.Επισης δημιουργηθηκε και το gmapprom.unl (μηπως αυτο δημιουργειται με την πρωτη αναβαθμιση σε νεο gps?)
Ξεχασα να πω χθες οτι στο δικο μου πατωντας για 10 δευτερα πανω δεξια στη μπαταρια δεν σε βαζει στο diagnostics page αλλα σε ενα αλλο δεν το λες καν μενου μου φανηκε σαν diagnostics tools ομως(κατι checksums ελεγε αν δεν κανω λαθος μαζι με πληροφοριες και οφονες με χρωματα )
Τελος αυτο που διαβασα για αρχεια xx3d.img για κτηρια λεγατε εγω δεν το βλεπω πουθενα βεβαια δεν εχω δοκιμασει το gps κοντα σε κτηρια παρα μονο λιγο βγαινοντας για περιφεριακο.Λετε να λειπει και τιποτε αλλο τελικα απο το μαραφετι μου? Eam
avatar
Hombredad
New Member
New Member

Θηλυκό Ηλικία : 50
Τόπος : Hombredad
Ημερομηνία εγγραφής : 29/04/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 17


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Nuvi 2797 - Αποριες

Δημοσίευση από Santosan Σαβ 10 Μάης 2014 - 11:22

Hombredad έγραψε:Λοιπον το αφησα χθες στο map updater να ξαναπερασει τον 2014.40 παρα του οτι ελεγε οτι αυτον εβλεπε και ολα πηγαν καλα ειδα οτι πλεον και μεσα απο τη συσκευη δειχνει τον 2014.40.Επισης δημιουργηθηκε και το gmapprom.unl (μηπως αυτο δημιουργειται με την πρωτη αναβαθμιση σε νεο gps?)

Το γεγονος οτι δεν σου εδειχνε σωστα την εκδοση η συσκευη σημαινει οτι υπηρχε προβλημα που ειχε δημιουργηθει σε καποια διαδικασια προηγουμενης αναβαθμισης ισως, μηπως εγινε χρηση του Garmin Express ή καποια αλλη διαδικασια.

Hombredad έγραψε:Ξεχασα να πω χθες οτι στο δικο μου πατωντας για 10 δευτερα πανω δεξια στη μπαταρια δεν σε βαζει στο diagnostics page αλλα σε ενα αλλο δεν το λες καν μενου μου φανηκε σαν diagnostics tools ομως(κατι checksums ελεγε αν δεν κανω λαθος μαζι με πληροφοριες και οφονες με χρωματα )

Πραγματι με το παρατεταμενο πατημα της μπαταριας θα μπεις σε μενου που αφορουν διαγνωστικα τεστ, στο Diagnostic Page για να μπεις, πατησε την ενδειξη των χιλιομετρων, θα μπεις στο Trip Computer οπου & εκει θα πατησεις την κεντρικη μεγαλη ενδειξη χιλιομετρων παρατεταμενα.

Hombredad έγραψε:Τελος αυτο που διαβασα για αρχεια xx3d.img για κτηρια λεγατε εγω δεν το βλεπω πουθενα βεβαια δεν εχω δοκιμασει το gps κοντα σε κτηρια παρα μονο λιγο βγαινοντας για περιφεριακο.Λετε να λειπει και τιποτε αλλο τελικα απο το μαραφετι μου? Eam

Η δικη σου συσκευη δεν υποστηριζει κτιρια 3D, η αληθεια ειναι οτι βρισκεσαι σε λαθος topic & θα το διορθωσω αμεσα αυτο. Για να διαβασεις & να ενημερωθεις μπορεις να ξεκινησεις απο εδω:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Απ: Nuvi 2797 - Αποριες

Δημοσίευση από Hombredad Σαβ 10 Μάης 2014 - 11:52

Χαιρομαι που ανοιξε θεμα για 2797 αν και μαλλον δεν το προτιμουν πολλοι γιατι οσο και να εψαξα δεν βρηκα απορειες αλλων για το συγκεκριμενο μοντελο.
Τ εχω κανει ολα backup μεσα εξω(καλα εξω ειναι αδεια χαχα) σε φανερα και κρυφα μερη! Εκανα και την αναβαθμιση καταφερα και τον χαρτη αλλα αυτο που λες για τα κτηρια θυμαμαι οταν το κοιταζα να το αγιρασω το 2797 ελεγε οτι περα απο το junction view εχει και real view για συγκεκριμενα κτηρια σε διασταυρωσεις δεν ξερω βεβαια αν εχει για ελλαδα γνωρισεις κατι γενικα και τι ειναι ειναι τελικα αυτο το 3d κτηρια που λεγατε?
avatar
Hombredad
New Member
New Member

Θηλυκό Ηλικία : 50
Τόπος : Hombredad
Ημερομηνία εγγραφής : 29/04/2014
Αριθμός μηνυμάτων : 17


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Απ: Nuvi 2797 - Αποριες

Δημοσίευση από Santosan Σαβ 10 Μάης 2014 - 12:50

Hombredad έγραψε:αλλα αυτο που λες για τα κτηρια θυμαμαι οταν το κοιταζα να το αγιρασω το 2797 ελεγε οτι περα απο το junction view εχει και real view για συγκεκριμενα κτηρια σε διασταυρωσεις δεν ξερω βεβαια αν εχει για ελλαδα γνωρισεις κατι γενικα και τι ειναι ειναι τελικα αυτο το 3d κτηρια που λεγατε?

Πρωτα απ' ολα Καλως Ηρθες στο forum Αφροδιτη !!!

Αν εχεις την καλοσυνη στο προφιλ σου συμπληρωσε οτι η συσκευη σου ειναι το Nuvi 2797, θα κανει πιο ευκολη την επικοινωνια αλλα & την παροχη βοηθειας.

Στα specs της συσκευης υπαρχει το Lane Assist με Junction View που ειναι ο βοηθος εγκαιρης επιλογης της σωστης λωριδας κυκλοφοριας συνοδευομενος με ρεαλιστικες φωτο απο τους μεγαλους οδικους κομβους ωστε να μπορει να γνωριζει ο χρηστης τι θα συναντησει μπροστα του.

Το real view στο οποιο αναφερεσαι ειναι η δυνατοτητα Garmin Real Directions with Garmin Real Voice που σημαινει οτι κατα την καθοδηγηση ο πλοηγος αναφερει σημαντικα κτηρια ή σημεια τα οποια ειναι ορατα απο τον χρηστη & τον ενημερωνει για παραδειγμα οτι "Στο κτιριο της Renault κανε δεξια" ή "Στην πλατεια Συνταγματος κανε δεξια".
Στην Ελλαδα στερουμαστε υποδομης, ακομα & ο χαρτης να ειναι ενημερωμενος για την χωρα μας η Garmin δεν εχει δωσει φωνητικη καθοδηγηση TTS2 ή TTS3 στα Ελληνικα που ειναι απαραιτητη για να δουλεψει αυτη η δυνατοτητα.

Εχεις κανει NonVol Backup της συσκευης ; Ειναι πραγματικα ο μοναδικος τροπος να επανελθει η συσκευη στην αρχικη της κατασταση αν παθει καποια σοβαρη ζημια & χασει την ταυτοτητα της.

Εχεις κανει αναβαθμιση του software με την χρηση του [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] ;

Ποτε μα ποτε μην χρησιμοποιησεις το Garmin Express εκτος ισως απο το να δηλωσεις την συσκευη που ειναι απαραιτητο.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης