My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις

+3
x-trail
Santosan
navitraveler
7 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις Empty Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις

Δημοσίευση από navitraveler Σαβ 19 Απρ 2014 - 19:20

No ...ξαφνικά πασχαλιάτικα ανακάλυψα ότι όταν πάω να κάνω "Αναζήτηση" με "Διεύθυνση" μου λέει "Μη διαθέσιμα δεδομένα χάρτη"...
...όλα -μα όλα- τα άλλα δουλεύουν "ρολόι"!...

....σημειώνω ότι την τελευταία αναβάθμιση την έκανα "χειροκίνητα"... αν αυτό λέει κάτι...  help ...
navitraveler
navitraveler
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 77
Τόπος : Αλεξανδρούπολη
Ημερομηνία εγγραφής : 12/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 994


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις Empty Απ: Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις

Δημοσίευση από Santosan Σαβ 19 Απρ 2014 - 19:43

Που τον εχεις αντιγραψει τον χαρτη Τασο, στην καρτα ή στην εσωτερικη μνημη & σε ποιο φακελο; Απομακρυνες την προηγουμενη εκδοση; Μαζι με τον χαρτη στην ιδια θεση υπαρχει & το ξεκλειδωτηρι xxxxx.unl; Φωτο που να δειχνουν την θεση του χαρτη μπορουμε να δουμε;
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις Empty Απ: Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις

Δημοσίευση από x-trail Σαβ 19 Απρ 2014 - 20:30

Μετα απο αυτα που ειχες γραψει εδω, ηταν θεμα χρονου να σου χτυπησει ο Autodrive....
navitraveler έγραψε:...επειδή μέχρι τώρα έκανα τις αναβαθμίσεις αυτόματα τώρα λιγάκι μπερδεύτηκα για το πως θα κάνω την αναβάθμιση με τον  Universal Extactor.  

...η αλήθεια είναι ότι έχουν λεχθεί πολλά σε διάφορα σχετικά θέματα του φόρουμ αλλά για να είμαι ειλικρινής έχω τελικά λιγουλάκι μπερδευτεί για το τι πρέπει να κάνω...

...λοιπόν πράγματι στην αρχή είχε στη μνήμη στον φάκελο ΜΑΡ τα αρχεία του 2.30Τ
gmapprom.img,
gmapprom.unl
και ένα unlock.gma με 2600 kB  όπου σύμφωνα με τ GMapTool περιέχονται "Διάφορα Δεδομένα".

....μετά την αναβάθμιση σε 3.11 περιέχε ο ΜΑΡ  βάσει GMapTool τα εξής:
gmapprom.im  64M  v 2.30
gmapprom.img 66M v. 3.11
gmapprom.unl  27
gmapsupp.img  66M v.3.11
unlock.gma 2600ΚΒ Διάφορα Δεδομένα

1ο ... μπορώ να σβύσω το πρώτο αρχείο κατάλειπο παλαιού χάρτη;
2ο ...γιατί έχω δυο όμοια αρχεία με άλλο όνομα (gmapprom, gmapsupp) και
3ο ...με αυτά τα στοιχεία τώρα πως πρέπει να προχωρήσω βήμα βήμα για να εγκαταστήσω τη νέα αναβάθμιση με σχετική ασφάλεια...


................ευχαριστώ...... 

Να υποθεσω οτι εχεις τον Autodrive μεσα στη συσκευη, μεσα στο φακελο MAP και οχι στην καρτουλα ή ΚΑΙ στην καρτουλα σε καποιον φακελο.

Αν λοιπον τα λεω σωστα τοτε θα κανεις ακριβως τα παρακατω, με την σειρα που τα γρφω

1) Φτιαξε στην Επιφανεια Εργασιας ενα φακελο με ονομα ΒACKUP
2) Κατεβασε ΞΑΝΑ το εκετλεσιμο αρχειο του Autodrive απο το επισημο site.
3) Ανοιξε το εκτελεσιμο αρχειο που κατεβασες με το Universal Extractor και το αρχειο gmapprom.img που θα παρεις αντεγραψε το στο φακελο BACKUP
4) Συνδεσε τη συσκευη σου στο PC
5) Αντεγραψε απο το φακελο ΜΑΡ της συσκευης το αρχειο gmapprom.unl στο φακελο ΒΑCKUP της Επιφανειας Εργασιας
6) Σβησε απο το φακελο ΜΑΡ της συσκευης ΟΛΑ τα αρχεια EKTOΣ απο το unlock.gma
7) Αντεγραψε απο τον φακελο GPX της συσκευης σου το αρχειο Current.gpx στο φακελο BACKUP
8) Mεσα στο φακελο Backup, μετονομασε το αρχειο Current.gpx σε Τemp.gpx
9) Αντεγραψε το αρχειο Temp.gpx πισω στη συσκευη σου, στον φακελο GPX
10) Κανε ασφαλη "αποσυνδεση της συσκευης" απο το PC σου
11) Αναψε τη συσκευη και πηγαινε στην λιστα χαρτων να δεις οτι δεν υπαρχει ο Autodrive πια στη συσκευη.
12) Πηγαινε Προβολη Χαρτη και πατα το πεδιο "ταχυτητα" για να μπεις στον Υπολογιστη Ταξιδιου
13) Πατα και κρατα πατημενο το δακτυλο στο ημικυκλιο που γραφει την ταχυτητα και το προσανατολισμο για περιπου 10 δευτερα, ωσπου να σε βαλει στο "κρυφο" μενου Diagnostic Page
14) Πατα το Developers Info, σκρολαρισε προς τα κατω και πατα το Nonvol Statistics
15) Πατα τις 3 γραμμουλες και πατα το Clear Nonvol
16) θα σου σβησει ολα τα δεδομενα σου, και θα σβησει και τα "χτυπημενα" του Autodrive που εχει στην flash μνημη που δεν εχουμε προσβαση
17) Οταν αναψει κανε τις αρχικες Ρυθμισεις, τα Αγαπημενα σου εχουν ξαναφορτωθει απο το αρχειο Temp.gpx και πηγαινε παλι στη λιστα χαρτων να δεις ξανα οτι δεν υπαρχει καθολου Autodrive
18) Επανελαβε το 12) και το 13) ωστε να ξαναβγεις στο "κρυφο" μενου
19) Εκει σκρολαρε προς τα κατω και πατα το MTP Settings και επελεξε Mass Storage
20) Συνδεσε τη συσκευη στο PC
21) Απο τον φακελο BACKUP της Επιφανειας Εργασιας, αντεγραψε τα αρχεια:
gmapprom.img
gmapprom.unl

στον φακελο MAP της συσκευης
22) Κανε "ασφαλη αποσυνδεση", αναψε τη συσκευη και ο "νεος" Autodrive πρεπει να σου δουλεψει σωστα.

Με αυτα που καναμε παραπανω τι πετυχαμε;
-- Κατεβασαμε "φρεσκο" αρχειο του χαρτη
-- Σβησαμε απο τη συσκευη τον παλιο χαρτη (και οτι αλλα σχετικα αρχεια)
-- Καναμε Reset (Clear Nonvol) τη συσκευη μας χωρις τον Autodrive μεσα
-- Ξαναβαλαμε τον "φρεσκο" Autodrive αρχειο-ξεκλειδωτηρι του απο την αρχη
-- Τα Aγαπημενα σου δεν τα εχασες στο Reset γιατι τα καναμε backup, τα μετονομασαμε και τα ξαναβαλαμε στη συσκευη ως Temp.gpx, οποτε μετα το Reset η συσκευη διαβασε αυτο το αρχειο και τα ξαναφορτωσε.
-- Εχασες ολα τα Ιχνη απο διαδρομες που ειχες κανει
-- Δεν εχασες τιποτα απο Custom POIs οπως καμερες κλπ κλπ
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις Empty Απ: Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις

Δημοσίευση από ZAFIR Σαβ 19 Απρ 2014 - 21:34

διαβάζοντας το πόστ,μιάς και είχα στα χέρια μου το 2340
είπα να του κάνω ένα σέρβις συμφωνα με τα παραπάνω..
όλα καλά..αν και επιμένει να μήν δείχνει ονόματα οδών σε κανένα χάρτη πέριξ του σημείου που βρίσκεται..
τες πάντων ,garmin είναι αυτή
ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ!!!
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις Empty Απ: Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις

Δημοσίευση από Santosan Σαβ 19 Απρ 2014 - 21:46

Με την "Λεπτομερεια Χαρτη" ρυθμισμενη στα "Περισσοτερα" παρε ενα στιγμιοτυπο & ανεβασε το.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις Empty Απ: Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις

Δημοσίευση από ZAFIR Σαβ 19 Απρ 2014 - 22:39

σε 3d εννοώ...μη σας βάζω σε μπελάδες τσάμπα μέρες που είναι..το περίεργο είναι ότι σε 2d είναι οκ
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις Empty Απ: Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις

Δημοσίευση από navitraveler Σαβ 19 Απρ 2014 - 22:45

...βρε παιδιά τι ανταπόκριση άμεση ήταν αυτή;... καλά με περιμένατε;... μου την είχατε στημένη; bom ... πάντως ο Κυριάκος και απ' αυτά που λέει σίγουρα με περίμενε!...
...επειδή όμως έχω ένα κεφάλι   hitten 
...κι επειδή δεν είναι και απλή δουλειά ... θα το δω από άβριο!... 

.....πάντως ευχαριστώ και καλή Ανάσταση!....
navitraveler
navitraveler
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 77
Τόπος : Αλεξανδρούπολη
Ημερομηνία εγγραφής : 12/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 994


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις Empty Απ: Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις

Δημοσίευση από Santosan Σαβ 19 Απρ 2014 - 23:19

Πριν μπεις στα πολυπλοκα κανε ενα κοπο να βγαλεις screenshots απο την εσωτερικη μνημη & απο την καρτα εκει που εχεις χαρτες . Να φαινονται τα αρχεια & το μεγεθος τους ωστε να μπορεις να λαβεις ακριβεις οδηγιες. Πρωτα να γινει διαπιστωση του προβληματος αγαπητε Τασο ....
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις Empty Απ: Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις

Δημοσίευση από Santosan Σαβ 19 Απρ 2014 - 23:25

ZAFIR έγραψε:σε 3d εννοώ...μη σας βάζω σε μπελάδες τσάμπα μέρες που είναι..το περίεργο είναι ότι σε 2d είναι οκ
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Αγαπητε Φωτη φορας το γνησιο TYP ή εχεις αλλαξει; Αν εχεις αλλαξει δοκιμασες με το γνησιο ;
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις Empty Απ: Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις

Δημοσίευση από navitraveler Δευ 21 Απρ 2014 - 13:25

Santosan έγραψε:Που τον εχεις αντιγραψει τον χαρτη Τασο, στην καρτα ή στην εσωτερικη μνημη & σε ποιο φακελο; Απομακρυνες την προηγουμενη εκδοση; Μαζι με τον χαρτη στην ιδια θεση υπαρχει & το ξεκλειδωτηρι xxxxx.unl; Φωτο που να δειχνουν την θεση του χαρτη μπορουμε να δουμε;
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
... Χρηστός Ανέστη Μάνο...
...τον χάρτη τον είχα στην μνήμη με το .img και το .url. Το .gma το είχα σβήσει μαζί και με κάτι άχρηστα αφήνοντας μόνο τα δυο όπως με συμβούλεψαν (ίσως όμως εγώ να μην είχα καταλάβει καλά)...
...την επικόλληση την είχα κάνει πάνω στο παλιό .img...

...μετά την παρότρυνση όμως του Μάνου στην προηγούμενη "απάντηση" ... που τον ευχαριστώ πάρα πολύ γιατί εκτιμώ τα μέγιστα το ότι  κάθισε τέτοια ώρα, τέτοια μέρα και έγραψε ολόκληρο κατεβατό - οδηγία για να με βοηθήσει...,
...λοιπόν  έκανα την επαναφορά και εγκατάσταση όπως μου είπε, πρόσθεσα και το .gma από backup και τώρα το νουβάκι τρέχει τις διευθύνσεις στον ελληνικό ρολόι!...
navitraveler
navitraveler
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 77
Τόπος : Αλεξανδρούπολη
Ημερομηνία εγγραφής : 12/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 994


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις Empty Απ: Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις

Δημοσίευση από Santosan Δευ 21 Απρ 2014 - 13:57

navitraveler έγραψε:...μετά την παρότρυνση όμως του Μάνου στην προηγούμενη "απάντηση" ... που τον ευχαριστώ πάρα πολύ γιατί εκτιμώ τα μέγιστα το ότι  κάθισε τέτοια ώρα, τέτοια μέρα και έγραψε ολόκληρο κατεβατό - οδηγία για να με βοηθήσει...

Αληθως Ανεστη Τασο μου !!!

Μαλλον εννοεις τον Κυριακο αφου αυτος εγραψε το κατεβατο.

Οσο αφορα το GMA τωρα.

GarMinAuthentication

Προκειται για πιστοποιητικο γνησιοτητας του χαρτη & απο την στιγμη που το εχει στα αρχεια της η συσκευη δεν πρεπει να το σβηνουμε ποτε.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις Empty Απ: Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις

Δημοσίευση από navitraveler Δευ 21 Απρ 2014 - 14:05

....από παραδρομή Μάνο...


...........χίλια συγνώμη Κυριάκο!!!!!!!................
navitraveler
navitraveler
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 77
Τόπος : Αλεξανδρούπολη
Ημερομηνία εγγραφής : 12/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 994


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις Empty Απ: Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις

Δημοσίευση από ZAFIR Δευ 21 Απρ 2014 - 16:30

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!!!

φίλε μάνο,το έψαξα ,έκανα δοκιμές σχετικά με τις οδούς σε 3d χωρίς να έχω δωσει προορισμο και τελικά το κάνει σε όλους τους χάρτες,ακόμα και στον  city..(με η χωρίς ΤΥΡ) έως και την κάρτα έβγαλα μήπως τρακάρει με κάποιον άλλο..
άρα κάτι γίνεται με το firmware.. Rolling Eyes τες πάντων..
έτσι βγαίνει άχρηστο σε ελεύθερη πλοήγηση ολλά θα ζήσω και με αυτό!!

ευχαριστώ πάντως!!!
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις Empty Απ: Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις

Δημοσίευση από thundercastle Δευ 21 Απρ 2014 - 19:15

navitraveler έγραψε:
... Χρηστός Ανέστη Μάνο...
...τον χάρτη τον είχα στην μνήμη με το .img και το .url. Το .gma το είχα σβήσει μαζί και με κάτι άχρηστα αφήνοντας μόνο τα δυο όπως με συμβούλεψαν (ίσως όμως εγώ να μην είχα καταλάβει καλά)...
...την επικόλληση την είχα κάνει πάνω στο παλιό .img...
Τάσο σε καμιά περίπτωση δεν σου είχα πει να σβήσεις το .gma.

Για την ιστορία του θέματος είχαν γραφεί τα ακόλουθα:
navitraveler έγραψε:..επειδή μέχρι τώρα έκανα τις αναβαθμίσεις αυτόματα τώρα λιγάκι μπερδεύτηκα για το πως θα κάνω την αναβάθμιση με τον  Universal Extactor.  

...η αλήθεια είναι ότι έχουν λεχθεί πολλά σε διάφορα σχετικά θέματα του φόρουμ αλλά για να είμαι ειλικρινής έχω τελικά λιγουλάκι μπερδευτεί για το τι πρέπει να κάνω...

...λοιπόν πράγματι στην αρχή είχε στη μνήμη στον φάκελο ΜΑΡ τα αρχεία του 2.30Τ
gmapprom.img,
gmapprom.unl
και ένα unlock.gma με 2600 kB  όπου σύμφωνα με τ GMapTool περιέχονται "Διάφορα Δεδομένα".

....μετά την αναβάθμιση σε 3.11 περιέχε ο ΜΑΡ  βάσει GMapTool τα εξής:
gmapprom.im  64M  v 2.30
gmapprom.img 66M v. 3.11
gmapprom.unl  27
gmapsupp.img  66M v.3.11
unlock.gma 2600ΚΒ Διάφορα Δεδομένα

1ο ... μπορώ να σβύσω το πρώτο αρχείο κατάλειπο παλαιού χάρτη;
2ο ...γιατί έχω δυο όμοια αρχεία με άλλο όνομα (gmapprom, gmapsupp) και
3ο ...με αυτά τα στοιχεία τώρα πως πρέπει να προχωρήσω βήμα βήμα για να εγκαταστήσω τη νέα αναβάθμιση με σχετική ασφάλεια...


................ευχαριστώ......
thundercastle έγραψε:
navitraveler έγραψε:..επειδή μέχρι τώρα έκανα τις αναβαθμίσεις αυτόματα τώρα λιγάκι μπερδεύτηκα για το πως θα κάνω την αναβάθμιση με τον  Universal Extactor.
Καλέ μου φίλε, μέσα στον φάκελο Main θα βρεις ένα αρχείο gmapprom.img. (Το αρχείο Main θα δημιουργηθεί από το Universal Extactor).
Αυτό το αρχείο που είναι ο καινούργιος χάρτης 3.20 θα τοποθετήσεις μέσα στο φάκελο Map, αφού πρώτα σβήσεις όλα τα άλλα αρχεία με κατάληξη .img αφού είναι τα απομεινάρια των παλιών χαρτών.
Θα κρατήσεις επίσης τα αρχεία gmapprom.unl και unlock.gma.
Τίποτε άλλο, δηλ στο σύνολο 3 αρχεία.

Νομίζω ποιο σαφές δεν γίνεται…….

Το πρόβλημα πάντως δεν δημιουργήθηκε επειδή έσβησες το unlock.gma αλλά από άλλους λόγους που έχουν να κάνουν με κακή εγκατάσταση των αρχείων.
Για αυτό και ο Κυριάκος σ’ έβαλε να κάνεις φρέσκια εγκατάσταση αφού προηγήθηκε Clear Nonvol ώστε να καθαρίσει η flash μνήμη από ότι στραβό υπήρχε μέσα….
Η ύπαρξη ή μη, του unlock.gma σε καμία περίπτωση δεν επηρεάζει την σωστή λειτουργία του χάρτη ή της συσκευής.
Φυσικά όπως έγραψε και ο Μάνος δεν το σβήνουμε ποτέ αφού αποτελεί το πιστοποιητικό γνησιότητας του χάρτη.
avatar
thundercastle
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 60
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 870


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις Empty Απ: Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις

Δημοσίευση από ZAFIR Δευ 21 Απρ 2014 - 19:28

απο όσα έχω διαπιστώσει με τις συσκευες μου,  έτσι είναι,φίλε βασίλη..
θέλει και λιγο διάβασμα  βεβαια ,στην  study θήκη του φόρουμ ...
αραια και που θα έλεγα Wink μιας και έχουμε την ευκαιρια να την απολαμβάνουμε!!
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις Empty Απ: Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις

Δημοσίευση από Santosan Δευ 21 Απρ 2014 - 20:27

thundercastl έγραψε:Το πρόβλημα πάντως δεν δημιουργήθηκε επειδή έσβησες το unlock.gma αλλά από άλλους λόγους που έχουν να κάνουν με κακή εγκατάσταση των αρχείων.
Η ύπαρξη ή μη, του unlock.gma σε καμία περίπτωση δεν επηρεάζει την σωστή λειτουργία του χάρτη ή της συσκευής.
Φυσικά όπως έγραψε και ο Μάνος δεν το σβήνουμε ποτέ αφού αποτελεί το πιστοποιητικό γνησιότητας του χάρτη.

Εχω γραψει πολλες φορες οτι το καλυτερο ειναι να μεταφερεται ο AutoDrive μαζι με το κλειδι του & το αρχειο gma (το τελευταιο δεν υπαρχει παντα) απο τον φακελο map της εσωτερικης μνημης που ειναι η αρχικη του θεση σε φακελο map στην καρτα με τις ιδιες ακριβως ονομασιες. Ετσι λοιπον μπορουμε να κανουμε χειροκινητα την αναβαθμιση στην καρτα με το Universal Extractor χωρις να ρισκαρουμε ποτε την συσκευη. Προσωπικα ηθελα να δω σε screenshots τους φακελους που περιεχουν χαρτες στην συσκευη & στην καρτα για να τους τσεκαρω να δω τι γινεται, τελος παντων τελος καλο ολα καλα ....




Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις Empty Απ: Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις

Δημοσίευση από ZAFIR Δευ 21 Απρ 2014 - 20:58

εγώ πάντως δέν έχω ΚΑΝΕΝΑ  χαρτη στη συσκευή... Wink  Wink
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις Empty Απ: Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις

Δημοσίευση από navitraveler Δευ 21 Απρ 2014 - 23:28

thundercastle έγραψε:
navitraveler έγραψε:
... Χρηστός Ανέστη Μάνο...
...τον χάρτη τον είχα στην μνήμη με το .img και το .url. Το .gma το είχα σβήσει μαζί και με κάτι άχρηστα αφήνοντας μόνο τα δυο όπως με συμβούλεψαν (ίσως όμως εγώ να μην είχα καταλάβει καλά)...
...την επικόλληση την είχα κάνει πάνω στο παλιό .img...
Τάσο σε καμιά περίπτωση δεν σου είχα πει να σβήσεις το .gma.

Για την ιστορία του θέματος είχαν γραφεί τα ακόλουθα:
navitraveler έγραψε:..επειδή μέχρι τώρα έκανα τις αναβαθμίσεις αυτόματα τώρα λιγάκι μπερδεύτηκα για το πως θα κάνω την αναβάθμιση με τον  Universal Extactor.  

...η αλήθεια είναι ότι έχουν λεχθεί πολλά σε διάφορα σχετικά θέματα του φόρουμ αλλά για να είμαι ειλικρινής έχω τελικά λιγουλάκι μπερδευτεί για το τι πρέπει να κάνω...

...λοιπόν πράγματι στην αρχή είχε στη μνήμη στον φάκελο ΜΑΡ τα αρχεία του 2.30Τ
gmapprom.img,
gmapprom.unl
και ένα unlock.gma με 2600 kB  όπου σύμφωνα με τ GMapTool περιέχονται "Διάφορα Δεδομένα".

....μετά την αναβάθμιση σε 3.11 περιέχε ο ΜΑΡ  βάσει GMapTool τα εξής:
gmapprom.im  64M  v 2.30
gmapprom.img 66M v. 3.11
gmapprom.unl  27
gmapsupp.img  66M v.3.11
unlock.gma 2600ΚΒ Διάφορα Δεδομένα

1ο ... μπορώ να σβύσω το πρώτο αρχείο κατάλειπο παλαιού χάρτη;
2ο ...γιατί έχω δυο όμοια αρχεία με άλλο όνομα (gmapprom, gmapsupp) και
3ο ...με αυτά τα στοιχεία τώρα πως πρέπει να προχωρήσω βήμα βήμα για να εγκαταστήσω τη νέα αναβάθμιση με σχετική ασφάλεια...


................ευχαριστώ......
thundercastle έγραψε:
navitraveler έγραψε:..επειδή μέχρι τώρα έκανα τις αναβαθμίσεις αυτόματα τώρα λιγάκι μπερδεύτηκα για το πως θα κάνω την αναβάθμιση με τον  Universal Extactor.
Καλέ μου φίλε, μέσα στον φάκελο Main θα βρεις ένα αρχείο gmapprom.img. (Το αρχείο Main θα δημιουργηθεί από το Universal Extactor).
Αυτό το αρχείο που είναι ο καινούργιος χάρτης 3.20 θα τοποθετήσεις μέσα στο φάκελο Map, αφού πρώτα σβήσεις όλα τα άλλα αρχεία με κατάληξη .img αφού είναι τα απομεινάρια των παλιών χαρτών.
Θα κρατήσεις επίσης τα αρχεία gmapprom.unl και unlock.gma.
Τίποτε άλλο, δηλ στο σύνολο 3 αρχεία.

Νομίζω ποιο σαφές δεν γίνεται…….

Το πρόβλημα πάντως δεν δημιουργήθηκε επειδή έσβησες το unlock.gma αλλά από άλλους λόγους που έχουν να κάνουν με κακή εγκατάσταση των αρχείων.
Για αυτό και ο Κυριάκος σ’ έβαλε να κάνεις φρέσκια εγκατάσταση αφού προηγήθηκε Clear Nonvol ώστε να καθαρίσει η flash μνήμη από ότι στραβό υπήρχε μέσα….
Η ύπαρξη ή μη, του unlock.gma σε καμία περίπτωση δεν επηρεάζει την σωστή λειτουργία του χάρτη ή της συσκευής.
Φυσικά όπως έγραψε και ο Μάνος δεν το σβήνουμε ποτέ αφού αποτελεί το πιστοποιητικό γνησιότητας του χάρτη.



...έτσι για την ιστορία φίλε Βασίλη!...

1ο ... δεν ανέφερα το όνομά σου ...
2ο ...σε πρόλαβα και είπα ότι "εγώ ίσως δεν κατάλαβα καλά"...
3ο ... φυσικά και κατάλαβα το πρόβλημα που διαπίστωσε ο Κυριάκος (κι ας μη μου φαίνεται)... εξ' άλλου πριν προχωρήσω στη γενική καθαριότητα δοκίμασα επαναφέροντας το .gma στη θέση του και φυσικά το πρόβλημα δεν λύθηκε...
.................ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον σου να μου επαναλάβεις και να μου επεξηγήσεις τα ποιο κρίσιμα σημεία του προβλήματος γιατί έτσι τα εμπέδωσα καλλίτερα....
navitraveler
navitraveler
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 77
Τόπος : Αλεξανδρούπολη
Ημερομηνία εγγραφής : 12/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 994


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις Empty Απ: Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις

Δημοσίευση από navitraveler Τρι 22 Απρ 2014 - 0:14

ZAFIR έγραψε:εγώ πάντως δέν έχω ΚΑΝΕΝΑ  χαρτη στη συσκευή... Wink  Wink

...εσύ Φώτη μου είσαι καλός, μελετηρός και επιμελής μαθητής... book ... και καλά κάνεις... αλλά  ξέρεις κάπου μου τη δίνει ότι πρέπει να κάνω διάφορες αλχημείες γιατί η Garmin μου έχει χρυσοπουλησιε μια συσκευή με έναν χάρτη που δεν χωράει στη μνήμη κι έναν άλλο που μπορεί να σου την καταστρέψει επειδή οι κατασκευαστές του δεν είναι σε θέση να παρέχουν έναν αξιόπιστο τρόπο εγκατάστασης όπως έχουν όλα τα παιδάκια που φτιάχνουν εφαρμογές!.... η κάρτα θα πρέπει να είναι για τα πάρα πέρα... τα δικά μου!...

...και μη νομίσει κανείς ότι αμφισβητώ την εμμονή του Μάνου για τον χάρτη στην κάρτα... αντίθετα θαυμάζω την υπομονή που έχει με άσχετους σαν εμένα και την προσπάθεια  που κάνει για να μας βοηθήσει και να μας προστατέψει...

...ομολογώ ότι αν δεν υπήρχε αυτό το φόρουμ θα χρησιμοποιούσα τώρα τη συσκευή για να ψιλοκόβω κρεμμυδάκια και θα αντάλλασσα επιστολές διαμαρτυρίας με την Garmin και τον "Συνήγορο του Καταναλωτή" .... Smile2 !
navitraveler
navitraveler
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 77
Τόπος : Αλεξανδρούπολη
Ημερομηνία εγγραφής : 12/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 994


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις Empty Απ: Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις

Δημοσίευση από x-trail Τρι 22 Απρ 2014 - 8:30

navitraveler έγραψε:
...εσύ Φώτη μου είσαι καλός, μελετηρός και επιμελής μαθητής... book ... και καλά κάνεις... αλλά  ξέρεις κάπου μου τη δίνει ότι πρέπει να κάνω διάφορες αλχημείες γιατί η Garmin μου έχει χρυσοπουλησιε μια συσκευή με έναν χάρτη που δεν χωράει στη μνήμη κι έναν άλλο που μπορεί να σου την καταστρέψει επειδή οι κατασκευαστές του δεν είναι σε θέση να παρέχουν έναν αξιόπιστο τρόπο εγκατάστασης όπως έχουν όλα τα παιδάκια που φτιάχνουν εφαρμογές!.... η κάρτα θα πρέπει να είναι για τα πάρα πέρα... τα δικά μου!...

...και μη νομίσει κανείς ότι αμφισβητώ την εμμονή του Μάνου για τον χάρτη στην κάρτα... αντίθετα θαυμάζω την υπομονή που έχει με άσχετους σαν εμένα και την προσπάθεια  που κάνει για να μας βοηθήσει και να μας προστατέψει...

...ομολογώ ότι αν δεν υπήρχε αυτό το φόρουμ θα χρησιμοποιούσα τώρα τη συσκευή για να ψιλοκόβω κρεμμυδάκια και θα αντάλλασσα επιστολές διαμαρτυρίας με την Garmin και τον "Συνήγορο του Καταναλωτή" .... Smile2 !

Eδω Τασο μου εχεις ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ
Και κλαιω τους "απλους" Ελληνες χρηστες που ακομα δεν εχουν ανακαλυψει το φορουμ μας.
Δυστυχως αυτα εχει η τεχνολογια, οταν πλεον οι περισσοτερες ηλεκτρονικες συσκευες βασιζονται περισσοτερο στο λογισμικο και οχι στο hardware της συσκευης.
Οταν απο τα firmware των 4-5 mb φτασαμε σημερα στα firmware των 70 mb ειναι αναμενομενο να υπαρχουν λαθη και αστοχιες.
Το ιδιο συμβαινει παντου και αν δεν ψαξεις στο ιντερνετ, την υγειά σου ΔΕΝ την βρισκεις.
Ειναι ισως το μονο σημειο που παραδεχομαι την Apple, στα iPhone και ιPad, οπου μπορει μεν να μην εχουνε τις δυνατοτητες και τους νεωτερισμους των Αndroid που κανουν παπαδες, αλλα οτι εχουν μεσα δουλευει σωστα κι ενω στο δικο μου Samsung βγαζω την μπαταρια μια δυο φορες τη βδομαδα, της γυναικας μου το iPhone δεν εχει κολλησει ποτε....
Αλλα κι Apple δεν ξεφυγε απο τον κανονα οταν αποφασισε να παρουσιασει τους δικους της χαρτες "βιαστικα".
Κι εδω ειναι το "κολπο", στο "βιαστικα".
Γιατι η καθε εταιρια "βιαζεται" να βγαλει κατι νεο στην αγορα, να προλαβει τον ανταγωνισμο, να δωσει περισσοτερες δυνατοτητες κι επιλογες και φυσικα υπαρχουν λαθη στον κωδικα που δεν τα βρηκαν ακομη.
Ετσι εγινε και στην Garmin μετα τις συσκευες 37xx και 2xxx, ετσι και στο Basecamp που γι' αλλου ξεκινησε (αποκλειστικα για ορειβατικα) κι αλλου κατεληξε.
Να μην αναφερω δε το Garmin Express, το πιο αποτυχημενο και ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟ προγραμμα που εβγαλε η Garmin, που το κυκλοφορησε σχεδον αδοκιμαστο και εχουμε σημερα σχεδον εβδομαδιαιες αναβαθμισεις.

Τι να κανουμε, σε τετοια "τεχνολογικη" εποχη ζουμε, οποτε αν δεν ειμαστε "γνωστες", ή επιστρεφουμε τις συσκευες με οτι ταλαιπωρια αυτο συνεπαγεται ή καταφευγουμε στο ιντερνετ και σιγα-σιγα γινομαστε ειδικοι.

Τελευταια τετοια περιπτωση, χθες το βραδυ φιλος μου δικηγορος, ασχετος στα περι τεχνολογιας, ενω σεφαριζε με το λαπτοπ του, του εβγαλε μηνυμα να αναβαθμιστει σε win 8.1, πατησε ναι, αρχισε το κατεβασμα και σε καποιο σημειο (δεν καταλαβα που) πατησε οχι στο αν δεχεται τους ορους της αναβαθμισης. Τωρα το λαπτοπ του ανοιγει με μαυρη οθονη και σημερα θα το παει στη Sony για να του το φτιαξουν ή να το αντικαταστησουν επιδη το εχει μονο 2 μηνες....
Ετσι ειναι η ...Τεχνολογια!!!
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις Empty Απ: Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις

Δημοσίευση από navitraveler Τρι 22 Απρ 2014 - 19:05

...επειδή μου την ξανάκανε ο Autodrive κι επειδή βαρέθηκα τα καμώματα του τον κάνω ... ουστ!.. και φεύγω με τον Ευρωπαϊκό που προς το παρόν όλα τα σφάζει....

...κάτι μου λέει ότι του ξινίζουν διαδρομές από τον "Προγραμματιστή Ταξιδιών"... ίσως με διαδρομές που φτιάχτηκαν με τον άλλο χάρτη... δεν ξέρω και δεν έχω καιρό να το ψάξω.... γιατί φεύγω και θα είμαι για ένα διάστημα εκτός δικτύου ....
navitraveler
navitraveler
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 77
Τόπος : Αλεξανδρούπολη
Ημερομηνία εγγραφής : 12/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 994


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις Empty Απ: Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις

Δημοσίευση από Santosan Τρι 22 Απρ 2014 - 19:21

Οταν γυρισεις με το καλο & εχεις χρονο ακουσε την συμβουλη μου & κανε αυτο που σου ζητησα σε προηγουμενο post:
Santosan έγραψε:Πριν μπεις στα πολυπλοκα κανε ενα κοπο να βγαλεις screenshots απο την εσωτερικη μνημη & απο την καρτα εκει που εχεις χαρτες . Να φαινονται τα αρχεια & το μεγεθος τους ωστε να μπορεις να λαβεις ακριβεις οδηγιες. Πρωτα να γινει διαπιστωση του προβληματος αγαπητε Τασο ....

Αλλιως κανε την ενα πακετο & στειλε μου την σπιτι να την σενιαρω εγω να δουμε αν θα σου ξανακανει "εξυπναδες".  Smile 
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις Empty Απ: Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις

Δημοσίευση από navitraveler Τρι 22 Απρ 2014 - 20:18

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]...Μάνο είσαι θησαυρός!...
navitraveler
navitraveler
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 77
Τόπος : Αλεξανδρούπολη
Ημερομηνία εγγραφής : 12/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 994


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις Empty Απ: Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις

Δημοσίευση από ZAFIR Τρι 22 Απρ 2014 - 21:23

να κάνω και εγώ δυο σχόλια ..έτσι για να λέμε... εδώ έχουμε να κάνουμε με συσκευές που υποστηρίζουν ΠΟΛΛΟΥΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΥΣ χάρτες και σχετικά πολύπλοκα (ας πουμε) προγράμματα υποστήριξης για τον Η/Υ..
άρα εξ ορισμού δέν έχεις την πολυτέλεια να γράφεις  με ένα χάρτη και να θές πλοήγηση με άλλον
αλλά έχουμε την πολυτέλεια να έχουμε ..αρκεί να καταλάβουμε ΤΙ έχουμε στα χέρια μας
είχα και άλλους πλοηγούς (ΜΙΟ ΚΛΠ) και το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετώπισαν φίλοι αφού απέκτησαν garmin ήταν αυτό ακριβώς που αναφέρει ο τάσος..
το πήρα,έκανα ότι έλεγε ,άρα δουλεύει..ΛΟΓΙΚΟ!!!
ΑΚΡΙΒΩΣ διοτι μπορούμε να έχουμε πολλους χάρτες ΑΡΧΙΖΕΙ το πρόβλημα(πιός ,που,με τι όνομα κλπ)
στα συνήθη 
#κλειστα # πακέτα πλοηγών ειναι βατά ,διότι άμα νέος χάρτης και firmware μαζι..οπότε ΟΛΑ σε ένα και τέλος..
έτσι είναι δέν είναι η  garmin..κάποια πράγματα η τα αποδέχεσαι η τα απορρίπτεις Wink  Rolling Eyes 
ωστόσο καλό δρόμο !!!!
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις Empty Απ: Μετά την αναβάθμιση έφυγαν οι διευθύνσεις

Δημοσίευση από ZAFIR Τρι 22 Απρ 2014 - 21:30

και συμπληρώνω ,ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ!!!
το ζητούμενο είναι να μοιράζεται..το βασικό χαρακτηριστικό του φόρουμ αυτού pilot 
  hi


Έχει επεξεργασθεί από τον/την ZAFIR στις Τρι 22 Απρ 2014 - 21:33, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : edit)
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης