My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται

+4
G.K.
vasilisj
Santosan
dimdel
8 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται - Σελίδα 2 Empty Απ: Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται

Δημοσίευση από evankouros Τετ 2 Απρ 2014 - 22:04

Απ' όσο γνωρίζω, μόνο με το G_E Δημήτρη. Rolling Eyes 
Το δηλώνεις & μετά το ξεχνάς (ή/& το καταργείς).
Σύμφωνα με τη συμβουλή του Μάνου [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.], εγώ έκοψα το Garmin Express από την Εκκίνηση με το CCleaner (αφού πρώτα από τις Ρυθμίσεις του το έβαλα να μην κάνει ποτέ update), αλλά δεν του έκανα απεγκατάσταση.

BTW... καλορίζικο! 3x90
avatar
evankouros
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Τόπος : Καρντάσι μεγαλωμένο, Χάμω γεννημένο, από Μακεδονία/Κρήτη-Θεσσαλία/Ήπειρο ριζωμένο...
Ημερομηνία εγγραφής : 23/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 579


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται - Σελίδα 2 Empty Απ: Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται

Δημοσίευση από dimdel Τετ 2 Απρ 2014 - 22:10

Το mygarmin.com μου ζητάει να εγκαταστήσω το Garmin Express και μέσω αυτού το registration, οπότε όπως λες και συ Βαγγέλη χρησιμοποιώ το Garmin Express μόνο για registration και μετά τέλος.
avatar
dimdel
New Member
New Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Karditsa Greece
Ημερομηνία εγγραφής : 01/12/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 46


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται - Σελίδα 2 Empty Απ: Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται

Δημοσίευση από Santosan Τετ 2 Απρ 2014 - 22:11

dimdel έγραψε:Ρε παιδιά, λογικά τώρα πρέπει να διαγράψω το παλιό και να δηλώσω το νέο εφόσον πρόκειται για καινούργιο μηχάνημα με νέο Serial Number.
Αυτό γίνεται μόνο με το Garmin Express ή υπάρχει και άλλος τρόπος;

Δυστυχως η Garmin εκοψε την δυνατοτητα δηλωσης μεσω του myGarmin, απαιτει το G.E ....

Μονο δηλωση & μετα οπως ειπε ο Βαγγελης απενεργοποιηση απο την εκκινηση των Win οπως επισης & να μην ενεργοποιειται αυτοματα, στην περιπτωση που το εχεις & τρεχει, οταν συνδεθει η συσκευη.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται - Σελίδα 2 Empty Απ: Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται

Δημοσίευση από dimdel Τετ 2 Απρ 2014 - 22:30

Αφού μετά το registration είναι άχρηστο γιατί να μην το καταργήσω εντελώς;
avatar
dimdel
New Member
New Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Karditsa Greece
Ημερομηνία εγγραφής : 01/12/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 46


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται - Σελίδα 2 Empty Απ: Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται

Δημοσίευση από evankouros Τετ 2 Απρ 2014 - 22:39

Δεν τρέχει τίποτε κι αν το απεγκαταστήσεις. Αν ποτέ σου χρειαστεί, το εγκαθιστάς πάλι, τζάμπα είναι. 416691 
avatar
evankouros
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Τόπος : Καρντάσι μεγαλωμένο, Χάμω γεννημένο, από Μακεδονία/Κρήτη-Θεσσαλία/Ήπειρο ριζωμένο...
Ημερομηνία εγγραφής : 23/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 579


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται - Σελίδα 2 Empty Απ: Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται

Δημοσίευση από dimdel Τετ 2 Απρ 2014 - 22:42

Ακριβώς έτσι Βαγγέλη!!!
avatar
dimdel
New Member
New Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Karditsa Greece
Ημερομηνία εγγραφής : 01/12/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 46


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται - Σελίδα 2 Empty Απ: Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται

Δημοσίευση από Santosan Τετ 2 Απρ 2014 - 22:54

dimdel έγραψε:Αφού μετά το registration είναι άχρηστο γιατί να μην το καταργήσω εντελώς;

Οταν ειναι εγκατεστημενο μπορεις να τεσταρεις αν σου διαβαζει σωστα την συσκευη, αν βλεπει δλδ την πραγματικη κατασταση, σου δινει τις σωστες αναβαθμισεις κ.λ.π. Καπως ετσι διαπιστωνεις αν υπαρχει βελτιωση της εφαρμογης ή οχι. Επισης μπορεις να δεις ευκολα διαθεσιμες δευτερευουσες αναβαθμισεις & να πας στο WebUpdater να τις κατεβασεις. Καθε εργαλειο εχει την χρηση του ....
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται - Σελίδα 2 Empty Απ: Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται

Δημοσίευση από dimdel Τετ 2 Απρ 2014 - 23:01

Α μάλιστα. Βλέπουμε απλα δηλαδή ποιες αναβαθμισεις υπάρχουν για την συγκεκριμένη συσκευή και μετά τις κατεβάζουμε από αλλού (webupdater).
avatar
dimdel
New Member
New Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Karditsa Greece
Ημερομηνία εγγραφής : 01/12/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 46


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται - Σελίδα 2 Empty Απ: Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται

Δημοσίευση από x-trail Τετ 2 Απρ 2014 - 23:06

Μανο (μια ιδεα ριχνω) μηπως να βαζαμε το GarminDevice.xml σε μια καρτουλα και να διναμε αυτο στο Garmin Express να κανει register (το serial No το υπολογιζει μεσω του Device id) ωστε να μην ερθει σε επαφη με την "πραγματικη" συσκευη;

Kαι μετα συγχωρησεως, η χρηση του GE προοριζεται για το WC, εγω εκει το πεταξα απο την τριτη Βερσιον και ουτε προκειται να ξανα βαλω τετοιο ......virus στον υπολογιστη μου
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται - Σελίδα 2 Empty Απ: Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται

Δημοσίευση από Santosan Τετ 2 Απρ 2014 - 23:07

Εχει την ευκολια οτι μολις ανοιξει σου δειχνει τι υπαρχει διαθεσιμο σε σχεση με την τελευταια φορα που συνδεσες την συσκευη & ανοιξες το GE για να την διαβασει, απο αυτο το σημειο σε θυμαται. Μπορει να μην ειναι ασφαλης αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να την τσεκαρουμε ή να την χρησιμοποιουμε ακινδυνα παντα.

Αν επιτρεπεται ποια ηταν η αιτια που χαλασε το nuvi κατα την Garmin; Γνωριζω οτι σαν αιτια το GE δεν το δεχονται αφου θεωρειτε σωστο & γι' αυτο ρωταω.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται - Σελίδα 2 Empty Απ: Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται

Δημοσίευση από Santosan Τετ 2 Απρ 2014 - 23:13

x-trail έγραψε:Μανο (μια ιδεα ριχνω) μηπως να βαζαμε το GarminDevice.xml σε μια καρτουλα και να διναμε αυτο στο Garmin Express να κανει register (το serial No το υπολογιζει μεσω του Device id) ωστε να μην ερθει σε επαφη με την "πραγματικη" συσκευη;

Kαι μετα συγχωρησεως, η χρηση του GE προοριζεται για το WC, εγω εκει το πεταξα απο την τριτη Βερσιον και ουτε προκειται να ξανα βαλω τετοιο ......virus στον υπολογιστη μου

Κυριακο εγω στην συσκευη μου θα το δοκιμαζα αλλα δεν μπορει να ειναι επισημη γραμμη του forum αφου στην ουσια παραβιαζουμε την επισημη διαδικασια της Garmin & μαλιστα σε καινουργια συσκευη. Καταλαβαινω το σκεπτικο σου & συμφωνω απολυτα μαζι σου γιατι πολυ απλα αφορα την κοινη λογικη. Γιατι ο χρηστης να ρισκαρει την συσκευη του για ενα αχρηστο εργαλειο; Αν ομως διαβασουν οτι λεμε στους χρηστες κατι τετοιο, δεν το λεμε κουβεντα κανουμε & δεν εχουμε δοκιμασει τιποτα, εκει να δεις τι θα λενε περι σχετικοτητας ....  27978
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται - Σελίδα 2 Empty Απ: Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται

Δημοσίευση από dimdel Τετ 2 Απρ 2014 - 23:45

Santosan έγραψε:

Αν επιτρεπεται ποια ηταν η αιτια που χαλασε το nuvi κατα την Garmin; Γνωριζω οτι σαν αιτια το GE δεν το δεχονται αφου θεωρειτε σωστο & γι' αυτο ρωταω.
Δεν μου ειπαν την αιτία. Μόνο ότι έχει βλαβη και δεν επισκευαζεται οπότε προχώρησαν σε αντικατασταση.
avatar
dimdel
New Member
New Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Karditsa Greece
Ημερομηνία εγγραφής : 01/12/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 46


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται - Σελίδα 2 Empty Απ: Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται

Δημοσίευση από dimdel Τετ 2 Απρ 2014 - 23:51

Δηλαδή από ότι κατάλαβα δεν μπόρεσαν να το ενεργοποιησουν οπότε δεν το έψαξαν παραπανω
avatar
dimdel
New Member
New Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Karditsa Greece
Ημερομηνία εγγραφής : 01/12/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 46


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται - Σελίδα 2 Empty Απ: Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται

Δημοσίευση από navitraveler Πεμ 3 Απρ 2014 - 12:22

dimdel έγραψε:Δηλαδή από ότι κατάλαβα δεν μπόρεσαν να το ενεργοποιησουν οπότε δεν το έψαξαν παραπανω

...όχι θα κάτσουν να σκάσουν!... το πάνε ανακύκλωση και η "μαμά κατασκευάστρια" πληρώνει... (τι τους κοστίζει εξ' άλλου)..μπορεί και κάποια ασφαλιστική να συμμετέχει... τρέχα γύρευε!...

...το θέμα είναι ότι εσύ που έδωσες τα ωραία σου λεφτουδάκια ταλαιπώρησε...
navitraveler
navitraveler
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 77
Τόπος : Αλεξανδρούπολη
Ημερομηνία εγγραφής : 12/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 994


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται - Σελίδα 2 Empty Απ: Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται

Δημοσίευση από dimdel Πεμ 3 Απρ 2014 - 21:29

Έτσι γίνεται με τις περισσότερες ηλεκτρονικές συσκευές. Χέρι δεν μπαίνει πλέον.
Τώρα, σε περίπτωση που ανήκεις στους άτυχους που θα παρουσιαστεί βλάβη, μια ταλαιπωρία θα την υποστείς ειδικά αν είσαι στην επαρχία, που πρέπει να πληρώσεις και κάπου 20-25 ευρώπουλα για τα μεταφορικά, τα οποία ως γνωστό δεν καλύπτονται από την εγγύηση.
avatar
dimdel
New Member
New Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Karditsa Greece
Ημερομηνία εγγραφής : 01/12/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 46


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται - Σελίδα 2 Empty Απ: Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται

Δημοσίευση από dimdel Δευ 21 Σεπ 2015 - 22:14

Καλησπέρα παιδιά. Πάλι τα ίδια με το Nüvi 3597LMT. Πάλι δεν ενεργοποιείται, πάλι το έστειλα στο service, πάλι δεν επισκευάζεται, πάλι το αντικατέστησαν με καινούργιο (το καλύπτει η εγγύηση....πάλι) και περιμένω να το παραλάβω αύριο-μεθαύριο. Εν τω μεταξύ μη φανταστείτε καμιά τρελή χρήση. Μόνο μερικές διαδρομές στο αυτοκίνητο και τίποτα άλλο. Μήπως έχει θέμα το συγκεκριμένο μοντέλο ή εγώ κάνω κάτι λάθος;
avatar
dimdel
New Member
New Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Karditsa Greece
Ημερομηνία εγγραφής : 01/12/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 46


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται - Σελίδα 2 Empty Απ: Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται

Δημοσίευση από Santosan Τρι 22 Σεπ 2015 - 7:46

Δημήτρη χρησιμοποιείς το Garmin Express στην συσκευή; Χρησιμοποιείς κάποιο μη εξουσιοδοτημένο αξεσουάρ όπως για παράδειγμα κάποιον φορτιστή τοίχου; Στο αυτοκίνητο η σύνδεση γίνεται απευθείας στον αναπτήρα ή μεσολαβεί κάποιο άλλο αξεσουάρ όπως διακλαδωτής ;

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει θέμα στο συγκεκριμένο μοντέλο.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται - Σελίδα 2 Empty Απ: Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται

Δημοσίευση από dimdel Τρι 22 Σεπ 2015 - 8:55

Καλημέρα Μάνο. Δεν χρησιμοποίησα το Garmin Express σε αυτή τη συσκευή (αν θυμάσαι, μετά και την δική σου παρατήρηση την προηγούμενη φορά που είχα ξανά το ίδιο πρόβλημα). Οπότε δεν υπάρχει καν στον υπολογιστή το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Στο αυτοκίνητο η σύνδεση γίνεται απευθείας στον αναπτήρα, με τον φορτιστή της συσκευής. Στο σπίτι έχω ένα φορτιστή τοίχου 5V 1,5A αλλά να σου πω την αλήθεια δεν θυμάμαι αν τον έχω χρησιμοποιήσει κάποια φορά, σε αυτή τη συσκευή. Πάντως στο σπίτι, τις λίγες φορές που χρειάστηκε να φορτίσω τη συσκευή, χρησιμοποιούσα τον υπολογιστή. Πρίν λίγες μέρες λοιπόν πήγα να φορτίσω τη συσκευή στον υπολογιστή (με το καλώδιο usb της Garmin). Μόλις το σύνδεσα ενεργοποιήθηκε κανονικά αλλά μετά από 2-3 δευτερόλεπτα έσβησε. To επανέλαβα μερικές φορές ακόμα με το ίδιο αποτέλεσμα, ώσπου την τελευταία φορά δεν ενεργοποιούνταν καθόλου. Να σημειώσω ότι κατά την σύνδεση, ο υπολογιστής δεν διάβαζε τη συσκευή όπως συνέβαινε τις άλλες φορές. Επίσης κατά την διάρκεια της σύνδεσης, ο υπολογιστής ήταν πολύ αργός. Πάντως οι τελευταίες φορτίσεις της συσκευής (πριν τα παίξει) έγιναν αποκλειστικά στο αυτοκίνητο.
avatar
dimdel
New Member
New Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Karditsa Greece
Ημερομηνία εγγραφής : 01/12/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 46


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται - Σελίδα 2 Empty Απ: Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται

Δημοσίευση από Santosan Τρι 22 Σεπ 2015 - 9:28

Καλημέρα Δημήτρη !!

Δεν έχει πέσει στην αντίληψη μου τέτοιο πρόβλημα με το 3597, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι αποκλείεται να υπάρχει σε κάποια φουρνιά που βγήκε στην αγορά. Χωρίς να θέλω να γίνω αδιάκριτος υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το αυτοκίνητο στην συγκεκριμένη γραμμή παροχής ρεύματος ; Αν το αυτοκίνητο είναι κάπως παλιό μπορεί να τίθεται κάποιο θέμα ...
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται - Σελίδα 2 Empty Απ: Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται

Δημοσίευση από dimdel Τρι 22 Σεπ 2015 - 15:53

Το αυτοκίνητο είναι Peugeot 508 SW μοντέλο 2012. Λες να το ψάξω, αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τη γραμμή. Χρησιμοποιώ την συγκεκριμένη παροχή μόνο για το GPS. To κινητό για παράδειγμα το φορτίζω από άλλη γραμμή του αυτοκινήτου. Τι να πω δεν ξέρω, γιατί όσο είναι στην εγγύηση όλα καλά. Τι γίνεται όμως αν ξανασυμβεί, όταν λήξει η εγγύηση;
avatar
dimdel
New Member
New Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Karditsa Greece
Ημερομηνία εγγραφής : 01/12/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 46


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται - Σελίδα 2 Empty Απ: Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται

Δημοσίευση από Santosan Τρι 22 Σεπ 2015 - 19:22

Για να δούμε & τα της συσκευής φαντάζομαι ότι με την αντικατάσταση μέσω εγγύησης την πρώτη φορά δεν αντικαταστάθηκε & το καλώδιο/δέκτης δεδομένων σύνδεσης της συσκευής. Υπάρχει περίπτωση να μην κάνει σωστά επαφή στον αναπτήρα ; Έχεις παρατηρήσει αν ο ακροδέκτης είναι χαλαρός όταν τον κουμπώνεις ; Στο εμπρόσθιο μέρος ο ακροδέκτης έχει ένα κυκλικό κλιπσάκι που συγκρατεί την ασφάλεια του φορτιστή (1Α), το έχεις τσεκάρει αν είναι σωστά στην θέση του ; Η κίνηση που χρειάζεται για την ασφάλιση ή απελευθέρωση είναι περιστροφική.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται - Σελίδα 2 Empty Απ: Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται

Δημοσίευση από dimdel Τρι 22 Σεπ 2015 - 20:10

Μόλις παρέλαβα και την καινούρια συσκευή (για δεύτερη φορά). Όταν έστειλα την συσκευή για έλεγχο μου ζήτησαν να τους στείλω και όλα τα καλώδια για τα ελέγξουν. Μου έστειλαν πίσω τα ίδια καλώδια οπότε υποθέτω ότι είναι εντάξει. Επίσης το καλώδιο του αυτοκινήτου έχει ένα led και δεν παρατήρησα να τρεμοπαίζει κατά την διάρκεια της σύνδεσης. Πάντως σε επικοινωνία που είχα με το service δεν μου είπαν τι ακριβώς πρόβλημα έχει η συσκευή, μόνο ότι θα αντικατασταθεί.
Η συσκευή τοίχου που έχω στο σπίτι (δεν είναι της Garmin) 5volts και 1,5Α , πιστεύεις ότι δεν πρέπει να τη χρησιμοποιώ;
avatar
dimdel
New Member
New Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Karditsa Greece
Ημερομηνία εγγραφής : 01/12/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 46


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται - Σελίδα 2 Empty Απ: Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται

Δημοσίευση από Santosan Τρι 22 Σεπ 2015 - 21:01

Η Garmin χρησιμοποιεί φορτιστές τοίχου 5V & 1Α, στο αυτοκίνητο ο φορτιστής χρησιμοποιεί ασφάλεια 1Α, κατά την γνώμη μου λοιπόν είναι προφανές ότι η Garmin δεν θέλει να φορτίζεται η συσκευή σε καμμία περίπτωση με ένταση μεγαλύτερη του 1A. Επίσης ο φορτιστής πρέπει να είναι καλής ποιότητα με προστασία υπερφόρτισης της μπαταρίας. Στην θέση σου δεν θα τον χρησιμοποιούσα ακόμα & αν είναι πολύ καλός λόγω της έντασης που είναι μεγαλύτερη ...

Αν μπορείς με ένα πολύμετρο μέτρα την τάση στον αναπτήρα του αυτοκινήτου με τον κινητήρα σε λειτουργία με & χωρίς φώτα αναμμένα, ρελαντί ή με 2000rpm στο περίπου & πες μου τι βρήκες.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται - Σελίδα 2 Empty Απ: Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται

Δημοσίευση από dimdel Τρι 22 Σεπ 2015 - 21:27

Μάνο, αύριο θα μετρήσω την τάση και στις 4 "μπρίζες" που έχει το αυτοκίνητο σε όλες τις περιπτώσεις που ανέφερες και θα σου πω. Πάντως είχα την εντύπωση ότι τα 1,5Α είναι η ένταση που διατίθεται από τον φορτιστή και ότι η κάθε συσκευή "τραβάει" το ρεύμα που χρειάζεται. Επίσης, ότι θα ήταν πρόβλημα αν ο φορτιστής ήταν λιγότερο από 1Α (πχ.500mA) οπότε δεν θα επαρκούσε για την φόρτιση. Είμαι λάθος σε αυτό;
Πάντως, όπως και να χει για σιγουριά, μάλλον θα πρέπει να αγοράσω ένα φορτιστή τοίχου από τη Garmin. Δεν έχω όρεξη για άλλες περιπέτειες.
avatar
dimdel
New Member
New Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Karditsa Greece
Ημερομηνία εγγραφής : 01/12/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 46


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται - Σελίδα 2 Empty Απ: Nüvi 3597LMT. Δεν ενεργοποίειται

Δημοσίευση από Santosan Τετ 23 Σεπ 2015 - 8:51

Έψαξα να βρω ποιόν φορτιστή τοίχου χησιμοποιεί το 3597, διαπίστωσα ότι χρησιμοποιεί τον ίδιο με τα 37/34xx & πολλές άλλες συσκευές της Garmin. Είναι ο ίδιος με αυτόν που χρησιμοποιώ άρα λοιπόν τα χαρακτηριστικά του είναι 5V & 1A.

Αν στην ίδια συσκευή χρησιμοποιήσουμε μεγαλύτερο φορτιστή σε Amper, στην ίδια τάση πάντα, θα διαπιστώσουμε ότι ο χρόνος φόρτισης μειώνεται. Ο ταχύτερος χρόνος φόρτισης στην ίδια τάση σημαίνει περισσότερο ρεύμα, μόνο έτσι θα ανέβει η ισχύς. Η μπαταρία τραβάει ρεύμα αναλόγως τις ανάγκες της η συσκευή έχει το κύκλωμα φόρτισης που ελέγχει & διακόπτει όταν η μπαταρία φορτιστεί & ο φορτιστής διακόπτει σε περίπτωση υπερφόρτισης αν έχει την σχετική προστασία. Αν δεν διαγνωστεί σφάλμα δεν θα διακοπεί η διαδικασία, άρα αυτό το 0.5A που είναι διαθέσιμο θα περάσει εκτός & αν παρουσιαστει π.χ. υπερθέρμανση η συσκευή θα συνεχίζει να φορτίζει. Δεν ξέρω αν αυτό το 0.5Α είναι αποδεκτό από την Garmin η οποία επιμένει τόσο στον φορτιστή τοίχου όσο & στον αυτοκινήτου να έχει όριο το 1A. Προτιμώ λοιπόν να ακολουθήσω τα specs του κατασκευαστή που ως γνωστόν "έχει πάντα δίκιο". Για να είμαι ειλικρινής Δημήτρη δεν μπορώ να είμαι σίγουρος αν & τι επιπτώσεις έχει η χρήση μεγαλύτερου φορτιστή ...

Σχετικά με τις ανάγκες τροφοδοσίας μπορώ να σου μεταφέρω αυτό που είχα διαβάσει σε ιστοσελίδα σχετικά με τις απαιτούμενες τιμές, δίνει λοιπόν για απλή φόρτιση ως απαιτούμενα τα 500mA, ενώ για φόρτιση & χρήση ταυτόχρονα το 1Α.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης