My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Nuvi 3590 - Χαθηκε το DEM Μετα Απο Αναβαθμιση Του Ευρωπαικου Στην Εκδοση 2014.40

+9
PAVL-2
G.K.
panoshm
x-trail
nickstath
navitraveler
thundercastle
Santosan
panosmpo
13 απαντήσεις

Σελίδα 3 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Απ: Nuvi 3590 - Χαθηκε το DEM Μετα Απο Αναβαθμιση Του Ευρωπαικου Στην Εκδοση 2014.40

Δημοσίευση από panosmpo Σαβ 8 Μαρ 2014 - 16:32

φυσικα και συμφωνούμε ότι το backup σωζει συσκευες, αλλωστε εχω σωσει και δικες μου στο παρελθον και το ξερω πολύ καλα, αλλα όταν σου επιμενουν ο μονος τροπος για να το αποδειξεις είναι να κανεις αυτό που λενε και στην συγκεκριμενη περιπτωση αυτό ακριβως και εγινε.
Συμφωνα με την αντιπροσωπεια το πρόβλημα το βρηκαν δηλ. ότι μπηκα στην συσκευη και εκανα buckup & ξαναβαζοντας παλι το dem. Τωρα που δεν εκανα απολυτως τιποτα τι ??????
Θα δουμε και περαστικα μας.
panosmpo
panosmpo
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 59
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 756


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Απ: Nuvi 3590 - Χαθηκε το DEM Μετα Απο Αναβαθμιση Του Ευρωπαικου Στην Εκδοση 2014.40

Δημοσίευση από Santosan Σαβ 8 Μαρ 2014 - 18:34

panosmpo έγραψε:Συμφωνα με την αντιπροσωπεια το πρόβλημα το βρηκαν δηλ. ότι μπηκα στην συσκευη και εκανα buckup & ξαναβαζοντας παλι το dem. Τωρα που δεν εκανα απολυτως τιποτα τι ??????

Τωρα ειναι αργα Πανο γιατι η πρωτη συσκευη ειπε στις υπολοιπες τι εκανες & το γνωριζουν οποτε μαλλον & αυτη που εχεις στα χερια σου ειναι μιλημενη να σβηνει το DEM ...   27978 

Αν ηταν καθε συσκευη Garmin που κανουμε backup, ή καθε αρχειο χαρτη που σβηνουμε ή γραφουμε στην εσωτερικη μνημη (το DEM ειναι χαρτης)  να δημιουργει προβληματα δεν θα υπηρχε συσκευη στον πλανητη που να δουλευει σωστα. Προσωπικα δε με τα backup απο συσκευες που εχω στησει θα επρεπε να εχω καταστρεψει τα 3760, 3790, 3490, 2497, 3597, τα οποια ζουν & βασιλευουν χωρις προβληματα μεχρι & σημερα.

Τελος παντων, η μαμα Garmin εχει παντα δικιο οποτε κλεινω το θεμα & αφου γραψει οποιος θελει την αποψη του θα το κλειδωσω γιατι απο εμας σαν forum δεν μπορει να υπαρχει καμμια παρεμβαση οσο αφορα το συγκεκριμενο προβλημα στην συγκεκριμενη συσκευη. Πρεπει να προστατεψω το forum γιατι εδω βλεπω οτι υπαρχει η πιθανοτητα να κατηγορηθουμε οτι οι οδηγιες μας δημιουργουν προβληματα & στο τελος να εμπλακουμε σε μια κατασταση που θα πρεπει να αποδειξουμε οτι δεν ειμαστε ελεφαντες. Γιατι οχι, ας βρουμε τον μπελα μας για ολη την βοηθεια που εχουμε προσφερει αφιλοκερδως, το τονιζω αλλη μια φορα αυτο αλλα & για τις συσκευες που εχουμε γλυτωσει.

Δεν πειραζει στην Ελλαδα ειμαστε, ειναι γνωστη η νοοτροπια που επικρατει δεν θα την μαθουμε τωρα.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Απ: Nuvi 3590 - Χαθηκε το DEM Μετα Απο Αναβαθμιση Του Ευρωπαικου Στην Εκδοση 2014.40

Δημοσίευση από panoshm Σαβ 8 Μαρ 2014 - 18:50

panosmpo έγραψε:Συμφωνα με την αντιπροσωπεια το πρόβλημα το βρηκαν δηλ. ότι μπηκα στην συσκευη και εκανα buckup & ξαναβαζοντας παλι το dem. Τωρα που δεν εκανα απολυτως τιποτα τι ??????
Να τους την πας και να τους ζητήσεις να μπουν μέσω internet μπροστά σου και να κάνουν την διαδικασία μπροστά σου... Και μετά έλεγχος για το ορθό αποτέλεσμα εκεί επί τόπου.... Μόνο έτσι θα βγάλετε άκρη... Αυτά τα "πήγαινε-έλα" μόνο χρόνο από τον χρόνο της εγγύησης, σου "τρώνε"
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Απ: Nuvi 3590 - Χαθηκε το DEM Μετα Απο Αναβαθμιση Του Ευρωπαικου Στην Εκδοση 2014.40

Δημοσίευση από Santosan Σαβ 8 Μαρ 2014 - 19:07

Ειναι δυνατον να γινει μια τετοια διαδικασια που διαρκει εως & εξι ή οχτω ωρες μπροστα/μαζι με τον πελατη ;
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Απ: Nuvi 3590 - Χαθηκε το DEM Μετα Απο Αναβαθμιση Του Ευρωπαικου Στην Εκδοση 2014.40

Δημοσίευση από G.K. Κυρ 9 Μαρ 2014 - 14:17

Εγώ πάντως διαπιστώνω ότι κάποιοι - εκτός του forum μας βέβαια - χρήζουν επειγόντως σεμιναρίων Γνώσεων & Τεχνικής Κατάρτισης!! 

Με βγάζει απ' τα ρούχα μου όταν κάποιος προσπαθεί να με πείσει ότι "το αυτοκίνητό μου καίει λάδια επειδή δεν βάζω σωστά το κλειδί στη μίζα", με σκοπό να καλύψει την ανεπάρκεια των γνώσεών του και να μεταφέρει την ευθύνη σε μένα τον υποτιθέμενο αδαή!  Twisted Evil
G.K.
G.K.
Senior Member
Senior Member

Άντρας Ηλικία : 58
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 1001


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Απ: Nuvi 3590 - Χαθηκε το DEM Μετα Απο Αναβαθμιση Του Ευρωπαικου Στην Εκδοση 2014.40

Δημοσίευση από x-trail Δευ 10 Μαρ 2014 - 14:09

Πανο πριν στειλεις το 3590 στο service ξανα, κανε κατι ακομα σε παρακαλω.

Μεσα στη συσκευη σου, μεσα στον φακελο Garmin υπαρχει ενα αρχειο με ονομα GarminDevice.xml
Aντεγραψε λοιπον το αρχειο αυτο στην Επιφανεια Εργασιας σου στον υπολογιστη.
Αυτο το αρχειο ειναι αρχειο text γραμμενο στην γλωσσα XML και μπορεις να το ανοιξεις με το Σημειωματαριο (Notepad) ή το Wordpad ή το freeware Νotepad++ αν το εχεις κατεβασει.

Αυτο το αρχειο δημηουργειται αυτοματα στη συσκευη σου απο το λογισμικο της, καθε φορα που την αναβεις ή που την συνδεεις στον υπολογιστη σου.
(Δεν εχει νοημα να πειραξουμε τιποτα μεσα του, αφου στο επομενο αναμα ή συνδεση στο PC θα ξανα-δημιουργηθει αυτοματα στη θεση αυτου που διορθωσαμε).
Το αρχειο αυτο παιζει καθαρα ρολο ΜΟΝΟ πληροφοριακο για να "πληροφορησει" τα διαφορα προγραμματα της Garmin.
Mεταξυ αλλων αναφερει μεσα το μοντελο της συσκευης σου, τον αριθμο της, το firmware που φοραει καθως και τα ονοματα των χαρτων της Garmin (που εχει απο την μαμα του) και τους φακελους οπου ειναι by default γραμμενα αυτα.
Αυτο χρησιμευει για τις διαφορες αναβαθμισεις, ειτε χαρτη Garmin, ειτε λογισμικου, ειτε αλλων αναβαθμισιμων αρχειων.
Εκει μεσα αναφερονται και οι λοιπες δυνατοτητες της συσκευης που ειναι "ενεργοποιημενες" οπως πχ mp3 player, video player κλπ.

Ανοιξε λοιπον το αρχειο αυτο κι επειδη θα στο ανοιξει με οοοοοοολες τις "εγγραφες" σε μια σειρα και μπορει να ....χαθεις, πατα Control+F (Find Αναζητηση) και εκει γραψε DEM για να σε παει αμεσως στην "εγγραφη" που αφορα τα αρχεια DEM.

Αν ΔΕΝ υπαρχει εγγραφη για DEM, αυτο σημαινει οτι κατι "δαιμονικο" εχει συμβει στη συσκευη σου και ΔΕΝ εχει την δυνατοτητα να διαβασει χαρτη DEM και γι΄αυτο τα προγραμματα αναβαθμισης στο σβηνουν.
Αν ομως υπαρχει τετοια εγγραφη, αυτο σημαινει οτι η συσκευη σου ειναι μια χαρα κι οτι τα προγραμματα στον δικο σου υπολογιστη εχουν καποιο προβλημα και αναγνωριζουν το αρχειο DEM ως "κατι αλλο" ή ως μη υποστηριξιμο απο τη συσκευη και στο σβηνουν.

Παρακατω εχω απο το δικο μου 3490, το αποσπασμα του GamrinDevice.xml που αφορα τα DEM, και λεω "τα" γιατι οπως και στο δικο σου 3590, εχει την δυνατοτητα απεικονισης 2 αρχειων DEM, οταν πχ η συσκευη φορα 2 διαφορετικους χαρτες που να υποστηριζουν 2 διαφορετικα αρχεια DEM (οπως πχ να εχεις ταυτοχρονα τον Eυρωπαικο με το DEM του και τον Αμερικανικο με το δικο του DEM).
(Το αρχειο μου το εχω "πειραξει οπτικα" με αλλαγες των σειρων, εκει που πρεπει με ΕNTER, ωστε να ειναι πιο ευκολα κατανοητο).
Eπαναλαμβανω και παλι οτι με το που βλεπεις αυτες τις εγγραφες στο xml της συσκευης, αυτο ΔΕΝ σημαινει οτι υπαρχουν και μεσα της τα αντιστοιχα αρχεια DEM, αλλά οτι υπαρχει η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ να τα διαβασει η συσκευη σου αν υπαρχουν μεσα.
Εκει φαινεται το default (κατα Garmin) ονομα τους, η καταληξη τους και ο φακελος στο οποιον μεσα γραφονται (ειτε ηταν γραμμενα κατα την αγορα της συσκευης, ειτε τα εγραψες αργοτερα εσυ απο καποι Backup σου).
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Για να σε βοηθησω ισως λιγο παραπανω να καταλαβεις τα περι του αρχειου xml, περι των δυνατοτητων της συσκευης και το ποσο σημαντικο ειναι να υπαρχουν αυτες οι "εγγρφες" για το DEM να σου δωσω ενα παραδειγμα με την σειρα 37xx.
Οταν κυκλοφορησε η σειρα 37, υπαηρχαν 3 μοντελα με διαφορετικες δυνατοτητες:
-- 3750 το βασικο μοντελο χωρις μικροφωνο Φωνητικων Εντολων (κι αρα χωρις την δυνατοτητα αυτη και απο το λογισμικο) και δυνατοτητα απεικονισης DEM
-- 3760 χωρις δυνατοτητα απεικονισης DEM
-- 3790 με ολες τις δυνατοτητες
Αν λοιπον ειχες ενα 3790 θα ειχες και οοοολες τις δυνατοτητες του λογισμικου "ενεργοποιοημενες"
Μεσα στο αρχειο GarminDevice.xml υπαρχει και μια εγγραφη που αφορα το Model Νumber, δλδ το 50,60 ή 90
Αν το 3790 ετρωγε καμια ...."φλασια" και "εξαφανιζονταν" απο την συσκευη σου το Model Number τοτε το 3790 θα εμφανιζονταν μεσα στο xml ως 37xx, δλδ το βασικο μοντελο της σειρας, και θα μετατρεπονταν σε 3750 με οτι αυτο σημαινει για τις "ενεργοποιημενες" κολοβες δυνατοτητες του 3750.
Θα ειχαν τοτε "απενεργοποιηθει" οοοολες οι εξτρα δυνατοτητες του 3790, οπως η απεικονιση του DEM
Η μονη ελεπιδα επαναφορας της συσκευης σε "μοντελο 3790" ξανα θα ηταν να κανεις restore το [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] του 3790 σου, που θα ειχες παρει νωριτερα.
Αλλιως θα σου εμενε ενα κολοβο ....3750
Οταν εγω, με το χωρις δυνατοτητα DEM 3760 κι ο Μανος με το 3790 μετατρεψαμε τις συσκευες μας σε 3490 χρησιμοποιωντας μονο το λογιμικο του 3490 (χωρις hardware αλλαγες) και οι δυο συσκευες "ενεργοποιησαν" την απεικονιση DEM και υπηρχε η αντιστοιχη εγγραφη μεσα στο αρχειο xml

Αυτο ομως ΔΕΝ μπορει να συμβει ΠΟΤΕ με το 3490 και το 3590, γιατι ΔΕΝ υπαρχει αλλο υποδεεστερο μοντελο στις σειρες 34 και 35.
Οταν το δικο μου 3490 εφαγε την ...."φλασια" του κατα την διαρκεια αναματος με ανεπαρκη μπαταρια (εφταιγε η ιδια η συσκευη που ενω επρεπε να "παρακολουθει" την ταση της μπαταριας και να μην επιτραπει το αναμα της, αν δεν μπορουσε να αναψει και να φορτωσει τα παντα με την υπαρχουσα μπαταρια) το 3490 μου εχασε το Model Number και μετατραπηκε σε 34xx χωρις ομως να χασει καμια προηγουμενη δυνατοτητα, αφου στη σειρα 34 ΔΕΝ υπαρχει αλλο μοντελο.
Αν λοιπον στο δικο σου 3590 ΔΕΝ υπαρχει η εγγραφη για τα DEM μεσα στο αρχειο xml, σημαινει οτι η συσκευη σου ....τρελαθηκε (γιατι το λογισμικο του 3590, ανεξαρτητα απο firmware εκδοση, παντα υποστηριζει DEM) και τα προγραμματα της Garmin σου σβηνουν το αρχειο DEM ως μη συμβατο (αν ειναι αυτο δυνατον....)
Aκαμα ομως και φλασια να εφαγε το 3590 σου, παλι θα επρεπε να υποστηριζει DEM και να εβλεπες την αντιστοιχη εγγραφη στο xml.
Αν βρεις την εγγραφη για DEM μεσα στο xml, τοτε σημαινει οτι ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ τα σχετικα προγραμματα που εχεις στο PC σου ΔΕΝ αναγνωριζουν σωστα το αρχειο gmapdem.img ως "υποστηριζομενο αρχειο DEM απο τη συσκευη στο σωστο φακελο .System" (διαβαζοντας τα προγραμματα ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ το αρχειο xml) και σου το σβηνουν.

Ελεγξε λοιπον το δικο σου αρχειο GarminDevice.xml
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Απ: Nuvi 3590 - Χαθηκε το DEM Μετα Απο Αναβαθμιση Του Ευρωπαικου Στην Εκδοση 2014.40

Δημοσίευση από Santosan Δευ 10 Μαρ 2014 - 19:05

Αδικα κουραζεσαι Κυριακο, ο Πανος εχει λαβει εντολη απο την μαμα Garmin να μην κανει τιποτα στην συσκευη σε περιπτωση προβληματος οποτε ετσι πρεπει να κανει & αλλωστε το εγραψα πιο πανω οτι με το συγκεκριμενο προβλημα στην συγκεκριμενη συσκευη δεν πρεπει να ανακατευτει το forum γιατι στο τελος θα εκτεθουμε οτι φταιμε εμεις, ηδη του ειπαν οτι εφταιγε το backup που εκανε & οτι ξαναεριξε μεσα το DEM.

Γι' αυτο κλειδωσα & το θεμα για να σταματησει εδω χωρις καμμια περαιτερω παρεμβαση απο εμας.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Απ: Nuvi 3590 - Χαθηκε το DEM Μετα Απο Αναβαθμιση Του Ευρωπαικου Στην Εκδοση 2014.40

Δημοσίευση από Santosan Δευ 10 Μαρ 2014 - 20:01

Μετα απο επικοινωνια με pm με τον Πανο το θεμα ξεκλειδωθηκε για να μας μεταφερει νεα απο την εξελιξη του προβληματος με την συσκευη απο την μαμα Garmin.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Απ: Nuvi 3590 - Χαθηκε το DEM Μετα Απο Αναβαθμιση Του Ευρωπαικου Στην Εκδοση 2014.40

Δημοσίευση από panosmpo Δευ 10 Μαρ 2014 - 20:12

Κυριακο Kοιταξα το αρχειο που λες και οντως υπαρχει μεσα το dem.
Όπως ενημερωσα και τον Μανο πηγα την συσκευη στην αντιπροσωπεια και βρηκα τον ιδιο τον τεχνικο που ειχε ασχοληθεί με το πρόβλημα, ο οποιος σημερα ηταν ευγενικός και επεξηγηματικος. Μου ειπε λοιπον να την κρατησω και θα με ενημερωσουν σχετικα οταν λαβουν την επισημη απαντηση από την Αγγλια. Εχουν ενημερωθεί για το πρόβλημα και το ψαχνουν. Σημερα θα τους ενημερωσουν ξανα για το ιδιο πρόβλημα που συνεβη και στην νεα συσκευη.


Εικαζουν ότι αυτό συμβαινει μονο στην περιπτωση που όπως εγω βαζω  αναβαθμιση χαρτων (μονο  Ελλαδα & Ιταλια ). Εκαναν και οι ιδιοι τεστ στην παλαια συσκευη και αντιμετωπισαν το ιδιο πρόβλημα. Βλεπουν ότι υπαρχει το αρχειο DEM μεσα στην συσκευη αλλα για καποιο λογο που δεν ξερουν δεν το εμφανιζει.


Ειμαστε σε αναμονη απαντησης από την αγγλια. Ελπιζω να εχουμε γρηγορα νεα τους.
Σας ευχαριστω που υπάρχετε και για την αμεση βοηθεια σας.
panosmpo
panosmpo
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 59
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 756


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Απ: Nuvi 3590 - Χαθηκε το DEM Μετα Απο Αναβαθμιση Του Ευρωπαικου Στην Εκδοση 2014.40

Δημοσίευση από Santosan Δευ 10 Μαρ 2014 - 20:49

Σκεφτηκες να βαλεις μεσα το DEM & να τρεξεις το MapUpdater να σου αναβαθμισει ολο τον Ευρωπαικο χαρτη να δεις αν θα υπαρχει παλι προβλημα ;

Αν σου κανει παλι τα ιδια μηπως φταιει το γεγονος οτι εισαι μελος στο forum ;
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Απ: Nuvi 3590 - Χαθηκε το DEM Μετα Απο Αναβαθμιση Του Ευρωπαικου Στην Εκδοση 2014.40

Δημοσίευση από panosmpo Δευ 10 Μαρ 2014 - 21:05

Οι κακες παρεες με φαγανε ........ 27978 
Ναι το εχω σκεφτει αλλα δεν θελω τον ευρωπαικο χαρτη ουτε να εχω εχτρα καρτα γιατι θα με γαργαλαει να παω ταξιδι στην ευρωπη και ως γνωστον λεφτα δεν υπαρχουν 697328 . Προτιμω να περιμενω τις εξελιξεις και αν δεν ........τοτε βλέπουμε και αυτην την λυση.
panosmpo
panosmpo
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 59
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 756


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Απ: Nuvi 3590 - Χαθηκε το DEM Μετα Απο Αναβαθμιση Του Ευρωπαικου Στην Εκδοση 2014.40

Δημοσίευση από Santosan Δευ 10 Μαρ 2014 - 21:15

Υπαρχει λυση.

Κανεις εγκατασταση στο MapSource ολο τον Ευρωπαικο & μετα στελνεις μεσω του MapInstall μονο το κομματι του χαρτη που σε ενδιαφερει, εισαι σωστος & μεσα στις προβλεπομενες διαδικασιες εχοντας ηδη ολα τα συνοδευτικα αρχεια απο την εγκατασταση  που εχεις κανει ηδη στην συσκευη. Σαφως πρεπει πρωτα να απομακρυνεις τον χαρτη που εχεις ηδη εγκαταστησει στην εσωτερικη μνημη.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Απ: Nuvi 3590 - Χαθηκε το DEM Μετα Απο Αναβαθμιση Του Ευρωπαικου Στην Εκδοση 2014.40

Δημοσίευση από panosmpo Δευ 10 Μαρ 2014 - 21:23

Ωραιοςςςςςςςςς. 7 με 10 μερες υπομονη όπως μου ειπαν και μετα θα τα κανουμε όλα αυτά.
panosmpo
panosmpo
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 59
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 756


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Απ: Nuvi 3590 - Χαθηκε το DEM Μετα Απο Αναβαθμιση Του Ευρωπαικου Στην Εκδοση 2014.40

Δημοσίευση από PAVL-2 Δευ 10 Μαρ 2014 - 21:24

panosmpo έγραψε:Οι κακες παρεες με φαγανε ........ 27978 
Ναι το εχω σκεφτει αλλα δεν θελω τον ευρωπαικο χαρτη ουτε να εχω εχτρα καρτα γιατι θα με γαργαλαει να παω ταξιδι στην ευρωπη και ως γνωστον λεφτα δεν υπαρχουν 697328 . Προτιμω να περιμενω τις εξελιξεις και αν δεν ........τοτε βλέπουμε και αυτην την λυση.
Σου ειπα ας τους αυτους και έλα μαζι να πιούμε ενα  τσίπουρο να δούμε το πρόβλημα απο κοντα δεν ήθελες .
Στην χειρότερη περίπτωση θα σου έδινα την δικιά  μου συσκευη , εγω εχω μάστερ στην ευθανασία .
PAVL-2
PAVL-2
Leading Member
Leading Member

Άντρας Τόπος : Οπου με καλέσει η πατρίδα .
Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2784


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Απ: Nuvi 3590 - Χαθηκε το DEM Μετα Απο Αναβαθμιση Του Ευρωπαικου Στην Εκδοση 2014.40

Δημοσίευση από panosmpo Δευ 10 Μαρ 2014 - 21:29

Χρηστο παρολο που το προσπαθήσαμε γλυτώσατε την παρεα μας στην συγκεντρωση που κανατε  ελπιζουμε στην επομενη αν δεν προκυψει τιποτα να τα πουμε και να τα πιουμε 528529
panosmpo
panosmpo
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 59
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 756


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Απ: Nuvi 3590 - Χαθηκε το DEM Μετα Απο Αναβαθμιση Του Ευρωπαικου Στην Εκδοση 2014.40

Δημοσίευση από PAVL-2 Δευ 10 Μαρ 2014 - 21:36

panosmpo έγραψε:Χρηστο παρολο που το προσπαθήσαμε γλυτώσατε την παρεα μας στην συγκεντρωση που κανατε  ελπιζουμε στην επομενη αν δεν προκυψει τιποτα να τα πουμε και να τα πιουμε 528529
Ολοι οι καλοι χωράνε .
Τωρα πως χώρεσα εγω  αυτο ειναι αλλο ζήτημα .
Εαν χρειάζεσαι συσκευη πολυ ευχαρίστως σου στέλνω την δικιά μου να κανεις την δουλεια σου .
PAVL-2
PAVL-2
Leading Member
Leading Member

Άντρας Τόπος : Οπου με καλέσει η πατρίδα .
Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2784


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Απ: Nuvi 3590 - Χαθηκε το DEM Μετα Απο Αναβαθμιση Του Ευρωπαικου Στην Εκδοση 2014.40

Δημοσίευση από ZAFIR Δευ 10 Μαρ 2014 - 23:07

και το οδικό μου ταπεινο 205w μαζί με τον 2013.30 gmap σε cd για πλήρη εγκατάσταση  διαθέσιμο φίλε πάνο..
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Απ: Nuvi 3590 - Χαθηκε το DEM Μετα Απο Αναβαθμιση Του Ευρωπαικου Στην Εκδοση 2014.40

Δημοσίευση από Santosan Κυρ 23 Μαρ 2014 - 9:50

Πρεπει να ενημερωσω οτι το ιδιο προβλημα παρουσιαστηκε & σε αλλο nuvi 3590, αυτο μετα απο αναβαθμιση ολου του Ευρωπαικου χαρτη με το MapUpdater οποτε προφανως η θεωρια του region Italy - Greece δεν ευσταθει. Εγινε αντικατασταση του DEM στην συσκευη & λειτουργει κανονικα πλεον. Οταν θα εχω περισσοτερες λεπτομερειες θα ενημερωσω.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Απ: Nuvi 3590 - Χαθηκε το DEM Μετα Απο Αναβαθμιση Του Ευρωπαικου Στην Εκδοση 2014.40

Δημοσίευση από panosmpo Κυρ 23 Μαρ 2014 - 10:13

Μανο με πια Software version εγινε 8.10 Η με την καινουρια 8.20 ?
panosmpo
panosmpo
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 59
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 756


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Απ: Nuvi 3590 - Χαθηκε το DEM Μετα Απο Αναβαθμιση Του Ευρωπαικου Στην Εκδοση 2014.40

Δημοσίευση από Santosan Κυρ 23 Μαρ 2014 - 12:52

Ενημερωθηκα για τις λεπτομερειες & μπορω να αναφερω:

1/ Η συσκευη κατα την αναβαθμιση χαρτη ειχε την εκδοση firm 8.20.
2/ Η συσκευη κατα την αναβαθμιση βρισκοταν στην Γερμανια & η επιλεγμενη γλωσσα ηταν τα Γερμανικα.
3/ Εγινε αναβαθμιση ολου του Ευρωπαικου οχι τμημα αυτου.
4/ Η συσκευη ανηκει σχετικα στις πρωτες φουρνιες που κυκλοφορησαν στην Γερμανια.

Ο ιδιοκτητης ειναι Ελληνας & ειχα απευθειας επαφη με pm μαζι του.

Συμπερασματικα ο παραγοντας regional δεν ισχυει σαν πιθανη αιτια οσο αφορα τον χαρτη αφου πλεον μιλαμε για ολοκληρο τον Ευρωπαικο & οχι τμημα αυτου, οσο αφορα την θεση αφου η συσκευη δεν ηταν Ελλαδα αλλα Γερμανια & δεν αφορα την επιλογη γλωσσας αφου η συσκευη ειχε επιλεγμενα τα Γερμανικα.

Καμμια σχεση δεν εχει επισης σε ποια παρτιδα ανηκει η συσκευη αφου το προβλημα παρουσιαστηκε τοσο σε παλια οσο & σε καινουργια παρτιδα.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Απ: Nuvi 3590 - Χαθηκε το DEM Μετα Απο Αναβαθμιση Του Ευρωπαικου Στην Εκδοση 2014.40

Δημοσίευση από IliasA Κυρ 23 Μαρ 2014 - 13:29

Santosan έγραψε:Ενημερωθηκα για τις λεπτομερειες & μπορω να αναφερω:

1/ Η συσκευη κατα την αναβαθμιση χαρτη ειχε την εκδοση firm 8.20.
2/ Η συσκευη κατα την αναβαθμιση βρισκοταν στην Γερμανια & η επιλεγμενη γλωσσα ηταν τα Γερμανικα.
3/ Εγινε αναβαθμιση ολου του Ευρωπαικου οχι τμημα αυτου.
4/ Η συσκευη ανηκει σχετικα στις πρωτες φουρνιες που κυκλοφορησαν στην Γερμανια.

Ο ιδιοκτητης ειναι Ελληνας & ειχα απευθειας επαφη με pm μαζι του.

Συμπερασματικα ο παραγοντας regional δεν ισχυει σαν πιθανη αιτια οσο αφορα τον χαρτη αφου πλεον μιλαμε για ολοκληρο τον Ευρωπαικο & οχι τμημα αυτου, οσο αφορα την θεση αφου η συσκευη δεν ηταν Ελλαδα αλλα Γερμανια & δεν αφορα την επιλογη γλωσσας αφου η συσκευη ειχε επιλεγμενα τα Γερμανικα.

Καμμια σχεση δεν εχει επισης σε ποια παρτιδα ανηκει η συσκευη αφου το προβλημα παρουσιαστηκε τοσο σε παλια οσο & σε καινουργια παρτιδα.

Την καλημερα μου σε ολα τα μελη του φορουμ.
Ειμαι ενα παλιο μελος εδω μεσα, αλλα για καποιους προσωπικους λογους ημουν offline για αρκετο καιρο.
Απο το Avatar μου και μονο πιστευω καποια μελη να θυμουνται.

Για να κλεισω το ποστ μου, ο ιδιοκτητης της συσκευης που του παρουσιαστηκε το προβλημα σε οτι αφορα τον DEM (Αναγλυφο) ειμαι εγω, και με την βοηθεια του αγαπητου φιλου Μανου λυθηκε.

Ευχαριστω και παλι δημοσιως για την απλοχερη βοηθεια του. Sat Nav
IliasA
IliasA
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 51
Τόπος : Germany - Düsseldorf
Ημερομηνία εγγραφής : 14/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 228


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Απ: Nuvi 3590 - Χαθηκε το DEM Μετα Απο Αναβαθμιση Του Ευρωπαικου Στην Εκδοση 2014.40

Δημοσίευση από panosmpo Κυρ 23 Μαρ 2014 - 13:48

Γεια σου Ηλια. Να ενωσουμε τις τυχες μας, να πιαστούμε χερι - χερι με τετοια τυχη που εχουμε. Μονο η δυο μας εχουμε το πρόβλημα σε τοσα gps ?.
panosmpo
panosmpo
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 59
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 756


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Απ: Nuvi 3590 - Χαθηκε το DEM Μετα Απο Αναβαθμιση Του Ευρωπαικου Στην Εκδοση 2014.40

Δημοσίευση από IliasA Κυρ 23 Μαρ 2014 - 14:06

Γεια σου πανο μου. Εγω αμφιβαλλω αν ειμαστε μονο εμεις οι δυο που εχουμε το προβλημα. Τελος Παντων.
Δεν ζοριζομαστε, στην επομενη αναβαθμιση θα ερθει το μηχανημα στα συγκαλα του.

Και σε κατι ακομα που αμφιβαλλω ειναι οτι, αντε πες και σου λειπει το αρχειο DEM πηγαινοντας στα MyMaps(Οι χαρτες μου), πως ειναι δυνατον αν πας στο αρχικο μενου και πατησεις το εικονιδιο του χαρτη να σου διχνει το αναγλυφο κανονηκοτατα. Ιδου η απορια.

Μπορει να μην ηταν στον φακελο .System αλλα πιστεψε με καπου ειναι, αλλιως δεν εξηγειται. Βρε που θα μου παει, που θα μου παει. bounce
IliasA
IliasA
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 51
Τόπος : Germany - Düsseldorf
Ημερομηνία εγγραφής : 14/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 228


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Απ: Nuvi 3590 - Χαθηκε το DEM Μετα Απο Αναβαθμιση Του Ευρωπαικου Στην Εκδοση 2014.40

Δημοσίευση από panosmpo Κυρ 23 Μαρ 2014 - 14:20

Το καλο είναι ότι εχει ενημερωθεί η εδώ αντιπροσωπεια - Αγγλια και περιμενουμε νεοτερα. Προς το παρων μου εχουν αντικαταστησει την συσκευη μεχρι να δουν τι συμβαινει.
panosmpo
panosmpo
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 59
Τόπος : ΑΘΗΝΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 12/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 756


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Απ: Nuvi 3590 - Χαθηκε το DEM Μετα Απο Αναβαθμιση Του Ευρωπαικου Στην Εκδοση 2014.40

Δημοσίευση από IliasA Κυρ 23 Μαρ 2014 - 14:41

panosmpo έγραψε:Το καλο είναι ότι εχει ενημερωθεί η εδώ αντιπροσωπεια - Αγγλια και περιμενουμε νεοτερα. Προς το παρων μου εχουν αντικαταστησει την συσκευη μεχρι να δουν τι συμβαινει.


Δεν σε πιανω πανο μου. Για ποιο λογο η αντικατασταση. Μηπως δεν εβλεπες καθολου αναγλυφο;
IliasA
IliasA
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 51
Τόπος : Germany - Düsseldorf
Ημερομηνία εγγραφής : 14/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 228


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 3 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης