My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Nuvi 3490 - Επανεκκινηση Κατα Την Διαρκεια Εγκαταστασης Του Ευρωπαικου Χαρτη

3 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Nuvi 3490 - Επανεκκινηση Κατα Την Διαρκεια Εγκαταστασης Του Ευρωπαικου Χαρτη

Δημοσίευση από eftihios Παρ 29 Νοε 2013 - 16:39

Santosan έγραψε:
eftihios έγραψε:Τώρα είμαι στην φάση του [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] και η ερώτηση είναι
1.BackUp (αφού έχουμε κάνει όλες τις προηγούμενε ενέργειες ) παειι να πει ένα copy paste στον σκληρό το περιεχόμενο της  Εσωτερικής Μνήμης (Flash) & SD/MicroSD Card?
2.Σε περίπτωση που εξακολουθούσε να μην βλέπει  το καινούριο χάρτη θα μπορούσε ένα απλό copy paste προηγούμενης έκδοσης χάρτη να λύσει το πρόβλημα?
3. Σε περίπτωση που δεν άνοιγε καθόλου το 3490 ένα copy paste της [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] βοηθούσε να επαναλειτουργήσει το 3490?
 
Φιλικά Ευτύχιος
1. Αφου εχεις βεβαιωθει οτι εχεις ενεργοποιησει να φαινονται τα κρυφα αρχεια & φακελοι καθως & τα προστατευμενα αρχεια λειτουργικου συστηματος, να βλεπεις τις επεκτασεις αρχειων ωστε να ξερεις περι τινος προκειται τοτε το backup ειναι να κανεις κοπια ολα τα αρχεια της εσωτερικης μνημης στο PC. Το ιδιο ισχυει για την καρτα.
2 & 3. Εδω αναλογως την συμπεριφορα της συσκευης ακολουθουμε διαδικασια αποκαταστασης οποτε δεν μπορω να σου δωσω σαφη απαντηση αφου εξαρταται απο το σεναριο. Υπαρχει διαφορα οταν ανοιγει η συσκευη, αν την διαβαζει το PC, αν, αν ....

Η πρωτη κινηση παντα εξαρταται απο την συμπεριφορα της συσκευης μετα το προβλημα.
Για να μην ανοίξω καινούριο θέμα συνεχίζω από εδώ……….
Το 3490 δουλεύει μια χαρά χωρίς κανένα πρόβλημα και με το χάρτη 2014.30 εγκατεστημένο.
Γιατί το GarminMapUpdater δεν βλέπει τον  χάρτη?  Όταν συνδέω το 3490 μου ζητεί continue to install 2014.30 (ενώ είναι εγκατεστημένος) και μετά μου βγάζει
This garmin gps is not eligible for this update because a previous map version is not installed

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Τι έχω κάνει λάθος?
eftihios
eftihios
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : Sweden
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 84


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Απ: Nuvi 3490 - Επανεκκινηση Κατα Την Διαρκεια Εγκαταστασης Του Ευρωπαικου Χαρτη

Δημοσίευση από Santosan Παρ 29 Νοε 2013 - 19:26

Ευτυχιε το προβλημα δημιουργηθηκε οταν

eftihios έγραψε:Ενώ ο χάρτης είχε κατέβει και είχε αρχίσει η εγκατάσταση μετά από 3 ,5 ώρες  ξαφνικά κάνει επανεκκίνηση το 3490. Αποτέλεσμα να μην μπορεί να διαβάσει το χάρτη παρόλο που αυτός ήταν εγκατεστημένος στην SD card.
Θελω να μου βγαλεις ενα screenshot απο την εσωτερικη μνημη της συσκευης μεσα απο τον φακελο .System & αλλο ενα απο την καρτα που να δειχνει πως ειναι διαμορφωμενη & ολα τα αρχεια που περιεχουν οι φακελοι σε αυτην.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Santosan στις Σαβ 30 Νοε 2013 - 9:40, 1 φορά
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε .System

Δημοσίευση από eftihios Παρ 29 Νοε 2013 - 21:42

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
eftihios
eftihios
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : Sweden
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 84


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε εσωτερικη μνημη

Δημοσίευση από eftihios Παρ 29 Νοε 2013 - 21:43

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
eftihios
eftihios
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : Sweden
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 84


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε sd card

Δημοσίευση από eftihios Παρ 29 Νοε 2013 - 21:44

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
eftihios
eftihios
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : Sweden
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 84


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Απ: Nuvi 3490 - Επανεκκινηση Κατα Την Διαρκεια Εγκαταστασης Του Ευρωπαικου Χαρτη

Δημοσίευση από eftihios Παρ 29 Νοε 2013 - 21:47

Ναι  το προβλημα δημιουργηθηκε οταν ο χάρτης είχε κατέβει και είχε αρχίσει η εγκατάσταση μετά από 3 ,5 ώρες ξαφνικά κάνει επανεκκίνηση το 3490.

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση
eftihios
eftihios
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : Sweden
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 84


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Απ: Nuvi 3490 - Επανεκκινηση Κατα Την Διαρκεια Εγκαταστασης Του Ευρωπαικου Χαρτη

Δημοσίευση από Santosan Παρ 29 Νοε 2013 - 22:20

Ριξε μια ματια στον δικο μου φακελο:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Σου λειπουν αρχεια Ευτυχιε, μηπως εχεις καποιο backup απο την συσκευη σε κατασταση εργοστασιακη, μολις την πηρες δλδ;
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Απ: Nuvi 3490 - Επανεκκινηση Κατα Την Διαρκεια Εγκαταστασης Του Ευρωπαικου Χαρτη

Δημοσίευση από eftihios Παρ 29 Νοε 2013 - 22:35

Δυστυχώς  δεν έχω backup από την συσκευή σε κατάσταση εργοστασιακή. Αλλά και έτσι άμα είναι πως κατάφερε να κάνει update μέσω  garmin expresss?
Συγκρίνοντας με το δικό σου το μόνο που βλέπω ότι λείπει ένα το gmapprom.unl  το οποίο  το έχω στην sd card και 2 .bmp όποια δεν νομίζω ότι παίζουν κανένα ρόλο


Έχει επεξεργασθεί από τον/την eftihios στις Παρ 29 Νοε 2013 - 22:55, 2 φορές συνολικά
eftihios
eftihios
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : Sweden
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 84


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Απ: Nuvi 3490 - Επανεκκινηση Κατα Την Διαρκεια Εγκαταστασης Του Ευρωπαικου Χαρτη

Δημοσίευση από Santosan Παρ 29 Νοε 2013 - 22:50

Αυτο εχει να κανει με τον τροπο που διαβαζει η καθε εφαρμογη την συσκευη & την ελεγχει, το Express εχει δωσει αναβαθμιση χαρτη σε συσκευες χωρις να δικαιουνται αφου δεν ειναι LM.

Παρε ενα backup της καρτας & μετα διεγραψε ολα τα αρχεια απ' αυτη. Συνδεσε την συσκευη χωρις την καρτα με το MapUpdater & δοκιμασε να μου πεις τι θα γινει.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Απ: Nuvi 3490 - Επανεκκινηση Κατα Την Διαρκεια Εγκαταστασης Του Ευρωπαικου Χαρτη

Δημοσίευση από Santosan Παρ 29 Νοε 2013 - 22:53

Η φωτο που ποσταρες δεν φαινεται Ευτυχιε
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Απ: Nuvi 3490 - Επανεκκινηση Κατα Την Διαρκεια Εγκαταστασης Του Ευρωπαικου Χαρτη

Δημοσίευση από eftihios Παρ 29 Νοε 2013 - 22:54

ok το κανω τωρα
eftihios
eftihios
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : Sweden
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 84


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Απ: Nuvi 3490 - Επανεκκινηση Κατα Την Διαρκεια Εγκαταστασης Του Ευρωπαικου Χαρτη

Δημοσίευση από eftihios Παρ 29 Νοε 2013 - 23:20

Ακριβως το ιδιο
Όταν συνδέω το 3490 μου ζητεί continue to install 2014.30 και μετά μου βγάζει
This garmin gps is not eligible for this update because a previous map version is not installed
eftihios
eftihios
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : Sweden
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 84


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Απ: Nuvi 3490 - Επανεκκινηση Κατα Την Διαρκεια Εγκαταστασης Του Ευρωπαικου Χαρτη

Δημοσίευση από Santosan Παρ 29 Νοε 2013 - 23:22

Αν αντιγραψεις το αρχειο unl απο την καρτα στην εσωτερικη μνημη, εχεις παλι το ιδιο αποτελεσμα ;
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Απ: Nuvi 3490 - Επανεκκινηση Κατα Την Διαρκεια Εγκαταστασης Του Ευρωπαικου Χαρτη

Δημοσίευση από eftihios Παρ 29 Νοε 2013 - 23:29

Nαι
eftihios
eftihios
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : Sweden
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 84


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Απ: Nuvi 3490 - Επανεκκινηση Κατα Την Διαρκεια Εγκαταστασης Του Ευρωπαικου Χαρτη

Δημοσίευση από Santosan Παρ 29 Νοε 2013 - 23:31

Δοκιμασε τωρα με το Garmin Express & πες μου αν σου δινει το δικαιωμα αναβαθμισης
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Απ: Nuvi 3490 - Επανεκκινηση Κατα Την Διαρκεια Εγκαταστασης Του Ευρωπαικου Χαρτη

Δημοσίευση από eftihios Παρ 29 Νοε 2013 - 23:42

Nαι μου δινει το δικαιωμα αναβαθμισης.
eftihios
eftihios
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : Sweden
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 84


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Απ: Nuvi 3490 - Επανεκκινηση Κατα Την Διαρκεια Εγκαταστασης Του Ευρωπαικου Χαρτη

Δημοσίευση από Santosan Παρ 29 Νοε 2013 - 23:44

Ευτυχιε θα σε αφησω για αποψε αλλα θελω να δεις ακομα δυο πραγματα.

1/ Κατα την εκκινηση της συσκευης βλεπεις το μοντελο ως 3490 ή ως 34xx ?
2/ Οταν συνδεθει η συσκευη στο WebUpdater σου δινει αναβαθμισεις για την συσκευη σου ?
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Απ: Nuvi 3490 - Επανεκκινηση Κατα Την Διαρκεια Εγκαταστασης Του Ευρωπαικου Χαρτη

Δημοσίευση από eftihios Παρ 29 Νοε 2013 - 23:50

1.  3490
2. ναι
3. ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σου μεχρι τωρα santosan τα λεμε αυριο . Πραγματι εισαι αξιοθαυμαστος που

ασχολείσαι με τα προβλήματα των άλλων
Ευτυχιος
eftihios
eftihios
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : Sweden
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 84


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Nuvi 3490 - Επανεκκινηση Κατα Την Διαρκεια Εγκαταστασης Του Ευρωπαικου Χαρτη

Δημοσίευση από Santosan Σαβ 30 Νοε 2013 - 9:33

Ευτυχιε καλημερα !!

Τα καλα νεα ειναι οτι αυτη η επανεκκινηση του 3490 την ωρα που εκανε εγκατασταση τους χαρτες δεν προκαλεσε ζημια στην προστατευμενη μνημη NonVol. Σε μια τετοια περιπτωση η συσκευη θα εχανε την ταυτοτητα της με αποτελεσμα να μην αναγνωριζεται απο τις εφαρμογες της Garmin ωστε να δωσουν αναβαθμισεις firm ή να χαθουν οι αδειες αναβαθμισης χαρτων σαν συσκευη LMT ή & τα δυο μαζι αναλογως που θα χτυπησει το κακο. Αυτος ειναι ο λογος που τρομαξα λιγο & σε ρωτησα για το μοντελο & για το WebUpdater ...
Η στιγμη που γινεται εγκατασταση αρχειων στην συσκευη ειναι η πιο ευαισθητη αφου γραφονται πληροφοριες σε αρχεια του λογισμικου, αν διακοπει η διαδικασια βιαια π.χ. επανεκκινηση τοτε καποιες απο αυτες τις πληροφοριες δεν γραφονται σωστα οποτε δημιουργουνται κατακερματισμενα αρχεια με αποτελεσμα η συσκευη να μην διαβαζεται σωστα απο το MapUpdater για παραδειγμα οπως στην περιπτωση σου. Εδω λοιπον πρεπει να τονιστει η αναγκαιοτητα του backup της NonVol που εχω δωσει εδω  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] αφου μπορει να κανει την διαφορα μεταξυ μιας μονιμα σακατεμενης συσκευης απο μια συσκευη που διορθωνεται & μπορει να ειναι παλι υγιης. Οι περισσοτεροι δεν το κανουν αφου θεωρουν οτι επειδη δεν πειραζουν την συσκευη δεν θα τους τυχει ποτε κατι τετοιο.

Τα κακα νεα ειναι οτι αν δεν καταφερουμε κατι μαζι θα πρεπει για τις αναβαθμισεις των χαρτων να εμπιστευεσαι το Garmin Express το οποιο ευτυχως εχει βελτιωθει καπως αλλα για τις αναβαθμισεις λογισμικου θα κρατησεις σταθερα το WebUpdater. Εχω την ελπιδα οτι στην επομενη αναβαθμιση χαρτη με το Garmin Express θα διορθωθει αυτη η λαθος εγγραφη σε καποιο αρχειο του λογισμικου που αποτρεπει την χρηση του MapUpdater αφου του παρουσιαζει την συσκευη ως "προβληματικη".

Τι αλλο μπορουμε να κανουμε τωρα ...

1/ Παιρνουμε backup τον φακελο .System (το backup το γραφω γιατι πρεπει να το γραψω) σβηνουμε ολα τα αρχεια του χαρτη απο την εσωτερικη μνημη, εννοειται & τα συνοδευτικα οπως SQLite, ASR, JCV, SID, GMAP3D χωρις ομως να σβησουμε τα πιστοποιητικα ή τα κλειδια τους & αναφερομαι στα xxxxx.gma, xxxxxx.sum, xxxxxx.unl αρχεια τα οποια εχουν μεγεθος απο 1 εως 3kb. Τελος διαγραφουμε το αρχειο GUPDATE.GCD & παιρνουμε backup ολο τον φακελο GPX οπως ειναι απο τον βασικο φακελο της εσωτερικης μνημης.

2/ Ακολουθουμε την διαδικασια εδω [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]. Ολη την διαδικασια, Clear User Data, Clear NonVol & επανεγκατασταση firm. Μετα αφου κανουμε τον "Σταυρό μας" & πουμε την Προσευχη μας συνδεουμε την συσκευη στο MapUpdater & περιμενουμε να δουμε αν θα την αναγνωρισει προς αναβαθμιση. Εκτος απο αποτυχια αναβαθμισης χαρτη με το MapUpdater τιποτα χειροτερο δεν μπορει να γινει αφου εχουμε ηδη τα αρχεια σε backup & ξερουμε οτι μπορουμε να προχωρησουμε σε αναβαθμιση με το Garmin Express το οποιο θα κανουμε κιολας αντι να αντιγραψουμε τα αρχεια παλι μεσα στην εσωτερικη μνημη (θελουμε να αποφυγουμε αρχεια που πιθανον να ηταν μεσα κατα την επανεκκινηση).

Καλη επιτυχια !!!
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Απ: Nuvi 3490 - Επανεκκινηση Κατα Την Διαρκεια Εγκαταστασης Του Ευρωπαικου Χαρτη

Δημοσίευση από eftihios Σαβ 30 Νοε 2013 - 10:18

Santosan καλημέρα,
Το μεσημέρι θα κάνω αυτά που μου είπες  και θα δούμε πως πάει. Ήθελα μόνο να σου αναφέρω (δεν ξέρω αν παίζει κανένα ρόλο) ότι το μοντέλο που έχω είναι ένα μοντέλο που η Garmin  μου το έδωσε σε αντικατάσταση ενός άλλου που είχε χαλάσει το touch screen (είχα γράψει τότε στην ενότητα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]). Όταν παρέλαβα το καινούριο μοντέλο το κουτί έγραφε 3490 LT  ενώ το μοντέλο που είχε χαλάσει ήταν 3490  LMT. Έκανα δήλωση του προϊόντος στην ιστοσελίδα της Garmin και εκεί μου το δείχνει LT
 Τότε τους πήρα αμέσως τηλ την ίδια μέρα παραλαβής και τους το είπα . Μου απάντησαν ότι δεν πρέπει να ανησυχώ γιατί όλα τα δικαιώματα από την παλιά συσκευή μεταφέρονται στην καινούρια. Πράγματι  από τότε μέχρι τώρα είχα κάνει 2 update χαρτών μέσω  GarminMapUpdater χωρίς πρόβλημα αλλά στην τρίτη ,2014.30 (και φαρμακερή) έγινε αυτό που ανάφερα στο πρώτο μου post
eftihios
eftihios
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : Sweden
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 84


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Απ: Nuvi 3490 - Επανεκκινηση Κατα Την Διαρκεια Εγκαταστασης Του Ευρωπαικου Χαρτη

Δημοσίευση από Santosan Σαβ 30 Νοε 2013 - 10:22

Ενταξει Ευτυχιε το θυμηθηκα το περιστατικο, περιμενω να διαβασω νεα σου.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Απ: Nuvi 3490 - Επανεκκινηση Κατα Την Διαρκεια Εγκαταστασης Του Ευρωπαικου Χαρτη

Δημοσίευση από x-trail Σαβ 30 Νοε 2013 - 10:36

Ο Μανος εχει απολυτο δικιο σε οσα γραφει παραπανω για την προστετευμενη μνημη Νοnvol.

Αυτο που συσχνοτερα συμβαινει οταν "χτυπησει" η μνημη αυτη (και το λιγοτερο οδυνηρο) ειναι να χαθει το Model Number και να εμφανιστουν τα 2 xx στον τετραψηφιο αριθμο του μοντελου.
Αυτο συμβαινει αν κατι παει στραβα κατα την εκκινηση της συσκευης και εχει να κανει συνηθως με το επιπεδο φορτισης της μπαταριας, αν κατα την εκκινηση η μπαταρια μας "προδωσει".
Τα nuvi εχουν ειδικη προστασια για το θεμα αυτο ωστε να μην εκκινουν αν η μπαταρια δεν ειναι πανω απο καποιο επιπεδο που να επιτρεπει να φορωθει αυτη η μνημη,
Στραβα ομως παντα συμβαινουν, οπως συνεβει και σε μενα κι εδω κι ενα χρονο ειμαι με 34xx σε μια "βιαστικη" (εξαιτιας μου) επανεκκινηση.
Οταν λοιπον ανοψουμε τη συσκευη και αντι για τον αριθμο μοντελου δουμε τα 2 τελευταια νουμερα να ειναι xx, τοτε εχει χαθει απο την μνημη (τουλαχιστον) το Model Number της συσκευης μας.
Αυτο σημαινει οτι οοοολες οι εξτρα δυνατοτητες του μοντελου μας σε σχεση με το "βασικο" μοντελο της σειρας αυτης εχουν χαθει και το μοντελο μας εχει υποβαθμιστει στο "base model" της σειρας.
Μπορει δλδ να μην εχει πια bluetooth, να μην εχει junction view, να μην εχει φωνητικες εντολες (λεμε προφορικα τον προορισμο μας και τον βρισκει) κλπ
Τοτε πρεπει να ειχαμε την εξυπναδα να ειχαμε παρει Backup την μνημη αυτη και να την επαναφερουμε πολυ ευκολα.
Αν ΔΕΝ ειμασταν εξυπνοι τοτε απλως μενουμε με το base model (να εχεις αγορασει το 1490 και οταν αυτο εμφανιστει 14xx αυτο σημαινει οτι μετατραπηκε σε 1410).
Στην περιπτωση ομως (ειπαμε η λιγοτερο  οδυνηρη) που εχουμε ακομα το Unit ID, δλδ τον δεκαψηφιο αριθμο της συσκευης μας τοτε η συσκευη αναγνωριζεται κανονικα απο τα προγραμματα της Garmin και δεν χανονται οι συνδρομες μας αφου αυτες βασιζονται στο Unit ID και οχι στο Model Νumber.
Θα την βλεπει δλδ ο Webupdater αλλα θα μας δινει τις ενημερωσεις σπου αντιστοιχουν στο Base Model της σειρας μας.
Θα το βλεπει ο Map updater, θα μας κατεβαζει τις ενημερωσεις χαρτων (που κλειδωνουν στην garmin με το Unit ID) αλλα ισως αυτες θα ειναι ελλειπεις σε σχεση με αυτες που ως τωρα κατεβαζαμε, αφου τωρα το μοντελο μας ειναι το base model με λιγοτερες δυνατοτητες και λειτουργιες.

Δυο ειναι οι συσκευες που ευτυχως δεν επιρρεαζονται απο την "υποβαθμιση" αυτη του xx.
Το 3490 και το 3590 αφου στις σειρες 34 και 35 η Garmin βγαζει ENA μόνο μοντελο, αυτο το 90.
Αν λοιπον η συσκευη μας γινει 34xx ή 34xx και μονο αυτη ειναι η ζημια, δεν εγινε και τιποτα γιατι μονο αυτα τα μοντελα κυκλοφορουν και εδω ισχυει το base model=premium model.
Aν ομως αυτο συνεβαινε στο Μανο οταν ειχε την ναυαρχιδα 3790 και ξαφνικα του εβγαζε 37xx, τοτε στα χερια του θα ειχε μια συσκευη με τις δυνατοτητες (και τα update, λογισμικου και χαρτων) του 3750 !!!!

Γι'αυτο παντα μετα απο firmware update καντε ενα backup και στο region41, ΣΤΡΑΒΑ ΠΑΝΤΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ !!!
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Απ: Nuvi 3490 - Επανεκκινηση Κατα Την Διαρκεια Εγκαταστασης Του Ευρωπαικου Χαρτη

Δημοσίευση από Santosan Σαβ 30 Νοε 2013 - 12:26

x-trail έγραψε:Γι'αυτο παντα μετα απο firmware update καντε ενα backup και στο region41, ΣΤΡΑΒΑ ΠΑΝΤΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ !!!
Η πιο σωστη συμβουλη στο θεμα του backup οσο αφορα την ασφαλεια της συσκευης. Πρεπει να εξοικειωθουμε με την ιδεα της παραπανω διαδικασιας & οπως κανουμε το backup των αρχειων μετα την αναβαθμιση του firm να κανουμε & ενα backup της NonVol. Το εγραψα & αλλου οτι για τις παλιοτερες συσκευες (απο το 2010 & νωριτερα) που δινουν τριψηφιο αριθμο HWID & μπορει να δημιουργειτε συγχυση αρκει να προσθεσουμε ενα μηδενικο μπροστα, π.χ. απο "907" δλδ θα γινει "0907".
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Απ: Nuvi 3490 - Επανεκκινηση Κατα Την Διαρκεια Εγκαταστασης Του Ευρωπαικου Χαρτη

Δημοσίευση από eftihios Κυρ 1 Δεκ 2013 - 15:51

Γεια σας και πάλι ,
Επανέρχομαι και πάλι λέγοντας τις ενέργειες που έχω κάνει
1. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
2. backup τον φάκελο .System . Έσβησα όλα τα αρχεία του χάρτη από την εσωτερική μνήμη, εννοείται & τα συνοδευτικά όπως SQLite, ASR, JCV, SID, GMAP3D χωρίς όμως να σβήσω τα πιστοποιητικά ή τα κλειδιά τους . Ένα .unl που ήταν στην  sd card αρχεία το μετέφερα στην εσωτερική μνήμη. Διαγραφή το αρχείο GUPDATE.GCD &backup όλο τον φάκελο GPX όπως είναι από τον βασικό φάκελο της εσωτερικής μνήμης.
3. Ακλούθησα  την διαδικασία εδω [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.].
Αποτέλεσμα πάλι  το GarminMapUpdater  οταν συνδέω το 3490 μου ζητεί continue to install 2014.30
This Garmin gps is not eligible for this update because a previous map version is not installed
Ενώ με το Garmin Express μου έκανε αναβάθμιση το 2014.30 στην εσωτερική μνήμη και όχι στην sd card (κάνοντας τις προηγούμενες ενέργειες μου είχε ελευθερωθεί 7.02 gb στην εσωτερική μνήμη.)
Ανοίγω το 3490 πάω στους εγκατεστημένους  χάρτες και μου έχει μόνο
CN Europe NTU 2014.30 ALL,  δηλαδή λείπουν κάποια άλλα   αρχεία που είχα
Εurope.DEM
CN. Europe NTU 22014.30 3D  (αν δεν κάνω λάθος )
Πως να προχωρησω?
eftihios
eftihios
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : Sweden
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 84


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Λύθηκε Απ: Nuvi 3490 - Επανεκκινηση Κατα Την Διαρκεια Εγκαταστασης Του Ευρωπαικου Χαρτη

Δημοσίευση από Santosan Κυρ 1 Δεκ 2013 - 16:11

Ο Europe DEM δεν μας απασχολει γιατι δεν αλλαζει σε καθε αναβαθμιση του Ευρωπαικου χαρτη μπορεις να τον επιστρεψεις πισω στην συσκευη απο το backup σου. Το CN. Europe NTU 2014.30 3D που λειπει σημαινει οτι δεν κατεβασε τα 3D Buildings. Δοκιμασε τωρα με το MapUpdater & αν εχεις παλι τα ιδια τοτε κανε επαναληψη εγκαταστασης με το Express για να δουμε αν θα σου τα δωσει. Τα λεμε μετα παλι ...
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης