My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

AutoDrive 3.00Τ TYP Files

+15
Santosan
evgenios
lefterismega
Randyman
ZAFIR
ΠΑΝΟΣ Λ
Stavros
gnoul
takisp
thundercastle
stelios.com
G.K.
panoshm
fokion
x-trail
19 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 10 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

AutoDrive 3.00Τ TYP Files  - Σελίδα 2 Empty Απ: AutoDrive 3.00Τ TYP Files

Δημοσίευση από ZAFIR Κυρ 2 Ιουν 2013 - 14:30

εξαρτάται τι ζητάει ο καθένας φίλε πάνο..δοκίμασες άλλα τυπ??? εγώ θα αφηνα στην άκρη τα mapsource..για χρήση στη συσκευή απευθείας..
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

AutoDrive 3.00Τ TYP Files  - Σελίδα 2 Empty Απ: AutoDrive 3.00Τ TYP Files

Δημοσίευση από G.K. Κυρ 2 Ιουν 2013 - 18:45

Εγώ πάντως έβαλα το TYP του Κυριάκου στο 1300 και είναι πολύ καλό. hi

Επίσης δεν βλέπω πια πουθενά τα βελάκια κατεύθυνσης, σε κανένα zoom.
G.K.
G.K.
Senior Member
Senior Member

Άντρας Ηλικία : 58
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 1001


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

AutoDrive 3.00Τ TYP Files  - Σελίδα 2 Empty Απ: AutoDrive 3.00Τ TYP Files

Δημοσίευση από panoshm Κυρ 2 Ιουν 2013 - 19:16

G.K. έγραψε:Εγώ πάντως έβαλα το TYP του Κυριάκου στο 1300 και είναι πολύ καλό. hi

Επίσης δεν βλέπω πια πουθενά τα βελάκια κατεύθυνσης, σε κανένα zoom.
Αν δεις παραπάνω, στις σειρές 1*** συμβαίνει αυτό, και σε μένα έτσι είναι....

Εγώ προσωπικά πάντως, ξαναγύρισα στα "μαμά" χρώματα της έκδοσης 3.00 (και στην συσκευή Nuvi1490 και στο StreetPilot και στο Mapsource) έτσι ώστε να "δώσω" λίγο χρόνο συνύπαρξης με αυτή τη κατάσταση να δω πως θα μου φανεί, και κατόπιν θα δω τι θα κάνω... Δεν μου αρέσει που χάνω τα βελάκια κατεύθυνσης.... Rolling Eyes
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

AutoDrive 3.00Τ TYP Files  - Σελίδα 2 Empty Απ: AutoDrive 3.00Τ TYP Files

Δημοσίευση από G.K. Κυρ 2 Ιουν 2013 - 19:39

panoshm έγραψε:
G.K. έγραψε:Εγώ πάντως έβαλα το TYP του Κυριάκου στο 1300 και είναι πολύ καλό. hi

Επίσης δεν βλέπω πια πουθενά τα βελάκια κατεύθυνσης, σε κανένα zoom.
Αν δεις παραπάνω, στις σειρές 1*** συμβαίνει αυτό, και σε μένα έτσι είναι....

Εγώ προσωπικά πάντως, ξαναγύρισα στα "μαμά" χρώματα της έκδοσης 3.00 (και στην συσκευή Nuvi1490 και στο StreetPilot και στο Mapsource) έτσι ώστε να "δώσω" λίγο χρόνο συνύπαρξης με αυτή τη κατάσταση να δω πως θα μου φανεί, και κατόπιν θα δω τι θα κάνω... Δεν μου αρέσει που χάνω τα βελάκια κατεύθυνσης.... Rolling Eyes

Δεν με πειράζει και πολύ πάντως!!
Βέβαια καλό θα ήταν να τα έχω αφού όμως δεν γίνεται...
Αλλωστε σε λίγες μέρες θα "αναβαθμιστώ", αγοράζοντας το 2455LMT....!!!! Heyoop Excited Excited
G.K.
G.K.
Senior Member
Senior Member

Άντρας Ηλικία : 58
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 22/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 1001


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

AutoDrive 3.00Τ TYP Files  - Σελίδα 2 Empty Απ: AutoDrive 3.00Τ TYP Files

Δημοσίευση από x-trail Κυρ 2 Ιουν 2013 - 22:31

ΠΑΝΟΣ Λ έγραψε:Κυριακο καλημερα μετετρεψα και εγω το χαρτη για το 215 και εβαλα τα ΤΥΠ [FID 822] Ελλ.Χαρακτηρες_All Garmins and Mapsource (Bitmap type) TYPs και τις οδους μεσα στις πολεις και στα χωρια τις δειχνει μαυρες .Ετσι ειναι η κατι εκανα λαθος ;η επρεπε να χρησιμοποιήσω κατι αλλο
Αυτο το εκανα εγω γιατι οταν οι δρομοι εχουν ανοιχτο χρωμα και σχεδιαζονται ως bitmaps, τοτε στα "σπασιματα"¨και στις "ενωσεις" τους με αλλους εχουν μαυρες γραμμουλες καθετες στην πορεια του δρομου (σκουληκακια).
Βαζοντας μαυρο χρωμα και εξαφανιζονται οι "ενωσεις" και φαινεται εντονοτερα στο πολυ ανοιχτοχρωμο υποβαθρο.
Δες τα σκουλικακια στο σκρινακι του Στελιου.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]



ΠΑΝΟΣ Λ έγραψε:Φώτη του εβαλα το [FID 822] Ελλ.Χαρακτηρες_Mapsource TYP (Line type) και διορθωθηκε για δοκιμασε το και εσυ .αληθεια τι αναλυση οθονης εχει το 215 και πως το βλεπουμε; Στην πλοηγηση δεν ξερω τι θα γίνει αλλά δεν νομίζω να άλλαξε κάτι απο χτες
Το ΤΥΡ του Mapsource και αυτο της "χαμηλης αναλυσης" ειναι ιδια.
Tα βαζω ετσι για να μην μπερδευεται καποιος που δεν ξερει πολλα ή θελει μονο να δοκιμασει ΤΥΡ για το Mapsource.
Η αναλυση στο 215 (τετραγωνο) ειναι 320x240 και στο 215w (widescreen) ειναι 480χ272
Τα ΤΥΡ τα ξεχωριζω ετσι, γιατι αυτα που αφορουν συσκευες με υψηλη αναλυση (800x480) δηλαδη μονο το 3760-3790-3490-3590-StreetPilot_Android βαζω παχος δρομων 2,5 φορες μεγαλυτερο απο τα ΤΥΡ χαμηλης αναλυσης.
To TYP χαμηλης αναλυσης ειναι για ολα τα υπολοιπα Garmin.
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

AutoDrive 3.00Τ TYP Files  - Σελίδα 2 Empty Απ: AutoDrive 3.00Τ TYP Files

Δημοσίευση από ZAFIR Κυρ 2 Ιουν 2013 - 23:57

ευχαριστώ για την πληροφορία!! νομιζα οτι είναι διαφορετικά....μόλις ειδα τον κανονικό[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] ...και στρώθηκα με τα δικά σου να βρώ άκρη,,[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]κριμα πάντως για την εταιρία,σκέφτομαι τους εκτος φόρουμ τι θα πούν μετα απο αναβάθμιση..[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

AutoDrive 3.00Τ TYP Files  - Σελίδα 2 Empty Απ: AutoDrive 3.00Τ TYP Files

Δημοσίευση από panoshm Δευ 3 Ιουν 2013 - 23:09

Άρχισα να επεξεργάζομαι και γω το typ από "μηδενική" βάση... Ελπίζω να έχω καλά αποτελέσματα, θα ενημερώσω cigar
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

AutoDrive 3.00Τ TYP Files  - Σελίδα 2 Empty Απ: AutoDrive 3.00Τ TYP Files

Δημοσίευση από panoshm Τρι 4 Ιουν 2013 - 2:11

Edited by X-trail
Λοιπόν Κυριάκο, υπάρχει το εξής θεματάκι: Στις αντιστοιχίες των δρόμων, σου ξέφυγε κάτι..... η Line2 δεν αντιστοιχεί στη Line2 (από την αρχή του typ) αλλά στη Line3 και όλο αυτό συμπαρασύρει και όλα τα υπόλοιπα....
Φυσικα και ΔΕΝ μου ξεφυγε, η Geodata την Line2 ΔΕΝ την χρησιμοποιει μεσα στον Χαρτη σχεδον απο ...παντα, ΔΕΝ την χρησιμοποιησα κι εγω, αρα ΔΕΝ εχω συμπαρασυρει τιποτα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Δηλαδή το σωστό είναι:

v3.00 = v2.40
Δρομοι με βελακια του 3.00 + Δρομοι χωρις βελακια του 3.00 = Δρομοι του 2.40
00c (roundabout routed) = 00c (roundabout)
00d (line1) + 001 (line1) (major highway) = 001 (line1) (major highway)
00e (line2) + 003 (line3) (other highway) = 003 (line3) (other highway)
00f (line3) + 004 (line4) (arterial) = 004 (line4) (arterial)
010 (line4) + 005 (line5) (collector) = 005 (line5) (collector)
011 (line5) + 006 (line6) (residential) = 006 (line6) (residential)
012 (line6) + 00a (unpaved road ) = 00a (unpaved road)
013 (line7) --> Άγνωστο δεν μπόρεσα να το αντιστοιχίσω
Eδω εισαι ολοσωστος, αλλαξα το οπτικο, ωστε να καταλαβουνε οι φιλοι μας οτι στον 3.00 ο ΚΑΘΕ ΔΡΟΜΟΣ αποτελειται απο ΔΥΟ τωρα Κατηγοριες γραμμων, μια με Κατευθυνση και μια Χωρις Κατευθυνση.
Συνδιαζομενες οι δυο Κατηγοριες μαζι, ζωγραφιζουν τους Δρομους στην εκδοση 3.00


Επίσης, βρήκα και τι συμβαίνει με τα βελάκια και δεν φαίνονται σε όλους τους δρόμους που τα έχουν: Αυτοί οι δρόμοι για να είναι lines και να φανούν τα "Garmin" βελάκια, θα πρέπει να έχουν πάχος 8+2borders=10pixels !!!
Τα "Garmin" βελακια φανονται στiς συσκευες μας με τα ΤΥΡ μου και με 6+1+1=8 pixels (Δρομοι οικισμων) και με 5+1+1=7 pixels (Χωματοδρομοι) αν προσεξεις τα σκρινακια που εχω ανεβασει.
Αυτο συμβαινει μονο στο StreetPilot κι ΟΧΙ στις συσκευες Garmin.

Τα typ μπορείτε να τα κατεβάσετε από εδώ: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] και θα βρείτε 2 typ, ένα για τα παλιά Nuvi 2** έως και 1*** και ένα για τα νέα Nuvi και το StreetPilot

Να πω εδώ, ότι αν και έβαλα τους 10Pixels δρόμους στο 1490, αυτό βελάκια δεν είδε.... άρα για Lines, βελάκια ξεχνάμε εμείς με τα παλιά.... Έτσι έφτιαξα το typ ώστε να είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ίδιο με της έκδοσης 2.40.... Οι έχοντες συσκευές έως και 1*** χρησιμοποιήστε το χωρίς φόβο και πάθος ;)

Όσο για τα βελάκια στο StreetPilot, τα είδα όλα....
Σπόιλερ:

....εκτός από αυτά των χωματόδρομων (κέντρο Αθήνας δηλαδή...)

Σπόιλερ:
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

AutoDrive 3.00Τ TYP Files  - Σελίδα 2 Empty Απ: AutoDrive 3.00Τ TYP Files

Δημοσίευση από x-trail Τρι 4 Ιουν 2013 - 8:38

Πανο εκανα τις διορθωσεις πανω στο δικο σου ποστ για να μην μπερδευτουν οι συμφορουμιτες μας, ελπιζω να με συγχωρεσεις... [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Δεν μπορω να καταλαβω τι εγινε και σου βγαζει λεπτους και παχιους τους Χωματοδρομους μεσα στον Δακτυλιο.
Εδω θελω περισσοτερες λεπτομερειες (ειδος και παχος καθε γραμμης, με Κατευθυνση και Χωρις Κατευθυνση) μηπως και μπορεσουμε και βρουμε κατι πολυ σημαντικο για τις συσκευες με Υψηλη Αναλυση !!!!!!
Πως σου βγηκε το κομματι της Αιολου (Χωρις Κατευθυνση) πιο παχυ απο τα αλλα με Κατευθυνση !!!!

Στο δικο μου ΤΥΡ, με παχος και οι δυο Χωματοδρομοι 5+1+1=7 pixels μου διεχνει στο 3490 (και με τα βελακια φυσικα)
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

και στο StreetPilot (εξαφανιζει τα βελακια)
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Τωρα φευγω για δουλεια, θα ειμαι ξανα διαθεσημος το βραδακι...
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

AutoDrive 3.00Τ TYP Files  - Σελίδα 2 Empty Απ: AutoDrive 3.00Τ TYP Files

Δημοσίευση από panoshm Τρι 4 Ιουν 2013 - 13:40

Κυριάκο, τα δικά σου typ τα άνοιξα και τα σύγκρινα με αυτό που ξεκίνησα από "μηδενική βάση"... Διόρθωνα έναν-έναν τους δρόμους, βλέποντας και το typ του 2.40 και το δικό σου ταυτόχρονα....

Έχεις όντως συμπαρασύρει τις κατηγορίες.... Ενώ μία κατηγορία δρόμων (nonrouted) είναι με χρώμα κρεμ (π.χ) η αντίστοιχη κατηγορία σε routed την έχεις με άλλο χρώμα... πιο χρώμα? του προηγούμενου....

Αν δεις έναν-έναν τους routed δρόμους και τους συγκρίνεις (χρωματικά) με τους αντίστοιχους nonrouted θα το διαπιστώσεις ;) Βάλε και το δικό μου δίπλα-δίπλα και θα το καταλάβεις καλύτερα

x-trail έγραψε:Δεν μπορω να καταλαβω τι εγινε και σου βγαζει λεπτους και παχιους τους Χωματοδρομους μεσα στον Δακτυλιο.
Αν βάλεις το γνήσιο typ στο Mapsource θα δεις πως ΠΡΕΠΕΙ να τα δείχνει....: χοντρούς αυτούς με τα βελάκια, και λεπτούς τους nonrouted..... Ενώ μόλις πέιραξα το typ (τα έκανα Lines) τα δείχνει ανάποδα και ΧΩΡΙΣ βελάκια (λογικό ίσως γιατί δεν "ακούει" το πάχος 10pixels που δίνω, ώστα να τα δείξει.... Ενώ στους δρόμους που δεν έχουν κατεύθυνση, "ακούει" το typ και τους δείχνει με 10pixels

x-trail έγραψε:Στο δικο μου ΤΥΡ, με παχος και οι δυο Χωματοδρομοι 5+1+1=7 pixels μου διεχνει στο 3490 (και με τα βελακια φυσικα)
και στο StreetPilot (εξαφανιζει τα βελακια)
Ναι, λογικό, γιατί τους έχεις κάνει "μη χωματόδρομους" επειδή έχεις "ξεφύγει" νούμερο στην αντιστοίχιση των routed δρόμων....(συμπαρασύρει δηλαδή...)

Θα σου πω περισσότερα και γω το βράδυ.... (φυσικά και δεν με πειράζει που έγραψες μέσα στο δικό μου... άλλωστε εσύ θα το ξαναδιορθώσεις Twisted Evil μπουαχαχαχα lotpot )
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

AutoDrive 3.00Τ TYP Files  - Σελίδα 2 Empty Απ: AutoDrive 3.00Τ TYP Files

Δημοσίευση από x-trail Τρι 4 Ιουν 2013 - 15:11

Πανο το θεμα το αφηνω ανοιχτο γιατι τωρα ειμαι στο εργοταξιο με το κινητο.
Εκεινο που θα σου πω τωρα ειναι οτι η Κατηγορια που εχει το ΤΥΡ το original αμεσως μετα τους αυτοκινητοδρομους ειναι αχρηστη, δεν χρησιμοποιειται και για αυτο την πηδαμε στις αντιατοιχιες.
Αν ειχα κανει λαθος τοτε ο ιδιος δρομος θα ηταν κοκκινος χωρις κατευθυνση και κιτρινος εκει που εχει βελακια πραγμα που δεν συμβαινει ΦΥΣΙΚΑ.
ΣΤΟ. ΞΑΝΑΛΕΩ
Η δευτερη κατα σειρα Κατηγορια Δρομων του ΤΥΡ δεν υπαρχει στον χαρτη, ουτε στις αντιστοιχιες με τις Κατηγοριες με βελακια.
Το βραδυ ετοιμασου για συγγνωμες και ...3 δωρεαν Ενεργειακες Επιθεωρησεις συναδελφε!!!!!!!!
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

AutoDrive 3.00Τ TYP Files  - Σελίδα 2 Empty Απ: AutoDrive 3.00Τ TYP Files

Δημοσίευση από panoshm Τρι 4 Ιουν 2013 - 15:44

697328 697328 Ας έρθουν οι 3 και ας είναι και τσαμπέ 697328 697328

(μην βάζεις στοίχημα.... 3 ώρες το κοιτούσα εχτές hitten2 book2 )
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

AutoDrive 3.00Τ TYP Files  - Σελίδα 2 Empty Απ: AutoDrive 3.00Τ TYP Files

Δημοσίευση από x-trail Τρι 4 Ιουν 2013 - 16:31

Τωρα μ εκανες να κανω διαλειμα....
Βρε θα με χαζεψεις εντελως;;;;;;
Δες στο παραπανω ποστ σου που σου λειπει η Κατηγορια 0x02 στην αντιστοιχιση.
Που πηγε και πας απο την 0x01 στην 0x03 ;;;;
Αυτη ειναι η Κατηγορια που δεν υπαρχει στον χαρτη.
Την πρωτη παλια Κατηγορια την αντιστοιχιζουμε στην πρωτη νεα custom.
Την δευτερη παλια πουθενα.
Την τριτη παλια την αντιστοιχιζουμε στην δευτερη νεα.
Την τεταρτη παλια την αντιστοιχιζουμε στην τριτη νεα Κατηγορια.
Νεες εννοω αυτες που προσθεσαν στο τελος του ΤΥΡ με τα βελακια.
(Δεν μπορω τωρα να σου γραψω ακριβως τους κωδικους απ' εξω.
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

AutoDrive 3.00Τ TYP Files  - Σελίδα 2 Empty Απ: AutoDrive 3.00Τ TYP Files

Δημοσίευση από panoshm Τρι 4 Ιουν 2013 - 17:22

697328 697328

Εκμεταλλεύσου το διάλειμμα σε ένα καφεδάκι και ξεκούραση και θα τα δούμε μαζί το βράδυ, άλλωστε και γω δεν έχω πρόσβαση στα αρχεία μου τώρα 697328

Αν κάνω λάθος θα ζητήσω ταπεινά άφεση αμαρτιών 799550 697328
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

AutoDrive 3.00Τ TYP Files  - Σελίδα 2 Empty Απ: AutoDrive 3.00Τ TYP Files

Δημοσίευση από fokion Τρι 4 Ιουν 2013 - 21:15

Μια χαρη απο τα παιδια που επιμελήθηκαν τα TYP


Μια "κατασταση" με το ποιο αρχειο ειναι για ποια συσκευή και κυριως τι κερδιζεις τι χανεις σε σχεση με το "μαμα".
fokion
fokion
Skilled Member
Skilled Member

Άντρας Τόπος : Γερακας
Ημερομηνία εγγραφής : 29/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 352


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

AutoDrive 3.00Τ TYP Files  - Σελίδα 2 Empty Απ: AutoDrive 3.00Τ TYP Files

Δημοσίευση από panoshm Τρι 4 Ιουν 2013 - 21:26

fokion έγραψε:Μια χαρη απο τα παιδια που επιμελήθηκαν τα TYP


Μια "κατασταση" με το ποιο αρχειο ειναι για ποια συσκευή και κυριως τι κερδιζεις τι χανεις σε σχεση με το "μαμα".

Από τη μεριά μου:

I0000336_v3.00_lines_as_2.40_for_Nuvi1490.typ --> Για τις συσκευές 2** έως και 1*** .... Έχει ακριβώς τα ίδια χρώματα με τον "μαμά" 2.40 και τα ίδια πάχη. Στο μόνο δρόμο που άλλαξα το πάχος (+1 pixel) είναι οι χωματόδρομοι (που προφανώς και ενδιαφέρουν πολύ κοσμο) ;) Αυτές οι συσκευές ΔΕΝ μπορούν να δείξουν τα βελάκια με αυτό το typ

I0000336_v3.00_lines_as_2.40_plus_pixels_for_Nuvi3xxx.typ --> Για συσκευές 2*** και μετά (τις νέου λογισμικού και υψηλής ανάλυσης δηλαδή)..... Έχει ακριβώς τα ίδια χρώματα με τον "μαμά" 2.40 και αυξημένα πάχη για καλύτερη απόδοση. Υπ' όψη όμως ότι ακόμα παιδευόμαστε με τα πάχη-τύπους κλπ για να φαίνονται όλα τα βελάκια σε όλες τις συσκευές
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

AutoDrive 3.00Τ TYP Files  - Σελίδα 2 Empty Απ: AutoDrive 3.00Τ TYP Files

Δημοσίευση από panoshm Τρι 4 Ιουν 2013 - 22:06

Λοιπόν Κυριάκο.... έχουμε κάνει ακριβώς τα ίδια πράγματα.... και κυρίως στη κατηγορία που έχεις φτιάξει με τα "μαμά" χρώματα....

x-trail έγραψε:Το βραδυ ετοιμασου για συγγνωμες
922785 Ζητώ ταπεινά συγνώμη baby Με έφαγε η βραδυνή 3ωρη δουλειά και τα πολλά παραθυράκια με τον Editor που είχα ανοιχτά hitten2 697328

Αποφάσισα λοιπόν να αυτοτιμωρηθώ, δοκιμάζοντας και τα 2 είδη των χρωμάτων σου και βγάζοντας screenshots από το Streetpilot πάντα αφού το θέμα μας είναι να βρούμε που είναι τα βελάκια, οέο?

Έλα όμως, που και με τα δύο, χάνω τα βελάκια... στους δρόμους που είναι κάτω των 8(+2borders)=10 pixels no2 Μπας και φταίει η έκδοση StreetPilot που έχω? Έχω την αρχική-αρχική Eam

Τα Screenshots:

[FID 822] Ελλ.Χαρακτηρες_3490-3590-37xx-StreetPilot_TYP (Line type) (αναλυση οθονης 800x480) - 2.40 X-Trail Colors for 3.00
Σπόιλερ:

[FID 822] Ελλ.Χαρακτηρες_3490-3590-37xx-StreetPilot_TYP (Line type) (αναλυση οθονης 800x480) - 2.40 original Colors for 3.00
Σπόιλερ:

Επειδή όλα κρίνονται ακόμα και στις λεπτομέρειες, ας πω πως έφτιαξα τα δικά μου typ

Πρώτα πήρα το original με bitmaps και απλά έβαλα σε όλους τους δρόμους τα χρώματα του 2.40 και σχεδίασα άλλα βελάκια μέσα τους... Είδα ότι σκουλήκια παρέμειναν και μάλιστα σε ακόμα πιο άσχημη μορφή-DOS κινέζικων γραφικών
Όπως ήταν έκανα αλλαγή τον κάθε δρόμο από bitmap σε line δίνοντας και το πάχος που ήθελα.... και "έπαιζα" με αυτό το typ από κει και πέρα.... αύξανα τα πάχη μέχρι να δω τα βελάκια Garmin....

Τώρα έχω μια παρατήρηση.... αν δεις στον κόμβο της Αττικής οδού, τα βελάκια τα δικά σου είναι ΟΛΑ γκρι.... Εμένα στις highspeed ράμπες, είναι ίδιας (νομίζω) απόχρωσης με το border του δρόμου.... Άβυσσος!!! Δεν θα τα "μάθουμε" ποτέ αυτά τα δι@όλι@ 697328 697328
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

AutoDrive 3.00Τ TYP Files  - Σελίδα 2 Empty Απ: AutoDrive 3.00Τ TYP Files

Δημοσίευση από thundercastle Τρι 4 Ιουν 2013 - 22:32

panoshm έγραψε:
fokion έγραψε:Μια χαρη απο τα παιδια που επιμελήθηκαν τα TYP


Μια "κατασταση" με το ποιο αρχειο ειναι για ποια συσκευή και κυριως τι κερδιζεις τι χανεις σε σχεση με το "μαμα".

Από τη μεριά μου:

I0000336_v3.00_lines_as_2.40_for_Nuvi1490.typ --> Για τις συσκευές 2** έως και 1*** .... Έχει ακριβώς τα ίδια χρώματα με τον "μαμά" 2.40 και τα ίδια πάχη. Στο μόνο δρόμο που άλλαξα το πάχος (+1 pixel) είναι οι χωματόδρομοι (που προφανώς και ενδιαφέρουν πολύ κοσμο) ;) Αυτές οι συσκευές ΔΕΝ μπορούν να δείξουν τα βελάκια με αυτό το typ

I0000336_v3.00_lines_as_2.40_plus_pixels_for_Nuvi3xxx.typ --> Για συσκευές 2*** και μετά (τις νέου λογισμικού και υψηλής ανάλυσης δηλαδή)..... Έχει ακριβώς τα ίδια χρώματα με τον "μαμά" 2.40 και αυξημένα πάχη για καλύτερη απόδοση. Υπ' όψη όμως ότι ακόμα παιδευόμαστε με τα πάχη-τύπους κλπ για να φαίνονται όλα τα βελάκια σε όλες τις συσκευές
Μια σημείωση Πάνο, η σειρά 2*** ναι μεν έχει νεότερο λογισμικό αλλά όχι υψηλή ανάλυση.
Έχει την ‘στάνταρτ’ 480 Χ 272.
avatar
thundercastle
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 60
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 870


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

AutoDrive 3.00Τ TYP Files  - Σελίδα 2 Empty Απ: AutoDrive 3.00Τ TYP Files

Δημοσίευση από panoshm Τρι 4 Ιουν 2013 - 23:40

thundercastle έγραψε:Μια σημείωση Πάνο, η σειρά 2*** ναι μεν έχει νεότερο λογισμικό αλλά όχι υψηλή ανάλυση.
Έχει την ‘στάνταρτ’ 480 Χ 272.
Eam Δηλαδή κατεβάζεις τους "στενούς" δρόμους που έχουμε για τα 1*** και βλέπεις και τα βέλη της Garmin?
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

AutoDrive 3.00Τ TYP Files  - Σελίδα 2 Empty Απ: AutoDrive 3.00Τ TYP Files

Δημοσίευση από thundercastle Τρι 4 Ιουν 2013 - 23:52

panoshm έγραψε:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] Δηλαδή κατεβάζεις τους "στενούς" δρόμους που έχουμε για τα 1*** και βλέπεις και τα βέλη της Garmin?
Όχι σε καμιά περίπτωση, σε λίγο ανεβάζω κάτι ενδιαφέρον.
avatar
thundercastle
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 60
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 870


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

AutoDrive 3.00Τ TYP Files  - Σελίδα 2 Empty Απ: AutoDrive 3.00Τ TYP Files

Δημοσίευση από thundercastle Τετ 5 Ιουν 2013 - 0:56

Λοιπόν μπήκα στον πειρασμό να πειραματιστώ λίγο συγκρίνοντας τα TYP του Κυριάκου και του Πάνου μεταξύ τους, αλλά και με TYP για χαμηλή αλλά και υψηλή ανάλυση.
Συσκευή 2595 ανάλυση 480Χ272.

Κυριάκος (Xtrail colors ανάλυση για 480Χ272)

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]---[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]---[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Πάνος (χρώματα του 2.40 ανάλυση για 480Χ272)

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]---[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]---[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Σαν πρώτο συμπέρασμα με τα TYP του Πάνου τα βελάκια (με Ζοοm κάτω από τα 50μτ), εμφανίζονται σε περισσότερες περιπτώσεις (Βλέπε πχ στην Τσιμισκή), και οι δρόμοι έχουν σωστότερο πάχος.
Όσο για το χρωματικό είναι εντελώς υποκειμενικό ζήτημα….


Κυριάκος (Xtrail colors ανάλυση για 800Χ480)

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]---[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]---[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Πάνος (χρώματα του 2.40 ανάλυση για 800Χ480)

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]---[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]---[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Με πρώτη ματιά ο χάρτης για αυτή την ανάλυση σε αυτή την συσκευή και στις δύο περιπτώσεις φαίνεται ακατάλληλος. Και όμως σε συνθήκες πλοήγησης τα πάει σχεδόν καλά. Αν μάλιστα ο Κυριάκος και ο Πάνος τον δουλέψουν λίγο ώστε να μικρύνουν τα πάχη των δρόμων ίσως το αποτέλεσμα να είναι ιδανικό.
avatar
thundercastle
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 60
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 870


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

AutoDrive 3.00Τ TYP Files  - Σελίδα 2 Empty Απ: AutoDrive 3.00Τ TYP Files

Δημοσίευση από x-trail Τετ 5 Ιουν 2013 - 9:13

Παμε λοιπον να καταλαβουμε λιγακι τι κανει περιπου ενα ΤΥΡ, να δουμε τι μπορουμε να περιμενουμε οτι θα ζωγραφιστει στις οθονες των συσκευων μας με τον AutoDrive και γιατι.

Οταν καποιος λοιπον φτιαχνει εναν χαρτη, το βασικο που πρεπει να κανει ειναι να "κατηγοριοποιησει" τους Δρομους που θα χαραξει στον χαρτη βασει της "Σημαντικοτητας" τους.
Να ορισει μεσα στον χαρτη δηλαδη, ποιος Δρομος ειναι ο Αυτοκινητοδρομος, ποιος ο Μικρος Αυτοκινητοδρομος, ποιος ο Κεντρικος Ασφαλτος, ποιος ο Δευτερευων, ποιος ο Δρομος Πολεων, ποιος ο Χωματοδρομος κλπ
Αυτα τα οριζει "μεσα" στον χαρτη που φτιαχνει.

Οταν λοιπον αυτος ο καποιος φτιαχνει χαρτη για συσκευη Garmin, τοτε η Garmin του εχει ετοιμες καμια 30αρια "βασικες" Κατηγοριες Γραμμων-Δρομων για να διαλεξει και ακομα περισσοτερες "custom" για να τις "ορισει" οπως αυτος θελει μεσα στον χαρτη του.
Αν ο καποιος επιλεξει Δρομους μονο απο τις "βασικες" Κατηγοριες Garmin, κανενα προβλημα !!!!
Το λογισμικο της συσκευης Garmin εχει "μεσα" του το πως θα ζωγραφιστει καθε "βασικη" Κατηγορια Δρομου.
Ειναι αυτο που ονομαζουμε οτι ενας Δρομος ζωγραφιζεται με τα "default χρωματα και παχη" της Garmin.
H Garmin δηλαδη εχει βαλει μεσα στο λογισμικο της οτι ο Aυτοκινητοδρομος θα ζωγραφιζεται πορτοκαλι, ο Κεντρικος κιτρινος στενοτερος, ο Δρομος Πολεως ασπρος ακομα πιο στενος, ο χωματοδρομος διακεκκομμενος κλπ (στην τυχη εβαλα τα χρωματα, απλως για παραδειγμα).
Αν λοιπον ο καποιος που φτιαχνει τον χαρτη ειναι ικανοποιημενος απο τα χρωματα και τα παχη της Garmin, δεν κανει τιποτα αλλο και ο χαρτης του εμφανιζεται οπως ο Ευρωπαικος της Garmin στη συσκευη μας.
Ετσι ηταν ο πολυ παλιος Autodrive.
Υπαρχουν ομως και αλλες δυο περιπτωσεις του ...καποιου.
1) στον καποιο να μην αρεσουν τα default χρωματα και παχη της Garmin και να θελει να βαλει ο ιδιος τα δικα του.
Ετσι ηταν ο Autodrive εως τον 2.40
2) ο καποιος να εχει χρησιμοποιησει μεσα στον χαρτη του, εκτος απος τις "βασικες" Κατηγοριες Δρομων και καποιες "Custom" για να ορισει κι αλλα ειδη Δρομων εκτος απο τα βασικα.
Ετσι ειναι ο Αναβαση
Αυτοι λοιπον χρειαζονται μετα την κατασκευη του χαρτη, ενα ακομα αρχειο που εκει μεσα θα "οριζει-αντιστοιχιζει" ο καποιος τα ονοματα, χρωματα και παχη των Κατηγοριων Δρομων που εχει ηδη ορισει μεσα στο χαρτη του.
Δηλαδη θα λεει οτι ο Aυτοκινητοδρομος θα ειναι πρασινος παχους 10, ο Κεντρικος θα ειναι μπλε παχους 6, ...ο Χωματοδρομος θα ειναι ροζ παχους 2 κι οτι αλλο θελει, οπως Πολυγωνα Γης και εικονιδια ΡΟΙ που εχει μεσα ο χαρτης του.
Το αρχειο αυτο ειναι το ΤΥΡ.
(Στα παρακατω δεν θα σας μπλεξω με δεκαεξαδικους κωδικους, αλλα θα τα απλοποιησω ωστε να ειναι κατανοητα απο περισσοτερους).

Εστω λοιπον ο ...καποιος εφτιαξε ενα χαρτη που εχει μεσα 4 απο της "βασικες" Κατηγοριες δρομων της Garmin.
Θελει ομως να τους δωσει αλλο χρωμα και παχος απο αυτα της Garmin.
Μεσα στον χαρτη εχει δωσει:
- Α Κατηγορια Γραμμης Garmin τους Αυτοκινητοδρομους του χαρτη του.
- Β Κατηγορια Γραμμης Garmin τους Κεντρικους του χαρτη του.
- Γ Κατηγορια Γραμμης Garmin τους Δρομους Πολεων του χαρτη του.
- Δ Κατηγορια Γραμμης Garmin τους Χωματοδρομους του χαρτη του.
Βαζει λοιπον τα δικα του μεσα στο ΤΥΡ που φτιαχνει και ουσιαστικα "διαταζει" το λογισμικο της συσκευης:
- οπου βρει μεσα στον χαρτη Δρομο Κατηγοριας Α να τον κανει 10 pixels παχος και πρασινο χρωμα
- οπου βρει μεσα στον χαρτη Δρομο Κατηγοριας Β να τον κανει 8 pixels παχος και κοκκινο χρωμα
- οπου βρει μεσα στον χαρτη Δρομο Κατηγοριας Γ να τον κανει 6 pixels παχος και κιτρινο χρωμα
- οπου βρει μεσα στον χαρτη Δρομο Κατηγοριας Δ να τον κανει 4 pixels παχος και καφε χρωμα
Προσοχη εδω
Αν ο καποιος "ξεχασει" καποια Κατηγορια να την βαλει μεσα στο ΤΥΡ, αυτη θα ζωγραφιστει απο το λογισμικο της συσκευη μας με χρωματα και παχη "default Garmin" γιατι ΔΕΝ θα υπαρχει η αντιστοιχια Κατηγοριας στο χαρτη με Κατηγορια στο ΤΥΡ
Aν μαλιστα "μπερδεψει" και τις Κατηγοριες μεταξυ τους μεσα στο ΤΥΡ που φτιαχνει, θα προκυψει ....αχταρμας στην οθονη.
Το κλασσικο τετοιο παραδειγμα ειναι η ....ΑΝΑΒΑΣΗ !!!!


Παμε λοιπον στο Παραδειγμα μας, να το παρουμε απο την αρχη και να το φτασουμε σ' αυτο που μας ενδιαφερει, στον Γιατι και στο Πως του Autodrive 3.00
(να σημειωσω εδω οτι οταν "χαραζουμε" ενα δρομο απο το Α στο Β, ο δρομος μπορει να αποτελειται απο "κομματια" τα οποια εμεις ΔΕΝ τα βλεπουμε (συνηθως, παρακατω το γιατι) στην οθονη της συσκευης μας.
Δηλαδη η Αττικη Οδος μπορει να αποτελειται απο 100 τετοια κομματια, αναλογα πως βολευει τον ..καποιο, οπως επισης και απο τις στροφες και τις διασταυρωσεις της).

Ο ...καποιος λοιπον εφτιαξε τον παρακατω χαρτη και μεσα σ' αυτον ορισε αυτα που βλεπετε.
Αυτα ειναι "μεσα" στον χαρτη, οπου εδωσε στους 5 Δρομους τις Κατηγοριες Α, Β, Γ, Δ, Δ.
Λογω των διασταυρωσεων, οι δρομοι χωριζονται στα "κομματια" τους (Α1, Α2, Α3....) η Κατηγορια τους παραμενει η ομως η ιδια.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Αν ο καποιος ΔΕΝ φτιαξει ΤΥΡ τοτε αυτοι οι Δρομοι σχεδιαζονται με τα χρωματα και τα παχη της Garmin (τα default που ειπαμε παραπανω)
Εδω τα χρωματα και τα παχη που βαζω ειναι τυχαια για το παραδειγμα.
Βλεπουμε λοιπον τους Δρομους με Πορτοκαλι, Κιτρινο, Γκρι και Μαυρο, δηλαδη βλεπουμε τα χρωματα της Garmin.
Tα μαυρα περιγραμματα που βλεπουμε ειναι τα λεγομενα "Βorders" που περικλειουν το χρωμα των Δρομων.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Εστω τωρα οτι ο καποιος θα φτιαξει και ενα αρχειο ΤΥΡ για να μπορεσει να δειξει τα δικα του χρωματα και παχη αντι της Garmin.
Ετσι λοιπον βαζει (αντιστοιχιζει) στο ΤΥΡ του τα παρακατω:'
- Α Κατηγορια Γραμμης Garmin : Πρασινο χρωμα 8 pixels, Μαυρο border 2 pixels
- Β Κατηγορια Γραμμης Garmin : Κοκκινο χρωμα 6 pixels, Μαυρο border 1 pixels
- Γ Κατηγορια Γραμμης Garmin : Κιτρινο χρωμα 4 pixels, Μαυρο border 1 pixels
- Δ Κατηγορια Γραμμης Garmin : Καφε χρωμα 2 pixels, χωρις border
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Αυτο ακριβως εκανε και η Geodata οταν αποφασισε παλαιοτερα να βαλει μεσα στον Autodrive και ενα δικιας της κατασκευης ΤΥΡ.

Eφτιαξε ενα ΤΥΡ, εβαλε μεσα τις αντιστοιχισεις με τις "Βασικες" Κατηγοριες Δρομων της Garmin που χρησιμοποιουσε μεσα στο χαρτη της κι ολα ωραια και καλα.
Παιρναμε κι εμεις, τα "ανησυχα" πνευματα αυτο το ΤΥΡ και το προσαρμοζαμε στα γουστα μας και στην αναλυση των συσκευων μας, γιατι αλλο η μικρουλα οθονη του ορειβατικου 60csx και αλλο η οθοναρα 5" υψηλης αναλυσης του 3590.
Οτι στο 60csx φαινοταν τεραστιο, στο 3590 φαινοτανε ...γραμμουλα.


Αλλα ΔΕΝ ειμαστε μονο εμεις "ανησυχα" πνευματα, ειναι ΚΑΙ η Geodata με την κατασκευη του Autodrive 3.00
Ποια ηταν η πραγματικα καινουρια ιδεα της Geodata και μαλιστα, τωρα που διροθωσαμε το ΤΥΡ, οχι κι ασχημη ιδεα.
(ασχετα αν μας ...τσακισε, η ιδεα ειναι που μετραει).

Παμε λοιπον στον στον Autodrive 3.00
Το καινουριο (οσον αφορα το ΤΥΡ) ειναι η Κατευθυνση Κινησης σε ενα Δρομο.
Αυτα τα data υπηρχαν παντα σε ολους τους Autodrive, (οπως και σε ολους τους πλοηγησιμους χαρτες) δηλαδη ποιοι Δρομοι ειναι Μονοδορμοι και ποιοι διπλης Κατευθυνσης (δηλαδη χωρις Κατευθυνση-βελακια). Αν δεν υπηρχαν τοτε θα μας πλοηγουσε αναποδα σε μονοδρομους!!!!

Με τον 3.00 πηρε τις "βασικες Garmin" Κατηγοριες που χρησιμοποιουσε στον 2.40 και τις χωρισε στα δυο !!!!
- Μια Κατηγορια "Βασικη" για Δρομο (γραμμη-διανυσμα) διπλης Κατευθυνσης
- Μια κατηγορια "Custom" για τον ΙΔΙΟ Δρομο, οπου αυτος ηταν τωρα Μονοδρομος (τα γνωστα "Βελακια" του 3.00)

ΜΕΣΑ στον χαρτη 2.40 λοιπον ειχε τα εξης για τις κατηγοριες Δρομων (χωρις να βαζω μεσα κατι Ραμπες, πεζοδρομους κλπ)
Α - Αυτοκινητοδρομους
Β - Εθνικες οδους
Γ - Κεντρικους Ασφαλιτνους
Δ - Δετερευοντες Ασφαλτινους
Ε - Δρομους Πολεων
ΣΤ - Χωματοδρομους

Μεσα σε ενα ΤΥΡ μπορουμε να ορισουμε να ζωγραφιζεται ενα Δρομος με δυο τροπους:
- ως Line οποτε ο Δρομος ζωγραφιζεται με το χρωμα του μονοκομματος με μια ...πινελια.
Το προβλημα ειναι οτι μπορουμε να ορισουμε μονο χρωμα και παχος ετσι.
- ως Βitmap, δηλαδη να μπορουμε να ορισουμε εμεις πως θα ζωγραφιζεται καθε pixel του Δρομου στην οθονη της συσκευης μας.
Μπορουμε ετσι να κανουμε παπαδες με την απεικονηση, να κανουμε δρομους ριγε, πουα, διαφανους, ημιδιαφανους, μονοχρωμους, πολυχρωμους, με σχεδιακια (οπως ...Βελακια) κλπ.
Ουσιαστικα φτιαχνουμε ενα μοτιβο (pixel by pixel με το χερι) το οποιο επαναλαμβανεται και ετσι ζωγραφιζεται ο Δρομος στην οθονη μας.

Το ΤΥΡ εως τον 2.40 ηταν με Lines
To TYP του 3.00 ειναι με Bitmaps
(για να μπορεσουν να βαλουν τα σχεδιακια με τα βελακια).

Τι εγινε λοιπον με το 3.00 και το ΤΥΡ του ;;;;
Η Geodata κρατησε τις "βασικες Garmin" Κατηγοριες για τους Δρομους Διπλης Κατευθυνσης.
Προσθεσε και υποδεεστερες Κατηγοριες (μεχρι και custom) για τους ΙΔΙΟΥΣ δρομους, οταν αυτοι ηταν Μονοδρομοι και τους εβαλε να φαινονται με σχεδιο ενα βελακι που επαναλαμβανονταν.
Αρα ΜΕΣΑ στον χαρτη 3.00 "ορισε" τις παρακατω Κατηγοριες:
Α - Αυτοκινητοδρομους (Διπλης Κατευθυνσης)
Β - Εθνικες οδους (Διπλης Κατευθυνσης)
Γ - Κεντρικους Ασφαλιτνους (Διπλης Κατευθυνσης)
Δ - Δετερευοντες Ασφαλτινους (Διπλης Κατευθυνσης)
Ε - Δρομους Πολεων (Διπλης Κατευθυνσης)
ΣΤ - Χωματοδρομους (Διπλης Κατευθυνσης) για Αποφυγη του Δακτυλιου της Αθηνας !!!!
...
...
...
Η - Αυτοκινητοδρομους (Μονης Κατευθυνσης)
Θ - Εθνικες οδους (Μονης Κατευθυνσης)
Ι - Κεντρικους Ασφαλιτνους (Μονης Κατευθυνσης)
ΙΑ - Δετερευοντες Ασφαλτινους (Μονης Κατευθυνσης)
ΙΒ - Δρομους Πολεων (Μονης Κατευθυνσης)
ΙΓ - Χωματοδρομους (Μονης Κατευθυνσης)
Τα ιδια εβαλε και στο ΤΥΡ της για να αντιστοιχιζονται σωστα με τα δεδομενα του Χαρτη της.

Αν ομως εβαζε σε καθε Κατηγορια διαφορετικο χρωμα θα γινιοταν χαμος στην οθονη, γιατι πχ ο ιδιος Κεντρικος (κατα Κατηγορια) Δρομος μπορει να αρχιζε ως Μονοδρομος και καπου να γινοτανε Διπλης Κατευθυνσης, οποτε θα ηταν διχρωμος.
Δειτε λοιπον αν το εκανε ετσι, τι θα γινοτανε στο παραδειγμα μας, ΔΕΝ θα μπορουσαμε "οπτικα" να ξεχωρισουμε μια Κατηγορια Δρομου, (ανεξαρτητα αν ειναι Διπλης ή Μονης κατευθυνσης, δεν παυει να ειναι ΙΔΙΑ Κατηγορια πχ Χωματροδρομος).
Ετσι λοιπον μπορουσε να ειναι το ΤΥΡ της Geodata αν τα χρωματα τχω Κατηγοριων ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΝΑ ΔΥΟ ΙΔΙΑ
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Εφτιαξαν λοιπον τα χρωματα ανα δυο ιδια κι ετσι ΜΕΣΑ στο ΤΥΡ εχουμε δυο φορες το ιδιο χρωμα, μια φορα για Κατηγορια Μονης και μια για Διπλης Κατευθυνσης.
Ετσι το παραπανω σχημα μετατραπηκε ξανα σ' αυτο.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Ολα αυτα τα παραπανω ειναι με το ΤΥΡ να ειναι σε μορφη Lines οπως ηταν και ο 2.40

Ετσι ομως (με Lines) ΔΕΝ μπορουσαν να σχεδιασουν "Βελακια Κατευθυνσης"

Εφτιαξαν λοιπον το ΤΥΡ τους με Bitmaps σε οοολες τις Κατηγοριες Δρομων.

Τωρα στα "ζευγαρια" Δρομων (πχ Κεντρικος Μονης και Κεντρικος Διπλης Κατευθυνσης) δωσανε τα ιδια ακριβως χρωματα, αλλα στους Μονης βαλανε και σαν σχεδιακι το "Βελακι" να δειχνει την Κατευθυνση του κομματιου του Δρομου.
Ετσι για το παραδειγμα μας παιρνουμε το παρακατω σχημα
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Ηρθε λοιπον η ωρα να μιλησουμε για το "περιεργο οπτικο αποτελεσμα" σε ΤΥΡ με Bitmap που πολυ πετυχημενα ο Μανος ονομασε "σκουληκακια".
Οπως ειπαμε και παραπανω ενας δρομος ειναι χωρισμενος σε κομματια, ειτε σε διασταυρωσεις, ειτε σε στροφες, ειτε και μονος του κατα μηκος του.
Οταν το ΤΥΡ ειναι με Bitmap, τοτε ζωγραφιζεται γυρω απο το χρωμα του Δρομου ενα λεπτο περιγραμμα το οποιο ΔΕΝ ειναι μονο στα δεξια κι αριστερα του Δρομου, αλλα και καθετα σ' αυτον, στα σημεια ενωσης !!!
Ετσι φαινονται τα ...σκουληκακια στο 3590 (thanks Stelios)
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Συμπερασμα
1) Αν επιλεξουμε να βαλουμε στον Autodrive 3.00 ενα οποιδηποτε ΤΥΡ φτιαγμενο με Lines ΔΕΝ θα εχουμε τα νεα Βελακια κατευθυνσης της Geodata (θα εχουμε σε καποιες νεωτερες συσκευες τα βελακια της Garmin, που τα βλεπαμε και με τον 2.40 αφου τα εμφανιζει το λογισμικο της συσκευης σε πολυ κοντινα ζουμ σε καθε χαρτη που ειναι πλοηγησιμος και εχει μεσα του πληροφοριες κατευθυνσης).
2) Αν επιλεξουμε να βαλουμε στον Autodrive 3.00 ενα οποιδηποτε ΤΥΡ φτιαγμενο με Bitmaps θα εχουμε τα Βελακια της Geodata αλλα θα εχουμε και τα ....σκουληκακια !!!!

Η επιλογη ειναι δικη σας και ειναι ανεξαρτητη απο χρωματα και borders και παχη γραμμων (Δρομων)


Παρακατω εχω το οriginal TYP της Geodata για τον 3.00
Στα αριστερα ειναι ολοκληρο το ΤΥΡ οσον αφορα τους Δρομους.
Στα δεξια εχω αντιστοιχισει τις "νεες" custom Κατηγοριες Δρομων με Κατευθυνση με τους αντιστοιχους τους Δρομους Χωρις Κατευθυνση. Τα εβαλα διπλα διπλα για να φαινεται ευκολοτερα, ενω η θεση τους ειναι κανονικα εκει που δειχνουν τα βελη.
Σπόιλερ:
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

AutoDrive 3.00Τ TYP Files  - Σελίδα 2 Empty Απ: AutoDrive 3.00Τ TYP Files

Δημοσίευση από fokion Τετ 5 Ιουν 2013 - 11:27

Δεν εχω λογια.......
fokion
fokion
Skilled Member
Skilled Member

Άντρας Τόπος : Γερακας
Ημερομηνία εγγραφής : 29/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 352


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

AutoDrive 3.00Τ TYP Files  - Σελίδα 2 Empty Απ: AutoDrive 3.00Τ TYP Files

Δημοσίευση από fokion Τετ 5 Ιουν 2013 - 11:31

Δεν ειναι απαραιτητως κακο αυτο

"Αν ομως εβαζε σε καθε Κατηγορια διαφορετικο χρωμα θα γινιοταν χαμος στην
οθονη, γιατι πχ ο ιδιος Κεντρικος (κατα Κατηγορια) Δρομος μπορει να
αρχιζε ως Μονοδρομος και καπου να γινοτανε Διπλης Κατευθυνσης, οποτε θα
ηταν διχρωμος."

Θα μπορουσε να πει καποιος οτι σε προειδοποιει οτι κατι αλλαξε... ( απο μονοδρομος σε διπλής...) αν σκεφτει κανεις οτι ο 2.4 μου εκανε ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο στην Κινετα.... Κεντρικός δρομος απο διπλής με συνεχισε ευθυα στον ιδιο που γινόταν μονης....

Και αυτο - αν καταλαβα το μαθημα καλα - θα μας εδινε την δυνατοτητα τα βελακια να ειναι και παλι εμφανισιμα σε ολες τις συσκευες?
fokion
fokion
Skilled Member
Skilled Member

Άντρας Τόπος : Γερακας
Ημερομηνία εγγραφής : 29/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 352


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

AutoDrive 3.00Τ TYP Files  - Σελίδα 2 Empty Απ: AutoDrive 3.00Τ TYP Files

Δημοσίευση από panoshm Τετ 5 Ιουν 2013 - 12:24

Κυριάκο, μπας και έχεις "κάνει" δάσκαλος? Η μεταδοτικότητά σου είναι το κάτι άλλο!!!! clap2

fokion έγραψε:Θα μπορουσε να πει καποιος οτι σε προειδοποιει οτι κατι αλλαξε... ( απο μονοδρομος σε διπλής...) αν σκεφτει κανεις οτι ο 2.4 μου εκανε ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο στην Κινετα.... Κεντρικός δρομος απο διπλής με συνεχισε ευθυα στον ιδιο που γινόταν μονης....
Όχι fokion, για το λόγο ότι αφού του βάζεις να "σε πάει" άρα έχεις σχεδιάσει πορεία, και η ματζέντα γραμμή της πορείας είναι πάντα πιο παχιά από κάθε δρόμο και τον καλύπτει.... άρα και πάλι δεν θα το έβλεπες... 27978

fokion έγραψε:Και αυτο - αν καταλαβα το μαθημα καλα - θα μας εδινε την δυνατοτητα τα βελακια να ειναι και παλι εμφανισιμα σε ολες τις συσκευες?
Όχι και πάλι... οι παλιές μπορούν μόνο με bitmap δρόμους/σκουληκαντέρες, να δουν βελάκια...
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 10 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης