My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

TopoNavigator 6 - Anavasi Digital

+12
GLA
artageo
jpastos
ΠΑΝΟΣ Λ
takisp
ice1
panoshm
x-trail
G.K.
ZAFIR
dim68
vassago
16 απαντήσεις

Σελίδα 11 από 11 Επιστροφή  1, 2, 3 ... 9, 10, 11

Πήγαινε κάτω

TopoNavigator 6 - Anavasi Digital - Σελίδα 11 Empty Απ: TopoNavigator 6 - Anavasi Digital

Δημοσίευση από lneam Κυρ 21 Μάης 2023 - 20:55

GLA έγραψε:αφού κάποτε η Anavasi Maps και η Toponavigator ήταν μία εταιρία.

Η Ανάβαση είναι μια χαρτογραφική και εκδοτική εταιρεία από το 2001 με επικεφαλη την Αδαμακοπούλου Ήβη
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Η AnaDigit ξεκίνησε τη χαρτογραφική της δραστηριότητα το 1996 με επικεφαλη τον Τριαντάφυλλο Αδαμακόπουλο
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

μια οικογενεια ειναι, που για λογους εφοριας εκαναν >split
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

TopoNavigator 6 - Anavasi Digital - Σελίδα 11 Empty Απ: TopoNavigator 6 - Anavasi Digital

Δημοσίευση από lneam Δευ 29 Μάης 2023 - 19:19

GLA έγραψε:Τώρα αγοράζω τους χάρτες της Anavasi Maps σε μορφή εικόνας, που στην ουσία είναι οι ίδιοι χάρτες που χρησιμοποιούσε το Toponavigator, αφού κάποτε η Anavasi Maps και η Toponavigator ήταν μία εταιρία.
δεν γνωριζω ποσο ακομα θα υπαρχει (ειναι πανω απο 6 χρονια) αυτη η σελιδα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

εκει μπορουμε να βλεπουμε ΔΩΡΕΑΝ - με προσβαση στο ιντερνετ - το χαρτη της αναβασης > 100% για ολη την Ελλαδα. Οπως δηλαδη παλια με την εφαρμογη TopoNavigator για PC ή android. Οσο λοιπον μπορουμε να εχουμε στο βουνο ιντερνετ ή στο σπιτι εκτυπωτη ή να κανουμε screenshot μια περιοχη, τοτε για απλες καταστασεις γλυτωνουμε την νεα αγορα του χαρτη περιοχης. Γιατι εδω εχουμε ΟΛΗ την Ελλαδα
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

TopoNavigator 6 - Anavasi Digital - Σελίδα 11 Empty Απ: TopoNavigator 6 - Anavasi Digital

Δημοσίευση από GLA Τρι 30 Μάης 2023 - 20:55

Το ωραίο είναι ότι αγοράζω τον ίδιο ηλεκτρονικό χάρτη της Anavasi πολλές φορές.[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] 
- Μία φορά σαν αρχείο .tif και .kmz για το PC και το Garmin.
Ευτυχώς αν έχεις περισσότερα PC και Garmin τον βάζεις σε όλα γιατί δεν είναι κλειδωμένοι.
- Δεύτερη φορά για το κινητό μέσα από την εφαρμογή για android.
- Τρίτη φορά για το τάμπλετ μέσα από την εφαρμογή για android.


Την Μεσσηνία την αγόρασα 3 φορές, 5+5+5= 15 ευρώ.
Τον Ταύγετο 2 φορές 5+5= 10 ευρώ
Την Μεσσηνιακή Μάνη 2 φορές 5+5= 10 ευρώ
Την Μέσα Μάνη 2 φορές 5+5= 10 Ευρώ
Τον Πάρνωνα 2 φορές 7.5+7.5= 15 Ευρώ.
Την Πελοπόννησο 2 φορές 7.5+7.5= 15 ευρώ
.....
.....


Δηλαδή εκτός ότι αγοράζω τον ίδιο χάρτη για διαφορετικές συσκευές,
αγοράζω τον ίδιο χάρτη που περιλαμβάνεται μέσα σε έναν μεγαλύτερο χάρτη, γιατί ο μεγάλος χάρτης δεν είναι λεπτομερής. Μόνο οι χάρτες μιας μικρής περιοχής έχουν την λεπτομέρεια του χάρτη TopoNavigator.



Και αν αλλάξεις κινητό τους ξαναπληρώνεις. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] 
avatar
GLA
Member
Member

Άντρας Τόπος : ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 26/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 93


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

TopoNavigator 6 - Anavasi Digital - Σελίδα 11 Empty Απ: TopoNavigator 6 - Anavasi Digital

Δημοσίευση από lneam Τετ 31 Μάης 2023 - 12:18

GLA έγραψε:Και αν αλλάξεις κινητό τους ξαναπληρώνεις. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] 
αυτο δεν το καταλαβαινω, απο τεχνικης αποψης.
- οταν το smartphone εχει το ιδιο goolge account .... που ειναι το προβλημα ?
- οταν το αρχειο, tif / kmz δεν εχει "κλειδωμα" .... που εχεις προβλημα να μπει παντου ? pc smartphone tablet ....
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

TopoNavigator 6 - Anavasi Digital - Σελίδα 11 Empty Απ: TopoNavigator 6 - Anavasi Digital

Δημοσίευση από GLA Τετ 31 Μάης 2023 - 13:14

lneam έγραψε:- οταν το αρχειο, tif / kmz δεν εχει "κλειδωμα" .... που εχεις προβλημα να μπει παντου ? pc smartphone tablet ....

Έχουμε δύο διαφορετικές περιπτώσεις.
1) Αγοράζεις ηλεκτρονικούς χάρτες από το σάιτ της anavasi.gr και κατεβάζεις ένα συμπιεσμένο αρχείο που περιέχει μέσα τον χάρτη σε αρχείο .tif και σε αρχείο .kmz.
2) Για το κινητό υπάρχει η εφαρμογή σε Android που αγοράζεις τους χάρτες μέσα από την εφαρμογή και αποθηκεύονται κρυπτογραφημένοι στο κινητό.
Δεν μπορείς στην εφαρμογή να φορτώσεις τους χάρτες που αγόρασες από το σάιτ της ανάβασης.
Επίσης αν έχεις δεύτερο κινητό πρέπει να ξανααγοράσεις τους χάρτες.

Για βρές μια απλή εφαρμογή για κινητό, να διαβάζει τα αρχεία .kmz και να μου δείχνει το στίγμα μου στον χάρτη ενώ κινούμαι.
Δεν θέλω πολύπλοκο πρόγραμμα.
avatar
GLA
Member
Member

Άντρας Τόπος : ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 26/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 93


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

TopoNavigator 6 - Anavasi Digital - Σελίδα 11 Empty Απ: TopoNavigator 6 - Anavasi Digital

Δημοσίευση από lneam Τετ 31 Μάης 2023 - 15:07

GLA έγραψε:Για βρές μια απλή εφαρμογή για κινητό, να διαβάζει τα αρχεία .kmz και να μου δείχνει το στίγμα μου στον χάρτη ενώ κινούμαι.
Δεν θέλω πολύπλοκο πρόγραμμα.
απο την στιγμη που δεν εχω το αρχειο να κανω δοκιμες, δεν γνωριζω.

ομως, με την σειρα που θα γραψω τα ονοματα, μπορει να εχεις θετικο αποτελεσμα
- orxumaps
- locus map
- osmand
-----------------------
ισως .... ??? να μπορουν αυτα τα πολλα μικρα αρχεια να ενωθουν με ειδικο τροπο ωστε να λειτουργει η πλοηγηση και να λυσεις το προβλημα του zumo
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

TopoNavigator 6 - Anavasi Digital - Σελίδα 11 Empty Απ: TopoNavigator 6 - Anavasi Digital

Δημοσίευση από lneam Πεμ 1 Ιουν 2023 - 10:42

lneam έγραψε:
GLA έγραψε:Για βρές μια απλή εφαρμογή για κινητό, να διαβάζει τα αρχεία .kmz και να μου δείχνει το στίγμα μου στον χάρτη ενώ κινούμαι.
Δεν θέλω πολύπλοκο πρόγραμμα.
απο την στιγμη που δεν εχω το αρχειο να κανω δοκιμες, δεν γνωριζω.

ομως, με την σειρα που θα γραψω τα ονοματα, μπορει να εχεις θετικο αποτελεσμα
- orxumaps
- locus map
- osmand

MapName.kmz   ---> For GPS Device (put the file in /Garmin/CustomMaps/MapName.kmz)

- για καθε ενδιαφερομενο
δυστυχως καμια εφαρμογη απο αυτες τις 3 δεν μπορει να διαβασει αρχεια geotiff, δηλαδη αυτα της αναβασης που ειναι συμβατα με garmin συσκευες.
Υπαρχει μονο αυτη η πληροφορια, χωρις προσωπικα να μπορω να την επιβεβαιωσω
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
λειτουργει μονο στην επιπληρωμη εκδοση
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

TopoNavigator 6 - Anavasi Digital - Σελίδα 11 Empty Απ: TopoNavigator 6 - Anavasi Digital

Δημοσίευση από GLA Δευ 5 Ιουν 2023 - 13:09

Σχετικά με τους χάρτες της anavasi για κινητά και Android.

Η παρουσίαση σε αυτό το βίντεο

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


Την εφαρμογή την έχουν μερικά χρόνια, αλλά συμβαίνουν τα εξής:
1) Δουλεύει μόνο κάθετα στην οθόνη, δεν περιστρέφεται σε οριζόντια οθόνη.
2) Η εφαρμογή παρουσιάζει στην οθόνη δύο μπάρες, μία πάνω και μία κάτω, με ένα υποτυπώδες μενού. Δεν υπάρχει δυνατότητα να κρυφτούν οι μπάρες για να ελευθερωθεί οθόνη για τον χάρτη.
3) Στο υποτυπώδες μενού υπάρχει επιλογή για να βλέπεις το υπόμνημα του χάρτη με τις επεξηγήσεις των συμβολισμών.
Μόνο που δεν μπορείς να το διαβάσεις γιατί φαίνεται θολό. Δεν μπορείς να διαβάσεις απολύτως τίποτα.[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]   


Τόσα χρόνια και δεν μπορούν να φτιάξουν απλά πραγματάκια.
avatar
GLA
Member
Member

Άντρας Τόπος : ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 26/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 93


Αρέσει στον χρήστη lneam

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

TopoNavigator 6 - Anavasi Digital - Σελίδα 11 Empty Απ: TopoNavigator 6 - Anavasi Digital

Δημοσίευση από lneam Δευ 5 Ιουν 2023 - 16:15

GLA έγραψε:Σχετικά με τους χάρτες της anavasi για κινητά και Android.

Τόσα χρόνια και δεν μπορούν να φτιάξουν απλά πραγματάκια.

καλησπερα Γιωργο,

βλεπεις πολυ απλα τα πραγματα, αλλα δυστυχως ειναι πολυ συνθετο το προβλημα.
Οπως εσυ ετσι και εγω ειμαι πελατης / καταναλωτης. Τα προηγουμενα χρονια ειχα πεσει και εγω στην παγιδα του "θα ... θα ... θα". Και περιμενα και περιμενα και περιμενα. Θυμαμαι μια φορα εδω σε αυτο του φορουμ, στο θεμα του ελληνικου χαρτη των garmin που μερικοι πελατες εφτασαν στο σημειο να αναφερουν την μαζικη μηνυση.

Αυτο που εσυ περιγραφεις ως "χαρτες", ειναι η μιση αληθεια. Πρακτικα ειναι μια σκαναρισμενη φωτογραφια. Μπορει λοιπον σε καποιους καταναλωτες να ειναι ΟΚ, ομως σε παγκοσμιο επιπεδο αυτες οι λυσεις ειναι ξεπερασμενες και με απλα λογια "δεν πουλανε".
Στην χωρα μας ? να υποθεσω πως οι καταναλωτες κανουν ουρες, περιμενοντας να αγορασουν ?

Ποια ειναι τα δικα μου συμπερασματα
1. Περασμένα μεγαλεία και διηγώντας τα να κλαις
- οι περισσοτεροι εδω, ειναι σημερα σε ηλικιες 50-60. Μπορει να ειχαν μαθει ή βολευτει με αυτες τις λυσεις, ομως σημερα οι νεοι 20-30 δεν ειναι κοροιδα.

2. Το ψάρι βρωμάει απ' το κεφάλι (επιχειρηματιας)
- οταν κατι εχει αρκετες πωλησεις, τοτε, λιγα θα ειναι τα παραπονα. Οσο μπαινουν χρηματα στα ταμεια της εταιρειας, τοσο θα λυνονται τα προβληματα και γενικα θα υπαρχει αναπτυξη και προοδος.

3.  ή στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε
- για να εχουν κλεισει οι περισσοτερες ελληνικες χαρτογραφικες εταιρειες την περασμενη δεκαετια και αυτες που εμειναν "βαρανε" μυγες, η δικη μου λογικη λεει πως >>>> οι καταναλωτες εχουν σταφει σε αλλες λυσεις.

εν κατακλειδι
ή αλλάζουμε ή βουλιάζουμε
- δεν θα αλλαξει κατι προς το καλυτερο, οσο οι ελληνικες εταιρειες χαρτογραφισης εχουν αυτα τα μυαλα

Υ.Γ.
πριν απο 10-15 χρονια, ακομα και εδω μερικοι χλευαζαν τους osm χαρτες. Ναι, ηταν πολυ φτωχοι σε δεδομενα. Αυτο οι ανθρωποι δεν μπορουσαν να "δουν" στο μελλον την πιθανη προοδο της επιστημης. Σημερα εχουν τεραστια προσθηκη δεδομενων οι χαρτες osm. Σε τετοιο βαθμο που ο τυπικος καταναλωτης της ημερισιας βολτας στην φυση να μην εχει προβλημα. Και σε αλλα 10 χρονια, απλα θα ειναι τελειοι. Οχι για εμας, για την επομενη γενια ανθρωπων.
Σημερα υπαρχουν καινουργια ημιαυτοματα χαρτογραφικα εργαλεια. Ενα χαρτογραφος μπορει σε λιγα δευτερολεπτα να προσθεσει ή να διορθωσει ενα δρομο. Βαζει σε 2 layer - τον δορυφορικο χαρτη και τον osm και ειναι ολα απλα και ευκολα. Στα επομενα λιγα χρονια τα 100% αυτοματα ΑΙ εργαλεια δεν θα θελουν την ανθρωπινη παρουσια. Θα τους δινει ο ανθρωπος τον παγκοσμιο δορυφορικο χαρτη και σε λιγες ωρες η ΑΙ τα παραγει τον vector χαρτη καθε χωρας.
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

TopoNavigator 6 - Anavasi Digital - Σελίδα 11 Empty Απ: TopoNavigator 6 - Anavasi Digital

Δημοσίευση από lneam Δευ 5 Ιουν 2023 - 16:47

GLA έγραψε:Την εφαρμογή την έχουν μερικά χρόνια, αλλά συμβαίνουν τα εξής:
1) Δουλεύει μόνο κάθετα στην οθόνη, δεν περιστρέφεται σε οριζόντια οθόνη.
2) Η εφαρμογή παρουσιάζει στην οθόνη δύο μπάρες, μία πάνω και μία κάτω, με ένα υποτυπώδες μενού. Δεν υπάρχει δυνατότητα να κρυφτούν οι μπάρες για να ελευθερωθεί οθόνη για τον χάρτη.
3) Στο υποτυπώδες μενού υπάρχει επιλογή για να βλέπεις το υπόμνημα του χάρτη με τις επεξηγήσεις των συμβολισμών.
Μόνο που δεν μπορείς να το διαβάσεις γιατί φαίνεται θολό. Δεν μπορείς να διαβάσεις απολύτως τίποτα.[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]   

μια ακομα απαντηση, με αλλο σημειο αναφορας.

- ποια εφαρμογη ? εχεις καταλαβει πως ειναι μια εφαρμογη για φωτογραφιες τυπου geotiff
geo = georeferencing information
tiff = Tag Image File Format

μην σε κοροιδευουν απο τη αναβαση, δεν ειναι εφαρμογη πλοηγησης οπως αυτες  > osmand, locus map, oruxmaps
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

TopoNavigator 6 - Anavasi Digital - Σελίδα 11 Empty Απ: TopoNavigator 6 - Anavasi Digital

Δημοσίευση από GLA Σαβ 15 Ιουλ 2023 - 21:22

Μέχρι τώρα έχω αγοράσει 16 ηλεκτρονικούς χάρτες της anavasi.gr σε μορφή αρχείων .kmz και .tif, και μερικούς ακόμη για android για το κινητό.

Ευτυχώς που με ενέργειες του lneam και με την δουλειά των εθελοντών που φτιάχνουν την δωρεάν εφαρμογή hellaspath για android, η εφαρμογή αναβαθμίστηκε και τώρα μπορεί να φορτώνει και χάρτες .kmz. Οπότε δεν χρειάζεται να αγοράζω δεύτερη φορά τον ίδιο χάρτη και για το κινητό.

Κάτι πάλι από τα ευτράπελα της εταιρίας anavasi.gr.
Μέσα στους 16 ηλεκτρονικούς χάρτες που αγόρασα είναι και ένας οδικός της Μακεδονίας, ο οποίος αποτελείται από ένα χάρτη της Ανατολικής και ένα της Δυτικής Μακεδονίας. Όπως έχω πει και πιο πάνω, κάθε ηλεκτρονικός χάρτης της ανάβασης που αγοράζεις περιέχει σε ένα φάκελο τον χάρτη σε αρχείο εικόνας .tif και σε αρχείο .kmz. Στον χάρτη της Μακεδονίας που πουλάνε από το 2020, λείπει η Ανατολική Μακεδονία σε αρχείο .kmz. Δηλαδή σε ένα χάρτη που πουλάνε 2,5 χρόνια δεν έχουν καταλάβει ότι λείπει κομμάτι. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Επίσης στην παραγγελία μου όπως φαίνεται στο σάιτ της ανάβασης, την Μακεδονία την γράφουν Μακεδωνία. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
avatar
GLA
Member
Member

Άντρας Τόπος : ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 26/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 93


Αρέσει στον χρήστη lneam

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

TopoNavigator 6 - Anavasi Digital - Σελίδα 11 Empty Απ: TopoNavigator 6 - Anavasi Digital

Δημοσίευση από GLA Παρ 21 Ιουλ 2023 - 20:35

Χθες μου απάντησαν από την Anavasi στο μήνυμα που τους είχα στείλει και έγραφα ότι λείπει η Ανατολική Μακεδονία σε αρχείο .kmz από τον χάρτη που αγόρασα.
Ζητάνε συγνώμη και μου στέλνουν το αρχείο που λείπει.
Μόνο που μου έστειλαν το χάρτη σε ένα αρχείο εικόνας .png  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Τραγέλαφος, ο/η υπάλληλος δεν καταλαβαίνει τι είναι το αρχείο .kmz και τι είναι το αρχείο .png [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
avatar
GLA
Member
Member

Άντρας Τόπος : ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 26/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 93


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 11 από 11 Επιστροφή  1, 2, 3 ... 9, 10, 11

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης