My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

AutoDrive 3.00Τ TYP Files

+15
Santosan
evgenios
lefterismega
Randyman
ZAFIR
ΠΑΝΟΣ Λ
Stavros
gnoul
takisp
thundercastle
stelios.com
G.K.
panoshm
fokion
x-trail
19 απαντήσεις

Σελίδα 9 από 10 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

AutoDrive 3.00Τ TYP Files  - Σελίδα 9 Empty Απ: AutoDrive 3.00Τ TYP Files

Δημοσίευση από panoshm Τρι 18 Ιουν 2013 - 0:02

x-trail έγραψε:
panoshm έγραψε:
x-trail έγραψε:Αυτο που θελω να παρακαλεσω, ειναι καποιος να φορεσει ενα ΤΥΡ που να ειναι μονο LINE για ολες τις Κατηγοριες Δρομων, ωστε να δουμε αν εκει οοολοι οι Δρομοι, ανεξαρτητα Κατηγοριας, εχουν παχιες γραμμες Traffic.
Νομίζω ότι καλύτερα είναι πρώτα να δούμε με τον προηγούμενο 2.40 πως φαίνονταν, μπας και φταίει (σωρευτικά) και το καφέ υπόβαθρο?
Βρε ...τεμπελη [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.], κατσε προχειρα κι αλλαξε το Brown-Green TYP για να εχουν ολοι οι δρομοι LINEs και κανε μια προσομοιωση με Traffic αν γινεται και ανεφερε μας τα αποτελεσματα.
Ο 2.40 ανηκει στο ...παρελθον R.I.P

Μπορώ να σου αρνηθώ? 697328
Λοιπόν, σήμερα έκανα την δοκιμή, έφτιαξα typ με φόντο Brown-Green και ολοι οι δρομοι LINEs και έκανα live δοκιμή.

Τα αποτελέσματα είναι τα ίδια Eam

Σπόιλερ:
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

AutoDrive 3.00Τ TYP Files  - Σελίδα 9 Empty Απ: AutoDrive 3.00Τ TYP Files

Δημοσίευση από x-trail Τρι 18 Ιουν 2013 - 9:13

Πανο ευχαριστω πολυ, να 'σαι καλα!

Απο τα παραπανω νομιζω οτι φαινεται οτι οι παχιες γραμμες Traffic εμφανιζονται απο το λογισμικο της συσκευης μονο στις  Κυριες Κατηγοριες Δρομων κατα Garmin και οχι στις Δευτερευουσες, οπως Tralis, Pedestrian Area και custom Kατηγοριες.
(δλδ στους Δρομους Μονης Κατευθυνσης με Βελακια).
Εκει εμφανιζονται πολυ λεπτες γραμμες Traffic.
Και που δλδ να φανταστει η Garmin οτι θα υπαρχουν Traffic πληροφοριες για ...Κατηγοριες Μονοπατιων κλπ, ωστε να τα συμπεριλαβει στην σωστη εμφανιση Traffic.
Θα συμπληρωσω και το αλλο θεμα με τα προβληματα και τις προτασεις μας.
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

AutoDrive 3.00Τ TYP Files  - Σελίδα 9 Empty Απ: AutoDrive 3.00Τ TYP Files

Δημοσίευση από stelios.com Τρι 18 Ιουν 2013 - 13:56

Κυριάκο θα ήθελα ακριβώς όπως είναι το δικό σου typ
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



Να μου κάνεις ένα ακριβώς το ίδιο, αλλά με κίτρινο υπόβαθρο όπως το παρακάτω!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


Ζητάω πολλά;cyclops
stelios.com
stelios.com
Member
Member

Άντρας Τόπος : Σέρρες
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 210


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

AutoDrive 3.00Τ TYP Files  - Σελίδα 9 Empty Απ: AutoDrive 3.00Τ TYP Files

Δημοσίευση από x-trail Τρι 18 Ιουν 2013 - 14:24

ΟΚ Στελιο θα το παρεις αργα το απογευμα.
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

AutoDrive 3.00Τ TYP Files  - Σελίδα 9 Empty Απ: AutoDrive 3.00Τ TYP Files

Δημοσίευση από x-trail Τρι 18 Ιουν 2013 - 20:15

Στελιο ετοιμο το ΤΥΡ με κιτρινωπο υποβαθρο στις πολεις και χωρια και με δρομους οπως στο δικο μου ΤΥΡ για το 3590 σου.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

AutoDrive 3.00Τ TYP Files  - Σελίδα 9 Empty Απ: AutoDrive 3.00Τ TYP Files

Δημοσίευση από stelios.com Πεμ 20 Ιουν 2013 - 0:26

x-trail έγραψε:Στελιο ετοιμο το ΤΥΡ
Χίλια ευχαριστώ!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

stelios.com
stelios.com
Member
Member

Άντρας Τόπος : Σέρρες
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 210


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

AutoDrive 3.00Τ TYP Files  - Σελίδα 9 Empty Απ: AutoDrive 3.00Τ TYP Files

Δημοσίευση από navitraveler Πεμ 20 Ιουν 2013 - 15:09

...χαμός με τα ΤΥΡ ...
...ποιός παρκαλώ θα μου πάρει μέτρα να μου φτιάξει ένα ΤΥΡ;;...
...θέλω όμως και φυγουρίνι για να διαλέξω από τη θερινή κολεκσιόν!....


AnimSmilesS AnimSmilesSAnimSmilesSAnimSmilesSAnimSmilesS
 
...α! ρε Garmin με τις δυνατότητες σου!...
...α! ρε φόρουμ με τα σαΐνια  σου!!!....
navitraveler
navitraveler
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 77
Τόπος : Αλεξανδρούπολη
Ημερομηνία εγγραφής : 12/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 994


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

AutoDrive 3.00Τ TYP Files  - Σελίδα 9 Empty Απ: AutoDrive 3.00Τ TYP Files

Δημοσίευση από ΠΑΝΟΣ Λ Πεμ 20 Ιουν 2013 - 15:39

x-trail έγραψε:Στελιο ετοιμο το ΤΥΡ με κιτρινωπο υποβαθρο στις πολεις και χωρια και με δρομους οπως στο δικο μου ΤΥΡ για το 3590 σου.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Κυριακο για μενα κανει; 215w
ΠΑΝΟΣ Λ
ΠΑΝΟΣ Λ
Skilled Member
Skilled Member

Άντρας Ηλικία : 61
Τόπος : Πατρα
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 266


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

AutoDrive 3.00Τ TYP Files  - Σελίδα 9 Empty Απ: AutoDrive 3.00Τ TYP Files

Δημοσίευση από panoshm Πεμ 20 Ιουν 2013 - 15:55

ΠΑΝΟΣ Λ έγραψε:
x-trail έγραψε:Στελιο ετοιμο το ΤΥΡ με κιτρινωπο υποβαθρο στις πολεις και χωρια και με δρομους οπως στο δικο μου ΤΥΡ για το 3590 σου.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Κυριακο για μενα κανει; 215w
Όχι Πάνο, για το δικό σου πρέπει να διαλέξεις (από το 1ο post) ένα από τα παρακάτω:

Κυριάκου
-- για ολες τις υπολοιπες συσκευες Nuvi 4x, 5x ,2xx, 1xxx, 2xxx και τα Ορειβατικα (Lines type)  με τους Δρομους σε μορφη γραμμων (Lines) χωρις τα νεα Βελακια Κατευθυνσης της Geodata

Δικά μου
Autodrive v3.00 as 2.40 for Nuvi 2xx-1xxx
ή
Autodrive v3.00 as 2.40 (brown-green) for Nuvi 2xx-1xxx
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

AutoDrive 3.00Τ TYP Files  - Σελίδα 9 Empty Απ: AutoDrive 3.00Τ TYP Files

Δημοσίευση από ΠΑΝΟΣ Λ Πεμ 20 Ιουν 2013 - 18:40

thumbupthumbup
ΠΑΝΟΣ Λ
ΠΑΝΟΣ Λ
Skilled Member
Skilled Member

Άντρας Ηλικία : 61
Τόπος : Πατρα
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 266


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

AutoDrive 3.00Τ TYP Files  - Σελίδα 9 Empty Απ: AutoDrive 3.00Τ TYP Files

Δημοσίευση από ZAFIR Πεμ 20 Ιουν 2013 - 20:41

λιγο μπερδεύτικα...λοιπόν βάζω και τα δύο τυρ σας για δοκιμή στο 205w,στο κέντρο της κάτω αχαίας του πάνου (με τα βελάκια) με πήγαινε ανάποδα σε μονόδρομο(κεντρικό εισόδου της πόλης).ενω την άλλη μέρα με του κυριάκου με έβγαλε σωστα..οκ μέχρι εδω,κάτι παίζει μετα βελάκια στην πλοήγηση,αλλά εχω το εξής παράξενο,το 205w βλέπει εικονίδια σε 2d,ενώ το εταιρικό nuvi 40 οχι..(φυσικά και του βάζω χέρι !!!)..λέτε να φταίει η συσκευη/??ρωτάω απλά και ενημερώνω (όπως πάντα!!) φίλε πάνο-κυριάκο..
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

AutoDrive 3.00Τ TYP Files  - Σελίδα 9 Empty Απ: AutoDrive 3.00Τ TYP Files

Δημοσίευση από panoshm Πεμ 20 Ιουν 2013 - 23:33

ZAFIR έγραψε:λιγο μπερδεύτικα...λοιπόν βάζω και τα δύο τυρ σας για δοκιμή στο 205w,στο κέντρο της κάτω αχαίας του πάνου (με τα βελάκια) με πήγαινε ανάποδα σε μονόδρομο(κεντρικό εισόδου της πόλης).ενω την άλλη μέρα με του κυριάκου με έβγαλε σωστα..οκ μέχρι εδω,κάτι παίζει μετα βελάκια στην πλοήγηση,
για βάλε κανένα screenshot σε πιο σημείο λες.... να το κάνουμε και εμείς να διασταυρώσουμε εμπειρίες....


ZAFIR έγραψε:αλλά εχω το εξής παράξενο,το 205w βλέπει εικονίδια σε 2d,ενώ το εταιρικό nuvi 40 οχι..(φυσικά και του βάζω χέρι !!!)..λέτε να φταίει η συσκευη/??ρωτάω απλά και ενημερώνω (όπως πάντα!!) φίλε πάνο-κυριάκο..
Τα παλιά Nuvi δείχνουν τα pois όταν κινείσαι (χωρίς πλοήγηση), ενώ οι νέες συσκευές όχι, έχουν τον δικό τους "τρόπο" αυτές
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

AutoDrive 3.00Τ TYP Files  - Σελίδα 9 Empty Απ: AutoDrive 3.00Τ TYP Files

Δημοσίευση από Santosan Πεμ 20 Ιουν 2013 - 23:47

panoshm έγραψε:ενώ οι νέες συσκευές όχι, έχουν τον δικό τους "τρόπο" αυτές

Το καινουργιο λογισμικο δειχνει μονο τα poi που βρισκονται πανω στην πορεια μας ή στον δρομο που κινουμαστε απλως. Υπαρχει η δυνατοτητα επιλεκτικης προβολης κατηγοριων στην οθονη του χαρτη με δυο αγγιγματα στην οθονη.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

AutoDrive 3.00Τ TYP Files  - Σελίδα 9 Empty Απ: AutoDrive 3.00Τ TYP Files

Δημοσίευση από ZAFIR Παρ 21 Ιουν 2013 - 9:07

αχά!!  είπα και εγω μήπως έκανα κάτι λάθος..πάνο θα στείλω απο το σπίτι όταν γυρίσω το σημείο..γιατί με παραξένεψε,να το δούμε..πολλυ καλημέρα!!!
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

AutoDrive 3.00Τ TYP Files  - Σελίδα 9 Empty Απ: AutoDrive 3.00Τ TYP Files

Δημοσίευση από ΠΑΝΟΣ Λ Παρ 28 Ιουν 2013 - 23:46

Κυριάκο δοκίμασα το gps μια βδομάδα σε Πηλιο Θεσσαλία και στερεα Ελλαδα και εχω αυτο το χαρτη με αυτα τα TYP
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
δεν ξερω πιο ειναι ,drunken  και κατα τη γνωμη μου οι χωματόδρομοι θα επρεπε να ειναι πιο αχνοι οπως ειναι οι ασφαλτοστρωμένοι δευτερεύοντες δρόμοι [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]  πχ οι πλαϊνοί της εθνικης    και οι ασφαλτοστρωμενοι δευτερευοντες να εχουν το καφε που εχουν οι χωματοδρομοι επεισης οι οικισμοι να εχουν λιγο πιο σκουρο φοντο .Το παχος των δρομων και εντός και εκτός οικισμών ειναι πολυ καλό . Στην περιμετρικη της Πατρας καθως γυρνούσα το αυτοκίνητο πήγαινε απο την αλλη μεριά
    [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
ΠΑΝΟΣ Λ
ΠΑΝΟΣ Λ
Skilled Member
Skilled Member

Άντρας Ηλικία : 61
Τόπος : Πατρα
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 266


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

AutoDrive 3.00Τ TYP Files  - Σελίδα 9 Empty Απ: AutoDrive 3.00Τ TYP Files

Δημοσίευση από antonis Τρι 2 Ιουλ 2013 - 18:00

Παιδιά εβαλα κι'εγω το type του Κυριάκου αλλά οι οδοί δεν εχουν το κατάλληλο πάχος...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
 
Ετσι πρέπει να ειναι;
antonis
antonis
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : Κόρινθος, Αθηνα
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 14


http://www.ultragreek.com, http://xabales.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

AutoDrive 3.00Τ TYP Files  - Σελίδα 9 Empty Απ: AutoDrive 3.00Τ TYP Files

Δημοσίευση από panoshm Τρι 2 Ιουλ 2013 - 19:39

Εξαρτάται.... ποιο typ έβαλες? Έχει κάμποσα ο Κυριάκος....
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

AutoDrive 3.00Τ TYP Files  - Σελίδα 9 Empty Απ: AutoDrive 3.00Τ TYP Files

Δημοσίευση από ΠΑΝΟΣ Λ Τρι 2 Ιουλ 2013 - 22:31

Πανο τι λες για τις δικες μου παρατηρήσεις;
ΠΑΝΟΣ Λ
ΠΑΝΟΣ Λ
Skilled Member
Skilled Member

Άντρας Ηλικία : 61
Τόπος : Πατρα
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 266


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

AutoDrive 3.00Τ TYP Files  - Σελίδα 9 Empty Απ: AutoDrive 3.00Τ TYP Files

Δημοσίευση από panoshm Τρι 2 Ιουλ 2013 - 23:21

Ας τα πάρουμε ένα-ένα:

ΠΑΝΟΣ Λ έγραψε:εχω αυτο το χαρτη με αυτα τα TYP
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
δεν ξερω πιο ειναι ,drunken 
Πρέπει να μας πεις πιο έβαλες, για να μπορέσουμε να κάνουμε τις διορθώσεις στο σωστό typ

ΠΑΝΟΣ Λ έγραψε:και κατα τη γνωμη μου οι χωματόδρομοι θα επρεπε να ειναι πιο αχνοι οπως ειναι οι ασφαλτοστρωμένοι δευτερεύοντες δρόμοι
Οι χωματόδρομοι, πρέπει να είναι αρκετά πιο διαφορετικής απόχρωσης από τους υπόλοιπους, ώστε να μην τους μπερδεύεις και να είναι άμεσα αναγνωρίσιμοι ώστε να τους αποφεύγεις ή να τους προτιμάς (όπως μερικοί-μερικοί 697328 )

Γενικά σε αυτή τη προσπάθεια αλλαγής των typ διατηρήσαμε τα "μαμά" χρώματα της Autodrive και απλά θέλαμε να αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα του "να φαίνονται σωστά" μετά τις αναποδιές με τις κατευθύνσεις....

Φυσικά όπως λένε μερικοί "μετά το pop δεν έχει stop"697328 οπότε κάποια "ανήσυχα" μυαλά εδώ μέσα, δεν κρατήθηκαν να μην "παίξουν" λίγο περισσότερο... Σε κάθε περίπτωση βέβαια, ο κάθε ένας έχει τα δικά του "θέλω" και προτιμήσεις.... Και αν δε μπορεί μόνος του να αλλάξει κάτι, δεν έχει να κάνει άλλο, από το να το ζητήσει και εμείς εδώ είμαστε27978 

ΠΑΝΟΣ Λ έγραψε:
[Πρέπει να είστε
εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
πχ οι πλαϊνοί της εθνικης και οι ασφαλτοστρωμενοι δευτερευοντες να εχουν το καφε που εχουν οι χωματοδρομοι
Δεν συμφωνώ σε αυτό για το λόγο που είπα στην αρχή... πρέπει να ξεχωρίζουν οι χωματόδρομοι..... Εκτός και αν εννοείς να γίνουν "τράμπα" τα χρώματα αυτών των δρόμων με των χωματόδρομων...

ΠΑΝΟΣ Λ έγραψε:επεισης οι οικισμοι να εχουν λιγο πιο σκουρο φοντο .
Δοκίμασες το δικό μου typ Autodrive v3.00 as 2.40 (brown-green) for Nuvi 2xx-1xxx ? Είναι για τη δική σου συσκευή27978 


ΠΑΝΟΣ Λ έγραψε:Το παχος των δρομων και εντός και εκτός οικισμών ειναι πολυ καλό .
Αυτό είναι καλόSmile 

ΠΑΝΟΣ Λ έγραψε:Στην περιμετρικη της Πατρας καθως γυρνούσα το αυτοκίνητο πήγαινε απο την αλλη μεριά
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Για αυτό φταίει καθαρά το σήμα του GPS και εμένα το έχει κάνει αυτό
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

AutoDrive 3.00Τ TYP Files  - Σελίδα 9 Empty Απ: AutoDrive 3.00Τ TYP Files

Δημοσίευση από x-trail Τρι 2 Ιουλ 2013 - 23:34

@ Aντωνη

αν εχεις κατεβασει το δικο μου ΤΥΡ
"Ελλ.Χαρακτηρες_3490-3590-37xx (Line type) (αναλυση οθονης 800x480)"
μετα τις 11-6-2013 οπου εχω μεγαλωσει τα παχη των γραμμων κι εχω κανει διπλασιο και πιο σκουρο το περιθωριο των γραμμων δεν θα επρεπε να ειναι ετσι στο σκρινακι σου.

Παρακατω εχω σκρινακι ζουμαρισμενο το ΤΥΡ μετα τις 11-6-2013 με τους δικους μου δρομους και στο ενθετο ειναι οι δικοι σου δρομοι οπου φαινεται η διαφορα στο παχος και στα περιθωρια.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Εδω ειναι το δικο μου σκρινακι απο την περιοχη που εχεις εσυ, στο ιδιο ζουμ 30μ.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Να ξερεις οτι απο το ζουμ 80μ και κατω, το λογισμικο της Garmin λεπταινει ολους τους δρομους σε ολους τους χαρτες που εχουν δικο τους ΤΥΡ και δυστυχως ο Autodrive εχει ΤΥΡ και στην original μορφη του και αν του αλλαξουμε εμεις ΤΥΡ.
Πανω απο τα 80μ ζουμ νομιζω οτι με το ΤΥΡ μου και τα νεα παχη φαινεται πολυ ικανοποιητικα.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Και εδω ειναι πως φαινεται στα 120μ, ειτε εισαι στην οθονη Πορειας, ειτε στη οθονη 2D.[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

___________________________________________________________________


@ Πανο Λ
το ΤΥΡ που εβαλες ειναι τα original χρωματα του Autodrive 3.00 οπου οι ασφαλτινοι δρομοι κατα βαθμο σημαντικοτητας πηγαινουν απο το πορτοκαλι, στο κιτρινωπο και τελος οι μικροτεροι στο αχνοκιτρινο.
Οσον αφορα το φοντο των οικισμων εχω μεσα στο φακελο με τα original χρωματα το TYP
"Ελλ.Χαρακτηρες_ΝUVIs TYP (Line type) (αναλυση οθονης 480x272) Σκουροχρωμες Πολεις".
Τους καφε χωματοδρομους τους δινει ετσι η εταιρια και πιστευω οτι απο εμπνευση ειναι σωστο χρωμα (καφε-λασπη-χωμα) και επισης αν εβαζε κατι πιο ανοιχτοχρωμο, δεν θα φαινοταν σχεδον καθολου στις συσκυες που παιζουν 3D εδαφος γιατι εκει το λογισμικο κανει φωτοσκιαση και το ανοιχτο χρωμα δεν φαινεται στη μαυρισμενη απο την φωτοσκιαση πλαυρα του βουνου.

Αν θελεις κατι συγκεκριμενο σε χρωματα, ευχαριστως να στο φτιαξω27978
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

AutoDrive 3.00Τ TYP Files  - Σελίδα 9 Empty Απ: AutoDrive 3.00Τ TYP Files

Δημοσίευση από ΠΑΝΟΣ Λ Τρι 9 Ιουλ 2013 - 19:45

Κυριακο εβαλα το ΤΥΠ αυτο ειναι σκουρόχρωμες οι πόλεις αλλα ειναι λεπτοί οι δρόμοι και δεν φαίνονται
ΠΑΝΟΣ Λ
ΠΑΝΟΣ Λ
Skilled Member
Skilled Member

Άντρας Ηλικία : 61
Τόπος : Πατρα
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 266


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

AutoDrive 3.00Τ TYP Files  - Σελίδα 9 Empty Απ: AutoDrive 3.00Τ TYP Files

Δημοσίευση από antonis Τετ 10 Ιουλ 2013 - 11:32

Κι'ομως εβαλα αυτό το type..."Ελλ.Χαρακτηρες_3490-3590-37xx (Line type) (αναλυση οθονης 800x480)"
antonis
antonis
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : Κόρινθος, Αθηνα
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 14


http://www.ultragreek.com, http://xabales.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

AutoDrive 3.00Τ TYP Files  - Σελίδα 9 Empty Απ: AutoDrive 3.00Τ TYP Files

Δημοσίευση από x-trail Τετ 10 Ιουλ 2013 - 23:47

ΠΑΝΟΣ Λ έγραψε:Κυριακο εβαλα το ΤΥΠ αυτο ειναι σκουρόχρωμες οι πόλεις αλλα ειναι λεπτοί οι δρόμοι και δεν φαίνονται
Πανο εχεις εν μερει δικιο.
Aυτο που συμβαινει ειναι οτι οι δρομοι εχουν σκουρο (σχεδον μαυρο) περιθωριο με αποτελεσμα, οταν βρισκονται μεσα σε πολη με σκουρο χρωμα, να "φαινονται στο ματι" λεπτοτεροι.
Περθωριο ανοιχτοχρωμο δεν μπορει να μπει γιατι οι δρομοι υπαρχουν φυσικα και εκτος πολεως που το υποβαθρο του χαρτη ειναι ανοιχτοχρωμο...
Αυτο που εκανα στο παρακατω ΤΥΡ ειναι να μεγαλωσω τους δευτερευοντες ασφαλτινους και τους δρομους πολεων ωστε να φαινονται παχυτεροι.
Δοκιμασε το και δες μηπως σου "μπουκωνει" την οθονη σε καποια ζουμ.
Δεν εχω τωρα αναλογη συσκευη στο σπιτι (ειναι στο γραφειο) να το δοκιμασω εγω (αυριο).
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Το παραπανω προβλημα με τα περιθωρια ειναι αρκετες φορες σκετη σπαζοκεφαλια, αν σκεφτεις οτι αυτη την στιγμη υπαρχουν 3 ειδων συσκευες με πολυ μικρη αναλυση (ορειβατικα), μικρη αναλυση (Nuvi) και υψηλη αναλυση (37xx, 3490, 3590).
Σ' αυτο προσθεσε οτι τα Nuvi εχουν απο την Garmin ανοχτοχρωμα υποβαθρα χαρτη, ενω τα υψηλης αναλυσης δειχνουν το πρασινο-καφε του εδαφους (Basemap) στη θεση του ανοιχτοχρωμου υποβαθρου.
Βαλε στη σπαζοκεφαλια οτι δειχνουν το εδαφος 3D, δλδ με σκιαση, οπου σκουραινουν τραγικα τα χρωματα των δρομων στα σκιασμενα μερη των βουνων, και καταλαβαινεις τι γινεται....
Στον ΤοpoDrive oπου εχουμε και παρα πολλα εγχρωμα παλυγωνα χρησης Γης, το προβλημα γινεται ....tragic !!!
Προσθεσε επισης την μεταλλαξη του χρωματικου αποτελεσματος αναλογα με την αναλογια παχους και χρωματος περιθωριου και κυριως δρομου.
(δλδ σε ασπρο δρομο (7 pixel) παχους 3 pixel με γκρι περιθωριο 2 pixel απο καθε μερια, ο δρομος στην οθονη της συσκευης φαινεται γκρι, ενω αν ηταν το ασπρο 5 pixel και το γκρι 1 pixel απο καθε μερια, τοτε ο δρομος ασπριζει.
Αν στον ιδιο δρομο βαλουμε κοκκινο περιθωριο, τοτε ο δρομος "φαινεται" ...ροζ που θα κοκκινιζει οσο αυξανουμε το παχος του περιθωριου).
Γι' αυτο ειναι και δυσκολη η επιλογη χρωματων για ενα χαρτη, ειδικα αν εχει πολυγωνα πχ πολεις, δαση κλπ, ακομα και για την εταιρια που τον φτιαχνει.
Εμεις εδω προσπαθουμε να το βελτιωσουμε αλλα και να το προσαρμοσουμε σε καθε ειδους συσκευη αλλα και ....προσωπικου γουστου !!!
Α και ξεχασα, το αλλο ανενδοτο με τα ...νυκκτερινα χρωματα το ξερεις;;; εκει να δεις δυσκολια !!!

___________________________________________________________


antonis έγραψε:Κι'ομως εβαλα αυτό το type..."Ελλ.Χαρακτηρες_3490-3590-37xx (Line type) (αναλυση οθονης 800x480)"
Αντωνη κατεβασε το παρακατω ΤΥΡ, το εβγαλα κατευθειαν απο το αρχειο του χαρτη που χρησιμοποιω στο 3490.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Δοκιμασε το και ανεβασε αν δεν σου κανει κοπο καποιο σκρινακι (και γραψε σε ποια περιοχη ειναι περιπου), οπου καποιοι δρομοι πολεως να ειναι καθετοι και οριζοντιοι για να ελεγξω καλυτερα τα παχη δρομων και περιθωριων (...τα pixel ειναι τετραγωνα), ωστε να δουμε αν υπαρχει καποια διαφορα απεικονισης του δρομων μεταξυ 3760 και 3490.
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

AutoDrive 3.00Τ TYP Files  - Σελίδα 9 Empty Απ: AutoDrive 3.00Τ TYP Files

Δημοσίευση από antonis Πεμ 11 Ιουλ 2013 - 7:42

Σωστόοοος ο Κυριάκος!

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Ευχαριστώ αδερφέ εισαι απιαστος εδω, στο Sea spinning δεν ξέρω τι κάνεις ομως... What a Face 
Δεν πιστεύω ν'ασχολείσαι μονο με το υποβρύχιο...
antonis
antonis
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : Κόρινθος, Αθηνα
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 14


http://www.ultragreek.com, http://xabales.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

AutoDrive 3.00Τ TYP Files  - Σελίδα 9 Empty Απ: AutoDrive 3.00Τ TYP Files

Δημοσίευση από ΠΑΝΟΣ Λ Πεμ 11 Ιουλ 2013 - 16:59

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

αυτες οι δυο ειναι με τους πιο χοντρους δρομους

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

και αυτη ειναι αυτο που ειχα.Θα ελεγα πολυ καλο , μια χαρα ειναι Κυριακο μπραβο
ΠΑΝΟΣ Λ
ΠΑΝΟΣ Λ
Skilled Member
Skilled Member

Άντρας Ηλικία : 61
Τόπος : Πατρα
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 266


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 9 από 10 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης