My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

City Navigator Europe NT/NTU

+32
ioanniskar
lneam
ice1
dim68
PAVL-2
eftihios
dordas
Randyman
islander
ZAFIR
leonkoum
G.K.
takisp
tsgallix
hitmannn
geodelik
teohunter
navitraveler
thundercastle
alexis75gr
here
giorgos_korinthos
eyaggl
BabisStinson
panoshm
Dimitrios1971
stelios.com
panosmpo
x-trail
gnoul
krou99
Santosan
36 απαντήσεις

Σελίδα 12 από 16 Επιστροφή  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

City Navigator Europe NT/NTU - Σελίδα 12 Empty Απ: City Navigator Europe NT/NTU

Δημοσίευση από teohunter Πεμ 30 Μαρ 2017 - 10:56

Γειας και απο μενα.Παω να εγκαταστησω τον 2018.10 και μου λεει το γνωστο οτι θα κανουμε εγκατασταση του πληρης καλυψη απευθειας στην καρταsd που βλεπει και μεσα εχει ενα φακελο map με τα 3 αρχεια του autodrive.Αφαιρωντας την καρταsd για να μου το περασει στην συσκευη μου βγαζει 2 επιλογες 1)χρηση καρτας2) Επιλεξτε περιοχη.Πως το χειριζομαι???Το αφηνω να το κανει στην καρτα η επιλεγω περιοχη πχ δυτικη ευρωπη???Θα αφησει αρχεια στην συσκευη η θα τα παει στην καρτα???
avatar
teohunter
Member
Member

Άντρας Τόπος : ΠΑΤΡΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 19/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 69


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

City Navigator Europe NT/NTU - Σελίδα 12 Empty Απ: City Navigator Europe NT/NTU

Δημοσίευση από x-trail Πεμ 30 Μαρ 2017 - 18:18

1) Σου ζηταει καρτα επειδη στη συσκευη δεν εχεις τον απαιτουμενο χωρο για ΟΛΑ τα αρχεια του Ευρωπαικου.
2) Σε περιπτωση που δεν εχεις καρτα, σου λεει ποια περιοχη του Ευρωπαικου να σου εγκαταστησει, επειδη ολοκληρος δεν χωραει.

Aρα βαλε ξανα την καρτα (να ειναι > 4gb) στη συσκευη και ασε το Garmin Express να σου κανει εγκατασταση ολοκληρο το χαρτη, και στη συσκευη και στη καρτα.
Αυτο θα αποφασισει το που θα γραψει ποιο αρχειο (καρτα ή συσκευη) αναλογα με τον διαθεσιμο χωρο που θα βρει.
Αν σου γραψει αρχειο χαρτη στη καρτα, θα στο βαλει στο MAP, με ονομα αρχειου D6210030A.img
Αρα δεν θα πειραξει τον Autodrive.
Kαλου κακου παντως, παρε ενα backup των αρχειων του Αutodrive.
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

City Navigator Europe NT/NTU - Σελίδα 12 Empty Απ: City Navigator Europe NT/NTU

Δημοσίευση από Santosan Πεμ 30 Μαρ 2017 - 20:00

Σε αυτή την έκδοση 2018.10 το αρχείο "D6210030A.img" που αφορά το νότιο τμήμα του Ευρωπαικού χάρτη "CN Europe NTU 2018.10 ALL South" συνοδεύεται από τα αρχεία .gma & .unl κάτι το οποίο δεν συνέβαινε στην προηγούμενη έκδοση 2017.30.

Με την χρήση του Garmin Express με το VHD η αναβάθμιση του Ευρωπαικού χάρτη έγινε χωρίς κανένα πρόβλημα, χειροκίνητα μεν με ασφάλεια δε.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

City Navigator Europe NT/NTU - Σελίδα 12 Empty Απ: City Navigator Europe NT/NTU

Δημοσίευση από teohunter Πεμ 30 Μαρ 2017 - 21:40

Σας ευχαριστω παιδια ξεκιναω και βλεπουμε.Πηρα και το backup!!!
avatar
teohunter
Member
Member

Άντρας Τόπος : ΠΑΤΡΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 19/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 69


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

City Navigator Europe NT/NTU - Σελίδα 12 Empty Απ: City Navigator Europe NT/NTU

Δημοσίευση από ioanniskar Δευ 28 Αυγ 2017 - 16:58

Έκανα εγκατάσταση με τη μέθοδο του virtual disk και όλα πήγαν καλά. Η αναβάθμιση περιλαμβάνει την ιόνια οδό αλλά σε μία προσομοίωση που έκανα (Ιωάννινα-Πάτρα) δεν επιλέγεται η ιόνια οδός σε όλο το μήκος της. Η αρχή και το τέλος της διαδρομής γίνεται από τον παλιό δρόμο. Τι μπορεί να συμβαίνει;
ioanniskar
ioanniskar
Member
Member

Άντρας Τόπος : Πάτρα
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 132


http://www.hackermagnet.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

City Navigator Europe NT/NTU - Σελίδα 12 Empty Απ: City Navigator Europe NT/NTU

Δημοσίευση από navitraveler Τρι 29 Αυγ 2017 - 18:55

Γιάννη νομίζω ότι μερικά χιλιόμετρα στην περιοχή πριν την Άρτα μπαίνει στην Ιόνιο ενώ μέχρι εκεί κατεβαίνει από την Ε951... αν φυσικά δεν κάνω λάθος....


(Γιάννη μήπως έχεις αποκλείσει Ε.Ο, ή διόδια στις ρυθμίσεις;)
;...)
navitraveler
navitraveler
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 77
Τόπος : Αλεξανδρούπολη
Ημερομηνία εγγραφής : 12/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 994


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

City Navigator Europe NT/NTU - Σελίδα 12 Empty Απ: City Navigator Europe NT/NTU

Δημοσίευση από Santosan Τρι 29 Αυγ 2017 - 19:22

Έλεγξε τις ρυθμίσεις πλοήγησης πρώτα να δείς μήπως φταίει κάτι εκεί. Στην συνέχεις αν υπάρχει ο Auto Drive στην συσκευή μετονόμασε την επέκταση από .img σε .im για να μην τον διαβάζει η συσκευή καθόλου & δοκίμασε. Αν συνεχίζει την ίδια συμπεριφορά ή αν δεν υπάρχει καθόλου ο Auto Drive κάνε ένα Clear NonVol & δοκίμασε πάλι.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

City Navigator Europe NT/NTU - Σελίδα 12 Empty Απ: City Navigator Europe NT/NTU

Δημοσίευση από x-trail Τετ 30 Αυγ 2017 - 14:42

ioanniskar έγραψε:Έκανα εγκατάσταση με τη μέθοδο του virtual disk και όλα πήγαν καλά. Η αναβάθμιση περιλαμβάνει την ιόνια οδό αλλά σε μία προσομοίωση που έκανα (Ιωάννινα-Πάτρα) δεν επιλέγεται η ιόνια οδός σε όλο το μήκος της. Η αρχή και το τέλος της διαδρομής γίνεται από τον παλιό δρόμο. Τι μπορεί να συμβαίνει;

Δουλεψα το Γαιννενα-Πατρα απο την Ιονια σε προσομοιωση στο Basecamp, στο HERE android και στο 3490.

Στον 2018.20 δεν υπαρχει "συνδεση" δρομων στη περιοχη του Αγιου Δημητριου μετα τα Γιαννενα για να μπεις απο την παλια οδο στην Ιονια. Στο ΗΕRE υπαρχει αυτη η συνδεση. Ετσι αν δωσεις Εναρξη τα Γιαννενα δεν μπαινεις Ιονια Οδο. Δεν υπαρχει συνδεση του ασπρου δρομου και της Ιονιας Οδου.
Οπως και στο Basecamp ετσι και στο 3490, αν δωσω πορεια απο Γιαννενα προς Πατρα, στην Ιονια Οδο μπαινω στο υψος της Φιλιππιαδας!!!!!!!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Νοτιοτερα στις Σελλαδες Αρτας οι δρομοι διασταυρωνονται και στον 2018.20 υπαρχει μεν "συνεχεια" της Ιονιας αλλα το Basecamp μπορει αντι να σε συνεχισει μετα τη πανω διασταυρωση στην Ιονια, να σε βαλει για λιγο στην παλια οδο και με το που διασταυρωνονται οι δρομοι ξανα, να σε ξαναβαλει στην Ιονια. Με μωβ ειναι η πορεια απο Γιαννενα-Πατρα, με πρασινο ειναι αν δωσω πορεια με εναρξη την Ιονια λιγο πριν την πανω διασταυρωση και προορισμο παλι στην Ιονια λιγο μετα την κατω διασταυρωση.
Το 3490 σε παει απο την Ιονια στο σημειο αυτο.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Στο HERE στις Σελλαδες σε βγαζει απο την Ιονια, σε παει απο την παλια μεχρι το Κεραμιδι Αιτωλοακαρνανιας, οπου σε ξαναβαζει στην Ιονια και σε παει μεχρι το Αντιριο απο αυτην.
Στο ιδιο σημειο στο Κεραμιδι, ο 2018.20 στο Basecamp, αν του δωσω απευθειας πορεια απο πριν τον κομβο εως μετα, σε βγαζει απο τον κομβο, σε κανει αναστροφη και σε ξαναβαζει στην Ιονια. Αν κλικαρω ενδιαμεσα σημεια του κομβου πανω στην Ιονια με πηγαινει κανονικα, πραγμα που σημαινει οτι δεν υπαρχει "ασυνεχεια" δρομου πανω στην Ιονια στον κομβο, αλλα κατι θα παιζει με τις εξοδους του. Με μωβ η Γιαννενα-Πατρα και με πρασινο αν κλικαρω ενδιαμεσο σημειο πανω στη μεση του κομβου στην Ιονια.
Στο 3490 στο σημειο αυτο δεν βγαινει απο την Ιονια οδο καθολου, οπως δλδ κανει στο Basecamp.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Αν με τον 2018.20 δωσω προορισμο μετα την γεφυρα του Αντιριου, τοτε στον Μεσοκαμπο Αιτωλοακαρνανιας με βγαζει απο την Ιονια και με βαζει στην παλια....
To ιδιο ακριβως με το Basecamp κανει και το 3490....
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
γιατι εκει που στον χαρτη ενωνεται η Ιονια με την παλια οδο και την γεφυρα Αντιριου, ο χαρτης δεν σε αφηνει να συνεχισεις ισια στη γεφυρα, αλλα σε βγαζει στον παλιο δρομο προς Μεσολογγι, μετα σε κανει αναστροφη και σε παει στη γεφυρα.
Αυτη η ενωση-διασταυρωση ειναι ο λογος που αν η πορεια εχει προορισμο την γεφυρα, το Ριο, την Πατρα ή κατι νοτιοτερα, θα σε βγαλει απο πριν στον παλιο δρομο.
Στο HERE στο σημειο αυτο η ενωση δρομων ειναι η σωστη κι ετσι δεν σε βγαζει απο την Ιονια στο Μεσοκαμπο, αλλα σε παει κανονικα μεχρι και την γεφυρα.
Αν η πορεια ειναι απο Πατρα προς Γιαννενα σε εκεινο το σημειο ολα ειναι σωστα.
Στο σκρινακι την μωβ πορεια την ξεκινησα λιγο πιο πανω στην Ιονια και την τελειωσα πανω στην γεφυρα για να φανει τι πορεια επιτρεπει ο χαρτης.
Η μπλε ειναι απο τη γεφυρα προς τα Γιαννενα.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Αν τωρα δωσω το Πατρα-Γιαννενα, τοτε μετα τη γεφυρα, πολυ περιεργα, και το Basecamp και το 3490 ΔΕΝ συνεχιζουν ισια στην Ιονια που οπως ειδαμε ειναι δυνατον στο σκρινακι παραπανω (μπλε πορεια), αλλα στριβει αριστερα στον παλιο δρομο μεχρι τον Μεσοκαμπο και με βαζει εκει στην Ιονια.
Το ΗERE με παει εδω απο την Ιονια, ο κομβος δουλευει.

Παραπανω στο Κεραμιδι, το Basecamp με βγαζει απο την Ιονια και με παει απο τον παλιο μεχρι τις Σελλαδες οπου με ξαναβαζει στην Ιονια (οτι δλδ εκανε το HERE στο κατεβασμα για Πατρα).
Το 3490 με παει κανονικα εκει απο την Ιονια, αν και στις Σελλαδες διαλεγει να με παει απο τον παλιο δρομο αναμεσα στις δυο διασταυρωσεις και μετα με ξαναβαζει στην Ιονια.
Το ΗERE σαν το Basecamp με βγαζει απο την Ιονια εδω και με ξαναβαζει στις Σελλαδες.

Στο Basecamp και στο 3490 η στροφη προς Ιονια στη Φιλιππιαδα δεν δουλευει ουτε στην ανοδο κι ετσι με βγαζει εκει στον παλιο δρομο μεχρι τα Γιαννενα.
Στο HERE η στροφη δουλευει κι ετσι με κραταει μεσα στην Ιονια μεχρι τον Αγιο Δημτηριο οπως στο πρωτο μου σκρινακι παραπανω.

Συμπερασμα, ακολουθειτε τα σηματα στον δρομο μεχρι να βγει καινουρια εκδοση χαρτη οπου να δουλευει σωστα η Ιονια οδος!
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

City Navigator Europe NT/NTU - Σελίδα 12 Empty Απ: City Navigator Europe NT/NTU

Δημοσίευση από ioanniskar Πεμ 31 Αυγ 2017 - 17:54

Τα ίδια περίεργα κάνει και σε μένα. Ευχαριστώ για το χρόνο σας πάντως. Θα περιμένω το επόμενο update μήπως και ενσωματώσουν επιτέλους όλες τις αλλαγές.
ioanniskar
ioanniskar
Member
Member

Άντρας Τόπος : Πάτρα
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 132


http://www.hackermagnet.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

City Navigator Europe NT/NTU - Σελίδα 12 Empty Απ: City Navigator Europe NT/NTU

Δημοσίευση από eftihios Τετ 13 Δεκ 2017 - 20:12

Γεια σας,
Σήμερα το μου Garmin Expres έδωσε αναβάθμιση του ευρωπαϊκού χάρτη  2018.30.
Πήγα να συνδέσω το 3490 me To pc και δεν μου το αναγνωρίζει με τίποτα. Άλλαξα πολλά καλώδια USB και 2 pc αλλά με τίποτα δεν το αναγνωρίζει. Ξαναέκανα εγκατάσταση των drivers με κανένα αποτέλεσμα.
Ήθελα να ρωτήσω Έχει κάνεις άλλος το ίδιο πρόβλημα μετά την τελευταία αναβαθμιση  των windows 10  δηλαδή να μην μπορεί να αναγνωρίσει το pc το garmin?
Υπάρχει δυνατότητα αναβάθμισης του χάρτη χωρίς USB καλώδιο. Ένα μέρος του χάρτη και συγκεκριμένα το D6210040Aειναι μέσα στην κάρτα μνήμης. Θα μπορούσε να γίνει η εγκατάσταση του χάρτη στην κάρτα μνήμης?

Ευχαριστώ εκ των πρότερων .
eftihios
eftihios
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : Sweden
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 84


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

City Navigator Europe NT/NTU - Σελίδα 12 Empty Απ: City Navigator Europe NT/NTU

Δημοσίευση από x-trail Πεμ 14 Δεκ 2017 - 10:53

A.
Το οτι δεν αναγνωριζει το 3490 ειναι καπως γενικο.
1) Το 3490 συνεχιζει να δουλευει σωστα ή κολλαει;
2) Οταν το συνδεεις αναμμενο αλλαζει τιποτα στην οθονη του 3490, ακουγεται ηχος απο τα win10;
3) Οταν το συνδεεις σβηστο αλλαζει τιποτα στην οθονη του 3490, ακουγεται ηχος απο τα win10;
4) Δοκιμασες να κανεις soft reset (με αναμμενο το 3490 κρατας το ON/OFF για περιπου 8-10 sec ωσπου να σβησει η συσκευη και ξαναναβει μονη της)
5) Το εβαλες στη βαση αυτοκινητου με αναμμενη μηχανη; Αναγνωριζει το 3490 την βαση και αρχιζει να φορτιζει; (παλαιοτερα αυτο μου ξεμπλοκαριζε τη συσκευη).
6) Δοκιμασες σε αλλα win (ΧΡ, 7, 8)  To δικο μου 3490 δεν εχει προβλημα με τα win10 μετα και ολες τις τελευταιες ενημερωσεις. Αυτο που παντα μου εβγαζε με τα 10αρια ειναι οτι αμεσως μετα τη συνδεση μου βγαζουν ηχο και μου λενε οτι δεν το αναγνωριζουν, αλλα μετα απο  2 δευτερολεπτα μου ξαναβγαζουν ηχο και το αναγνωριζουν κανονικα.  
Αν το 3490 φορτιζει κανονικα στη βαση αυτοκινητου, στη συνδεση με το PC ή με φορτιστη smartphone αλλα δεν συνδεεται με PC για μεταφορα δεδομενων, τοτε ή εχει χαλασει κατι στη θυρα USB του 3490 ή εχει χαλασει-κολλησει κατι στο software του. Αν ουτε φορτιζει τοτε ειναι χαλασμενη η θυρα USB toy 3490.

Β.
Μπορεις εγκαταστησεις ολο τον Ευρωπαικο χαρτη στην καρτα με το Garmin Express, αλλα θα χρειαστεις ενα αρχειο απο τη συσκευη.
Αν δεν μπορεις να το συνδεσεις σε PC και να αντιγραψεις το αρχειο αυτο, τοτε μακαρι να εχεις παρει καποια στιγμη Backup του 3490, οποτε το αρχειο βρισκεται εκει. Αν οχι θα δουμε τι θα κανουμε...
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

City Navigator Europe NT/NTU - Σελίδα 12 Empty Απ: City Navigator Europe NT/NTU

Δημοσίευση από eftihios Πεμ 14 Δεκ 2017 - 19:08

Καταρχήν να σε ευχαριστήσω για την γρήγορη απάντηση και το ενδιαφέρον σου.
Έλεγξα όλα τα παραπάνω θέματα και….

1) Το 3490   δουλεύει σωστά .






2) Όταν το συνδέω αναμμένο  εμφανίζεται αυτή η εικόνα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.][Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] 

ακούγεται ήχος από τα win10, αλλά δεν το αναγνωρίζουν 

3) Όταν το συνδέω σβηστό εμφανίζεται η ιδία εικόνα χωρίς να ακούγεται ήχος από τα Win10.


4) Έχω κάνει soft reset  αλλά δεν έλυσε το πρόβλημα


5) Το έβαλα στη βάση αυτοκίνητου με αναμμένη μηχανή. Αναγνωρίζει το 3490 η βάση και αρχίζει να φορτίζει.


6) Δυστυχώς δε έχω  αλλά win (ΧΡ, 7, 8)  


Η  θύρα USB του 3490 ή έχει κάποιο πρόβλημα ( το καλώδιο δεν κάνει καλή επαφή) αλλά τότε δεν θα έπρεπε να εμφανίζεται η παραπάνω εικόνα (συνδεσης με το pc) και οχι η παρακατω εικονα .


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]


7 )έχω πάρει  Backup του 3490 αν και αρκετά παλιά
eftihios
eftihios
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : Sweden
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 84


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

City Navigator Europe NT/NTU - Σελίδα 12 Empty Απ: City Navigator Europe NT/NTU

Δημοσίευση από x-trail Πεμ 14 Δεκ 2017 - 19:58

Ωραια αφου εχεις Backup.
Σε μια αδεια καρτουλα φτιαξε ενα φακελο με ονομα Garmin (το G κεφαλαιο) και μεσα στο φακελο αντεγραψε το αρχειο GarminDevice.xml που υπαρχει μεσα στο φακελο Garmin του Backup.
Bαλε την καρτα στο Pc και τρεξε το Garmin Express.
Θα σου αναγνωρισει την καρτα ως να ειναι το 3490 συνδεμενο και θα σου κανει την εγκατασταση χαρτων δημιουργωντας τους αναγκαιους φακελους. Επειδη ειναι παλιο το Backup θα σου πει να σου βαλει και ενημερωσεις Firmware κλπ κλπ, δεν πειραζει, πες ναι.
Το βραδυ θα τον κατεβασω κι εγω (με αυτον τον τροπο το κανω παντα) και θα σου πω τι αρχεια και σε ποιους φακελους θα βαλεις στην καρτα.
Το μονο προβλημα θα ειναι το Voice Command που μαλλον δεν θα σου δουλευει γιατι θελει δυο αρχεια απο το φακελο ASR της καρτας να αντιγραφουν στον αντιστοιχο φακελο της συσκευης.

Επειδη δεν εχεις προσβαση στη συσκευη, θα σου κρατησει την εκδοση χαρτη CN Europe NTU 2018.20 ALL North ενω την South θα την σβησεις απο την καρτουλα.

Αν τον χαρτη που εχει ηδη μεσα στην καρτα τον βλεπεις σκετο ως D6210040 κι οχι ως D6210040.img τοτε ανοιξε εναν οποιονδηποτε φακελο, πατα το "View" επανω να ανοιξει το μενου και πατα στα δεξια το κουτακι του "Options" για να ανοιξει το παραθυρο "Folder Options". Eκει στο tab "View" τσεκαρε το "Show hidden files, folders and Drives" και ξετσεκαρε το "Ηide extensions for known file types" ωστε να φαινονται οι καταληξεις των αρχειων ωστε να μην μπερδευτουμε.

Δοκιμασε παντως καλωδια που θα ξερεις απο πριν οτι μεταφερουν δεδομενα (πχ απο εξωτερικο σκληρο δισκο), γιατι τελευταια κυκλοφορουν πολλα καλωδια μονο για φορτιση. Επισης πηγαινε σε καποιου φιλου το PC ή Μac για να δεις αν το αναγνωριζει εκει.
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

City Navigator Europe NT/NTU - Σελίδα 12 Empty Απ: City Navigator Europe NT/NTU

Δημοσίευση από x-trail Πεμ 14 Δεκ 2017 - 20:10

Tωρα μολις το συνδεσα αναμμενο με ανοιχτη την οθονη στα 10αρια, μου εβγαλε το μηνυμα που εχεις παραπανω κι εσυ (και μου το βγαζει καθε φορα), αλλα μετα τιποτα, δεν το αναγνωρισε τελικα.
Στην οθονη του 3490 εμεινε η εικονα που εχεις κι εσυ παραπανω.
Το ξεκουμπωσα, το εσβησα πατωντας το ON/OFF ωσπου να σβησει και το κουμπωσα ξανα σβηστο και παλι εβγαλε το μηνυμα σου αλλα μετα απο 2-3 δευτερολεπτα τελικα το αναγνωρισε.
Πρεπει να ειναι προβλημα των win10 γιατι το 3490 για να βγαλει την ασημενια εικονα του υπολογιστη, εχει καταλαβει οτι συνδεθηκε σε PC. Αν ειχε προβλημα η Θυρα του 3490 και μονο φορτιζε δεν θα σου εβγαζε αυτη την εικονα στην οθονη του, απλως θα αναβε οπως οταν το βαζεις στη βαση αυτοκινητου. Δοκιμασε το σε ολες τις θυρες USB των PC σου.
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

City Navigator Europe NT/NTU - Σελίδα 12 Empty Απ: City Navigator Europe NT/NTU

Δημοσίευση από piato Πεμ 14 Δεκ 2017 - 23:22

Εγω τον κατεβασα και αυριο ,οταν βρω λιγο χρονο θα τον "ριξω" μεσα..........
piato
piato
Member
Member

Άντρας Τόπος : Greece
Ημερομηνία εγγραφής : 28/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 163


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

City Navigator Europe NT/NTU - Σελίδα 12 Empty Απ: City Navigator Europe NT/NTU

Δημοσίευση από eftihios Παρ 15 Δεκ 2017 - 12:54

Kαλημέρα σε όλα τα παιδιά και επανέρχομαι στο πρόβλημα μου
Καταρχήν ήθελα ωα ξεκαθαρίσω ότι το πρόβλημα είναι η  θύρα USB του 3490. Πλέων δεν βγάζει την ασημένια εικόνα του υπολογιστή  όποτε οι πιθανές λύσεις που έχω είναι
1.    Εγκατάσταση όλου του χάρτη στην sd card
Χ-trail έκανα την μέθοδο που μου είπες με αποτέλεσμα να
κρατήσει την έκδοση χάρτη CN Europe NTU 2018.20 ALL North όπως είπες και να κάνει εγκατάσταση CN Europe NTU 2018.30 ALL South στην κάρτα. Δηλαδή όταν έχω την κάρτα μέσα στο 3490 βλέπει την CN Europe NTU 2018.30 ALL South και όταν βγάλω την κάρτα βλέπει την CN Europe NTU 2018.20 ALL North 
2.    Επισκευή θύρας USB. Ήθελα να ρωτήσω αν φτιάχνεται η αλλάζει η θύρα USB και αν γνωρίζεται κάποιον στην Αθήνα που να ασχολείται με τέτοιου είδους επισκευές (δυστυχώς δεν πιάνουν τα χέρια μου και σε μια παλιά προσπάθεια αλλαγής μπαταριάς σε ένα garmin το χάλασα τελείως)
3.       Αγορά εφαρμογής GPS για android (πράγμα που θέλω να αποφύγω )γιατί έχω ειδή εγκατεστημένο το Ηere Wego αλλά μόνο η εγκατάσταση 2 χώρων μου πήρε 1 giga από την εσωτερική μνήμη (  ούτε θέλω να σκεφτώ πόσο πιάνει ο ευρωπαϊκός χάρτης. Στην έσχατη ανάγκη ποια εφαρμογή μου προτείνετε

Όλες οι γνώμες δεκτές
eftihios
eftihios
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : Sweden
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 84


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

City Navigator Europe NT/NTU - Σελίδα 12 Empty Απ: City Navigator Europe NT/NTU

Δημοσίευση από x-trail Παρ 15 Δεκ 2017 - 21:19

1.... Ευτυχιε, αφου αντεγραψες ολη την καρτα σε καποιο φακελο στο PC, κανεις τα παρακατω:
1. Σε 16 Gb καρτουλα (γιατι το μεγεθος του χαρτη εφτασε οριακα τα 8 Gb) φτιαχνεις ενα φακελο μe ονομα Garmin
2. Mεσα στο φακελο αυτο αντιγραφεις απο το PC τους φακελους ΑSR, SID και JCV
3. Απο το PC, μεσα αποτον φακελο .System αντιγραφεις μεσα στο φακελο Garmin της καρτουλας τα παρακατω αρχεια:
gmap3d.gma
gmap3d.img
gmap3d.unl
gmapprom.gma
gmapprom.img
gmapprom.unl

4. Απο το PC, μεσα απο τον φακελο MAP αντιγραφεις μεσα στο φακελο Garmin της καρτουλας τα παρακατω αρχεια:
D6210050A.gma
D6210050A.img
D6210050A.unl

5. Tωρα μεσα στο φακελο Garmin της 16αρας καρτουλας σου εχεις τα 3 αρχεια (βορρας, νοτος και 3D κτιρια) μαζι με τα ξεκλειδωτηρια τους (συνολο 9 αρχεια)
Εχεις επισης και 3 υποφακελους με τις φωνητικες εντολες ASR, τα βοηθητικα αρχεια κινησης-πλοηγησης SID και τις προεπισκοπισεις στροφων JCV

Ολα τα παραπανω το 3490 τα διαβαζει απο την 16αρα καρτουλα, μεσα απο το φακελο Garmin.
Eτσι οταν θα βαλεις την καρτα στο 3490 και θα το αναψεις, στη λιστα χαρτων θα σου βγαλει 3 ευρωπαικους χαρτες συν τα 3D κτιρια:

CN Europe NTU 2018.20 ALL North (απο τη συσκευη, \.System\gmapprom.img)
***Αν παλια σου ειχε χωρεσει στη συσκευη και τα 3D κτιρια, θα βλεπεις και το
CN Europe NTU 2018.20 3D.
Αν τα ειχε βαλει στην προηγουμενη καρτα, δεν θα το δεις***
CN Europe NTU 2018.30 ALL North (απο την καρτα, \Garmin\gmapprom.img)
CN Europe NTU 2018.30 ALL South (απο την καρτα, \Garmin\D6210050A.img)
CN Europe NTU 2018.30 3D (απο την καρτα, \Garmin\gmap3d.img)

Aν κανεις ακριβως τα παραπανω θα εχεις πλεον ολοκληρο τον 2018.30 στην καρτουλα (και βορρα και νοτο).

Δυστυχως θα συνεχισεις να εχεις και τον 2018.20 Νοrth γιατι ειναι το αρχειο που υπαρχει στη συσκευη και δεν μπορεις να το σβησεις αφου δε σου αναγνωριζει το 3490 το PC.
Δεν υπαρχει κανενα ομως προβλημα, αφου ο .20 και ο .30 ειναι τελειως διαφορετικοι χαρτες, με ξεχωριστο MapID o καθενας και δεν μπερδευονται μεταξυ τους.
Μεσα στη 16αρα καρτουλα μπορεις επισης να φτιαξεις και φακελο με ονομα Map και εκει να βαλεις ολους τους υπολοιπους χαρτες που χρησιμοποιεις πχ autodrive.

2.... Δεν γνωριζω καποιον που μπορει να κανει τετοια επισκευη και εγω προσωπικα (δεν ρισκαρω) θα το κρατουσα ως εχει, αφου μπορω να βαλω στην καρτα χαρτες και Σημεια Ενδιαφεροντος POI και Αγαπημενα GPX να προσθεσω.

3.... Κι εγω το HERE WeGo χρησιμοποιω κι εχω βαλει μια 32αρα καρτα στο κινητο και αποθηκευω εκει ολους τους χαρτες που κατεβαζω. Το κατεβασμα χαρτων το κανω ανα ταξιδι, πχ αν ειναι να παω Βουδαπεστη οδικως κατεβαζω καμια δεκαρια σχετικους χαρτες κι οταν γυρισω τους σβηνω. Αν τυχει να ξαναπαω τοτε μονο θα τους ξανακατεβασω.
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

City Navigator Europe NT/NTU - Σελίδα 12 Empty Απ: City Navigator Europe NT/NTU

Δημοσίευση από eftihios Παρ 15 Δεκ 2017 - 21:36

X-trail σ'ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον σου και την λεπτομερή απάντηση σου. Αύριο θα προσπαθήσω αυτό που μου έγραψες παραπάνω και θα επανέλθω. Να σαι καλά και καλό βράδυ.

Στάλθηκε από την εφαρμογή Topic'it
eftihios
eftihios
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : Sweden
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 84


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

City Navigator Europe NT/NTU - Σελίδα 12 Empty Απ: City Navigator Europe NT/NTU

Δημοσίευση από lneam Σαβ 16 Δεκ 2017 - 3:08

Εχω την εντυπωση πως ο Σκορδιλης εχει service στον Πειραια και στον Αλιμο. Γιατι δεν μαθαινεις ποσο κοστιζει η επισκευη ?

Το 3490 δειχνει πως ειναι ιδιο με το 3760/3790. Βλεπεις το USB να εχει εμφανη σημαδια ταλαιπωριας ? Εαν το κουνησεις απαλα, δειχνει να εχει ξεκολησει απο την πλακετα ? Εαν τιποτα απο αυτα δεν συμβαινει, τοτε τα πραγματα ειναι ποιο σοβαρα, με κοστος επισκευης πανω απο 120€ στην Garmin. Ειδάλλως μια απλη αλλαγη USB θελει 25-35€ σε τοπικο ηλεκτρονικο service.

3490
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
3760
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

City Navigator Europe NT/NTU - Σελίδα 12 Empty Απ: City Navigator Europe NT/NTU

Δημοσίευση από eftihios Σαβ 16 Δεκ 2017 - 8:49

Ineam Το usb έχει σημάδια ταλαιπωρίας (ειδικά τις τελευταίες ημέρες από εμένα που δεν μπορούσα να κάνω αναβάθμιση). Τα βύσμα που βρίσκεται στο κέντρο της θύρας έχει σπάσει αλλά δεν πρέπει να έχει ξεκολλήσει από την πλακέτα.

X-trail
Έκανα ακριβώς τα παραπάνω και έχω όπως ακριβώς είπες στην καρτούλα βορά νότο και 3d.

Ένα τηλέφωνο θα το κάνω να δω αν οικονομικά αξίζει τον κόπο να κάνω την επισκευή αλλιώς η λύση του X-trail με την αναβάθμιση μέσω καρτούλα με καλύπτει πλήρως.
Σας ευχαριστώ πολύ για μια ακόμη φορά για τον ενδιαφέρον σας.

Στάλθηκε από την εφαρμογή Topic'it
eftihios
eftihios
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : Sweden
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 84


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

City Navigator Europe NT/NTU - Σελίδα 12 Empty Απ: City Navigator Europe NT/NTU

Δημοσίευση από lneam Σαβ 16 Δεκ 2017 - 11:16

Σε περιπτωση που το κοστος αλλαγης USB port στον αντιπροσωπο ειναι υψηλο, καθε καταστημα επισκευης smartphone που επισκευαζει -Ο ΙΔΙΟΣ- θυρες φορτισης κινητων = micro USB, μπορει να κανει το ιδιο και στο Garmin. Μια γνωστη Ελληνικη αλυσιδα ειναι τα ired.gr. Φυσικα υπαρχουν και ποιο μικρα επισκευαστικα κεντρα που απο την προσωπικη μου εμπειρια μπορει να ειναι ικανοτερα. Αφου κανεις την δουλεια σου ως εχει, μπορεις να το ψαξεις με ανεση χρονου.
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

City Navigator Europe NT/NTU - Σελίδα 12 Empty Απ: City Navigator Europe NT/NTU

Δημοσίευση από ioanniskar Δευ 18 Δεκ 2017 - 17:43

Έκανα update σε 2018.30 (πάντα με τη μέθοδο του virtual disk). Να σημειώσω για όσους έχουν Mac και δοκιμάσουν με αυτή τη μέθοδο πως στο High Sierra υπάρχει ένα bug στον Finder και δεν επιτρέπει την αντιγραφή αρχείων μεγαλύτερων των 2GB σε FAT32 (παρόλο που το όριο στα FAT32 είναι 4GB). Θα πρέπει να βρείτε άλλη μέθοδο για την αντιγραφή των χαρτών στη συσκευή (π.χ. εντολή cp στο terminal ή κάποιο app εναλλακτικό του Finder).
Χρησιμοποιώ ακόμη την εσωτερική μνήμη του nuvi χωρίς κάρτα sd και μετά από κάθε update λιγοστεύει η ελεύθερη μνήμη. Τώρα έχω μόνο 250MB.

Πάντως με απογοήτευσε για άλλη μία φορά το update από την πρώτη κιόλας ματιά. Για άλλη μια φορά δεν υπάρχει ο κόμβος μεταξύ Εγνατίας-Ιόνιας. Ποιο το νόημα να έχεις όλη την Εγνατία και την Ιόνια αν δεν έχεις την ένωσή τους; Είναι ο μόνος λόγος που το χρησιμοποιώ σε ταξίδι, να ξέρω σε πόση ώρα στρίβω και να μην ξεχαστώ και συνεχίσω.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
ioanniskar
ioanniskar
Member
Member

Άντρας Τόπος : Πάτρα
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 132


http://www.hackermagnet.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

City Navigator Europe NT/NTU - Σελίδα 12 Empty Απ: City Navigator Europe NT/NTU

Δημοσίευση από piato Δευ 18 Δεκ 2017 - 20:37

Και σε μενα χρειαζεται η Ιονια+Εγνατια ........ Rolling Eyes
piato
piato
Member
Member

Άντρας Τόπος : Greece
Ημερομηνία εγγραφής : 28/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 163


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

City Navigator Europe NT/NTU - Σελίδα 12 Empty Απ: City Navigator Europe NT/NTU

Δημοσίευση από Thanasis P. Τετ 20 Δεκ 2017 - 12:55

Πρόσφατα εγκατέστησα με επιτυχία τον χάρτη City Navigator Europe NT 2016.10 ως ενιαίο αρχείο gmapsupp.img 3.47 GB, σε πρόσθετη κάρτα στο Garmin etrex 30x και με ικανοποίησε.
Βλέποντας ότι υπάρχουν νεότερες εκδόσεις (2017.ΧΧ και 2018.ΧΧ), θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχουν σε ενιαία αρχεία (μερικά GB) διαθέσιμες σε σελίδες που δεν χρειάζεται να γίνει κάποιος μέλος για να κατεβάσει τα αντίστοιχα αρχεία.
Θα σας ήμουν υποχρεωμένος αν δημοσιεύατε μια-δυο από αυτές.
Σας ευχαριστώ πολύ.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Santosan στις Πεμ 21 Δεκ 2017 - 6:34, 2 φορές συνολικά (Λόγος της επεξεργασίας : Μερικές διευκρινίσεις)
Thanasis P.
Thanasis P.
New Member
New Member

Άντρας Ηλικία : 63
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ημερομηνία εγγραφής : 29/01/2017
Αριθμός μηνυμάτων : 3


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

City Navigator Europe NT/NTU - Σελίδα 12 Empty Απ: City Navigator Europe NT/NTU

Δημοσίευση από lneam Τετ 20 Δεκ 2017 - 15:31

Thanasis P. έγραψε:Πρόσφατα εγκατέστησα με επιτυχία τον χάρτη City Navigator Europe NT 2016.10 ως ενιαίο αρχείο gmapsupp.img 3.47 GB, σε πρόσθετη κάρτα στο Garmin etrex 30x και με ικανοποίησε.
Βλέποντας ότι υπάρχουν νεότερες εκδόσεις (2017.ΧΧ και 2018.ΧΧ), θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχουν σε ενιαία αρχεία (μερικά GB) διαθέσιμες σε σελίδες που δεν χρειάζεται να γίνει κάποιος μέλος για να κατεβάσει τα αντίστοιχα αρχεία.
Θα σας ήμουν υποχρεωμένος αν δημοσιεύατε μια-δυο από αυτές.
Σας ευχαριστώ πολύ.

βλεπω πειρατικο λινκ. Τι κανουν οι διαχειριστες ....
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 12 από 16 Επιστροφή  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης