My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Σημειώσεις μετατροπής χαρτών για χρήστες Mac.

Πήγαινε κάτω

Σημειώσεις μετατροπής χαρτών για χρήστες Mac. Empty Σημειώσεις μετατροπής χαρτών για χρήστες Mac.

Δημοσίευση από ioanniskar Τετ 16 Οκτ 2013 - 19:12

Συγκέντρωσα μερικές σημειώσεις που συμβουλεύομαι όταν θέλω να ασχοληθώ με μετατροπές χαρτών, οι οποίες μπορεί να βοηθήσουν κάποιον με Mac, που με τόσους οδηγούς για Windows ίσως νομίζει ότι είναι εγκλωβισμένος. Οι σημειώσεις μου έχουν να κάνουν με την μετατροπή των .img χαρτών σε .gmap ώστε να ανοίγουν στον υπολογιστή.

Οι χρήστες Windows έχουν το MapSource που, απ' ότι καταλαβαίνω, είναι αρκετά καλό εργαλείο με πολλές λειτουργίες μαζεμένες. Στα Mac δεν υπάρχει αλλά έχουμε BaseCamp, Roadtrip, MapInstall κ.α.

Αρχικά να πω πως δεν μπορεί να γίνει απευθείας μετατροπή του .img σε .gmap.
Θα πρέπει να μετατραπεί το .img σε κατάλληλη μορφή για MapSource και μετά από MapSouce σε .gmap.

.img -> MapSource
Εδώ θα χρειαστούμε Windows ή Linux.
Θα χρειαστούμε το GMapTool και το [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.].
Το GmapTool διατίθεται σε command line version για Mac και μπορεί να κάνει split για MapSource αλλά δεν θα μας δώσει τον preview map ο οποίος δημιουργείται με το cgpsmapper.
Έτσι οι επιλογές μας είναι:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] και cgpsmapper  σε Windows
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] και cgpsmapper για Windows ή Linux
(Εγώ ακολουθώ τον πρώτο τρόπο μιας και έχω Windows σε Virtual Machine)

MapSource -> .gmap
Εδώ έχουμε 2 επιλογές για την μετατροπή:

  1. Αν στα Windows έχουμε εγκατεστημένο το MapSource και έχουμε εγκαταστήσει σε αυτό τον χάρτη μας, μπορούμε να τον μετατρέψουμε σε .gmap με το πρόγραμμα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] που μας δίνει η Garmin.
  2. Έχοντας σε ένα φάκελο όλα τα αρχεία του χάρτη για το Mapsource κάνουμε drag&drop τον φάκελο αυτό στο πρόγραμμα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] για Mac και αυτό μας δίνει έτοιμο το gmap.
(υπάρχει και ένα άλλο πρόγραμμα με ονομασία [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]. Δοκίμασα μόνο την έκδοση με γραφικό περιβάλλον και δεν μου δούλεψε)

Έχοντας τον χάρτη σε μορφή .gmap μπορούμε να τον εγκαταστήσουμε με το πρόγραμμα MapManager και να είναι αναγνώσιμος από όλες τις εφαρμογές της Garmin για Mac.

.gmap -> .img
Έχοντας τον .gmap εγκατεστημένο μπορούμε με το πρόγραμμα MapInstall να τον στείλουμε σε συσκευή, φλασάκι, κάρτα μνήμης ή ακόμη και virtual disk σε μορφή .img.
Έτσι πετυχαίνουμε μετατροπή .gmap σε .img έχοντας τη δυνατότητα με το MapInstall να επιλέξουμε μόνο τις περιοχές του χάρτη που επιθυμούμε να μπουν στο .img
ioanniskar
ioanniskar
Member
Member

Άντρας Τόπος : Πάτρα
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 132


http://www.hackermagnet.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης