My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Προβλεψη Καλυψης Δορυφορων σε Συγκεκριμενη Θεση, Ημερα και Ωρα

+4
PAVL-2
Maggellanos
panoshm
x-trail
8 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Προβλεψη Καλυψης Δορυφορων σε Συγκεκριμενη Θεση, Ημερα και Ωρα Empty Προβλεψη Καλυψης Δορυφορων σε Συγκεκριμενη Θεση, Ημερα και Ωρα

Δημοσίευση από x-trail Δευ 30 Σεπ 2013 - 22:20

Με αφορμη την ακριβεια σηματος δορυφορου, βρηκα μια πολυ χρησιμη ιστοσελιδα, την Calsky.com
Eχει πολλα ενδιαφεροντα πραγματα για διαβασμα, αλλα και μια καταπληκτικη σελιδα οπου μπορουμε να δωσουμε τις συντεταγμενες μιας θεσης, την ημερα (ή μερες) που μας ενδιαφερουν, την ωρα και να μας βγαλει η σελιδα αυτη την προβλεψη για το ποιοι δορυφοροι θα καλυπτουν την θεση αυτη στο χρονικο διαστημα που εμεις ορισαμε, οριζοντας βεβαια και το "βημα" για τα αποτελεσματα που ζηταμε.

Η σελιδα αυτη ειναι [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Παρακατω εχω ενα σκρινακι απο την σελιδα αυτη οπου μου δινει την καλυψη δορυφορων για το κεντρο της θεσσαλονικης, για σημερα.
Πανω αριστερα στη σελιδα βαζουμε την ημερομηνια που θελουμε, την ωρα που θελουμε και το "βημα" των αποτελεσματων, απο 0.1 δευτερολεπτα εως 24 ωρες.
Εγω επελεξα ημερομηνια 30/9, ωρα εναρξης 16:45, διαστημα προβλεψης μια ημερα και βημα 3 ωρων.
Το πολυ καλο στην σελιδα αυτη ειναι οτι μπορουμε να ορισουμε και τις μοιρες πανω απο τον οριζοντα, πανω απο τις οποιες υπαρχουν δορυφοροι "ορατοι" σε μας (δλδ στο Garmin μας).
Αυτο ειναι σαν να λεμε στο προγραμμα οτι δεν ειμαστε σε σημειο με ελευθερο οριζοντα, ωστε να "βλεπουμε" δορυφορους απο 0 μοιρες ανυψωσης, αλλα ειμαστε πχ σε μια "κοιλαδα" που οι τρυγυρω πλαιγιες μας αποκρυπτουν τον οριζοντα.
Αν για παραδειγμα βαλουμε ανυψωση 15 μοιρες, τοτε αυτοματα το προγραμμα ΔΕΝ λαμβανει υποψην του οσους δορυφορους βρισκονται "χαμηλοτερα" απο 15 μοιρες πανω απο τον οριζοντα μας.
Ειναι δλδ σαν να βρισκομαστε σε ενα φαραγγι με πλαγιες γωνιας 15 μοιρων.
Αν αυξησουμε τις μοιρες θα ειναι σαν να βρισκομαστε σε δρομο σε πυκνοκατοικημενη πολη με πολυ ψηλα κτιρια!!!!
( καταλαβαινετε που το παω;;;; )
Μετα παταμε το GO και εμφανιζονται τα αποτελεσματα μας.
Με Χ ειναι οι 4 minimum δορυφοροι με ικανοποιητικο σημα (γεματη μπαρα στα Garmin) με τους οποιους μπορουμε να εχουμε σημα 3D (θεση + υψομετρο)  για πλοηγηση και με l οι δορυφοροι με ανεπαρκες σημα.
Αν ομως εχουμε 4 δορυφορους με Χ δεν σημαινει οτι εχουμε και το καλυτερο σημα για πλοηγηση, αφου αυτο εξαρταται οχι μονο απο την υπαρξη τους αλλα και απο την θεση τους στον ουρανο (γεωμετρια τους ως προς την θεση μας).
Γι' αυτο υπαρχει η μεταβλητη PDOP (Positional Dilution of Precision) της οποιας οταν οι τιμες ειναι κατω απο το 2 ειναι παρα πολυ καλο σημα ενω αν οι τιμες ειναι πανω απο το 3 το σημα ειναι κακο.
Η ποσοτητα των δορυφορων ειναι στην στηλη SATS, ενω τα ονοματα -των δορυφορων (αυτα που στα Garmin βγαινουν σαν αριθμοι κατω απο τις μπαρες) ειναι απο sv1 εως sv32 ανα δεκαδες.
Το πρασινο βελος ειναι η θεση που εχουμε δωσει για να προβλεψουμε την καυψη των δορυφορων.
Το μπλε βελος ειναι το link για να ορισουμε νεα θεση, ειτε με συντεταγμενες, ειτε με διευθυνση απο το google maps.
Eννοειτε οτι μπορουμε να ψαξουμε ειτε μονο αμερικανικους δορυφορους, ειτε μονο ρωσικους GLONASS, ειτε ειτε και τους δυο μαζι !!!!
Προβλεψη Καλυψης Δορυφορων σε Συγκεκριμενη Θεση, Ημερα και Ωρα Uv8x

Ως εδω καλα, αλλα που μπορουμε να χρησιμοποιησουμε αυτες τις προσομοιωσεις;;;
Το πρωτο ειναι για να ελεγξουμε την ακριβεια της συσκευης μας που πολλες φορες αν και στο ιδιο σημειο (πχ σπιτι μας) μας δινει διαφορετικη ακριβεια σηματος αλλα και σε διαφορετικη μερα και ωρα.
Το δευτερο ειναι να προγραμματισουμε μια εξορμηση μας ωστε να ξερουμε τι να περιμενουμε περιπου απο σημα δορυφορων, ειδικα αν η περιοχη που θα επισκεφτουμε ειναι ...ιδιοτροπη!
Το τριτο κλπ ειναι οτι ... μπορουμε αλλο να σκεφτουμε!

Παρακατω εχω δυο παραδειγματα, το ενα σε μια συνηθισμενη εξορμηση στον Ολυμπο και το δευτερο τι θα ειχαμε απο σημα δορυφορου στην Καλιρροης 77 αναλογα με το τι κτιρια θα υπηρχαν (υποθετικα) γυρω μας.



Παραδειγμα 1:
προγραμματιζω λοιπον μια εκδρομη στον Ολυμπο, στο καταφυγιο του Αγαπητου, αρχιζοντας απο την Μονη Αγιου Διονυσιου στο φαραγγι του Ενιπεα.
Εβαλα λοιπον οτι θα ξεκινησω στις 10:00 το πρωι και οτι θα εχω "ανοχτο οριζοντα" κατι βεβαια πολυ δυσκολο αλλα θα ηθελα μια "προβλεψη ως σημειο αναφορας".
Βλεπουμε λοιπον οτι μεταξυ 10 και 11 το πρωι θα εχω πολυ καλο σημα δορυφορων (με "ανοχτο οριζοντα", 5 μονο μοιρες ανυψωση δορυφορων) και θα "βλεπω" απο τουλαχιστον 8 εως και 11 δορυφορους.Προβλεψη Καλυψης Δορυφορων σε Συγκεκριμενη Θεση, Ημερα και Ωρα K1lo

Αλλα επειδη το φαραγγι εχει πολυ αποτομες και ψηλες πλαγιες, οποτε ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση να "βλεπω" δορυφορους που ειναι "χαμηλα" στον οριζοντα, παρα μονο ψηλα στον ουρανο, εβαλα ανυψωση δορυφορων 30 μοιρες, αποκλειοντας δλδ ολους τους δορυφορους που ηταν "κατω" απο 30 μοιρες προς ολες τις κατευθυνσεις σε σχεση με τη θεση μου.
Το αποτελεσμα το βλεπετε, για μια ωρα θα εχω 4 εως 5 δορυφορους με σημα ΤΡΙΣΑΘΛΙΟ !!!Προβλεψη Καλυψης Δορυφορων σε Συγκεκριμενη Θεση, Ημερα και Ωρα Xa76

Κι αν επιλεξω μονο τους δορυφορους "πανω" απο 45 μοιρες απο τον οριζοντα (δλδ μονο αυτους σχεδον ακριβως απο πανω μου) τοτε απλα ΔΕΝ θα εχω σημα καθολου μεταξυ 10 και 11 το πρωι της 6ης Οκτωδριου !!!!Προβλεψη Καλυψης Δορυφορων σε Συγκεκριμενη Θεση, Ημερα και Ωρα Zkrn

Βλεποντας λοιπον οτι αν ειμαι αποκλεισμενος απο πλαγιες αποτομες και σκεπτομενος και τα φυλλωματα των δενδρων που κανουν την κατασταση ακομα χειροτερη, εβαλα το προγραμμα να μου βρει τις προβλεψεις για το 12ωρο απο τις 5 το πρωι και μετα, ανα πεντε λεπτα και βλεπουμε οτι για πολλες ωρες ΔΕΝ θα εχουμε καθολου σημα με ανυψωση 45 μοιρων και μονο το μεσημερι μετα τις 2 θα εχω "καποιο" σημα αλλα με πολυ μεγαλη πιθανοτητα σφαλματος θεσης.
Σπόιλερ:

Βλεπουμε λοιπον καθαρα πως αλλαζουν τα δεδομενα στην ΙΔΙΑ θεση, αναλογα με τις ωρες της ημερας και την ανυψωση απο τον οριζοντα των δορυφορων.
Το εψαξα και παρακατω (να μην γεμιζω με σκρινακια) και προς τον Δεκεμβριο, οι ωρες καλυψης δορυφορων αλλαζουν αρκετα και εχω χαλια σημα (αλλα εστω σημα) οχι απο το μεσημερι και μετα, αλλα απο το πρωι τωρα εως το μεσημερι.
Αρα ειναι πολυ σημαντικο και η μερα που θα επιλεξουμε να παρουμε την προβλεψη για καποιο σημειο.
Αν δλδ πηγαινα στο φαραγγι Οκτωδριο κι ωρες πρωινες, θα ελεγα, σκ@%$ ειναι το 60csx σε "δυσκολες" περιοχες, ενω αν πηγαινα πρωι τον Δεκεμβριο θα ελεγα οτι δυσκολευεται μεν αλλα τουλαχιστον κατι παει να κανει!!!
Και στις δυο ομως περιπτωσεις το 60csx θα δουλευε βεβαια τζαμι, απλως δεν θα υπηρχε απο πανω του ικανος αριθμος δορυφορων ΚΑΙ στην καταλληλη θεση (γεωμετρια) ωστε να υπολογισει την θεση μου με ακριβεια.
Το παραδειγμα του Ενιπεα ειναι αληθινο, πηγα με το 60csx που "παλευε" στην κυριολεξια να βγαλει κατι, ενω το 3490 που το συνοδευε παρεδωσε το πνευμα αμεσως χωρις καν να μπορει να βρει την θεση μου.

Οταν βεβαια ανεβουμε στο καταφυγιο οπου ο οριζοντας ειναι πολυ ανοιχτοτερος εκτος απο τα δυτικα, τοτε για τις 3 το μεσημερι παιρνουμε την παρακατω προβλεψη για μια μετρια ανυψωση δορυφορων 12,5 μοιρων και πανω, δλδ σημα ωραιοτατο!!!Προβλεψη Καλυψης Δορυφορων σε Συγκεκριμενη Θεση, Ημερα και Ωρα Dqrc



Παραδειγμα 2:
Καλλιροης 77 στην Αθηνα, διαλεξα για τον Γιωργο το υποθετικο αυτο παραδειγμα που εχει να κανει με το ποσο κοντα, ποσο πολλα και ποσο ψηλα ειναι τα κτιρια διπλα στον δρομο.
Σαν μερα διαλεξα τη σημερινη 30 Σεπτεμβριου και ωρες απο 9 το πρωι εως 7 το πρωι της επομενης, ανα μια ωρα.

Στο πρωτο σκρινακι "υποθετω" οτι ΔΕΝ υπαρχουν καθολου κτιρια κι ετσι παιρνω ολους τους πιθανους δορυφορους πανω απο τον οριζοντα (ανυψωση 0 μοιρες).
Ακομα κι ετσι να ηταν βλεπουμε οτι "τυχαινει" λογω γεωμετριας των δορυφορων στις 10 το πρωι να μην εχουμε καλη ακριβεια οπως συμβαινει με ολες τις υπολοιπες ωρες και ειδικα στις 8 το βραδυ οπου εχουμε και 14 δορυφορους να βλεπουμε και την μεγαλυτερη ακριβεια (μικροτερο PDOP) !!!Προβλεψη Καλυψης Δορυφορων σε Συγκεκριμενη Θεση, Ημερα και Ωρα Thxt

Aν υποθεσουμε οτι η περιοχη εχει χαμηλα κτιρια και σε καποια αποσταση απο τον δρομο τοτε για τις ιδιες παραμετρους και 10 μοιρες και πανω "ορατους" δορυφορους παιρνουμε τα παρακατω.
Βλεπουμε οτι αυξηθηκαν οι ωρες που δεν εχουμε καλο σημα (μαυροι αριθμοι PDOP) ενω με εκλπηξη βλεπουμε οτι τωρα το καλυτερο σημα το εχουμε στις 9 το βραδυ αντι για τις 8 αφου μαλλον καποιοι δορυφοροι που πριν μας εδιναν το καλυτερο σημα στις 8, τωρα "αποκλειστηκαν" γιατι ειναι κατω απο τις 10 μοιρες ανυψωση απο τον οριζοντα.
Αντιθετα βλεπουμε οτι και στις δυο περιπτωσεις (0 μοιρες πριν και 10 μοιρες τωρα) στις 9 το βραδυ οι "χρησιμοι" με Χ δορυφοροι για πλοηγηση ειναι οι ιδιοι, αρα ολοι βρισκονται πανω απο 10 μοιρες απο τον οριζοντα.Προβλεψη Καλυψης Δορυφορων σε Συγκεκριμενη Θεση, Ημερα και Ωρα Ss5c

Αν τελος υποθεσουμε οτι διπλα στον δρομο βρισκονται πολλα και ψηλα κτηρια που περιοριζουν πολυ το σημα των δορυφορων και βαλουμε-αποκλεισουμε τους δορυφορους που ειναι κατω απο 45 μοιρες, τοτε παιρνουμε τα παρακατω.
Βλεπουμε οτι στις καλυτερες των περιπτωσεων εχουμε πολυ ψηλη ανακριβεια σηματος ενω σε 11 διαφορετικες ωρες ΔΕΝ υπαρχει "γεωμετρια θεσης των ορατων δορυφορων" που να μπορει να υπολογισει την θεση μας.Προβλεψη Καλυψης Δορυφορων σε Συγκεκριμενη Θεση, Ημερα και Ωρα 7i41


Να υπενθυμισω εδω οτι και στα 3 σκρινακια η θεση μας, η ημερα και ωρες προβλεψης και οι τροχιες των δορυφορων ειναι ακριβως οι ΙΔΙΕΣ και το μονο που αλλαζουμε εμεις καθε φορα, ειναι ποιους δορυφορους θα "βλεπουμε".
Βαζοντας 45 μοιρες ανυψωση, το μισο 24ωρο βλεπουμε πολυ λιγους δορυφορους ακριβως σχεδον πανω απο το κεφαλι μας και σε τετοια θεση μεταξυ τους ωστε να μην μπορουν να μας δωσουν με ακριβεια την θεση μας.
Σε ολες αυτες τις υποθετικες περιπτωσεις το Garmin μας ειναι μια χαρα, οι χαρτες μας μια χαρα, οι γεωμετρια των "ορατων" δορυφορων ειναι που μας την κανει την ζαβολια.

Νομιζω οτι το site αυτο και οι δυνατοτητες παραμετροποιησης της προβλεψης καλυψης δορυφορων για πλοηγηση ειναι χρησιμοτατο για να μας λυσει αποριες ακριβειας σηματος και να δικιολογησει ευκολα και με αριθμους καποια πραγματακια ωστε να μην τα βαζουμε παντα με την κεραια του Garmin μας ή και με τους χαρτες μας, οταν αυτο που φταιει ειναι η "τυχη" μας να βρεθουμε σε δυσκολο μερος, συγκεκριμενη ημερα και ωρα οπου θα μας "προδωσουν" οι τροχιες των "ορατων" σε μας δορυφορων.

Τωρα καταλαβαινω γιατι στο Αρκουδορεμα της Βαλια Καλντα μας εδειχνε συνεχεια 30 εως 50 μετρα εξω απο το μονοπατι και με την κλιση εκει των πλαγιων, τα μετρα αυτα ηταν σαν το μονοπατι να βρισκονταν 100 μετρα ψηλοτερα και ψαχναμε να το βρουμε, γιατι μην φανταστειτε οτι το ακολουθουσαμε και παντοτε, ολο παρακαμψεις για εξερευνησεις καναμε...Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil 
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλεψη Καλυψης Δορυφορων σε Συγκεκριμενη Θεση, Ημερα και Ωρα Empty Απ: Προβλεψη Καλυψης Δορυφορων σε Συγκεκριμενη Θεση, Ημερα και Ωρα

Δημοσίευση από panoshm Τρι 1 Οκτ 2013 - 1:41

Το επίπεδο των γνώσεων και της εμπειρίας σου Κυριάκο έχει ξεφύγει εντελώς! clap2 
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλεψη Καλυψης Δορυφορων σε Συγκεκριμενη Θεση, Ημερα και Ωρα Empty Απ: Προβλεψη Καλυψης Δορυφορων σε Συγκεκριμενη Θεση, Ημερα και Ωρα

Δημοσίευση από Maggellanos Τρι 1 Οκτ 2013 - 11:11

Ωραιος Κυριακο!!Μπραβο!!
avatar
Maggellanos
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 49
Τόπος : Ελλαδα
Ημερομηνία εγγραφής : 28/03/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 120


https://www.alternativeroadtrips.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλεψη Καλυψης Δορυφορων σε Συγκεκριμενη Θεση, Ημερα και Ωρα Empty Απ: Προβλεψη Καλυψης Δορυφορων σε Συγκεκριμενη Θεση, Ημερα και Ωρα

Δημοσίευση από PAVL-2 Τρι 1 Οκτ 2013 - 18:51

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Ειναι πολλοι οι παράγοντες που επηρεαζουν την ακριβεια του δεκτη ,με τελευταίο αυτόν τις θέσης τον SAT .

Θέλετε μερικούς παράγοντες ;

Ήλιος, δραστηριότητα .
Ρύπανση ατμόσφαιρας με Η/Μ  
Εδαφικο ανάγλυφο , ανάκλαση απορροφητικότητα .
Εναέριες γραμμές Υ/Τ ΔΕΗ .
Radar
Σταθμοί βάσης τηλεφωνίας και  TV .
Θόρυβος ατμόσφαιρας , συχνότητες .
Δέκτης ,θερμοκρασια κρυστάλλου .
Τύπος και παλαιότητα SAT.
Και πολλα ακομη που πλεον πανε σε τεχνική αναφορα και θα χαθουμε.

Για την πληρη κάλυψη του πλανητη απο ολα τα σημεία απαιτούνται  6  ομάδες  τον 4 SAT έκαστη  ,αυτο ειναι ίδιο και για τα τέσσερα σύστηματα που υπαρχουν ,όσο ποιο πολλοι τοσο το καλυτερο ,το ανώτερο λήψης απο ενα συστημα ειναι 12 SAT για καθε δεκτη λόγο καμπυλοτητας πλανητη  .
Αυτα τα λίγα .
PAVL-2
PAVL-2
Leading Member
Leading Member

Άντρας Τόπος : Οπου με καλέσει η πατρίδα .
Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2784


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλεψη Καλυψης Δορυφορων σε Συγκεκριμενη Θεση, Ημερα και Ωρα Empty Απ: Προβλεψη Καλυψης Δορυφορων σε Συγκεκριμενη Θεση, Ημερα και Ωρα

Δημοσίευση από navitraveler Τρι 1 Οκτ 2013 - 20:05

...πάρα πολύ χρήσιμες οι παραπάνω αναφορές του Κυριάκου και του Χρήστου και αιτιολογούν επιτέλους οριστικά τη γκρίνια για τις ανακρίβειες που μας τυραννούν…
…καλό είνα ιλοιπόν να ρωτάμε και κανένα ντόπιο αλλιώς…………
navitraveler
navitraveler
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 77
Τόπος : Αλεξανδρούπολη
Ημερομηνία εγγραφής : 12/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 994


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλεψη Καλυψης Δορυφορων σε Συγκεκριμενη Θεση, Ημερα και Ωρα Empty Απ: Προβλεψη Καλυψης Δορυφορων σε Συγκεκριμενη Θεση, Ημερα και Ωρα

Δημοσίευση από PAVL-2 Τρι 1 Οκτ 2013 - 20:53

Γενικά στο καθε συστημα προσδιορισμού θέσης υπαρχουν  4 συχνότητες. 
Και ειναι 
L1 ελευθερη με ακριβεια  1-10 m
L2 επι πληρωμή. Ακριβεια μέχρι 0,10 - 0,50 m
L3 + L4 για ειδικές χρήσεις Απο κυβερνήσεις .

Αυτο που ορίζει σε βαθμό μέχρι 70% την ακριβεια ενός δορυφορικού σήματος ειναι ενα και μονο εξάρτημα του δορυφόρου και δεν ειναι αλλο απο το Ατομικό ρολόι  και ο συνχρονισμος του με τα επίγεια κέντρα ελενχου και αναφοράς που ειναι διάσπαρτα στον πλανητη , δεν μιλάμε για δευτερόλεπτο απόκλιση αλλα για εκατομμυριοστά του δευτερολέπτου ,πάμε πλέον  σε επίπεδο πυρηνικού  ρολογιού και οχι μονο .
Καταλαβαίνετε οτι τα απλα πράγματα που εμείς  κάνουμε χρήση ποσο πολύπλοκα ειναι στην λειτουργεια τους , και άντε στους δορυφόρους εχουμε ρολόγια ατομικά με ασύλληπτη ακριβεια ,σε μια τοσο μικρή συσκευη που εχουμε σαν δεκτη πως θα επιτύχουμε αυτο το πραγμα ; Εδω έρχονται τα μαγειρέματα. Το σήμα που έρχεται  απο δορυφόρους εχει με απλα λογια και άλλες πληροφορίες  και με ειδικούς μαθηματικούς αλγορίθμους γίνεται η αποκωδικοποίηση στο δεκτη και  επιτυγχάνεται η πλοήγηση μας .
PAVL-2
PAVL-2
Leading Member
Leading Member

Άντρας Τόπος : Οπου με καλέσει η πατρίδα .
Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2784


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλεψη Καλυψης Δορυφορων σε Συγκεκριμενη Θεση, Ημερα και Ωρα Empty Απ: Προβλεψη Καλυψης Δορυφορων σε Συγκεκριμενη Θεση, Ημερα και Ωρα

Δημοσίευση από Santosan Τρι 1 Οκτ 2013 - 21:03

Τωρα μου φαινεται οτι πρεπει να σε μαλωσω γιατι δεν εχεις κανει ενα σχετικο με το θεμα topic τοσο καιρο ενω το κατεχεις το θεμα ...

Παρε ενα "Like" προς το παρον & βλεπουμε ...
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλεψη Καλυψης Δορυφορων σε Συγκεκριμενη Θεση, Ημερα και Ωρα Empty Απ: Προβλεψη Καλυψης Δορυφορων σε Συγκεκριμενη Θεση, Ημερα και Ωρα

Δημοσίευση από PAVL-2 Τρι 1 Οκτ 2013 - 21:12

Santosan έγραψε:Τωρα μου φαινεται οτι πρεπει να σε μαλωσω γιατι δεν εχεις κανει ενα σχετικο με το θεμα topic τοσο καιρο ενω το κατεχεις το θεμα ...

Παρε ενα "Like" προς το παρον & βλεπουμε ...
Τωρα εαν σου πω οτι  έγραψα μια μέρα ενα  περίπου μια ώρα. Και στο τέλος κατα λάθος το έσβησα ; 
Μονο φόνο δεν έκανα εκείνη  την ημέρα .


Έχει επεξεργασθεί από τον/την PAVL-2 στις Τρι 1 Οκτ 2013 - 21:13, 1 φορά
PAVL-2
PAVL-2
Leading Member
Leading Member

Άντρας Τόπος : Οπου με καλέσει η πατρίδα .
Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2784


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλεψη Καλυψης Δορυφορων σε Συγκεκριμενη Θεση, Ημερα και Ωρα Empty Απ: Προβλεψη Καλυψης Δορυφορων σε Συγκεκριμενη Θεση, Ημερα και Ωρα

Δημοσίευση από PAVL-2 Τρι 1 Οκτ 2013 - 21:12

Santosan έγραψε:Τωρα μου φαινεται οτι πρεπει να σε μαλωσω γιατι δεν εχεις κανει ενα σχετικο με το θεμα topic τοσο καιρο ενω το κατεχεις το θεμα ...

Παρε ενα "Like" προς το παρον & βλεπουμε ...
Δεν δίνω υποσχέσεις γιατι έτσι θα δεσμευτώ και ο λόγος μου ειναι συμβόλαιο .
Θα προσπαθήσω .
PAVL-2
PAVL-2
Leading Member
Leading Member

Άντρας Τόπος : Οπου με καλέσει η πατρίδα .
Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2784


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλεψη Καλυψης Δορυφορων σε Συγκεκριμενη Θεση, Ημερα και Ωρα Empty Απ: Προβλεψη Καλυψης Δορυφορων σε Συγκεκριμενη Θεση, Ημερα και Ωρα

Δημοσίευση από leonkoum Τρι 1 Οκτ 2013 - 23:04

cheers Σε ολους σας
avatar
leonkoum
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 53
Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 219


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλεψη Καλυψης Δορυφορων σε Συγκεκριμενη Θεση, Ημερα και Ωρα Empty Απ: Προβλεψη Καλυψης Δορυφορων σε Συγκεκριμενη Θεση, Ημερα και Ωρα

Δημοσίευση από panoshm Τρι 1 Οκτ 2013 - 23:09

PAVL-2 έγραψε:Δεν δίνω υποσχέσεις γιατι έτσι θα δεσμευτώ και ο λόγος μου ειναι συμβόλαιο .
Θα προσπαθήσω .
Κι όμως αυτό είναι υπόσχεση λόγω της ποιότητας ανθρώπου που σε χαρακτηρίζει Smile Οπότε... ένα μεγάλο "LIKE" και ας φτιάξεις το topic σε ένα μήνα 27978 
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλεψη Καλυψης Δορυφορων σε Συγκεκριμενη Θεση, Ημερα και Ωρα Empty Απ: Προβλεψη Καλυψης Δορυφορων σε Συγκεκριμενη Θεση, Ημερα και Ωρα

Δημοσίευση από PAVL-2 Τρι 1 Οκτ 2013 - 23:50

panoshm έγραψε:
PAVL-2 έγραψε:Δεν δίνω υποσχέσεις γιατι έτσι θα δεσμευτώ και ο λόγος μου ειναι συμβόλαιο .
Θα προσπαθήσω .
Κι όμως αυτό είναι υπόσχεση λόγω της ποιότητας ανθρώπου που σε χαρακτηρίζει Smile Οπότε... ένα μεγάλο "LIKE" και ας φτιάξεις το topic σε ένα μήνα 27978 
Οταν εχεις γνώσεις που δεν τις μοιράζεσαι ειναι άχρηστες .
Εγω σας ευχαριστω που μου δίνετε βημα .
PAVL-2
PAVL-2
Leading Member
Leading Member

Άντρας Τόπος : Οπου με καλέσει η πατρίδα .
Ημερομηνία εγγραφής : 18/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2784


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Προβλεψη Καλυψης Δορυφορων σε Συγκεκριμενη Θεση, Ημερα και Ωρα Empty Απ: Προβλεψη Καλυψης Δορυφορων σε Συγκεκριμενη Θεση, Ημερα και Ωρα

Δημοσίευση από ZAFIR Τετ 2 Οκτ 2013 - 20:24

βρε σεις!!!!  ΔΕΝ το βλέπετε??? 
ετοιμαζονται να σηκώσουν δορυφόρο δικό τους και έδωσαν το λινκ να βλέπουμε και εμείς οι ταπεινοί!!!!!
ΤΑ ΣΕΒΗ ΜΟΥ  στους κυρίους και περιμενω να μάθω πράγματα..Προβλεψη Καλυψης Δορυφορων σε Συγκεκριμενη Θεση, Ημερα και Ωρα 1156685290Προβλεψη Καλυψης Δορυφορων σε Συγκεκριμενη Θεση, Ημερα και Ωρα 1208086712Προβλεψη Καλυψης Δορυφορων σε Συγκεκριμενη Θεση, Ημερα και Ωρα 2763203222  
ετσι και αλλιώς πάντα με ενδιέφερε το θέμα ..
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης