My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ορια Ταχυτητας Στην Εκδοση 3.00

+8
antreas13
here
x-trail
panosmpo
giorgos_korinthos
Santosan
ZAFIR
fokion
12 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Ορια Ταχυτητας Στην Εκδοση 3.00 - Σελίδα 2 Empty Απ: Ορια Ταχυτητας Στην Εκδοση 3.00

Δημοσίευση από fokion Πεμ 27 Ιουν 2013 - 18:29

και στην συνεχεια του ανωτερο

ΠΡΕΠΕΙ με "κάποιο" τροπο να μαθουμε αν τα ορια που βλεπουμε επειρεαζουν την δρομολόγηση ( που προσωπικά πιστευω πως ναι ).

Αν δεν την επειρεαζουν οκ να μη τρελαθουμε να περναμε διορθωσεις... ή να το ξεχασουμε τελειως το θεμα σαν ενα ακομα feature που δεν εχει νοημα οπως τα ψιλοαχρηστα pois.... ( ορισμενες κατηγορίες..)
fokion
fokion
Skilled Member
Skilled Member

Άντρας Τόπος : Γερακας
Ημερομηνία εγγραφής : 29/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 352


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ορια Ταχυτητας Στην Εκδοση 3.00 - Σελίδα 2 Empty Απ: Ορια Ταχυτητας Στην Εκδοση 3.00

Δημοσίευση από x-trail Πεμ 27 Ιουν 2013 - 20:17

Φωκιων, υπαρχει κατι απλο που μπορεις να δοκιμσεις για τα ορια.
Με τον 3.00 δωσε μια πορεια σε προσομοιωση που θα περναει απο δρομους που εχουν τα νεα ορια ταχυτητας και σημειωσε καπου χιλομετρα και χρονο αφιξης πορειας.
Μετα βαλε στην συσκευη τον 2.40 και δωσε ακριβως την ιδια πορεια που εδωσες με τον 3.00
Αν δεν υπαρχουν αλλαγες στα αποτελεσματα, τοτε μαλλον τα ορια δεν θα λαμβανονται υποψην (απο πολυ λιγο εως καθολου)
Αν υπαρχουν σημαντικες διαφορες στον χρονο αφιξης της πορειας, τοτε εκει θα παιζουν ρολο, αφου μπορει να θεωρει οτι εκει που υπαρχουν ορια, εσυ θα οδηγας με μεγιστη ταχυτητα το οριο.

Εγω το δοκιμασα αυτο στο Mapsource και δυστυχως μου εβγαλε διαφορες στον χρονο αφιξης.
Παρακατω εχω εξι πορειες, ανα δυο ιδιες, στον 3.00 και στον 2.40 latin.
Αυτες που εχω με μπλε ειναι στην Αθηνα, οπου ελπιζω να εχει ορια.
Η χαραξη της πορειας ειναι ακριβως η ιδια, αλλα βλεπεις οτι ο 3.00 προσθετει χρονο.
Η αλλες δυο ολοιδιες πορειες ειναι απο Ραιδεστο θεσσαλονικης εως Αγιο Ορος Χαλκιδικη οπου εκει δεν υπαρχουν ακομα ορια, και οι δυο πορειες, εκτος απο ιδια χαραξη οπως την Αθηνα, εχουν και ιδιο χρονο.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]


Παντως απο την εμπειρια μου με τον Ευρωπαικο, ο χρονος αφιξης δεν εχει να κανει μονο με τα ορια ταχυτητας των δρομων της πορειας.
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ορια Ταχυτητας Στην Εκδοση 3.00 - Σελίδα 2 Empty Απ: Ορια Ταχυτητας Στην Εκδοση 3.00

Δημοσίευση από fokion Πεμ 27 Ιουν 2013 - 21:22

Θα δοκιμασω σε πραγματικές συνθηκες αν και δε νομιζω οτι βγαινει συμπερασμα ετσι.

αυτο που θα κανω ειναι να παρω το ΣΚ που θα πηγαινορχομαι Σουνιο καποια λαθος σημεια και να δω μετα τι δινει το mapsurce....

αλλα βεβαια θα προτιμουσα μια επισημη απαντηση απο την geodata.
fokion
fokion
Skilled Member
Skilled Member

Άντρας Τόπος : Γερακας
Ημερομηνία εγγραφής : 29/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 352


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ορια Ταχυτητας Στην Εκδοση 3.00 - Σελίδα 2 Empty Απ: Ορια Ταχυτητας Στην Εκδοση 3.00

Δημοσίευση από Santosan Πεμ 27 Ιουν 2013 - 21:50

Μπορουμε να ξεκινησουμε τις δοκιμες μας εμεις σαν χρηστες, εδω που τα λεμε δεν ειμαστε αρχαριοι, χωρις να χρειαζεται να περιμενουμε. Αυτο που πιστευω προσωπικα ειναι οτι η μονη διαφορα που θα υπαρχει θα ειναι στον πλασματικο χρονο αφιξης στον προορισμο μας & οχι στην ουσια της δρομολογησης. Ο λογος που το πιστευω αυτο εχει να κανει με την φιλοσοφια του χαρτη οσο αφορα την χαραξη των δρομολογησεων.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ορια Ταχυτητας Στην Εκδοση 3.00 - Σελίδα 2 Empty Απ: Ορια Ταχυτητας Στην Εκδοση 3.00

Δημοσίευση από fokion Πεμ 27 Ιουν 2013 - 22:24

Οταν του λες "ταχυτερη"? δε θα παρει υποψη του τα οποια "ορια " νομιζει?

γιατι μη ξεχνατε αν σε οσα σημεια ΒΛΕΠΟΥΜΕ βρισκουμε λαθη, φαντασου σε αυτα που ΔΕΝ βλεπουμε τι γινεται...
fokion
fokion
Skilled Member
Skilled Member

Άντρας Τόπος : Γερακας
Ημερομηνία εγγραφής : 29/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 352


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ορια Ταχυτητας Στην Εκδοση 3.00 - Σελίδα 2 Empty Απ: Ορια Ταχυτητας Στην Εκδοση 3.00

Δημοσίευση από Santosan Πεμ 27 Ιουν 2013 - 22:52

Μπακαλιστικα τελειως να πω οτι οι δρομοι υψηλοτερης ταχυτητας κυκλοφοριας παραμενουν ως δρομοι υψηλοτερης ταχυτητας κυκλοφοριας π.χ. λεωφοροι, Εθνικες κ.λ.π ενω π.χ. οι συνοικιακοι παραμενουν ως δρομοι χαμηλοτερης ταχυτητας κυκλοφοριας. Δεν εχει αλλαξει / χαλασει η κατηγοριοποιηση των δρομων ωστε ο χαρτης να διαλεξει εναν στενο συνοικιακο δρομο αντι για μια λεωφορο για να σε παει πιο γρηγορα. Αυτο που αλλαζει ειναι η αρχικη εκτιμηση του χρονου αφιξης στον προορισμο το οποιο ομως ενημερωνεται οσο βλεπει οτι πλησιαζεις στον προορισμο σου & διορθωνεται. Με οσες εκδοσεις εχω δουλεψει του Auto Drive πολλες φορες "καταφερνα" να ξεκλεψω τρια ή τεσσερα λεπτα απο τον αρχικο χρονο, ο πλοηγος διορθωνε & με ενημερωνε ...
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ορια Ταχυτητας Στην Εκδοση 3.00 - Σελίδα 2 Empty Απ: Ορια Ταχυτητας Στην Εκδοση 3.00

Δημοσίευση από fokion Παρ 28 Ιουν 2013 - 8:59

Οχι απαραιτητα Μανο, οχι απαραιτητα.

πχ
φαντασου μεγαλο δρομο διπλής κατευθυνσης συνηκιακο, που για καποιο λογο εχει για ενα οικοδομικό τετραγωνο λάθος οριο 30  και στο τελος του θες να στριψεις ας πουμε.
Υπο την γενική παραδοχή οτι το "γενικο οριο" ειναι 50 εντός πολεων, τοτε το "ταχυτερο" ειναι να σε παει απο το παραλληλο στενό προς την μερια που θες να στρίψεις...

και βεβαια αναφέρομαι σε περιοχές που δεν γνωριζουμε, τότε αυτο ειναι προβλημα. Οκ γυρω απο το σπιτι μου ξερω πως να παω!! ( θυμισου το "προβλημα" που εχω προσεγγιζοντας το σπιτι μου λογω λαθος μονοδρομου - εσυ αν ερθεις θα... σε παει απο στενό για να σε βγαλει και παλι στον φαρδυ - φαντασου κατι αναλλογο )
fokion
fokion
Skilled Member
Skilled Member

Άντρας Τόπος : Γερακας
Ημερομηνία εγγραφής : 29/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 352


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ορια Ταχυτητας Στην Εκδοση 3.00 - Σελίδα 2 Empty Απ: Ορια Ταχυτητας Στην Εκδοση 3.00

Δημοσίευση από Santosan Παρ 28 Ιουν 2013 - 10:38

Εχεις δικιο να σκεφτεσαι ετσι γιατι δεν γνωριζεις ποιες ειναι οι κατηγοριοποιησεις. Ο συνοικιακος δρομος διπλης κατευθυνσης που αναφερεις χαρακτηριζεται "Collector" με αποτελεσμα να βρισκεται σε ανωτερο επιπεδο απο το στενο της συνοικιας & αρα να τον προτιμα το λογισμικο στην δρομολογηση για ταχυτερο χρονο γιατι αυτη ειναι η πληροφορια που του δινει ο χαρτης. Στηριζεις ολο το σκεπτικο σου στην παραδοχη οτι το οριο ταχυτητας ειναι ο καθοριστικος παραγοντας δρομολογησης, εκει ειναι το λαθος. Αν ισχυε αυτο οι δρομολογησεις θα ειχαν χαλασει γενικοτερα & θα ηταν εμφανες το προβλημα ενω δεν ειναι. Προκειται για ενα πολυπλοκο θεμα & οπως εχω καταλαβει εχει τα μυστικα του.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ορια Ταχυτητας Στην Εκδοση 3.00 - Σελίδα 2 Empty Απ: Ορια Ταχυτητας Στην Εκδοση 3.00

Δημοσίευση από fokion Παρ 28 Ιουν 2013 - 17:01

Μανο, δυστυχως μου εχει συμβει....  δε θυμαμαι που και ποτε βεβαια...

Απο κει και περα

πρεπει να διαχωρήσουμε τα προβληματα σε 2

Δρομολογήσεις και Χρονος Αφιξης.

Εκανα τη δοκιμη που λεγαμε σημερα. Ετυχε να παω Πικερμι - Μαρκοπουλο - Πικερμι παντα με την "ταχυτερη".
Ο χρονος αφιξης εμενε ανεπειρεαστος οσο..... δεν με επιαναν φαναρια!!!!!!!!!!!
ο χρονος καλυφθηκε ΜΟΝΟ οταν "εσφαξα" τα ορια των 50 και 40.
ΑΡΑ τα ορια ( και τα..... φανάρια!! ) παιζουν ρολο στο χρόνο αφιξης.

σιγουρα δεν ξερω ΤΙ αλλο επειρεαζει την επιλογή δρομολόγησης αλλα επεισεις ειμαι σιγουρος οτι ρολο παιζει ΚΑΙ η ταχυτητα για προφανεις λόγους
fokion
fokion
Skilled Member
Skilled Member

Άντρας Τόπος : Γερακας
Ημερομηνία εγγραφής : 29/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 352


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ορια Ταχυτητας Στην Εκδοση 3.00 - Σελίδα 2 Empty Απ: Ορια Ταχυτητας Στην Εκδοση 3.00

Δημοσίευση από ΠΑΝΟΣ Λ Παρ 28 Ιουν 2013 - 22:56

εγω αντιμετώπισα το εξής φαινόμενο στην εθνικη οδο Αθηνων Θεσ/κης στην κατηφορα  πριν την διασταύρωση για  τις Μικροθηβες σε στροφη επανω μου ειχε οριο 120
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

και στην ευθεία πριν τη διασταύρωση του Βόλου ειχε οριο 65
  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
ΠΑΝΟΣ Λ
ΠΑΝΟΣ Λ
Skilled Member
Skilled Member

Άντρας Ηλικία : 61
Τόπος : Πατρα
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 266


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ορια Ταχυτητας Στην Εκδοση 3.00 - Σελίδα 2 Empty Απ: Ορια Ταχυτητας Στην Εκδοση 3.00

Δημοσίευση από lefterismega Σαβ 29 Ιουν 2013 - 11:18

καλα ,,,,, τα όρια ταχύτητας είναι ...................... άσε να μην πω τώρα ...
Σε ελάχιστα σημεία και σε πολλές περιπτώσεις με λάθος πληροφορία ...
Σε εθνική οδό που η πινακίδα λέει 120 το GPS λέει 80 !!!
lefterismega
lefterismega
Member
Member

Άντρας Τόπος : loutraki
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 132


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ορια Ταχυτητας Στην Εκδοση 3.00 - Σελίδα 2 Empty Απ: Ορια Ταχυτητας Στην Εκδοση 3.00

Δημοσίευση από ZAFIR Κυρ 30 Ιουν 2013 - 2:45

θα κράταγα σαν σημείωση στα παραπάνω οτι το αρχαίο μου 205 δεν δείχνει όρια ταχύτητας και δέν είχε ποτέ ο χάρτης πρόβλημα δρομολογήσεων...ΑΡΑ ο υπολογισμός γίνεται μέσω της *προτεραιότητας* ανάγνωσης των οδών που βάσει αυτής το λογισμικό επέλεξε,σε συνάρτηση με απόσταση -.ειδος διαδρομης που εχουμε ορισει κλπ..δεν φαίνεται να παίζουν φανάρια ρόλο,πέρα απο ενημέρωση.οσο για τον χρόνο άφιξης υπολογίζεται συνεχώς και διορθώνει..(μποτιλιάρισμα η υπέρβαση ορίων ταχύτητας πχ).οπότε πάμε στα δεδομένα χάρτη...όπου και το χάος...(για εμένα)
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ορια Ταχυτητας Στην Εκδοση 3.00 - Σελίδα 2 Empty Απ: Ορια Ταχυτητας Στην Εκδοση 3.00

Δημοσίευση από fokion Κυρ 30 Ιουν 2013 - 22:36

Φωτη, προφανως και αναπροσαρμοζεται. Αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα.
και στο 205 τα ορια υπαρχουν. ειναι ο τροπος να ξερει ποια ειναι η ταχυτερη διαδρομη - δε μπορει να το υπολογισει αλλιως.

Απλά "δεν φαινεται" αν δεν υπαρχουν "εναλλακτικές" διαδρομες.
Πχ. Απο Γερακα στο Σουνιο οτι και να κανεις ( χωρις διοδια ) απο λαυριου - Μαρκοπουλου θα σε παει θες δε θες.... ακομα και 50 να ηταν το οριο...
fokion
fokion
Skilled Member
Skilled Member

Άντρας Τόπος : Γερακας
Ημερομηνία εγγραφής : 29/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 352


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ορια Ταχυτητας Στην Εκδοση 3.00 - Σελίδα 2 Empty Απ: Ορια Ταχυτητας Στην Εκδοση 3.00

Δημοσίευση από nilasgr Πεμ 14 Σεπ 2017 - 23:19

Καλησπέρα παιδια σχετικα με τα ορια ηθελα να ρωτησω το εξης? εκει που υπαρχουν διαθέσιμα τα ορια εμφανίζονται μονο όταν βαζεις πλοηγηση για να πας καπου η εμφανίζονται και χωρις? Ρωταω γιατι δεν εχω δει να μου τα εμφανιζει. Και κατι τελευταιο υπαρχει στο μενου ρυθμιση για να εμφανίζονται?
Ευχαριστω
avatar
nilasgr
New Member
New Member

Άντρας Ηλικία : 42
Τόπος : Αθηνα
Ημερομηνία εγγραφής : 24/03/2015
Αριθμός μηνυμάτων : 13


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ορια Ταχυτητας Στην Εκδοση 3.00 - Σελίδα 2 Empty Απ: Ορια Ταχυτητας Στην Εκδοση 3.00

Δημοσίευση από navitraveler Παρ 15 Σεπ 2017 - 16:13

nilasgr έγραψε:Καλησπέρα παιδια σχετικα με τα ορια ηθελα να ρωτησω το εξης? εκει που υπαρχουν διαθέσιμα τα ορια εμφανίζονται μονο όταν βαζεις πλοηγηση για να πας καπου η εμφανίζονται και χωρις? Ρωταω γιατι δεν εχω δει να μου τα εμφανιζει. Και κατι τελευταιο υπαρχει στο μενου ρυθμιση για να εμφανίζονται?
Ευχαριστω



Καλησπέρα Νίκο σχετικά με τα όρια που ρωτάς ξέρω ότι  εμφανίζονται μόνο κατά την πλοήγηση και δεν υπάρχει σχετική ρύθμιση!

..
navitraveler
navitraveler
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 77
Τόπος : Αλεξανδρούπολη
Ημερομηνία εγγραφής : 12/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 994


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ορια Ταχυτητας Στην Εκδοση 3.00 - Σελίδα 2 Empty Απ: Ορια Ταχυτητας Στην Εκδοση 3.00

Δημοσίευση από nilasgr Παρ 15 Σεπ 2017 - 17:34

navitraveler έγραψε:
nilasgr έγραψε:Καλησπέρα παιδια σχετικα με τα ορια ηθελα να ρωτησω το εξης? εκει που υπαρχουν διαθέσιμα τα ορια εμφανίζονται μονο όταν βαζεις πλοηγηση για να πας καπου η εμφανίζονται και χωρις? Ρωταω γιατι δεν εχω δει να μου τα εμφανιζει. Και κατι τελευταιο υπαρχει στο μενου ρυθμιση για να εμφανίζονται?
Ευχαριστω



Καλησπέρα Νίκο σχετικά με τα όρια που ρωτάς ξέρω ότι  εμφανίζονται μόνο κατά την πλοήγηση και δεν υπάρχει σχετική ρύθμιση!

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.  Απλα ρωταω γιατι εχω και τον ευρωπαικο χαρτη της garmin και μου εμφανιζει τα ορια και στην απλη πορεια. Με τον drive hellas δεν εχει τυχει να κανω πλοηγηση στα σημεια που υπαρχουν ορια για να δω αν εμφανιζονται.

..
avatar
nilasgr
New Member
New Member

Άντρας Ηλικία : 42
Τόπος : Αθηνα
Ημερομηνία εγγραφής : 24/03/2015
Αριθμός μηνυμάτων : 13


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης