My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Road Trip Eastern Europe!

+9
Santosan
ZAFIR
islander
navitraveler
Maggellanos
tsgallix
IliasA
thundercastle
geodelik
13 απαντήσεις

Σελίδα 3 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Road Trip Eastern Europe! - Σελίδα 3 Empty Απ: Road Trip Eastern Europe!

Δημοσίευση από Santosan Πεμ 6 Μαρ 2014 - 22:37

HAHA έγραψε:όταν κατεβάσa το basecamp είχε ακόμα τον παλιό χάρτη. για να βάλει τον τελευταίο ευρωπαϊκό, πάλι μου ζήταγε να κατεβάσω το garmin express. πως το παρακάπτουμε αυτό? και γιατί αφού η συσκευή έχει μέσα τον τελευταίο, δεν το αναγνωρίζει το basecamp και με βασανίζει?  hitten

Κοιταξες στην αριστερη στηλη του BaseCamp αν ειχε ολοκληρωσει την φορτωση του χαρτη;

Γιατι δεν εγκαθιστας τον χαρτη σε μορφη MapSource στο PC ωστε να τον διαβαζει απο εκει & να μην ταλαιπωρεις την συσκευη αδικα ;
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Road Trip Eastern Europe! - Σελίδα 3 Empty Απ: Road Trip Eastern Europe!

Δημοσίευση από Santosan Πεμ 6 Μαρ 2014 - 22:51

islander έγραψε:Κάτι πρέπει να κατάφερα Excited  για ρίξτε μια ματιά και πέστε μου

Αυτο που θα εκανα ειναι να μην φτιαχνω μεγαλες μονοκοματες πορειες ειδικα αν ξερω οτι δεν θα καλυψω τις συγκεκριμενες αποστασεις κατα την διαρκεια την ημερας. Καλυτερα πιο πολλες μικροτερες πορειες με βαση τους προορισμους μας & τα χιλιομετρα που θα καλυψουμε.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Road Trip Eastern Europe! - Σελίδα 3 Empty Απ: Road Trip Eastern Europe!

Δημοσίευση από HAHA Πεμ 6 Μαρ 2014 - 22:53

το mapsource έχει κολήσει στον παλιό ευρωπαϊκό χάρτη που μου λέει ότι θέλει αναβάθμιση, αλλά δεν έχω ιδέα πως να το κάνω!
avatar
HAHA
Member
Member

Θηλυκό Τόπος : Athens
Ημερομηνία εγγραφής : 29/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 109


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Road Trip Eastern Europe! - Σελίδα 3 Empty Απ: Road Trip Eastern Europe!

Δημοσίευση από Santosan Πεμ 6 Μαρ 2014 - 23:17

Διαβασε εδω [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] την πρωτη περιπτωση, η αναβαθμιση γινεται μεσω της συσκευης με την χρηση του MapUpdater.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Road Trip Eastern Europe! - Σελίδα 3 Empty Απ: Road Trip Eastern Europe!

Δημοσίευση από HAHA Πεμ 6 Μαρ 2014 - 23:20

ευχαριστώ Μάνο
avatar
HAHA
Member
Member

Θηλυκό Τόπος : Athens
Ημερομηνία εγγραφής : 29/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 109


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Road Trip Eastern Europe! - Σελίδα 3 Empty Απ: Road Trip Eastern Europe!

Δημοσίευση από x-trail Πεμ 6 Μαρ 2014 - 23:26

Πολυ ωραια τα καταφερες, η Πορεια σου ειναι 10 μς 12 ωρες, αναλογα με τα ορια ταχυτητας.

Αν το ανοιξω με το Basecamp θα εχω μια νεα λιστα με ονομα το ονομα του αρχειου gpx, δλδ Βελιγραδι-Κρακοβια.

Πηγαινε και δημιουργησε στο MyCollection ενα νεο φακελο με ονομα πχ Road Trip και εκει μεσα συρε την λιστα Βελιγραδι-Κρακοβια
Τωρα μ' εχεις βαλει στο τριπακι να κανω δοκιμες στο ....μισητο Basecamp  697328 697328 697328 για να  δω πως μπορεις ομορφα κι ευκολα να φτιαξεις Κατηγοριες Σημειων και μαλιστα πολλαπλες.
Δλδ να βλεπεις στη συσκευη σου εκτος απο ολα τα Αγαπημενα χυμα, να βλεπεις μονο τα σημεια του ταξιδιου σου ανα χωρα και ανα κατηγορια πχ αξιοθεατα, παρκα, εκκλησιες, γεφυρες κλπ

Το κολπακι ειναι να φτιαξεις στο Basecamp μια λιστα για καθε χωρα που θα επισκεφτεις και εκει μεσα θα βαλεις ολα τα σημεια της καθε χωρας.
Αυτο ειναι μια ευκολη και απλη κατηγοριοποιηση.
Τωρα αν θελησεις να βλεπεις στη συσκευη μια αλλη κατηγορια, πχ Πολωνια Εκκλησιες τοτε θα πρεπει μεσα στον φακελο Road Trip να φτιαξεις μια νεα λιστα με ονομα Πολωνια Εκκλησιες και να πας στη λιστα Πολωνια και να συρεις στην Πολωνια Εκκλησιες ολες πχ τις εκκλησιες που εχεις μεσα στη λιστα Πολωνια.
Ετσι θα εχεις μια εκκλησια μεσα στο Πολωνια και την ιδια εκκλησια και μεσα στο Πολωνια Εκκλησιες.
Στο Basecamp το ονομα μιας Κατηγοριας το δινει το ονομα της λιστας.
Δλδ ολα τα σημεια μιας λιστας εχουν ως ονομα Κατηγοριας το ονομα της λιστας οπου ανηκουν.
Αν τωρα το ιδιο σημειο υπαρχει (ακριβως ομως το ιδιο, δλδ με συρσιμο) και σε αλλη λιστα, οταν κανεις διπλο κλικ στο σημειο (σε οποια απο τις δυο λιστες κι αν το κανεις το κλικ) και πας στο tab Referneces, θα δεις στο πανω κουτι και τις δυο Κατηγοριες, που οπως λενε τα ψηλα γραμματα με το αστερακι, οταν θα τα μεταφερεις στη συσκευη το ονομα της Λιστας γινεται ονομα Κατηγοριας.
Τα σημεια που θα εχεις κοινα σε δυο ή περισσοτερες λιστες δεν θα σταλουν διπλοτυπα ή τριπλοτυπα κλπ αλλα μοναδικα.
Θα ανηκουν ομως σε δυο ή περισσοτερες Κατηγοριες.

Εσυ στο τελος θα συρεις πανω στη συσκευη σου μια-μια ολες τις λιστες (που φυσικα θα εχουν κοινα σημεια).
Το Basecamp οταν θα συρεις την πρωτη λιστα στη συσκευη θα φτιαξει ενα αρχειο με το ονομα waypoints.gpx μεσα στο φακελο GPX.
Οταν θα συρεις την δευτερη λιστα, τα σημεια αυτης θα προστεθουν στο υπαρχον αρχειο waypoints.gpx κι αν υπαρχουν κοινα σημεια θα προστεθουν στην εγγραφη του κοινου σημειου ΜΟΝΟΝ οι διαφορές τους, δλδ θα προστεθει μια ακομα Κατηγορια.
Πρεπει ομως οι συντεταγμενες και το ονομα να ειναι πανομοιοτυπα για να συμβει αυτο (γι' αυτο σου ειπα να τα συρεις απο λιστα σε λιστα κι οχι να τα ξαναδημιουργησεις).

Παρακατω στο σκρινακι εχω φτιαξει ενα φακελο Road Trip κι εκει εχω βαλει το δικο σου αρχειο .gpx ως Λιστα Βελιγραδι-Κρακοβια κι ακομα εβαλα 3 Λιστες για την Πολωνια, οπου στη Λιστα Πολωνια εχω ολα τα σημεια της Πολωνιας, στη Λιστα Πολωνια Κρακοβια εχω ολα τα σημεια της πολης και στο Πολωνια Παρκα ολα τα Παρκα της Πολωνιας.
Το παρκο  Park Tadeusza Kościuszki  το εχω και στις τρεις λιστες οπως μπορεις να δεις στην καρτελα του σημειου αυτου.
Οταν εσυρα μια-μια ολες τις λιστες, το Basecamp ειχε δημιουργησει στην καρτουλα (χρησιμοποιω καρτουλα-προσομοιωση για να μην ταλαιπωρω το 3490) ενα αρχειο Waypoints.gpx και οταν το ανοιξα με το Notepad++ βλεπεις στο κοκκινο πλαισιο την εγγραφη για το παρκο αυτο.
Δεν το εχω ως τριπλο σημειο, αλλα στην ιδια εγγραφη σημειου εχουν προστεθει και οι 3 Κατηγοριες που εχουν τα ονοματα των Λιστων που το περιελαμβαναν.
Road Trip Eastern Europe! - Σελίδα 3 Vs8x




Διαφορά απο το Μapsource και ισως το γιατι υπαρχει ασυμβατοτητα στις Πορειες με τις νεες συσκευες
Οταν εστελα πρωτη την Λιστα Βελιγραδι-Κρακοβια μου δημιουργησε ΔΥΟ αρχεια, ενα με ονομα Waypoint.gpx που ειχε μονο τα 4 σημεια σου μεσα, και ενα ακομα με ονομα Route.gpx που ειχε μεσα μονο την Πορεια σου.
Οταν εστειλα το αρχειο σου με το Μapsource, τοτε τα εστειλε ΟΛΑ ΜΑΖΙ ως ενα αρχειο με το ονομα Userdata.gpx
Iσως λοιπον οι νεες συσκευες που πρεπει να μετατρεψουν μια Πορεια σε αρχειο .trip να χρειαζονται ξεχωριστο αρχειο ΜΟΝΟ με ΜΙΑ Πορεια ΑΝΑ αρχειο και να μπερδευονται οταν πρεπει να διαβασουν μια Πορεια απο ενα "μεικτο" αρχειο Σημειων και Πορειων.
Μετα εφτιαξα μεσα σε καθε μια λιστα απο μια Πορεια και τις εσυρα στην καρτα.
Με εκπληξη (τουλαχιστον εγω που δεν πολυ χρησιμοποιω το Basecamp) ειδα οτι ΔΕΝ μου προσθεσε τις νεες Πορειες στο αρχειο Route.gpx ΑΛΛΑ εφτιαξε καινουρια αρχεια με ονοματα Route0.gpx, Route1.gpx και Route2.gpx που το καθενα ειχε μεσα ΜΟΝΟ μια Πορεια (προς μεταροπη αργοτερα σε .trip) !!!!!!!!!!

Για μενα το Mapsource TEΛΟΣ για αποστολη Πορειων σε νεου τυπου συσκευη

Eνα αλλο κολπακι ευκολιας με τα Σημεια, ειναι να φτιαξεις στο Mapsource (που εχει ευκολοτερη Αναζητηση) αρχεια .gpx με τα σημεια σου με ονομα αρχειου την καθε χωρα.
Μετα να βαλεις αυτα τα .gpx στο Βasecamp και εκει να φτιαξεις τις υπολοπες (υπο)λιστες ανα χωρα και να συρεις τα κοινα σου Σημεια.
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Road Trip Eastern Europe! - Σελίδα 3 Empty Απ: Road Trip Eastern Europe!

Δημοσίευση από thundercastle Παρ 7 Μαρ 2014 - 0:58

Μapsource, Basecamp, πορείες, ασυμβατότητες, συμβατότητες, νέες συσκευές, παλιές συσκευές, ρε παιδιά προς τι όλη αυτή η φασαρία?
Ο άνθρωπος απλά θέλει να πάει από το Βελιγράδι στην Κρακοβία αφού πρώτα περάσει και από δυο συγκεκριμένα βενζινάδικα.
Το πιο απλό δεν είναι, ξεκινώντας από το Βελιγράδι να βάλει σαν προορισμό το επόμενο βενζινάδικο και μετά το επόμενο και ούτω καθ’ εξής? Σε τελική ανάλυση μετά το Βελιγράδι και μέχρι την Κρακοβία μιλάμε για τρία σημεία. Μήπως διυλίζουμε τον κώνωπα και κάνουμε τα εύκολα, δύσκολα?  
Τέλος πάντων, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Έχει και αυτή η ετοιμασία την ομορφιά της !!!

Φίλιππε δεν ξέρω γιατί ξεκινάς την διαδρομή σου από ένα βενζινάδικο στο Βελιγράδι και μάλιστα από το συγκεκριμένο (να υποθέσω ότι πρόκειται για Gpl, όπως και τα υπόλοιπα αφού θέλεις ντε και καλά να πας στα συγκεκριμένα) αλλά η διαδρομή σου από το βενζινάδικο της Nis Petrol μέχρι να βρεις τον Ε-75 μετά την διασταύρωση με τον Ε- 70 δεν είναι και το καλύτερο. Το κομμάτι αυτό μέχρι που συναντά τον Ε-70 δεν είναι (ήταν) τελειωμένο και δεν πρόκειται για έναν ιδιαίτερα καλό δρόμο. Σε κάποιο προηγούμενο πόστ έγραφα ότι ήταν το κομμάτι που έπρεπε να αποφευχθεί.

Είναι το κομμάτι με το πράσινο χρώμα.
Road Trip Eastern Europe! - Σελίδα 3 1zp44k7

Εγώ θα διάλεγα να επιστρέψω στον Ε-70 και να αφήσω τον πλοηγό να με οδηγήσει. (Xωρίς να έχω επιλέξει πορεία, αλλά απλά το επόμενο σημείο που είναι το επόμενο βενζινάδικο)
Ο πλοηγός τότε θα με οδηγήσει από την παρακάτω διαδρομή.

(Είναι η διαδρομή με το πορτοκαλί και μπλε χρώμα)

Road Trip Eastern Europe! - Σελίδα 3 30d9rm1

Η πορτοκαλί διαδρομή είναι η διαδρομή που θα με περάσει από την κεντρική αρτηρία που διασχίζει το Βελιγράδι (κανένα πρόβλημα, όριο 80 χλμ και σχετικά υψηλές ταχύτητες χωρίς καθυστερήσεις) έτσι θα δω και το Βελιγράδι. Η μπλε είναι μια διαδρομή με όρια 50 – 60 χλμ, αρκετές κάμερες και κάποια φανάρια.

Προσωπικά ''βιάζω'' τις αποφάσεις του πλοηγού και συνεχίζω από μόνος μου από την φούξια διαδρομή που ναι μεν είναι λίγο πιο μακριά αλλά με πολύ υψηλότερες ταχύτητες. Φυσικά μόλις περάσω τον κόμβο Μ-22 ο πλοηγός επαναϋπολογίζει και με οδηγεί σωστά στην συνέχεια.

Road Trip Eastern Europe! - Σελίδα 3 24pa3h3
avatar
thundercastle
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 60
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 870


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Road Trip Eastern Europe! - Σελίδα 3 Empty Απ: Road Trip Eastern Europe!

Δημοσίευση από islander Παρ 7 Μαρ 2014 - 7:03

Santosan έγραψε:
islander έγραψε:Κάτι πρέπει να κατάφερα Excited  για ρίξτε μια ματιά και πέστε μου

Αυτο που θα εκανα ειναι να μην φτιαχνω μεγαλες μονοκοματες πορειες ειδικα αν ξερω οτι δεν θα καλυψω τις συγκεκριμενες αποστασεις κατα την διαρκεια την ημερας. Καλυτερα πιο πολλες μικροτερες πορειες με βαση τους προορισμους μας & τα χιλιομετρα που θα καλυψουμε.


Μάνο αυτό κάνω σε όλα μου τα ταξίδια, η πορεία που ανέβασα θα γίνει μονοκόμματη όσο για τις παραμέτρους τις έχω διορθώσει αλλά θα τις δω ξανά σύμφωνα με τα νούμερα που έχεις εσύ.
islander
islander
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 59
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 190


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Road Trip Eastern Europe! - Σελίδα 3 Empty Απ: Road Trip Eastern Europe!

Δημοσίευση από islander Παρ 7 Μαρ 2014 - 7:15

Βασίλη δίπλα από το βενζινάδικο στο στενό είναι το ξενοδοχείο αλλά δεν υπάρχει σαν waypoint και για αυτο έβαλα το βενζινάδικο σαν αρχή της διαδρομής. Για το δρόμο που αναφέρεις δεν το συνδύασα με τις οδηγίες που αναφέρεις σε παλιότερη καταχώρηση και θα τον αλλάξω σύμφωνα με την πρόταση σου. Οσο για τα βενζινάδικα ειναι συγκεκριμένα γιατι σύμφωνα με αυτά που καίει το αυτοκίνητο θα χρειαστώ ανεφοδιασμό οπότε απο το να ψάνω το υπολογίζω απο την αρχή ανάλογα και με τι τιμή εχει το καυσιμο στο κάθε πρατήριο που το βρίσκω απο διάφορες ίστοσελίδες.
Κάποιες φορές εχει σημασία και το νόμισμα π.χ. Σλοβακία εχει ευρώ ενώ Πολωνία Ζλότυ για να μην μπλέκω με συναλλαγμα βάζω δυο φορές στην Σλοβακία με τελευταία κοντά στην Κρακοβία, λόγω πετρελαίου η κατανάλωση είναι μικρή(7-7.5 λίτρα).


Κυριάκο ευχαριστώ για τις οδηγίες αλλά να σου πώ έχασα την μπάλα  697328  με το Basecamp και συμφωνώ με το Βασίλη σε αυτό το θέμα μια απόσταση θέλω να διανύσω και δεν είμαι και τόσο χωμένος στο θέμα πλοηγού και Garmin γι αυτό προτιμούσα το Mapsource. Θα το προσπαθήσω όπως το περιγράφεις αλλά τα αποτελέσματα θα είναι χλωμά hitten
islander
islander
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 59
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 190


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Road Trip Eastern Europe! - Σελίδα 3 Empty Απ: Road Trip Eastern Europe!

Δημοσίευση από Santosan Παρ 7 Μαρ 2014 - 8:16

Συμφωνω με τον Βασιλη, το ζητουμενο ειναι να κανουμε την ζωη μας πιο ευκολη. Στην ουσια με εφαρμογες οπως το MapSource ή το BaseCamp εχεις την δυνατοτητα να τσεκαρεις πορειες σε σχεση με αυτες που δινει ο πλοηγος για να εντοπισεις πιθανες διαφορες ή προβληματα λογισμικου για τα οποια καλο ειναι να εισαι ενημερος απο πριν & οχι να τα αντιμετωπισεις απροετοιμαστος στο ταξιδι. Επισης πολυ χρησιμο ειναι οτι μπορεις να δημιουργησεις πορεια με συγκεκριμενες αποφυγες απο την στιγμη που γνωριζεις οτι υπαρχει καποιο προβλημα σε συγκεκριμενο τμημα του οδικου δικτυου δινοντας ενδιαμεσα σημεια οπως στην περιπτωση που αναφερεται ο Βασιλης κατι που δεν ειναι ευκολο να γινει την ωρα που ταξιδευεις.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Road Trip Eastern Europe! - Σελίδα 3 Empty Απ: Road Trip Eastern Europe!

Δημοσίευση από thundercastle Παρ 7 Μαρ 2014 - 8:31

thundercastle έγραψε:Μapsource, Basecamp, πορείες, ασυμβατότητες, συμβατότητες, νέες συσκευές, παλιές συσκευές, ρε παιδιά προς τι όλη αυτή η φασαρία?
Ο άνθρωπος απλά θέλει να πάει από το Βελιγράδι στην Κρακοβία αφού πρώτα περάσει και από δυο συγκεκριμένα βενζινάδικα.
Το πιο απλό δεν είναι, ξεκινώντας από το Βελιγράδι να βάλει σαν προορισμό το επόμενο βενζινάδικο και μετά το επόμενο και ούτω καθ’ εξής? Σε τελική ανάλυση μετά το Βελιγράδι και μέχρι την Κρακοβία μιλάμε για τρία σημεία. Μήπως διυλίζουμε τον κώνωπα και κάνουμε τα εύκολα, δύσκολα?  
Τέλος πάντων, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Έχει και αυτή η ετοιμασία την ομορφιά της !!!
Σε καμιά περίπτωση με τα παραπάνω γραφόμενα δεν θέλω να μηδενίσω τις παρατηρήσεις του Μάνου και την διατριβή του Κυριάκου.

Ο σχεδιασμός πορειών και η όλη φιλοσοφία και πρακτική, έχει την αξία της όταν πρόκειται να χαράξουμε μια ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ διαδρομή που για δικούς μας κάθε φορά λόγους πρέπει να είναι ΑΥΤΗ και μόνο αυτή.
Όταν ταξιδεύουμε σε προορισμούς άγνωστους σε εμάς και απλά θέλουμε να πάμε από το ένα σημείο στο άλλο - ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ – ο καλύτερος τρόπος είναι να εμπιστευτούμε τον πλοηγό. Πιστέψτε με πάντα και ξέρει κάτι παραπάνω από εμάς.
avatar
thundercastle
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 60
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 870


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Road Trip Eastern Europe! - Σελίδα 3 Empty Απ: Road Trip Eastern Europe!

Δημοσίευση από x-trail Παρ 7 Μαρ 2014 - 8:32

Βασιλη η μιση χαρα ειναι η προετοιμασια του ταξιδιου!!!

Μανο αυτο κανουμε, την ζωη μας πιο ευκολη, με το να εχουμε ετοιμα και σε Κατηγοριες τα μερη που θελουμε να επισκεφτουμε.
Φαντασου να ερθει εδω Πολωνος τουριστας και να ψαξει το Αγιος Αθανασιος και να του βγαλει 10 Αγιους Αθανασιους σε διαφορετικες περιοχες της Ελλαδος και να ψαξει τοτε με το gps να βρει ποιος ειναι αυτος που θελει να παει.

Φιλιππε αυτα που σου περιγραφω παραπανω ειναι ενας πολυ απλος κι ευκολος τροπος να εχεις τα Αγαπημενα Σημεια του συγκεκριμενου ταξιδιου ως Κατηγοριες και οχι χυμα.
Με τον τροπο αυτο θα μπορουσες να βαλεις ως Σημεια ολα τα μερη που θελεις να επισκεφτεις με τις Κατηγοριες τους και να τα βρισκεις ευκολα για να κανεις πορειες προς αυτα.
Ετσι αντι να ψαχνεις καθε φορα με συλλαβισμο να βρεςι αυτα που θελεις ή να τα ψαχνεις σε λιστες, θα τα εχεις ετοιμα και θα ξερεις απο πριν οτι οι τοποθεσιες αυτες ειναι οι σωστες.

Εκεινο που πρεπει να δεις (αλλα κι οι υπολοιποι που εχουμε νεου τυπου συσκευες) ειναι η αποστολη Πορειας στη συσκευη να γινει με το Basecamp, αφου αυτο δημιουργει ενα αρχειο Πορειας ανα Πορεια.
Μι ωριτσα να ασχοληθεις μα το Basecamp, θα δεις οτι ειναι πολυ ευκολα αυτα που περιγραφω.
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Road Trip Eastern Europe! - Σελίδα 3 Empty Απ: Road Trip Eastern Europe!

Δημοσίευση από HAHA Παρ 7 Μαρ 2014 - 8:45

παλιότερα το viamichelin έστελνε τις πορείες στο garmin. τώρα γίνεται? ξέρει κανείς? ναι καταλαβαίνω ότι έτσι χάνεις όλη τη χαρά του να σχεδιάσεις την πορεία με τα προγράμματα του garmin, αλλά είναι μεγάλη ευκολία.
avatar
HAHA
Member
Member

Θηλυκό Τόπος : Athens
Ημερομηνία εγγραφής : 29/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 109


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Road Trip Eastern Europe! - Σελίδα 3 Empty Απ: Road Trip Eastern Europe!

Δημοσίευση από thundercastle Παρ 7 Μαρ 2014 - 8:52

x-trail έγραψε:Βασιλη η μιση χαρα ειναι η προετοιμασια του ταξιδιου!!!
Ναι η ετοιμασία είναι ισάξια με το ταξίδι - συμφωνώ και επαυξάνω  bounce 
x-trail έγραψε:
Φαντασου να ερθει εδω Πολωνος τουριστας και να ψαξει το Αγιος Αθανασιος και να του βγαλει 10 Αγιους Αθανασιους σε διαφορετικες περιοχες της Ελλαδος και να ψαξει τοτε με το gps να βρει ποιος ειναι αυτος που θελει να παει.
Φυσικά και τα σημεία πρέπει να είναι τσεκαρισμένα από πριν, είτε στο Mapsource - Basecamp, είτε απευθείας στον πλοηγό ώστε να ξέρουμε ότι είναι τα σωστά και στην απλουστευμένη διαδικασία.
avatar
thundercastle
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 60
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 870


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Road Trip Eastern Europe! - Σελίδα 3 Empty Απ: Road Trip Eastern Europe!

Δημοσίευση από Santosan Παρ 7 Μαρ 2014 - 9:07

Πορειες, σημεια πορειας & προορισμοι πρεπει να ειναι "δουλεμενα" απο πριν για να ειμαστε ενημεροι & προετοιμασμενοι, οταν πας σε αγνωστα μερη το να ψαχνεσαι τελευταια στιγμη δεν ειναι οτι καλυτερο, αυτο εννοω με τα πιο πανω γραφομενα Κυριακο. Τωρα ο τροπος που το κανει ο καθενας ειτε ειναι απλος ειτε ειναι πολυπλοκος, βασικος ή εξιδεικευμενος φιλε μου Κυριακο εχει να κανει με το επιπεδο του χρηστη, τον χρονο που διαθετει κ.λ.π. Ειμαστε τυχεροι που εχουμε Garmin γιατι συνοδευονται απο μια σειρα εργαλειων που μας δινουν την δυνατοτητα να κανουμε οτι θελουμε οπως το θελουμε ...
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Road Trip Eastern Europe! - Σελίδα 3 Empty Απ: Road Trip Eastern Europe!

Δημοσίευση από islander Παρ 7 Μαρ 2014 - 9:35

Η χαρτογράφηση διορθώνεται δραματικά από έκδοση σε έκδοση του ΝΤ(U) και δεν υφίσταται πλέον το θέμα που ανέφερα στον περιφερειακό του Βελιγραδίου.

Βασίλη εδω αναφέρεις οτι το πρόβλημα στον περιφερειακό Βελιγραδίου λύθηκε, τελικά ισχύει ή εννοείς άλλο κομμάτι δρόμου;

Επίσης αξίζει να βάλει κάποιος πετρέλαιο στην FYROM μόλις περάσει τα σύνορα ή να βάλω Ελλάδα.
Το diesel κοστίζει 68 δηνάρια(καλά το λέω;) περίπου 1.10 ευρώ, ενω εδώ 1,30 ευρώ περίπου.
Οι συναλλαγές στα πρατήρια είναι σχετικά με την ισοτιμία καλές ή και εκει κάρτα;


Έχει επεξεργασθεί από τον/την islander στις Παρ 7 Μαρ 2014 - 12:01, 1 φορά
islander
islander
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 59
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 190


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Road Trip Eastern Europe! - Σελίδα 3 Empty Απ: Road Trip Eastern Europe!

Δημοσίευση από here Παρ 7 Μαρ 2014 - 10:43

Σχετικά με το Βελιγράδι, να αναφέρω ότι ειναι καλύτερα να προτιμήσετε τον δρόμο που πάει μέσα από το Βελιγράδι, καθώς εκει απογορεύονται τα φορτηγά (λιγότερη κίνηση) έχει όριο ταχύτητας 80km/h , είναι αυτοκινητόδρομος και δεν έχει φανάρια.

Αντίθετα ο περιφερειακός ενώ έχει κ αυτός όριο τα 80km/h, είναι γεμάτος φορτηγά, φανάρια, δεν είναι αυτοκινητόδρομος και είναι μεγαλύτερος σε χιλιόμετρα ;)
here
here
Here Maps
Here Maps

Άντρας Ηλικία : 41
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 01/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 417


http://www.here.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Road Trip Eastern Europe! - Σελίδα 3 Empty Απ: Road Trip Eastern Europe!

Δημοσίευση από islander Παρ 7 Μαρ 2014 - 11:14

Οκ Χρήστο, απλά ρώτησα το Βασίλη επειδή είδα οτι αναφέρθηκε στα έργα και μετα είπε οτι άνοιξε δεν φανταζόμουνα οτι μέσα απο πόλη θα ήταν τόσο άνετα απο περιφερειακό.
islander
islander
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 59
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 190


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Road Trip Eastern Europe! - Σελίδα 3 Empty Απ: Road Trip Eastern Europe!

Δημοσίευση από evankouros Παρ 7 Μαρ 2014 - 11:19

islander έγραψε:[...]
Επίσης αξίζει να βάλει κάποιος πετρέλαιο στην FYROM μόλις περάσει τα σύνορα ή να βάλω Ελλάδα.
Το diesel κοστίζει 68 δηνάρια(καλά το λέω;) περίπου 1 ευρώ, ενω εδώ 1,30 ευρώ περίπου.
Οι συναλλαγές στα πρατήρια είναι σχετικά με την ισοτιμία καλές ή και εκει κάρτα;
Αξίζει. Εγώ όσες φορές πήγα έβαλα με κάρτα & σε πρατήριο της OKTA που είναι Ελληνικών συμφερόντων (Ελληνικά Πετρέλαια), αντί της τοπικής Mak-Petrol.
avatar
evankouros
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Τόπος : Καρντάσι μεγαλωμένο, Χάμω γεννημένο, από Μακεδονία/Κρήτη-Θεσσαλία/Ήπειρο ριζωμένο...
Ημερομηνία εγγραφής : 23/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 579


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Road Trip Eastern Europe! - Σελίδα 3 Empty Απ: Road Trip Eastern Europe!

Δημοσίευση από geodelik Παρ 7 Μαρ 2014 - 19:16

Ο καθενας μας εχει διαφορετικο τροπο οργανωσης του ταξιδιου. Οσες φορες εχω ταξιδεψει στο εξωτερικο με το αυτοκινητο, ποτε δεν κρατησα την πορεια που ειχα σχεδιασει. Προσωπικα εμενα μου αρεσουν οι εκπληξεις. Εχοντας "σφιχτη" πορεια χανεις πολλα. Το να πας στο Βερολινο, Παρισι ή Βαρκελωνη ειναι κατι που μπορεις να το κανεις με αεροπλανο. Μη εχοντας πορεια εχω ανακαλυψει πολυ ομορφα μερη που ουτε τα ηξερα. Durbuy, Quedlinburg, Santillana del Mar και πολλα ακομα. Βεβαια επειδη δεν τα ηξερα εγω, δεν σημαινει οτι δεν τα ξερετε και εσεις.

Αυτη βεβαια ειναι η προσωπικη μου αποψη.
geodelik
geodelik
Member
Member

Άντρας Τόπος : Berlin
Ημερομηνία εγγραφής : 08/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 92


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Road Trip Eastern Europe! - Σελίδα 3 Empty Απ: Road Trip Eastern Europe!

Δημοσίευση από thundercastle Παρ 7 Μαρ 2014 - 19:18

islander έγραψε:Η χαρτογράφηση διορθώνεται δραματικά από έκδοση σε έκδοση του ΝΤ(U) και δεν υφίσταται πλέον το θέμα που ανέφερα στον περιφερειακό του Βελιγραδίου.

Βασίλη εδω αναφέρεις οτι το πρόβλημα στον περιφερειακό Βελιγραδίου λύθηκε, τελικά ισχύει ή εννοείς άλλο κομμάτι δρόμου;

Επίσης αξίζει να βάλει κάποιος πετρέλαιο στην FYROM μόλις περάσει τα σύνορα ή να βάλω Ελλάδα.
Το diesel κοστίζει 68 δηνάρια(καλά το λέω;) περίπου 1.10 ευρώ, ενω εδώ 1,30 ευρώ περίπου.
Οι συναλλαγές στα πρατήρια είναι σχετικά με την ισοτιμία καλές ή και εκει κάρτα;
Φίλιππε είχε να κάνει με την κάθοδο και όχι με την άνοδο.
Τότε μιλούσα για ένα κομμάτι αυτού του δρόμου που υπήρχε πρόβλημα στην κάθοδο, το οποίο βέβαια όπως έγραφα αργότερα διορθώθηκε. (Αυτό με το πράσινο)

Road Trip Eastern Europe! - Σελίδα 3 2h4dx6s

Εν κατακλείδι και για αποφυγή παρανοήσεων, ΣΗΜΕΡΑ ακολουθώντας τον πλοηγό δεν θα έχουμε κανένα πρόβλημα, θα μας οδηγήσει από εκεί που πρέπει και με κάθε ασφάλεια.

Σε όλες τις χώρες όπου δεν υπάρχει Ευρώ και δεν διαθέτουμε τοπικό νόμισμα (που ει δυνατόν έχουμε προμηθευτεί από Τράπεζα), ο καλύτερος τρόπος είναι η πιστωτική.
avatar
thundercastle
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 60
Τόπος : Θεσσαλονίκη
Ημερομηνία εγγραφής : 06/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 870


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Road Trip Eastern Europe! - Σελίδα 3 Empty Απ: Road Trip Eastern Europe!

Δημοσίευση από Santosan Παρ 7 Μαρ 2014 - 19:38

geodelik έγραψε:Ο καθενας μας εχει διαφορετικο τροπο οργανωσης του ταξιδιου. Οσες φορες εχω ταξιδεψει στο εξωτερικο με το αυτοκινητο, ποτε δεν κρατησα την πορεια που ειχα σχεδιασει. Προσωπικα εμενα μου αρεσουν οι εκπληξεις. Εχοντας "σφιχτη" πορεια χανεις πολλα. Το να πας στο Βερολινο, Παρισι ή Βαρκελωνη ειναι κατι που μπορεις να το κανεις με αεροπλανο. Μη εχοντας πορεια εχω ανακαλυψει πολυ ομορφα μερη που ουτε τα ηξερα. Durbuy, Quedlinburg, Santillana del Mar και πολλα ακομα. Βεβαια επειδη δεν τα ηξερα εγω, δεν σημαινει οτι δεν τα ξερετε και εσεις.

Αυτη βεβαια ειναι η προσωπικη μου αποψη.
Εχεις δικιο Γιωργο, ο καθενας εχει τον δικο του τροπο οχι μονο στο ταξιδι αλλα & σε ολες τις πτυχες ή εκφρασεις της ζωης του. Ειναι ωραιο οταν εχεις την ευχερεια να βγεις "εκτος πορειας" & να "περιπλανηθεις" λιγο ωστε να ανακαλυψεις αλλες ομορφιες εκτος απο τα δεδομενα μερη αφιξης/προορισμου.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Road Trip Eastern Europe! - Σελίδα 3 Empty Απ: Road Trip Eastern Europe!

Δημοσίευση από ZAFIR Παρ 7 Μαρ 2014 - 22:56

όλη η ζωή μας είναι ένα ταξίδι...
 Bird Sat Nav
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Road Trip Eastern Europe! - Σελίδα 3 Empty Απ: Road Trip Eastern Europe!

Δημοσίευση από islander Σαβ 8 Μαρ 2014 - 7:29

Εντάξει Βασίλη ευχαριστώ για την διευκρίνηση.
islander
islander
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 59
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 190


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Road Trip Eastern Europe! - Σελίδα 3 Empty Απ: Road Trip Eastern Europe!

Δημοσίευση από islander Δευ 23 Ιουν 2014 - 7:04

Τελικά το ταξίδι αναβλήθηκε ελέω εφορίας αφου το budget δεν έπεσε απλώς κατασκοτώθηκε. Επειδή δεν το βάζω κάτω όμως θα πάω μια εβδομάδα Ζαγόρια μια που δεν τα εχω δεί ποτέ καλοκαίρι αλλά πάντα χειμώνα.
islander
islander
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 59
Τόπος : Ηράκλειο Κρήτης
Ημερομηνία εγγραφής : 06/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 190


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 3 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης