My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Όταν λέμε αρχείο χάρτη .img εννοούμε... .img;

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Όταν λέμε αρχείο χάρτη .img εννοούμε... .img; Empty Όταν λέμε αρχείο χάρτη .img εννοούμε... .img;

Δημοσίευση από dim68 Κυρ 24 Φεβ 2013 - 11:28

Όταν λέμε αρχείο χάρτη .img εννοούμε... .img ή ενίοτε κάτι άλλο;
Μια απορία, κυρίως εγκυκλοπαιδικού ενδιαφέροντος μου έχει γεννηθεί και θα ήθελα να ρωτήσω τους δασκάλους του φόρουμ.
Προφανώς, θα γνωρίζεται οι περισσότεροι από τις εκδόσεις της ANADIGIT τους 2 Οδικούς και Περιηγητικούς Άτλαντες, της Πελοποννήσου και της Στερεάς Ελλάδας. Η ANADIGIT τους χάρτες αυτούς τους κυκλοφορεί και σε CD. Οι χάρτες αυτοί στα CD είναι αρχεία .img.
Τρώγομαι με τα ρούχα μου εγώ..., και προσπαθώ να "ρίξω" τα αρχεία αυτά στις γνωστές μας εφαρμογές προβολής ή επεξεργασίας χαρτων .img. Τζίφος παντού. Η εισπράττω error ή δεν ανοίγει καν το αρχείο. Γι'αυτό και αναρωτήθηκα, αν όταν λέμε αρχείο χάρτη .img εννοούμε... .img!
dim68
dim68
Senior Member
Senior Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Μεσσηνία
Ημερομηνία εγγραφής : 17/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1088


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όταν λέμε αρχείο χάρτη .img εννοούμε... .img; Empty Απ: Όταν λέμε αρχείο χάρτη .img εννοούμε... .img;

Δημοσίευση από Santosan Κυρ 24 Φεβ 2013 - 12:00

Καθε εταιρια επιλεγει για το λογισμικο της ποιες επεκτασεις θα διαβαζονται απ' αυτο ωστε να αναγνωριζει ποιο ειναι το αρχειο & να το διαβαζει αναλογως. Για παραδειγμα οι χαρτες πρεπει να εχουν επεκταση .img ας λεγονται & μπουρδουκλεμε πρεπει να ειναι λοιπον μπουρδουκλεμε.img. Τα αρχεια για το Junction View τα δινει με επεκταση .JCV κ.λ.π. Σαφως τα αρχεια αυτα εχουν μια συγκεκριμενη μορφη για να ειναι συμβατα με την εφαρμογη, η επεκταση ειναι αυτη που χαρακτηριζει το αρχειο για να το βρει & να το διαβασει η εφαρμογη.

Αρα λοιπον οταν ενας χαρτης ειναι για το λογισμικο της Garmin πρεπει να εχει επεκταση .img για να τον εντοπισει η εφαρμογη & να ειναι στην σωστη μορφη για να μπορεσει να τον διαβασει. Αν λοιπον δεν μπορει να στον διαβασει μια εφαρμογη μαλλον ο τροπος που εγινε το RIP απο το CD δεν ειναι σωστος ...
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όταν λέμε αρχείο χάρτη .img εννοούμε... .img; Empty Απ: Όταν λέμε αρχείο χάρτη .img εννοούμε... .img;

Δημοσίευση από panoshm Κυρ 24 Φεβ 2013 - 16:35

Δημήτρη, τα αρχεία που έχεις ανεβάσει δεν έχουν permissions

Κοίτα εδώ: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] για να καταλάβεις ;)
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όταν λέμε αρχείο χάρτη .img εννοούμε... .img; Empty Απ: Όταν λέμε αρχείο χάρτη .img εννοούμε... .img;

Δημοσίευση από Santosan Κυρ 24 Φεβ 2013 - 20:29

Παιδια ισως σας στενοχωρησω αλλα δεν επιτρεπετε στο forum να δινουμε link για να κανουμε διαμοιρασμο αρχειων τα οποια δεν ειναι δωρεαν αλλα διεπονται απο το καθεστως καποιας αδειας μετα την αγορα ...

Ζητω συγνωμη & παρακαλω την κατανοηση σας ...
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όταν λέμε αρχείο χάρτη .img εννοούμε... .img; Empty Απ: Όταν λέμε αρχείο χάρτη .img εννοούμε... .img;

Δημοσίευση από dim68 Κυρ 24 Φεβ 2013 - 21:08

Nα κάνω τώρα το συνήγορο του διαβόλου....

Έχω αγοράσει αυτό το CD 9 ευρώ. Το CD δε συνοδεύεται από κάποιο κλειδί ενεργοποίησης, ούτε έχει κανέναν περιορισμό εγκαταστάσεων, ούτε αναγράφει ότι απαγορεύετε να το χαρίσεις, να το δανείσεις, κτλ. Το έχω εγκαταστήσει σε 3 δικά μου PC, και θα το έχω δώσει τουλάχιστον σε άλλα 10 άτομα όπου και το εγκατέστησαν. Δε νομίζω η Ανάβαση να είναι τόσο αφελής ώστε σχεδόν να το χαρίζει από άποψη κόστους, αλλά και να μη το περιορίζει με κλειδί ενεργοποίησης και αριθμούς αδειών...

Γνωρίζω και σέβομαι τους κανόνες του φόρουμ.
dim68
dim68
Senior Member
Senior Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Μεσσηνία
Ημερομηνία εγγραφής : 17/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1088


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όταν λέμε αρχείο χάρτη .img εννοούμε... .img; Empty Απ: Όταν λέμε αρχείο χάρτη .img εννοούμε... .img;

Δημοσίευση από Santosan Κυρ 24 Φεβ 2013 - 21:43

Santosan έγραψε:Παιδια ισως σας στενοχωρησω αλλα δεν επιτρεπετε στο forum να δινουμε link για να κανουμε διαμοιρασμο αρχειων τα οποια δεν ειναι δωρεαν αλλα διεπονται απο το καθεστως καποιας αδειας μετα την αγορα ...

Ζητω συγνωμη & παρακαλω την κατανοηση σας ...

dim68 έγραψε:Nα κάνω τώρα το συνήγορο του διαβόλου....

Έχω αγοράσει αυτό το CD 9 ευρώ. Το CD δε συνοδεύεται από κάποιο κλειδί ενεργοποίησης, ούτε έχει κανέναν περιορισμό εγκαταστάσεων, ούτε αναγράφει ότι απαγορεύετε να το χαρίσεις, να το δανείσεις, κτλ. Το έχω εγκαταστήσει σε 3 δικά μου PC, και θα το έχω δώσει τουλάχιστον σε άλλα 10 άτομα όπου και το εγκατέστησαν. Δε νομίζω η Ανάβαση να είναι τόσο αφελής ώστε σχεδόν να το χαρίζει από άποψη κόστους, αλλά και να μη το περιορίζει με κλειδί ενεργοποίησης και αριθμούς αδειών...

Γνωρίζω και σέβομαι τους κανόνες του φόρουμ.

Δημητρη προσπαθησα να το γραψω οσο πιο σωστα μπορουσα για να φανει οτι δεν ειχω καμμια προθεση να προσβαλω ή να μειωσω κανεναν οτι δεν γνωριζει τους κανονες του forum. Παρ' ολα αυτα οπως μπορεις να δεις ζητω συγνωμη & παρακαλω για την κατανοηση σας προκαταβολικα ωστε να αποφυγω οποιαδηποτε παρεξηγηση, ταυτοχρονα ομως θελω να προστατεψω το forum απο οποιονδηποτε θα μπορουσε να ερθει & να μου ριξει στα μουτρα νομους περι πνευματικων δικαιωματων για την διακινηση των αρχειων & να μου την πει οτι στο forum δεν σεβομαι την δουλεια του ...

Κανω το καλυτερο που μπορω, αν δεν ειναι αρκετο, να ζητησω για αλλη μια φορα συγνωμη & να ζητησω παλι την κατανοηση σας.

Ευχαριστω !!!
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όταν λέμε αρχείο χάρτη .img εννοούμε... .img; Empty Απ: Όταν λέμε αρχείο χάρτη .img εννοούμε... .img;

Δημοσίευση από ZAFIR Κυρ 24 Φεβ 2013 - 22:22

δεν υπάρχει λόγος αντιπαράθεσης .....καθένας μπορει να φτειαξει ενα αρχείο στα μέτρα του και μετά να βάλει την κατάληξη...(επειδή εχω *καεί* με το magellan που μου χάρισαν...ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!!! ) ωστόσο το φόρουμ πρέπει να το προστατεύουμε οσο γίνεται... ειναι για εμένα και πολλούς άλλους δεξαμενή γνώσης..και δημιουργίας....υπαρχει πάντα και το subinternet ....
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όταν λέμε αρχείο χάρτη .img εννοούμε... .img; Empty Απ: Όταν λέμε αρχείο χάρτη .img εννοούμε... .img;

Δημοσίευση από ZAFIR Κυρ 24 Φεβ 2013 - 23:30

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στους δημιουργούς της μικρής αυτής *κοινότητας*για την εξαιρετική διαχείριση του χώρου μας....[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όταν λέμε αρχείο χάρτη .img εννοούμε... .img; Empty Απ: Όταν λέμε αρχείο χάρτη .img εννοούμε... .img;

Δημοσίευση από dim68 Δευ 25 Φεβ 2013 - 0:13

Προς Θεού βρε παιδιά! Καμιά αντιπαράθεση δεν υπάρχει.
Δήλωσα εξάλλου ότι το συνήγορο του Διαβόλου έκανα!
Δήλωσα επίσης, ότι γνωρίζω και σέβομαι τους κανόνες του φόρουμ, κατ' επέκταση, κατανοώ και σέβομαι τη στάση του Μάνου που πηγάζει από αυτούς τους κανόνες!

Η εκτίμησή μου και ο σεβασμός μου στο φόρουμ είναι δεδομένος! Οι γνώσεις και η καλοσύνη που έχω λάβει από εδώ, για μένα είναι ανεκτίμητες!

Με παρεξηγήσατε.
dim68
dim68
Senior Member
Senior Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Μεσσηνία
Ημερομηνία εγγραφής : 17/12/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1088


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όταν λέμε αρχείο χάρτη .img εννοούμε... .img; Empty Απ: Όταν λέμε αρχείο χάρτη .img εννοούμε... .img;

Δημοσίευση από ZAFIR Δευ 25 Φεβ 2013 - 0:28

o διάλογος παράγει εργο...κανείς δεν σε παρεξήγησε!!!! γραφουμε-διαβαζουνε...κλπ...ΑΝΑΜΦΙΒΟΛΑ οσοι ειμαστε εδω νοιαζομαστε...οσο για τους συνηγορους του διαολου,αν δεν υπηρχαν δεν θα τσουλαγε τιποτα!!![Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Όταν λέμε αρχείο χάρτη .img εννοούμε... .img; Empty Απ: Όταν λέμε αρχείο χάρτη .img εννοούμε... .img;

Δημοσίευση από Santosan Δευ 25 Φεβ 2013 - 9:16

Καμμια παρεξηγηση Δημητρη, δεν υπαρχει κανενα προβλημα φιλε μου θελω να εισαι σιγουρος γι' αυτο.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης