My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

BikeComputer Pro

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

BikeComputer Pro Empty BikeComputer Pro

Δημοσίευση από BabisStinson Κυρ 18 Νοε 2012 - 9:21

Ψάχνοντας για το θέμα Ποδήλατο και Πλοήγηση βρήκα αυτήν την εφαρμογή στο Play Store: BikeComputer Pro.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Και εδώ το site τους: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Φαίνεται να διαθέτει πολλά χαρακτηριστικά και επιλογές και ωραίο UI.
BikeComputer Pro NOdbfgmSa8WcB-XdogKhoyBxlxBLbwCJhQORoczG9InDeQEKhOh6H0l9xp83K1ZxgFk

Πώς σας φαίνεται?
BabisStinson
BabisStinson
Forum Support Team
Forum Support Team

Άντρας Ηλικία : 37
Τόπος : Μοσχάτο
Ημερομηνία εγγραφής : 16/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 131


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

BikeComputer Pro Empty Απ: BikeComputer Pro

Δημοσίευση από Santosan Κυρ 18 Νοε 2012 - 10:00

Ο Κυριακος θα σου πει Μπαμπη, δεν ειναι ακομα μεσα αλλα αν την παρει μυρωδια πολυ γρηγορα θα σου γραψει μια "εφτασελιδη" διατριβη επι του θεματος ... BikeComputer Pro 2535104979
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

BikeComputer Pro Empty Απ: BikeComputer Pro

Δημοσίευση από BabisStinson Κυρ 18 Νοε 2012 - 10:25

Μάνο θα περιμένω να δω αν γνωρίζει ο Κυριάκος ή οποιοσδήποτε άλλος. ;)
Βασικά στο ψάξιμο ποδηλάτου είμαι αυτόν τον καιρό και παράλληλα GPS/εφαρμογών για το ποδήλατο. BikeComputer Pro 412403441
BabisStinson
BabisStinson
Forum Support Team
Forum Support Team

Άντρας Ηλικία : 37
Τόπος : Μοσχάτο
Ημερομηνία εγγραφής : 16/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 131


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

BikeComputer Pro Empty Απ: BikeComputer Pro

Δημοσίευση από x-trail Κυρ 18 Νοε 2012 - 11:39

Mπαμπη φευγω με την κορη μου για .....μαθημα rollers (καινουριο φρουτο κι αυτο) και τα το κοιταξω το απογευμα.
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

BikeComputer Pro Empty Απ: BikeComputer Pro

Δημοσίευση από BabisStinson Κυρ 18 Νοε 2012 - 11:40

Μην αγχώνεσαι Κυριάκο, δεν μας βιάζει. BikeComputer Pro 412403441
Καλά να περάσετε!
BabisStinson
BabisStinson
Forum Support Team
Forum Support Team

Άντρας Ηλικία : 37
Τόπος : Μοσχάτο
Ημερομηνία εγγραφής : 16/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 131


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

BikeComputer Pro Empty Απ: BikeComputer Pro

Δημοσίευση από IliasA Κυρ 18 Νοε 2012 - 14:09

Εχει και την απλη εφαρμογη μαπμπη μου, Bike Computer.
Πρεπει να το εχεις βεβαια ειδη προσεξει. Απλα για να γλιτωσεις τα 4 ευρω.
IliasA
IliasA
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 51
Τόπος : Germany - Düsseldorf
Ημερομηνία εγγραφής : 14/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 228


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

BikeComputer Pro Empty Απ: BikeComputer Pro

Δημοσίευση από BabisStinson Κυρ 18 Νοε 2012 - 15:43

Την έχω εγκαταστήσει ήδη Ηλία. ;)
BabisStinson
BabisStinson
Forum Support Team
Forum Support Team

Άντρας Ηλικία : 37
Τόπος : Μοσχάτο
Ημερομηνία εγγραφής : 16/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 131


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

BikeComputer Pro Empty Απ: BikeComputer Pro

Δημοσίευση από x-trail Κυρ 18 Νοε 2012 - 23:47

Λοιπον κατεβασα το πληρωμενο, (τι να κανω, αγαπαω το ποδηλατο)

Ειναι νεα εφαρμογη και ειναι πανω στην εξελιξη αλλα μετα απο ενα προσεκτικο πρωτο ψαξιμο ειναι πολυ ολοκληρωμενη.

Η μεγαλη διαφορα με παρομοιες εφαρμογες ειναι οτι μπορει να χρησιμοποιησει 4 online χαρτες και δυο offline ΟSM
Ο ενας offline κατεβαινει απο εδω: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
και ο αλλος απο το site της εταιριας εδω: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Και οι δυο βασιζονται στον OSM.
Ο openandromaps εχει περισσοτερη πληροφορια (οπως ισουψεις και προτεινομενες ποδηλατικες διαδρομες)
Τους χαρτες τους βαζεις σε οποιον φακελο θελεις, με οτι ονομα θελεις, αφου μεσα στις ρυθμισεις δινεις εσυ το φακελο απο οπου θα διαβαζει τον χαρτη!!!

Μπορεις να κανεις εισαγωγη tracks και waypoints παλι απο οποιον φακελο θελεις.

Μπορεις να κανεις εξαγωγη της καταγραφης σου σε gpx πανευκολα, και γραφεται στον φακελο του προγραμματος.

Μπορεις να φτιαξεις ευκολα μια πορεια (route) αλλα πρεπει να εισαι online για να δημιουργηθει.
Αυτην την φτιαχνεις ειτε απο το search, ειτε κλικαροντας τον χαρτη, ειτε απο σημεια που εχεις κανει import ως GPX.
Προσοχη, δεν δινει οδηγιες πλοηγησης.
Ουσιστικα, χαραζει πανω στον χαρτη την Πορεια, χρησιμοποιωντας online λογισμικο, αλλα αυτο που τελικα "παει" στο κινητο ειναι η μετατροπη της πορειας σε Τrack ωστε να το βλεπεις πανω στον χαρτη και να το ακολουθεις.
Την Πορεια (route) αυτη που στην ουσια ειναι ενα Τrack οταν κατεβει στο κινητο μου, μπορω να την κανω export και φυσικα να την δω στο Mapsource/Basecamp ως track!!!

Μπορεις επισης στο Basecamp να δημιουργησεις μια Πορεια με καποιον χαρτη της Garmin, να την μετατρεψεις σε Track και μετα να την φορτωσεις στην εφαρμογη, κατι που δινει μεγαλυτερη σιγουρια οτι θα φτασεις μεσα απο "δρομους Garmin", στο σημειο που θα αρχιζει η ....περιπετεια.

Παραδειγμα: φορτωνω ενα ποδηλατικο Track ως GPX στον Κεδρινο Λοφο στη θεσσαλονικη.
Ειμαι σπιτι, με wifi, παω στην κατασκευη Πορειας και του λεω να φτιαξει απο την θεση μου εως την αρχη του μονοπατιου.
Κατεβαινει η Πορεια και την βλεπω στον χαρτη σαν Track και την ακολουθω ωσπου να φτασω στον Κεδρινο Λοφο.
Εκει πηγαινω στις ρυθμισεις, στο import GPX, και βλεπω τα tracks που ειχα αναβασει και επιλεγω να εμφανιστει στον χαρτη το track "Κεδρινος Λοφος_01"
Οταν τελειωσω το ποδηλατικο μονοπατι μπορω να επιλεξω να μην φαινεται αυτο πανω στον χαρτη και να επιλεξω ενα αλλο Track για να το ακολουθησω.

Αυτο ειναι παρα πολυ καλο, γιατι μπορω να κατεβασω απο το ιντερνετ στο σπιτι, οτι ποδηλατικα GPX υπαρχουν για την περιοχη μου, να τα βαλω στο Mapsource για να τα ελεγξω και ισως να προσθεσω καποια χρησιμα σε μενα waypoints και να τα στειλω ολα στην εφαρμογη.
Πριν φυγω απο το σπιτι, με wifi βγαζω και αποθηκευω την πορεια εως την αρχη του track που θελω να ακολουθησω, κλεινω wifi και φευγω.
Για οσους εχουν και 3G, το χρειαζονται μονο για μερικα δευτερολεπτα, για να στειλουν τα δεδομενα της Πορειας και να κατεβει στο κινητο η Πορεια ως Track. Mετα σβηνουμε το 3G και ξεκιναμε.
Eννοειται βεβαια οτι κατα την διαδρομη που κανουμε, η καταγραφη του ιχνους μας εμφανιζεται καθαρα στον χαρτη ωστε να μπορουμε να κανουμε backtrack σε περιπτωση λαθους.
Επισης κατα την διαδρομη μας μπορουμε να κρυψουμε ολες τις πληροφοριεες ταχυτητας, χρονου, κλπ απο την οθονη μας για να βλεπουμε μεγαλυτερο τον χαρτη με το track που μπορει να ακολουθουμε.

Aλλο δε πολυ καλο ειναι οτι ρυθμιζουμε της δειγαμτοληψια των σημειων της Καταγραφης του Ιχνους μας σε milliseconds και σε μετρα, οπως και την ταχυτητα κατω απο την οποια η εφαρμογη θεωρει οτι σταματησαμε!
Μπορουμε να βαλουμε αν ειμαστε offline στην αρχη του session το υψομετρο και με την βοηθεια του GPS στο τελος του session Θα εχουμε υψομετρικα στοιχεια για την διαδρομη μας.
(αν ειμαστε online, Το υψομετρο εκκινησης το βρισκει μονη της η εφαρμογη).

Ενα αλλο καλο ειναι οτι μπορουμε να κατηγοριοποησουμε τις αποθηκευμενες διαδρομες που καναμε, δημιουργωντας κατηγοριες με οτι ονομα θελουμε.

Σημ. Πολλη ελευθερια μας δινει αυτο το προγραμμα φιλοι μου, διαβαζει οτι θελουμε, απο οπου θελουμε, κανει εξαγωγη οτι θελουμε με οτι ονομα θελουμε, μεχρι και καμερες ταχυτητας μπορω να του βαλω σαν ΡΟΙ, μ' αφηνει να κατηγοριοποιησω τα sesσion μου οπως θελω εγω και με οτι ονομα θελω, μου σχεδιαζει πορεια ως αυτοκινητο, ποδηλατο και πεζος, μπορω να το χρησιμοποιω και για τρεξιμο και για trekking βαζοντας ταχυτητα σταματηματος το μηδεν, κανενα κακο θα του βρουμε;;;
(ναι το εφτιαξε ....Γερμανος)

Επισης μπορουμε να βγαζουμε Geotagged φωτογραφιες και να μαρκαρουμε σημεια κατα την διαδρομη μας ως waypoints.
Μου φαινεται παντως πολυ ολοκληρωμενο και δεν μου λειπει καθολου το GoogleMaps (που μπορει να το προσθεσουν στο μελλον) ειδικα οταν προκειται για Mountain bike στο βουνο, οπου το GoogleMaps ειναι πολυ ελλειπες για τετοια χρηση.

Αυτα γαι σημερα, αυριο θα οργανωσω τα σκρινακια κι αν προλαβω θα το παω και μια βολτα (καιρου θελοντος).....
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

BikeComputer Pro Empty Απ: BikeComputer Pro

Δημοσίευση από BabisStinson Δευ 19 Νοε 2012 - 7:50

Κυριάκο χαίρομαι για δύο πράγματα:
- Που σου άρεσε η εφαρμογή και ξέρω ότι αν ασχοληθείς μαζί της θα κάνεις παπάδες, αναλυτικές οδηγίες, τα πάντα όλα!
- Που την ανέφερα και σου έδωσα το έναυσμα!

Η εφαρμογή από λίγο χάζεμα που της έκανα πριν την ποστάρω μου έκανε εντύπωση για το επίπεδό της, αν σκεφτείς ότι είναι από μία μικρή "εταιρεία". Γι' αυτό και είπα να την αναφέρω εδώ να την ξεκοκκαλίσουμε..!

ΥΓ: Ένα ποδήλατο μου λείπει τώρα και το Garmin Edge 800 να ξεκινήσω να βολτάρω..!
BabisStinson
BabisStinson
Forum Support Team
Forum Support Team

Άντρας Ηλικία : 37
Τόπος : Μοσχάτο
Ημερομηνία εγγραφής : 16/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 131


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης