My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Zumo XT

2 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Zumo XT - Σελίδα 2 Empty Απ: Zumo XT

Δημοσίευση από lneam Κυρ 28 Μάης 2023 - 10:09

- στο θεμα του ελληνικου χαρτη ... part 2
αυτο που θα ηθελα να πω ειναι η προσωπικη μου αποψη.
Στις ελαχιστες ξενες χωρες που εχουν μεγαλο ορειβατικο τουρισμο, υπαρχουν εγχωριες εταιρειες και παραγουν χαρτη χωρας (ολης - 100%). Σε γενικες γραμμες ειναι osm maps που εχουν βελτιωθει με περισσοτερα χαρτογραφικα δεδομενα. Αυτοι οι χαρτες υπαρχουν προς πωληση με 2 τροπους. Μεσα απο την garmin (PND) ή απο εφαρμογες smartphones οπως οι locus map, oruxmaps, ViewRanger, κτλ. Με λιγα ευρω, ενας καταναλωτης μπορει να αγορασει ολοκληρη χωρα, εστω και για μια φορα χωρις αναβαθμισεις. Σε παγκοσμιο επιπεδο, αυτο γινεται και ολοι ειναι χαρουμενοι. Εταιρειες και καταναλωτες. Στην Ελλαδα οχι. Η μονη χωρα στον κοσμο που πιστευει πως μερικα δισεκατομμυρια ανθρωποι στον πλανητη Γη ειναι "βλακες", ενω εμεις ειμαστα "εξυπνοι". Προσωπικα δεν θα χασω τον χρονο μου να βρω μια μαγικη λυση, ουτε να αφησω αυτους τους "εξυπνους" ελληνες επιχειρηματιες να κερδιζουν εις βαρος μου. Σημερα οι χαρτες osm, οι satellite maps, οι συγχρονες smartphones apps,  υπαρχουν με ελαχιστο κοστος ή ακομα και δωρεαν στα χερια ΟΛΩΝ τον ανθρωπων. Προφανως θα βρεθουν ελαχιστοι πλεον καταναλωτες που εχουν την οικονομικη ανεση να δαπανησουν χρηματικα ποσα με 3 ή 4 ψηφια και θα πανε να κανουν "πλουσιους" αυτους τους ελληνες επιχειρηματιες. Ναι, ειναι λογικο και σεβαστο. Ελευθερη αγορα εχουμε.

Υ.Γ.
για καντε μια προσθεση, απο τα βουνα/περιοχες της ελλαδος που η αναβαση πουλαει ως digital maps, θα ειναι ενα ποσο με 3 ψηφια !!!!! αναβαθμισεις εχουν ? η υπολοιπη χωρα εχει χαρτες ?
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Zumo XT - Σελίδα 2 Empty Απ: Zumo XT

Δημοσίευση από lneam Κυρ 28 Μάης 2023 - 11:56

- στο θεμα του ελληνικου χαρτη ... part 3

σημερα στο 2023, η geodata εχει πλεον ελαχιστη συνεργασια με την garmin gr. Η toponavigator εφαρμογη ΔΕΝ υπαρχει, ενω η αναβαση εχει βασικο μετοχο λειτουργιας απο το 2018 την Γαλλικη Ubicarta
στα επομενα χρονια ?????
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Zumo XT - Σελίδα 2 Empty Απ: Zumo XT

Δημοσίευση από GLA Κυρ 28 Μάης 2023 - 19:35

Να γράψω για τα ερωτήματα που είχα στην αρχή του νήματος.
1) Για το πως θα αποθηκεύω τα αρχεία .kmz στην κάρτα μνήμης δεν το βρήκα, αλλά δεν έχει καμία σημασία, γιατί το Zumo XT όπως έγραψα πιο πάνω μπορεί να χειριστεί λίγους χάρτες .kmz που πιάνουν λίγο χώρο στην μνήμη.  Όταν έγραφα το ερώτημα πίστευα ότι θα φόρτωνα πολλά GB με χάρτες .kmz.[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
2) Για τα αρχεία με τις δορυφορικές εικόνες της Google που κατεβάζουμε, έχει επιλογή αν θέλεις να τα φυλάει στην κάρτα μνήμης. Οπότε λύθηκε το θέμα.

Η δορυφορική εικόνα που κατεβάζει και αποθηκεύει είναι της περιοχή που βρίσκεται το στίγμα σου. Τις κατεβάζει αφού έχεις σύνδεση WiFi. Αφού τις κατεβάσεις, τις αποθηκεύει και μετά δεν χρειάζεται σύνδεση για να τις χρησιμοποιήσεις.
Η μέγιστη περιοχή που κατεβάζεις κάθε φορά σε δορυφορική εικόνα είναι 38Χ38 χιλιόμετρα με 'μεγάλη' λεπτομέρεια φωτο και 19Χ19 χιλιόμετρα με την 'υψηλότερη' λεπτομέρεια φωτο. Η 'μεγάλη' είναι πολύ κοντά στην 'υψηλότερη' και μάλλον υπεραρκετή.
Όπως είπα, η περιοχή που επιλέγεις για να κατεβάσεις δορυφορική εικόνα, είναι η περιοχή που βρίσκεται το στίγμα σου. Αν θέλεις να κατεβάσεις από μια τυχαία περιοχή, επιλέγεις στο μενού της Πλοήγησης 'Προσομοίωση GPS' ώστε να μπορείς να βάλεις το στίγμα σου όπου θέλεις και να κατεβάσεις την αντίστοιχη δορυφορική εικόνα. Μπορεί να υπάρχει και άλλος τρόπος.
Εγώ αυτή την στιγμή κατεβάζω σε κομμάτια 38Χ38 χιλιόμετρα, όλη την Ελλάδα, έχω το κουράγιο. Θα την έχω στην κάρτα μνήμης του XT άμεσα προσβάσιμη όποτε θέλω.  Μέχρι τώρα έχω κατεβάσει το Πελοπόννησο και Στερεά χωρίς κάποιο πρόβλημα.
Οι δορυφορικές εικόνες είναι χωριστά αρχεία η κάθε μία, με ότι όνομα θέλουμε, αλλά ευτυχώς ενεργοποιούνται-απενεργοποιούνται όλες μαζί σε ένα layer.
avatar
GLA
Member
Member

Άντρας Τόπος : ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 26/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 93


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Zumo XT - Σελίδα 2 Empty Απ: Zumo XT

Δημοσίευση από lneam Κυρ 28 Μάης 2023 - 20:20

εχω μια απορια. Σε τι θα σε βοηθησει η τοποθετηση των ορειβατικων χαρτων της αναβασης σε συσκευη που προοριζεται για χρηση μοτο. και σε καποιες περιπτωσεις και αυτοκινητο ?

GLA έγραψε:Η δορυφορική εικόνα που κατεβάζει και αποθηκεύει είναι της περιοχή που βρίσκεται το στίγμα σου. Τις κατεβάζει αφού έχεις σύνδεση WiFi. Αφού τις κατεβάσεις, τις αποθηκεύει και μετά δεν χρειάζεται σύνδεση για να τις χρησιμοποιήσεις.
αυτο δεν ειναι κατι μοναδικο. Παντου ετσι γινεται
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Zumo XT - Σελίδα 2 Empty Απ: Zumo XT

Δημοσίευση από GLA Κυρ 28 Μάης 2023 - 20:55

lneam έγραψε:εχω μια απορια. Σε τι θα σε βοηθησει η τοποθετηση των ορειβατικων χαρτων της αναβασης σε συσκευη που προοριζεται για χρηση μοτο. και σε καποιες περιπτωσεις και αυτοκινητο ?
Ο σκοπός μου είναι η εξερεύνηση της φύσης, η γεωγραφία και η ιστορία. Γίνεται με αυτοκίνητο, με τα πόδια, με μηχανή, με κανό.
Χρειάζομαι χάρτες που να έχουν όλους τους χωματόδρομους, τοπογραφικά στοιχεία, ισοϋψείς καμπύλες για να βλέπω το ανάγλυφο, γεωλογικούς σχηματισμούς, σπήλαια, αρχαιολογικούς χώρους, τοπωνύμια, όλες τις εκκλησίες γιατί συνήθως οι εκκλησίες βρίσκονται σε όμορφα σημεία, οτιδήποτε αξιοθέατο.
Γι αυτό θέλω και μεγάλες οθόνες, για να βλέπω μεγαλύτερο τμήμα του χάρτη.
Το να πάω από το Α στο Β είναι δευτερεύον.
avatar
GLA
Member
Member

Άντρας Τόπος : ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 26/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 93


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Zumo XT - Σελίδα 2 Empty Απ: Zumo XT

Δημοσίευση από lneam Κυρ 28 Μάης 2023 - 22:41

GLA έγραψε:Αυτόν τον καιρό ψάχνω και για κινητό. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Δεν το είχα αυτό υπόψη μου. Έχει όλα ότι θέλω αλλά είναι βαρύ για πεζοπορία 250 γραμμάρια.
Αν ήταν μέχρι 200 γραμμάρια θα το παράγγελνα άμεσα.
GLA έγραψε:Ο σκοπός μου είναι η εξερεύνηση της φύσης, η γεωγραφία και η ιστορία. Γίνεται με αυτοκίνητο, με τα πόδια, με μηχανή, με κανό.
Χρειάζομαι χάρτες που να έχουν όλους τους χωματόδρομους, τοπογραφικά στοιχεία, ισοϋψείς καμπύλες για να βλέπω το ανάγλυφο, γεωλογικούς σχηματισμούς, σπήλαια, αρχαιολογικούς χώρους, τοπωνύμια, όλες τις εκκλησίες γιατί συνήθως οι εκκλησίες βρίσκονται σε όμορφα σημεία, οτιδήποτε αξιοθέατο.
Γι αυτό θέλω και μεγάλες οθόνες, για να βλέπω μεγαλύτερο τμήμα του χάρτη.
Το να πάω από το Α στο Β είναι δευτερεύον.
το νοκια xr20 ειναι 248 g
το zumo xt ειναι 262 g
- οποτε το θεμα βαρους σε ισχυει

παμε τωρα στους χαρτες. Η αναβαση παρεχει τους raster maps για android, επισημα απο το playstore


GLA έγραψε:Γι αυτό θέλω και μεγάλες οθόνες, για να βλέπω μεγαλύτερο τμήμα του χάρτη.
αυτο δεν ειναι τεχνικα σωστο. Εδω θελεις μεγαλη αναλυση οθονης
- nokia xr20 1080 x 2400 pixels 6.67 inches
- garmin zumo xt 1280 x 720 pixels 5.5” diag
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Zumo XT - Σελίδα 2 Empty Απ: Zumo XT

Δημοσίευση από GLA Κυρ 28 Μάης 2023 - 23:02

lneam έγραψε:το νοκια xr20 ειναι 248 g
το zumo xt ειναι 262 g
- οποτε το θεμα βαρους σε ισχυει

Το κινητό το θέλω ελαφρύ για την πεζοπορία, όχι για την μηχανή.
Πεζοπορία ορειβασία με σακίδιο στην πλάτη.
Έχω πληρώσει χιλιάρικα για να έχω ελαφρύ εξοπλισμό.
avatar
GLA
Member
Member

Άντρας Τόπος : ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 26/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 93


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Zumo XT - Σελίδα 2 Empty Απ: Zumo XT

Δημοσίευση από lneam Κυρ 28 Μάης 2023 - 23:07

\"GLA έγραψε:Το κινητό το θέλω ελαφρύ για την πεζοπορία, όχι για την μηχανή.
Πεζοπορία ορειβασία με σακίδιο στην πλάτη.
Έχω πληρώσει χιλιάρικα για να έχω ελαφρύ εξοπλισμό.
το κινητο ειναι για τηλ. κλησεις. Η συσκευη πλοηγησης .... ειναι μονο για πλοηγηση. Ειπες πως εχεις 2 συσκευες μαζι σου.
στο προηγουμενο ποστ εγραψες πως θελεις το zumo xt για πεζοπορια.

το nokia xr20 δεν ειναι κινητο, ειναι συσκευη πλοηγησης
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Zumo XT - Σελίδα 2 Empty Απ: Zumo XT

Δημοσίευση από GLA Δευ 29 Μάης 2023 - 22:06

Να διευκρινίσω τι γενικά ψάχνω.
 
-  Ένα κινητό που εκτός από την καθημερινή χρήση το θέλω
1) Σαν τηλέφωνο σε εκδρομές με αυτοκίνητο ή μηχανή, στην θάλασσα, στην πεζοπορία, στην ορειβασία. Πρέπει να είναι σχετικά ελαφρύ με καλή αυτονομία και αδιάβροχο ανθεκτικό.
Για την μηχανή καλό είναι να έχει ασύρματη φόρτιση ώστε με την αντίστοιχη βάση να φορτίζει χωρίς καλώδιο, γιατί δεν γίνεται να έχεις καλώδιο φόρτισης άμα βρέχει ας είναι αδιάβροχο το κινητό.  
2) Για να βρίσκω πληροφορίες από το ίντερνετ όταν έχω σήμα σε εκδρομές με αυτοκίνητο ή μηχανή, στην θάλασσα, στην πεζοπορία, στην ορειβασία.
3) Για καλή φωτογραφική μηχανή, περισσότερο στην πεζοπορία και στην ορειβασία, ώστε να μην χρειάζεται να μεταφέρω και φωτογραφική μηχανή.
4) Για GPS σε καθημερινή χρήση και σαν δεύτερο GPS σε εκδρομές με αυτοκίνητο ή μηχανή, στην θάλασσα, στην πεζοπορία, στην ορειβασία.
5) Το μοναδικό εργαλείο επικοινωνίας στη θάλασσα, στην πεζοπορία, στην ορειβασία. Οπότε δεν θα χαλάω την μπαταρία του χρησιμοποιώντας το σαν GPS. Αλλά θα έχει και ρόλο μπακάπ GPS γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί.

Κινητό έχω εδώ και χρόνια το Samsung Xcover 4. Έχει δύο μεγάλα σπάνια προσόντα, αποσπώμενη μπαταρία και τρία κουμπιά κάτω στην οθόνη που είναι πολύτιμα για τον χειρισμό του τηλεφώνου στο ύπαιθρο.
Τώρα όμως λόγω μικρής μνήμης RAM κολλάει και σε απλές εφαρμογές και πρέπει να το αλλάξω.


-  GPS μηχανής-αυτοκινήτου με μεγάλη οθόνη, με φωνητικές οδηγίες, με bluetooth για να ακούω της οδηγίες στο ακουστικό του κράνους. Με την μικρή αυτονομία που έχει δεν κάνει για το χέρι, είναι μόνο για μηχανή και αυτοκίνητο.
Με λεπτομερείς τοπογραφικούς χάρτες και δορυφορικές εικόνες, για εξερεύνηση της υπαίθρου. Για τις πόλεις είναι μια χαρά οι χάρτες της google.
Σε εκδρομές μπαίνω όπου δω χωματόδρομο να ανεβαίνει ψηλά στα βουνά και ειδικά όταν βλέπω να φτάνει σε κορυφή. Κατεβαίνω σε όποιο χωματόδρομο δω ότι βγαίνει στην θάλασσα.
Σε χωματόδρομους με την μηχανή, δεν θέλω να έχω εκτεθειμένο το κινητό τηλέφωνο σε πτώση που μπορεί να γίνει πολύ εύκολα. Εκεί έχω μόνο το GPS σε βάση στο τιμόνι.
Σε ταξίδι στην άσφαλτο με την μηχανή έχω και το GPS και το κινητό σε βάσεις στο τιμόνι.

GPS μηχανής-αυτοκινήτου όπως έχω πει, πρόσφατα αγόρασα το Zumo XT για τα επόμενα 10 χρόνια.


-  GPS χειρός, για την θάλασσα, την πεζοπορία, την ορειβασία.
Αδιάβροχο, άθραυστο, ελαφρύ και με αυτονομία μερικών ημερών.
Δεν θα πάω ποτέ σε ένα βουνό χειμώνα με το GPS του κινητού.

GPS χειρός έχω το παλιό Garmin eTrex Vista HCx με Toponavigator.
Έπρεπε είδη να έχω πάρει καλύτερο.
avatar
GLA
Member
Member

Άντρας Τόπος : ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 26/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 93


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Zumo XT - Σελίδα 2 Empty Απ: Zumo XT

Δημοσίευση από lneam Τρι 30 Μάης 2023 - 7:23

GLA έγραψε:Να διευκρινίσω τι γενικά ψάχνω.
-  Ένα κινητό που εκτός από την καθημερινή χρήση το θέλω
-  GPS μηχανής-αυτοκινήτου με μεγάλη οθόνη, με φωνητικές οδηγίες, με bluetooth για να ακούω της οδηγίες στο ακουστικό του κράνους.
-  GPS χειρός, για την θάλασσα, την πεζοπορία, την ορειβασία.
αρα, οταν θα πας στο βουνο, θα εχεις 1 συσκευη στο χερι και 2 μεσα στο σακιδιο. Δεν πιστευω να θελεις να σου κλεψουν το zumo απο την μηχανη ή να σου σπασουν το αυτοκινητο

καθε καταναλωτης, εχει το δικαιωμα να δωσει λυση στις προσωπικες του αναγκες, οπως αυτος πιστευει καλυτερα. Αυτο φυσικα ειναι αποτελεσμα που πετυχενεται σε βαθος χρονου, μεσα απο δοκιμες σε πιθανες λυσεις που η αγορα προιοντων του παρεχει.

προβληματα
- Ενα μεγαλο προβλημα για τους περισσοτερους καταναλωτες ειναι το κοστος κτησης. Δεν εχουν ολοι οι καταναλωτες το ιδιο διαθεσιμο χρηματικο ποσο. Ολοι θα ηθελαν απο μια ferrari, oμως οι πολλοι θα αγαρασουν απο 1 hyundai
- Το επομενο προβλημα ειναι αυτο που και εσυ διαπιστωσες. Μετα την αγορα να μην καλυπτει το προιον 100% τις αναγκες σου. Οπως περιεγραψες για το xumo xt και τους χαρτες της αναβασης, που περιοριζοται στους 5-6.
- μετα απο καποιο χρονικο διαστημα, η Χ εταιρεια να σταματησει την λειτουργια ή την υποστηριξη στο προιον που ο καταναλωτης εχει "βολευτει". Και εδω εσυ εχεις πολλα παραδειγματα. 1. Η geodata δεν παρεχει νεους χαρτες. 2. Η toponavigator εκλεισε. 3. η εφαρμογη / χαρτες εχουν "expired date", κοινος εχουν κλειδωσει
- και τελος, για αλλη μια φορα που και εσυ προσωπικα εχεις αναφερει / διαπιστωσει, οι συσκευες δεν υπαρχουν λειτουργικα προς αγορα / αντικατασταση. Δηλαδη οπως το Xcover 4. Αυτο ειναι πολυ λογικο, αφου η πλειοψηφια των καταναλωτων εχει αλλαξει καταναλωτικες συνηθειες / αναγκες

εισαι τυχερος που μπορεις να εχεις πολλες συσκευες. Αυτο ειναι κατι σπανιο. Συνηθως σημερα ο κοσμος εχει μονο 1 (μια). Οι τυχεροι εχουν 2 (δυο) και οι παρα πολλοι τυχεροι εχουν για καθε δραστιριοτητα απο μια ξεχωριστη συσκευη. Αυτο ειναι κατι που σημερα μονο η garmin το παρεχει. Απο την μερια του "πλουσιου" καταναλωτη ειναι το ιδανικο και απο την μερια της garmin >>> το βελτιστο ωστε να πετυχει υψηλα εσοδα.

εν κατακλειδι
σε μια συζητηση που γινεται αναμεσα σε καταναλωτες, οταν η μια πλευρα περιγραψει ενα προβλημα, η αλλη πλευρα θα παρουσιασει πιθανες λυσεις. Απο εκει και περα, μονο ο ενδιαφερομενος ειναι ο αρμοδιος να αλλαξει αυτο που δεν του αρεσει. Και φυσικα να αναλαβει την ευθυνη τον αγορων του

Υ.Γ.
ας μην ξεχναμε για την περιπτωση που ο καταναλωτης βρισκεται σε δραστηριοτητες στη φυση, πως μερικοι ανθρωποι χρησιμοποιουν στα δυσκολα >>> power bank ή solar panel. Οχι δεν ειναι βλακες, τυχεροι ειναι που υπαρχουν διαθεσιμα
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Zumo XT - Σελίδα 2 Empty Απ: Zumo XT

Δημοσίευση από GLA Τρι 30 Μάης 2023 - 13:59

lneam έγραψε:αρα, οταν θα πας στο βουνο, θα εχεις 1 συσκευη στο χερι και 2 μεσα στο σακιδιο. Δεν πιστευω να θελεις να σου κλεψουν το zumo απο την μηχανη ή να σου σπασουν το αυτοκινητο

Αν φοβόμουν να αφήσω στο αυτοκίνητο τα πράγματά μου, δεν θα πήγαινα πουθενά με τα πόδια.


Όταν πάω πολυήμερη εκδρομή με το αυτοκίνητο, έχω αντίσκηνο, στρωματάκι, υπνόσακο, ρούχα και γενικά εξοπλισμό για να στήνω σκηνή δίπλα στο αυτοκίνητο, και τον πολύ ελαφρύ αντίσκηνο, στρωματάκι, υπνόσακο, ρούχα, εξοπλισμό, για το σακίδιο αν πάω μακρυά από το αυτοκίνητο.
Δηλαδή αν μου κλέψουν τα πράγματα από το αυτοκίνητο, αυτά έχουν πολλαπλάσια αξία από το GPS.



Έχω τα πάντα για κατασκήνωση-πεζοπορία-ορειβασία για καλοκαίρι και χειμώνα, για διανυκτέρευση δίπλα στην παραλία και για διανυκτέρευση στο χιονισμένο βουνό στους -20 βαθμούς με ασφάλεια. Εννοείται ότι έχω και  power bank, solar panel.
Αντί να πάρω καινούργιο αυτοκίνητο, έδωσα τα λεφτά να πάρω εξοπλισμό και κυκλοφορώ με αυτοκίνητο 24 ετών. Βέβαια το παλιό αυτοκίνητο έχει το πλεονέκτημα ότι δεν στο κλέβουν, δεν στο ανοίγουν γιατί δεν τραβάει το μάτι, δεν το λυπάσαι να το πηγαίνεις στα κατσάβραχα και να το γδέρνεις στα πουρνάρια.
avatar
GLA
Member
Member

Άντρας Τόπος : ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 26/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 93


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Zumo XT - Σελίδα 2 Empty Απ: Zumo XT

Δημοσίευση από lneam Τρι 30 Μάης 2023 - 19:16

ανακεφαλαιωση προβληματων
- το zumo xt δεν μπορει να φορτωσει πολλα μικρα αρχεια χαρτων φωτογραφιας, που αυτα ειναι 5-6 χαρτες τοπικης περιοχης max
- δεν υπαρχουν rugged android smartphones με πληκτρα
- δεν υπαρχουν rugged android smartphones με βαρος μικροτερο απο 200gr
- η εφαρμογη toponavigator & οι χαρτες εκλεισαν

αν λοιπον συμφωνεις στις περιγραφες αυτες που εχω κανει, τοτε καθε δικη μου προσπαθεια για λυση που εγω θα εδινα, δεν ειναι αποδεκτη απο την μερια σου για λογους προσωπικους που δεν σε καλυπτουν. Αυτο ειναι σεβαστο, ομως δεν εχω αλλες πιθανες λυσεις.

με αυτες τις επιλογες που εχεις κανει, εχεις θετικα και αρνητικα. Και αυτο δεν αλλαζει σε καθε καταναλωτη. Ολες οι λυσεις πλοηγησης ετσι ειναι, καπου κερδιζεις και καπου χανεις.
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Zumo XT - Σελίδα 2 Empty Απ: Zumo XT

Δημοσίευση από GLA Τρι 30 Μάης 2023 - 20:07

lneam έγραψε:- δεν υπαρχουν rugged android smartphones με βαρος μικροτερο απο 200gr

Το Samsung Galaxy XCover 5 πρέπει να είναι rugged και είναι 172 gr,
αλλά το πιο καινούργιο Samsung Galaxy XCover6 Pro είναι 235 gr.
Αυτά έχουν και αποσπόμενη μπαταρία αλλά δεν έχουν ασύρματη φόρτιση που έχει το Nokia XR20.


Μήπως ξέρεις αν ετοιμάζεται νέο μοντέλο Nokia XR20; Γιατί είναι ήδη 2 χρόνια στην αγορά.
avatar
GLA
Member
Member

Άντρας Τόπος : ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 26/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 93


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Zumo XT - Σελίδα 2 Empty Απ: Zumo XT

Δημοσίευση από lneam Τρι 30 Μάης 2023 - 22:06

το Samsung Galaxy XCover 5 ειναι 2 ετων μοντελο. Μπορει να εχει χαμηλο βαρος, αλλα η μπαταρια ειναι μονο 3000mAh. Πρεπει φετος να βγει νεο μοντελο που λογικα θα λεγεται Samsung Galaxy XCover 6 και θα εχει 5G, αφου υπαρχει απο το 2022 το Samsung Galaxy XCover 6 Pro

Το Nokia XR21 υπαρχει εδω και 4 εβδομαδες. Εχει ομως κερδισει και χασει προδιαγραφες σε σχεση με το XR20
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

το xr20 στην εκδοση 4/64 εχει σημερα 320€ . το Nokia XR21 θα βγει τελος ιουνιου σε τιμη γυρω στο 560-580€. Σε αυτη την τιμη ειναι σημερα στο skroutz το rugged CAT 75 με satellite SOS + wireless charge
- το XR21 εχει μονο μονο μια εκδοση 6/128
- το XR21 δεν εχει wireless charge
- το XR20 έχει usb3. το  XR21 usb2. Πρόκειται για υποβάθμιση
- το XR21 εχασε την υποδοχη lanyard hole
- το XR21 εχει SoC SD 695. το XR20 εχει SoC SD 480

υπαρχει για λιγο ακομα και η λυση του motorolla defy (2021) με τιμη σημερα στα 170€ και μπαταρια 5000mAh
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Zumo XT - Σελίδα 2 Empty Απ: Zumo XT

Δημοσίευση από GLA Τετ 31 Μάης 2023 - 14:06

GLA έγραψε:Να γράψω για τα ερωτήματα που είχα στην αρχή του νήματος.
1) Για το πως θα αποθηκεύω τα αρχεία .kmz στην κάρτα μνήμης δεν το βρήκα, αλλά δεν έχει καμία σημασία, γιατί το Zumo XT όπως έγραψα πιο πάνω μπορεί να χειριστεί λίγους χάρτες .kmz που πιάνουν λίγο χώρο στην μνήμη.  Όταν έγραφα το ερώτημα πίστευα ότι θα φόρτωνα πολλά GB με χάρτες .kmz.[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
2) Για τα αρχεία με τις δορυφορικές εικόνες της Google που κατεβάζουμε, έχει επιλογή αν θέλεις να τα φυλάει στην κάρτα μνήμης. Οπότε λύθηκε το θέμα.

Η δορυφορική εικόνα που κατεβάζει και αποθηκεύει είναι της περιοχή που βρίσκεται το στίγμα σου. Τις κατεβάζει αφού έχεις σύνδεση WiFi. Αφού τις κατεβάσεις, τις αποθηκεύει και μετά δεν χρειάζεται σύνδεση για να τις χρησιμοποιήσεις.
Η μέγιστη περιοχή που κατεβάζεις κάθε φορά σε δορυφορική εικόνα είναι 38Χ38 χιλιόμετρα με 'μεγάλη' λεπτομέρεια φωτο και 19Χ19 χιλιόμετρα με την 'υψηλότερη' λεπτομέρεια φωτο. Η 'μεγάλη' είναι πολύ κοντά στην 'υψηλότερη' και μάλλον υπεραρκετή.
Όπως είπα, η περιοχή που επιλέγεις για να κατεβάσεις δορυφορική εικόνα, είναι η περιοχή που βρίσκεται το στίγμα σου. Αν θέλεις να κατεβάσεις από μια τυχαία περιοχή, επιλέγεις στο μενού της Πλοήγησης 'Προσομοίωση GPS' ώστε να μπορείς να βάλεις το στίγμα σου όπου θέλεις και να κατεβάσεις την αντίστοιχη δορυφορική εικόνα. Μπορεί να υπάρχει και άλλος τρόπος.
Εγώ αυτή την στιγμή κατεβάζω σε κομμάτια 38Χ38 χιλιόμετρα, όλη την Ελλάδα, έχω το κουράγιο. Θα την έχω στην κάρτα μνήμης του XT άμεσα προσβάσιμη όποτε θέλω.  Μέχρι τώρα έχω κατεβάσει το Πελοπόννησο και Στερεά χωρίς κάποιο πρόβλημα.
Οι δορυφορικές εικόνες είναι χωριστά αρχεία η κάθε μία, με ότι όνομα θέλουμε, αλλά ευτυχώς ενεργοποιούνται-απενεργοποιούνται όλες μαζί σε ένα layer.

Κάποιες διορθώσεις σε αυτά που έγραψα.

Όταν εμφανίζεται στο χάρτη σαν ένα γαλάζιο τετράγωνο, η περιοχή που θα κατεβάσεις σαν δορυφορική εικόνα (εκεί που βρίσκεται το στίγμα σου) μπορείς να μετακινήσεις το γαλάζιο τετράγωνο σε άλλο σημείο του χάρτη, πατώντας πάνω στην οθόνη.

Κατεβάζοντας όπως είπα πιο πάνω ολόκληρη την Ελλάδα σε δορυφορικές εικόνες, βρήκα και τα όρια του Zumo XT.
Μπορείς να κατεβάσεις μέχρι 250 δορυφορικές εικόνες.
Συμπλήρωσα τα 250 έχοντας κατεβάσει όλη την Ελλάδα και όλα τα νησιά. Κατέβασα και τις μεγάλες βραχονησίδες. Σύνολο 38 GB στην κάρτα μνήμης.

Μου είναι ακατανόητο αυτά τα όρια που βάζει η Garmin σε συσκευές του 2023.
250 αρχεία δορυφορικής εικόνας με μέγιστο μέγεθος αρχείου 370 MB που αντιστοιχεί σε περιοχή 38Χ38 χιλιόμετρα με 'μεγάλη' λεπτομέρεια φώτο.

Και όπως έχουμε πει πιό πάνω υπάρχει και το όριο των 400 αρχείων .kmz.
avatar
GLA
Member
Member

Άντρας Τόπος : ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 26/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 93


Αρέσει στον χρήστη lneam

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Zumo XT - Σελίδα 2 Empty Απ: Zumo XT

Δημοσίευση από lneam Τετ 31 Μάης 2023 - 14:59

GLA έγραψε:Κάποιες διορθώσεις σε αυτά που έγραψα.

Όταν εμφανίζεται στο χάρτη σαν ένα γαλάζιο τετράγωνο, η περιοχή που θα κατεβάσεις σαν δορυφορική εικόνα (εκεί που βρίσκεται το στίγμα σου) μπορείς να μετακινήσεις το γαλάζιο τετράγωνο σε άλλο σημείο του χάρτη, πατώντας πάνω στην οθόνη.

Κατεβάζοντας όπως είπα πιο πάνω ολόκληρη την Ελλάδα σε δορυφορικές εικόνες, βρήκα και τα όρια του Zumo XT.
Μπορείς να κατεβάσεις μέχρι 250 δορυφορικές εικόνες.
Συμπλήρωσα τα 250 έχοντας κατεβάσει όλη την Ελλάδα και όλα τα νησιά. Κατέβασα και τις μεγάλες βραχονησίδες. Σύνολο 38 GB στην κάρτα μνήμης.

Μου είναι ακατανόητο αυτά τα όρια που βάζει η Garmin σε συσκευές του 2023.
250 αρχεία δορυφορικής εικόνας με μέγιστο μέγεθος αρχείου 370 MB που αντιστοιχεί σε περιοχή 38Χ38 χιλιόμετρα με 'μεγάλη' λεπτομέρεια φώτο.

Και όπως έχουμε πει πιό πάνω υπάρχει και το όριο των 400 αρχείων .kmz.
απο το 2012 εως και σημερα εχω ολες τις αποδειξεις που χρειαζομαι ωστε να βγαλω το ασφαλες συμπερασμα
- η garmin παραγει προιοντα PND πλοηγησης σχεδιασμενα > hardware και software ΜΟΝΟ για ενα ειδος καταναλωτη / πελατη. Ετσι θα σε αναγκασει να ξανα-αγορασεις αλλη συσκευη και χαρτες

οσο εγω πιστευω σε αυτο, τοτε το zumo ειναι μοντελο ΜΟΝΟ για πλοηγηση μοτο., αντε και δωρο το porfile car, αφου το πληρωσες 500€. Τα μοντελα car κοστιζουν 100-300€. Σε αυτα που ειναι χαμηλης τιμης δεν ισχυει το αντιθετο. Λες και εχει κατασκευαστικο κοστος η software ρουτινα πλοηγησης. Και την ιδια στιγμη σχεδον 20 χρονια το λογισμικο της garmin δεν εχει καμια σπουδαια αλλαγη.

Η χρηση λοιπον του zumo απο την πλευρα του software δεν εχει κανενα λειτουργικο προβλημα. Δεν θελουν οι καταναλωτες στον πλανητη Γη να κανουν χρηση σε χαρτες της αναβασης.

Ολα εχουν να κανουν κατα την δικη μου αναλυση, στην πολιτικη της garmin
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Zumo XT - Σελίδα 2 Empty Απ: Zumo XT

Δημοσίευση από GLA Τετ 7 Ιουν 2023 - 18:59

Ήρθε στην Ελλάδα το Garmin GPSMAP 67 που λέγαμε και με ενδιαφέρει, τιμή 580 ευρώ.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]                             
Απογοήτευση με το μέγεθος της κάρτας μνήμης, παίρνει μόνο μέχρι 32GB. Όσο παίρνει και το ταπεινό eTrex 22x. Όσο παίρνει και το αρχαίο eTrex Vista HCx που έχω.
To Zumo XT παίρνει μέχρι 256GB.

Συνεχίζει την αυτοκτονική της πορεία η Garmin με κάτι τέτοιες ακατανόητες επιλογές.
avatar
GLA
Member
Member

Άντρας Τόπος : ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 26/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 93


Αρέσει στον χρήστη lneam

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Zumo XT - Σελίδα 2 Empty Απ: Zumo XT

Δημοσίευση από lneam Τετ 7 Ιουν 2023 - 20:10

GLA έγραψε:Ήρθε στην Ελλάδα το Garmin GPSMAP 67 που λέγαμε και με ενδιαφέρει, τιμή 580 ευρώ.
Απογοήτευση με το μέγεθος της κάρτας μνήμης, παίρνει μόνο μέχρι 32GB.

 - η ενημερωση που ειχα για το μοντελο ηταν πως θα εχει geodata topo maps στην εσωτερικη μνημη

- ακομα και η συσκευη montana 700 γραφει πως υποστηριζει 32GB sdcard. Πιστευω πως βλεπει εως 2TB, δηλαδη SDXC. Επικοινωνησε ειτε με το service στην ελλαδα, ειτε με το καταστημα egalaxy για επιβεβαιωση. Ειναι τεχνολογικα απιθανο να περιοριζεται μονο σε μνημες SDHC. Η συσκευη εχει καινουργια ολοκληρωμενα και νεες εκδοσεις linux
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Zumo XT - Σελίδα 2 Empty Απ: Zumo XT

Δημοσίευση από lneam Πεμ 8 Ιουν 2023 - 12:11

GLA έγραψε:Ήρθε στην Ελλάδα το Garmin GPSMAP 67 που λέγαμε και με ενδιαφέρει, τιμή 580 ευρώ.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]                             
στο ιδιο καταστημα υπαρχει και η σειρα συσκευων montana 700. Ολα γραφουν "Περιορισμένη Διαθεσιμότητα"

η σειρα παρουσιαστηκε 8/2020. Μηπως τωρα που ειμαστε στα 3 χρονια δουμε νεα μοντελα ? Με dual band GNSS, USB C, .... κτλ
Ειναι πιο ακριβα απο το gpsmap 67, αλλα σε καποιους αρεσουν, αυτοκινητο, μοτοσυκλετα, βουνο, 4χ4, αεροπλανο, μικρο σκαφος στην θαλασσα.


αυτοκινητο, αεροπλανο


μοτοσυκλετα


βουνο
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Zumo XT - Σελίδα 2 Empty Απ: Zumo XT

Δημοσίευση από lneam Παρ 9 Ιουν 2023 - 11:39

GLA έγραψε:Συνεχίζει την αυτοκτονική της πορεία η Garmin με κάτι τέτοιες ακατανόητες επιλογές.

για δες αυτο το βιντεο και πες την αποψη σου ....



Υ.Γ.
το βιντεο ειναι Unlisted 19/10/2021
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Zumo XT - Σελίδα 2 Empty Απ: Zumo XT

Δημοσίευση από lneam Παρ 9 Ιουν 2023 - 14:30

avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Zumo XT - Σελίδα 2 Empty Απ: Zumo XT

Δημοσίευση από GLA Παρ 9 Ιουν 2023 - 15:03

Πουθενά στο μάνιουαλ του Zumo XT δεν γράφει για τους περιορισμούς στα μεγέθη και στον αριθμό των αρχείων των "προσαρμοσμένων χαρτών" (όπως τους ονομάζει η Garmin) και των αρχείων των δορυφορικών εικόνων που αποθηκεύει. Ούτε οι διάφοροι που έχουν κάνει παρουσίαση και αξιολόγηση της συσκευής τα είχαν ερευνήσει. Ούτε αυτοί που το πουλάνε τα ξέρουν.
Έπρεπε να το αγοράσω για να τα διαπιστώσω.
Τώρα το GPSMAP 67 που αντί των 256GB του ΧΤ έχει κάρτα μνήμης 32GB, το πιθανότερο να έχει και μεγαλύτερους περιορισμούς στα πιό πάνω αρχεία. Αλλά και να έχει τους ίδιους περιορισμούς με το Zumo XT, στα 32GB δεν χωράνε οι δορυφορικές εικόνες που μπορεί να διαχειριστεί.

Χάνει ένα πελάτη για το GPSMAP 67 η Garmin.
avatar
GLA
Member
Member

Άντρας Τόπος : ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 26/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 93


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Zumo XT - Σελίδα 2 Empty Απ: Zumo XT

Δημοσίευση από lneam Παρ 9 Ιουν 2023 - 17:27

GLA έγραψε:Πουθενά στο μάνιουαλ του Zumo XT δεν γράφει για τους περιορισμούς στα μεγέθη και στον αριθμό των αρχείων των "προσαρμοσμένων χαρτών" (όπως τους ονομάζει η Garmin) και των αρχείων των δορυφορικών εικόνων που αποθηκεύει. Ούτε οι διάφοροι που έχουν κάνει παρουσίαση και αξιολόγηση της συσκευής τα είχαν ερευνήσει. Ούτε αυτοί που το πουλάνε τα ξέρουν.
Έπρεπε να το αγοράσω για να τα διαπιστώσω.
Τώρα το GPSMAP 67 που αντί των 256GB του ΧΤ έχει κάρτα μνήμης 32GB, το πιθανότερο να έχει και μεγαλύτερους περιορισμούς στα πιό πάνω αρχεία. Αλλά και να έχει τους ίδιους περιορισμούς με το Zumo XT, στα 32GB δεν χωράνε οι δορυφορικές εικόνες που μπορεί να διαχειριστεί.

Χάνει ένα πελάτη για το GPSMAP 67 η Garmin.

εχεις πει αρκετα πραγματα και θα μπορουσαν και αλλοι να προσθεσουν δεκαδες ακομα προβληματα.

η παραρακατω απαντηση ειναι καθαρα με ουδετερη σταση
- οποιος θελει αγοραζει, η garmin εχει πελατες. Αν δεις τις αναφορες κερδοφοριας στο κομματι του PND outdoor μια χαρα τα παει καθε χρονο
- το manual στην πραγματικοτητα ειναι quick guide
- τα προβληματα σου ειναι προσωπικα. Δηλαδη αυτοι οι τεχνικοι περιορισμοι δεν αποσχολουν το 99% των κατοχων zumo. Αυτοι θελουν τυπικη πλοηγηση με αστικους 3D χαρτες. Βαλε τα POI + gpx files. Ολο ειναι ΟΚ. Μην ξεχνας πως το zumo υπαρχει πανω απο 10 χρονια ως OEM στην BMW. Κανενα παραπονο ουτε απο αυτους.
- με sd 32GB δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Σε καθε περιοχη κατεβαζεις satellite images. Γυριζεις στο σπιτι και την αλλη εβδομαδα κανεις το ιδιο με την νεα περιοχη. Τους παλιους τους διαγραφεις.  Αντε να θελεις 2-3GB

προσωπικο συμπερασμα
δυστυχως αυτη ειναι η πραγματικοτητα. Αυτο ομως δεν σημαινει πως δεν σε καταλαβαινω. Μετα απο 11,5 χρονια με 3 συσκευες πλοηγησης που εχω αγορασει, ολες ηταν android. Σε καθε χρονικη στιγμη εκανα ερευνα αγορας και τα PND garmin δεν μπορουσαν να ανταπεξελθουν στις προσωπικες μου αναγκες. Πιστευα πως κατι θα αλλαζε την επομενη φορα. Ομως αυτες οι αλλαγες δεν αφορουν την πλοηγηση με ανταγωνισμο τα smartphones. Η garmin πουλαει καθε χρονο και εχει κερδη. Kαι αυτο συμβαινει με πελατες που εχουν αλλες αναγκες. Και σε αυτες οι garmin φαινεται πως κανει καλη δουλεια. Τους δινει αυτο που θελουν
-------------

αν οπως αναφερεις το gpsmap 67 δεν δινει λυση στις αναγκες σου, τι θα κανεις στο βουνο ? Η ερωτηση ειναι για την προσωπικη μου γνωση
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Zumo XT - Σελίδα 2 Empty Απ: Zumo XT

Δημοσίευση από GLA Παρ 9 Ιουν 2023 - 19:25

lneam έγραψε:αν οπως αναφερεις το gpsmap 67 δεν δινει λυση στις αναγκες σου, τι θα κανεις στο βουνο ? Η ερωτηση ειναι για την προσωπικη μου γνωση

Δεν δίνει λύση για τα λεφτά που κοστίζει.
Θα πάρω το μικρό eTrex 22x. Αλλά δεν με βιάζει αφού η αναβάθμιση από το eTrex Vista HCx που έχω, δεν είναι πολύ μεγάλη.
Μήπως ξέρεις πότε θα βγεί το μοντέλο που θα το αντικαταστήσει το eTrex 22x;
Μην κάνει και το πάρω και μετά από μερικούς μήνες βγει το καινούργιο.
avatar
GLA
Member
Member

Άντρας Τόπος : ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 26/01/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 93


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Zumo XT - Σελίδα 2 Empty Απ: Zumo XT

Δημοσίευση από lneam Παρ 9 Ιουν 2023 - 21:51

GLA έγραψε:Μήπως ξέρεις πότε θα βγεί το μοντέλο που θα το αντικαταστήσει το eTrex 22x;
Μην κάνει και το πάρω και μετά από μερικούς μήνες βγει το καινούργιο.

- τα μοντελα Garmin eTrex 22x and 32x προσφατα εκλεισαν τα 4 χρονια. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
- το βιντεο ειναι πλεον unlisted
- πριν λιγες βδομαδες εγινε αντικατασταση του eTrex 10 απο το eTrex SE με πολλες αλλαγες/βελτιωσεις στο hardware. Για ποσο ακομα να μεινουν οι "παλιατζουρες" 22 + 32

το 22 vs 32
- εχουν στο skroutz, 25 € διαφορα τιμης
- στις εκδοσεις με 2 χαρτες (osm + geodata) εχουν 50€ διαφορα τιμης
- eTrex 32x adds a 3-axis compass and barometric altimeter

και εγω περιμενω τις αλλαγες συντομα. Λογικα θα εχει τουλαχιστον αυτα του eTrex SE, συν κατι ακομα. Μακαρι και dual band GNSS. Σε αυτη την περιπτωση θα το αγορασω αποκλειστικα ως καταγραφικο. Η τιμη πιστευω θα αυξηθει.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
εδω υπαρχουν οι βελτθωσεις απο το 10 στο SE. Καπως ετσι θα γινει και με τα νεα 22/33. Διαφορετικα γιατι να αγορασουν τα νεα μοντελα
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης