My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πρόβλημα με νεόυς χάρτες σε SD CARD στο Zumo 590

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Πρόβλημα με νεόυς χάρτες σε SD CARD στο Zumo 590 Empty Πρόβλημα με νεόυς χάρτες σε SD CARD στο Zumo 590

Δημοσίευση από Bobby "O" Τρι 14 Μάης 2019 - 14:21

Παιδιά καλησπέρα..
Εχω το Garmin Zumo 590.
Εχω εγκατεστημένους τους χάρτες AutoDrive Hellas & Europe στην εσωτερική μνήμη του..
Επειδή σχεδιάζω ένα ταξίδι στην ρωσία στις 24 Μαϊου μου είπε είπε ενας φίλος ότι μπορώ να κατεβάσω τους χάρτες της ρωσίας από το [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Κατέβασα το αρχείο κ το (gmapsupp.img) αλλά κ το εκτελέσιμο (openfietsmap_lite_windows.exe)
Κ φυσικά δοκίμασα κ τις 2 μεθόδους.
Οταν βάλω στην sd card στον φάκελο Garmin το .img αρχείο, κ κάνω επανεκκίνηση, μετά πάω στην αλλαγή χώρας, βρίσκω την Russia την αλλάζω, κ μετά όταν πάω στην εύρεση διεύθυνσης & συλλαβισμό πόλης κλπ, ότι κ να πατήσω πχ, Moscow που θεωρητικά θα έπρεπε να μου βγάζει ότι υπάρχει από m δεν βγαίνει τίποτα.
Κ φυσικά δεν βρίσκει κανένα γράμμα.
Σαν να μη διαβάζει τον χάρτη, παρόλο που μου βγαίνει μνμ στην αρχή Map update.
Μόνο το κλασσικό μνμ δεν βρέθηκε τίποτα.
Αν πάω τώρα μέσω του εκτελέσιμου αρχείου, αφού κάνω την εγκατάσταση του χάρτη, ανοίγω το Basecamp, πάω στο install maps, διαβάζει κανονικά το αρχείο κ μου ζητά να εγκαταστήσει τους χάρτες russia κλπ, πάω στην προσαρμογή, επιβεβαιώνω ότι περιλαμβάνει 314 χάρτες κλπ, κ πατώ την εγκατάσταση.
Ολοκληρώνεται κανονικά η διαδικασία (δημιουργία ευρετηρίου, έλεγχος χαρτών, προσθήκη χαρτών κλπ)
κ φυσικά στο τέλος βγαίνει το μνμ ότι πρόσθεσα κανονικά με επιτυχία τους χάρτες κλπ.
Κάνω επανεκκίνηση κ πηγαίνω να ανοίξω τους χάρτες στο gps κ δεν μου βγάζει κανένα..
Ενώ στο pc αν μπώ στην sd card βλέπω ότι έχει δημιουργήσει έναν φάκελο Maps κ μέσα έχει ένα αρχείο img αλλά μόνο 50Mb.
Αδύνατο να είναι μόνο τόσο όλη η ρωσία.
Μπορείτε να με βοηθήσετε κάπως, καθόσον δεν ξέρω τι κάνω λάθος..
Εχετε αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο?
Εχω επαναλάβει αυτήν την διαδικασία τουλάχιστον 10 φορές, κ όλες ανεπιτυχώς..

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδιά..
Bobby
Bobby "O"
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Ημερομηνία εγγραφής : 14/05/2019
Αριθμός μηνυμάτων : 3


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πρόβλημα με νεόυς χάρτες σε SD CARD στο Zumo 590 Empty Απ: Πρόβλημα με νεόυς χάρτες σε SD CARD στο Zumo 590

Δημοσίευση από x-trail Τετ 15 Μάης 2019 - 12:46

Γιωργο δυστυχως τα νεα δεν ειναι ευχαριστα...

Χθες κατεβασα απο το  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] τον ετοιμο και ολοκληρο χαρτη της Ρωσικης Ομοσπονδιας σε μορφη gmapsupp.img (new style).
Eιναι 1.74 GB ξεζιπαρισμενος και εχει 317 (οχι 314 οπως γραφεις) υποχαρτες-tiles (με το Gmaptool).
Τον εβαλα με καρτουλα-προσομοιωση συσκευης στο Basecamp και ειναι πλοηγησιμος κι εχει πολυ ωραια ...εμφανιση αλλα ως εκει. Στην οποιαδηποτε αναζητηση βγαζει ο,τι να 'ναι πραγματικα. Αριθμηση οδων φυσικα δεν υπαρχει. Εχει σημεια ενδιαφεροντος και ονοματα πολεων-χωριων αλλα πρεπει ή να γνωριζεις ρωσικα ή να ξερεις πως ειναι δομημενες οι περιοχες (περιφερειες, δημοι, κλπ) ωστε να βγαλεις ακρη απο τα αποτελεσματα της αναζητησης.

Μετα αλλαξα ονομα στο αρχειο gmapsupp.img σε Russia_OSM.img και το αντεγραψα στην microSD του 3490 μεσα στον φακελο ΜΑΡ (και οχι στον Garmin της καρτουλας). Ειχα αφαιρεσει ολους τους υπολοιπους χαρτες ωστε να μην επιρεαζουν τα αποτελεσματα της Αναζητησης.
Ο χαρτης ειναι πολυ πολυ βαρυς στην σχεδιαση του και στη Αναζητηση Πολεων εχει auto-complete της λεξης, αλλα τις περισσοτερες φορες πρεπει να εισαι Ρωσος για να κατανοησεις τα αποτελεσματα. Παντως πολεις βρισκει.
Στην Αναζητηση Διευθυνσης υπαρχει προβλημα και δεν βρισκει πολεις (εννοειται η χωρα ειναι Russia). Αυτο πρεπει να ειναι προβλημα του index του χαρτη. Αν δωσεις Αναζητηση Οδου σε ολες τις πολεις, τις οδους τις βρισκει αλλα τα οποια αποτελεσματα τα βγαζει βασει εγγυτητας, δλδ αν ψαχνεις οδο σε πολη στα 500 πχ χιλιομετρα μπορει και να μην στην βγαλει αν υπαρχουν κοντινοτερα αποτελεσματα. Αρα αχρηστη ουσιαστικα  η Αναζητηση οδων, εκτος κι αν ειναι μεσα σε πολη και κοντα στην οδο που ψαχνεις.
Ο χαρτης ειναι φτιαγμενος απο Ρωσους χρηστες με τη δικη τους φιλοσοφια στην εγγραφη οδων, παρκων, πολεων, τοπωνυμιων κλπ. Δεν μπορεσα να βρω μια ...κανονικοτητα, οπως υπαρχει στους υπολοιπους ευρωπαικους OSM.
Αν το χαρτη που κατεβασες σε μορφη gmapsupp.img τον βλεπεις στη λιστα χαρτων του Zumo κι αν τον τσεκαρεις και σκρολαρεις την οθονη προς Ρωσια και τον δεις να σχεδιαζεται στην οθονη, τοτε ολα καλα με το αρχειο σου. Απλως ειναι δυσλειτουργικος στην καλυτερη των περιπτωσεων.
Απο το Basecamp μεσω του Mapinstall το να στειλεις το χαρτη στο Ζumo το ξεχνας, εδω original χαρτες της Garmin οταν στελνονται ετσι μπορει να βγαλουν προβληματα.

Ως λυσεις θα σου προτεινα
- Με τον ΟSM αν ξερεις κι εχεις συγκεκριμενα μερη που θα πας, να τα ψαξεις στο Basecamp (ψαχνοντας τα παραλληλα στο Google Maps) και να τα μαρκαρεις ως waypoints και να τα στειλεις στο Zumo για να τα εχεις. Φτιαξε επισης στο Basecamp και πιθανες πορειες που θα κανεις και στειλτες κι αυτες στο Zumo. Επιτοπου στη Ρωσια το να ψαξεις κατι (Αναζητηση) στο χαρτη και να φτιαξεις πορεια το βρισκω καπως αδυνατο, εκτος κι αν τα σημεια της πορειας τα βρεις πανω στο χαρτη "με το ματι" και τα κλικαρεις. Το μονο κατα τη γνωμημου χρησιμο του χαρτη αυτου ειναι να τον εχεις στην οθονη και να βλεπεις που εισαι ή προς τα που πηγαινεις...

- To να κατεβασεις το αρχειο .img του City Navigator Russia 2019.10 NTU HERE ξεκλειδωμενο ειναι καπως δυσκολο απο πειρατικα sites, κι αν παλι το κατεβασεις δεν γνωριζω αν θα παιξει στο Zumo σου χωρις να εχεις πατσαρει το firmware του Zumo (λογω της εξτρα προστασιας μεσω firmware που εχει υιοθετησει εδω και καιρο η Garmin).

- H καλυτερη λυση που εχεις ειναι να κατεβασεις στο κινητο σου το Here Wego και να κατεβασεις τον χαρτη της Ρωσιας ή τμημα του που σου χρειαζεται. Σιγουρα η Αναζητηση θα δουλευει και ειναι χαρτης που μπορεις να εμπιστευτεις, σε αντιθεση με οποιονδηποτε ΟSM
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πρόβλημα με νεόυς χάρτες σε SD CARD στο Zumo 590 Empty Απ: Πρόβλημα με νεόυς χάρτες σε SD CARD στο Zumo 590

Δημοσίευση από Bobby "O" Τετ 15 Μάης 2019 - 15:07

Καλησπέρα..
Κατ' αρχάς σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Κοίτα όταν λες μετονόμασες το αρχείο img κ το έβαλες στην microsd προφανώς εννοείς στην external κάρτα, κ όχι στην εσωτερική μνήμη του garmin ε?
Το έκανα κ εγώ κ πάλι δεν βρίσκει τπτ στον συλλαβισμό πόλης..
Κοίτα το Here Wego το έχω κ εγώ στο κινητό μου (SONY Xperia XA2 Ultra) κ εντάξει είναι 6" οπότε θα είναι πιό ευανάγνωστο, αλλά έλεγα λόγω του ότι στην μηχανή πάνω είναι τοποθετημένο το garmin σε βάση με φόρτιση κλπ κ καταλαβαίνεις με θέμα βροχής κλπ θα έχω θέμα με το κινητό..
Εν τω μεταξύ εμένα δεν τον διαβάζει καθόλου παρόλο που έκανα τα βήματα που περιέγραψες πιό πάνω.
Στην αλλαγή χώρας βρίσκει την russia το αλλάζω, αλλά όταν πάω στον συλλαβισμό πόλης δεν βγάζει τπτ.
Πώς έβγαλε σε εσένα?
Μήπως στο zumo 590 δεν ισχύουν οι αλλαγές που έκανες/προτείνεις?
Βασικά με ενδιαφέρει έστω να δουλέψει στοιχειωδώς..
Απλή πλοήγηση..
Bobby
Bobby "O"
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Ημερομηνία εγγραφής : 14/05/2019
Αριθμός μηνυμάτων : 3


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πρόβλημα με νεόυς χάρτες σε SD CARD στο Zumo 590 Empty Απ: Πρόβλημα με νεόυς χάρτες σε SD CARD στο Zumo 590

Δημοσίευση από x-trail Τετ 15 Μάης 2019 - 16:44

Για να μην μπερδευομαστε με λεξεις...
Καθε Garmin χαρτης (και ο ΟSM) οταν υπαρχει μεσα σε μια συσκευη και ειναι τσεκαρισμενος στην Λιστα Χαρτων, τοτε το Garmin ουσιαστικα τον ανοιγει-ξεζιπαρει στα διαφορα υπο-αρχεια που αποτελειται.
Αν καποιον χαρτη δεν τον "διαβαζει" τοτε αυτο σημαινει οτι ή δεν τον δειχνει στην οθονη της συσκευης (λεπτομερειες δρομων κλπ) ή δεν υπαρχει καν στην Λιστα Χαρτων για να τσεκαριστει. Αυτο σημαινει οτι κατι παει πολυυυ στραβα με το αρχικο αρχειο .img
Αν τωρα τον "διαβασει" τον χαρτη (βλεπεις τους δρομους του στην οθονη) αλλα υπαρχει προβλημα με καποιο υπο-αρχειο του που δεν ειναι χαρτης ή με καποιο υπο-αρχειο χαρτη που δεν εχει μεσα σωστα τα δεδομενα του, τοτε στην Αναζητηση σου βγαζει μηνυμα οτι ο χαρτης δεν εχει λεπτομερειες, κι αρα κατι πηγε στραβα κατα την δημιουργια του χαρτη με τα αρχεια αυτα κι ετσι δεν υπαρχουν πληροφοριες για οδους ή για πολεις.

Για ολα τα παραπανω αποφευγουμε ΠΑΝΤΑ να βαζουμε χαρτες (κι ειδικα OSM ή δοκιμαστικους χαρτες) στην μνημη της συσκευης γιατι αν κρασαρει ο χαρτης εκει, τοτε συνηθως παει κι συσκευη περιπατο!!!
Αν τον χαρτη τον βαλουμε στην καρτα και κρασαρει εκει, σβηνουμε το Garmin, βγαζουμε την καρτα κι ολα καλα!!!

Τωρα εγραψες οτι εχεις χαρτη Europe, ποιος χαρτης ειναι αυτος, ειναι στη Λιστα Χαρτων ως south και north;
Οταν θα ψαξεις πολεις στον OSM δεν θα εχεις κανενα αλλο χαρτη τσεκαρισμενο γιατι υπαρχει και χωρα Russia στον Ευρωπαικο για να αλλαξεις αλλα δεν εχει δεδομενα της Ρωσιας.
O χαρτης στην Λιστα Χαρτων βγαινει ως OSM generic routable new(RUS_07-05-2019)
Εγω αυτο που εκανα ηταν να ξεζουμαρω τον OSM αρκετα ωστε να φαινονται ονοματα πολεων κι εκει εδωσα μερικα ονοματα.
Στην Αναζητηση Πολεων εγραψα "Μosc" κι εδωσα Αναζητηση κι εβγαλε στη λιστα "Μoscow, Central Administrative Okrug" και καποιες αλλες απο κατω.
Μετα εβαλα το Garmin σε προσμοιωση και ξεζουμαροντας πηγα και κλικαρα πανω σε μια πολη της Ρωσιας κι εκανα εκει ορισμο θεσης. Μετα εψαξα μια αλλη πολη, γραφοντας "Kursk" και μου εβγαλε  "Kursk, Kursk" στη λιστα κι απο κατω κι αλλα "Kursk, μπλα μπλα"

Στην Αναζητηση Διευθυνσης μου ζητησε την χωρα, εβαλα Russia την βρηκε και στην Πολη εγραψα "Moscow" και δεν βρηκε τετοια πολη. Εγραψα "Κursk" και βρηκε (ως Πολη διευθυνσης) αποτελεσματα αλλα δεν υπηρχε το παραπανω "Kursk, Kursk" αλλα υπηρχαν 3 "Kurskij Sel'sovet μπλα μπλα" κι ενα "Κursko-Vasil'evskij Sel'sovet μπλα μπλα".
Πατησα την 1η πολη της λιστα, ζητησε διευθυνση, δεν εγραψα τιποτα, πατησα τελος και μου εβγαλε λιστα με οδους, πατησα μια οδο, ζητησε αριθμο, πατησα τελος και με πηγε σε ενα χωριο, καμια σχεση με την πολη Koursk.
Ο.τι να 'ναι!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Υποψην και παλι οτι δεν ειχα αλλους χαρτες μεσα στο Garmin ωστε να το μπερδευουν πιθανως στην Αναζητηση. Ειχα μονο τον Basemap που εχει κι αυτος ομως καποιες πληροφοριες-λιστες πολεων.
Γνωμη μου ειναι να ξανακατεβασεις το zip αρχειο (new Style) 1.4 GB και να το ξεζιπαρεις, μηπως κατι πηγε στραβα. Οι μετονομασιες και ο φακελος Map στην microSD υπαρχουν εδω και 6-7 χρονια οποτε ισχυουν. Το Zumo διαβαζει χαρτες απο την microSD απο φακελο Map και με οτι ονομα θελεις εσυ αρκει η καταληξη να ειναι παντα .img
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πρόβλημα με νεόυς χάρτες σε SD CARD στο Zumo 590 Empty Απ: Πρόβλημα με νεόυς χάρτες σε SD CARD στο Zumo 590

Δημοσίευση από Bobby "O" Τετ 15 Μάης 2019 - 21:30

Καλησπέρα..
Εννοείται ότι οι χάρτες που λες για ευρώπη κλπ είναι οι κανονικοί.
Επισυνάπτω κ ένα Screen capture απο το basecamp για να δεις.
Το έχω κατεβάσει 3 φορές κ το αρχείο gmapsupp.img είναι μέγεθος 1.74gb.
Το έχω βάλει στην sd card στον φάκελο Map κ υπάρχει μόνο αυτό το αρχείο μέσα.
Εννοείται ότι πάω πρώτα στις ρυθμίσεις, χαρτες κ όχημα, οι χάρτες μου κλπ. κ ξετσεκάρω τα πάντα εκτός από τον russia, που έβαλα κ που τον αναγνωρίζει κανονικά.
Κάνω επανεκκίνηση, μου βγάζει το μνμ map update κλπ.
Κ μετά από το βασικό μενού πάω αριστερά "Πρός τα πού" μετά πατάω "διεύθυνση" μετά "αλλαγή χώρας" μετά πατώ r κ μετά russia κ μετά συλλαβισμός πόλης..
Αφού τα κάνω αυτά μετά ότι κ να πατήσω, οποιοδήποτε γράμμα δεν μου βγάζει τπτ.
Δλδ θα τρελαθώ βρε παιδιά..
δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται λάθος..
Αρχεία
Πρόβλημα με νεόυς χάρτες σε SD CARD στο Zumo 590 Attachment
Screenshot 05-15-2019 21.27.44_760x427.jpg Δεν έχετε το δικαίωμα να κατεβάσετε τα attachments.(184 Kb) Κατεβάστηκε 10 φορές
Bobby
Bobby "O"
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Ημερομηνία εγγραφής : 14/05/2019
Αριθμός μηνυμάτων : 3


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης