My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

nuvi 30 - Δεν συνδέεται στον υπολογιστή

+3
vasilisj
panoshm
christou_engin
7 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

nuvi 30 - Δεν συνδέεται στον υπολογιστή Empty nuvi 30 - Δεν συνδέεται στον υπολογιστή

Δημοσίευση από christou_engin Παρ 9 Μαρ 2018 - 22:16

Γεια σας παιδιά, 

Έχω ένα θέμα με ένα nuvi 30. Όταν το συνδέω με τον υπολογιστή συνεχίζει να είναι σε κανονική λειτουργία και ο υπολογιστής δεν το βλέπει καθόλου. Έχω βάλει την τελευταία έκδοση του  Garmin USB Drivers, έχω δοκιμάσει 2 καλώδια και 2 υπολογιστές. Το βασικό μου πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να αναβαθμίσω τον χάρτη που είναι μέσα στην συσκευή.  Δοκίμασα να βάλω τον καινούργιο σε κάρτα sd  αλλά η συσκευή διαβάζει τον παλιό.  Προσπάθησα να κάνω Hard Reset αλλά στο μενού “Diagnostics Page”  δεν υπάρχει η επιλογή  “Clear all User data” ούτε κάποια άλλη που να κάνει το ίδιο. Δοκίμασα και όταν ξεκίνα η συσκευή πατώντας πάνω δεξιά αλλά τίποτα δεν μου βγάζει.  Μήπως ξέρετε αν υπάρχει  κάτι άλλο να δοκιμάσω;
avatar
christou_engin
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : Λευκωσία
Ημερομηνία εγγραφής : 26/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 18


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

nuvi 30 - Δεν συνδέεται στον υπολογιστή Empty Απ: nuvi 30 - Δεν συνδέεται στον υπολογιστή

Δημοσίευση από panoshm Κυρ 11 Μαρ 2018 - 1:44

Στο κρυφό μενού, στα MTP Settings το έχεις στην επιλογή "Mass Storage"?

Δες εδώ: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

nuvi 30 - Δεν συνδέεται στον υπολογιστή Empty Απ: nuvi 30 - Δεν συνδέεται στον υπολογιστή

Δημοσίευση από christou_engin Κυρ 11 Μαρ 2018 - 10:51

Δυστυχώς δεν υπάρχει , υπάρχουν μόνο οι πιο κάτω επιλογές:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
avatar
christou_engin
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : Λευκωσία
Ημερομηνία εγγραφής : 26/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 18


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

nuvi 30 - Δεν συνδέεται στον υπολογιστή Empty Απ: nuvi 30 - Δεν συνδέεται στον υπολογιστή

Δημοσίευση από panoshm Κυρ 11 Μαρ 2018 - 17:19

Μάλλον το Nuvi30 δεν έχει τέτοια επιλογή και από default με το που το συνδέσεις στην USB, το βλέπει το PC σαν εξωτ. δίσκο...

Προσπάθησε με το Webupdater να ξαναπεράσεις το τελευταίο firmware της συσκευής.... αλλά χρησιμοποιώντας το καλώδιο USB που είχε στην συσκευασία...
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

nuvi 30 - Δεν συνδέεται στον υπολογιστή Empty Απ: nuvi 30 - Δεν συνδέεται στον υπολογιστή

Δημοσίευση από christou_engin Κυρ 11 Μαρ 2018 - 22:48

Δυστυχώς δεν μπορώ να το κάνω αφού ο υπολογιστής δεν βλέπει την συσκευή.
avatar
christou_engin
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : Λευκωσία
Ημερομηνία εγγραφής : 26/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 18


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

nuvi 30 - Δεν συνδέεται στον υπολογιστή Empty Απ: nuvi 30 - Δεν συνδέεται στον υπολογιστή

Δημοσίευση από vasilisj Δευ 12 Μαρ 2018 - 12:20

1) απενεργοποιησε το antivirus για λιγο η
2) συνδεσε το σε αλλο υπολογιστη αν εχεις τι δυνατοτητα να δουμε τι φταιει... 

το καλωδιο το εχεις συνδεση με αλλη συσκευη ? τι βλεπει ?
υποστηριζει μεταφορα data η ειναι μονο για φορτιση το καλωδιο ?
vasilisj
vasilisj
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 40
Τόπος : crazy waters χαλκιδα
Ημερομηνία εγγραφής : 30/11/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 502


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

nuvi 30 - Δεν συνδέεται στον υπολογιστή Empty Απ: nuvi 30 - Δεν συνδέεται στον υπολογιστή

Δημοσίευση από lneam Τρι 13 Μαρ 2018 - 10:52

Ειναι πολυ πιθανο να υπαρχει προβλημα hardware

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
νομιζω πως εαν διαβασουμε το ποστ1, ολες οι ερωτησεις σου θα απαντηθουν

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
μετα απο ολο αυτα που εχουν γινει, θα προτεινα την επισκεψη σου στο service της Garmin. Ελπιζω να υπαρχει εκει που μενεις. Μονο ετσι θα εχεις την καλυτερη απαντηση, λογικα χωρις την υποχρεωση της επισκευης.
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

nuvi 30 - Δεν συνδέεται στον υπολογιστή Empty Απ: nuvi 30 - Δεν συνδέεται στον υπολογιστή

Δημοσίευση από ZAFIR Πεμ 15 Μαρ 2018 - 21:20

να ρωτήσω και εγώ δυο πράγματάκια.. φίλε χρήστο στα γρήγορα...τί χάρτη έχει η συσκευή και από πού και πώς  προσπάθησες αναβάθμιση??? να ξεκινήσουμε από τα βασικά...(αν την βλέπει την συσκευή η όχι το pc  είναι θέμα γι αργότερα διότι δέν αναφέρεις τί pc ήταν αυτά και με τί έτρεχαν )..και βλέπουμε παρακάτω... Wink...
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

nuvi 30 - Δεν συνδέεται στον υπολογιστή Empty Απ: nuvi 30 - Δεν συνδέεται στον υπολογιστή

Δημοσίευση από vasilisj Παρ 16 Μαρ 2018 - 11:17

lneam έγραψε:[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
νομιζω πως εαν διαβασουμε το ποστ1, ολες οι ερωτησεις σου θα απαντηθουν

το εχω διαβασει το ποστ σου 3-4 φορες και δε με καλυψε τεχνικα γιαυτο και σου εκανα εκ νεου καποιες ερωτησεις 416691
vasilisj
vasilisj
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 40
Τόπος : crazy waters χαλκιδα
Ημερομηνία εγγραφής : 30/11/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 502


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

nuvi 30 - Δεν συνδέεται στον υπολογιστή Empty Απ: nuvi 30 - Δεν συνδέεται στον υπολογιστή

Δημοσίευση από lneam Παρ 16 Μαρ 2018 - 12:05

vasilisj έγραψε:
lneam[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
νομιζω πως εαν διαβασουμε το ποστ1, ολες οι ερωτησεις σου θα απαντηθουν

το εχω διαβασει το ποστ σου 3-4 φορες και δε με καλυψε τεχνικα γιαυτο και σου εκανα εκ νεου καποιες ερωτησεις 416691

Εγω δεν εχω κανει κανενα ποστ με τεχνικες ερωτησεις. Κατι εχεις μπερδεψει. Νομιζω οτι ειναι καλυτερα να γραφεις το ονομα το χρηστη που αναφερεσε.
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

nuvi 30 - Δεν συνδέεται στον υπολογιστή Empty Απ: nuvi 30 - Δεν συνδέεται στον υπολογιστή

Δημοσίευση από vasilisj Παρ 16 Μαρ 2018 - 14:23

lneam έγραψε:
vasilisj έγραψε:
lneam[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
νομιζω πως εαν διαβασουμε το ποστ1, ολες οι ερωτησεις σου θα απαντηθουν

το εχω διαβασει το ποστ σου 3-4 φορες και δε με καλυψε τεχνικα γιαυτο και σου εκανα εκ νεου καποιες ερωτησεις 416691

Εγω δεν εχω κανει κανενα ποστ με τεχνικες ερωτησεις. Κατι εχεις μπερδεψει. Νομιζω οτι ειναι καλυτερα να γραφεις το ονομα το χρηστη που αναφερεσε.


γραψε λαθος νομιζα οτι το εγραψε αυτος που αρχισε το θεμα,μπερδευτικα που εχετε την ιδια φωτογραφια δε προσεξα ονοματα
vasilisj
vasilisj
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 40
Τόπος : crazy waters χαλκιδα
Ημερομηνία εγγραφής : 30/11/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 502


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

nuvi 30 - Δεν συνδέεται στον υπολογιστή Empty Απ: nuvi 30 - Δεν συνδέεται στον υπολογιστή

Δημοσίευση από lneam Παρ 16 Μαρ 2018 - 15:12

vasilisj έγραψε:γραψε λαθος νομιζα οτι το εγραψε αυτος που αρχισε το θεμα,μπερδευτικα που εχετε την ιδια φωτογραφια δε προσεξα ονοματα

Κανενα προβλημα, ευχαριστω για την απαντηση σου
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

nuvi 30 - Δεν συνδέεται στον υπολογιστή Empty Απ: nuvi 30 - Δεν συνδέεται στον υπολογιστή

Δημοσίευση από vasilisj Παρ 16 Μαρ 2018 - 19:17

lneam έγραψε:
vasilisj έγραψε:γραψε λαθος νομιζα οτι το εγραψε αυτος που αρχισε το θεμα,μπερδευτικα που εχετε την ιδια φωτογραφια δε προσεξα ονοματα

Κανενα προβλημα, ευχαριστω για την απαντηση σου


[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
vasilisj
vasilisj
Advanced Member
Advanced Member

Άντρας Ηλικία : 40
Τόπος : crazy waters χαλκιδα
Ημερομηνία εγγραφής : 30/11/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 502


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

nuvi 30 - Δεν συνδέεται στον υπολογιστή Empty Απ: nuvi 30 - Δεν συνδέεται στον υπολογιστή

Δημοσίευση από ZAFIR Παρ 16 Μαρ 2018 - 21:51

να μοιραστώ και εγώ μιά μπύρα με τούς ανωτέρω φίλους και γράφοντες...δέν είναι ξεκάθαρο ότι έχει θέμα η συσκευή,..το λογισμικό του pc η το καλώδιο...ΜΗΝ ΒΙΑΖΟΜΑΣΤΕ να δίνουμε λύσεις εκ του ασφαλούς...όταν προκύψουν οι πληροφορίες πού ανέφερα στο post θα δούμε που βρίσκεται το πρόβλημα....το ξέρουμε ότι κανένα garmin δέν είναι ίδιο...
(και κατεβάστε κανένα post να γυρίσουμε στο θέμαυπάρχουν και pm γι αυτά..σόρρυ κιόλας..)
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

nuvi 30 - Δεν συνδέεται στον υπολογιστή Empty Απ: nuvi 30 - Δεν συνδέεται στον υπολογιστή

Δημοσίευση από lneam Σαβ 17 Μαρ 2018 - 9:33

- garmin nuvi 30, μια συσκευη που μετα απο 5 χρονια στα χερια του κατοχου της την εχει συνδεσει αρκετες φορες στο PC του, αρα ξερει το πως ...
- δεν ειναι θεμα καλωδιου, εχει δοκιμασει και αλλα καλωδια
- δεν ειναι θεμα PC, το εχει δοκιμασει και σε αλλα PC
- η μπαταρια φορτιζει κανονικα μεσο καλωδιου, πως αλλιως θα λειτουργουσε η συσκευη του τοσες ωρες
- βυσμα, Pin 1 +5 (5V - GND) λειτουργουν, τα μεσαια Pin (data) ΟΧΙ. Στην πλακετα τα Pin των data εχουν λεπτες κολλησεις ενω τα power pins χοντρες κολλησεις - διαδρομους, σπανια ξεκολλανε

το μονο που εχει απομεινει ειναι κατα την δικη μου αποψη (99%) το προβλημα hardware. Θα ελεγα απο την εμπειρια μου προβλημα στο βυσμα. Μετα απο μερικα χρονια, βαλε - βγαλε, σπανε οι κολλησεις στην πλακετα ή μερικες φορες και το ιδιο το βυσμα. Γι' αυτο και προτεινα την επισκεψη στο service. Ας μην κουραζουμε αλλο τον χρηστη μετα το ποστ 8.
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

nuvi 30 - Δεν συνδέεται στον υπολογιστή Empty Απ: nuvi 30 - Δεν συνδέεται στον υπολογιστή

Δημοσίευση από panoshm Κυρ 18 Μαρ 2018 - 13:19

Η συζήτηση είναι αρκετά εποικοδομητική δεν χρειάζεται κάποια διάσπαση Wink και σίγουρα δεν κουράζει τον αναγνώστη
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

nuvi 30 - Δεν συνδέεται στον υπολογιστή Empty Απ: nuvi 30 - Δεν συνδέεται στον υπολογιστή

Δημοσίευση από dimeison Κυρ 6 Μάης 2018 - 3:49

Κι εγω χρονια τωρα δεν μπορεσα να συνδεσω το 30αρι ουτε σε λινουξ'.Επισης δεν εχω διαβασει καπου να γινετε αναφορα για συνδεση του .Αν κανεις το εχει καταφερει να το γνωστοποιησει ,,,,,,!
avatar
dimeison
Member
Member

Άντρας Τόπος : Alexandreia Hmathias
Ημερομηνία εγγραφής : 18/02/2015
Αριθμός μηνυμάτων : 70


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

nuvi 30 - Δεν συνδέεται στον υπολογιστή Empty Απ: nuvi 30 - Δεν συνδέεται στον υπολογιστή

Δημοσίευση από etoimos Τρι 8 Μάης 2018 - 10:03

Δοκιμάστε κάποιο άλλο καλώδιο! Το δικό μου συνδέετε κανονικά! Εγκαταστήστε το BaseCamp στην τελευταία έκδοση και δοκιμάστε την σύνδεση σε υπολογιστή με Win7!
etoimos
etoimos
New Member
New Member

Άντρας Τόπος : Ελλάδα
Ημερομηνία εγγραφής : 20/09/2017
Αριθμός μηνυμάτων : 3


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης