My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Αναβάθμιση χαρτών HERE WeGo Maps

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Αναβάθμιση χαρτών HERE WeGo Maps Empty Αναβάθμιση χαρτών HERE WeGo Maps

Δημοσίευση από here Δευ 5 Φεβ 2018 - 17:30

Αναβάθμιση χαρτών HERE WeGo Maps


Έκδοση (Map#79.155) για Mobile SDK (Android, iOS) και HERE WeGo apps, με δεδομένα έως 22/1/2018 (released 5/2/2018).
here
here
Here Maps
Here Maps

Άντρας Ηλικία : 41
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 01/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 417


http://www.here.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναβάθμιση χαρτών HERE WeGo Maps Empty Απ: Αναβάθμιση χαρτών HERE WeGo Maps

Δημοσίευση από eftihios Κυρ 1 Απρ 2018 - 14:53

Θα μπορούσατε να μου πείτε πού μπορώ να δω ποια εκδοση χαρτών HERE WeGo εχω εγκατεστημένη στο Android. Είμαι σίγουρος ότι έχω την τελευταία γιατί είναι ποιό ενημερωμένη από την 2018.30 του 3490 που έχω. Η δεύτερη ερώτηση πού έχω είναι: η HERE WeGo και η city navigator Europe ntu δεν είναι και οι δύο της Garmin? Αν ναι πώς είναι δυνατόν ο ένας Χάρτης να είναι ποιό ενημερωμένός από τον άλλον? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
eftihios
eftihios
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : Sweden
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 84


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναβάθμιση χαρτών HERE WeGo Maps Empty Απ: Αναβάθμιση χαρτών HERE WeGo Maps

Δημοσίευση από lneam Κυρ 1 Απρ 2018 - 15:18

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

οπως μπορουμε να δουμε απο την φωτο. στην δευτερη σειρα υπαρχει η εκδοση. Απο το πρωτο ποστ του Βασιλη βλεπουμε την εκδοση να αντιστοιχει στα τελευταια ψηφια.

Η Here, που παλια ειχε το ονομα Navteq, αφου αγοραστηκε απο την NOKIA, τωρα πλεον ανηκει σε μια κοινοπραξια Γερμανικης αυτοκινητοβιομηχανίας. Η Garmin αφου πληρωσει, αγοραζει χαρτες. Εχει αναφερθει στο παρελθον απο τον χρηστη Santosan, πως οι χαρτες που υπαρχουν στα Garmin εχουν 9-12 μηνες παλια χαρτογραφικα δεδομενα. Πιθανον αυτο να γινεται για θεμα χαμηλου κοστους απο την Garmin
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναβάθμιση χαρτών HERE WeGo Maps Empty Απ: Αναβάθμιση χαρτών HERE WeGo Maps

Δημοσίευση από eftihios Κυρ 1 Απρ 2018 - 15:48

Σ ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.
eftihios
eftihios
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : Sweden
Ημερομηνία εγγραφής : 21/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 84


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναβάθμιση χαρτών HERE WeGo Maps Empty Απ: Αναβάθμιση χαρτών HERE WeGo Maps

Δημοσίευση από here Τετ 2 Μάης 2018 - 12:02


Αναβάθμιση χαρτών HERE WeGo Maps (Map#82.153) για Mobile SDK (Android, iOS) και HERE WeGo apps, με δεδομένα έως 9/04/2018 (released 26/4/2018).
here
here
Here Maps
Here Maps

Άντρας Ηλικία : 41
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 01/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 417


http://www.here.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναβάθμιση χαρτών HERE WeGo Maps Empty Απ: Αναβάθμιση χαρτών HERE WeGo Maps

Δημοσίευση από panoshm Τετ 30 Μάης 2018 - 1:42

Καλησπέρα Βασίλη!

Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω...

Όταν βάζω πορεία από ένα σημείο Α σε ένα σημείο Β, μου βγάζει π.χ. 2-3 διαφορετικές διαδρομές

Αν επιλέξω την 2η ή την 3η διαδρομή γιατί θεωρώ ότι αυτή με βολεύει καλύτερα, και ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ την πορεία δεν πάω ΑΚΡΙΒΩΣ από τα πρώτα στενά που μου λέει, αλλά στρίψω διαφορετικά και επαναυπολογίσει, τότε αλλάζει την επιλεγόμενη πορεία και με πάει από την 1η...

Η πορεία είναι 25+ χιλιόμετρα και αυτό το κάνει από στα 1α 150-200 μέτρα, δηλαδή αποκλείω εντελώς το γεγονός να την αλλάζει λόγω ότι πήγα "κοντά" στην διαδρομή της 1ης πορείας...

Αν εγώ συνεχίσω την πορεία μου κατά το σκεπτικό της 3ης διαδρομής που είχα αρχικά επιλέξει, τότε κάποια στιγμή όπου θα "πλησιάσω" την διαδρομή αυτής, τότε θα επαναυπολογίσει και θα με πάει από την 3η διαδρομή που ήθελα αρχικώς....

Εξαιτίας αυτού, την έχω πατήσει άσχημα σε άλλη περίπτωση, όπου σχεδόν όλη η διαδρομή μου ήταν άγνωστη και έπρεπε να ακολουθήσω κατά γράμμα ότι μου έλεγε, καθώς δεν ήξερα καθόλου την περιοχή ώστε να "κρέμομαι" από τις οδηγίες μόνο προς στο τέλος της πορείας...

Έχετε παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο από αναφορές?

Έχω το Here 2.0.38 (579) με τον τελευταίο χάρτη Ελλάδας 8.30.82.153, σε iPhone με iOS 11.3.1
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναβάθμιση χαρτών HERE WeGo Maps Empty Απ: Αναβάθμιση χαρτών HERE WeGo Maps

Δημοσίευση από here Τετ 30 Μάης 2018 - 21:07

Καλησπέρα Πάνο,
 
Θα το προωθήσω στο αρμόδιο τμήμα για περισσότερες πληροφορίες.
 
Ευχαριστώ πολύ,
 
Βασίλης
here
here
Here Maps
Here Maps

Άντρας Ηλικία : 41
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 01/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 417


http://www.here.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναβάθμιση χαρτών HERE WeGo Maps Empty Απ: Αναβάθμιση χαρτών HERE WeGo Maps

Δημοσίευση από lneam Παρ 1 Ιουν 2018 - 21:36

Καλησπερα Βασιλη και Πανο,

θα ηθελα να προσθεσω και τις δικες μου εμπειριες κατα την πλοηγηση με smartphone εντος Αττικης. Επισης να πω οτι ημουν συνοδηγος, αρα ειχα 100% προσοχη στην οθονη. Ολα αυτα σε airplane mode ή αλλιως offline navigation.

παραδειγμα 1
- εαν δεν ακολουθουσα την προτεινομενη διαδρομη, λογο μποτιλιαρισμοτος σε γνωστο κεντρικο δρομο, αλλα πηγαινα απο παραπλευρο επισης γνωστο κεντρικο δρομο με 2 λωριδες/κατευθυνση, καθε λιγα στενα οπου υπηρχε καθετος δρομος (δεξια) που σε ξαναεβαζε στον δρομο που η εφαρμογη ειχε κανει δρομολογηση, πριν εμεις αλλαξουμε διαδρομη, σε δρομολογουσε απο εκει.

Ειμαστε καπου στην Πεντελη και διασχιζουμε την Λεωφ. Πεντελης με κατευθυνση προς Χαλανδρι και θελουμε να παμε στην περιοχη Παπαγος. Περναμε καθετα την Αττικη οδο και συνεχιζουμε την Λεωφ. Πεντελης με κατευθυνση προς Χαλανδρι, ομως συντομα βλεπουμε μποτιλιαρισμα. Πως θα παμε αριστερα στην Λεωφ. Πεντελης ωστε να βρουμε την Δουκίσσης Πλακεντίας ? Οπου και να στριψουμε η εφαρμογη θα προσπαθει να μας επαναφερει στην Λεωφ. Πεντελης.

παραδειγμα 2
Ειμαστε π.χ. στον Πειραια και θελουμε να παμε στο Golden Hall. Βλεπουμε στον χαρτη που υπαρχει στο ιντερνετ, την κυκλοφορια στους δρομους με καθε χρωμα πρασινο-κιτρινο-κικκινο. Βλεπουμε σχεδον σε ολους τους κεντρικους δρομους το κοκκινο χρωμα (υπαρχει μποτιλιαρισμα), ομως στην εφαρμογη δεν μπορουμε επιλεξουμε καποια ρυθμιση ωστε να κανει δρομολογηση απο μικρο δρομο μονης κατευθυνσης με μηκος 1-2 χλμ ωστε να "ξεφυγουμε". Σιγουρα σε ολα τα καθετα στενα θα σταματαμε, ομως δεν εχουν μποτιλιαρισμα. Καπως ετσι πανε και τα ταξι. Αμετρητα τετοια παραδειγματα στον νομο Αττικης, λες και ολα αυτα τα στενα ειναι αορατα. Φυσικα αυτα τα γνωριζουν οι ντοπιοι κατοικοι και οι ταξιτζιδες μονο.

Γενικα
Δεν υπαρχει η δυνατοτητα για δημιουργια διαδρομης απο μικρους δρομους - στενα (μονης κατευθυνσης), ακομα και εαν αφαιρεσουμε την επιλογη "αυτοκινητοδρομοι"
Δεν υπαρχει η δυνατοτητα ενω εχουμε ενεργη διαδρομη και βλεπουμε τις οδηγιες να διαγραψουμε εναν δρομο (μια οδηγια) και να ελπισουμε σε κατι καλυτερο.

Δεν θα ηθελα να προταθει ως πιθανη λυση, η χρηση της εφαρμογης με προσβαση στο ιντερνετ. Οι εφαρμογες ΠΡΕΠΕΙ να λειτουργουν σωστα, οκομα και οταν ειναι σε offline mode. Διαφορετικα εχουμε το google maps. Στατιστικα σχεδον ολοι αυτο εχουν. Οσο για την εξαιρεση στον κανονα, τοτε ειναι που θα πρεπει οι offline εφαρμογες να ξεχωρισουν. Διαφορετικα θα τις εχουν μονο οι enthusiast της πλοηγησης. Οσο γι' αυτο εχω και αποδειξεις ....
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αναβάθμιση χαρτών HERE WeGo Maps Empty Απ: Αναβάθμιση χαρτών HERE WeGo Maps

Δημοσίευση από here Παρ 15 Ιουν 2018 - 10:32

panoshm έγραψε:Καλησπέρα Βασίλη!

Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω...

Όταν βάζω πορεία από ένα σημείο Α σε ένα σημείο Β, μου βγάζει π.χ. 2-3 διαφορετικές διαδρομές

Αν επιλέξω την 2η ή την 3η διαδρομή γιατί θεωρώ ότι αυτή με βολεύει καλύτερα, και ΞΕΚΙΝΩΝΤΑΣ την πορεία δεν πάω ΑΚΡΙΒΩΣ από τα πρώτα στενά που μου λέει, αλλά στρίψω διαφορετικά και επαναυπολογίσει, τότε αλλάζει την επιλεγόμενη πορεία και με πάει από την 1η...

Η πορεία είναι 25+ χιλιόμετρα και αυτό το κάνει από στα 1α 150-200 μέτρα, δηλαδή αποκλείω εντελώς το γεγονός να την αλλάζει λόγω ότι πήγα "κοντά" στην διαδρομή της 1ης πορείας...

Αν εγώ συνεχίσω την πορεία μου κατά το σκεπτικό της 3ης διαδρομής που είχα αρχικά επιλέξει, τότε κάποια στιγμή όπου θα "πλησιάσω" την διαδρομή αυτής, τότε θα επαναυπολογίσει και θα με πάει από την 3η διαδρομή που ήθελα αρχικώς....

Εξαιτίας αυτού, την έχω πατήσει άσχημα σε άλλη περίπτωση, όπου σχεδόν όλη η διαδρομή μου ήταν άγνωστη και έπρεπε να ακολουθήσω κατά γράμμα ότι μου έλεγε, καθώς δεν ήξερα καθόλου την περιοχή ώστε να "κρέμομαι" από τις οδηγίες μόνο προς στο τέλος της πορείας...

Έχετε παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο από αναφορές?

Έχω το Here 2.0.38 (579) με τον τελευταίο χάρτη Ελλάδας 8.30.82.153, σε iPhone με iOS 11.3.1
Καλημέρα Πάνο,
Σχετικά με το ερώτημα σου, γενικά το routing engine όταν επιλέξεις μια διαδρομή η οποία δεν είναι για παράδειγμα η πρώτη (βέλτιστη), και ξεκινώντας δεν ακολουθήσεις την πρώτη/δεύτερη οδηγία  π.χ. “στρίψε αριστερά” θα συνεχίσει να σε καθοδηγεί από την διαδρομή που έχεις επιλέξει, αν όμως δεν ακολουθήσεις τις οδηγίες π.χ. στις 3-4 επόμενες καθοδηγήσεις τότε σε κάποιες περιπτώσεις το routing engine “υποθέτει” ότι δεν θέλεις να ακολουθήσεις την συγκεκριμένη διαδρομή και σου προτείνει την αρχική η οποία στην λογική του routing engine μετά από υπολογισμούς είναι η βέλτιστη π.χ. η ποιο σύντομη,  βέβαια πρέπει πάντα να υπάρχει μια ισορροπία μεταξύ της βέλτιστης διαδρομής και της επιλεγμένης διαδρομής γι’ αυτό το λόγο οι τεχνικοί μας εργάζονται πάνω στο θέμα ώστε να ελαχιστοποιηθούν τέτοιες περιπτώσεις όπως αυτή που ανέφερες.
 
Ευχαριστώ,
Βασίλης
here
here
Here Maps
Here Maps

Άντρας Ηλικία : 41
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 01/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 417


http://www.here.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης