My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Driveluxe 51 LMT

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Driveluxe 51 LMT Empty Driveluxe 51 LMT

Δημοσίευση από vourosp Τρι 13 Ιουν 2017 - 13:17

Χαιρετώ το forum.
Πρόκειται να αγοράσω το Driveluxe, αλλά έχω κολλήσει στο εξής:
Δεν θέλω να πάρω το παλιό μοντέλο από Ελλάδα, και κοιτάζω για το Driveluxe 51 LMT-D Europe. Ξέρω ότι το D (Dab) είναι άχρηστο για Ελλάδα, αλλά στο Amazon.de που κοιτάζω είναι <10€ η διαφορά με το S.
Μίλησα με τον Σκορδίλη και μου πουλάει το ADH 79€, όμως δεν μπορεί να είναι σίγουρος ότι θα ταιριάξει με την συσκευή μου. Μου πρότεινε να πάω με τη συσκευή στο χέρι ώστε να μην πληρώσω για κάτι που δεν μπαίνει επειδή μετά δεν επιστρέφεται.
Όμως σε περίπτωση που δεν μπει τι κάνω;
Μήπως έχετε σχετική εμπειρία; Μπορώ να είμαι σίγουρος για το ADH στο Driveluxe 51 LMT-D Europe;
Έχω γράψει και στην Garmin.uk, αλλά δεν ξέρω αν θα μπορέσουν να απαντήσουν με σιγουριά.
Επίσης θα έχω κάποιο πρόβλημα με τα Ελληνικά; Ομιλία χαρακτήρες ή ότι άλλο;
Ευχαριστώ.
vourosp
vourosp
New Member
New Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : Μέγαρα
Ημερομηνία εγγραφής : 13/06/2017
Αριθμός μηνυμάτων : 10


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Driveluxe 51 LMT Empty Απ: Driveluxe 51 LMT

Δημοσίευση από Santosan Τετ 14 Ιουν 2017 - 12:09

Καλημέρα Παύλο & καλώς ήρθες στο forum !!

Καταρχήν συμφωνώ απόλυτα για την αγορά της καινούργιας συσκευής Drive Deluxe 51, η πολιτική της Garmin να εγκαταλείπει τις παλιότερες συσκευές On The Road σχετικά γρήγορα δεν αφήνει πολλά περιθώρια για αγορά παλιότερου μοντέλου. Το Garmin Drive Deluxe 51 κυκλοφορεί για Ευρώπη επίσημα ως LMT-D & LMT-S, αυτό συμβαίνει γιατί σε κάποια region όπως π.χ. Ιταλία υπάρχει κάλυψη DAB (LMT-D) ενώ σε άλλα όπως π.χ. Ελλάδα δεν υπάρχει κάλυψη DAB αλλά Live Traffic μέσω Smartphone Link που σημαίνει ότι για να έχεις δεδομένα κίνησης θα πρέπει να έχεις συνδεμένο το κινητό στην συσκευή μέσω Bluetooth & με την χρήση του Smartphone Link να παρουσιάζονται στην συσκευή LMT-S οι πληροφορίες κίνησης. Είναι προφανές ότι ο χρήστης χρειάζεται να έχει κάποιο συμβόλαιο με τον εκάστοτε πάροχο κινητής τηλεφωνίας που να περιλαμβάνει το download δεδομένων από το διαδίκτυο.

Garmin Digital Traffic Via DAB Radio
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Garmin Live Traffic via SmartphoneLink
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Garmin Traffic Via FM
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Το LMT-D παίρνει έξτρα ως αξεσουάρ το GTM™ 36 Europe για να μπορεί να έχει δεδομένα κίνησης μέσω FM, η κάλυψη όμως αφορά μόνο τον νομό Αττικής όταν & όποτε δώσει δεδομένα οπότε δεν αξίζει τον κόπο. Το Live Traffic που αφορά το LMT-S όπως είδα στον χάρτη της HERE έχει δεδομένα για τις μεγάλες πόλεις της Ελλάδας, δεν ξέρω βέβαια αν είναι όλα διαθέσιμα στην συσκευή ή μιλάμε πάλι για διαθεσιμότητα μόνο στον Νομό Αττικής.

Εν κατακλείδι αν πρόκειται για την διαφορά των 10€ & σε ενδιαφέρουν τα δεδομένα κίνησης τότε μην το σκέφτεσαι πάρε το LMT-S θα έχεις την δυνατότητα απευθείας από το κουτί. Ψάχνοντας στο [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] το βρήκα σε έκπτωση στα 289 € πιο φτηνό από το DAB κατά 10€.

Όσο αφορά τον χάρτη Auto Drive & την συμβατότητα του με την σειρά του '17 δεν πιστεύω ότι θα υπάρξει κάποιο θέμα γιατί όσα χρόνια ασχολούμαι δεν υπήρξε ποτέ κάτι ανάλογο. Οι συσκευές της Garmin διαβάζουν αρχεία χάρτη τύπου xxxxxx.img, όποιος κατασκευάζει & πουλάει επίσημα αρχεία χάρτη οφείλει να ακολουθεί κάποια πρωτόκολλα που έχει η Garmin σχετικά με το minimum των προδιαγραφών ώστε να πάρει άδεια να τους πουλάει. Εκτός & αν η αντιπροσωπεία ξέρει κάτι που δεν γνωρίζω εγώ.

Οι Ευρωπαικές συσκευές κανονικά έχουν όλες τις γλώσσες που αφορούν την Ευρώπη & αν δεν έχει τα Ελληνικά θα πρέπει να υπάρχουν διαθέσιμα για εγκατάσταση μέσω του WebUpdater όπως επίσης & οι φωνές για Ελληνική καθοδήγηση.

Δυστυχώς δεν μπορώ να είμαι απόλυτα θετικός, όσο θα ήθελες ίσως & αυτό γιατί δεν έχω πιάσει κάποια συσκευή από αυτές τις καινούργιες στα χέρια μου για να σου πω τι γίνεται & πως. Αν προχωρήσεις σε αγορά θα πρέπει να αναλάβεις κάποιο ρίσκο.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Driveluxe 51 LMT Empty Απ: Driveluxe 51 LMT

Δημοσίευση από vourosp Τετ 14 Ιουν 2017 - 12:46

Σας ευχαριστώ για την απάντηση.
Δεν περίμενα κάτι παραπάνω από πλευράς σιγουριάς.
Έχω ήδη παραγγείλει από το [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] το Garmin DriveLuxe 51 LMT-D Europe 010-01683-13.
Απ' όσο διάβασα μάλλον κατάλαβα λάθος ότι το LMT-D περιέχει τα ίδια του LMT-S, και διαθέτει εξτρά το DAB. Τηλεφώνησα ήδη στο diktyo.xyz και μου το άλλαξαν.

Έλαβα και την απάντηση από την Garmin, και όπως περίμενα δεν βοηθάει: Unfortunately there is no information for this mapping that I can provide, third party mapping may work on or device but we cannot promise this particular map will work.

Θα σας κρατήσω ενήμερους μόλις παραλάβω και εγκαταστήσω και το AutoDrive Hellas.
vourosp
vourosp
New Member
New Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : Μέγαρα
Ημερομηνία εγγραφής : 13/06/2017
Αριθμός μηνυμάτων : 10


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Driveluxe 51 LMT Empty Απ: Driveluxe 51 LMT

Δημοσίευση από Santosan Τετ 14 Ιουν 2017 - 13:00

Καλορίζικο & περιμένουμε νέα !!!
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Driveluxe 51 LMT Empty Απ: Driveluxe 51 LMT

Δημοσίευση από vourosp Σαβ 17 Ιουν 2017 - 10:38

Είχα μία δυσκολία με το diktyo.xyz που έκανα την παραγγελία.
Όταν τους πήρα και ζήτησα να μου φέρουν το DriveLuxe 51 LMT-S αντί για D, τους επεσήμανα ότι μοιάζουν οι ονομασίες των προϊόντων και να προσέξουν να μην παραγγείλουν κάτι άλλο. Την επομένη της παραγγελίας μπήκα στο λογαριασμό μου στο diktyo.xyz και ευτυχώς είχαν αλλάξει την παραγγελία αλλά έγραφε Drivesmart 51 LMT-S. Πήρα αμέσως και τους είπα ότι δεν με ενδιαφέρει αυτό το μοντέλο, και αν δεν βρουν το S να μου στείλουν το D αλλά όχι άλλο μοντέλο. Τελικά θα έρθει το D. pale
vourosp
vourosp
New Member
New Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : Μέγαρα
Ημερομηνία εγγραφής : 13/06/2017
Αριθμός μηνυμάτων : 10


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Driveluxe 51 LMT Empty Απ: Driveluxe 51 LMT

Δημοσίευση από vourosp Σαβ 1 Ιουλ 2017 - 21:35

Τελικά παρέλαβα 28/06/2017 το DriveLuxe 51 LMT-D.

Ακόμη το έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστα, και δεν έχω νέα για τα δεδομένα κίνησης αν λειτουργούν.

Το AutoDriveHellas λειτουργεί μια χαρά. Δεν ξέρω αν αξίζει όμως να το χρησιμοποιώ όσο πρόκειται να κινηθώ σε καλούς δρόμους, επειδή δεν μου εμφανίζει φωτογραφίες σε διασταυρώσεις εθνικών οδών, ενώ το απλό Europe που έχει τις εμφανίζει. Επίσης είδα ότι το ADH σε κάποιες διαδρομές μου πρότεινε από μόνο του και εναλλακτικές χωρίς διόδια εκεί που το δικό του έδινε μόνο μία διαδρομή.

Είναι φοβερό εργαλείο και περιέχει απίστευτες ευκολίες. Από μόνο του χωρίς έξτρα pois δίνει πάρα πολλά καταστήματα με επιτυχία, επίσης έχει FouSquare και TripAdvisor που δίνουν κι άλλα.

Το προηγούμενο που είχα ήταν το "MLS DESTINATOR T&D 43TS EUROPE", και είναι πολύ κατώτερο. Παρ' όλα αυτά είχε κάποιους χωματόδρομους επιπλέον, και αρκετούς λιγότερο. Πάει στο συρτάρι λόγω έλλειψης αναβαθμίσεων χάρτη από το 2015.

Δοκίμασα το Toll Posts K2, και δεν δέχεται τα αρχεία .wav, ούτε εμφανίζεται το κόστος.

Περισσότερα πολύ αργότερα που θα έχω κάνει κάποιες σοβαρές δοκιμές.
vourosp
vourosp
New Member
New Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : Μέγαρα
Ημερομηνία εγγραφής : 13/06/2017
Αριθμός μηνυμάτων : 10


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Driveluxe 51 LMT Empty Απ: Driveluxe 51 LMT

Δημοσίευση από vourosp Σαβ 1 Ιουλ 2017 - 21:57

Το Toll Posts K2 λειτουργεί! Είχα ξεχάσει να βάλω το Sox.exe στο φάκελο του Poi Loader.
vourosp
vourosp
New Member
New Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : Μέγαρα
Ημερομηνία εγγραφής : 13/06/2017
Αριθμός μηνυμάτων : 10


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Driveluxe 51 LMT Empty Απ: Driveluxe 51 LMT

Δημοσίευση από Santosan Σαβ 1 Ιουλ 2017 - 22:33

vourosp έγραψε:Το AutoDriveHellas λειτουργεί μια χαρά. Δεν ξέρω αν αξίζει όμως να το χρησιμοποιώ όσο πρόκειται να κινηθώ σε καλούς δρόμους, επειδή δεν μου εμφανίζει φωτογραφίες σε διασταυρώσεις εθνικών οδών, ενώ το απλό Europe που έχει τις εμφανίζει.

Δεν έχεις χρησιμοποιήσει το αρχείο F2933892C.jcv γι' αυτό δεν σου δείχνει το junction view, ο χάρτης το υποστηρίζει.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Driveluxe 51 LMT Empty Απ: Driveluxe 51 LMT

Δημοσίευση από vourosp Κυρ 2 Ιουλ 2017 - 12:47

Έβαλα το F2933892C.jcv στο Garmin DriveLuxe 51\Memory Card\Garmin\JCV\F2933892C.jcv.
Δεν παίζει σωστά. Νομίζω ότι είναι μεγαλύτερες οι εικόνες. Όταν πατάω στην επόμενη στροφή η οθόνη είναι μαύρη. Όταν πλησιάζει σε αυτήν τότε εμφανίζεται αλλά όχι ολόκληρη εικόνα, και παράλληλα χάνεται ο δρόμος. Σα να μη χωράει.
Όλα αυτά με την προσομοίωση.
Τα  junction view του Garmin είναι 212Χ234, ενώ του ADH είναι 480Χ270.
Υπάρχει πρόγραμμα να δοκιμάσω να τους αλλάξω την ανάλυση; Με το ImgTool δεν βρήκα σχετική επιλογή.
vourosp
vourosp
New Member
New Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : Μέγαρα
Ημερομηνία εγγραφής : 13/06/2017
Αριθμός μηνυμάτων : 10


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Driveluxe 51 LMT Empty Απ: Driveluxe 51 LMT

Δημοσίευση από x-trail Κυρ 2 Ιουλ 2017 - 19:09

Ο Ευρωπαικος εχει ειδικο αρχειο JCV μονο με εικονες .png  για τις σειρες 4x 5x 6x, οποτε τις βλεπεις σωστα. Ο  Autodrive εχει μονο ενα αρχειο με εικονες SVG που δεν διαβαζονται απο τις συσκευες αυτες.
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Driveluxe 51 LMT Empty Απ: Driveluxe 51 LMT

Δημοσίευση από Santosan Κυρ 2 Ιουλ 2017 - 20:41

vourosp έγραψε:Έβαλα το F2933892C.jcv στο Garmin DriveLuxe 51\Memory Card\Garmin\JCV\F2933892C.jcv.
Δεν παίζει σωστά. Νομίζω ότι είναι μεγαλύτερες οι εικόνες. Όταν πατάω στην επόμενη στροφή η οθόνη είναι μαύρη. Όταν πλησιάζει σε αυτήν τότε εμφανίζεται αλλά όχι ολόκληρη εικόνα, και παράλληλα χάνεται ο δρόμος. Σα να μη χωράει.
Όλα αυτά με την προσομοίωση.
Τα  junction view του Garmin είναι 212Χ234, ενώ του ADH είναι 480Χ270.
Υπάρχει πρόγραμμα να δοκιμάσω να τους αλλάξω την ανάλυση; Με το ImgTool δεν βρήκα σχετική επιλογή.

Όχι δεν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα διαθέσιμο για να κάνεις τέτοιου είδους επεξεργασία. Θα πρέπει να περιμένεις η Digital Tracer να μπεί στην διαδικασία διόρθωσης του jcv ώστε να δουλέψει & για τις συσκευές του '17. Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο είναι διαφορετική η σειρά του '17 από αυτή του '16 (DriveLuxe™ 50LMT) που έχει ήδη εισαχθεί στην Ελλάδα, άλλωστε η Garmin στέλνει στους κατά τόπους αντιπρόσωπους κομμάτια από τις μελλοντικές συσκευές να τις δούνε ώστε να προτείνουν κάποια διόρθωση αν έχουν & να αποφασίσουν αν θα την εισάγουν ή όχι. Λογικά λοιπόν πρέπει να ξέρουν αν θα δουλεύει σωστά ο δικός τους χάρτης ή το jcv που τον συνοδεύει ακόμα & σε κάποιες από αυτές. Η ουσία όμως είναι  ότι αφού η μαμά Garmin δεν βγάζει μόνο ένα αρχείο jcv για να μπορέσει να καλύψει όλη την γκάμα των συσκευών της κάτι ανάλογο θα πρέπει να κάνει & η Garmin GR, να ζητήσει από την Geodata δλδ να βγάλει διαφορετικά αρχεία jcv ώστε να καλύψει τις συσκευές που έχει εισάγει στην Ελλάδα. Αυτό συνεπάγεται διαφορετικά exe αναβάθμισης αναλόγως την γενιά της συσκευής, αυξάνεται η πολυπλοκότητα, τα έξοδα αναβάθμισης του χάρτη κ.λ.π άλλα όμορφα ...
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Driveluxe 51 LMT Empty JCV ADH

Δημοσίευση από vourosp Κυρ 2 Ιουλ 2017 - 22:17

Μου κάνει εντύπωση που λες για το Driveluxe 50. Δηλαδή αυτό τα δείχνει σωστά;

Επισυνάπτω σχετικές φωτογραφίες. Αν κάποιος το έχει ας μας πει.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
vourosp
vourosp
New Member
New Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : Μέγαρα
Ημερομηνία εγγραφής : 13/06/2017
Αριθμός μηνυμάτων : 10


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Driveluxe 51 LMT Empty Απ: Driveluxe 51 LMT

Δημοσίευση από x-trail Δευ 3 Ιουλ 2017 - 0:03

Ανοιξε με το imgtool ενα JCV του Ευρωπαικου και δες αν μεσα εχει αρχεια svg.
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Driveluxe 51 LMT Empty Απ: Driveluxe 51 LMT

Δημοσίευση από vourosp Δευ 3 Ιουλ 2017 - 10:02

x-trail έγραψε:Ανοιξε με το imgtool ενα JCV του Ευρωπαικου και δες αν μεσα εχει αρχεια svg.
Έχει δύο αρχεία:
File: D6165030A.jcv Length :   217 174 950 bytes
Version: 2.0
Date: 06.03.2017   12:28:28
006-D6165-03
Only SVG Junction Views
13939 Links (0 Raster - 13939 SVG)     37954 Views
Pictures size: 212*234

File: D6212030A.jcv Length :   191 325 283 bytes
Version: 2.0
Date: 06.03.2017   14:59:17
006-D6212-03
Only SVG Junction Views
15439 Links (0 Raster - 15439 SVG)     43750 Views
Pictures size: 212*234
mapIDs(225): 17FC952

Όταν τα ανοίγω με το Pictures viewer βλέπω αντίστοιχα:

D6165030A.jcv
JPG Σκέτοι δρόμοι
PNG Τόξα
SVGZ Κομπλέ εικόνες
Όλα 212*234

D6212030A.jcv
JPG Σκέτοι δρόμοι
SVGZ Κομπλέ εικόνες
Όλα 212*234

Με το AutoDriveHellas:
File: F2933892C.jcv Length :   20 219 399 bytes
Version: 1.0
Date: 07.06.2017   20:56:03
000-00000-00
Only SVG Junction Views
133 Links (0 Raster - 133 SVG)     178 Views
mapIDs(7): 6A1000

Pictures viewer:
JPG Σκέτοι δρόμοι
PNG Τόξα
SVGZ Κομπλέ εικόνες
Όλα 480*270
vourosp
vourosp
New Member
New Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : Μέγαρα
Ημερομηνία εγγραφής : 13/06/2017
Αριθμός μηνυμάτων : 10


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Driveluxe 51 LMT Empty Απ: Driveluxe 51 LMT

Δημοσίευση από x-trail Δευ 3 Ιουλ 2017 - 20:43

To DriveLuxe 51 σε αντιθεση με τα αλλα δυο Drive 51 και Drive Assist 51 εχει αναλυση οθονης 800x480 οπως και το 3490 μου.
Aρα επρεπε να τα δειχνει ιδια στο δικο σου και με ΝΤU και με Autodrive οπως και στο δικο μου.

Την εικονα SVG του Eυρωπαικου ΝΤU οι συσκευες μας την μετατρεπουν απο 212x234 σε κατι λιγοτερο απο 400 πλατος Χ 480 υψος και την συμπιεζουν κατα πλατος και την δειχνουν split screen. Eδω ειμαστε σχεδον ιδια.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]



Στον Autodrive και στο 3490 και στο 51 σου, η εικονα φαινεται full screen γιατι ετσι το επελεξε ο κατασκευαστης της. Απο 480x270 μετατρεπεται σε 800x480, oση ειναι ολη η οθονη.
Ετσι η κατω μπαρα "καπακωνει" την μεγεθυμενη εικονα και στις δυο συσκευες μας.
Η διαφορα μας ειναι στην πανω μπαρα, οπου στο δικο σου (βασει του λογισμικου του 51) η πρασινη μπαρα "καπακωνει" το πανω μερος της εικονας και κρυβει καποιες πληροφοριες της πινακιδας, ενω στο 3490 (βασει του λογισμικου του) η εικονα τωρα "καπακωνει" την μπαρα και φαινονται ολες οι πληροφοριες.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]




Το καλο με τις εικονες SVG (Scalable Vector Graphics) ειναι οτι μπορεις σε ενα αρχειο τυπου xml να βαλεις οπως εδω ενα JPG ως υποβαθρο (που θα αλλαζει/χαλαει η αναλυση του, αναλογα με την συμπιεση/μεγεθνυση που θα του κανουμε) αλλα χρησιμοποιωντας "εντολες" μεσα στο αρχειο (στην περιπτωση μας για την πινακιδα, το χρωμα της, το σχεδιασμος της, τις λεξεις της, τη γραμματοσειρα τους) ΔΕΝ θα παραμορφωνονται κατα της αλλαγες αναλυσης (συμπιεση/μεγεθνυση) της εικονας JPG και θα ειναι σχεδιασμενες παντα πεντακαθαρα, οσο κι αν ζουμαρουμε το JPG.
Εκεινο ομως που πρεπει να ορισει ΣΩΣΤΑ ο κατασκευαστης του αρχειου SVG ειναι οι "συντεταγμενες" πανω στο JPG oπου θα αρχισουν να "σχεσδιαζονται" η πινακιδα και οι λεξεις.  
Η Garmin το εχει καταφερει αυτο και σε ολες τις συσκευες της οι πινακιδες πεφτουν αναμεσα στις δυο μπαρες.
Ο Autodrive δεν το εχει καταφερει και στις νεες συσκευες που δεν επιτρεπουν στο JCV να "καπακωσει" την πανω μπαρα, κρυβεται το πανω μερος των πινακιδων.
Ο Autodrive θα πρεπει να "κατεβασει" κατα 62 pixels τουλαχιστον τις "συντεταγμενες" πινακιδων και λεξεων, γιατι τοσα pixels σε υψος ειναι και η δικια σου κι η δικια μου πανω μπαρα.


Αυτο ειναι και το αυθεντικο JPG υποβαθρο του Autodrive για να συγκρινεις τι "καπακωνεται" στις συσκευες μας.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης