My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Εξειδικευμένες Συσκευές & Smartphone

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Εξειδικευμένες Συσκευές & Smartphone Empty Απ: Εξειδικευμένες Συσκευές & Smartphone

Δημοσίευση από lneam Παρ 17 Ιουν 2016 - 13:31

panoshm έγραψε:
Santosan έγραψε:Μην παραμυθιαζόμαστε, τα smartphone/tablet δεν είναι εργαλεία, είναι πολυμηχανήματα & σε καμμία περίπτωση δεν μπορούν να καλύψουν τον χρήστη όπως ένα εξειδικευμένο Handheld εργαλείο της Garmin
Να συμπληρώσω ότι τα tablet και τα smartphones δεν έχουν ικανή μπαταρία.... παραπάνω από 2 ωρίτσες με ενεργοποιημένη εφαμογή και δέκτη GPS αλλά και να προσπαθούν να ψάχνουν δεδομένα internet, δεν μπορεί να κρατήσει.... Και στο βουνό (κυνήγι/ποδηλασία/ορειβασία) 2 ώρες δεν φτάνουν ούτε για poop 697328 697328

Εχω να κανω μια ενσταση. Ολα ειναι θεμα εφαρμογης. Απο προσωπικες δοκιμες εχω τα παρακατω στοιχεια.
Οι δοκιμες εγιναν στην ιδια συσκευη Samsung S3 με τις ιδιες ρυθμισεις - contrast, volume, airplain mode, ιδια διαδρομη σε demo route
Μπαταρια συσκευης 2100mAh

καταναλωση μπαταριας/ Ωρα
Igo Navigation v9.18.27.655384 12% / 1 ωρα
Sygic 14.3.2 (old graphics) 12% / 1 ωρα
Sygic 14.7.7 (NEW graphics) 14% / 1 ωρα
Don't Panic 4.7.6 19% / 1 ωρα
Genius Maps 1.9.5 26% / 1 ωρα
TomTom Go 1.4.1 35% / 1 ωρα

Στην πρωτη μου συσκευη Sony NEO V με μπαταρια 1500mAh, η αυτονομια αντιστοιχα μικραινει. Εχω δοκιμασει σε πλοηγηση το don't panic και εφτασε 4 ωρες και 10 λεπτα.

Λογικα σκεπτομενος αφου υπαρχουν συσκευες με ακομα μεγαλυτερες μπαταριες η αυτονομια μεγαλωνει.
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εξειδικευμένες Συσκευές & Smartphone Empty Απ: Εξειδικευμένες Συσκευές & Smartphone

Δημοσίευση από panoshm Παρ 17 Ιουν 2016 - 14:01

lneam έγραψε:Εχω να κανω μια ενσταση. Ολα ειναι θεμα εφαρμογης. Απο προσωπικες δοκιμες εχω τα παρακατω στοιχεια.
Οι δοκιμες εγιναν στην ιδια συσκευη Samsung S3 με τις ιδιες ρυθμισεις - contrast, volume, airplain mode, ιδια διαδρομη σε demo route
Μπαταρια συσκευης 2100mAh

καταναλωση μπαταριας/ Ωρα
Igo Navigation v9.18.27.655384 12% / 1 ωρα
Sygic 14.3.2 (old graphics)        12% / 1 ωρα
Sygic 14.7.7 (NEW graphics) 14% / 1 ωρα
Don't Panic 4.7.6                19% / 1 ωρα
Genius Maps 1.9.5                26% / 1 ωρα
TomTom Go 1.4.1                35% / 1 ωρα

Στην πρωτη μου συσκευη Sony NEO V με μπαταρια 1500mAh, η αυτονομια αντιστοιχα μικραινει. Εχω δοκιμασει σε πλοηγηση το don't panic και εφτασε 4 ωρες και 10 λεπτα.

Λογικα σκεπτομενος αφου υπαρχουν συσκευες με ακομα μεγαλυτερες μπαταριες η αυτονομια μεγαλωνει.
Τις ώρες αυτονομίας που δίνουν οι συσκευές Handheld της Garmin (π.χ. Montana που έχω εγώ τώρα) δεν πρόκειται να τις φτάσει ποτέ ένα smartphone... έως 16ώρες με την μπαταρία λιθίου και έως 22 ώρες με 3xAA αλκαλικές εμπορίου... (και άλλες τόσες κι ακόμα τόσες μιας και τις αλκαλικές τις έχεις και καβάντζα στο σακίδιο)...

Βάλε και τον παράγοντα "ανθεκτικότητα χρήσης": σκέψου μόνο έναν κυνηγό να πηγαίνει για αγριογούρουνο με το Samsung geek θα το γυρίσει κατ'ευθείαν για την ανακύκλωση....

Μιλάμε για άλλα πράγματα, δεν υπάρχει σύγκριση....

Εαν εδω μεσα υπαρχουν 10 ανθρωποι που ακομα καταφερνουν να κανουν πραξη το χομπι τους, να λετε ποτε-ποτε, δοξα τω θεω, τι τυχεροι που ειμαστε.
Συμφωνώ απόλυτα και επαυξάνω ότι πλέον έχουμε καταλήξει να κάνουμε απλά δοκιμές στο καναπέ, σπανίως βγαίνουμε έξω πλέον Rolling Eyes Μακάρι το "10" να γίνει γρήγορα 1010 thumbup4
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εξειδικευμένες Συσκευές & Smartphone Empty Απ: Εξειδικευμένες Συσκευές & Smartphone

Δημοσίευση από lneam Παρ 17 Ιουν 2016 - 21:48

panoshm έγραψε:Να συμπληρώσω ότι τα tablet και τα smartphones δεν έχουν ικανή μπαταρία.... παραπάνω από 2 ωρίτσες με ενεργοποιημένη εφαμογή και δέκτη GPS αλλά και να προσπαθούν να ψάχνουν δεδομένα internet, δεν μπορεί να κρατήσει.... Και στο βουνό (κυνήγι/ποδηλασία/ορειβασία) 2 ώρες δεν φτάνουν ούτε για poop 697328 697328
Εαν θελουμε να ειμαστε αντικειμενικοι, πρεπει να κανουμε τεστ σε ιδιες συνθηκες. Οι συσκευες της Garmin εχουν χαρτες 2D, δεν εχουν GSM modem, ουτε wifi, ουτε τις χρησιμοποιουμε στο βουνο με προσβαση στο ιντερνετ. Αρα θα εχουμε το smartphone σε airplane ... διαφορετικα κλεβουμε.

panoshm έγραψε:Τις ώρες αυτονομίας που δίνουν οι συσκευές Handheld της Garmin (π.χ. Montana που έχω εγώ τώρα) δεν πρόκειται να τις φτάσει ποτέ ένα smartphone... έως 16ώρες με την μπαταρία λιθίου και έως 22 ώρες με 3xAA αλκαλικές εμπορίου... (και άλλες τόσες κι ακόμα τόσες μιας και τις αλκαλικές τις έχεις και καβάντζα στο σακίδιο)...

Ισχυει αυτο που λες. Να προσθεσω επιπλεον "η μιση αληθεια ειναι ψεμα". Θα στο αποδειξω παρακατω ...
Οσο για τις μετρησεις που εχω κανει, ελπιζα να καταλαβεις πως στην ιδια συσκευη καθε ενας προγραμματιστης μπορει να πετυχει καλυτερα αποτελεσμα, περα απο το hardware της συσκευης

panoshm έγραψε:Βάλε και τον παράγοντα "ανθεκτικότητα χρήσης": σκέψου μόνο έναν κυνηγό να πηγαίνει για αγριογούρουνο με το Samsung geek θα το γυρίσει κατ'ευθείαν για την ανακύκλωση....

Μιλάμε για άλλα πράγματα, δεν υπάρχει σύγκριση....

Πριν απο 2 χρονια περιπου, ετυχε στην παρεα ενας συνομηλικος μου να μας δειξει στο Samsung S4 μερικα βιντεο του. Εχει κτημα στην Πελλοπονησο και εκτρεφει ζωα, μεχρι και αλογα. Λιγες ψυχες στο συνολο. Εχει φυσικα τρακτερ και αγροτικο. Οταν τον χαιρετησα, ειχα την εντυπωση οτι εγδαρα το χερι μου στον κορμο ενος δεντρου. Οπως πιθανον εχεις φανταστει μερικα βιντεο ηταν απο κυνηγι αγριοχοιρου. Η συσκευη του ? Εκτος της βρωμας, χωρις θηκη σε αριστη κατασταση.
Απο την αλλη εχω πολλα παραδειγματα κατοχων smartphone μεσα σε silicon cases, με σπασμενη οθονη, μεσα στο σπιτι, γραφειο, καφετερια, ...
Σχετικα ειναι ολα. Και παλι στο τελος θα συμφωνισω μαζι σου οτι και εγω θα ηθελα να ειχα Garmin, αλλα ακομα περιμενω τον Αγ. Βασιλη.
-----------------
Garmin vs Smartphone review

Garmin GPSMAP 78 τιμη €229
1 core cpu ST cartesio (up to 333MHz) ARM 32bit
256MB RAM
4GB FLASH
Οθόνη: 160x240 pixels - έγχρωμη με 65.000 χρώματα
GPS

LG 4C τιμη 110€
Quad-core 1.2GHz Cortex-A53 ARM 64bit
1 GB RAM
8 GB flash
IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors
Sensors : Accelerometer, proximity, compass
GPS, A-GPS, GLONASS


Δεν εχω κανεναν σκοπο να κρινω την Garmin. Σαν καταναλωτης προσπαθω να αναλυσω την πιθανη αγορα ενος προιοντος.

Ας δουμε αυτες τις 2 συσκευες που υπαρχουν σημερα (2016) στην αγορα. Βλεπουμε την τεχνολογια της Garmin να ειναι οπως ενος smartphone Nokia του 2006 που ετρεχε Sybian με πλοηγηση Nokia. Ακομα και ενα smartwatch (ρολοι) εχει καλυτερο hardware. Εαν σημερα ειχαμε ενα καινουργιο (στο κουτι) nokia του 2006 με τετοιο hardware θα μπορουσαμε να το πουλησουμε πανω απο 70€ ?

Να προσθεσω για το λογισμικο. Η Garmin εχει Linux κομμενο και ραμμενο στα μετρα της. Το Android εχει Linux κομμενο και ραμμενο στα μετρα του.

Ας αναλυσουμε την καταναλωση. Ξερουμε απο τα smartphone πως οσο ανεβαινει η αναλυση της οθονης, η GPU "απαιτει" μεγαλυτερη ενεργεια. Εαν προσθεσουμε πως η πλοηγηση σε smartphone γινεται σε περιβαλλον 3D, εχουμε επιπλεον φορτιο για την GPU. Να παμε στα Garmin ? Εχουν χαρτες 3D ? Οχι, μονο 2D και σε αναλυσεις πολυ χαμηλες. Να πω και αλλα ? Γι' αυτο εχουν χαμηλη καταναλωση. Δεν ειναι "Μαγοι" της τεχνολογιας οι τεχνικοι της Garmin

Εαν φτασουμε τις επιδοσεις hardware του LG σε Gamrin, θα πουμε για το Monterra στα 680€. Λογος διαφορας 600%. Γιατι αυτο? Πως ενα hardware 110€ σε πλαστικο καλυμα προδιαγραφων IPX ειναι τοσο ακριβο?
Το δικο μου συμπερασμα ειναι, πως ο πελατης ουσιαστικα πληρωνει το software και τις μελλοντικες αναβαθμισεις απο την Garmin. Κατι που δεν εχει το LG 4C.

Και να κλεισω λεγοντας πως η Garmin ειναι στην κορυφη ως μονοδρομος για τον πελατη. Εαν αγορασω ΔΕΝ θα κλαιω τα χρηματα μου. Απο την αλλη ο ανταγωνισμος παντα ριχνει τις τιμες.
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εξειδικευμένες Συσκευές & Smartphone Empty Απ: Εξειδικευμένες Συσκευές & Smartphone

Δημοσίευση από ZAFIR Παρ 17 Ιουν 2016 - 22:31

επειδή ό λεωνίδας  είπε πολλά σωστά πράγματα στα αρχικά πόστ σχετικά το τί θα κάνει η κάθε εταιρία εδώ στο ελληνικό *φιλικό περιβάλλον*..να θυμήσω ότι τα GARMIN δέν  είναι εφαρμογή, τρέχει σε μιά ιδιαίτερη γλώσσα,(ένα μείγμα, linux,python,c++) έχει ιδιαίτερες προδιαγραφές κατασκευής της συσκευής και πάει λέγοντας..οπότε καλό είναι να μή τα μπλέκουμε,(προτείνω) απλά γιατί σε πραγματικές συνθήκες θα πρέπει να συνεχίσουν να δουλεύουν..χώρια τα όσα άλλα  προσφέρουν στούς ψαγμένους...
όσο αφορά τόν ανταγωνισμό σε συσκευές gps φίλε λεωνίδα ,οκ θές ένα magellan  roadmap δώρο/?? δέν το έχω πετάξει ακόμα...
αυτά τα λίγα  glasses


Έχει επεξεργασθεί από τον/την ZAFIR στις Παρ 17 Ιουν 2016 - 22:35, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : EDIT)
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εξειδικευμένες Συσκευές & Smartphone Empty Εξειδικευμένες Συσκευές & Smartphone

Δημοσίευση από lneam Σαβ 18 Ιουν 2016 - 8:59

Πραγματικα χαιρομαι σαν καταναλωτης οταν υπαρχουν προιοντα που καλυπτουν τις αναγκες μου. Ακομα και ειναι ακριβα με αντιστοιχα καλες προδιαγραφες.

Για οσους δεν γνωριζουν απο ηλεκτρονικα να αναφερω το εξεις. Εχει κανεις ακουσει την εκφραση ...development board. Καθε κατασκευαστης ολοκληρωμενων που θελει να δοκιμασει το chip που εφτιαξε, κατασκευαζει αυτο που λεμε πλακετα δοκιμων. Αργοτερα οταν ειναι ετοιμο το προιον, εχει ταυτοχρονα εναν αριθμο απο αυτες τις πλακετες (μαζι με το θεωρητικο) που τις αγοραζουν οι εταιρεις συσκευων ωστε να βοηθηθουν στο τελικο σχεδιασμο τους προιοντος.

Εαν μικρο παραδειγμα μεσα απο το site της Qualcomm ειναι το παρακατω... Να επισημανω πως ειναι πληροφοριες και δειγματα 1 βαθμου. Κατοπιν επισημης επαφης, τα βιομηχανικα μυστικα εμβαθυνουν περισσοτερο.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αντιστοιχα και η ST microelectronics "βοηθαει" την Garmin. Ετσι καθε σχεδιαστης προιοντος "φερνει" στα μετρα του το κυκλωμα, χωρις στην πραξη αυτες οι αλλαγες να ειναι πανω απο 10-20%. Το ιδιο υσχυει ακομα και για την ΤΟΤΟΜ. Προσωπικα δεν θα πω μπραβο στον μαγειρα της καρμποναρας που εφαγα, μπραβο πρεπει να πουμε στον δημιουργο της συνταγης, τον Ιταλο.

Οσο αφορα τις "ιδιαίτερες προδιαγραφές κατασκευής της συσκευής" που αναφερεις και εδω η Garmin δεν παρεχει κατι μοναδικο στον κοσμο. Ουσιαστικα οι προδιαγραφες IPX ειναι για τον στρατο της Αμερικης και οτι επιτρεπεται να κυκλοφορησει προς τα εξω το αντιγραφουν ΟΛΟΙ, οπως π.χ. και οι συσκευες CAT.

Αναφερεις "χώρια τα όσα άλλα προσφέρουν στούς ψαγμένους...". Αν εχω σωστα καταλαβει ειναι οι δυνατοτητες-πληροφωρηση-παραμετροποίηση που εχει ο χρηστης στην συσκευη της Garmin. Εαν ειναι ετσι, τοτε αυτο ειναι το software. Το μοναδικο 100% που η Garmin δημιουργει και αναπτύσει η ιδια.

Οχι δεν ευκολο οι συγκεντρωση των καλυτερων τεχνολογιων σε ενα προιον. Απαιτει χρονο, χρημα, οραμα, ειδικους χωρους R&D, κορυφαιο επιστημονικο προσωπικο, ... και μπραβο τους για το αποτελεσμα.
avatar
lneam
Active Member
Active Member

Άντρας Ηλικία : 55
Τόπος : Πειραιας
Ημερομηνία εγγραφής : 02/06/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 402


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Εξειδικευμένες Συσκευές & Smartphone Empty Απ: Εξειδικευμένες Συσκευές & Smartphone

Δημοσίευση από Santosan Σαβ 18 Ιουν 2016 - 13:16

Στην πορεία μιας εταιρίας σαν την Garmin προς την καταξίωση σίγουρα υπάρχει κάτι μαγικό, για μένα είναι η συνταγή που έχει καταφέρει να φτιάξει με κύρια συστατικά την εξειδίκευση & το Know How. Η σύγκριση μεταξύ μιας συσκευής Garmin & ενός Smartphone/Tablet κατά την γνώμη μου πάντα είναι τουλάχιστον ατυχής & εξηγώ το γιατί.

Ένα Smartphone/Tablet για να πουλήσει βάζει βιτρίνα τα specs, CPU, RAM, είδος & ανάλυση οθόνης, κάμερα/ες κ.λ.π τα οποία για να είμαστε ειλικρινής πολλές φορές δεν αποδίδουν τα αναμενόμενα στην πράξη ακόμα & στις πιο hi end συσκευές. Επίσης κράχτης για να πουληθεί η συσκευή φυσικά είναι & η σχεδίαση, λεπτό, με κυρτή οθόνη κ.λ.π. όπως επίσης & διάφορες καινοτομίες κατά καιρούς που σε κάποιες περιπτώσεις είναι πράγματι πολύ καλές για τον χρήστη & άλλες απλώς μούφες. Το Smartphone/Tablet έχει ένα ανοιχτό λογισμικό που μπορεί να δεχτεί εφαρμογές από επίσημες ή ανεπίσημες πηγές με ανάλογες επιπτώσεις στην διάρκεια ζωής της μπαταρίας & της χρήσης CPU & RAM αφού πολλές από αυτές τρέχουν στο παρασκήνιο χωρίς την δυνατότητα ελέγχου από τον χρήστη εκτός & αν εγκατασταθεί ακόμα μια εφαρμογή που θα ελέγχει αυτές που εγκαταστήσαμε ή ακόμα & τις τόσες προεγκατεστημένες άχρηστες εφαρμογές που έχει το UI του κάθε κατασκευαστή. Αυτό είναι μειονέκτημα για τον χρήστη που θέλει να χρησιμοποιήσει την συσκευή του στο βουνό & η ζωή του μπορεί να εξαρτηθεί από την αξιοπιστία της. Κανένα Smartphone/Tablet δεν διαφημίζει καμμία εξειδίκευση ή "ειδικότητα" σε κάποιον τομέα, είναι πολυμηχανήματα που κάνουν πολλά πράγματα καλά.

Η Garmin δεν διαφημίζει ποτέ specs γιατί δεν πουλαέι gadgets με διάρκεια ζωής έξι μηνών στην αγορά αλλά εργαλεία που θα κάνουν την δουλειά για την οποία τα αγόρασες πάντα σε οποιεσδήποτε συνθήκες & για όσα χρόνια θα τα έχεις. Το ότι δεν διαφημίζει specs δεν σημαίνει ότι υστερεί, στο post [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] τα specs του 3490 το 2012 είναι εξαιρετικά & έβλεπαν στα ίσα συσκευές smartphone εκείνης της εποχής. Πολύ απλά θες ένα εργαλείο για χρήση στο βουνό, η Garmin το έχει κατασκευάσει & εκτός του ότι η συσκευή είναι κατασκευασμένη να αντέχει σε πραγματικά σκληρές συνθήκες (είναι πραγματικά IPX7 όχι γιαλαντζί, θα συνεχίσει να είναι πλήρως λειτουργική ακόμα & στους -15 έως -20 βαθμούς Κελσίου, αν πέσει κάτω σε σκληρό έδαφος δεν θα ξεχάσει το όνομα της για παράδειγμα) έχει το λογισμικό που είναι κομμένο & ραμμένο μόνο για την συγκεκριμένη χρήση δίνοντας της δυνατότητες & ευχρηστία για την δουλειά που θέλεις που δεν θα τα βρείς σε κανένα Smartphone/Tablet. Πέρα απ' αυτό όμως υπάρχει μια μεγάλη γκάμα παρελκόμενων που υποστηρίζουν τις συσκευές της Garmin κάτι που κάνει ένα εργαλείο ακόμα καλύτερο, βασικότατο δε είναι το πλήθος των χαρτών που υποστηρίζουν τiς συσκευές της Garmin κάτι που δεν ισχύει σε καμμία άλλη εταιρία, όσο καλή να είναι μια συσκευή πλοήγησης χωρίς καλό χάρτη δεν αξιζει τίποτα.
Πολύ σημαντική επίσης για μένα είναι η δυνατότητα που έχουν τα Heandhelds να αλλάζουν προσωπικότητα με την αλλαγή του προφίλ χρήσης, π.χ. ο ιδιοκτήτης ενός Montana μπορεί να μεταμορφώσει την συσκευή από Outdoor σε Automotive σε On The Water απλώς με την αλλαγή του προφίλ, αυτόματα αλλάζει & ο χαρακτήρας της συσκευής κάνοντας τα λεφτά που έδωσες να αξίζουν μέχρι τελευταίου €.
Τι γίνεται με τα συστήματα Dog Sporting που πραγματικά είναι αναντικατάστατα, δεν υπάρχει άλλη λύση πλην της Garmin & η αντικατάσταση τους με οποιοδήποτε Smartphone/Tablet μόνο σαν ανέκδοτο μπορεί να ειπωθεί ;

Για να είμαι ειλικρινής έχοντας δοκιμάσει διάφορα smartphone φτηνά, μεσαία ή πολύ ακριβά & πάρα πολλά λογισμικά πλοήγησης (βλέπε προφίλ) κανένα δεν μπόρεσε να με ικανοποιήσει όπως το nuvi 3490 ή το nuvi 2599, σαφώς αναφέρομαι & στο StreetPilot. Η αίσθηση δεν είναι ίδια, οι δυνατότητες δεν είναι ίδιες, η ποιότητα πλοήγησης είναι ένα ή δύο σκαλιά πιο κάτω & μιλάμε για τον τομέα Automotive που είναι ο λιγότερο απαιτητικός. Μπορεί να θέλουμε στην Ελληνική μιζέρια να βαφτίσουμε το κρέας ψάρι αλλά αυτό δεν αλλάζει την πραγματικότητα, όπως δεν μπορεί να αλλάξει το γεγονός ότι η Garmin μέχρι & το 2012 είχε άνοδο στον τομέα Automotive ο οποίος δεν επηρεάστηκε από τα Smartphone κάτι που συνέβη από το 2013 & μετά που τον τομέα Automotive τον ανέλαβε η Νavigon (αυτό δεν ανακοινώθηκε ποτέ γιατί προφανώς δεν ήθελαν να το ξέρει ο κόσμος) κατασκευάζοντας αποτυχημένες συσκευές (σειρές 2013) & κάνοντας λάθος στρατηγικες επιλογές (απόδειξαν για άλλη μια φορά γιατί απέτυχαν ως εταιρία & ξεπουλήθηκαν στην Garmin για ψίχουλα για να αρπάξει τα συμβόλαια OEM της Navigon) που γονάτισαν την Garmin για δύο χρόνια μέχρι το 2014 που κυκλοφόρησαν πάλι καλές συσκευές.

Αυτό στο οποίο θα διαφωνήσω σφόδρα είναι το μέγεθος της αγοράς Outdoor στην Ελλάδα & ειδικά για τον τομέα Dog Sporting, έχω διαμορφώσει διαφορετική άποψη από προσωπική εμπειρία χωρίς να θέλω να επεκταθώ περαιτέρω.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης