My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Αγορά Συσκευής Σειράς Advanced

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Αγορά Συσκευής Σειράς Advanced Empty Αγορά Συσκευής Σειράς Advanced

Δημοσίευση από ioanniskar Τετ 23 Μαρ 2016 - 18:16

Σκέφτομαι να πάρω μία καινούρια συσκευή και κλείνω προς το 2599 αλλά έχω αρκετές απορίες. Υπάρχει πιο καινούρια advanced σειρά;
Ποιες οι διαφορές του με το 2589; Έχει να κάνει μόνο με τον δέκτη κίνησης; Δουλεύει κάποιο σύστημα δεδομένων κίνησης στην Ελλάδα;
Το 2598 είναι πολύ κατώτερο;
Δουλεύει ο φωνητικός έλεγχος στα Ελληνικά; Μπορούμε δηλαδή να εκφωνήσουμε οδό και αριθμό για πλοήγηση;
Διάβασα σε άλλο θέμα ότι έχει καταργηθεί η εκφώνηση των οδών στα νέα μοντέλα. Αν πάρω από άλλη συσκευή τη φωνή του Τάσου δεν θα δουλεύει στο 2599; Θα εκφωνεί τις οδούς;
Αν το πάρω με τον χάρτη CN και βάλω και τον Autodrive με τα συνοδευτικά του αρχεία που έχω από άλλη συσκευή θα δουλεύει ή είναι κλειδωμένος για να δουλεύει με συγκεκριμένη συσκευή;
Βλέπω ότι υπάρχουν διάφορες εκδόσεις του CN (western/central/eastern). Σε ποια/ες περιλαμβάνεται η Ελλάδα; Μπορώ να δω τις χώρες που περιέχει η κάθε έκδοση;
Το smartphone link δουλεύει αξιόπιστα με iPhone;

Μήπως θα μου προτείνατε κάποια άλλη συσκευή;
ioanniskar
ioanniskar
Member
Member

Άντρας Τόπος : Πάτρα
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 132


http://www.hackermagnet.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορά Συσκευής Σειράς Advanced Empty Απ: Αγορά Συσκευής Σειράς Advanced

Δημοσίευση από Santosan Πεμ 24 Μαρ 2016 - 11:10

ioanniskar έγραψε:Σκέφτομαι να πάρω μία καινούρια συσκευή και κλείνω προς το 2599 αλλά έχω αρκετές απορίες. Υπάρχει πιο καινούρια advanced σειρά;
Ποιες οι διαφορές του με το 2589; Έχει να κάνει μόνο με τον δέκτη κίνησης; Δουλεύει κάποιο σύστημα δεδομένων κίνησης στην Ελλάδα;
Το 2598 είναι πολύ κατώτερο;

Το 2589 με το 2599 είναι ακριβώς ίδια & ισότιμα με μοναδική διαφορά τον δέκτη δεδομένων κίνησης. Το 2589 είναι για την Ελληνική αγορά & άρα ο δέκτης του είναι συμβατός με την Ελλάδα ενώ το 2599 αφορά αγορές που χρησιμοποιούν το ψηφιακό σύστημα δεδομένων κίνησης & επομένως δεν είναι συμβατό με την Ελλάδα. Έχω δουλέψει & τις δύο συσκευές οπότε γράφω από προσωπική εμπειρία.

Οι σειρές 25x9 είναι του 2015 & άρα οι προηγούμενες αφού είναι τα τελευταία Nuvi που κυκλοφόρησε η Garmin. Για το 2016 η Garmin άλλαξε την ονομασία των συσκευών της σε Garmin Drive δίνοντας νέα σειρά συσκευών.

ioanniskar έγραψε:Δουλεύει ο φωνητικός έλεγχος στα Ελληνικά; Μπορούμε δηλαδή να εκφωνήσουμε οδό και αριθμό για πλοήγηση;
Διάβασα σε άλλο θέμα ότι έχει καταργηθεί η εκφώνηση των οδών στα νέα μοντέλα. Αν πάρω από άλλη συσκευή τη φωνή του Τάσου δεν θα δουλεύει στο 2599; Θα εκφωνεί τις οδούς;

Ο φωνητικός έλεγχος λειτουργεί, μπορείς να δώσεις εντολές στην συσκευή, μπορείς να προσθέσεις κάποιες custom αν θέλεις αλλά δεν μπορείς να δώσεις οδό & αριθμό. Μπορείς μέσω φωνητικής εντολής να μπείς στα "Αγαπημένα" & να επιλέξεις από εκεί, με φωνητική εντολή πάντα, το σημείο που θέλεις να πας. Το παιχνίδι εδώ λέγεται "Αγαπημενα" & είναι ένας συμβιβασμός που υπάρχει μόνο για την Ελληνική γλώσσα.

Ο Τάσος το πιθανότερο να σου δημιουργήσει δυσλειτουργίες με επανεκκινήσεις αν τον διαβάσει η συσκευή, το χειρότερο σενάριο είναι να σου μπλοκάρει & να μείνεις με την συσκευή στα χέρια, προσωπικά δεν το δοκίμασα για να μην το ρισκάρω.

ioanniskar έγραψε:Αν το πάρω με τον χάρτη CN και βάλω και τον Autodrive με τα συνοδευτικά του αρχεία που έχω από άλλη συσκευή θα δουλεύει ή είναι κλειδωμένος για να δουλεύει με συγκεκριμένη συσκευή;
Βλέπω ότι υπάρχουν διάφορες εκδόσεις του CN (western/central/eastern). Σε ποια/ες περιλαμβάνεται η Ελλάδα; Μπορώ να δω τις χώρες που περιέχει η κάθε έκδοση;
Το smartphone link δουλεύει αξιόπιστα με iPhone;

Μήπως θα μου προτείνατε κάποια άλλη συσκευή;

Ο Auto Drive είναι κλειδωμένος για να δουλεύει με μία συγκεκριμένη συσκευή ή κάρτα.

Για τις εκδόσεις του Ευρωπαικού χάρτη μπορείς να ενημερωθείς εδώ: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.].

Δεν έχω δοκιμάσει με iPhone αλλά με Android τα 25x9 που έχω δοκιμάσει είναι άψογα.

Αν η αγορά θα γίνει άμεσα θα πρότεινα το 2589 LMT της Ελληνικής αντιπροσωπείας για τις 5" ή το 2689 LMT για τις 6" (800x480). Την συσκευή (2599) την έχω δοκιμάσει για παραπάνω από ένα χρόνο & είναι εξαιρετική, αξίζει τα λεφτά της. Αν θέλεις να το ψάξεις & να δείς τι παίζει με την καινούργια σειρά Garmin Drive του 2016 θα πρέπει να κάνεις υπομονή.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορά Συσκευής Σειράς Advanced Empty Απ: Αγορά Συσκευής Σειράς Advanced

Δημοσίευση από ioanniskar Πεμ 24 Μαρ 2016 - 13:27

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Επειδή προτιμώ τον CN σκεφτόμουν να κάνω την αγορά από amazon με τον Ευρωπαικό χάρτη.
Έχω βρει το 2599LMT-D με €178 και το 2589LM με €165.
Το δεύτερο δεν έχει δεδομένα κίνησης ενώ στο πρώτο έχει αλλά δεν θα δουλεύουν στην Ελλάδα. Να προτιμήσω το 2ο λόγω τιμής; Στην ίδια τιμή το βρίσκω στην Ελλάδα με τον Autodrive. Τι θα προτιμούσατε;
ioanniskar
ioanniskar
Member
Member

Άντρας Τόπος : Πάτρα
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 132


http://www.hackermagnet.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορά Συσκευής Σειράς Advanced Empty Απ: Αγορά Συσκευής Σειράς Advanced

Δημοσίευση από ioanniskar Πεμ 24 Μαρ 2016 - 17:25

Δεν είχα ποτέ συσκευή με συνδρομή δεδομένων κίνησης και δεν γνωρίζω πώς λειτουργεί. Στο review για το 2599LMT-D γράφετε ότι δουλεύει μόνο με το GTM 60 και δεν το είχατε διαθέσιμο για δοκιμή.
Σε [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] τη σελίδα φαίνεται ότι δεν υπάρχει κάλυψη της Ελλάδας με την υπηρεσία Digital Traffic παρά μόνο μέσω SmartphoneLink και μέσω FM.
Πιο κάτω όμως, στο Garmin Traffic Via FM γράφει:
"Beside Garmin LIVE Traffic, Garmin offers additionally free lifetime Traffic avoidance on “LMT” ( and LMT-D as back-up) devices via RDS-TMC"
Μήπως αυτό σημαίνει ότι ο δέκτης GTM 60 έχει συμβατότητα και με RDS-TMC εκτός από DAB και στην Ελλάδα λαμβάνει δεδομένα κίνησης όπως ο GTM 35;
ioanniskar
ioanniskar
Member
Member

Άντρας Τόπος : Πάτρα
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 132


http://www.hackermagnet.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορά Συσκευής Σειράς Advanced Empty Απ: Αγορά Συσκευής Σειράς Advanced

Δημοσίευση από Santosan Παρ 25 Μαρ 2016 - 9:07

Η εξήγηση σε αυτό που διάβασες πρέπει να οφείλεται στο γεγονός ότι η Garmin πρόσθεσε στην λίστα συμβατότητας δεκτών δεδομένων κίνησης των LMT-D συσκευών το GTM 36 κάτι που δεν ίσχυε όταν είχα γράψει την παρουσίαση της συσκευής. Το GTM 35 έχει καταργηθεί & την θέση του έχει πάρει πλέον το GTM 36. Το κόστος απόκτησης του είναι 75€ περίπου.

Αυτή την στιγμή στην Ελλάδα δεδομένα κίνησης υπάρχουν μόνο στον νομό Αττικής, αν δεν κινείσαι εκεί τακτικά μάλλον δεν θα σε ενδιαφέρουν & ιδιαίτερα. Πιο πολύ θα πρέπει να σκεφτείς το θέμα κάλυψης της εγγύησης της συσκευής σε περίπτωση που συμβεί κάτι όταν η αγορά έχει γίνει από το εξωτερικό.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορά Συσκευής Σειράς Advanced Empty Απ: Αγορά Συσκευής Σειράς Advanced

Δημοσίευση από ioanniskar Παρ 25 Μαρ 2016 - 17:01

Σίγουρα δεν με ενδιαφέρουν τα δεδομένα κίνησης αλλά αν η διαφορά τιμής είναι μικρή μπορεί να συμφέρει περισσότερο το ακριβότερο αν το πουλήσω αργότερα.
Σε videos παρουσίασης του 2599LMT-D που είδα στο youtube αναφέρουν ότι ο δέκτης κίνησης είναι ενσωματωμένος στη συσκευή, το καλώδιο του φορτιστή λειτουργεί απλά ως κεραία και απλά πρέπει να είναι συνδεδεμένος ο φορτιστής για να ενεργοποιηθεί η λήψη δεδομένων κίνησης. Αν στις δοκιμές σας για το review δεν δούλευε τότε μάλλον ο ενσωματωμένος δέκτης του δεν είναι ισάξιος του GTM 36 και δουλεύει μόνο με το σύστημα Digital Traffic.

Αυτή τη στιγμή πάντως το 2599 στο amazon είναι σε προσφορά £119.99 (περίπου €165 με φόρους και μεταφορικά).
ioanniskar
ioanniskar
Member
Member

Άντρας Τόπος : Πάτρα
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 132


http://www.hackermagnet.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορά Συσκευής Σειράς Advanced Empty Απ: Αγορά Συσκευής Σειράς Advanced

Δημοσίευση από Santosan Παρ 25 Μαρ 2016 - 19:52

Η επιλογή είναι δική σου, το μόνο που μπορώ να πω από πλευρά μου είναι ότι πρόκειται για εξαιρετική συσκευή σαν 2589 ή 2599, τα έχω δουλέψει & τα δύο. Άποψη μου είναι να προσέξεις το θέμα της εγγύησης πριν κάνεις την αγορά & επικοινώνησε με την αντιπροσωπεία στην Ελλάδα να δείς αν & κατά πόσο σε καλύπτει.

Μια διόρθωση που θέλω να κάνω είναι ότι το Ευρωπαικό nuvi 2599 LMT-D χρησιμοποιεί το GTM 70, το Αμερικάνικο nuvi 2599 LMTHD χρησιμοποιεί το GTM 60.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης