My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

PoiLoader For PC

+11
ZAFIR
fokion
navitraveler
PAVL-2
thundercastle
panosmpo
teohunter
panoshm
x-trail
chris66
Santosan
15 απαντήσεις

Σελίδα 4 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

PoiLoader For PC - Σελίδα 4 Empty Απ: PoiLoader For PC

Δημοσίευση από dimgeo872 Παρ 25 Σεπ 2015 - 22:51

Αν η αποσταση αυτη ειναι μικροτερη απο 30 μετρα σου βγαζει την ειδοποιηση ΠΡΟΣΟΧΗ οχι μολις μπεις στον κυκλο ειδοποιησης αλλα μολις φτασεις σε αποσταση "πραγματικης ασφαλτου" 1500 μετρων και ΟΧΙ "ευθυγραμμης" αποστασης απο το σημειο.

Μάλλον ΑΒΥΣΣΟΣ η λειτουργία του garmin και εξηγώ

Κατευθύνομαι στην Λεωφόρο Κορωπίου Μαρκοπούλου με το garmin σε ενεργή πορεία με προορισμό τον πελάτη Β.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Δεν με ειδοποίησε για τον Α ούτε καν όταν πέρασα από δίπλα του?  mpinelikia

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Οδηγώ στην ΕΟ Αθηνών Θεσσαλονίκης προς Λαμία με το Garmin σε πορεία και όταν φτάνω κοντά στον Κ με ειδοποιεί μόνο για τον Κ ενώ η πραγματική ασφαλτωστρομένη διαδρομή για τον Ν και για τον Μ είναι κάτω από 1500 m που έχω ορίσει εγώ

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Ανοίγω το Garmin απλά να είναι ανοιχτό και όταν φτάνω στο σημείο Α με ειδοποιεί μόνο για τον πελάτη Δ ούτε  για τον Β, Γ, Η, Ε,  και πιο κοντά από τον Δ, ούτε για τον Θ και τον Λ που είναι εντός των 1500 m πραγματικής ασφαλτοστρωμένης διαδρομής.

lol! 827899 827899 827899 827899
Μόνιμος κάτοικος της περιοχής είμαι οι αποστάσεις είναι καρατσεκαρισμένες
dimgeo872
dimgeo872
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 51
Τόπος : ΛΑΜΙΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 15/09/2015
Αριθμός μηνυμάτων : 99


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

PoiLoader For PC - Σελίδα 4 Empty Απ: PoiLoader For PC

Δημοσίευση από Santosan Σαβ 26 Σεπ 2015 - 7:19

Όσα χρόνια χρησιμοποιώ Garmin δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα, η δική μου σκέψη είναι ότι ή κάτι συμβαίνει με τις διαδικασίες όπως τις ακολουθείς ή κάτι άλλο συμβαίνει που μπερδεύει την συσκευή όπως για παράδειγμα να υπάρχει το ίδιο σημείο αποθηκευμένο ως poi & ως gpx ή αν & δεν το βρίσκω πολύ πιθανό έχει πρόβλημα το λογισμικό της συσκευής.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

PoiLoader For PC - Σελίδα 4 Empty Απ: PoiLoader For PC

Δημοσίευση από dimgeo872 Σαβ 26 Σεπ 2015 - 14:06

Το ότι σημεία είναι αποθηκευμένα και ως poi και ως gpx ισχύει - έφτιαξα τα waypoint πρωτα και μετά τα poi. Ακόμα δεν πρόλαβα 900105 να διαγράψω τα waypoints που είναι και στα Poi που όπως σωστά με συμβούλεψε και ο x-trail, με τα poi αυξάνω στην ουσία τα αποθηκευμένα σημεία.
Θα το κάνω και θα ενημκερώσω σχετικά.
Ε δεν νομίζω δύο εβδομάδες συσκευή και να έχει πρόβλημα το λογισμικό αφού τσεκαρισμένα στα poi των καμερών των διοδίων των βενζινάδικων  δεν μου κάνει τέτοια χαζά 827899
dimgeo872
dimgeo872
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 51
Τόπος : ΛΑΜΙΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 15/09/2015
Αριθμός μηνυμάτων : 99


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

PoiLoader For PC - Σελίδα 4 Empty Απ: PoiLoader For PC

Δημοσίευση από Santosan Σαβ 26 Σεπ 2015 - 19:09

Μόλις που αγόρασες την συσκευή Δημήτρη & προσπαθείς να κάνεις πολλά πράγματα μαζί πολύ γρήγορα. Θα χρειαστείς λίγο χρόνο για να εξοικιωθείς & "να τα βρείς" μαζί της.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

PoiLoader For PC - Σελίδα 4 Empty Απ: PoiLoader For PC

Δημοσίευση από dimgeo872 Σαβ 26 Σεπ 2015 - 19:54

Ε ή την πήραμε ή όχι. Πρέπει δώσει το μέγιστο των δυνατοτήτων της, να δουλέψει για μένα, σκλάβα training να γίνει η μηχανή, γιατί για δουλειά την πήραμε και όχι για στολίδι  jocolor  lol!
dimgeo872
dimgeo872
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 51
Τόπος : ΛΑΜΙΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 15/09/2015
Αριθμός μηνυμάτων : 99


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

PoiLoader For PC - Σελίδα 4 Empty Απ: PoiLoader For PC

Δημοσίευση από dimgeo872 Τρι 29 Σεπ 2015 - 20:51

Λοιπόν!!!!!! μετά από κάποιες δοκιμές επανέρχομαι για τις ειδοποιήσεις εγγύτητας.
 
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Έχω το garmin σε πορεία (route) και εγώ οδηγώ από το σημείο 1 στο 2 με κατεύθυνση όπως δείχνουν τα βελάκια.
Τα σημεία Δ, Α, Ε, Ζ, Η, Γ, ΣΤ είναι σημεία pois που και δεν τα έχω στα αποθηκευμένα και έχω ορίσει ακτίνα 2000m
Και έχουμε και λέμε:
Όταν φτάνω στο ύψος το Garmin μειδοποιεί για εγγύτητα στο Z και Δ. Όπως βλέπετα περνάω δίπλα από το Α και το Ε και ευτό μούγγα affraid
Φτάνω στο ύψος  και με ειδοποιεί για εγγύτητα στο Ε.
Φτάνω στο ύψος  και με ειδοποιεί για εγγύτητα στο Γ
Από το με κατεύθυνση στο 2 δεν με ειδοποιεί ούτε για τον ΣΤ (είναι στο αντίθετο ρεύμα)


Επανέρχομαι εντός ολίγου και με δεύτερο παράδειγμα
dimgeo872
dimgeo872
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 51
Τόπος : ΛΑΜΙΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 15/09/2015
Αριθμός μηνυμάτων : 99


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

PoiLoader For PC - Σελίδα 4 Empty Απ: PoiLoader For PC

Δημοσίευση από dimgeo872 Τρι 29 Σεπ 2015 - 21:18

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Κατευθυνόμενος από το σημείο 1 προς το 2 στην ΕΟ  ΑΘΗΝΩΝ ΛΑΜΙΑΣ προς Αθήνα το μαραφετι με ενημερώνει για εγγύτητα μόνο στον Ε για όλους τους άλλους μουγγα στη στρουγγα (η σιωπή των αμνών)
Έχω ορίσει εγγύτητα τα 2000 m θυμίζω.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Και ξανα μανα τα ιδια 
στην ΕΟ  ΑΘΗΝΩΝ ΛΑΜΙΑΣ προς Αθήνα κατευθυνόμενος από το σημείο 3 προς το 4
δεν με ειδοποιεί για κανέναν

Να πω εδώ ότι
Οι ειδοποιείσεις εγγύτητας είναι ενεργοποιημένες.
Τα σημεία pois δεν ειναι και στα αποθηκευμένα.
Τα Poi καμερων ταχύτητας σταθερών και μη ειδοποιούν ακόμα και αν είναι στο αντίθετο ρευμα.
Όποιος καταλαβαίνει τι μπορεί να κάνω λάθος  No hitten ας βοηθήσει
dimgeo872
dimgeo872
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 51
Τόπος : ΛΑΜΙΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 15/09/2015
Αριθμός μηνυμάτων : 99


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

PoiLoader For PC - Σελίδα 4 Empty Απ: PoiLoader For PC

Δημοσίευση από panoshm Τρι 29 Σεπ 2015 - 22:37

Στείλε μου με πμ link με το αρχείο gpi που έχεις, να το δω στη δικιά μου συσκευή πως δουλεύει....
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

PoiLoader For PC - Σελίδα 4 Empty Απ: PoiLoader For PC

Δημοσίευση από panoshm Τετ 30 Σεπ 2015 - 0:43

dimgeo872 έγραψε:Όταν φτάνω στο ύψος το Garmin μειδοποιεί για εγγύτητα στο Z και Δ. Όπως βλέπετα περνάω δίπλα από το Α και το Ε και ευτό μούγγα affraid
Φτάνω στο ύψος  και με ειδοποιεί για εγγύτητα στο Ε.
Φτάνω στο ύψος  και με ειδοποιεί για εγγύτητα στο Γ
Από το με κατεύθυνση στο 2 δεν με ειδοποιεί ούτε για τον ΣΤ (είναι στο αντίθετο ρεύμα)


Επανέρχομαι εντός ολίγου και με δεύτερο παράδειγμα

Δεν με ειδοποίησε για το Δ
Με ειδοποίησε για το "Α" κανονικά με κείμενο και ήχο (ντινγκ)
Με ειδοποίησε για το "Ε" μόνο με κείμενο, χωρίς ήχο
Στο "Ζ" με ειδοποίησε αφού το προσπέρασα

Από κει και πέρα, μούγκα και μένα....

Προς το παρόν σήμερα αυτή τη δοκιμή μπορώ να κάνω, αύριο θα μπορέσω να το ψάξω περισσότερο..... Rolling Eyes

ΥΓ: πάντως στις ιδιότητες των σημείων σου στα gpx, έχεις "ξετσεκαρισμένο" το "Άγνωστο" και έχει υψόμετρο "-0m" (λάθος αυτό), και όλα τα υπόλοιπα είναι τσεκαρισμένα ως "Άγνωστα" (σωστά δηλαδή)....
Δεν κάνεις μια δοκιμή με το υψόμετρο να είναι και αυτό "τσεκ" στο "Άγνωστο"... να δεις μήπως φταίει αυτό?
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

PoiLoader For PC - Σελίδα 4 Empty Απ: PoiLoader For PC

Δημοσίευση από dimgeo872 Τετ 30 Σεπ 2015 - 1:02

panoshm έγραψε:ΥΓ: πάντως στις ιδιότητες των σημείων σου στα gpx, έχεις "ξετσεκαρισμένο" το "Άγνωστο" και έχει υψόμετρο "-0m" (λάθος αυτό), και όλα τα υπόλοιπα είναι τσεκαρισμένα ως "Άγνωστα" (σωστά δηλαδή)....
Δεν κάνεις μια δοκιμή με το υψόμετρο να είναι "τσεκ" στο "Άγνωστο"... να δεις μήπως φταίει αυτό?

ΟΚ.
Αλλά σε αυτές τις ιδιότητες δεν μπήκα ποτέ τώρα το είδα που μου το είπες.
Λοιπόν κοίτα να δεις που τώρα που το έψαξα είδα το ρξής.
Με -0 είναι τα σημεία που προστέθηκαν στο basecamp προερχόμενα από την μετατροπή του .kml σε gpx δηλαδή τα περισσότερα όσα μπήκαν χειροκίητα ή από το garmin όταν ήμουν εκεί έχουν υψόμετρο
Πάντος φτιάχνοντας το poi στο Poiloader δεν πρεπει να εκανα καποιο λαθος


Έχει επεξεργασθεί από τον/την dimgeo872 στις Τετ 30 Σεπ 2015 - 1:04, 1 φορά
dimgeo872
dimgeo872
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 51
Τόπος : ΛΑΜΙΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 15/09/2015
Αριθμός μηνυμάτων : 99


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

PoiLoader For PC - Σελίδα 4 Empty Απ: PoiLoader For PC

Δημοσίευση από dimgeo872 Τετ 30 Σεπ 2015 - 1:03

Καλά πως έκανες δοκιμή? Πήγες εκεί?  lol! lol! lol! lol! lol! lol!
dimgeo872
dimgeo872
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 51
Τόπος : ΛΑΜΙΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 15/09/2015
Αριθμός μηνυμάτων : 99


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

PoiLoader For PC - Σελίδα 4 Empty Απ: PoiLoader For PC

Δημοσίευση από panoshm Τετ 30 Σεπ 2015 - 1:06

Σε όλα τα Nuvi από το μενού Ρυθμίσεις μπορείς να απενεργοποιήσεις τον δέκτη GPS και μπαίνει αυτόματα σε "Προσομοίωση", έτσι μπορείς να τοποθετήσεις το αμάξι σε "Νέα Θέση" και να φτίάξεις ότι πορεία θες κάνοντας και προσομείωση της πορείας από το καναπέ σου Wink
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

PoiLoader For PC - Σελίδα 4 Empty Απ: PoiLoader For PC

Δημοσίευση από dimgeo872 Τετ 30 Σεπ 2015 - 1:20

Αμαν το ειχα ξεχασει
dimgeo872
dimgeo872
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 51
Τόπος : ΛΑΜΙΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 15/09/2015
Αριθμός μηνυμάτων : 99


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

PoiLoader For PC - Σελίδα 4 Empty Απ: PoiLoader For PC

Δημοσίευση από Santosan Τετ 30 Σεπ 2015 - 8:29

Όταν στον πλοηγό έχουμε ενεργή πορεία λαμβάνουμε ειδοποιήσεις για σημεία εγγύτητας που βρίσκονται μόνο πάνω σε αυτή, έτσι αν το σημείο δεν βρίσκεται πάνω στην πορεία δεν ειδοποιήσε αφού πρακτικά δεν θα περάσεις από εκεί. Αν δεν υπάρχει ενεργή πορεία ειδοποιήσε για τα σημεία εγγύτητας σε ακτίνα γύρω από το όχημα ανάλογη με αυτή που έχεις ορίσει στο PoiLoader πολύ απλά γιατί ο πλοηγός δεν ξέρει προς τα πού θα κατευθυνθείς.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

PoiLoader For PC - Σελίδα 4 Empty Απ: PoiLoader For PC

Δημοσίευση από x-trail Τετ 30 Σεπ 2015 - 14:38

dimgeo872 έγραψε:[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Κατευθυνόμενος από το σημείο 1 προς το 2 στην ΕΟ  ΑΘΗΝΩΝ ΛΑΜΙΑΣ προς Αθήνα το μαραφετι με ενημερώνει για εγγύτητα μόνο στον Ε για όλους τους άλλους μουγγα στη στρουγγα (η σιωπή των αμνών)
Έχω ορίσει εγγύτητα τα 2000 m θυμίζω.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Και ξανα μανα τα ιδια 
στην ΕΟ  ΑΘΗΝΩΝ ΛΑΜΙΑΣ προς Αθήνα κατευθυνόμενος από το σημείο 3 προς το 4
δεν με ειδοποιεί για κανέναν

Να πω εδώ ότι
Οι ειδοποιείσεις εγγύτητας είναι ενεργοποιημένες.
Τα σημεία pois δεν ειναι και στα αποθηκευμένα.
Τα Poi καμερων ταχύτητας σταθερών και μη ειδοποιούν ακόμα και αν είναι στο αντίθετο ρευμα.
Όποιος καταλαβαίνει τι μπορεί να κάνω λάθος  No hitten ας βοηθήσει


1) Αν το αρχειο POIs το εφτιαξες σωστα
2) Αν την ωρα που οδηγουσες εκτελουσες ενεργη πορεια και δεν ειχες απλως αναμμενη τη συσκευη
3) Αν η συσκευη ειναι ΟΚ (σχεδον σιγουρο)

...Τοτε στην 1η εικονα σωστα σου εδωσε ειδοποιηση μονο για το Ε αφου ολα τα αλλα σημεια απεχουν απο την μωβ γραμμη της πορειας σου απο 100 εως 200 μετρα και το οριο ειδοποιησης εκατερωθεν της μωβ γραμμης ειναι μολις 30 μετρα!!!
(Αν το Ε ειναι στον ασπρο παραδρομο, αυτος απεχει απο την μωβ γραμμη πορειας σου 17 μονο μετρα).

Στη 2η εικονα, τα σημεια Α και Β απεχουν πανω απο 100 μετρα απο την μωβ γραμμη πορειας, οποτε σωστα δεν σου εδωσε ειδοποιηση.
Τα σημεια Γ και Ι εστω κι αν τα βλεπεις κοντα στην μωβ γραμμη, αν η θεση τους ειναι πανω στον λευκο παραδρομο του Ε75, κι εσυ κινεισαι νοτια απο το 3 στο 4, η αποσταση τους απο τη μωβ γραμμη ειναι 42 και 43 μετρα αντιστοιχα, οποτε παλι σωστα δεν σου εδωσε ειδοποιηση.
Αν oμως πηγαινες βορεια απο το 4 στο 3 τοτε θα σου εδινε για το Γ και το Ι ειδοποιηση.

Να καταλαβουμε κατι κοιτωντας και την παρακατω εικονα που εφτιαξα.
Ειναι απο το Google Maps στο σημειο Γ κι απο πανω εχω βαλει του δρομους του Ευρωπαικου στο σημειο εκεινο και οι δρομοι εχουν και την μωβ γραμμη Πορειας.
Ο πραγματικος δρομος οπως φαινεται ειναι 4 λωριδες ανα κατευθυνση συν την νησιδα στη μεση.
Καθε κατευθυνση εχει πλατος 16 μετρα, συνολο 35 μαζι με την νησιδα.
Ο ιδιος δρομος στο Garmin μας ειναι δυο γραμμες ευθειες ΧΩΡΙΣ ΠΑΧΟΣ παρολο που φαινεται στο Mapsource-Basecamp και στο Garmin οτι εχει καποιο παχος, στο χαρτη δεν εχουν διασταση παχους, ειναι διανυσματα που εχουν μονο μηκος και φορά και απεχουν μεταξυ τους 21 μετρα!!!!
Οταν χαραζουμε πορεια, η μωβ γραμμη πορειας (που κι αυτη δεν εχει διασταση παχους) συμπιπτει με την "γραμμη" του δρομου του χαρτη.
Σε οποια λωριδα ανα κατευθυνση κι αν κινουμαστε στην πραγματικοτητα, το Garmin μας τοποθετει πανω στην γραμμη-δρομο του χαρτη που εχει φορτωμενο εκεινη τη στιγμη κι αυτο λεγεται "Lock on Road".
Για να παρουμε ειδοποιηση πρεπει η αποσταση απο τη γραμμη αυτη εως το σημειο Γ στα δεξια να ειναι μικροτερη των 30 μετρων.
Εδω η αριστερη γραμμη πορειας απεχει 42 μετρα απο το σημειο Γ στα δεξια και δεν μας δινει ειδοποιηση, ενω αν κινουμαστε στο αντιθετο ρευμα κυκλοφοριας, η γραμμη πορειας μας απεχει μονο 21 μετρα και παιρνουμε ειδοποιηση.
Επειδη ολοι οι χαρτες δεν εχουν τους ιδιους δρομους στην ιδια θεση, αλλα συνηθως ειναι ελαφρα μετακινημενοι, αν εδω ειχαμε Autodrive και κινουμασταν απο το 3 στο 4 η γραμμη πορειας μας (γραμμη του δρομου) θα ηταν 3 μετρα δεξιοτερα αλλα και παλι δεν θα μας εδινε ειδοποιηση, ενω αν ειχαμε Αναβαση θα κινουμασταν σε δρομο 2 μετρα αριστεροτερα!!!
Σε αλλες περιπτωσεις οι διαφορες ειναι μεγαλυτερες και μπορει "οριακα" με τον ενα χαρτη να παιρνουμε ειδοποιηση και με τον αλλο οχι, παντα οταν εκτελουμε χαραγμενη πορεια.
Γι' αυτο και πρεπει να ειμαστε πολυ προσεκτικοι οταν μαρκαρουμε σημεια σε καποιον χαρτη και τα τοποθετουμε, ωστε μετα να τα χρησιμοποιησουμε με ειδοποιησεις εγγυτητας, ωστε να μην ξεφευγουμε απο το οριο των 30 μετρων εκατερωθεν του δρομου και ιδιατερη προσοχη στους αυτοκινητοδρομους με τα δυο ρευματα κατευθυνσης οπου βλεπετε απο το παραπανω παραδειγμα απεχουν 21 μετρα μεταξυ τους!!!!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Mε την ευκαιριαα του παραδειγματος αυτου προσεξτε και κατι ακομα.
Αν κινουμαστε χωρις να εκτελουμε ενεργη πορεια στον παραδρομο νοτια (απο πανω προς τα κατω) υπαρχει περιπτωση να μπερδευτει το Garmin και να μας δειξει οτι ειμαστε στον Ε75 γιατι η "πραγματικη" μας θεση (στιγμα gps) θα απεχει απο την "γραμμη" του παραδρομου 9 μετρα και απο την "γραμμη" του Ε75 12 μετρα, βαλτε εδω να μην εχετε και σουπερ ακριβες σημα gps και το μπερδεμα με το Lock on Road μπορει να γινει.
Ελα ντε που δεν θα γινει γιατι η γραμμη του E75 εχει φορα προς τα πανω ενω εσεις ταξιδευετε προς τα κατω!!!!
Αν ομως ολος ο  E75 ηταν μια μονο γραμμη δρομου, αμφιδρομο διανυσμα, τοτε θα γινοταν το μπερδεμα!!!
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

PoiLoader For PC - Σελίδα 4 Empty Απ: PoiLoader For PC

Δημοσίευση από dimgeo872 Τετ 30 Σεπ 2015 - 19:48

x-trail έγραψε:Τοτε στην 1η εικονα σωστα σου εδωσε ειδοποιηση μονο για το Ε αφου ολα τα αλλα σημεια απεχουν απο την μωβ γραμμη της πορειας σου απο 100 εως 200 μετρα και το οριο ειδοποιησης εκατερωθεν της μωβ γραμμης ειναι μολις 30 μετρα!!!
Κατ' αρχήν να σε ευχαριστήσω που έκατσες και ασχολήθηκες τόσο πολύ και να κάτσεις να εξηγήσεις τόσο αναλυτικά το πως λειτουργούν οι ειδοποιήσεις εγγύτητας.Ήσουν απόλυτα κατανοητός και έκτσα και μέτρησα αυτές τις πλαϊνές αποστάσεις και έχει απόλτο δίκιο. είναι όλες πάνω από 30 μέτρα.
Και κάνοντας διαδρομές και σήμερα και συγκρίνοντας ειδοποιήσεις και αυτά που περιγράφεις όλα κολλάνε μεταξύ τους.
Αλλα............................... το παρακάτω δεν δικαιολογείται με τίποτα

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Έχω το garmin σε πορεία (route) και εγώ οδηγώ από το σημείο 1 στο 2 με κατεύθυνση όπως δείχνουν τα βελάκια.
Τα σημεία Δ, Α, Ε, Ζ, Η, Γ, ΣΤ είναι σημεία pois που  δεν τα έχω καιστα αποθηκευμένα και έχω ορίσει ακτίνα 2000m
Και έχουμε και λέμε:
Όταν φτάνω στο ύψος 1α το Garmin μειδοποιεί για εγγύτητα στο Z (κάτω από 30 m)και Δ (200 m από την πορεία ). Όπως βλέπετα περνάω δίπλα από το Α (11 m δεξιά του αυτοκινήτου στην πορεία του garmin) και το Ε  (15 m αριστερά του αυτοκινήτου στην πορεία του garmin) και ευτό μούγγα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.] 
Φτάνω στο ύψος  και με ειδοποιεί για εγγύτητα στο Ε.
Φτάνω στο ύψος  και με ειδοποιεί για εγγύτητα στο Γ
Από το 1γ με κατεύθυνση στο 2 δεν με ειδοποιεί ούτε για τον ΣΤ (είναι στο αντίθετο ρεύμα) όντως είναι 33 m

Για κάτι τέτοια σπάω την κεφάλα μου  827899 827899 827899
Γιατί για τις κάμερες ειδοποιεί ακόμα και για το αντίθτο ρεύμα στην Εθνική - κόβω το κεφάλι μου γι' αυτό, εκτός αν όποιος έφτιαξε το poi για τις κάμερες τοποθέτησε το στίγμα ακριβώς στη μέση του δρόμου ώστε να αποφύγει τον περιορισμό των 30 m
dimgeo872
dimgeo872
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 51
Τόπος : ΛΑΜΙΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 15/09/2015
Αριθμός μηνυμάτων : 99


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

PoiLoader For PC - Σελίδα 4 Empty Απ: PoiLoader For PC

Δημοσίευση από x-trail Τετ 30 Σεπ 2015 - 22:33

Λοιπον Δημητρη, βρηκα την πορεια σου, εβαλα και τα σημεια που εχεις, εφτιαξα με τα σημεια αυτα ενα φακελο gpi και τα φορτωσα στο 3490.
Ανεβαινω λοιπον την Αθηνων και στα 2000μ μου δινει ειδοποιηση για το Α και σχεδον αμεσως για το Ε

Στη συνεχεια ανεβαινω την Σατωβριανδου (εδω λογω σχεδιασης της πορειας και λογω οτι στο 3490 η πορεια εκτελειται ανα ενα ενδιαμεσο σημειο κι εγω εχω δωσει ως τετοιο τη γωνια Σατωβριανδου και Πατροκλου) μολις στριψω δεξια στην Πατροκλου τοτε ενεργοποιειται αυτο το σκελος της πορειας και τοτε μου δινει ειδοποιηση για το Ζ

Στη συνεχεια για τον ιδιο λογω (πορεια με ενδιαμεσα, εκτελουμενη κατα σκελη) οταν φτασω στην αρχη του τελευταιου σκελους, δλδ μολις μπω στον Ε952 με κατευθυνση τον Ε65, τοτε μου δινει αμεσως ειδοποιηση για το ΣΤ στα 1000μ πραγματικου δρομου (αφου η αρχη του σκελους της πορεια απεχει απο το ΣΤ μονο 1000 μετρα. αν απειχε πανω απο 2000μ τοτε θα μου την εβγαζε αργοτερα).
Το ΣΤ εγω το μαρκαρα πανω στον παραδρομο του αντιθετου ρευματος που απεχει απο τη γραμμη πορειας μου μονο 19 μετρα.

Τα σημεια Γ, Δ, και Η δεν μου βγαζουν ειδοποιησεις οπως ειναι φυσικο.

dimgeo872 έγραψε:
Όταν φτάνω στο ύψος το Garmin μειδοποιεί για εγγύτητα στο Z (κάτω από 30 m)και Δ (200 m από την πορεία ). Όπως βλέπετα περνάω δίπλα από το Α (11 m δεξιά του αυτοκινήτου στην πορεία του garmin) και το Ε  (15 m αριστερά του αυτοκινήτου στην πορεία του garmin) και ευτό μούγγα [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Φτάνω στο ύψος και με ειδοποιεί για εγγύτητα στο Ε.
Φτάνω στο ύψος και με ειδοποιεί για εγγύτητα στο Γ
Από το με κατεύθυνση στο 2 δεν με ειδοποιεί ούτε για τον ΣΤ (είναι στο αντίθετο ρεύμα) όντως είναι 33 m
Ανακεφαλαιωνω...
- Στο σημειο εχω ηδη παρει ειδοποιηση ΣΩΣΤΑ για το Α και το Ε
Αν δεν ειχα κανει την πορεια με σκελη αλλα μονομιας, θα μου εβγαζε ειδοποιηση και για το Ζ ΠΡΙΝ το (αφου το Ζ απεχει λιγοτερο απο 2000μ "πραγματικου δρομου απο το 1α)
- Στο σημειο ΣΩΣΤΑ δεν παιρνω καμια ειδοποιηση
- Στο σημειο εχω ηδη παρει ειδοποιηση ΣΩΣΤΑ (απο την ωρα που μπηκα στον Ε952) για το ΣΤ
Το ΣΤ εγω το μαρκαρα πανω στον παραδρομο του αντιθετου ρευματος που απεχει απο τη γραμμη πορειας μου μονο 19 μετρα.

Αρα το 3490 με το gpi που εφτιαξα, ακολουθουν σωστα τους κανονες.
Μηπως θα πρεπει να μου στειλεις με π.μ. το gpi σου καθως και τον φακελο με το gpx που εφτιαξες το δικο σου gpi να τα ελεγξω στη δικια μου συσκευη.

Oτι εφτιαξα στο Basecamp
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Οι ειδοποιησεις που πηρα στο 3490 (σαν εικονιδιο εβαλα ενα ....τηλεφωνο, ενω δεν εβαλα καθολου αρχειο ηχου για να ακουσω στη συσκευη το ντιν-ντιν της Garmin)
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

PoiLoader For PC - Σελίδα 4 Empty Απ: PoiLoader For PC

Δημοσίευση από dimgeo872 Τετ 30 Σεπ 2015 - 22:43

x-trail έγραψε:Στο σημειο  ΣΩΣΤΑ δεν παιρνω καμια ειδοποιηση

Εγώ πήρα ειδοποίηση !!!!! χε χ εχ ε
dimgeo872
dimgeo872
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 51
Τόπος : ΛΑΜΙΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 15/09/2015
Αριθμός μηνυμάτων : 99


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

PoiLoader For PC - Σελίδα 4 Empty Απ: PoiLoader For PC

Δημοσίευση από x-trail Πεμ 1 Οκτ 2015 - 15:40

Λοιπον το gpi σου δουλευει μια χαρα.
Το εβαλα στο 3490, εδωσα και την χθεσινη πορεια που εφτιαξα και πηρα ειδοποιηση (οπτικη και ντιν-ντιν) για τα Α, Ε, και Ζ.
Το ΣΤ επειδη ειναι στα 33μ δεν δινει ειδοποιηση.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]



Διορθωσα το ΣΤ και το εφερα πανω στον παραδρομο ωστε να δινει ειδοποιηση, αλλαξα και λιγο την Πορεια ωστε και να ξεκιναει πιο μακρυα απο 2000μ απο το Α σημειο κι εβγαλα και τα Ενδιαμεσα Σημεια μεχρι το Z ωστε οπως υπεθεσα και χθες να μου δινουν ολα μαζι τις ειδοποιησεις τους.
Το gpi που εφτιαξα ειναι με ειδοποιηση στα 2000μ και με το δικο σου εικονιδιο και ονομα.
Ετσι κι εγινε κι ολα πηγαν σωστα.
Ετσι τωρα στα 2000μ απο το Α παιρνω ειδοποιηση μονο για αυτο, μετα απο 300μ προστιθεται κι η ειδοποιηση για το Ε και μετα απο ακομη 700μ παιρνω ειδοποιηση και για το Ζ
Δυστυχως δεν μπορει να μακρυνει το τελευταιο σκελος της πορειας κι ετσι παιρνω ειδοποιηση για το ΣΤ στα 600μ απο αυτο, δλδ απο εκει που ξεκιναει το τελευταιο σκελος.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Θα σου στειλω με π.μ. το gpi που εφτιαξα και την πορεια ωστε να τα δοκιμασεις κι εσυ.
Αν δεν δουλεψει αψογα οπως σε μενα με τα δικα μου αρχεια, τοτε το Garmin σου εχει καποιο μπερδεμα...
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

PoiLoader For PC - Σελίδα 4 Empty Απ: PoiLoader For PC

Δημοσίευση από dimgeo872 Πεμ 1 Οκτ 2015 - 21:39

thumbup thumbup thumbup hi hi hi
Πήρα τα ίδια ακριβώς αποτελεσματα με σενα.
Για το ΣΤ με ειδοποίησε λίγο πριν στρίψει αριστερα στην Παπαφλέσσα.
bat5 bat5 bat5 thanks thanks thanks
Για τα σημεία Δ, Η, Γ μουγκα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Συμπεραίνω ότι το μαραφέτι δουλεύει σωστά και τα gpi δεν τα φτιάχνω λάθος,
Κοίτα τωρα να δεις τι ζήτημα μου δημιουργει ο περιορισμός των 30m.
Άρα τα σημεία για κάμερες είναι σε τετοιο στίγμα ουτως ώστε η να μην απέχει πανω απο 33 m από την πορεία του αυτοκινήτου οπότε δίνει ειδοποίηση ακόμα και για το αντίθετο ρεύμα στην Εθνική
Αν η Garmin θεωρεί τα pois οτι έχουν την ένοια ειδοποιήσης προσεγγισης σε κάτι το οποίο μπορεί να είναι επικίνδυνο για τον οδηγό ορθώς βάζει τέτοιους περιορισμους.
Στην περίπτωση τη δική μου και ο λόγος για τον οποίο τα χρειάζομαι λειτουργούν κατά το ήμιση με την έννοια ότι οδηγόντας σε μία πορεία θα περάσω δίπλα από το πελάτη και θα τον δω - αν τυχόν τον έχω ξεχάσει.
Εξυπηρετεί γιατί τους βάζω δικά μου εικονίδια και έστω αν είχα σκοπό να πάω στον Α και Ε μου λέει " φίλε έχεις και τον Ζ ".
Υπάρχει τρόπος να ξεπεράσω τον σκόπελο ώστε να ειδοποιεί για τον Γ Η Δ που οδηγόντας σε πορεία δεν θα περάσω ποτέ δίπλα τους και θα μου ξεφύγουν?
Κάποιο τρικ ρε παιδί μου να ξεγελάσουμε τα μηχανηματάκια AnimSmilesS
Τον ΣΤ τον έβαλες πάνω στο δρόμο. Αυτό αν το κάνω π.χ. για τον Ε75, υπάρχει περίπτωση  - σύμφωνα με αυτά που ορθώς έγραψες παραπάνω να μην με οδηγήσει ποτέ σε έξοδο από τον Ε75 προς την "βοηθητική οδό" για να φτάσω στον προορισμό μου.
Το θέμα αυτό του περιορισμου των 30 m δεν μπορεί θα υπάρχει τρόπος να ξεπεραστεί
dimgeo872
dimgeo872
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 51
Τόπος : ΛΑΜΙΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 15/09/2015
Αριθμός μηνυμάτων : 99


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

PoiLoader For PC - Σελίδα 4 Empty Απ: PoiLoader For PC

Δημοσίευση από dimgeo872 Πεμ 1 Οκτ 2015 - 23:00

Θα μου πείτε "Τα μαθες τα άλλα και θες και φωνή τρομάρα σου" Twisted Evil "
Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος να φτιάξω φωνή με αυτήν της Αφροδίτης για τα pois μου ανάλογη αυτή των καμερών?  2559996974
Μην γελάτε δυνατά ακούγεστε  AnimSmilesS
dimgeo872
dimgeo872
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 51
Τόπος : ΛΑΜΙΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 15/09/2015
Αριθμός μηνυμάτων : 99


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

PoiLoader For PC - Σελίδα 4 Empty Απ: PoiLoader For PC

Δημοσίευση από Santosan Παρ 2 Οκτ 2015 - 7:50

Πρέπει να μου γράψεις σε κείμενο αυτά που θες να έχει η εκφώνηση για να μπορέσω να την φτιάξω.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

PoiLoader For PC - Σελίδα 4 Empty Απ: PoiLoader For PC

Δημοσίευση από x-trail Παρ 2 Οκτ 2015 - 10:35

dimgeo872 έγραψε:....
Υπάρχει τρόπος να ξεπεράσω τον σκόπελο ώστε να ειδοποιεί για τον Γ Η Δ που οδηγόντας σε πορεία δεν θα περάσω ποτέ δίπλα τους και θα μου ξεφύγουν?
Κάποιο τρικ ρε παιδί μου να ξεγελάσουμε τα μηχανηματάκια AnimSmilesS
Τον ΣΤ τον έβαλες πάνω στο δρόμο. Αυτό αν το κάνω π.χ. για τον Ε75, υπάρχει περίπτωση  - σύμφωνα με αυτά που ορθώς έγραψες παραπάνω να μην με οδηγήσει ποτέ σε έξοδο από τον Ε75 προς την "βοηθητική οδό" για να φτάσω στον προορισμό μου.
Το θέμα αυτό του περιορισμου των 30 m δεν μπορεί θα υπάρχει τρόπος να ξεπεραστεί
Oχι δεν υπαρχει κανενας τροπος για να παιρνεις ειδοποιηση οδηγωντας σε πορεια για μακρυνα σημεια με ειδοποιηση εγγυτητας.
Δεν ξερω αν αυτο μπορει να γινει με Travel Guide, αλλα κι αν γινεται, η κατασκευη τετοιου αρχειου POI ειναι πολυ δυσκολη και πολυπλοκη...
Παντα θα βαζεις τα waypoints σου στην ακρη του δρομου, στο πεζοδρομιο του δρομου κι οχι βαθια μεσα σε οικοδομικα τετραγωνα, οποτε παντα το gps θα σε πηγαινει στο σωστο δρομο.
Τα ρανταρ πρεπει να προσεχουμε που τα βαζουμε οταν μιλαμε για Garmin, λαμβανοντας υποψην τα 30 μετρα οριο και δοκιμαζοντας τα και σε αλλους χαρτες.
Τελος επικινδυνα σημεια μπορουμε να βαζουμε και πανω στον δρομο.
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

PoiLoader For PC - Σελίδα 4 Empty Απ: PoiLoader For PC

Δημοσίευση από dimgeo872 Σαβ 3 Οκτ 2015 - 21:51

Santosan έγραψε:Πρέπει να μου γράψεις σε κείμενο αυτά που θες να έχει η εκφώνηση για να μπορέσω να την φτιάξω.

Αν δεν υπάρχει topic - ανάλογο του καλωσορίσματος - στο οποίο να ευχαριστούμε εδώ μέσα για την εξυπηρέτηση και την βοήθεια, που προσφέρεται πρέπει να το φτιάξεται
Μάνο σ'ευχαριστώ για την ευγενική σου χειρονομία, και ελπίζω να μπορέσω να σου το ανταποδώσω.......... με κάποιον τρόπο παρά τις ελλειπής γνώσεις μου στα garmin.

thanks thanks thanks
θα σου στείλω κείμενο με Pm


Έχει επεξεργασθεί από τον/την dimgeo872 στις Σαβ 3 Οκτ 2015 - 21:55, 1 φορά
dimgeo872
dimgeo872
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 51
Τόπος : ΛΑΜΙΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 15/09/2015
Αριθμός μηνυμάτων : 99


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

PoiLoader For PC - Σελίδα 4 Empty Απ: PoiLoader For PC

Δημοσίευση από dimgeo872 Σαβ 3 Οκτ 2015 - 21:53

x-trail έγραψε:Oχι δεν υπαρχει κανενας τροπος
Κατάλαβα είναι σα να έχω απαίτηση να μου ψήσει καφέ
2559996974 AnimSmilesS
dimgeo872
dimgeo872
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 51
Τόπος : ΛΑΜΙΑ
Ημερομηνία εγγραφής : 15/09/2015
Αριθμός μηνυμάτων : 99


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 4 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης