My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

City Navigator Europe NT/NTU (Navteq) TYP Files

+8
x-trail
hitmannn
gnoul
ZAFIR
navitraveler
IliasA
panoshm
Santosan
12 απαντήσεις

Σελίδα 3 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3

Πήγαινε κάτω

City Navigator Europe NT/NTU (Navteq) TYP Files - Σελίδα 3 Empty Απ: City Navigator Europe NT/NTU (Navteq) TYP Files

Δημοσίευση από costheo Τετ 29 Ιαν 2014 - 16:06

Καταρχάς καλώς σας βρήκα και συγνώμη που αυτό ήταν το πρώτο μου μήνυμα και όχι
ένα μυν. παρουσίασης.Απλά έπεσα με τα μούτρα στο διάβασμα...
Έχω βάλει το GSP v.2.22 στο Galaxy S2 (no routed) μου και μέχρι στιγμής δουλευει τέλεια.
Έχω και το nuvi 1300, αλλά την δοκιμή την έκανα στο κινητό, λόγω καλύτερης ανάλυσης.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την costheo στις Τετ 29 Ιαν 2014 - 16:18, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : προσθήκη λεπτομερειών)
costheo
costheo
New Member
New Member

Άντρας Ηλικία : 58
Τόπος : Αθήνα, Ελλάδα
Ημερομηνία εγγραφής : 19/12/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 3


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

City Navigator Europe NT/NTU (Navteq) TYP Files - Σελίδα 3 Empty Απ: City Navigator Europe NT/NTU (Navteq) TYP Files

Δημοσίευση από panoshm Τετ 29 Ιαν 2014 - 23:38

costheo έγραψε:Έχω βάλει το GSP v.2.22 στο Galaxy S2 (no routed) μου και μέχρι στιγμής δουλευει τέλεια.
Δεν ξέρω τι παίζει με το gmp3d γιατί λόγω χαμηλών δυνατοτήτων του κινητού μου (το έχω "φορτώσει" γενικότερα) χρησιμοποιώ σκέτο τον City χωρίς τα "παρακείμενα αρχεία".... Ίσως βοηθήσει κάποιος που το χρησιμοποιεί σε full έκδοση Rolling Eyes
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

City Navigator Europe NT/NTU (Navteq) TYP Files - Σελίδα 3 Empty Απ: City Navigator Europe NT/NTU (Navteq) TYP Files

Δημοσίευση από x-trail Πεμ 30 Ιαν 2014 - 1:23

Samsung Galaxy SII (no rooted)
Android 4.04
StreetPilot v 1.49

Oταν βαζω στον Eυρωπαικο ΝΤU το ΤΥΡ +5 και εχω τσεκαρισμενο μονο τον χαρτη και το Εurope DEM, τοτε ολα καλα.
Οταν τσεκαρω μαζι και το gmap3d (δλδ τα κτιρια 3D) τοτε "εξαφανιζονται" οι δρομοι (Polylines) και τα πολυγωνα γης (Polygones) και φανεται μονο το αναγλυφο του DEM και τα ονοματα δρομων και πολεων.
Το Dem δεν καλυπτει τιποτα, απλα υπαρχει κατι στον συνδιασμο των 3D κτιριων και στον χαρτη και δεν ζωγραφιζεται σωστα.
Αυριο θα το δω και στο 3490, τωρα το εβαλα να ....κοιμηθει για να κρυωσει!!!!

(Πανο, κοκκινο ονομα δρομου?????)
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Αυτο το κιτρινωπο υποβαθρο δεν επρεπε να φαινεται ετσι.
Στο StreetPilot το υποβαθρο ολων των χαρτων ειναι ο Basemap (πρασινο, μπεζ, καφε οσο ανεβαινει το υψομετρο).
Ειναι σαν να ζωγραφιζει ενα συμπαγες κιτρινωπο υποβαθρο χαρτη, πανω απο τον χαρτη, σκεπαζοντας τον.
(Πανο εβγαλα το πολυγωνο του υποβαθρου απο το ΤΥΡ σου και παλι τα ιδια).
Το περιεργο ειναι οτι αν τσεκαρουμε τα κτιρια ΚΑΙ με οποιονδηποτε αλλο χαρτη, παλι το ιδιο κτρινωπο υποβαθρο να σκεπαζει τον καθε χαρτη.
Αν τσεκαρουμε κτιρια, καποιον χαρτη και τον Τοpo της Αναβασης ή τις Ισουψεις Ελλαδος τοτε ο Topo ή οι Ισουψεις ζωγραφιζονται πανω απο το κιτρινωπο.

Καποιο conflict θα δημιουργειται.
Αυριο περισσοτερα, παει και το Galaxy για υπνο λογω μπαταριας....
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

City Navigator Europe NT/NTU (Navteq) TYP Files - Σελίδα 3 Empty Απ: City Navigator Europe NT/NTU (Navteq) TYP Files

Δημοσίευση από panoshm Πεμ 30 Ιαν 2014 - 9:28

x-trail έγραψε:(Πανο, κοκκινο ονομα δρομου?????)
 Twisted Evil Να είμαστε "προβλεπόμενοι" 416691 Τους κεντρικούς δρόμους τους έχω δώσει το χρώμα που έχει ο "default" χάρτης.... Βολικό δεν είναι?

Αφού σκεφτόμουν να το κάνω και στον Autodrive αλλά το ξέχασα μετά, ευτυχώς που μου το θύμησες 697328 

x-trail έγραψε:Το περιεργο ειναι οτι αν τσεκαρουμε τα κτιρια ΚΑΙ με οποιονδηποτε αλλο χαρτη, παλι το ιδιο κτρινωπο υποβαθρο να σκεπαζει τον καθε χαρτη.
Αν τσεκαρουμε κτιρια, καποιον χαρτη και τον Τοpo της Αναβασης ή τις Ισουψεις Ελλαδος τοτε ο Topo ή οι Ισουψεις ζωγραφιζονται πανω απο το κιτρινωπο.

Καποιο conflict θα δημιουργειται.
Μπας και φταίει η έκδοση του StreetPilot που κυκλοφορεί στο internet? Ως γνωστόν δεν δουλεύει και τέλεια, έχει κάποια "θεματάκια" Eam
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

City Navigator Europe NT/NTU (Navteq) TYP Files - Σελίδα 3 Empty Απ: City Navigator Europe NT/NTU (Navteq) TYP Files

Δημοσίευση από costheo Πεμ 30 Ιαν 2014 - 15:18

Ακριβώς όπως στις φωτογραφίες και την περιγραφή του Κυριάκου(x-trail).
Να επισημάνω ότι αν έχεις ενεργοποιήσει π.χ. όλους τους χάρτες που έχω εγώ,δηλ. τον
AutodriveGreek 3.11 με typ xtrail, Anavasi 6.45 me typ xtrail, cneu ntu 2014.40 (χωρίς αλλαγή typ), greek topo 2013a με typ x-trail, και gmapdem και gmap3d, τότε όλα δουλεύουν ρολόι.
Επίσης μπορείς να τσεκάρεις και τον gmap3d μόνο του με τον autodrive π.χ. χωρίς την χρήση του cneu ntu, τότε πάλι δουλεύει μια χαρά.
Ακόμα δεν ξέρω αν για να δουλέψει και το juction vew, θα πρέπει να έχω τσεκάρει τον CNeuNtu, ή δουλεύει από μόνο του εφόσον υπάρχει στο JCV.
Συγνώμη αν σας ζάλησα με λεπτομέρειες που όλοι σας ξέρετε, αλλά εγώ τώρα ανακαλύπτω...
costheo
costheo
New Member
New Member

Άντρας Ηλικία : 58
Τόπος : Αθήνα, Ελλάδα
Ημερομηνία εγγραφής : 19/12/2013
Αριθμός μηνυμάτων : 3


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

City Navigator Europe NT/NTU (Navteq) TYP Files - Σελίδα 3 Empty Απ: City Navigator Europe NT/NTU (Navteq) TYP Files

Δημοσίευση από Santosan Πεμ 30 Ιαν 2014 - 18:59

Μια χρησιμη πιστευω υπενθυμιση ειναι οτι δεν πρεπει να εχουμε ενεργους παραπανω απο ενα λεπτομερεις χαρτες, αλλιως η εφαρμογη παρουσιαζει δυσλειτουργιες & δινει "περιεργες" δρομολογησεις. Το αρχειο JCV ειναι δεσμευμενο με τον Ευρωπαικο, οταν τρεχει δλδ ο χαρτης η εφαρμογη αναζητα το καταλληλο αρχειο (φωτο) απο το JCV με βαση την ενημερωση που δινει ο χαρτης. Κανονικα το αρχειο 3D Buildings πρεπει να ειναι ενεργο μονο με τον Ευρωπαικο αφου προκειται για συνοδευτικο αρχειο δικο του & οχι του Auto Drive, το αποτελεσμα της χρησης του με αυτο τον τροπο μπορει να ειναι δυσλειτουργια της εφαρμογης. Δοκιμαζουμε βεβαια & ψαχνομαστε μεχρι να δουμε τι συμβαινει πραγματι στην πραξη ανα περιπτωση, ετσι μαθαινουμε κιολας.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

City Navigator Europe NT/NTU (Navteq) TYP Files - Σελίδα 3 Empty Απ: City Navigator Europe NT/NTU (Navteq) TYP Files

Δημοσίευση από panoshm Παρ 17 Οκτ 2014 - 15:06

To 1o post ενημερώθηκε με update όλων των link σε νέο hoster
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

City Navigator Europe NT/NTU (Navteq) TYP Files - Σελίδα 3 Empty Απ: City Navigator Europe NT/NTU (Navteq) TYP Files

Δημοσίευση από ΠΑΝΟΣ Λ Δευ 25 Ιουν 2018 - 22:25

TYP για τον City Navigator Europe 2019.10 NTU εχουμε ;
ΠΑΝΟΣ Λ
ΠΑΝΟΣ Λ
Skilled Member
Skilled Member

Άντρας Ηλικία : 61
Τόπος : Πατρα
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 266


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

City Navigator Europe NT/NTU (Navteq) TYP Files - Σελίδα 3 Empty Απ: City Navigator Europe NT/NTU (Navteq) TYP Files

Δημοσίευση από panoshm Δευ 25 Ιουν 2018 - 23:35

Πάνο, έχω σταματήσει να φτιάχνω εδώ και πολύ καιρό, λόγω των πολλών διαφορετικών συσκευών και απαιτήσεων σε πάχη δρόμων...

Χωρίς typ ο χάρτης αυξομειώνει το πάχος των δρόμων ανάλογα το ζουμ, με typ όμως όχι...
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

City Navigator Europe NT/NTU (Navteq) TYP Files - Σελίδα 3 Empty Απ: City Navigator Europe NT/NTU (Navteq) TYP Files

Δημοσίευση από ΠΑΝΟΣ Λ Δευ 25 Ιουν 2018 - 23:37

στα χρώματα με χαλαει λιγο Πανο γιαυτο τα ηθελα
ΠΑΝΟΣ Λ
ΠΑΝΟΣ Λ
Skilled Member
Skilled Member

Άντρας Ηλικία : 61
Τόπος : Πατρα
Ημερομηνία εγγραφής : 20/11/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 266


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

City Navigator Europe NT/NTU (Navteq) TYP Files - Σελίδα 3 Empty Απ: City Navigator Europe NT/NTU (Navteq) TYP Files

Δημοσίευση από x-trail Τρι 26 Ιουν 2018 - 14:22

Αφου το 2595 εχει Θεματα Χαρτη, για τον ευρωπαικο που το ΤΥΡ του δεν εχει μεσα δρομους, μπορεις να χρησιμοποιησεις καποιο απο τα Θεματα μου που εχω φτιαξει για τον Autodrive και τον NTU.
Aπλως αντεγραψε τα 4 αρχεια στον φακελο Τhemes της συσκευης και δοκιμασε τα αν σου αρεσουν.
Αν θελεις αλλαγες, σημειωσε τι χρωματα και ποιες κατηγοριες δρομων θελεις να αλλαξεις και μετα πηγαινε εδω: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] και φορτωσε καποιο απο τα 4 .kmtf και κανε τι αλλαγες που θελεις online και σωσε το αρχειο με αλλο ονομα και αντεγραψε το στη συσκευη σου.

Για τα Θεματα δες περισσοτερα εδω:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Αρχεία
City Navigator Europe NT/NTU (Navteq) TYP Files - Σελίδα 3 Attachment
kmtf.zip Δεν έχετε το δικαίωμα να κατεβάσετε τα attachments.(8 Kb) Κατεβάστηκε 8 φορές
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

City Navigator Europe NT/NTU (Navteq) TYP Files - Σελίδα 3 Empty Απ: City Navigator Europe NT/NTU (Navteq) TYP Files

Δημοσίευση από piato Κυρ 7 Απρ 2019 - 17:13

Μονο μεσω των ΘΕΜΑΤΩΝ μπορουμε πλεον να κανουμε αλλαγες στον ευρωπαικο???
Απο που μπορω να κατεβασω τα τροποποιημένα themes του Κυριακου???
1---Απο εδω ??? [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
2---Οσο αφορα τον ευρωπαικο θα πρεπει να συνοδευεται με καποιο mod .typ file???ή αφήνουμε
το ιδιο original  .typ  ???
3---Ωστοσο η συσκευη διαθετει τα τεσσερα (4)αναφερομενα themes. Τα κανουμε αντικατασταση????




Υ.Σ.Το original .typ αρχειο βλεπω να εχει πολλες ελλειψεις......ειναι σχεδον άδειο!!!!
piato
piato
Member
Member

Άντρας Τόπος : Greece
Ημερομηνία εγγραφής : 28/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 163


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

City Navigator Europe NT/NTU (Navteq) TYP Files - Σελίδα 3 Empty Απ: City Navigator Europe NT/NTU (Navteq) TYP Files

Δημοσίευση από x-trail Κυρ 7 Απρ 2019 - 23:32

Να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματακια απο την αρχη.
Καθε χαρτης για Garmin θεωρητικα εχει μεσα του ενα TYP που οριζει:
-- χρωματα και παχη δρομων
-- σχηματα των POIs  
-- χρωματα,σχηματα και προτεραιοτητα σειρας σχεδιασης (Draw Order) για τα πολυγωνα χρησης γης (παρκα, θαλασσες, λιμνες, ποταμια, αεροδρομια κλπ).
Καθε συσκευη Garmin εχει μεσα της (χωρις να μπορουμε να το δουμε) ενα Theme της Garmin που οριζει τα παραπανω.
Κανονας: οτι δεν οριζεται μεσα στο ΤΥΡ ενος χαρτη, ζωγραφιζεται βασει του Τheme που εχει επιλεγει. (by default ειναι επιλεγμενο το Theme της Garmin).
Kαποια στιγμη η Garmin προσθεσε κι αλλα Themes στις συσκευες της.
Ο Ευρωπαικος περιεχει ενα "αδειο" ΤΥΡ κι ετσι ολα του τα στοιχεια του ζωγραφιζονται βασει του Theme που εχουμε επιλεγμενο.
Για να αλλαξουμε το ΤΥΡ του Ευρωπαικου πρεπει να εχουμε εγκατεστημενη την εκδοση για PC στον υπολογιστη μας και εκει να αλλαξουμε το ΤΥΡ το original με το δικο μας και μετα με το MapInstall να κατασκευασουμε τον Βορειο και Νοτιο χαρτη και μετα να τους βαλουμε στη συσκευη μας στη θεση αυτων που μας κατεβασε το Garmin Express (που εχουν το "αδειο" ΤΥΡ).
Το να βαλουμε στο αδειο ΤΥΡ πεντε εξι δρομους ειναι ευκολο, αλλα τοτε θα χασουμε την δυνατοτητα της αυτοματης αναπροσαρμογης του παχους του καθε δρομου, που μπορει να το κανει μονο ενα Theme.
Το να βαλουμε πολυγωνα ειναι πολυ πιο δυσκολο, εχω δει και ΤΥΡ με 60 ή 70 ειδη πολυγωνων, αλλα αυτο που ειναι τρομερα δυσκολο ειναι να φτιαξουμε ενα "ολοσωστο" Draw Order για τα πολυγωνα αυτα, ωστε να μην κρυβεται κανενα, σε οοοολη την Ευρωπη (τρεχα γυρευε και ψαχνε τον χαρτη, καλο κουραγιο!!!).

Eχω φτιαξει 4 Themes για τον Autodrive ωστε οι δρομοι του να σχεδιαζονται με σωστο παχος στα κοντινα ζουμ, συνδιαζοντας ταυτοχρονα νεα ΤΥΡ απο τα οποια απουσιαζουν οι δρομοι αυτοι, ωστε αυτοι να σχεδιαζονται βασει του εκαστοτε Theme που εχουμε επιλεξει.

1. Ναι απο εκει τα κατεβαζουμε τα Themes.
2. Aφηνουμε το original ΤΥΡ αφου αυτο ειναι "αδειο" κι ετσι ολα σχεδιαζονται βασει του επιλεγμενου Theme
3. Αν στη συσκευη σου εχεις ηδη βαλει τα 4 Themes μου τοτε απλως επιλεγεις καποιο απο αυτα και βλεπεις το αποτελεσμα.
Αν παλι θελεις, ειναι σχετικα ευκολο να φτιαξεις και δικο σου Τheme (online) και να το δοκιμασεις.
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

City Navigator Europe NT/NTU (Navteq) TYP Files - Σελίδα 3 Empty Απ: City Navigator Europe NT/NTU (Navteq) TYP Files

Δημοσίευση από piato Δευ 8 Απρ 2019 - 10:21

Κυριακο οπως παντα τελειος.

Το Nuvicam εχει μεσα του τουλαχιστον 10-12 διαφορετικα themes ....και λιγα λεω....
Τα ονομαζει ως εξης :
1--> Garmin
2--> Germany
3--> Italy
4--> Luxeburg
5--> Poland
6--> France
και παει λεγοντας........
στο τελος εχει αυτα τα (4) που εχεις ονοματίσει εσυ.!!!!!!
piato
piato
Member
Member

Άντρας Τόπος : Greece
Ημερομηνία εγγραφής : 28/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 163


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 3 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης