My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access



Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

My Garmin Sat Nav
Καλώς ήλθατε στο My Garmin Sat Nav ‼️

Πρέπει να συνδεθείτε ή να κάνετε εγγραφή γιά να έχετε πρόσβαση σε όλο το forum

Welcome to My Garmin Sat Nav !!

You must Log in or Register to gain full forum access

My Garmin Sat Nav
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Αγορα συσκευης πλοηγησης

+2
ZAFIR
x-trail
6 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Αγορα συσκευης πλοηγησης  Empty Αγορα συσκευης πλοηγησης

Δημοσίευση από simoula Κυρ 19 Ιουλ 2015 - 23:37

Γεια σας,
Να το παρω απο την αρχη για να εξηγησω τι ψαχνω και να καταλαβετε τις γνωσεις μου στο αθλημα.
Πριν απο αρκετα χρονια αγορασα την συσκευη pna mls 4800bt και ολα ηταν τελεια, γρηγορος επαναυπολογισμος διαδρομης οταν εχανες την στροφη, καλο ηχειο, φωτεινη οθονη ακομη και στον ηλιο, διδρομη με στασεις σου εδειχνε ταχυτητα υψομετρο κ.τ.λ. Παραπονο κανενα γιατι ουτε μια φορα δεν με εστριψε λαθος και ποτε δεν με εκανε να την αμφισβητήσω, μεχρι που αρχισε να κανει διακοπες και σταματησε τελικα να δουλευει, οπως ημουν ευχαριστημενος λοιπον πηγα περισυ και αγορασα παλι mls αλλα που να ηξερα οτι καμια σχεση τα παλια με τα καινουργια, τιποτα δεν πηγαινε σωστα στη νεα συσκευη (mls td 50sla) αλλου το ελεγα να με παει αλλου με πηγαινε, τελικα επεσε και εσπασε και καλα να παθει γιατι δεν της ειχα καμια εμπιστοσυνη.
Στο ψαξιμο επανω μαθαινω για σας και για τα garmin οτι ειναι αρκετα αξιολογα.

Με την τεχνολογια δεν τα εχω καλα και αυτο το λεω γιατι θα μου πειτε παρε ενα smartphone η tablet και βαλε καποιο λογισμικο, αμ δε ομως γιατι δεν ξερω τιποτα απο ολα αυτα εκτος και αν μου δωσει καποιος μασημενη τροφη.
Η χρηση που το θελω ειναι γιατι παιρνω το αμαξι μαζι με τη σύζυγο και γυρναμε την Ελλαδα μας, θα ηθελα μια συσκευη τουλαχιστον 5" γιατι εχω και πρεσβυωπια και να εχει ολα τα καλα που αναφερα παραπανω.
Δεν θα ηθελα να δωσω παραπανω απο 200 ευρω, αν εχει και χαρτες ευρωπης δεν θα με χαλαγε, θα ηθελα να εχει και δωρεαν αναβαθμισεις, πανω απο ολα να ειναι αξιοπιστη συσκευη με αξιοπιστο χαρτη, plug & play.

Τωρα αν επιμενετε οτι καλυτερο θα ηταν να παρω smartphone η tablet με καποιο χαρτη θα προτιμουσα να μου δωσετε συγκεκριμενα πραγματα και ακριβης οδηγιες.

Περιμενω τις συμβουλες σας.
simoula
simoula
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Ξανθη
Ημερομηνία εγγραφής : 19/07/2015
Αριθμός μηνυμάτων : 64


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορα συσκευης πλοηγησης  Empty Απ: Αγορα συσκευης πλοηγησης

Δημοσίευση από Santosan Δευ 20 Ιουλ 2015 - 0:16

Στις 5" & με τα λεφτά που διαθέτεις η συσκευή που θα σου πρότεινα είναι το Nuvi 2589. Στην Ελλάδα έρχεται σε δύο εκδόσεις, το 2589 που έχει μόνο τον Auto Drive Hellas με αναβαθμίσεις εφ' όρου ζωής & το 2589 LMT που εκτός από τον Auto Drive έχει & τον City Navigator Europe συν τον δέκτη δεδομένων κίνησης αν σε ενδιαφέρει αυτό ειδικά αν κινείσαι εντός Αθηνών.

Αντιπροσωπεία:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επισημοι μεταπωλητες:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Μπορεις να διαβασεις σχετικα με την συσκευη εδω:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Η διαφορά μεταξύ του Nuvi 2599 & του 2589 έχει να κάνει με τον δέκτη δεδομένων κίνησης που στο πρώτο είναι ψηφιακός ο οποίος δεν υποστηρίζεται ακόμα στην Ελλάδα. Η συσκευή είναι πάρα πολύ καλή, έχω μόνο καλές εντυπώσεις να μεταφέρω μετά από όλο αυτό το διάστημα που ασχολούμαι μαζί της & αποδεδειγμένα πολύ ανθεκτική σε "βαριά" χρήση αφού δεν μου "παραπονέθηκε" ποτέ.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορα συσκευης πλοηγησης  Empty Απ: Αγορα συσκευης πλοηγησης

Δημοσίευση από simoula Δευ 20 Ιουλ 2015 - 12:35

Καλημερα και ευχαριστω για την τοσο γρηγορη απαντηση σου,
Δεν θα μπω στη διαδικασια να αρχισω να ρωταω για αλλα μοντελα, θα μεινω σε αυτο που μου προτεινεις (και αν βγει πατατα τοτε το κριμα στο λαιμο σου, πλακα κανω ετσι) και οι ερωτησεις που θα κανω θα ειναι για αυτο.

Η διαφορα στην τιμη μεταξυ του 2589 και του 2589 LMT ειναι στο δεκτη δεδομενων και στο city navigator αν καταλαβα καλα?

Το 2589LMT που εχει το city navigator europe ειναι απλα ο χαρτης ευρωπης?

Το δεκτη δεδομενων δεν τον χρειαζομαι γιατι κινουμε στην επαρχια και τα ταξιδια μου ειναι στην επαρχια, στα σχολια στο σιτε της εταιρειας λεει οτι εχει και τους χωματοδρομους κατι που ειναι πολυ καλο, ισχυει? 

Διαβασα καλα σχολια για την συσκευη απο σενα για τον χαρτη ομως μου ειπες λιγα, ειναι αξιοπιστος η θα με πηγαινει απο Ξανθη στη θεσσαλονικη μεσω Λαμιας? ( το ρωταω γιατι ειναι το επαθα με το προηγουμενο).
simoula
simoula
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Ξανθη
Ημερομηνία εγγραφής : 19/07/2015
Αριθμός μηνυμάτων : 64


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορα συσκευης πλοηγησης  Empty Απ: Αγορα συσκευης πλοηγησης

Δημοσίευση από Santosan Δευ 20 Ιουλ 2015 - 13:31

Να με ρωτήσεις για όποιο μοντέλο θέλεις, ρίξε μια ματιά στις προδιαγραφές τους & αν κάτι σου αρέσει το συζητάμε.

Η διαφορά στην τιμή έχει να κάνει με τον χάρτη City Navigator Europe (Πανευρωπαική κάλυψη) & τον δέκτη δεδομένων κίνησης. Όπως & ο Auto Drive έτσι & αυτός ο χάρτης έχει αναβαθμίσεις εφ' όρου ζωής. Οι χάρτες είναι αξιόπιστοι, στην συγκεκριμένη συσκευή επειδή την έχω στα χέρια μου & την χρησιμοποιώ οι δρομολογήσεις είναι πολύ καλές & για τους δύο. Ο Auto Drive έχει & τους κύριους χωματόδρομους (μόνο πρωτεύον δίκτυο) με έχει βγάλει παλληκάρι παντού στην Αττική που τον χρησιμοποιώ όπου οι δρομολογήσεις του είναι πιο σωστές. Στην Β. Ελλάδα, σε κάποια νησιά & στην επαρχία φαίνεται σε κάποιες περιπτώσεις πιο ενημερωμένος ο City Navigator, ο οποίος συνοδεύεται από το Foursquare που δίνει δυνατότητα αναζήτησης poi εκατομμυρίων σημείων που ενημερώνονται σε κάθε αναβαθμιση. Η αλήθεια είναι οτι & οι δύο είναι χρησιμότατοι, για εμένα θα πρέπει να είναι διαθέσιμοι στην συσκευή.

Όσο αφορά το θέμα αξιοπιστίας της πλοήγησης δεν το συζητώ ο συνδυασμός Garmin - Auto Drive - City Navigator - Anavasi - Topo Drive Hellas είναι οτι καλύτερο υπάρχει στην αγορά για την Ελλάδα.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορα συσκευης πλοηγησης  Empty Απ: Αγορα συσκευης πλοηγησης

Δημοσίευση από simoula Δευ 20 Ιουλ 2015 - 14:09

Μανο ευχαριστω και παλι για την ωραια διαθεση σας να με βοηθησετε.

Δεν θα μπω στη διαδικασια να ψαξω για κατι το οποιο γνωριζω ελαχιστα εως καθολου γιατι δεν μου αρεσει να κουραζω τους αλλους οταν εγω δεν γνωριζω τιποτα, θα ρωτησω εαν μου προτεινεται κατι αλλο η βγει απο την κουβεντα που κανουμε.
Επισης το ωραιο που εγραψες ειναι σχετικο ετσι? τι να το κανω αν σε επιπεδο ομορφιας το ταδε gps ειναι ωραιο αλλα σε λειτουργικοτητα υστερει απο αλλα.

Νομιζα οτι o χαρτης CITY NAVIGATOR ηταν μονο για ευρωπη αλλα μου λες οτι ειναι καλυτερος για βορεια Ελλαδα σε καποιες περιπτωσεις που θα πρεπει να τις ανακαλυψω μονος μου.
Οποτε το 2589 LMT ειναι μονοδρομος?
Θα πρεπει να αλλαζω χαρτες π.χ. οταν θελω να κινηθω βορεια Ελλαδα και οταν θα κινουμε νοτια Ελλαδα?

Τα 250 ευροπουλα φαινεται οτι δεν θα τα αποφύγουμε?

Αν πραγματι κριθει οτι για να κανω καλα χωρις προβληματα την "δουλεια" μου χρειαστει να ανεβω στα 250 θα το κανω αλλα θα ηθελα να το εξαντλησω ρωτωντας εστω και χαζομαρες (για αλλους). 

Για τον χαρτη TOPO DRIVE HELLAS δυο λογια μονο και το πως θα μπορουσε να λειτουργησει συμπληρωματικα? ποσο κοστιζει?
Για την περιπτωση μου τι λεει?

Σορρυ για τα πολλα που ρωταω αλλα το ειπα και πριν οτι θα ρωταω αν το φέρνει η κουβεντα και εσυ στην κουβεντα ριχνεις συνεχεια και αλλες πληροφοριες.
simoula
simoula
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Ξανθη
Ημερομηνία εγγραφής : 19/07/2015
Αριθμός μηνυμάτων : 64


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορα συσκευης πλοηγησης  Empty Απ: Αγορα συσκευης πλοηγησης

Δημοσίευση από x-trail Δευ 20 Ιουλ 2015 - 18:24

Γεια χαρα Δημητρη, φιλια σην ομορφη Ξανθη, εσυ πρεπει να ησουν 3η λυκειου οταν τελειωνα εκει το ΔΠΘ, γραψαμε μια καποια ιστορια στην πολη!!!

Τωρα να πω την ...αμαρτια μου, ξερω, ξερω ο Μανος θα μου την πει γιατι ειναι υπερ των συσκευων κι εγω υπερ των παλιων και πολυδοκιμασμενων 697328 697328 697328

Περιμενω να φορτισει η μπαταρια ενος 3590 LMT (αγορασμενο απο γνωστο καταστημα) ωστε να το αναβαθμισω σε firmware και χαρτες.
Εχει οθονη 5 ιντσες 800x480, καλωδιο για κινηση, 3D απεικονιση εδαφους, Αutodrive και City Navigator Europe.
Eχει και Audio out για να ακους με ακουστικα οδηγιες (και μουσικη) ωστε να μην χρειαζομαστε το Silent Voice οταν ταξιδευουμε νυχτα και κοιμαται η οικογενεια!!!
Aπο ποιοτητα κατασκευης, δεν το συζηταω, ειναι εργο τεχνης!!!
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορα συσκευης πλοηγησης  Empty Απ: Αγορα συσκευης πλοηγησης

Δημοσίευση από simoula Δευ 20 Ιουλ 2015 - 19:57

Βρε καλως τον!!!!!!!
Οχι να το παινευτω αλλα η πολη μου ειναι Ωραια και οποιος ξερει να περναει καλα ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΛΑ!!!!!!
Κυριακο χαιρομαι που δινεις πασα για παραπανω κουβεντα,
  
Κυριακο εγραψες οτι ο Μανος ειναι υπερ των συσκευων, εννοεις των νεων συσκευων???
Γιατι πρεπει να αναβαθμισης σε firmware και χαρτες? δεν εχουν την τελευταια ενημερωση οταν τα αγοραζεις?
Τι ειναι το καλωδιο κινησης που εγραψες?
Το 3590 LMT που πηρες σημερα μαλλον ειναι "παλια" συσκευη και αν καταλαβα καλα φοραει τους ιδιους χαρτες με αυτο (2589 LMT) που μου προτεινε ο Μανος, επιπλεον το 3590 εχει μεγαλυτερη αυτονομια σε μπαταρια, τι αλλες διαφορες εχει με το 3590??? γιατι να προτιμησω το 3590?

Εβαλα τις δυο συσκευες σε συγκριση, εχει περισσοτερα καλουδια η 3590 η κανω λαθος? ουσιατικα το παιχνιδι παιζεται στις συσκευες η οχι?
Ποια ειναι καλυτερη?


Έχει επεξεργασθεί από τον/την simoula στις Δευ 20 Ιουλ 2015 - 20:10, 1 φορά
simoula
simoula
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Ξανθη
Ημερομηνία εγγραφής : 19/07/2015
Αριθμός μηνυμάτων : 64


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορα συσκευης πλοηγησης  Empty Απ: Αγορα συσκευης πλοηγησης

Δημοσίευση από Santosan Δευ 20 Ιουλ 2015 - 20:08

Το Nuvi 2589 δεν είναι μονόδρομος, είναι απλώς μια λύση που αντιπροσωπεύει αυτό που λέμε value for money & επειδή τo έχω δοκιμάσει αρκετά & τo έχω ταλαιπωρήσει ακόμα περισσότερο πιστεύω οτι αξίζει τον κόπο από κάθε άποψη είτε αφορά την ποιότητα κατάσκευης, τις δυνατότητες ή/& την αντοχη. Για να σου δώσω μία εικόνα & να καταλάβεις τι εννοώ έχοντας το Nuvi 3490 (η προσωπική μου συσκευή της κορυφαίας σειράς Prestige του 2012) & το 2599 (συσκευη της μεσαίας σειράς Advanced του 2014/15) στα χέρια μου & άρα δυνατότητα για να τα συγκρίνω μπορώ να σου πω ότι το 2599 είναι συνολικά καλύτερο από το 3490 ας ανήκει σε πιό φθηνή κατηγορία & είναι φυσικό αφού η μία συσκευή είναι "γριούλα" με τις δυνατότητες της εποχής της ενώ η άλλη τελευταίας κοπής. Προσωπικά δεν θα έκανα ποτέ αγορά μίας συσκευής την οποία έχει καταργήσει (Discontinued) η Garmin (https://buy.garmin.com/en-US/US/prod97509.html & [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.] & αυτο γιατι σημαίνει επίσημα ότι έχει σταματήσει να την υποστηρίζει κατι που αποδεικνύεται από την τελευταία αναβάθμιση firm που δοθηκε τον Μάρτιο του 2014 & που θεωρώ ιδιαίτερα σημαντικο αφού η συσκευή είναι πλέον "τελειωμένη" ...

Μια άλλη πρόταση πιό οικονομική αλλά με λιγότερες δυνατότητες είναι το Nuvi 66LM που έρχεται στην Ελλάδα. Αυτή η συσκευή είναι στις 6" έχει τον Auto Drive & τον Ευρωπαικό με τους δύο χάρτες να έχουν αναβαθμίσεις εφ' ορου ζωής, η οθόνη είναι υψηλής ανάλυσης 800x480 αφου στις 6" είναι αδύνατον να χρησιμοποιηθεί η ταπεινή ανάλυση 480x272 του 2599 στις 5". Tο Nuvi 66LM όμως είναι ήδη το προηγούμενο μοντέλο αφού έχει κυκλοφορήσει το Nuvi 67LM που έχει περισσότερες δυνατότητες σαν συσκευή, πιστεύω όμως ότι μπορεί να σε καλύψει αν & η διαφορά των χρημάτων σε σχέση με το 2599 δεν δικαιολογεί την επιλογή του ....
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορα συσκευης πλοηγησης  Empty Απ: Αγορα συσκευης πλοηγησης

Δημοσίευση από simoula Δευ 20 Ιουλ 2015 - 20:27

Μανο τωρα καταλαβα τι εννοουσε ο Κυριακος οταν ειπε οτι θα του την πεις και  δεν θα διαφωνησω μαζι σου, απλα θελω να ακουσω τον Κυριακο να υπερασπιζετε την επιλογη του για να καταληξω τελικα.
Κυριακο?
simoula
simoula
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Ξανθη
Ημερομηνία εγγραφής : 19/07/2015
Αριθμός μηνυμάτων : 64


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορα συσκευης πλοηγησης  Empty Απ: Αγορα συσκευης πλοηγησης

Δημοσίευση από Santosan Δευ 20 Ιουλ 2015 - 20:37

Δεν τίθεται θέμα να του την πω ή να μου την πεί, δεν το βλέπω έτσι το θέμα, ούτε πρόκειται για κάτι προσωπικό. Εξηγώ για να μην παρεξηγηθώ ... Smile
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορα συσκευης πλοηγησης  Empty Απ: Αγορα συσκευης πλοηγησης

Δημοσίευση από simoula Δευ 20 Ιουλ 2015 - 20:47

Μάνο αστειεύτηκα,
Βλεπω την 2689 LMT και την βρισκω ιδια με αυτη που μου προτεινες την 2589 LMT εκτος απο το μεγεθος και την αναλυση της οθονης, η διαφορα τους ειναι στα 30 ευρο, αξιζει αυτη η διαφορα??

Επισης βλεπω στο skroutz οτι αυτες οι συσκευες πριν ενα μηνα ηταν περιπου 70 ευρο φθηνοτερες, τωρα μαλλον εποχης ανεβηκαν.
simoula
simoula
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Ξανθη
Ημερομηνία εγγραφής : 19/07/2015
Αριθμός μηνυμάτων : 64


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορα συσκευης πλοηγησης  Empty Απ: Αγορα συσκευης πλοηγησης

Δημοσίευση από x-trail Δευ 20 Ιουλ 2015 - 22:01

Χιλια συγγνωμη παιδες αλλλα κανω αναβαιμιση με το 3καταρατο garmin express  στον 2016..10 και γταφβ απο το τηλεφωνο με 3G  για να μην συμβει κανενα ...ατυχημα.
Κι ο Μανος κι εγω εχουμε το 3490 και εγω δεν το αλλαζω με τιποτα, εκτος φυσικα με το 3590 λογω πρεσβυωπιας.
θα επανελθω αναλυτικοτερα τα μεσανυχτα μετα το τελος της αναβαθμισης...
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορα συσκευης πλοηγησης  Empty Απ: Αγορα συσκευης πλοηγησης

Δημοσίευση από ZAFIR Δευ 20 Ιουλ 2015 - 22:28

έτσι να αναφέρω με την ευκαιρία,μιά ανάλογη περίπτωση νέου κατόχου garmin 2495,γύρισε προχθές απο ένα ταξιδάκι μαζί του με ένα zzr1400 6300 κμ ..είχε 3 διαφορετικά μλ...πρίν..ο κάτοχος του 200w που είχα ,πάει πορτογαλία,απλά να τελειώσει με την ήπειρο,όχι το αρχαίο garmin...
SFlGREECE SFlGREECE Garmin2
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορα συσκευης πλοηγησης  Empty Απ: Αγορα συσκευης πλοηγησης

Δημοσίευση από ZAFIR Δευ 20 Ιουλ 2015 - 22:28

Sat Nav Bird Sat Nav


Έχει επεξεργασθεί από τον/την ZAFIR στις Δευ 20 Ιουλ 2015 - 22:30, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : edit)
ZAFIR
ZAFIR
Expert Member
Expert Member

Άντρας Ηλικία : 56
Τόπος : patra
Ημερομηνία εγγραφής : 23/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 1935


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορα συσκευης πλοηγησης  Empty Απ: Αγορα συσκευης πλοηγησης

Δημοσίευση από Santosan Δευ 20 Ιουλ 2015 - 23:08

simoula έγραψε:Βλεπω την 2689 LMT και την βρισκω ιδια με αυτη που μου προτεινες την 2589 LMT εκτος απο το μεγεθος και την αναλυση της οθονης, η διαφορα τους ειναι στα 30 ευρο, αξιζει αυτη η διαφορα??

Η διαφορά όπως έγραψες αφορά μόνο το μέγεθος της οθόνης απο τις 5" στις 6" & την ανάλυση που ανεβαίνει στα 800x480, οι υπόλοιπες δυνατότητες είναι ίδιες. Η διαφορά είναι μικρή αλλά εδώ σημασία έχει η χρηστικότητα, κατά πόσο σε βολεύει δλδ η 5αρα ή 6αρα οθόνη.
Ακόμα & αν αγοράσεις παλαιότερο μοντέλο η αντιπροσωπεία σε καλύπτει με την εγγύηση που συνοδεύει την συσκευή. Με τον όρο "τελειωμένες" εννοώ ξεκάθαρα ότι η Garmin της έχει καταργήσει, δεν αναβαθμίζονται πλεόν αλλά το κυριότερο τυχόν ασυμβατότητες που θα παρουσιαστούν από καινούργιο software το πιθανότερο είναι ότι δεν θα διορθωθουν αφού η Garmin τις έχει δηλώσει ως discontinued. Σαφώς έχω δεθει με το 3490 & το γουστάρω με χίλια, το οποίο είναι ακριβώς ίδιο με το 3590 εκτός από τις διαστάσεις της οθόνης αλλά η αλήθεια είναι ότι μετά την σύγκριση με το 2599 δεν μπορεί να σταθεί πλέον, γέρασε & έχει μείνει πίσω. Μιλάω πάντα αντικειμενικά & με βάση την πορσωπική μου εμπειρία από τις δύο συσκευές.

Υ.Γ

Να παρακαλέσω όλους να μην γίνονται αναφορές μέσα στο post μας του τύπου "αγόρασα το τάδε μηχάνημα από τον τάδε, τόσα λεφτά" για ευνόητους λόγους. Μας διαβάζουν πολλοί & μερκά πράγματα γίνονται εύκολα παρεξηγήσιμα ...
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορα συσκευης πλοηγησης  Empty Απ: Αγορα συσκευης πλοηγησης

Δημοσίευση από x-trail Τρι 21 Ιουλ 2015 - 2:22

Επεστρεψα ...νικητης, ολα εγιναν σωστα!!!
Μανο το ονομα το ανεφερα γιατι μονο αυτος το εχει στη Β.Ελλαδα και αυτο που με παραξενεψε ειναι οτι παλαιοτερα ηταν "ακριβο" μαγαζι.
Παμε τωρα στα δικα μας.
Τις "παλιες" συσκευες (discontinued) δεν τις θεωρω "τελειωμενες".
Τις θεωρω "ολοκληρωμενες" απο την αποψη οτι κατα τη διαρκεια της ζωης τους εβγαλε η Garmin 5-10 firmware και εφτιαξε σταδιακα τις περισσοτερες ατελειες του λογισμικου τους.
Το βλεπω σαν αυτοκινητο, αν παρεις το μοντελο μολις βγει, παιρνεις μαζι και τις ...παιδικες ασθενειες ωσπου αυτες να διορθωθουν προς το τελος της ζωης του συγκεκριμενου μοντελου.
Οποτε προσωπικα (μετα απο χρονια ενασχολησης) προτιμω κατι το σταθερο για βασιζομαι πανω του ως απλος χρηστης.
Ως ..tester βεβαια, δεν με χαλαει και το καινουριο, να ψαξω, να βρω, να πειραματιστω, να μαθω αλλα ΚΑΙ να παθω δυστυχως!!!
Τα Garmin, ευτυχως για μας, δυστυχως για την εταιρια, κρατουν γερα για πολλα χρονια!!!
Αυτο που αλλαζει μεταξυ του βασικου και του κορυφαιου μοντελου μιας σειρας ειναι οι δυνατοτητες της συσκευης.
Ξεκιναει με απλα πραγματακια κι ενα χαρτη και φτανει στο κορυφαιο με σχεδον τα παντα.
Απο χρονια σε χρονια αυτο που δεν αλλαζει ειναι η απλη χρηση του χαρτη, αφου τους σημερινους χαρτες μπορουν να τους διαβασουν, οχι μονο οδικα garmin δεκαετιας, αλλα και τα παμπαλαια ορειβατικα.
Αλλαζουν ομως οι δυνατοτητες, αλλες προστιθονται κι αλλες δυστυχως αφαιρουνται οπως πχ η πλοηγηση πεζου και το τρισδιαστατο εδαφος.
Αλλαζει επισης και η "οψη" αυτου που βλεπουμε στη οθονη, το user interface, τα κουμπια, τα σχηματα, τα χρωματα κι εδω ειναι πλεον προσωπικο θεμα του καθενος τι του αρεσει οπτικα.
Μετα υπαρχουν δυνατοτητες που στην Ελλαδα δουλεουν μονο για Αθηνα (πληροφοριες μποτιλιαρισματος-traffic) ή αντε και στη Θεσσαλονικη (κτηρια 3D) ή που δεν θα δουλεψουν σωστα ποτε στην Ελλαδα οπως το Real Νavigation με το ρυθμο που ανοιγουν ή κλεινουν τα μαγαζια εδω, η Here δεν προλαβαινει...

Το 3590 λοιπον εκτος οτι στην εποχη του ηταν οτι πιο κορυφαιο εβγαλε η Garmin, κι απο τοτε δεν εχει βγαλει κατι τοσο πρωτοποριακο, τοσο ολοκληρωμενο, εδω προσωπικη ειναι η γνωμη.
Εχουμε λοιπον και λεμε:
-- Τρισδιαστατο εδαφος, να χαιρεσαι να κοιτας την οθονη.
-- Τρισδιαστατα κτηρια σε Αθηνα και Θεσσαλονικη (κι αλλες ευρωπαικες πολεις)
-- Πληροφοριες μποτιλιαρισματος-traffic σε Αθηνα (και στην Ευρωπη)
-- Πολλα dashboards (ταμπλω) να επιλεξουμε, ακομα και δικα μας να φτιαξουμε αν δεν μας φτανουν τα 4 πεδια πληροφοριων (ταχυτητα + Αποσταση + χρονος + ωρα + υψομετρο + κλπ κλπ)
-- Δυο μεγαφωνα, ενα ενσωματωμενο στη συσκευη με μετρια ενταση κι ενα δευτερο στην βαση του παρμπριζ με μεγαλη ενταση. Εδω να συμπληρωσω κατι που με εχει βολεψει αφανταστα, ειναι οτι το καλωδιο του αναπτηρα μπαινει στην βαση και οχι στη συσκευη με αποτελεσμα να αφηνω την βαση στο παρπριζ και να βαζω-βγαζω τη συσκευη ζωρις να ταλαιπωρω την θυρα USB
-- Εχει φυσικα bluetooth και συνδεεται με smartphone, εχει και Smartphone Link για Android και για το ecoRoute HD
-- Eχει player για τραγουδια και βιντεο
-- Εχει εξοδο για ακουστικα

Τι απο τα παραπανω δεν εχουν τα "νεα" μοντελα;
Δεν εχουν τρισδιαστατο εδαφος και κτηρια, πλοηγηση πεζου, ακουστικα, πολυχρωμη οθονη και πληκτρα ωστε να τα ξεχωριζω και να τα ομαδοποιω γρηγορα οταν οδηγω (εδω ειναι προσωπικη γνωμη) και δεν εχουν Dashboard, oπου ειναι κατι βασικο για μενα οπου θελω ταχυτητα, αποσταση, χρονο, ενδιαμεσο προορισμο και οπωσδηποτε καταναλωση με το ecoRoute HD (λογω 4x4)
Τα "νεα" μοντελα θα μου δωσουν Real Directions, ναι, που; στην Ελλαδα; θα μου πουν στριψε στη Pizza Roma αριστερα που θα εχει κλεισει πριν δυο χρονια ή θα μου δωσουν το Direct Access οπου οοοοταν εφαρμοστει στην Ελλαδα θα ειναι για 5-10 εμπορικα κεντρα στην Αθηνα και σο Βενιζελος και με το ρυθμο ανανεωσης χαρτη κοντα 9 μηνες απο την δηλωση αλλαγης ως την εφαρμογη στο χαρτη, κι αν οι αναβαθμισεις χαρτη γινουν τελικα 3 τον χρονο, για Ελλαδα θα μου ειναι πρακτικα αχρηστο, για Ευρωπη κι Αμερικη ισως χρησιμοτατο.
Το Foursquare δεν το εχω χρησιμοποιησει ουτε στο κινητο ποτε, οποτε δεν μπορω να το κρινω.
Το κακο με μας εδω στο ....Eλλαντα ειναι οτι δεν ζουμε σε μια Ταιβαν, σε μια Αμερικη, ουτε καν σε μια Ευρωπη, ωστε να μπορουμε να χρησιμοποιουμε αποτελεσματικα στην Ελλαδα οτι νεωτερισμο προσθετει η Garmin καθε χρονο στις συσκευες της....

Αυριο που θα επιστρεψω το 3590 στο συνατξιουχο κατοχο του, πραγματικ θα μου λειψει....
x-trail
x-trail
Honorary Member
 Honorary Member

Άντρας Τόπος : Θεσσαλονικη
Ημερομηνία εγγραφής : 09/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2340


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορα συσκευης πλοηγησης  Empty Απ: Αγορα συσκευης πλοηγησης

Δημοσίευση από Santosan Τρι 21 Ιουλ 2015 - 8:21

Τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι, πρέπει να δοκιμάσεις μία καινούργια καινούργια συσκευή να την συγκρίνεις για να δείς την διαφορά. Οι καινούργιες συσκευές έχουν 3d terrain, 3d buildings δεν έχει η Prestige σειρα του 2015, ακόμα τουλάχιστον. Πλοήγηση πεζου ; Έχει καταργηθει πλέον από την Garmin, ακόμα & οι χάρτες City Explorer έχουν καταργηθεί οπότε για τι μιλάμε .... Ας μιλήσουμε για το "Direct Access" που είναι πραγματικά χρήσιμο & το έχουν οι νέες συσκευές. Bluetooth, Smartphone Link, Traffic, EcoRoute HD τα πάντα είναι διαθέσιμα. Ας πούμε όμως για τις φωνητικές εντολές στα Ελληνικά που προστέθηκαν το 2014 ή & για τις περισσότερες δυνατότητες ακόμα & των κρυφών μενού.

Για να μην γράφω μία λίστα ένα προς ένα ας αναφερθώ στην διαπιστωμένη δυσλειτουργία των 34/35xx καθώς & των 24/25x5 όσο αφορά το InstaSearch του Ευρωπαικού χάρτη. Από την στιγμή που στην συσκευή φιλοξενείτε ο Auto Drive δεν πρόκειται να δουλέψει ποτέ, το αποτέλεσμα δε είναι να κολάει η συσκευή με τον χρήστη να πρέπει να κάνει επανεκκίνηση. Είναι ένα πρόβλημα που δεν θα διορθωθεί ποτέ αφού οι συσκευές δεν έχουν πλέον αναβαθμίσεις λόγω του ότι η Garmin τις έχει τελειώσει, είναι επίσημα κατηργημένες. Στο 2599 το πρόβλημα έχει διορθωθεί, η αναζήτηση δουλεύει άψογα ...
Ένα επίσης σοβαρό πρόβλημα είναι οι τρελές δρομολογήσεις που δίνουν οι σειρες 34/35xx με το Ευρωπαικό χάρτη, κάτι για το οποίο όπως αποδείχθηκε την ευθύνη έχουν τα δεδομένα των αρχείων SID όπως αυτά τα χρησιμοποιούν οι συσκευές. Στο 2599 αυτό δεν συμβαίνει, οι δρομολογήσεις είναι πολύ καλές.
Έτσι λοιπόν δικαιολογείτε ο όρος "τελειωμένες", γιατί τα σφάλματα που υπάρχουν δεν πρόκειται να διορθωθούν, αντιθέτως με τις αναβαθμίσεις των χαρτών θα προστεθούν & άλλα ...

Επειδή είναι όμως αμαρτία να γράφω τα ίδια ξανα & ξανα, διαβάστε το review του 2599 θα τα βρείτε όλα εκεί. Η ζωή πάει μπροστά όχι πίσω & στον τομέα των ηλεκτρονικών συσκευές τριών χρονών είναι γριές, τις κρατάμε αν τις έχουμε παντρευτεί, δεν τις παντρευόμαστε όμως τώρα αλλά ψάχνουμε για μία νέα που να έχει ζωή μπροστά της.
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορα συσκευης πλοηγησης  Empty Απ: Αγορα συσκευης πλοηγησης

Δημοσίευση από simoula Τρι 21 Ιουλ 2015 - 15:46

Μανο και Κυριακο, τα σεβη μου, πραγματι αυτο που κανετε το αγαπατε και φαινεται.
Για μια ακομα φορα σας ευχαριστω, ειστε αψογοι!!!!!!!!
Θα μελετησω ξανα το βραδυ αυτα που μου ειπατε και οι δυο σας και θα προχωρησω αμεσα σε αγορα, θα σας ενημερωσω για την αποφαση μου.
simoula
simoula
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Ξανθη
Ημερομηνία εγγραφής : 19/07/2015
Αριθμός μηνυμάτων : 64


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορα συσκευης πλοηγησης  Empty Απ: Αγορα συσκευης πλοηγησης

Δημοσίευση από panoshm Τρι 21 Ιουλ 2015 - 17:12

Τα "καλούδια" των νέων συσκευών, όπως λέει και ο Κυριάκος, δεν μου λένε τίποτα εμένα... Εκεί συμφωνώ με αυτόν.... Που θα τα χρησιμοποιήσεις?

Όμως....:
Santosan έγραψε:Στο 2599 το πρόβλημα έχει διορθωθεί, η αναζήτηση δουλεύει άψογα ...
Ένα επίσης σοβαρό πρόβλημα είναι οι τρελές δρομολογήσεις που δίνουν οι σειρες 34/35xx με το Ευρωπαικό χάρτη, κάτι για το οποίο όπως αποδείχθηκε την ευθύνη έχουν τα δεδομένα των αρχείων SID όπως αυτά τα χρησιμοποιούν οι συσκευές. Στο 2599 αυτό δεν συμβαίνει, οι δρομολογήσεις είναι πολύ καλές.
Αυτά τα δύο ΚΑΙ ΜΟΝΟ (που αναφέρει ο Μάνος), είναι πολύ σημαντικός λόγος για να πάρεις το 2599!!! Συμφωνώ απόλυτα Wink
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορα συσκευης πλοηγησης  Empty Απ: Αγορα συσκευης πλοηγησης

Δημοσίευση από simoula Τρι 21 Ιουλ 2015 - 21:57

Φιλε Panoshm εγραψες για το 2599 αλλα δεν το βρισκω για αγορα γιατι?

Φιλε Κυριακο ευχαριστω παραπολυ για τις πολυ ενδειαφερουσες πληροφοριες που μου εδωσες αλλα τελικα θα ακολουθησω την συμβουλη του Μανου.
Μανο στο τελευταιο σου post  μιλας για το 2599 οπως και ο panoshm, εννοειτε το 2589? δε βρισκω το 2599 ουτε στο σιτε της garmin.gr και στο skroutz μονο ενα καταστημα το εχει και εκεινο κατοπιν παραγγελιας.

Αν δεν βγει κανενας ακομα να κανει καμια αλλη προταση λεω να προχωρησω στην αγορα του 2589.
simoula
simoula
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Ξανθη
Ημερομηνία εγγραφής : 19/07/2015
Αριθμός μηνυμάτων : 64


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορα συσκευης πλοηγησης  Empty Απ: Αγορα συσκευης πλοηγησης

Δημοσίευση από Santosan Τρι 21 Ιουλ 2015 - 22:22

Το Ελληνικό nuvi 2599 είναι το nuvi 2589, η διαφορά τους είναι στον δέκτη δεδομένων κίνησης. Το nuvi 2599 φοράει τον ψηφιακό δέκτη που δεν είναι συμβατός με την Ελλάδα, κατά τα άλλα μιλάμε για την ίδια συσκευή.

Εδώ συγκριτικό των δύο συσκευών:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Εδώ φωτό μόνο με τις διαφορές:

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Santosan
Santosan
Administrator
Administrator

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Athens - West Side
Ημερομηνία εγγραφής : 06/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 10879


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορα συσκευης πλοηγησης  Empty Απ: Αγορα συσκευης πλοηγησης

Δημοσίευση από simoula Τρι 21 Ιουλ 2015 - 22:29

Μανο και παλι ευχαριστω!

Αγοραζοντας τη συσκευη μπορω να τη χρησιμοποιησω αμεσως η θα πρεπει να κανω αναβαθιση firmware και χαρτες οπως εκανε ο Κυριακος με το 3590 που αγορασε?
Τι να προσεξω? κ.τ.λ.
simoula
simoula
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Ξανθη
Ημερομηνία εγγραφής : 19/07/2015
Αριθμός μηνυμάτων : 64


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορα συσκευης πλοηγησης  Empty Απ: Αγορα συσκευης πλοηγησης

Δημοσίευση από panoshm Τρι 21 Ιουλ 2015 - 22:42

simoula έγραψε:Αγοραζοντας τη συσκευη μπορω να τη χρησιμοποιησω αμεσως η θα πρεπει να κανω αναβαθιση firmware και χαρτες οπως εκανε ο Κυριακος με το 3590 που αγορασε?
Τι να προσεξω? κ.τ.λ.
Ξεκινάς κατ' αρχήν από εδώ: [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αυτά είναι τα πρώτα και βασικά πράγματα που πρέπει να κάνεις ώστε να αρχίσεις να χρησιμοποιείς την συσκευή σου χωρείς να φοβάσαι ότι θα πάθει κάτι που δεν θα μπορείς να το διορθώσεις

Τα υπόλοιπα βήμα-βήμα και λύνοντας απορίες, δεν κάνεις τίποτα από μόνος σου αν δεν έχεις κατανοήσει τι είναι αυτό που κάνεις. Ρώτα στις ανάλογες ενότητες, σε κάθε θέμα για το οποίο έχεις απορία και θα τα λέμε επί τόπου Wink ( ο κόσμος της Garmin είναι χαοτικά μεγάλος! Καλώς ήλθες!)
panoshm
panoshm
Moderator
Moderator

Άντρας Ηλικία : 50
Τόπος : Αθήνα
Ημερομηνία εγγραφής : 11/10/2012
Αριθμός μηνυμάτων : 2926


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορα συσκευης πλοηγησης  Empty Απ: Αγορα συσκευης πλοηγησης

Δημοσίευση από simoula Τρι 21 Ιουλ 2015 - 22:49

καλως σας βρηκα!!!
Με σκλαβωσατε με την αμεσοτητα σας, την γρηγοραδα σας και τις απαντησεις σας που πραγματι δινουν λυση.
simoula
simoula
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Ξανθη
Ημερομηνία εγγραφής : 19/07/2015
Αριθμός μηνυμάτων : 64


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Αγορα συσκευης πλοηγησης  Empty Απ: Αγορα συσκευης πλοηγησης

Δημοσίευση από simoula Τρι 21 Ιουλ 2015 - 23:05

θα χρειαστω και καποια καρτα μνημης μαλλον, τι ειδους-χωρητικοτητας-ταχυτητας να παρω????
simoula
simoula
Member
Member

Άντρας Ηλικία : 54
Τόπος : Ξανθη
Ημερομηνία εγγραφής : 19/07/2015
Αριθμός μηνυμάτων : 64


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης